IJmuider Courant VmM^QlQtftMU W/W/- Folkloristische maskers voor een dorpscarnaval of fiesta (Amecameca). De strijd tegen het analfabetisme. Schrijfles voor volwassenen. Indiovrouwen op de pottenmarkt (Toluca). Thans, achttien jaar la ter, zijn dat er ruim zes miljoen, ofwel: bijna de helft van de totale be volking van Nederland. Natuurlijk is dit ten dele het gevolg van de trek naar de stad. Dui zenden peones, vvier voorouders sinds de grijze oudheid de dorre bodem bewerkten met primitieve landbouw werktuigen, zijn de on gelijke strijd met de dropgte moe en zoeken hun heil in de steden, net als overal elders. Velen van hen vonden er een nieuw bestaan dank zij de verstandige industrialisatiepolitiek van de regering. Vele anderen (en met name de ouderen) slaagden daarin niet of slechts ten dele. Zij vormen een grote-stadproleta- riaat dat van de hand in de tand leeft. Maar honger lijdt vrijwel niemand meer in dit land en bedelaars zijn witte raven geworden. Voor de nieuwe gene ratie lijkt de toekomst in elk geval verzekerd. De toekomst die zich reeds aankondigt in de stadsontwikkeling, de bouw van nieuwe fa brieken, torenflats en reusachtige kantoorge bouwen van twintig of meer verdiepingen, die overal als paddestoelen uit de grond rijzen. Geen grauwe, saaie ko lossen zoals de wolken krabbers in de U.S.A. echter, maar bouwsels met een eigen karakter, speels van vorm en lijnen, zodat zij zelfs naast de overdadige ornamentiek der ba rokke jezuïtenkerken uit de Spaanse tijd niet detoneren. Resultaat van de fantasie en het brio der jonge Mexi caanse architecten. "WEINIG, helaas, over dit nieuwe^. Mexico in de meeste albums en populaire reisboeken. Weinig ook over het wonder van een volk dat, ondanks een on voorstelbare verschei denheid van rassen, huidskleuren en maat schappelijke standing, zich als één man gesteld heeft achter het streven van zijn regeerders, om Mexico, zoals dat heet, „op te stoten in de vaart der volken". Een hartelijk en gastvrij volk bovendien, waar men zich als vreemde ling moeiteloos tnuis voelt. Vandaar dat Mexico niet alleen een ideaal toeristenland is (en dan vooral voor de „rijke" Noordamerika nen), maar ook veruit het rustigste land in roerig Midden-Amerika eenvoudig omdat het zijn energie liever ge bruikt voor eigen lots verbetering dan voor het ontketenen van politieke onrust of revo luties zoal3, bijvoor beeld, buurman Cuba. Een volk van harde werkers. Behalve dan natuurlijk in de sacrale uurtjes van de sies'a. Herman Croesen Zcsbaansautowegen en sierlijke wolkenkrabbers in Mexico-Slad. Publieke briefschrijver in Mexico-Stad. WAT Mexico be'reft ligt dat ook wel voor de hand. Geen ander land op het westelijk half rond kan bogen op een zo rijkgevarieerde en lange cultuurhistorie. Het begin daarvan reikt terug tot in de Steen tijd. Vele hoogont wikkelde beschavingen (Teotihuacan, Tolteken, Azteken en Maya's, om er slechts enkele te noe men) kwamen en gin gen en zij hebben een onuitwisbaar stem pel op het Mexicaanse land gedrukt. Indruk wekkende resten van die oude culturen vindt men in de vorm van verbazingwekkende sa crale piramides en com plete tempelsteden overal in het land. Dankbaarder objecten voor een fotoboek kan men zich haast niet voorstellen, en het is dan ook geen wonder, dat ook dit nieuwe Mexico-album zich in hoofdzaak tot deze mo tieven beperkt. MAAR er is meer. Het Mexico van nu is niet meer louter een onuitputtelijk open luchtmuseum van oud heden. Het is ook een natie (of juister: een statenbond) in op komst, een volk dat hard en verbeten werkt aan eigen lotsverbete ring en aan de verhef fing der nationale eco nomie. Die dan ook de laatste decennia een explosieve groei door maakt, zoals blijken mag uit de volgende feiten: De hoofdstad Mexico City, 2200 meter hoog in de bergen, telde rond 1950 nog „slechts" twee miljoen inwoners. Jezuïetenkerk anno 1758 (Santa Prisca). De maanpiramide (120x150x43 m) in Teotihuacan (pl.m. 200 voor Chr.). Mexico vandaag NOVEMBER 1968 beginnen de Olympische Spelen in Mexico; een land waarvan wij eigenlijk maar heel weinig weten. Misschien dat er daarom, met een knipoog naar het komende Olympisch feest, de laatste tijd nogal wat boek- en plaatwerken over Mexico verschijnen. Een der nieuwste albums, zojuist verschenen bij Uitgeverij W. Gaade in Den Haag, is het royaal uitgevoerde „Mexico, land, volk en cultuur" van Ursula Bemath en Richard Grossman (naar de oorspronkelijke Duitse editie), dat in 165 su blieme foto's en veertig pagina's toelichtende tekst een boeiend panorama geeft van dit land van contrasten en van zijn bondgemêleerde bevolking. Maar niet een volledig beeld. Want, zoals in bijna al dit soort plaatwerken over „verre" landen, ligt het accent vrijwel geheel op het glorieuze ver leden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13