Berlijnse studentenbetoging liep met een sisser af Gezag van burgemeester Schütz in gevaar Het uur van de waarheid: een proefrit in de machtige Mercedes-Benz Diesel In Rome vrijspraak gevraagd bij „Espresso"-rechtszaak Reeks nieuwe aanvallen van Vietcong - commentaar op actuele zaken Onder liet vaandel van St. Michael Schotten wensen geen nieuwe Britse tijd Fouché president van Zuid-Afrika 2 NIEUWE DIESELS! V iél*; f- Jf Kennedy wenste Johnson niet meer naast zich Titelloos Vrijgelaten piloten in Washington 1968 FEBRUARI MAANDAG Bom in Joegoslavische ambassade te Parijs In Engeland epidemie van geslachtsziekten volgens „Observer" Conservatisme Wilt u de waarheid weten over auto's? Ga rijden in een Mercedes-Benz. Dan kent u de maat waarmee alles gemeten wordt - de hoogste standaard in automobilisme. Dan weet u waar u aan toe bent met uw huidige auto. Waarom de Diesel? Wel, dat is de Mercedes-Benz die als eerste in aanmerking komt om goedkopere auto's te ver vangen. Tenminste voor mensen die meer dan 30.000 km per jaar rijden. Voor hen gaat de dieselzuinigheid werken. Die zuinigheid maakt Mercedes-Benz mogelijk. Laat het u voor rekenen! Nog iets over die 30.000 kilometer: iemand die zoveel rijdt heeft recht op ruimte, kracht en comfort - recht op de zeker heid van veiligheid. Iemand die veel op de weg is moet de waarheid weten... moet Mercedes-Benz kennen. Ervaar het zelf. Bel meteen de dichtst bij zijnde dealer. Er wacht een Mercedes-Benz Diesel op u. mebcedes-bcnz 2 NIEUWE DIESELS! Voorlopig keus uit 3 typen (3 prijzen!) alledrie met de nieuwste veiligheidsvoorzieningen Peter Brandt opgepakt Speciale rol t mmaÊrw WêSèèêêêêèKêêSêm R* -s-A jlf .a» dealer voor Haarlem e.o. N.V. AUTOMOBIELBEDRIJF VAN WIJK Oven/een, Bloemendaalseweg 329, tel. 023-11926 Volgens ex-secretaresse Letterlijk telegrammen Het woord radicaal is niet van de lucht, al wordt het in de meeste gevallen vol komen ten onrechte gebruikt om eigen of anderer activiteiten aan te duiden die gericht zijn op de bestrijding van behoud zucht in politiek of confessioneel opzicht Merkwaardig genoeg is het niét gebruikt in het vaandel van het „St. Michael- legioen", dat zaterdag in Utrecht voor het eerst demonstratief optrad, terwijl de be doelingen van dit legioen nu juist wél de term „radicaal" verdienen. Het St. Michael-legioen onder aanvoe ring van Louis Knuvelder verenigt onder zijn vlag enkele honderden pur sang radicalen van degelijken katholieken huize, die een katholiek radicalisme na streven zoals dat in onze eeuw nauwelijks meer tot uiting is gekomen. Een radica lisme op basis van oeroude, ingeroeste opvattingen, die volgens de legionairs door modernisten in katholieke kring ver loochend zijn. Die modernisten worden door Knuvelder c.s. niet alleen gezocht in de rijen van de jonge strevers naar vernieuwing, maar ook in de rangen van de niet meer zo heel jonge of oudere geestelijkheid en zelfs in de hoogste rangen van de kerkelijke hiërarchie. Uit de woorden die de heer Knuvelder in Utrecht bezigde zou zelfs moeten worden opgemaakt dat hij en de zijnen alle ver nieuwende uitkomsten van het Romeinse Concilie betreuren. Het lange telegram aan de paus en de brief aan het Neder landse episcopaat waren gesteld in een vorm die meer een recept voor een her stel van het negentiende-eeuwse kerke lijke gezag dan een verklaring van soli dariteit inhield. Het werd duidelijk dat het St. Michael-legioen de paus en de bisschoppen wilde wijzen op hun falen en zich dus door de kerkelijke overheid in de steek gelaten voelt. Dat is een zeer ernstige vorm van frustratie, omdat men hier te doen neeft met mensen die de kerk willen terug dringen op haar weg naar een tijdeigen aanpassing en wel naar een punt dat verder in het verleden ligt dan waar paus Johannes en het concilie zijn be gonnen met hervormingen. Deze mensen volgens het telegram sprekend namens duizenden, maar vol- LONDEN (AP) Groot-Brittannië is I weer een stapje dichter bij het Europese continent gekomen door de invoering van de Middeneuropese tijd. Slechts één openbare klok zal voortaan nog de „Greenwich Mean Time (GMT) aanwijzen, namelijk de elektrische klok I die gebouwd is in de muur van het oude Greenwich observatorium dat tegenwoor-1 dig hoofdzakelijk museum is. Om twee uur zondagnacht werd de Britse tijd gelijkgesteld met die in Parijs, Rome, Berlijn, Amsterdam, Brussel en andere Europese steden. De overschakeling op de nieuwe Britse I standaardtij d is hoofdzakelijk gedaan om rekening te houden met de noodzaak van de Britse exporteurs die telefonisch in nauw contact met het continent moeten staan. Zij» hadden geklaagd dat zij een uur later begonnen te werken dan hun Europese relaties, dat de lunchuren niet samenvielen en dat zij vroeger dan hun Europese relaties naar huis gingen, waar door er eigenlijk per dag slechts vier a I vijf uur overbleven voor telefonisch con-1 tact met zakenrelaties op het Europese continent. Leraren hebben geklaagd dat de school kinderen in het donker naar school zul len moeten gaan met de kans op meer ongelukken. Andere klachten komen van de boeren en de bouwvakkers. Maar het kwaadst zijn de Schotten die van mening zijn dat het maar een eigenmachtig be sluit van Londen is waarbij met de an dere bevolkingsgroepen geen rekening wordt gehouden. Er is al voorgesteld Groot-Brittannië in twee tijdzones te verdelen. (Van onze correspondent) PARIJS. Voor de tweede maal binnen I één maand is een bomaanslag gepleegd op de Joegoslavische ambassade in Parijs. De plasticbom was geplaatst in een kel derzaal, waar jonge Joegoslaven een feest je hadden. Eén persoon kwam om het leven. Negen tien gewonden moesten naar een zieken huis worden overgebracht. De politie heeft een onderzoek ingesteld. LONDEN (Reuter). Volgens het Brit- ge blad „The Observer" heerst in Enge- land voor het eerst deze eeuw in vredes tijd 'n epidemie van geslachtsziekten. Eén op de driehonderd mensen zou besmet zijn wat betekent dat deze ziekten na maze len de tweede plaats innemen. Het aantal gonorroe-gevallen is in tien jaar verdubbeld, het aantal syfillis-geval- len in zeven jaar verdrievoudigd. Eén van de oorzaken zou zijn dat bepaalde soor- ten bacillen in zekere mate ongevoelig zijn geworden voor penicilline. gens de nuchtere cijfers van de Utrechtse vergadering ongeveer zeshonderd in ge tal refereren zich aan een tijd en aan omstandigheden die dood en begraven zijn, waarbij zij alles verwerpen wat de. r.-k. kerk in deze tijd moeizaam en schoorvoetend heeft verworven aan nieuwe inzichten. Dat sommige van die nieuwigheden geen aanwinsten zijn ge weest, is wel duidelijk gebleken. Maar dat er ook nog een buitenwereld rondom die r.-k. kerk is, die zich vernieuwd en verjongd heeft en waarmee die kerk reke ning heeft gehouden, wordt door het „le gioen" eenvoudig genegeerd. Knuvelder en de zijnen sluiten zich op in een egel stelling van antieke geestelijke accommo datie stijl 1900 en richten het vuur van hun critiek op alles wat van deze tijd is. Een enigszins ontmoedigende manier van doen, die St. Michael nauwelijks zal kun nen inspireren tot bijstand. Want deze aartsengel draagt toch altijd nog het aureool van de zegevierende strij ders Gods, en niet van een streng museum portier. KAAPSTAD (Reuter). Jacobus Jo hannes Fouché, tot voor kort Zuidafri kaans minister van Landbouwtechnische diensten, is tot president van Zuid-Afrika gekozen de tweede president in de ge schiedenis van het land. De nieuwgekozen president is 69 jaar. Hij is ook minister van Defensie geweest en was de enige kandidaat toen het kies college, bestaande uit leden van de twee Huizen van het Zuidafrikaanse parlement, vanmorgen in Kaapstad bijeenkwam. (Van onze correspondent) BERLIJN Ruim tienduizend studenten demonstreerden zondag middag in Berlijn in een optocht van anderhalve kilometer lang tegen de Amerikaanse aanwezigheid in Viet nam. Met rode vlaggen en de vaan dels van het Zuidvietnamese bevrij dingsfront trokken zij van de Kur- fürstendamm naar het operagebouw, daarbij vanuit de zijstraten met argusogen bewaakt door een ware. uit de para-militaire Westberlijnse politie samengestelde, strijdmacht. Maar terwijl het stadsbestuur op de vre selijkste rampen was voorbereid, gebeur de er niets. De demonstranten gedroegen zich ordelijk en hielden zich aan de af spraak, niet naar het hoofdkwartier en de woonwijken van de Amerikaanse troepen te trekken, die met de Britten en de Fransen de feitelijke autoriteiten in West- Berlijn zijn. Het gekrakeel dat tijdens de protestop tocht en tijdens de demonstratie voor het operagebouw plaatsvond, werd veroorzaakt door kleine groepen tegendemonstranten. Het Vietnam-congres was zaterdag be gonnen met een betoging in de aula van de Westberlijnse technische hogeschool. Ze werd geleid door de „Rode Rudi" Dutschke, de drijvende kracht van de „Sociaal-Democratische Studentenbond" een linksextreme studenten-organisatie die door de SPD verlaten werd en veel meer communistische en anarchistische trek ken vertoont. Het hoogtepunt in een aan spanningen rijk Berlijns weekeind kwam zaterdag avond, toen 'n Westberlijnse rechtbank het verbod ophief, dat de Berlijnse Senaat en haar burgemeester Schütz hadden uitge vaardigd tegen de door Dutschke georgani seerde protestoptocht. Nadat Dutschke had laten weten dat de betoging ondanks dit verbod toch zou plaatsvinden, hadden de Berlijnse autoriteiten zich op alles voorbe reid. Het zaterdag bekend geworden besluit van de rechtbank - die zijn beslissing nam na een door de liberale studenten- bond ingediend protest tegen de verbods bepalingen van burgemeester Schütz betekent voor de sinds kort in zijn ambt geïnstalleerde Schütz een levensgevaar lijk incident. Hij zal echter proberen zijn I wel danig ondergraven gezag te redden door zich de aanhang te verzekeren van de middenmoot en vooral van de rechter vleugel van zijn partij, die in West-Ber lijn over weinig indrukwekkende leiders beschikt Daarbij dient Schütz ook de christen democratische oppositie onder leiding van de onbeduidende vroegere tweede burge meester Amrehn, te overspelen die uit de gebeurtenissen van de laatste tijd vanzelf sprekend zal proberen verkiezingswinst te slaan. Schütz toespraak tot de bevolking, die j hij zondagavond met doodvermoeide stem voordroeg, getuigde dan ook van een der ADVERTENTIE uw goede ster op alle wegen gelijk conservatisme, dat het moeilijk was in deze getergde functionaris een sociaal democraat te herkennen. Hij dankte de bevolking en de politie voor de „rust en waardigheid" waarmee zij zich tijdens de demonstraties gedragen hadden. Ernstige critiek oefende de burgemees ter op de beslissing van de rechtbank, hij vond dat nu de protestdemonstratie was toegestaan met de argumentatie dat de Amerikaanse woonwijken dienden te wor den beschermd, dit ook tegelijkertijd had moeten gelden voor „wijken waar Berlijnse burgers woonden". Hij zag bewust over het hoofd evenzeer als dat kortgeleden in een bondsdagdebat over de onrust on der de jeugd werd gedaan dat de SDS van Rudi Dutschke weliswaar een min derheid vormt, maar dat zij door een groot percentage van de studerende jeugd wordt gesteund in een deel van haar doel stellingen. Dit geldt vooral voor het beëindigen van de strijd in Vietnam. De ruim tienduizend betogers van gistermiddag waren voor de overgrote meerderheid van dat soort rus tig, met een zekere mate van vlijt stude rende studenten, die niets extremistisch over zich hadden. Toen burgemeester Schütz in zijn toespraak tot de bevolking van gisteren de indruk gaf zich tevreden op de borst te kunnen slaan, zag hij over het hoofd dat de paniektoestand door hem zelf veroorzaakt was. Dat vele protesteerders van gistermid dag het niet eens zijn met alle punten van Dutschke's program staat overigens wel vast. Weliswaar werd een resolutie aangenomen, waarbij werd opgeroepen de Amerikanen uit alle posities te verdrijven die zij buiten hun eigen land bezetten. Hiertoe behoort ook West-Berlijn, waar „Dutschkisten" ook de positie van de Ame rikanen in de vroegere Duitse hoofdstad als een bewijs zien van hun imperialisme. Ook willen ze de N.AV.O. opheffen, ter- WEST-BERLIJN (Reuter) Peter Brandt, de 18-jarige zoon van de West- duitse minister van Buitenlandse Za ken, Willy Brandt, behoorde tot de 42 mensen die zaterdag in West-Berlijn werden aangehouden wegens het uitde len van pamfletten waarin werd op geroepen tot demonstratie tegen de oorlog in Vietnam. Peter Brandt werd na een uur vrijgelaten. wijl hun enthousiasme voor Ho Tsji Minh en Che Guevara ook niet door iedereen zal worden gedeeld. Een heel speciale rol spelen de Oost- duitse en andere communistische partij en in de activiteiten van Dutschke en de zijnen. Het ligt voor de hand dat het door Dutschke aangevallen „establishment de beschuldiging uit dat de links-extreme studenten door deze partijen worden ge steund. Ook in de Bondsdag werd dit kortgeleden door kanselier Kiesinger ge suggereerd. Niets is echter minder waar. In de D.D.R. en andere Oostbloklanden is men doodsbang voor bewegingen die zich tegen het „establishment" richten, in dit geval tegen hun eigen establishment. Hun steun aan Dutschke is dan ook nihil Waar de Westberlijnse demonstranten de noodzakelijk financiële middelen dan vandaan halen, is niet in alle dtails bekend. Wel schijnt vast te staan dat ze financieel werden gesteund door Rudolf Augstein, de hoofdredacteur-eigenaar van 't weekblad „Der Spiegel", ondanks het feit dat Augstein en Dutschke bij een openba re discussie weinig vriendelijke woorden voor elkaar wisten te vinden. Een overzicht van het Vietnam- congres in West-Berlijn. Op de enorme Vietcongvlag staat: „Voor een overwinning in de Vietnamese revolutie De plicht van iedere revolutionair is revolutie maken". S X (Van onze correspondent) ROME. In Rome heeft de officier van justitie vrijspraak gevraagd voor de I hoofdredacteur van het weekblad „Es presso" en van de redacteur die de serie artikelen over de „Sifar"-affaire (de be weerde voorbereidingen voor een staats greep onder leiding van de generaal van I de carabinieri De Lorenzo) heeft ge- schreven. De officier van justitie vond dat geen strafbaar feit was begaan, doch slechts het publiek was voorgelicht over wat een grote ommekeer in de Italiaanse politieke toestand had kunnen betekenen. Het was, aldus de officier, de beide journalisten door het raadplegen van de I allerbeste bronnen gebleken dat generaal De Lorenzo het wapen van de carabinieri had gemaakt tot een veel krachtiger wa pen dan met de taak van de carabinieri I overeen komt, dat hij op sleutelposten I officieren had aangesteld die hij kon ver trouwen doordat hij ze in hun carrière had gesteund. Voorts dat hij tijdens een geheime samenkomst met de hoogste of ficieren opdracht had gegeven voor het uitvoeren van een plan, dat was uitge werkt voor zeer uitzonderlijke omstan digheden en dat hij lijsten had gegeven van personen die moesten worden gear resteerd daar zij zich eventueel zouden kunnen verzetten tegen plannen om een noodregering in te stellen die op een minderheid zou moeten berusten. WASHINGTON (DPA) President John Kennedy heeft, volgens zijn secreta resse, drie dagen voordat hij op 22 novem ber 1963 in Dallas werd vermoord, ver klaard dat hij Lyndon Johnson niet meer naast zich wenste als kandidaat voor het vice-presidentschap bij de in 1964 te hou den verkiezingen. Hij zou toen gedacht hebben aan gouverneur Terry Sanford van Noord-Carolina. De particulier secretaresse van presi dent Kennedy Evelyn Lincoln heeft dit geschreven in haar boek „Kennedy en Johnson" dat op 4 maart verschijnt, maar waarvan nu al stukken worden afgedrukt in de „Washington Post". Senator Robert Kennedy heeft dit te gengesproken. „In 1963 besprak ik de komende cam pagne veelvuldig met president Kennedy I en ik wist heel goed wat zijn plannen in dat verband waren. Wij hebben nimmer I enige wijziging in de kandidaatsstelling besproken. Het was steeds duidelijk ge weest, <jat Lyndon Johnson de kandidaat I voor het vice-presidentschap zou zijn", al dus Robert Kennedy. De officier van justitie deelde verder mee dat de belangrijkste getuigen die waren ondervraagd, onder wie vooraan staande leden van het parlement, gene raals en andere hoge officieren letterlijk hebben herhaald wat zij vroeger aan „Es presso" hadden meegedeeld. De slotsom waartoe men komt is, dat generaal De Lorenzo plaats had moe ten nemen op het beklaagdenbankje. Don derdag zullen echter toch de verdedigers van beide journalisten aan het woord komen. Daarna volgen er replieken door de advocaten van generaal De Lorenzo en dan kan men, waarschijnlijk een dag of tien later, het vonnis tegemoet zien dat, naar men mag aannemen, wel op vrijspraak zal neerkomen. TURIJN (Reuter) Ongeveer 140 Ita lianen hebben te horen gekregen, dal? hun academische titel geen enkele betekenis heeft en dat de universiteit die deze titels verleende niet bestaat. Volgens de politie zijn de titels een uit vinding van „professor" Arrigo Iro-As- torre, die de zogenaamde „vrije universi teit van Turijn" oprichtte en graden en academische titels uitdeelde aan studen ten, die zijn schriftelijke cursussen had den gevolgd. Iro-Astorre is inmiddels aangeklaagd wegens fraude. WASHINGTON (Reuter en AFP). Drie Amerikaanse piloten die vrijdag door Noord-Vietnam zijn vrijgelaten, zijn giste ren op de vliegbasis Andrews bij Was hington aangekomen. Ze zeiden goed be handeld te zijn maar wilden zich verder niet uitlaten over hun gevangenschap. Hun toestellen waren vorig najaar neer gehaald. Ze werden onmiddellijk voor on derzoek naar een hospitaal gebracht. SAIGON. (Reuter en AFP) De nieu we reeks aanvallen van de Vietcong richt ten zich op enige tientallen plaatsen en militaire installaties. Hoewel de actie hoofdzakelijk werd gekenmerkt door be schietingen met mortieren en raketten, on dernamen Vietcong-eenheden ook infante- rie-aanvallen, waarbij onder andere een deel van de provinciale hoofdplaats Phan Thiet werd bezet. In deze hoofdplaats van de provincie Binh Thoean werden ruim vijfhonderd gevangenen uit de gevangenis bevrijd. Het grote vliegveld Tan Son Nhoet bij Saigon werd ook weer bestookt, waarbij volgens het persbureau in Hanoi onge veer honderd tegenstanders buiten ge vecht werden gesteld en de verkeersto ren beschadigd. In Saigon kwam zondagavond voor de tweede maal in nog geen etmaal het hoofdkwartier van de Zuidvietnamese po litie onder mortiervuur. De Vietcong is bijzonder gebeten op het hoofd van deze politie, generaal Ngoejen Ngoc Loan, die in het begin van deze maand zonder vorm van proces een man doodschoot, van wie werd gezegd dat het een Viet- cong-officier was. Bij een beschieting van het zwaar ver sterkte hoofdkwartier van de generaal op zondagochtend waren zeven politieman nen gedood. In de voormalige keizerlijke stad Hoee wordt nog steeds fel gevochten. De Ame rikaanse en Zuidvietnamese mariniers maken in hun poging om de citadel te heroveren vrijwel geen vorderingen. Door een laaghangende bewolking kon de plaats niet met hefschroefvliegtuigen worden bevoorraad. Terwijl de strijd voortduurt, hebben ongeveer 150 politieke en religieuze lei ders in Zuid-Vietnam die op de hand zijn van de regering, een anti-communistisch volksfront voor het behoud van het land' gevormd. 1 Verkiesbaar. De Amerikaanse republi keinse senator Everett M. Dirksen van Illinois heeft bekendgemaakt zich op nieuw verkiesbaar te stellen voor een ambtsperiode van zes jaar. Auto-ongeluk. Acht mensen zijn omge komen bij een autobotsing op de auto snelweg Parijs-Lyon waarbij twee auto's in brand vlogen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3