VLAM IN GRENOBLE GEDOOFD BKff Anton Huiskes: - na triomf op ..IK BEN NOG de 10.000 NOOIT GELUKKIG GEWEEST meter ZO GRE m BLE Becritiseerde derde gouden plak van Killy VER R A S SIN GE K HHIJC bezorgde Hilversum verlies BIJ HOCKEY Kampong liet een punt liggen li Medailles Russisch ijshockey team hield titel Kees Verkerk met De Graaff naar Japan Laatste goud Afrikaanse staten in de rij voor boycot O.S. Oost-Duitsland hockeyt niet tegen Nederland MAANDAG 19 FEBRUARI 1968 11 Gal Middelpunt Yvonne Thiry zegevierde op floret in Düren «WMWtn (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE Sinds gis teravond 21.50 uur is Gre noble niet meer de stad van de Olympische Winterspelen. De vlam boven het stadion is gedoofd, d,e duizenden at leten, officials, journalisten, fotografen, de vriendelijke politie-agenten, de charmante hostesses zijn op weg naar huis, de vlaggen worden neergehaald, de vele overge bleven souvenirs geteld. Gre noble is niet langer het sym bool van de vijf ringen en de drie rozen, maar weer terug gekeerd tot zijn status van de grauwe, vaak in nevelen ge. hulde stad die er in feite al. tijd is gebleven, ook toen het de grootheid van Frankrijk moest bewijzen. De medailles zijn verdeeld en Frankrijk kan tevreden zijn. Jean-Claude Killy heeft zijn plaats op de voorpagina's van de Franse dagbladen overgedragen aan Vietnam. President De Gaulle is van nu af weer de eerste burger van Frankrijk al draagt hij dan geen drie Olympische medailles. En nu moet de balans wor den opgemaakt. Aan de ene kant uitgaven van een bedrag van 200 miljoen dollar, aan de andere kant financiële revenuen die nauwelijks bij dragen in de enorme inves teringen die deze Spelen voor het prestige van Frankrijk eisten. Grenoble is dank zij de Winterspelen een andere stad geworden, maar het was nim mer de stad van de Winter spelen. Hoe perfect de organi satie ook mocht zijn, sfeer en warmte ontbraken op deze dagen. De Spelen trokken Grenoble in wezen voorbij. Men moest in Chamrousse zijn, waar Killy zijn helden daden verrichtte om aan win ter en Winterspelen te kun nen geloven. Men moest in ieder geval geen Nederlander zijn oi zich Grenoble te herinneren als een stad waarin de sport een warme belangstelling heeft. Een Nederlander, ge komen om in bruisende sfeer zijn helden naar het Olym pisch eremetaal te zien grij pen (met negen medailles kon het vaderland tevreden zijn). Nog nimmer werden zij in een zo weinig inspirerende omgeving behaald. De Olympische Winterspe. len zijn voorbij. De Spelen met het grootste aantal afge. laste wedstrijden, met het ski conflict en het rodelschan- daal, met de regie en de per fectie die zo ver van de Fran se charmes stonden. Over vier jaar is Sapporo aan de beurt Waarschijnlijk zal alles dan nog groter zijn, nog massaler van opzet. Maar van de Olym pische gedachte zal nog min der zijn overgebleven De medailleverdeling van de tien de Olympische Winterspelen was als volgt: J *1 V» goud zilv. brons 1. Noorwegen 6 2. Rusland 5 3. Frankrijk 4 4. Italië 4 5. Oostenrijk 3 6. Nederland 3 7. Zweden 3 8. West-Duitsland 2 9. Verenigde Staten 1 10. Finland 11. Oost-Duitsland 1 12. Tsjechoslowakije 1 13. Canada 1 14. Zwitserland 15. Roemenië 6 5 3 4 3 2 2 5 2 2 2 1 2 2 3 2 4 3 3 3 1 2 2 1 1 4 1 999 (Van onze correspondent) GRENOBLE. Russische triomfliede ren schalden zaterdagavond door het schitterende ijsstadion van Grenoble. De Sovjet-Unie had haar Olympische ijshoc- keytitel behouden en was bovendien voor de zesde maal in successie sinds 1963 wereld- en Europees kampioen geworden. Maar die eindzege heeft toch aan een dunner draadje gehangen dan iedereen na de eerste wedstrijden, waarin de Sov jets hun sublieme ijshockeyshow opvoer den, vermoedde. Hadden de Tsjechen za terdag over de Zweden gezegevierd, i.p.v met 2-2 gelijk te spelen, de titel was naar Praag verhuisd. Tsjecho-Slowakije, dat de Sovjet-Unie met 5-4 klopte, kreeg de zilveren medaille en Canada, dat weer over de Tsjechen zegevierde, moest genoegen nemen met brons. De Canadezen waren in de laatste wedstrijd van het toernooi geen partij voor de Russen, die een klasse apart vormden en met wervelende combinaties de Canadese studentenploeg naar een 5-0 nederlaag speelden. (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE Geen goud, geen zilver, zelfs geen brons voor Neder land op de laatste schaatsdag, maar toch een gouden lach om de mond van een Nederlander. Anton Huiskes: „Ik ben nog nooit zo gelukkig ge weest. Mijn ideaal was drie jongens bij de eerste tien te brengen, maar hier had ik nooit op gerekend. Eén en drie. Het is geweldig". Wim de Graaff, dadelijk na de ge slaagde Zweedse machtsgreep op de 10.000 meter: „Ik heb grote bewon dering voor Huiskes. Het is geheel zijn succes geweest. In Oslo en Davos heeft hij enorm werk gedaan, wat hier tot prachtige resultaten leidde". Anton Huiskes werd zaterdag weer eens de man die de internationale schaats wereld versteld deed staan en in ver warring bracht. De grote triomf van de Zweden was zijn triomf. Een ontluisterd schaatsland kreeg door hem weer glans en sneller dan iemand had durven ver wachten. Sven Laftman over Huiskes „het is een geweldenaar. Hij weet de jongens te inspireren, in een toestand te brengen dat ze alles kunnen. We zijn in Zweden bijzonder tevreden over hem". Maar zelfs Anton Huiskes had niet dur ven rekenen op de krachtsexplosie waar mee Johnny Hoeglin, de 25-jarige student uit Karlstadt alle prognoeses omver ke gelde. Huiskes: „ik had gedacht dat Maier sterker was. Hoeglin en Sandler waren in goede conditie, maar Maier verslaan Anton Huiskes later: „De meeste jon gens zijn op een te scherp schema ge start. Ze reden zich op dit prachtige maar moeilijke ijs stuk. Het was ijs voor de technische rijders. Je kunt beter een ge makkelijk schema opstellen en dat later herzien". Gold dit ook voor de Nederlanders die na twee glanzende dagen een terugslag kregen? Wellicht voor Kees Verkerk met een vermoeiende „gouden" vrijdag min der geconcentreerd als anders. Kees had het al gezegd: „ik kan beter geen tien duizend meter rijden. Wat heb ik nog te winnen?" Het werd weer beschouwd als een on derdeel van zijn psychologische oorlog voering, maar Kees had inderdaad niets te winnen al mocht hij nog lang op brons hopen. Peter Nottet „Ik had in hem meer vertrouwen gesteld", zei De Graaff en Jan Bols werden tot bijrollen gedegra deerd. Hun schema's moesten steeds wor den gecorrigeerd en zij eindigden op vele seconden achter de elitegroep. Karl Schranz poseerde voordat hij gediskwalificeerd werd, als winnaar met de verslagen geachte Jean Claude Killy. De Oostenrijker had buiten de jury gerekend. (Van een speciale verslaggever) CHAMROUSSE. —„Zo is de sport", zei vader Killy simpel toen in de geïmpro viseerde studio van de Franse televisie aan de voet van de Chamrousse de Noor se verkoper Haakon Mjoen als „eerste winnaar" van de Olympische slalom werd aangekondigd. „Ik heb verloren van een groot kampioen", betoogde Jean Claude zelf met trillende stem tien minuten la ter, nadat Mjoens mooie droom door dis kwalificatie was verstoord en veteraan Karl Schranz zich winnaar van het goud waande. Ook de Oostenrijker zou slechts kort de vreugde van de triomf kennen. Nadat de Zwitser Karl Molitor, voorzitter van de internationale jury, de rapporten van de controleurs had ontvangen viel het von nis. In zijn tweede manche was Schranz bij de twintigste poort gehinderd door een militair die de sneeuw egaliseerde. De jury had geen lang beraad nodig: de skiër uit Sankt Anton kreeg een nieuwe kans. Op dat moment bedroeg ten gevol ge van de dichte mist het zicht slechts enkele tientallen meters. Maar een enkele official was daardoor op de hoogte van het drama, dat zich even tevoren had afgespeeld. Voordat de overijverige Alpenjager bij poort twintig voor het grootste incident van de tiende Olympische Winterspelen had gezorgd, was Karl Schranz al van de piste ge raakt, had een poort gemist en zou dus zonder meer gediskwalificeerd zijn. Van daar dat Schranz' herkansing een zinloze afdaling werd, die nooit tot klassering kon leiden. Een grote organisatorische fout, bij deze voor de Fransen zeer deli cate kwestie, is dat geen extra maatre gelen zijn genomen toen bleek welke uit zonderlijke weersomstandigheden er wa- noa nsoi ,iu>q 9b in «tq >U Als men ervan uit gaat dat de interna tionale officials op de Chamrousse hun taak naar eer en geweten hebben verricht, heeft Jean Claude Killy een unieke prestatie geleverd. Evenals Toni Sailer, die in 1956 in Cortina d'Ampezzo slalom, reuzen slalom en afdaling won, boekte de held van heel Frankrijk een drievoudige over winning. Hij werd juist als Sailer wereldkampioen, alpinecombinatie met de ideale waardering van 0 punten. 1. Killy (Fr.), 2. Huber (Oost.), 8. Matt (Oost.). programma af en ik trek mijn conclusies. Je moet ook voortdurend bij blijven. Ik ben nu weer met de neus gedrukt op nieuwe Amerikaanse trainingsmethoden. Wil men in Nederland niet op hetzelfde peil blijven staan dan zal een andere op zet noodzakelijk zijn". En Anton Huiskes spuwt weer even zijn gal: „ze moeten een trainer aantrek ken met wie ze ook willen praten. Zo lang dat niet kan heb ik geen enkele behoefte om terug te keren". De volgende maand neemt Anton Huis kes (39 jaar) de beslissing of hij zich definitief in Zweden zal vestigen. „Mijn vrouw komt over en dan zullen we sa men afwegen of ik daar een carrière kan opbouwen. Er is al gezegd dat mijn eisen veel te hoog zijn. Maar wat heb ik aan vier maal 75.000 als ik daarna weer op nieuw moet beginnen?" Anton Huiskes, wiens geest de Neder landse ploeg altijd achtervolgt Ard Schenk en Kees Verkerk gebruiken nog steeds zijn trainingsschema's tenslotte over Gothenburg: „Kees staat er bijzon der goed voor. Ik denk dat niemand hem van de titel kan afhouden". En wat dat betreft is hij het dan eens met Wim de Graaff: „het is in Grenoble erg goed gegaan. Je moet niet alleen naar die 10.000 meter kijken. Ik ben erg optimistisch. Het ziet er goed uit". De uitslag van de 10.000 m: 1. Hoeglin (Zwe den) 15.23.6: 2. Maier (Noorw.) 15.23.9; 3. Sand ler (Zweden) 15.31.8; 4. Guttormsen (Noorw.) De gouden medaille werd door de Russische ijshockeyers uitbundig ge vierd. Doelman Konovalenko gaat de lucht in na de 5—0 zege op Canada. En zodoende werd een andere Neder lander na afloop het middelpunt. De man die graag nog eens zijn hart wil luchten en zijn soms harde uitspraken lanceren. Anton Huiskes, die binnen een jaar zijn Zweedse rijders weer aan of vlak onder de top bracht, op de 1500 meter, op de 5000 meter en nu dan op de 10.000 meter Huiskes: „de schaatssport is nog in volle ontwikkeling. In de toekomst zul len de prestatiegrenzen aanzienlijk om laag gaan. Het duurt niet zo lang meer dat de 1500 meter onder de twee minuten gereden wordt en de 10.000 meter bin nen een kwartier". Ik wil zelfs stellen dat schaatsen een onderontwikkelde sport is. Met gespecia liseerde krachten kan het niveau worden verhoogd. Mijn jongens zeggen: we heb ben nu eindelijk een programma. Je kunt ze nu eenmaal niet steeds bij elkaar hou den. Ik werk met een dubbele boekhou ding: een programma voor de jongens en een programma voor mij. Zij werken dat (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE. Kees Verkerk, de Duit se sprinter Erhard Keiler en trainer Wim de Graaff zullen na de wereldkampioen schappen in Gothenburg enkele dagen naar Japan gaan. De Japanse schaats bond heeft het drietal uitgenodigd voor wedstrijden die op 2 en 3 maart in Kai- ruzawa worden gehouden. Gelukwensen voor Huiskes van Johnny Hoeglin. de winnaar van de tien kilometer. 15.32.6; 5. Verkerk (Ned.) 15.33.9; 6. Nilsson (Zweden) 15.39.6; 7. Thomassen (Noorw.) 15.44.9; 8. Nottet (Ned.) 15.54.7; 9. Lavroesjkin (Rusl.) 15.54.8; 10. Seljanin (Rusl.) 15.56.4; 13. Bols (Ned.) 16.09.5. GRENOBLE Het laatste goud van Grenoble was niet voor de Noor Wirkola. De man, die in het afgelopen seizoen een waar schrikbewind had uitgeoefend in het rijk der skispringers, kwam nu op de belangrijkste wedstrijd van het sei zoen het springen van de 90-meterschans op de Olympische Winterspelen van Grenoble niet verder dan een drieën twintigste plaats. Een bittere teleurstel ling voor de Noor. De Rus Beloessov reikte het verst. De uislag 90 m schansspringen was: 1. Beloes sov (Rusland) 231.3 pnt. (101.5 m 98.5 m); 2. Jiri Raska (Tsj.-Sl.) 229.4 (101.0 98.0); 3. Lars Grini (Noorw.) 214.3 (99.0 93.5). 50 kilometer cross country: 1. Ellefsaeter (Noorw.) 2.22.45.8: 2. Vedenine (Rusl.) 2.29.02.5; 3. Haas (Zwits.) 2.29.14.8. Tweezitters rodelen: 1. Bonsack/Kohler (O.- Dld.) 1.35.85 2 Schmid/Walch (Oost.) 1.36.34; 3. Winkler/Nachmann (W.-Dld.) 1.37.29. MEXICO De uitnodiging aan Zuid- Afrika is nog niet verzonden, maar dit zal gebeuren, zodra het IOC Mealo co officieel in kennis stelt van het besluit om Zuid-Afrïka toe te laten tot de Zomerspelen. Dat heeft Pedro Ra mirez Vazquez, voorzitter van het or ganisatiecomité, gisteren meegedeeld. Hij zei verder, dat de twee Mexicaan se gedelegeerden in het IOC tegen toe lating van Zuid Afrika hadden ge stemd. Inmiddels heeft het besluit om Zuid-Afrika, ondanks de rassenpolitiek, toe te laten tot de Olympische Spe len, grote gevolgen. De landen, die al hebben bekend gemaakt, dat zij de Spelen zullen boycotten zijn: Ghana, Oeganda, Verenigde Arabische Repu bliek, Gambia, Tanzanië, Algerije, Ke nia, Ethiopië, Nigeria, Guinea, Somali- land en Maleisië. Frank Braun, president van de Zuid- afrikaan se Olympische organisatie, heeft verklaard, dat zij die de spelen van Mexico boycotten zwaar aan het bluffen zijn. „De inschrijvingen sluiten in augustus en daarom hebben die lan. den nog voldoende tijd om hun hou ding te wijzigen". Braun zei dat er geen schijn van kans is, dat Zuid-Afrïka zich zal terug treken om de Spelen te redden. Hij sloot de mogelijkheid dat Rusland zich bij de boycot zal aansluiten uit. In een communiqué, dat zaterdag in Greno ble bekend werd gemaakt, heeft Rus land de toelating van zuid-Afrïka een ernstige bedreiging voor de Olympische beweging genoemd. „De beslissing is een inbreuk op de reglementen. De hele wereld weet dat de sociale rech ten van de autochtone bevolking van Zuid-Afrika met voeten worden getre den. Met de verzekeringen over de kansen van niet-blanke sportslieden wordt geprobeerd de wereld zand in de ogen te strooien". (Van onze hockeymedewerker) HAARLEM. Twee verrassende uitsla gen in de westelijke eerste klaase: leider Kampong speelde met moeite 1-1 tegen Amsterdam en HHIJC won sinds maan den weer eens, de Hagenaars klopten Hil versum met 3-1. SCHC liep, door zelf ge lijk te spelen tegen HDM, 1-1, geen punt op Kampong in. BMHC veroverde een kostbaar puntje tegen HIC, 1-1, maar het verschil met nummer laatst HHIJC is nu nog maar een punt. Laren redde het niet tegen HGC 0-1. Door Ebbens nam Kampong tegen Ams terdam de leiding, welke A-oorsprong over een kwam met het spelbeeld. Na rust kregen de bezoekers het zwaar te verdu ren. Een fel aanvallend Amsterdam kreeg tenslotte loon naar werken. Jaap Voigt maakte voor zijn ploeg de gelijkmaker. HHIJC verrastte vriend en vijand met enthousiast en snel hockey In de Haagse voorhoede lukte plotseling alles. Smulders benutte twee kansen bekwaam en na rust zorgde Cours Bensink zelfs voor 3-0 na een fraaie solo. Kort voor tijd scoorde Otto Ter Haar voor Hilversum tegen 3-1. SCHC drukte in de eerste helft een veld overwicht uit in een doelpunt van Jeroen Zweerts. Maar dat was niet voldoende om HDM op de knieën te krijgen. Wim Veentjer bekroonde dit niet versagen met de gelijkmaker uit een strafcorner, 1-1. Laren kon geen vat krijgen op het on bevangen spelende HGC, dat door Groe newegen uit een straf push de leiding nam. Een tweede doelpunt van de bezoekers werd wegens sticks afgekeurd. BMHC en HIC waren tegen elkaar op gewassen. De Bloemendalers namen door Rob Heydeman de leiding uit een straf corner. Zij kregen nog enige goede kansen om de score te verhogen, maar de Hage naars kwamen door hun hechte verdedi ging goed door de moeilijkheden -heen. In de tweede helft ontspon zich een boeiende strijd met HIC meer in de aanval. Een strafpush aan HIC toegekend leverde voor specialist Spiekerman geen probleem op 1-1, welke eindstand een goede afspiege ling van de krachtsverhouding was. Eerste klasse Heren Kampong 13 23 HDM 13 13 SCHC 12' 17 HIC 13 10 Laren 13 15 Hilversum 14 19 A'dam 13 15 BMHC 14 8 HGC 13 15 HHIJC 14 7 DAMES Het leidende en nog ongeslagen Laren DEN HAAG De landenwedstrijd tus sen de elftallen van Nederland en Oost- Duitsland die op 19 mei in Eindhoven zou worden gespeeld, gaat niet door. De Oost duitsers hadden voor hun komst als eis gesteld dat de Oostduitse vlag zou wor den gehesen en dat hun volkslied zou worden gespeeld. Omdat het niet waar schijnlijk is, dat de hockeybond een der gelijk verlangen zal kunnen inwilligen, is besloten in plaats van Oost-Duitsland een andere tegenstander te zoeken. Ver moedelijk zal Polen naar Nederland komen. wist BDHC met moeite de baas te blijven 0-1. Doordat naaste concurrente Be Fair zich met 1-2 door Gooische liet verrassen zitten de Larense dames wel op rozen. Amsterdam blijft meetellen door het zwak ke RBC met 2-1 vaster op de onderste plaats te drukken. FIT en Voordaan ein digden zoals zij begonnen waren: 0-0. Ondanks een groot overwicht slaagde Laren er tegen BDHC niet in dit in doel punten tot uitdrukking te brengen. Het was geen spannende maar wel aantrekke lijke in een goede sfeer gespeelde wedstrijd. Het enige doelpunt kwam in de eerste helft tot stand na goed combineren van de Larense voorhoede. BDHC kreeg daar na enkele goede kansen, maar de voor hoede verspeelde deze öf door slecht schieten öf door gebrek aan geluk. DÜREN. Yvonne Thiry en Kasper Kardolus hebben successen geboekt in een internationaal schermtoemooi, dat in het Duitse plaatsje Düren is gehouden. De Nederlandse floretkampioene Yvonne Thiry zaal Van der Valk-Haarlem) won op dit wapen bij de dames. De sabreur Kasper Kardolus moest in de halve eind strijden in de Fransman Panitza, de uit eindelijke winnaar van dit onderdeel, met 5-2 5-4 zijn meerdere erkennen. In het eindklassement deelde hij met de Italiaan Martinelli de tweede plaats. HANDBAL. De Westduitse handbal- ploeg heeft gisteravond in Saarbrücken met 15-14 van Rusland gewonnen. Het was de tweede overwinning voor de Duit sers. Zondag bleven zij met 20-19 in de meerderheid.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11