Kostbare auto ging verloren tijdens brand bij manege Nieuw bestuur D'66 IJmond Politie zoekt brandstichter U ST Jeugd wil p Nieuw scholencomplex komt in Meerestein Gemeentebestuur Velsen akkoord met Sam-Zam Artis-baby's VERPLEEGSTERS ALARMEERDEN DE BRANDWEER KAMERLID C. EGAS: Beverwijkse raad vergadert slechts een kwartier Stichtingsakte gepasseerd Nieuwe presidente huisvrouwen in Santpoort Driejarigen naar kleuterschool Utrechter wordt verhoord over onopgeloste moorden WÉ VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Uw leverancier voor KOLEN en OLIE VRIJDAG 16 FEBRUARI 1968 V el sen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Oorzaak 99 &ZON em Puzzelprijswinnaars Proef in Rotterdam I breken. Revolutie (Van een onzer verslaggevers) IJMOND De afdeling IJmond van de politieke partij Democraten '66 heeft een nieuw bestuur gekozen. Het nieuwe bestuur is als volgt samengesteld: P. Kampman, Patriciërslaan 23, Santpoort- Noord (voorzitter); C. J. Tops, Verdistraat 24, Castricum (secretaris); J. C. v. d. Hoek, Breestraat 77, Beverwijk (penning meester) en J. M. van Horick jr., Vecht- straat 107, IJmuiden (publiciteit). Deze bestuursverkiezing was nodig, om dat de bestaande afdeling IJmond-Noord is vergroot met de gemeente Velsen. De afdeling omvat nu de plaatsen Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Castricum en Uit geest. De naam van de afdeling is nu „IJmond" geworden. Het hierboven ge noemde nieuwe bestuur zal in de komen de maanden aktiviteiten ontplooien op het gebied van de ledenwerving, openbare vergaderingen en propaganda. Tevens zal de ontwikkeling op bestuurlijk niveau en de daarmee samenhangende problema tiek in de IJmond nauwlettend worden gevolgd en bestudeerd. De vermoedelijk aangestoken brand in een houten schuur nabij de manege „Kennemergaarde" heeft de daarin gestalde kostbare personen auto geheel verwoest. VRIJDAG 16 FEBRUARI Stadhuis, Plein 1945, 19.30 u.: Openbare gemeenteraadsvergadering. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945: 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijker- straatweg 77, Velsen-Noord: 19 tot 21.15 u.; filiaal van de Gemeentebibliotheek en de r.-k. bibliotheek in Santpoort-Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 19 tot 21.30 u.; r.-k. openbare leeszaal en bi bliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 19 tot 21 u.; filiaal r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen-Noord, Banjaert- straat 13: 19 tot 21 uur. ZATERDAG 17 FEBRUARI Bibliotheken: De gemeentelijke open bare bibliotheek en leeszaal, de filialen in Velsen-Noord, Santpoort-Noord en Wil lemsbeekweg in IJmuiden zijn geopend van 10 tot 12.30 uur. VRIJDAG 16 FEBRUARI Vrijetijdscentrum „De Slof", Kruisweg 99. 19.30 u.: pottenbakken (15-18 j.), o.l.v. mevr. A. M. Teensma-van 't Wout, door Het Groenê Huis. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104 20 u.: pottenbakken en boetseren, o.l.v. Klaas de Boer, door Kennemerstaten. Het Groene Huis, Kruisweg 100, 20 23.30 uur: Discotheque voor meisjes bo ven 17 jaar en voor jongens boven 18 jaar. Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat 5, cursus huidverzorging en make-up voor tieners van 12-17 jaar, onder vakbekwa me leiding, 19.30-21 u.: pottenbakken voor dames en heren (gevorderden); 20-22 u.: tafeltennis voor heren, 17 jaar en ouder, o.l.v. dhr. H. Visser. Gebouw Grapy, Moensplein, 20 u.: feestavond klaverjasclub Kennemerland Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk, Beverwijk, Hendrik Burgerstraat 70, volw. 15-17.30 u. en 19- 21 u.; jeugd 15.30-17.30 u. en 19-21 u. Arendsweg 61, volw. 15-17.30 u. en 19-21 u.; jeugd 15.30-17.30 u.; Oosterwijk, Am- stelstraat 44, volw. 19-21 u.; jeugd 15.30- 17.30 u.; Meerestein, Parmentierstraat 2 volw. 15-17.30 u. en 19-21 u.; jeugd 15- 17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4A, volw. 19-21 u.; Heemskerk. Kerkweg 45, volw. 19-21 u.; jeugd, Ruysdaelstraat IA 15.30-17.30 u. ZATERDAG 17 FEBRUARI Het Groene Huis, Kruisweg 100, 10-13 u.: judogroepen, 13-14.30 u.: judogroepen. De Lichtboei, Maasstraat 5, 14-15 u. clubjes voor kleuters van 4-5 j.: 9.30-12.30 u.: kleuteroppas, poppenkast, films e.d voor kinderen van 3-5 j. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104 14 u.: schilderen en tekenen door het St Lucasgilde, o.l.v. dhr. J. C. Heeck. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. ge opend van 9-10.15 u.; 10.45-12 u.; 12.30 13.45 u. en 14.15-15.30 u. Verenigde Openbare Bibliotheek Be verwijk-Heemskerk, Beverwijk, Meere stein, Parmentierstraat 2: gesloten; alle andere leeszalen zijn geopend van 10-12.30 uur. Speeltuingeb. „Randwijck": W. A. Dui nerweg, 10 u.: Jaarvergadering Volkstuin ders. VRIJDAG 16 FEBRUARI u.: Jaarvergadering (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT Voor de derde maal binnen een half jaar is de brandweer donderdagavond uitgerukt voor brand op het terrein van de manege „Kennemer gaarde" aan de Duin en Kruidberger- weg. Ditmaal woedde de brand in een als garage dienst doende houten schuur, waarin een luxe personenauto gestald stond. Deze twee jaar oude auto, waar van de nieuw-prijs zestien mille heeft be dragen, is door het vuur totaal verwoest. Ook de schuur is geheel verloren gegaan. Men vermoedt, dat de berucht geworden pyromaan hier wederom aan het werk is geweest. De brand is ontdekt door twee verpleeg sters van het Tehuis voor chronisch zie ken Kennemergaarde. De verpleegsters A. Schaap en A. van Zeist, die gehuisvest zijn in een apart woongedeelte van het voormalige koetsiershuis, dat bewoond wordt door de eigenaar van de manege de heer L. M. A. Wijier en diens echtge note, zijn wakker geworden door het ge knetter van het brandende hout. Zij trok ken een mantel aan en renden naar de familie Wijier, die zij slechts met moeite wakker konden maken. Toen de heer Wij- ler daarna de brandweer wilde alarmeren, bleek de telefoon van de manege niet in tact te zijn. Alle pogingen bleven tever geefs. De beide verpleegsters hebben daarna via de directe aansluiting van het ziekenhuis met de brandweerkazerne alarm geslagen. In de kortst mogelijke tijd was de brandweer ter plaatse en bond met twee slangen en schuim de strijd aan tegen het vuur. Op dat moment stond de als garage dienst doende houten schuur geheel in lichterlaaie. Dankzij de aanwezigheid van een brand slang was de familie Wij Ier reeds aan het blussen geslagen. Met behulp van de brandweer waren de vlammen daarna spoedig bedwongen. Bij het onderzoek, dat daarna plaats had, ontdekte men, dat geknoeid was mqt het slot van het kofferdeksel. De door middel van een slot afgesloten dop van de benzinetank was verdwenen en in het nachtelijk duister niet te vinden. Recher cheurs vonden deze vanmorgen in de na bijheid van de geheel verbrande auto. Op dat ogenblik kon nog niet worden vastge- Café Nijman, Postzegelclub. 20 ZATERDAG 17 FEBRUARI De Jansheeren, 20 u.: Dansen. steld of deze door verbreking was verwij derd, danwel door de enorme hitte van de tank was gesprongen. Omtrent de oorzaak tastte men van morgen nog in het duister. De vermoedens gaan echter uit in de richting van een pyromaan en het onderzoek leidt dan ook daarheen. Dat ondervond van nacht een journalist, die op zijn brom mer, van de brand op weg was naar zijn woning en onderweg is aangehouden Zoals wij in de aanhef reeds schreven is dit de derde brand op het terrein van de manege binnen een halfjaar. De eerste had plaats in september vorig jaar toen de brand woedde onder een afdak en een kapstok rpet een hoeveelheid kle ding verloren is gegaan. In november heeft de aiito van mevrouw A. Termes, een zuster van mevrouw Wij Ier, die even eens op „Kennemergaarde" woonachtig is het moeten ontgelden. Een prop papier was toen in de benzineleiding gestopt en in brand gestoken. Dit werd echter tijdig door de politie ontdekt, zodat erger kon worden voorkomen. Een fiets van haar is bij die brand verloren gegaan. ADVERTENTIE DAMESKAPSALON Wij creëren de moderne kapsels met of zonder losse haarstukjes die wij in verschillende uitvoeringen voor u in voorraad hebben. Lange Nieuwstraat 471 IJmuiden Tel. 11166 (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. De technologische ontwikkeling gaat zo snel, dat de wetenschapsmensen op de hoogste niveaus zich afvragen of men de pas mogelijk een beetje in zou moeten houden, omdat men vreest dat de sociale gevolgen niet meer gelijktijdig te overzien zijn. Dit was een van de punten waarop het Tweede-Kamerlid C. Egas donderdagavond nader in ging tijdens een ledenvergadering van de Partij van de Arbeid, afdeling IJmui den. In het Hervormd Jeugdgebouw sprak de heer Egas over het onder werp „Jeugd en ouderdom", zich in hoofdzaak bepalend tot de spanningen die er'tussen twee generaties zijn gegroeid door de andere wijze waarop men dezelfde problemen benadert. „Vroeger wisten we precies hoe we de maatschappij wilden inrichten. Het doel was duidelijk en in onze strijd hadden we behoefte ons af te zetten tegen de andere partijen. De laatste twintig jaren kenmerken zich door een constante wel vaartsgroei. Veel waarvoor ouderen hebben gestreden is verworven en de ideeën die vroeger aan onze programma punten ten grondslag lagen zijn groten- deels gemeengoed geworden voor alle po litieke partijen. Wanneer we de program- ma's van de V.V.D. en de P.v.d.A. naast elkaar leggen is het verschil concreet niet /.o groot. Wat de politieke partijen in hoofd zaak onderscheidt is het mentaliteitsver- schil. Voor de ouderen spelen daarbij her inneringen een rol, maar voor de jeugd niet. De jeugd wil een nieuw perspectief, een nieuwe visie op de maatschappij van morgen, maar in de laatste twintig jaren is er meer veranderd dan in de tweedui zend jaren die er aan vooraf gingen. De ouderen zien nog wel de grote verbeterin gen, maar de jeugd ervaart vooral de dreiging. In Amerika wordt een bedrijf met een half miljoen werknemers geleid door veertien mensen aan de top. De con centraties in industrie, politieke partijen, vakbonden en ook al in grote gemeenten (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In record-tijd bin nen een kwartier —heeft de Beverwijkse gemeenteraad donderdagavond de der tien punten tellende raadsagenda behan deld. Slechts bij een enkel punt is een opmerking geplaatst, een antwoord ge geven, doch voor een regelrechte dis cussie bleek geen voorstel in aanmer king te komen. ADVERTENTIE Willemsbeekweg 88 - Tel. 1 46 27 Vraag naar onze spaarregeling treffen van voorzieningen in veruanu komen_ dat verloren raken met de huisvesting van de scholenge- hgt grote geheel waar zij geen vat meenschap v.w.o.; h.a.v.o en mMO. hebben. Toch wil ook de jongere ie- in plan Meerestein merkte de heer D.Ko-zijn gn meedoelli maar de over ger (Prot. chr.) op, dat de hulplok organisatie is er voor hen weinig „speel komen op terrein van de gemeente Heems- mfmte„ Dat werkt het verzet tegen elke kerk. Hij informeerde of dit geen moei- yorm yan organisalie in de hand. De lijkheden met zich zal meebrengen in iongeren winen niet meer lid zijn van een verband met het nog met gereed Z1H» vereniging of een partij. Zij willen zich- van het bestemmingsplan Meerestein e zgJf maar de jongeren missen het het doortrekken van de Plesmanweg. Wet- pectief Wat dat betreft kampen alle houder A. J. Hermes deelde mede, da mj ke partiien met dezelfde problemen er overleg heeft plaats gehad zowel met om een dergelijk perspectief te kun- zijn collega in Heemskerk als n e nen bieden is een scherpere analyse nodig dienst openbare werken aldaar. De zaak yan dg toekomst maar daar zijn ook de ou is daar bezien, zodat er niet aan behoeft nog nief aan toe en dat leidt tot te worden getwijfeld, dat alles in 01 e spanningen", aldus samengevat een deel De raad ging daarmede akkoord, als- van het betoog van de heer Egas, die mede met het voorstel van B. en W. om voorts sterke nadruk legde op de com- ƒ30 700 aanvullend krediet te verlenen municatie binnen de grote verbanden en voor de overbrenging en de bouw van de presentatie van de politieke partijen, hulplokalen van het gemeentelijk lyceum Bij de aanvang van de ledenvergadering naar en in Meerestein. had de voorzitter geattendeerd op het Voorts zijn de volgende kredieten ver- sterk teruglopende aantal leden van de leend; ƒ15.700 voor het aanbrengen van Partij van de Arbeid in IJmuiden. een glaswand in de aula van de begraaf plaats „Duinrust"; 130.000 voor het aan- ppürüüt schaffen van gasmeters en ƒ23.495 voor 7,50: mevr. J. M. Meyer, Fazantenlaan 3, IJmuiden. 5,J. Wielart, Tussenbeeksweg 53, IJmuiden. 2,50: H. Klauwers, Middenduinerweg 83, Santpoort-Zuid. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Ten overstaan van no taris mr. O. A. van der Meer is vrijdag morgen de stichtingsakte gepasseerd, waarmede de Stichting Sam-Zam officieel in het leven werd geroepen. Behalve be stuursleden van de Stichting, onder wie de voorzitter, de heer C. Ockeloen, was daarbij als getuige aanwezig burgemees ter mr. J. C. Bührmann, die in een toe spraak duidelijk deed blijken, dat de doel stelling van de nieuwe Stichting de grote instemming heeft van Velsens gemeen tebestuur. Het tot stand komen van de Stichting begroette de heer Bührmann met bijzon dere instemming en grote voldoening. On der een originele en geestige naam kan in Velsen een stuk werk van de grond ko men, dat getuigt van originaliteit en daar naast van diepe ernst en menselijke be wogenheid. Humor en ernst zijn geen te gengestelde begrippen, doch vullen elkaar aan, aldus de burgemeester. Sam-Zam, Samen voor Zambia, wil het begrip ontwikkelingshulp weghalen uit de sfeer van regeringspolitiek en buiten lands beleid, waar het zover van de gewone burger verwijderd een ab stractie dreigt te worden, een abstractie die geld kost. Sam-Zam wil een daad stel len, waardoor ontwikkelingshulp voor onze gemeenschap van een zeer concrete betekenis zal worden. Spreker zei daarmede volstrekt niet te willen zeggen, dat de ontwikkelingshulp de nationale inspanning niet meer dan waard is en dat de gelden, die daarvoor worden besteed hun bestemming missen Verre van dat. Hij noemde het van enor me betekenis als ondersteuning van wat wij als volk nastreven, dat een onderdeel daarvan als een tastbare opgave aan de burgerij van Velsen wordt voorgelegd. Het gaat er om, dat in de jonge Afri kaanse staat Zambia een ontwikkelings project ten uitvoer wordt gebracht, waar bij 60 ha. woeste grond moet worden her schapen in een productief landbouwge bied. Een nuchter technisch probleem, dat evenwel voor de samenleving van Zam bia van grote betekenis zal zijn en dat waard is om met alle kracht te worden bevorderd. Een zakelijke aanpak is voor het welslagen een eerste vereiste en het getuigt van realiteitsbegrip, dat een en ander slechts zal worden uitgevoerd in nauwe samenwerking met deskundigen die de situatie in Zambia uit eigen erva ring kennen. Slechts zo heeft men de waarborg, dat het project past in het landbouwbeleid van de regering van Zam bia en dat opzet en uitvoering op doel treffende wijze bijdragen tot de opbouw van dat land. Bestaat dié waarborg, dan ligt hier voor de bevolking van Velsen een prachtige taak, die ieders daadwerkelijke onder steuning verdient. Die daadwerkelijke ondersteuning zal dan bestaan uit het inzamelen van geld door velen en het storten van geld door allen. Na de eerste presentatie yan de Stich ting en aankondiging van de doelstelling hebben de positieve reacties niet lang op zich laten wachten. De Samenwerkende Vrouwenorganisaties ontwikkelen plan nen, jongeren staan niet terzijde en de jongerensociëteiten werken aan een ge meenschappelijke% aktie, studenten van het Lavigerie College kwamen met een la wine van ideeën en suggesties. „Aan u de taak om tot dergelijke acti viteiten te stimuleren en ze in goede ba nen te leiden. Door goed gerichte, geza menlijk aktie moet het Zambia-project bij de bevolking van Velsen tot een be grip, tot een gemeenschappelijke doel stelling worden. Ik heb voldoende ver trouwen in onze bevolking, dat dan het enig juiste antwoord zal worden gegeven ja, wij doen mee!" aldus de burgemeester van Velsen. De heer Egas betrok deze mededeling in zijn beschouwingen door er op te wij zen, dat een politieke partij thans een groot en kostbaar apparaat nodig heeft om alle snelle ontwikkelingen te kunnen volgen en een beleidslijn uit te stippelen die de jongeren het zo gewenste perspec tief kan bieden. „Dat is een extra pro bleem voor de kleine partijen, die niet over de mogelijkheden'beschikken een ap paraat op te bouwen om alle ontwikke lingen voldoende te analyseren en te overzien". De heer Egas noemde in dit verband een partij als D'66 die over wei- SANTPOORT. Mevrouw H. A. A. I nig leden zou beschikken. Hoekstra-Leezer is donderdagavond „Ook onze programmapunten liggen nog tijdens de jaarvergadering van de Neder- niet duidelijk op tafel, al nebben wij met landse Vereniging van Huisvrouwen, afde- de brochure „Om de kwaliteit van het ling Santpoort, als presidente opgevolgd bestaan" een poging gedaan om aan te door mevrouw P. N. A. C. Brongersma- duiden waar ons beleid zich op zal nch- Dresch, die tot dan de funktie van secre- ten. De boodschap van deze brochure is taresse vervulde niet helemaal overgekomen. Men schrok 7ii wordt ak secretaresse ooeevolgd terug voor wat men zelf zou moeten op- Zij wordt als secretaresse opgev g b g om de kwaliteit van het bestaan door mevrouw J. F. Uit den Boogaard- voe maar toch 2al het die kant Somberg. Wegens vertrek_ naarelders moeten_ óat za, gteeds meer blijken». de aankoop van polyester laadkisten. De retributie- en precarioverordening werd ge wijzigd en aangevuld. (Van een onzer verslaggeefsters) moest ook mevrouw H. S. R. Stokmans- i rj i I aldus de heer Egas, die hier later tijdens Degen haar funktie neerleggen Het be- toevoegde dat ook de stuur werd aangevuld met de dames Uit tot de *onclusie zaj komen dat men den Boogaard, C. W. V. Heilbron-Rieder gezamenlijk de maatschappij zal moeten en mevrouw A. Zwiersen-van Hofwegen. hef gigen feelang yeilig ,e stel_ len. Deze gedachte zou steeds meer baan De conclusie van de heer Egas was, dat jongeren en ouderen voorlopig met de zelfde problemen kampen met als een van de belangrijkste „de visie op morgen". Ook een van de problemen van vandaag de werkloosheid in het noorden, oosten ROTTERDAM. Rotterdam wil in een aantal wijken bij wijze van proef kinde ren van drie jaar toelaten tot kleuter-zuiden van ons jand zou njej; meer op- scholen. Het experiment houdt verband t kunnen worden met een methode met de in de laatste Jaran gesignaleer e an gjs(.eren namelijk het beschikbaar stel- taalarmoede van een deel van de kinde-Ln yan mjijoenen door de regering, om- ren uit minder welvarende wijkgedeelten dat de werkelijke 00rzaak van de werk- van de grote steden. Bij onderzoekingen is onder meer ligt in het toepassen komen vast te staan dat deze kinderen als yan jndustrjëie bouwmethoden, in de au- gevolg van een beperkt taalvermogen een tomatisering yan de textielindustrie, in beperkte woordkeuze hebben, hetgeen toenemende gebruik van computers, direct al bij het lager onderwijs een groot nadeel blijkt te zijn. In Artis zijn enkele weken geleden twee gestreepte hyena's geboren: een unieke gebeurtenis in gevangen schap. Iedere morgen krijgen de diertjes melk uit een zuigfles; daar na worden ze gewogen. De oppasser is erg tevreden over het gewicht en de gezondheid van de baby's. containers, enz., door de heer Egas sa mengevat als de tweede technische revo lutie, waarvan in eerste instantie vooral de jeugd en de oudere werknemers de dupe worden. Na de inleiding van de heer Egas kwa men tijdens de discussie nog vele pro blemen aan de orde waarvoor nog geen oplossing is gevonden. Dat onderstreepte als het ware het betoog van de heer Egas voor zover dit betrekking had op het al gemene gebrek aan voldoende visie op de nieuwe maatschappij. (Van onze correspondent) UTRECHT. De 25-jarige Utrechter die in december bekende drie moorden te hebben gepleegd, zal door de politie in Rotterdam, Amsterdam, Olst en Eist aan de tand worden gevoeld. Hij zal in deze plaatsen worden gecon- I fronteerd worden met aanwijzingen welke daar bij het onderzoek naar tot dusverre onopgeloste moorden zijn gevonden. Dit is besloten tijdens het gisteren in I Utrecht gehouden overleg tussen verte genwoordigers van justitie en politie. Van daag is de Utrechter naar Rotterdam I overgebracht.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5