Michaellegioen stelt zich in slagorde op Franse vissers beletten tongaanvoer uit Urk Parijzenaars verongelukt op huwelijksreis eet 'n appel! Agenda voor Haarlem en de IJmond KRO geweerd en Emigratie naar Australië is iets toegenomen Chauffeurs gemolesteerd; visauto's beschadigd Diplomatiek verkeer hervat snoep verstandig: J li TELEGRAM AAN DE PAUS Twee broers uit Curacao komen om bij brand Voorman van Friese Beweging eist trouwakte in het Fries VLOERKLEEDJES «UPf Zondag vertrokken 250 Nederlanders Minicars van Honda INCIDENTEN IN BOULOGNE Zelfde iveertype IÉ I s MAANDAG 19 FEBRUARI 1968 2 Pastoor gaat over naar Pinkstergemeente ^MEISJES PULLOVERS en d$n...qouden rade blauwgroene anh'-slip bfyom. bread 88 an lahc KËff ttj« RA *x1La»J5M Lot van „Schiedyk" nog onbeslist Nederland-Griekenland t.,P: v A'7 V Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk 1 u ll 15 LOUIS KNUVELDER (Van onze correspondent) UTRECHT. Naar schatting 600 rooms-katholieken hebben zaterdagmid dag in het Utrechtse Tivoli luide hun instemming betuigd met het verzen den van een telegram aan paus Pau- lus. „Duizenden Katholieken", aldus de tekst, „Verenigd in het Michael legioen en in vergadering bijeeen in Utrecht betreuren het ernstig dat met name in Nederland stellingen en prak tijken worden opgedrongen die in in overeenstemming en vaak zelfs in te genspraak zijn met de uitspraak en behoud der Nederlandse provincie dei- van het hoogste leergezag en de tra ditie, waardoor talloze gelovigen in verwarring worden gebracht inzake ge loof zeden, liturgie en gezag. Zij sme ken eerbiedig doch met grote aandrang dat uwe heiligheid spoedig bijzondere maatregelen neme ter veiligstelling van de wezenlijke orthodoxie en het Rooms-Katholieke Kerk". Het Michaellegioen is een nieuwe groepering, die tegen de vernieuwingen in de Rooms-Katholieke Kerk is. De heer Knuvelder zei er ondermeer over: „Wat er thans gaande is, en wel in een te ver gevorderd stadium, is geen ver nieuwing maar de meest funeste ver nieling. Een hereniging door opruiming van de dogma's der kerk is niets an ders dan wat paus Pius XII reeds heeft gekenschetst als de eenheid van een ruïne en daar passen wij voor". Sprekend over de getuigende kerk kreeg hij veel bijval toen hij zei: „Wat blijft er over van die getuigende kerk wanneer onze priesters en religieuzen zich blijkbaar schamen om getuigenis af te leggen van hun levensstaat en zich als gewone burgers gaan kleden?" Het Michaellegioen heeft niets op met de bestaande publiciteitsmedia: „Wat radio en tv betreft kunnen we slechts met nadruk herhalen: werf zo veel leden dat wij de etherdictatuur kunnen doorbreken". De organisatie wil op den duur zend machtiging aanvragen. Eén der schrif telijk binnengekomen vragen, die publi citeitsmedia betrof, werd beantwoord met: „Men dient zichzelf de gewetens vraag te stellen of men door zijn fi nanciële steun deze progressieve ter reur mag helpen in stand houden". De KRO werd zaterdag in Tivoli niet bin nengelaten. Een gesprek tussen progres sieven en conservatieven? „Dank u, geen behoefte. Als we er niet meer van over tuigd kunnen zijn dat de kerk is en blijft de kerk van de waarheid, hef ze dan op". Per brief richt het Michaellegioen zich tot het Nederlandse episcopaat, dat wordt opgeroepen niet langer toe te laten, ,dat de morele juister inmo- rele theorieën en praktijken wor den opgedrongen, die spotten met elk christelijk moraalbegrip en die naast de onmetelijke zielsschade tevens een onmetelijke lichamelijke schade drei gen toe te brengen aan de komende geslachten." (Van onze correspondent) DEN HAAG De 16-jarige Curagaose varensgezel Boy Martina was nog maar enkele uren in Nederland, toen hij zon dagochtend met zijn 27-jarige broer Os- win omkwam bij een felle brand in een kamerverhuurbedrijf in de Haagse Piet Heinstraat. Boy Martina, die zaterdag per boot in Amsterdam arriveerde, logeerde bij zijn broer Oswin. De 22-jarige vrouw met wie Oswin Martina samenwoonde, wist hun acht weken oude baby in veiligheid te brengen. Zij liep brandwonden op aan haar armen. De overige twaalf bewoners konden ternauwernood ontkomen uit het binnen enkele minuten fel brandende huis. De 42-jarige keukenknecht J.B. Louw, verbrandde beide handen. In zijn kamer is de brand ontstaan, waarschijnlijk door ontploffing van een oliekachel. De brandweer had veel moeite de uit slaande brand te bedwingen. Drie jaar geleden brandden de tweede etage en de zolder van het zelfde huis uit. De bewoners van het huis hebben al leen wat kleren kunnen meenemen. Zij heb ben via de ramen en daken een heen komen gevonden. De 16-jarige Boy Mar tina was zaterdag met de „Parthenon" uit Curagao in Amsterdam aangekomen. GRONINGEN. De pastoor van de St. Franciscus parochie in Groningen, pastoor A. N. Dijkman, heeft zich losge maakt van de Rooms-katholieke Kerk en is toegetreden tot de Pinkstergemeente. Mooiste collie. De Schotse-Herdershond vereniging „De Collieclub" heeft in Bar- neveld een nationale tentoonstelling ge houden. Twee keurmeesteressen uit Schotland kenden de kampioenstitel toe aan een reu van de heer J. Kat uit Voorthuizen. Studente aangerand. De Utrechtse poli tie heeft een 23-jarige bouwvakker ge arresteerd wegens het aanranden van een 27-jarige studente. Het meisje werd van haar fiets getrokken en in de strui ken gesleurd. Zij verzette zich hevig, maar de man sloeg haar in het gezicht en kneep haar keel dicht, zodat zij het bewustzijn verloor. Een voorbijganger waarschuwde de politie. Toen het meis je bijkwam, meende zij met nog meer aanvallers te doen te hebben. Zij ver zette zich ook hevig tegen de politie. De bouwvakker die enigszins onder drankinvloed bleek te zijn, is opgesloten. De studente is naar een ziekenhuis ge bracht. Voor ƒ35.000 gestolen. In Etten is een 25-jarige man aangehouden die ervan verdacht wordt compressoren en bouw materialen ter waarde van ongeveer ƒ35.000 te hebben gestolen. Ruim een ton voor zwembad. De burge rij van de 3700 inwoners tellende ge meente Baarlo bij Venlo heeft in drie weken ƒ103.000 bijeen gebracht voor de bouw van een verwarmd zwembad. Door verloofden gered. De 21-jarige in 't Harde gelegerde militair H. van Oos ten en zijn 18-jarige verloofde Anita Boekhout hebben in Utrecht een 70-ja- rige man uit de Catharijnesingel gered. Zij sprongen beiden gekleed in het wa ter en wisten de bejaarde drenkeling op de wal te brengen. Deze moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Rail gebroken. Een spoorstaafbreuk tus- sen Leiden en Den Haag heeft zaterdag van kwart over vier tot half zes ver tragingen van gemiddeld een kwartier veroorzaakt. Drie treinen van Amster dam naar Dordrecht en drie van Dordrecht naar Amsterdam moesten vervallen. Niet schieten op varkens. De Nederland se Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft de Zweedse regering ver zocht het schieten op varkens om de militaire chirurgen ervaring te laten opdoen met de behandeling van in de oorlog opgelopen verwondingen te doen stopzetten. „De daarmee beoogde erva ring in oorlogsverwondingen voor de militaire chirurgen kan volgens Neder landse deskundigen ook voldoende op andere wijze worden verkregen", aldus d« dierenbescherming. (Van onze correspondent), LEEUWARDEN. De officier van Justitie in Leeuwarden, zal zich met een merkwaardig probleem moeten bezighou den. De voorzitter van de Raad van de Friese Beweging en directeur van het Bureau Taaibevordering van de Provin ciale Onderwijsraad in Friesland, drs. R. Straatsma uit Stiens, die op 1 maart in het huwelijk hoopt te treden met mejuffrouw K. Westerhof uit Ureterp, probeert met de wet in de hand de huwelijksakte in het Fries opgesteld te krijgen. Hij is van oordeel dat de in 1956 aan genomen wet op het gebruik van de Friese taal het mogelijk maakt dat deze akte in het Fries wordt opgesteld. De officier van Justitie zal zich met de ze kwestie bezighouden, omdat hij belast is met het toezicht op de Burgerlijke Stand. Bij de emigrerenden waren twee ge zinnen van dertien personen: de gezinnen Koomen uit Luttelgeest (Limburg) en Huggers uit Tilburg. ADVERTENTIE VaAe taglan mouw pïöfSÓEPSüF vele kleuren ^bijzonder moot" leeftijd 3jASC.: kleine stijging per maat ROTTERDAM. Met het Italiaanse passagiersschip „Flavia" zijn zondagmid dag 215 Nederlanders naar Australië en 35 naar Nieuw Zeeland vertrokken om daar als immigrant een nieuw bestaan op te bouwen. De 215 passagiers voor Australië zijn de eersten die gebruik kunnen maken van de honder-gulden-regeling, welke inhoudt dat de overtocht op honderd gulden na door het Australische gouvernement wordt betaald. De Nederlandse Emigratie Centrale con stateert de laatste maanden een toenemen de belangstelling voor Australië. Zij meent echter dat de honderd-gulden-regeling van geringe invloed is. De motieven van de emigranten zijn: de betere mogelijkhe den voor de kinderen, verlangen naar meer 1 ruimte, betere huisvesting of meer zon (Indische Nederlanders). Vaak ook hoopt men zich zelfstandig te vestigen in branches waarvoor in Nederland diplo ma's zijn vereist, vereist. In de jaren na de tweede wereldoor log zijn 150.000 Nederlanders naar Aus tralië geëmigreerd. De cijfers voor de laatste twee jaar waren 1966: 2.200, AMSTERDAM. Ook de Japanse fa briek Honda komt met mini-cars op de Nederlandse automarkt. Dit voorjaar wor den twee nieuwe types geïntroduceerd, de Honda N 360 en de Honda N 600. Beide kunnen geleverd worden met een automa tische versnellingsbak. URK In Boulogne (Frankrijk) heb ben zich ernstige incidenten voorgedaan toen daar twee vrieswagens met tong uit Urk arriveerden. Er waren barricades op geworpen en de viswagens met een lading ter waarde van ongeveer 60.000,wer den opgewacht door een menigte van ongeveer 1500 personen. De bestuurders werden gemolesteerd en de wagens be schadigd. Gehelmde en met karabijnen gewapende politieagenten konden slechts met moeite voorkomen dat de wagens werden omvergeworpen. Begeleid door politie konden de wagens Boulogne ver laten. Een wagen is in Parijs gelost en de andere is naar Urk teruggekeerd. De wagens reden regelmatig van Urk naar Boulogne om daar de door de Urkers gevangen tong af te leveren. Volgens de directeur van de N.V. Urker Visexport, de heer Schrijver, is deze aanvoer een doorn in het oog van de Franse vissers, die ook veel tong vangen. Door de aanvoer van de grote hoeveelheid Urker tong worden de prijzen van de Franse tong gedrukt. De N.V. Urker Visexport tracht zo spoe dig mogelijk een ander afzetgebied te vin den. Misschien dat de licht ontvlambare gemoederen van de Franse vissers spoedig tot bedaren komen, anders zal de Urker tongexport in moeilijkheden komen. Tong is het voornaamste produkt dat de Urker kottervloot aanvoert. Een andere combi natie van Urker vissers die zelf hun vis exporteren heeft slechts een kleine hoe veelheid tong naar Frankrijk uitgevoerd. Een grote hoeveelheid is rechtstreeks naar Italië gegaan. Ook bij deze combinatie be staat bezorgdheid over de houding van de Franse vissers. 1967: 2.000. Zowel de Australische immi gratie-autoriteiten als de Emigratie centrale verwachten dat het aantal in 1968 iets groter zal zijn. ROTTERDAM Er is nog niets be slist over het lot van het op 4 januari aan de westkust van Canada gezonken vrachtschip „Schiedyk" (7594 brt). Het schip van de Holland Amerika-Lijn hangt nu al weken in evenwicht op een soort plateau in de steil aflopende rotshelling van Bligh Island. Ter hoogte van tank 3 en 4 rust het schip op de rotsen, de masten schuin omlaag stekend in het 25 vadem diepe water. De eerste stuurman houdt toezicht op het schip. DEN HAAG (AP en ANP) Neder land en België hebben zaterdag de nor male diplomatieke contacten met het Griekse militaire bewind hervat. De am bassadeurs graaf de Selys Longchamps van België en baron R. van Lynden van Nederland hebben een bezoek gebracht aan de minister van Buitenlandse Zaken, Pipinelis, en hem in kennis gesteld van het besluit hunner regeriingen. In diplomatieke kringen in Athene ver wacht men, dat het besluit van de twee Beneluxlanden de Scandinavische landen zal beïnvloeden in de richting van het herstel der diplomatieke betrekkingen. Een aantal andere landen, waaronder Amerika, Engeland en de Sovjet-Unie, had al eerder de diplomatieke betrekkin gen met Athene hersteld. INCASSO WEEKABONNEMENTEN D» incaMO van bat abonnementsgeld iedere week koat veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; In uw wijk daardoor een vlottere bezorging Voor de bezorger minder last Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE. TERNEUZEN. De huwelijksreis van 't Parijse echtpaar Levy heeft bij IJzen- dijke in Zeeuws-Vlaanderen een tragisch einde gekregen. De 23-jarige echtgenoot vloog met zijn auto uit de bocht en belandde in een sloot. Hij overleed de volgende dag aan zijn verwondingen. Zijn 20-jarige echtgenote is met levens gevaarlijke verwondingen in een zieken huis opgenomen. AMSTERDAM De 22-jarige D. Schalk wijk is om het leven gekomen toen hij met zijn auto pp de Spaarndammer- dijk uit de bocht vloog. Zijn wagen botste op drie geparkeerde auto's. Op de Schellingwouderbrug in de hoofd stad zijn vier tnenserfbij een autobotsing gewond. Het ongeluk gebeurde toen een ADVERTENTIE - s li M-i™ *[j.. iiï. C i L' l&'l 'fy' V N - T - BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.1 5u.: „De tortelduif van de geheime dienst", 1 4j. Frans Hals, 20 u.: „Irma la douce", 18 j. Dinsdag 20.1 5u.: Haarlemse Filmliga met „Mazurka". Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De woestelin gen", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.1 5u.: „Dagvlinder", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „Voor een handvol dollars", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „The wild Angels", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „In het web der ontucht", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De getem de feeks", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Vishal (Grote Markt): Expositie van wer ken van „Kunst Zij Ons Doel". Dagelijks 10-17 u. Op zondag 13-17 u. Tot en met 11 maart. Vleeshal (Grote Markt): Expositie van grafiek, keramiek, beeldhouwwerken en wandkleden van Haarlemse en andere kunstenaars. Dagelijks 10 tot 17 u. Op zondag 13 tot 17 u. Tot 26 februari. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen be halve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 u. Galerie-T (Bakenessergracht 67): „Van Cobra tot New Babyion", expositie van werk van Constant. Dagelijks 11 tot 17 u. Op zondag van 13 tot 17 u. Tot 28 fe bruari. Gemeentehuis Overveen (Bloemendaalse- weg 158): Expositie van schilderijen van C. Nierop. Dagelijks 14-17 u. (ook zaterdags en zondags). Tot en met 9 maart. Wijkcentrum Schalkwijk (Laan van Angers): Expositie van schilderijen, etsen en tekeningen van Ruud Cornells. Zon dags van 14 tot 17 u. Tot en met 25 fe bruari. Galerie Drengel (Bakkumstraat): Ex positie van werk van Jan Maas en Paul Maas. Maandag t.e.m. vrijdag 20 tot 22 u. Donderdag, zaterdag en zondag 13 tot 17 u. Tot 28 februari. MAANDAG 19 FEBRUARI City, 20 uur: „Mijn Prinses". Stadsschouwburg, 20 u.: Ank van der Moer in „Vrouwen", voor Velser Kunst kring. DINSDAG 20 FEBRUARI City, 20 uur: „Mijn Prinses". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zm ri: 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. MAANDAG 19 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Weg van elkaar". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Mijn Prinses". DINSDAG 20 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Weg van elkaar". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Mijn Prinses". Galerie Boumans, Breestraat 122, Ex positie van Adriaan Engelman, monotypes en beeldende objecten, geopend van 9- 12.30 uur en 13.30-18 uur. Verenigingsgebouw, Dommelsingel, 20 u.: ledenavond voor Aquariumver. „Kenne- merland". Kennemer Theater, Zeestraat, 20 u.: De clamatie „Verhalen die men niet kent", door Aafke van GestelVisser, Utrecht, voor Mij tot Nut van 't Algemeen. De Opgang, Florastraat, 20 u.: Clubavond voor Smalfilmclub „IJmond Dubbel Acht". Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 14 uur: Inleiding over cursussen bloemschikken, naaien, etc., door mej. W. Lycklama a Nije- holt, voor Ned. Ver. v. Huisvrouwen. wagen bij een inhaalmanoevre op een tegenligger reed. De gepasseerde auto botsfe op de wrakstukken van deze twee. ROTTERDAM In een ziekenhuis is de 75-jarige mevrouw M. van Eck-de Raad bezweken aan de verwondingen welke zij had opgelopen bij een ver keersongeluk. Toen de bejaarde name lijk zaterdag de weg overstak werd zij aangereden door een auto. ZWEELO De 3-jarige Koos Stillje uit Hoogezand is omgekomen toen hij werd aangereden door een auto. Het jongetje zou plotseling de straat zijn overgestoken. HEERLEN Bij een botsing op een kruispunt is een 53-jarige vrouw do delijk verongelukt. De auto, waarin zij met haar man zat, reed tegen een door een Amerikaanse militair bestuurde auto. De auto van het echtpaar kwam tegen een gevel tot stilstand. De echt genoot is ernstig gewond. Het KNMI deelt mee: Dankzij een gebied van hoge luchtdruk, dat zich van Groenland via de Britse eilanden tot over de Alpen en de Balkan uitstrekte was het in de noordelijke helft van ons land zondag aanmerkelijk zonni ger dan verwacht was. Zondag steeg het kwik in vele delen van Nederland tot om streeks zes graden. In de afgelopen nacht daalde het kwik bij heldere hemel en weinig wind tot 2 a 4 graden onder nul. Aanmerkelijk kouder is het in Noord- Scandinavië. De nachtelijke minima berei ken daar waarden van 20 tot 30 graden onder nul. Ook het komende etmaal blij ven wij in het zwakke gebied van hoge luchtdruk. Hoewel een weinig actief de pressiefront van de Noordzee tot aan ons land kan doordringen, zijn de regenkansen klein. WEERRAPPORTEN Maximum- «n minimum H temperaturen binnen- en buitenland ÉS S3 Den Helder zw bew. zzw 6 3 0 Vpenburg mist w.st. 7 -2 0 Vlissingen geh. bew. z 6 2 0 Eelde zw. bew. wzw 6 -2 0 De Bilt mist w.st. 5 -4 0 Twente licht bew. zzw 5 -3 0 Eindhoven zw. bew. w.st. 6 -2 0 Z.-Limburg licht bew. zzo 4 -2 0.1 Helsinki mist w.st. 4 -23 3 Stockholm licht bew. w -6 -14 0 Oslo onbew. w 1 -18 5 Kopenhagen sneeuw w 1 -6 1 Aberdeen regen nno 7 0 0.1 Londen geh bew. ono 8 -0 0 Amsterdam licht bew. z 4 -1 0 Brussel onbew. zo 5 -0 0 Luxemburg zw. bew. ono 4 Parijs zw. bew. O 6 -2 0 Boideaux zw. bew. zo 10 5 0 Grenoble onbew w.st. -3 0 Nice zw. bew. nnw 12 4 0 Berlijn sneeuw w 3 1 0.1 Frankfort licht bew. ono 5 -6 0 München onbew z 1 -8 0.4 Zünch half bew. O 4 -6 0 Genève licht bew. w.st. 4 -6 0 Locamo onbew O 11 -5 0 Wenen onbew. w 3 -4 1 Innsbruck onbew. wnw 4 -11 0 Belgrado half bew. wnw 1 -4 0 Athene zw. bew. nnw 17 4 1 Rome onbew ono 9 -1 0 Barcelona zw. bew. nnw 12 6 0 Madrid motregen w.st. 9 5 5 Mallorca zw. bew. w.st. 14 8 0 Lissabon regenbui zw 15 11 2 DINSDAG 20 FEBRUARI Zon op 7.47 uur; onder 18.02 uur. Maan op 1.18 uur; onder 9.57 uur. MAANSTANDEN Laatste kwartier Nieuwe maan 21 februari 4.28 uur. 28 februari 7.56 uur. HOOG EN LAAG WATER iN IJMUIDEN MAANDAG 19 FfBRUARI Hoog watei 7.08 uur en 19.25 uur. Laag water 2.50 uur en 15.14 uur. DINSDAG 20 FEBRUARI Hoog water 7.50 uur en 20.11 uur. Laag water 3.27 uur en 15.54 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te XJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2