Segers geeft opdracht terug I „Vietnam-politiek brengt positie van partij in Californië in gevaar" HET WEER Ook dit is Saigon Aardbeving in Griekenland Zes jaar voor vader - Wë m Haven-CAO moet eerst naar rijksbemiddelaars OMGEKEERDE WERELD morris Ja zuster, nee zuster" verdwijnt Leiders Democratische Partij waarschuwen Johnson: Luchtafweer van Vietcong bij Saigon Utrechtse krijgt toch 3000 Geen TV-reclame met Teulings Vrije zaterdag in vishal blijft Minister Roolvink heeft bezwaren Markt in Biafra gebombardeerd, honderd doden REGENKLEDING Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13, per kwartaal, 14,50 franco per post, 1,— per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Belgische crisis Fractieleiders houden voet bij stuk pagina 2 lit Populariteit gedaald IN DEZE KRANT Maar niet de officiële beloning van Justitie Kouder Zie verder pagina 3 Eis afgewezen Zeker 13 doden Kind driemaal arm gebroken Het woord is aan Geldstroom voor gehandicapten pagina 7 58e JAARGANG NUMMER 92 DINSDAG 20 FEBRUARI 19oo Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN BRUSSEL (ANP) De Belgische in formateur, de heer P. W. Segers, is van morgen door koning Boudewijn ontvan gen, aan wie hij verzocht heeft ontslagen te worden van zijn informatie-opdracht. De koning heeft dit verzoek ingewil ligd. De heer Segers heeft tegenover jour nalisten gezegd, dat hij de koning een advies tot Kamerontbinding en het uit schrijven van nieuwe verkiezingen heeft gegeven. In Brussel gaat het gerucht, dat koning Boudewijn nu een beroep zal doen op de demissionaire minister van Buitenlandse Zaken, Harmei, aldus meldt onze corres pondent in Brussel. Een delegatie van de raad van beheer van de Leuvense universiteit heeft gis termiddag aan de informateur meegedeeld dat zich geen nieuwe feiten inzake het overbrengen van het Frans-talige deel van de universiteit naar Wallonië hebben voor gedaan. Het betekent dat men na der tien dagen kabinetscrisis nog even ver is als op de dag waarop minister-president Vanden Boeynants het ontslag van zijn regering bij de koning indiende. Wanneer tot Kamerontbinding wordt overgegaan zullen de nieuwe verkiezin gen waarschijnlijk 31 maart aanstaande of op 7 april worden gehouden. :;x'. WASHINGTON (Reuter, AP en AFP) Driehonderd plaatselijke leiders van de Democratische Partij in de Amerikaanse staat Californië hebben president Johnson in een telegram gewaarschuwd dat zijn Vietnamese politiek de positie van zijn partij in die staat in gevaar brengt. „Naar onze mening kunnen belangrijke verliezen voor de democratische partij in deze staat bij de verkiezingen van dit jaar alleen worden voorkomen, als de regering zich onmiddellijk en volledig inzet voor het bereiken van een niet-militaire oplos sing voor de oorlog in Vietnam", aldus de Californische democraten. Volgens een door het Gallup-instituut verricht opinie-onderzoek is de populari teit van president Johnson na het uitbre ken van het Vietcong-offensief tegen de Zuidvietnamese steden aanzienlijk ge daald. Begin deze maand keurde slechts 41 percent van de ondervraagde personen het regeringsbeleid inzake Vietnam goed, ter wijl dit percentage enkele weken tevoren nog 48 bedroeg. Deze daling in populari teit is volgens het instituut „de scherpste die ooit in een periode van drie tot vier weken is geregistreerd". Ten westen van Saigon zijn vandaag he vige gevechten uitgebroken tussen Viet- cong-strijders en regeringstroepen. Nadat de twee partijen elkaar drie uur lang had den beschoten, riepen de Zuidvietnamezen de hulp van de luchtmacht in en verzoch ten de burgerbevolking het gebied te evacueren. De strijd duurde vanmorgen nog voort. De Vietcong zit verschanst in het dorp Phoe Tho Hoa, enkele kilome ters van de renbaan van Saigon. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Ferdinand 4 Uit stad en omgeving4, 5 Feuilleton6 Beeldverhalen6 Aangestipt b Kunst 7 Radio en tv 7 Economisch nieuws 1 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport 11 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Wolkenvelden met op enkele plaat sen wat sneeuw en ook hier of daar mist. In het zuiden en midden van het land aanvankelijk nog wei nig bewolking. Zwakke wind. Iets kouder met in de nacht en ochtend temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Volgens luchtwaarnemingen zijn opstel lingen van luchtafweergeschut van de Vietkong waargenomen nabij de luchtba sis Tan Son Nhoet. Deze luchthaven bij de hoofdstad Saigon is opnieuw bij klaarlichte dag beschoten. Een raket trof een huis bij de hoofdin gang van de basis. Ten oosten van Saigon heeft de Vietcong zich in de nacht, na hevige strijd op de voorgaande dag, teruggetrokken uit de moerassen op vier kilometer van Gia Dinh. AMSTERDAM Het reclamebureau Prad heeft het kort geding verloren over de afwijzing door de stichting Etherrecla me (STER) van een reclamefilmpje over pinda's van Duyvis. Dit vonnis betekent voor de TV-kijkers dat ze niet op 4 maart Jan Teulings te zamen met Ton Lutz als pindaman in het reclamefilmpje zullen zien, nadat ze de avond tevoren Teulings als de befaamde Parijse politiecommissaris Maigret hebben zien optreden. De STER accepteerde het filmpje niet omdat het optreden van Teulings daarin een duidelijk herkenbaar optreden in beeld en geluid was, hetgeen in strijd is met een artikel der algemene voorwaar den. Dit bepaalt namelijk dat personen, die» vooral door regelmatige en recente verschijning in TV-programma's algeme ne bekendheid hebben gekregen, niet in STER-reclamefilmpjes mogen optreden. Mevrouw W, Woortmeijer-Nickel (Van onze correspondent) UTRECHT. - Mevrouw W. Woort meijer-Nickel, de vrouw, diex na door hem overvallen te zijn de politie het signalement kon geven van de drievou dige moordenaar, heeft van de justitie toch 3000 gulden gekregen. Het geld werd haar overhandigd door mr. ir. W. H. Fol- mer, hoofd van de afdeling Criminele Zaken van het ministerie van Justitie. Het is niet de 3000 welke was uitge loofd in de zaak van de moord op de be jaarde feestartikelenwinkelier Donse. In een brief aan mevrouw Woortmeijer zet de minister uiteen wat hem bewogen heeft haar toch een beloning te geven. Hij schrijft dat dank zij haar flinke optreden de politie de hand heeft kunnen leggen op een man die van een reeks zeer ernsti ge misdrijven wordt verdacht. Dit optre den verdient de waardering in de vorm van een beloning welke even groot is als het bedrag dat doorgaans wordt uitge loofd in een moordzaak, aldus de minis ter. Drie krantenlopertjes in Saigon zijn het lopen moe, rusten uit en eten intussen een hapje. Voor de pas serende fotograaf hebben ze een vriendelijke glimlach over. ATHENE (Reuter, AP en AFP) In Athene, Saloniki en andere Griekse ste den is vanochtend een zeer krachtige aardbeving gevoeld. Aghios Efstratios een klein eiland in de Aegeïsche Zee met 170 bewoners, is ernstig getroffen. Er zijn op dit eiland ten zuiden van Lemnos een voormalig verbanningseiland der tien doden en vele gewonden. Ook op Lemnos is grote schade aange richt. Het epicentrum van de beving lag tussen Saloniki en Kreta. Ook in de Turkse steden Istanboel, Izmir en Ada- pazari werden de aardschokken gevoeld Volgens het seismologisch instituut in Uppsala (Zweden) was de beving in de Aegeïsche Zee „zeer sterk (Van onze correspondent) UTRECHT - De rechtbank heeft een 31- jarige Utrechter wegens poging tot dood slag veroordeeld tot zes jaar gevangenis straf en terbeschikkingstelling van de re gering. De officier van Justitie had vier jaar en terbeschikkingstelling geëist. De man had zijn 10-jarig dochtertje her haaldelijk mishandeld waardoor het kind drie keer binnen een jaar een gebroken arm kreeg. De man was dit dochtertje gaan haten omdat het sprekend op zijn vrouw leek, die reeds geruime tijd van hem was gescheiden. In augustus had hij het kind bont en blauw getrapt en het met een gebroken armpje een nacht lang op haar knieën op een kokosmat laten zitten. Hij dwong het meisje aan de dokter te vertellen dat zij van een schommel was gevallen, maar de arts kwam spoedig achter de waarheid. Jeremias Gotthelp: Om tevreden te zijn komt het er niet opaan wat men heeftmaar wat men is. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De Nederlandse Zeevis groothandel Vereniging is tegen opheffing van de vrije zaterdag in de vishallen. Slechts een vijftal exporteurs van platvis ziet heil in doorwerken op zaterdag in de hallen. Het bestuur van genoemde ver eniging heeft dit medegedeeld aan het bestuur van de Vereniging van Reders van Vissersvaartuigen, dat een schema had ontworpen voor een veertigurige werkweek in de vishallen, waarbij ook op zaterdag zou moeten worden gewerkt. Met slechts een stem tegen is de heer J. N. Osendarp benoemd tot „algemeen voorzitter", hetgeen betekent dat a fge- stapt is van het principe, dat de voorzit ter van de NZV geen enkele persoonlijke binding heeft met de handel in zeevis. Het dagelijks bestuur bestaat nu uit de heren J. N. Osendarp, voorzitter, V*. Gouda, W. Doevendans en J. Hin. De heer Van Spingelen blijft administrateur. Voortzetting van een „neutraal voorzit ter" zou een te hoge last voor de ver eniging betekenen, omdat de contributie dan zou moeten worden verdubbeld. Bij de huidige minder gunstige omstandig heden zou zo iets niet haalbaar lijken. De pessimistische stemming naar aan leiding van de slechte resultaten in 1967 is tot dusver weinig verbeterd, mede door de recente boycot in Frankrijk, speciaal Boulogne, van buitenlandse goedkope vis soorten, als kabeljauw en gul, waarvan IJmuiden reeds de dupe is geworden ter wijl nog ernstiger gevolgen worden ge vreesd. ROTTERDAM. De burgemeesters van Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Spijkenisse en Rozenburg en de commissaris der koningin in Zuid- Holland hebben een bespreking gehouden over de recente grote branden in het Rot terdamse industriegebied. Er zal nader overleg worden gepleegd over onderlinge hulp, het uitwisselen van informaties en het snel reageren op gevaren. (Van onze correspondent) DEN HAAG De nieuwe haven-CAO kan evenmin zonder meer genade vindeni in de ogen van minister Roolvink als de kleine CAO's, die de minister reeds op de weegschaal bij het college van rijks bemiddelaars heeft gelegd. De minister heeft gisteravond een ge sprek gehad met werkgevers- en werkne mers-afgevaardigden uit het havenbedrijf. Naar verluidt heeft hij vooral bezwaar te gen het feit dat de werktijd dit jaar hier nu al tot veertig uur wordt teruggebracht. Hij vreest hiervan een magneetwerking op andere bedrijfstakken, waar de werk tijd nog veel langer is. Voor de havens is voorts een loonsver hoging van vier en een half percent over eengekomen. De CAO had op 1 januari moeten ingaan. De werktijdverkortingen van de laatste jaren zijn steeds gebaseerd geweest op het feit dat in buitenlandse havens veel korter werd gewerkt. Daarom mocht ook vorig jaar tegen het algemene verbod in, de werktijd wat worden bekort. ABA, (Reuter). Volgens radio-Biafra heeft een federaal Nigeriaans vliegtuig een markt in de Biafraanse stad Awgoe gebombardeerd, waarbij meer dan hon derd mannen, vrouwen en kinderen om het leven kwamen. De markt was vol met mensen toen het vliegtuig er acht bommen boven afwierp, meldde de radio vanoch tend. Gevreesd wordt dat het dodencijfer nog zal stijgen, omdat veel gewonden er ernstig aan toe zijn. Een cameraploeg in een Amster damse studio leefde gisteren in de omgekeerde wereld: mensen achter de tralies, een tijger in hun ge bruikelijke domein. De cameraploeg had de opdracht, een tijger tussen plasticprodukten te filmen. „Laten we het écht doen", had een reclame adviseur gezegd. Daarvoor was het nodig dat de tijger los door de stu dio liep; de cameraploeg werd tn een kooi opgesloten. Rechtsonder is de dompteuse te zien. 99 ADVERTENTIE Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 Amsterdam (Van onze correspondent) HILVERSUM „Ja zuster, nee zuster", de zo succesvolle belevenissen van zuster Klivia en haar merkwaardige pensiongas ten, verdwijnt van het scherm. De schrijf ster van de serie Annie M. G. Schmidt, heeft de VARA laten weten dat zij er mee ophoudt. Reden hiervoor: Annie Schmidt heeft teveel werkzaamheden, waaronder nieuwe plannen voor een cabaret en een toneelstuk, om nog over het rumoerige rusthuis te schrijven. Er resten nog vier afleveringen van „Ja zuster, nee zuster". Aanstaande zater dag is de eerste en dan komen er in de volgende maanden nog drie. De VARA heeft dan in totaal 20 afleveringen in deze reeks uitgezonden. ADVERTENTIE STYLE AND PERFECTION woninginrichting S P !J K E R SNELLIUSSTRAAT 23 - 27 IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1