Nota's over Telstar en Beeckesteyn in het vooruitzicht gesteld College gaat niet voor jongerenterreur opzij T elstar Op 1 maart werkplaats opening van tweede voor gehandicapten Waarom doet u het dan niet vaker? G.Inia VIJFDE BEGROTINGSZITTING IN VELSEN Bestuurswijziging bij Vrouwengilde in Driehuis Voor diefstal van speedboat tien maanden geëist IN DE IJMOND IJmuiden WETHOUDER J. VAN LEEUWEN: „Eerst bouwen, dan verdelen" Velsenaar verzette zich tegen politie: 3 weken geëist Beverwijk Heemskerk I SIMCA1100 TOM» Ga Boekhandel ERASMUS VRIJDAG 16 FEBRUARI 1968 Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen Stadsschouwburg City Recreatie voor de jeugd Stadsschouwburg Bijstandwet Personeelsgebrek KENNEMER GARAGE Nieuwe werkplaats Zn Kennemer theater Luxor Marquette theater ADVERTENTIE kennemerlaan 150, telefoon 10745*, ijmuiden (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Burgemeester mr. J. C. Bührmann is er als voorzitter van de Velsense gemeenteraad donderdagavond niet in geslaagd de behande ling van de begroting rond te krijgen. Daarvoor ondervond bij te weinig medewerking van de leden, waarvan slechts enkelen bereid bleken hun kennelijk thuis zorgvuldig voorbereide betogen enigszins te beperken. Deze sprekersdrift werd al direct nadrukkelijk door de heer Hoorn (C.P.N gedemonstreerd, die bij het hoofdstuk „Onderwijs" pas na een inleiding van ongeveer een kwartier welke overigens maar nauwelijks op plaatse lijke kwesties was afgestemd tot de Velsense begroting was genaderd. Op deze wijze konden deze avond slechts de portefeuilles van de wethou ders De Boer en Van Leeuwen worden behandeld, hetgeen inhoudt dat de begrotipgsmarathon hedenavond weer zal moeten worden voortgezet. De zesde" vergadering! DRIEHUIS. Voor de donderdagavond gehouden ledenbijeenkomst van het rooms-katholiek Vrouwengilde in Drie huis stond als belangrijkste punt op de agenda de bestuurswisseling. De presiden te, mevrouw Hoogerduin, alsmede me vrouw Sneek traden af als bestuursleden. Drie leden vatten de waardering van de leden samen in een afscheidsrijm, terwijl beide dames werden verrast met een bor- duurpakket en een boeket bloemen. Als nieuwe bestuursleden traden toe de dames Reijerse en Koster. Mevrouw Pen- nock werd als presidente gekozen. De geestelijk adviseur wees op de belangrij ke taak, die het Vrouwengilde in de pa rochie kan vervullen. ADVERTENTIE Laat je toekomst niet in rook opgaan. SPAAR (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. „Als het een verhaal was had ik het wel mooier gemaakt", zei donderdagmorgen een 25-jarige tegel zetter uit Den Bosch voor de Haarlemse rechtbank toen hij zich moest verant woorden voor diefstal van een speedboat met trailer en buitenboordmotor. Boven dien was hij tijdens het vooarrest ont vlucht toen hij naar een arrestantenwa gen werd gebracht. Daarbij zou hij een rijkspolitieman omver hebben gelopen. Wat de speedboat betreft, daarover waren de vreemdste verhalen in de om loop. De verdachte had eerst het spoor naar Katendrecht geleid waar men naars tig was gaan zoeken naar een man die hem de boot had verkocht. Later werd het Buiten-Kaag in de gemeente Haarlem mermeer. Een onbekend gebleven man zou hem daar de boot met trailer voor 3700 hebben verkocht. De uitlatingen van de verdachte ontlok ten nogal wat gelach aan de rechtbank en de officier van justitie. Mr. L. Ali Cohen, de raadsman van de tegelzetter, zei echter ,„Eerst heb ik er ook wel om gelachen, maar nu niet meer. Hij is het slachtoffer van een zeer groot misver stand". De raadsman bestreed de eis van tien maanden van de officier van justitie. „Het Openbaar Ministerie moet de dief stal kunnen bewijzen, en er is geen be wijs geleverd", aldus de raadsman. Mr. Cohen vroeg onmiddellijke invrij heidstelling. Dit verzoek wees de recht bank af. Uitspraak op 29 februari om half tien 's morgens. Omdat binnenkort op een der volgende raadsvergaderingen het topvoetbal in Vel sen opnieuw uitvoerig zal worden behan deld, is dit onderwerp donderdag nauwe lijks ter sprake geweest. Toch zag wet houder De Boer in de zijdelinge opmer kingen van enkele sprekers voldoende aanleiding er even op te wijzen, dat het college voornemens is het in Velsen enorm aangeslagen Telstar te blijven steunen. Maar dan als een gezonde, za kelijke organisatie, welke niet meer „naar amateurisme riekt". Daarnaast noemde de wethouder het opmerkelijk dat in een gemeente, waar een goede topclub aanwezig is, de jeugd onmiddellijk tot het beoefenen van sport wordt geactiveerd. Ook in Velsen wordt door vele jongeren zelf de handen uit de mouwen gestoken, hetgeen bijvoorbeeld voor V.S.V. en Stormvogels opmerkelijk goede resultaten heeft afgeworpen. Deze twee verenigingen, welke dreigden onder te gaan, floreren thans dan ook als nim mer te voren. Wat de kunstijsbaan betreft moest het de wethouder erfigszins spijtig van het hart, dat hier ip Velsen op dit moment nog geen sprake van kan zijn. Toch wordt er door he.t college wel degelijk Waan gedacht, maar men "YWt voofiópig geen kans ergens een subsidiebron aan e boren. Door wethouder Ockeloen werd ier nog "cfon'TtJegevoegd dat het feollege de aankoop vg-n een terrein voor de honk- balsport overweegt, terwijl men zich te- Vens een ''„honderd percent-sporthal" voor ogen houdt. Het hoofdstuk „Sport" werd daarop door wethouder De Boer afgesloten met de mededeling, dat woensdag 28 februari voor Zeewijk en Driehuis kleedaccomo- datie en kantines zullen worden aanbe steed, waarvoor de rijksgoedkeuring in middels is afgegeven. zien, deze theaters meestal slechts voor tachtig percent zijn bezet. Bij het ingaan op verdere opmerkin gen uit de raad gaf de wethouder nog te kennen er volledig mee in te stemmen, dat door de kunstkring „Voor Allen" ook omstreden stukken als „De architect en de keizer van Assyrië" in Velsen worden gebracht. In dit verband wist spreker voorts nog mee te delen dat door de kunstkring geen enkele vrije voorstelling kan worden aangekondigd, zonder een garantie door het gemeentebestuur van duizend tot vijftienhonderd gulden. Hierna was de wethouder genaderd tot de muziek- en balletschool, waarover hij te kennen gaf dat het oude raadhuis hier voor nooit de definitieve bestemming kan zijn. De plaats hiervoor zal dan ook in groter verband met Beverwijk en Heems kerk moeten worden bekeken. Tenslotte De V.V.D.-fractie tijdens de be grotingsbehandeling, v.l.n.r. me vrouw mr. A. J. P. van Heel-Mon- tijn en de heren A. J. Schotman en ir. G. A. Schoonkind. Mr. J. H. Wal ler is verhinderd bij deze vergade ringen aanwezig te zijn. kon wethouder De Boer zijn lange spreek beurt beëindigen met een bedekte waar schuwing aan het adres van de leeszaal bestuurders. Nu er immers geen prin cipiële bezwaren meer tegen een samen werking bestaan, zou het college bij een te lang uitblijven daarvan wel eens kun nen overwegen de subsidie hiervoor te schrappen. De fractie van de C.P.N.: de heren Th. Kruisman en G. Hoorn. -films IJMUIDEN. Thomas Garvin, op wiens hoofd een premie van vijfduizend dollar stond, is door een premiejager om het leven gebracht. Wanneer de premie jager, met het lijk, op weg is naar een dorp om daar de premie op te halen, ont moet hij onderweg de zoon van de ver moorde Django. Django neemt wraak en schiet de premiejager dood. Hij neemt het lijk van zijn vader mee naar het dorp om daar de premie te innen. Voor dat geld zal hij zijn vader een goed graf kun nen bezorgen. In een café ontmoet hij een oude man, die hem verrassende medede lingen doet en dat is dan het begin van de film „Django schiet het eerst", die van vrijdag tot en met zondag in de Stadsschouwburg van Velsen draait. Zondagmiddag wordt in dit theater de tekenfilm van Walt Disney „Merlin de tovenaar" vertoond, gebaseerd op het be kende sprookje van T. H, Whifce over d£ geschiedenis van de jeugd van de legen darische koning Arthur en diens ontmoetihi- gén met de tovenaar-profeet Merlin, j Dat „echt gebeurd" zijn moet de toe schouwer wel voortdurend tijdens het kijken naar „Mijn prinses" in gedachten houden, anders zou hij geneigd zijn aan een sentimenteel verzinsel van een han dige scenarioschrijver te gaan denken. Een meisje van twintig, mooi maar on geneeslijk ziek, ontmoet een jongeman die al het een en ander van het leven genoten heeft. Het wordt liefde op het eerste ge zicht en hoewel de jongen op de hoogte raakt van haar toestand trouwen ze en krijgen zij zelfs, tegen alle verwachtingen van de dokters in, een kind. En tegelijk verdwijnen de symptomen van haar ziek te. Het klinkt allemaal bedacht en on waarschijnlijk. Maar de roman waarnaar de film gemaakt is, werd geschreven door Gunnar Mattson, die zijn eigen leven met de door doktoren opgegeven patiënte Seya Mattson beschreven heeft zonder de waar heid op een of andere manier geweld te hebben aangedaan. Ake Falck, bekend door zijn zo veel minder geslaagde .Huwelijk Zweedse stijl", heeft van de roman van Gunnar Mattson een knappe, toegewijde film gemaakt, die aandoenlijk Werkt zonder sentimenteel te worden, hier „Wij weten niets van geneeskunde. Wij weten wel dat het echt gebeurd is", dat was de korte inleiding die de Zweedse regisseur Ake Falck op zijn film „Prin ses" gaf. Deze film wordt van donderdag tot en met woensdag gedraaid in het City theater in IJmuiden. vragen uit de voor de jeugd Naar aanleiding van raad oVer het inrichten van hét door de gemeente onlangs aan gekochte oude PEN-gebouw aan de Ka naalstraat, was de wethouder van me ning 'dat men beter de concrete voorstel len even kan afwachten, die de raad bin nenkort zullen bereiken. Dit geldt trou wens ook voor de bestemming van „Beec kesteyn", waar het college eveneens zo ongeveer rond mee is. Overigens hield de heer De Boer zich ervan, overtuigd, dat het college de jeugdcreatie zo goed mogelijk tracht te bevorderen. Een belangrijke factor hier bij is echter dat niet alleen de ouderen de .jeugd moeten verdragen, maar ook omgekeerd. Hjj noemde het bijvoorbeeld een kwalijke zaak dat het met het ge- boutv aan de Snelliusstraat bijna is mis gelopen, omdat ongeveer twintig bezoe kers van deze jeugdcociëteit zich uit ran cuneuze overwegingen tegenover een ou dere omwonende, met knallende brom fietsmotoren voor zijn huisdeur hadden opgesteld. „Kijk", meende de wethouder, „dit is nu een voorbeeld van je reinste jongerenterreur, waarbij door de over held dient te worden ingegrepen". Ook vond de heer De Boer het spijtig dat om ongeveer dezelfde redenen enige tijd geleden de tienerafdeling van de ge meentelijke bibliotheek moest worden ge sloten. Maar de wethouder verzekerde dat, wanneer deze straks weer kan wor den opengesteld, de afdeling ook geopend zal blijven. Dat wethouder De Boer ook de belan gen van het plaatselijk verenigingsleven in het oog houdt bleek wel uit zijn ant woord op een vraag, met betrekking tot het bespelen van de Stadsschouwburg door Velsense zang-, muziek- en toneel verenigingen. De wethouder gaf namelijk te kennen te.zoeken naar een methode, waardoor deze verenigingen hierbij fi nancieel minder zwaar zullen worden be last. Bijvoorbeeld door het verlenen van een garantie; doch men zal begrijpen dat hier alleen belangrijke uitvoeringen en concerten voor in aanmerking kunnen komen. Overigens achtte de wethouder alle cul turele problemen in de IJmond door het bestaan van de Stadsschouwburg nog lang niet opgelost. Er valt in dit opzicht immers een duidelijke verandering in het gedragspatroon waar te nemen, zo dat de behoefte aan mini- of vestzakthea ters toeneemt. Spreker achtte deze stel ling bewezen door het feit dat in de ste den, die zich onlangs voor vele miljoenen van nieuwe schouwburgen hebben voor. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Tijdens de donderdag avond gehouden vijfde begrotingsver gadering van de Velsense gemeente raad, hebben de leden daarvan ook de portefeuilles van wethouder Van Leeuwen allerminst onbesproken ge laten. Geen wonder overigens wan neer men weet, dat door hem ook de woonruimteverdeling wordt beheerd. Toch is hierdoor geen enkel vermel denswaardig feit aan het licht ge komen, omdat deze portefeuille nu eenmaal tot de secundaire zaken be hoort. Het is dus zoals de heer Van Leeuwen opmerkte: „Eerst bouwen en dan verdelen!" Toen de heer De Jong (Prot. Christ.), de wethouder dan ook om meer aandacht voor de jonggehuwden verzocht, kon deze met de hand op het hart verzekeren dat hij aan deze categorie reeds de grootst mogelijke aandacht besteedt. „Maar er zijn nu eenmaal geen huizen!", riep de wethouder met onmiskenbare wanhoop uit. In verband met vragen over de gevol- gen van de te verwachten belastingheffing voor de bijstandswet, moest wethouder Van Leeuwen erkennen dat deze loonbe lasting tot de hoogst merkwaardige za ken behoort, die Velsen ongetwijfeld veel werk en geld zullen kosten. En dat alles wellicht voor een „vestzak-broekzakkwes tie". Verder kon de wethouder hier nog geen zinnig woord over laten horen. Wel mocht hij het gezamenlijk overleg van Velsen met dertien andere gemeen ten aankondigen, waarbij men zal trach ten tot een unificatie te komen van de voornaamste normen van de bijstands wet. Het ligt dan in de bedoeling hier later door een gezamenlijke publicatie een zo ruim mogelijke bekendheid aan te geven. Een andere moeilijke zaak is het bezet ten van vakatures voor lagere functies bij de plantsoen- en reinigingsdienst. Er zijn nu eenmaal slechts weinig mensen te vinden die tegenwoordig een nieuwe werkgever zoeken en nog minder die be reid zijn tot dit dikwijls zware werk. Volgens wethouder Van Leeuwen be vindt Velsen zich hierdoor in een dwang positie, zodat men wel is genoodzaakt ADVERTENTIE Maak een proefrit I Kennemerlaan 224 - 226 1JMEIDEN Telef. 02550 - 1 43 24 1 62 38 van bemiddeling gebruik te maken. Even min slaagt de gemeente erin pendelaars voor dit werk aan te trekken, ook al omdat het voor hen aan huisvesting ont breekt. En dan betreft het hier meestal nog juist die werknemers uit het noor den, die er prijs op stellen bij hun woning „een geitje te houden". Aan het slot van zijn betoog heeft wet houder Van Leeuwen ook nog een nieuw tje kunnen weggeven, bestaande uit de opening op vrijdag 1 maart van de ver bouwde werkplaats voor geestelijk gehan dicapten, welke wordt gevestigd in de voormalige Wilhelminaschool aan de Hout manstraat. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. „Deze auto is in beslag genomen", zeiden op 6 augustus twee Velsense politiemannen tegen een 49-jari- ge metaaldraaier die zijn auto aan het repareren was op een marktplein. Maar aan wegslepen kwam de politie niet toe de draaier stapte achter het stuur en reed de „niet-rijklaar zijnde" auto ach teruit. „Dat kwam omdat ze mij vanachter het stuur wegtrokken aan mijn haren" zei de draaier. In ieder geval waren de agenten en de draaier op de grond be land, dat was het enige waar beide par tijen het over eens waren. De auto reed alleen verder en kwam tegen een huis tot stilstand. De agenten hadden de auto in beslag genomen omdat de draaier het voertuig enige tijd „niet rijklaar" op het voet pad had gezet, in plaats van wielen ston den er blokken onder. Later was hij aan het vehikel gaan sleutelen, en ook dat mag officieel niet op de openbare weg De officier van justitie wilde de auto verbeurd verklaard zien en eiste voor het verzet tegen de politie drie weken gevan genisstraf. Voor de andere feiten eiste de officier bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Uitspraak op 29 februari om half tien 's morgens. wel epige sensationele kanten verfiaSl visueel uitbuit, maar overigens een acceptabele werkelijkheid suggereert en mensen van vlees en bloed opvoert in de figuren van de acteurs Lars Passgard die de „ik"-figuur uit de roman voorstelt en van het Deense zangeresje Grynet Molvig, die een moedige Seya speelt. Zondagmiddag in dit theater: „De vijand van de Bengaalse Lansiers", die zich afspeelt in het jaar 1850. Noordwest Brits-Indië wordt bedreigd door de benden van Eli Khan. Kolonel Drewe, comman dant van Fort Kandahar, stuurt twee offi cieren op verkenning uit. Een van hen keert niet terug, maar er wordt gefluis terd dat de één een verhouding had met de vrouw van een ander en dat zou een reden zijn geweest om de wettige echtge noot uit de weg te ruimen. De benden van Eli Khan en de rebellen raken slaags en er volgt een reeks van ontwikkelingen die met in de hoofdrollen Ronald Lewis, Oliver Reed en Yvonne Romain is ver filmd. Het weekprogramma van het Kennemer Theater in Beverwijk begint donderdag met Robert Woods „Mijn naam is Pecos1 een film waarin „wrekende kogels" een belangrijke rol spelen. De man Pecos heeft slechts één gedachte: wraak. De bestiale moord van Joe Kline op de familie van Pecos moet gewroken worden, ook al is Kline nu de leider van een bende bandieten die de grensstreek tussen Texas en Mexico terroriseert. Tot en met zaterdagavond kan men tweemaal per avond getuige zijn van die wraak. Van zondag tot en met woensdag speelt Audrey Hepburn in het Kennemer Thea ter de hoofdrol in „Weg van elkaar" Met „Charade" en „Arabesque" heeft regisseur Stanley Donen zich doen ken nen als een elegant filmer van comedy- thrillers, een genre dat spanning, humor en koelbloedigheid combineert tot een aantrekkelijke vorm van filmamusement In „Weg van elkaar", die weer begeleid wordt door de welluidende muziek van Henry Mancini en die oorspronkelijk „Two for the road" heet, heeft Donen het sensatie-element geheel geëlimineerd en zijn aandacht nagenoeg geheel besteed aan wat men met enig eufetisme een huwelijkscomedie zou kunnen noemen Het gaat om het huwelijk tussen Joanna en Mark Wallace, respectievelijk gespeeld door Audrey Hepburn en Albert Finney een doorsneehuwelijk dat wij in fasen vol gen, telkens als het echtpaar op vakantie reis in Frankrijk is. De eerste fase wordt gekenmerkt door een meespelende en alles vergetende verliefdheid, maar bi; het voortschrijden der jaren verandert de grote verliefdheid tussen het tweetal in allerlei schakeringen van genegenheid, gewend-zijn-aan en verdraagzaamheid. Er ontstaan spanningen, er is sprake van on trouw en de onderlinge gesprekken wor den cynischer. Maar de conclusie, is dat zij toch bestemd zijn om dezelfde weg te gaan, ook al zijn ze misschien niet langer weg van elkaar. Zondagmiddag om 2.30 uur kan men in het Kennemer theater „De verdere peri kelen van Laurel en Hardy" meebeleven In deze iilm worden door de tweevoudige Oscarwinnaar Robert Youngson, de kluch- tigste momenten in de carrière van dit komisch duo bijeengebracht. Youngson deed een keuze uit opnamen van Laurel en Hardy uit de tijd dat zij nog totaal onbekend waren en nog geen duo vorm den Eerst in het midden der twintiger jaren werden hun talenten bij elkaar ge voegd en de film toont nu in drie volledige eenacters hoe hun stijl zich ontwikkelde. In de namiddag, om 16.30 uur, wordt ,Mijn naam is Pecos" nog eens ver toond. Tijdens de nachtvoorstelling in het Ken nemer theater die zaterdagavond om half twaalf begint, wordt „De vrouw in het zand" gedraaid, een Japanse film van Hiroshi Teshigahara, die in 1964 werd onderscheiden met de Grand Prix Spécial du Jury van het Filmfestival in Cannes. De vrouw in het zand" is nauwelijks met een westerse film te vergelijken. Een man wordt gedwongen tot leven en werken in een diepe zandkuil, waar een jonge weduwe woont, wier enige taak be staat uit zandruimen ten bate van de ge meenschap. De Japanner maakte er een fascinerende film van die namen als Becket en Kafka oproept. Van donderdag tot en met woensdag draait in het Beverwijkse Luxor-theater de film „Mijn prinses", die gelijktijdig in het IJmuidense City-theater wordt ver toond en waarvan reeds een korte om schrijving is gegeven. Zondagmiddag draait om kwart over twee eerst „De man met het ijzeren masker", waarna om half vijf nog een voorstelling van „Mijn prinses" wordt ge geven. In het Marquette-theater in Heemskerk begint het weekprogramma zaterdag avond met „De man die een ander was", een film die men ook zondagmiddag om 4 uur nog kan gaan zien. Zondagmiddag om 2.15 uur voor de jonge jeugd: „Sjors van de rebellenclub" met meeslepende avonturen voor zijn supporters. Zondag- en dinsdagavond kan men in dit theater „De eend en de Cadillac" aanschouwen. ADVERTENTIE IJMUIDEN Lange Nieuwstraat 243 - Tel. 16138 SANTPOORT Hoofdstraat 234 - Telefoon 8371

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7