Bedrijfsomvang en winst bij AMRO-bank zijn gegroeid Dividendbasis blijft 14 pet Veertig jaar bij Hoogovens Wegen op luchthaven Schiphol blijven particulier terrein Geen cassatie na vonnis m v¥ SBS DEPRIMERENDE INVLOED VAN WERKLOOSHEID champignons lekker! Recordaantal schepen te C0ÖP.BOERENLEENBANK LUCHTHAVENPOLITIE ZET OVERTREDERS OP DE BON Kleuter verdronken in Assendelft water gelaten Crane Nederland investeert fors Carnaval in „De Meerpaal" SI helpen om hulp overbodig te maken De Hoop" naar gewonde visser 11 Verse Veffse champignons lekker! WOENSDAG 21 FEBRUARI 1968 (Van onze correspondent) DEN HAAG Ondanks gebeurtenissen, waarvan eerder een negatieve dan een stimulerende kracht op de economie uitging, vertoont de winst van de AMRO-bank over 1967 een verdere toeneming. De groei van de werkloosheid en de vele bedrijfssluitingen oefenden een deprimerende invloed uit op de gang van zaken. Voorts was er de strijd om de gelden van derden tussen de banken en andere instellingen, welke leidde tot een daling van de rentemarge in het bankwezen. De devaluatie van het pond sterling heeft de resultaten van de AMRO-bank nagenoeg niet beïnvloed Balanstotaal advertentie SPAARBANK BANKGIRO GEZINSREKENING DE BANK VOOR IEDEREEN advertentie SCHIPHOL De Hoge Raad komt voorlopig niet te pas aan het vonnis van de Haarlemse rechtbank over de juridische status van het nieuwe i 'Schiphol, omdat noch Schiphol noch de officier van Justitie, die zijn eis j tot vrijspraak in het vonnis bevestigd zag, in cassatie is gegaan. Het vonnis I in dit proefproces tegen een auto bestuurder zonder kentekenbewijs is dus in kracht van gewijsde gegaan en daarmee is het vrijwel definitief, dat op het nieuwe Schiphol (evenals dit reeds het geval was met het oude) de wegen niet openbaar zijn. In de gebieden waar de Stichting Nederlandse Vrijwilligers werkt is een karige maaltijd van rijst en mals vaak het menu voor elke dag. Hierin verandering te brengen is één van de redenen waarvoor Neder landse vrijwilligers worden uitgezonden. Jonge landbouwkundigen leren de boeren daar een beter gebruik te maken van de grond. Voedingsdes kundigen maken de vrouwen bekend hoe zij gevarieerder voedsel kunnen bereiden. Niet omdat het lekkerder is, maar gewoon omdat goed gevoede mensen beter bestand zijn tegen ziekten. En omdat de mensen dan de kracht kunnen opbrengen zélf te vechten voor een beter bestaan. Met meer kennis van zaken, dus met meer kans op succes. Het werk van de vrijwilliger is moeilijk en de vooruitgang is soms traag. Er is geduld voor nodig en doorzettingsvermogen. Het zijn jonge mensen uit de agrarische, medische en technische beroepen op wie ontwikkelingslanden een beroep doen. Zij assisteren bij de uitvoering van plannen tot verbetering van de levensomstandigheden. Uitzending ge schiedt door de Stichting Nederlandse Vrijwilligers voor de duur van twee iaar Wilt u nadere inlichtingen, zendt dan deze informatiestrook in een als brief gefrankeerde envelop aan de STICHTING NEDERLANDSE VRIJWILLIGERS, Bezuidenhoutseweg 153 te Den Haag, tel. 070 - 854300. TELEVISIEVanavond 10.30 uur, Nederland I de SNV-film „Nuchter avontuur infOrmatieStrOOK financiële en sociale voorzieningen van de vrijwilliger. Lacune Verbod De bruto baten stegen met ƒ25 mil joen of acht pereent tot 343 miljoen. De kosten met inbegrip van de afschrij vingen namen toe met 18 miljoen oi 8V2 percent, tot ƒ230 miljoen. Het kos- tencijfer werd beïnvloed door een extra- storting in het pensioenfonds ad 6 mil joen. Blijft deze incidentele factor buiten beschouwing dan bedroeg de kostenstij ging slechts ruim 5'4 percent. Het ge middelde personeelsbestand bleef nage noeg gehandhaafd op het niveau van 1966. De brutowinst vóór belasting en toe voeging aan de extra reserve bedroeg ƒ113 miljoen. Dit betekent een stijging met zeven percent, welke stijging bedui dend kleiner is dan de toeneming, welke van 1965 op 1966 viel te constateren, want die bedroeg vijftien percent. Na belastin gen en extra-reservering bedraagt de nettowinst 52 miljoen, een stijging van 6V2 percent tegen een vermeerdering van negen percent in 1966. ultimo december was de stand gekomen op ƒ8.632 miljoen tegen ƒ7.541 miljoen aan het einde van 1966. Het Euro-devie zenbedrijf, waarbij gelden worden ge leend van buitenlandse instellingen en ook elders worden uitgezet heeft in be langrijke mate tot de stijging van het balanstotaal bijgedragen. Van de nettowinst ad 52 miljoen is 42 miljoen afkomstig uit de activiteiten van de moederbank en tien miljoen van de dochterondernemingen. Uit de winst zal ƒ2,80 per oud aandeel van ƒ20 no minaal worden betaald en 1,40 op de in het afgelopen jaar uitgegeven aande len. Dit betekent over het verhoogde ka pitaal een dividendbasis van veertien percent, welke gelijk is aan die van 1966. Voor het dividend is een bedrag van 26 miljoen nodig. Na tantièmes blijft er 21% miljoen over, waarvan ƒ17 mil joen wordt gestopt in de bouwreserve. Het restant van 4V2 miljoen komt in het reservefonds. Het balanstotaal is wederom belangrijk toegenomen en wel met 1090 miljoen, ofwel met veertien percent. In juli werd de mijlpaal van 8 miljard gepasseerd; ADVERTENTIE Gratis recepten bij uw groenteman. De kredietverlening van de AMRO- bank heeft in het afgelopen jaar weer een belangrijke uitbreiding ondergaan. Aan het einde van het jaar omvatte de totale kredietverlening aan be drijfsleven en particulieren een totaal van 4.922 miljoen tegen 4302 mil joen aan het einde van 1966. Dit was een stijging van 14.4 percent. Ter ver gelijking moge dienen dat in 1962 in totaal maar voor 2457 miljoen uit stond. kantoor SANTPOORT, Hagelingerweg 69 - Telefoon 8173 kantoor IJMUIDEN, Wijk aan Zeeërweg - Telefoonl2556 kantoor SANTPOORT-ZUID, Bloemend.straatweg 54 - Tel. 8199 on alle andere bankzaken bij met gunstige openstellingsuren (ook 's-avonds) VELSEN-NOORD. Dinsdagmorgen werd bij drs. J. D. Hooglandt, een der directieleden van Hoogovens de heer J. Pel uit Velsen-Noord ontvangen, die deze dag zijn veertig dienstjaren bij dit bedrijf had rondgemaakt. De jubilaris is eerst op veertienjarige leeftijd enige tijd werk- zaam geweest op het archief, waarna hij werd overgeplaatst naar de afdeling in- koop-Mekog. Zijn eigenlijke carrière nam evenwel een aanvang bij de magazijn administratie thans „voorraadsadmi- nistratie materialen", waar de heer Pel in de loop der jaren van jongste bediende tot eerste assistent wist op te klimmen. Mede door zijn lange ervaring heeft de jubilaris zich tot een waardevolle kracht ontwikkeld, die bekend staat om zijn gro te accuratesse. Bovendien staat hij in de persoonlijke omgang bij chefs en col lega's zeer hoog aangeschreven. Tijdens deze ontvangst werd de heer Pel door drs. Hooglandt namens de raad van bestuur het ere-insigne, een gouden horloge en een enveloppe met inhoud overhandigd. Later volgde de huldiging op de afdeling, waar de jubilaris door de heer J. H. C. de Sonneville werd toege sproken, waarbij door hem speciaal werd gewezen op de grote waardering, welke de heer Pel van de zijde van collega's en vrienden geniet. Hun geschenk bestond dan ook uit een projectiescherm, een pro jectietafel, diacassettes en filmpjes. Door de heer J. H. Colthoff werd hier nog als persoonlijk geschenk een kistje sigaren aan toegevoegd, een en ander gevolgd door een dankwoord van de jubilaris en besloten met een gezellig samenzijn. Gratis recepten bij uw groenteman. ASSENDELFT De 2-jarige Martin Waerts uit Assendelft is gistermiddag, ter wijl zijn moeder het wasgoed ophing, door een opening in een schutting geklommen en in de achter de woning lopende sloot gevallen. Toen men het kind vond waren de levensgeesten reeds geweken. LONDEN (Reuter) Vorig jaar zijn meer schepen dan ooit te water gelaten, zo blijkt uit gegevens van Lloyd's Re gister of Shipping. Over de gehele wereld (zonder de Sovjet-linie en communis tisch China) is in 1967 15,78 miljoen brutoregisterton (brt) te water gelaten tegen 14,31 miljoen brt in het recordjaar 1966. Japan nam onder de scheepsbouwen den vorig jaar weer de eerste plaats in met een recordproduktie van bijna 7,5 miljoen ton, overeenkomende met 47,5 percent van het wereldtotaal. In Nederland werden verleden jaar schepen te water gelaten met een totale tonnage van 388.818 brt waarvan 96.781 brt aan tankertonnage. Van de totale ton nage werd 54 percent geëxporteerd. Voor Engeland en Noord-Ierland was 114.659 brt bestemd. AMSTERDAM Crane Nederland zal in de komende jaren belangrijke bedragen moeten investeren. Dit werd gisteren van directiezijde gezegd op de slecht bezochte jaarvergadering. Voor dit jaar worden deze geschat op 700.000 dollar. De liquiditeit (per eind 1967 f 3,9 miljoen) laat een dergelijk bedrag zeker toe en geeft dan ook geen aanleiding voor extra zorgen. VELSEN-NOORD. De viering van carnaval zal in het clubhuis „De Meer- paal" aan de Banjaertstraat in Velsen- Noord het komende weekeinde weer de belangstelling van velen hebben. Mejuffrouw Luitjes, de hoofdleidster van ,De Meerpaal" heeft met haar assisten ten het initiatief genomen voor een her- vatting van dit feest. Reeds zijn daartoe gekozen de Carnavalsprins Knoedelaai en zijn raad van elf. Zij zullen vrijdagavond 23 februari om acht uur de leden van het feest assisteren en met de „Inlopers van het clubhuis veel vrolijkheid teweeg brengen. Uiteraard wordt er verwacht dat feestneuzen en kledij aan het feest zullen zijn aangepast. De muziek wordt verzorgd door „The Saints". Zaterdagmiddag. 24 februari, om twee uur zullen alle clubleden tot veertien jaar hun carnavalsfeest hebben. Prins Knoede-1 laar en zijn gevolg zullen de leukst ge- costumeerde kiezen en belonen. Voorts worden er voor deze jeugd wedstrijden en spelen gehouden. 1 Zondagavond 25 februari wordt een tra ditie van de r.kl Instuif Velsen-Noord en Beverwijk voortgezet met het houden van een vastenavondfeest, dat om acht uur in clubgebouw „De Meerpaal" aan de Ban jaertstraat begint. Prins Carnaval en zijn gevolg zullen het feest opluisteren samen met de band I „Rustic four". ik verzoek U om nadere inlichtingen over werkzaamheden, G 1757 NAAM ADRES WOONPLAATS GEBOORTEDATUM BEROEP VAKOPLEIDING TELEFOON GEHUWD/ONGEHUWD Dit houdt in, dat volgens de regeling toezicht luchtvaart, gebaseerd op de lucht vaartwet, de havenmeester van Schip hol is belast met het verkeer op al het terrein van de luchthaven behalve het landingsterrein voor de vliegtuigen (want daar is de Rijksluchtvaartdienst heer en meester). De havenmeester kwijt zich van die taak en zoals blijkt uit artikel 3 van het door de minister goedgekeurde luchthavenre glement brengt hij ter vermijding van verwarring op Schiphol precies dezelfde I verkeersregelingen van toepassing als die welke op de openbare weg van kracht zijn In die RW staat echter niets over ken- tekenbewijzen wegenbelasting of rijbewij zen. Aangezien de wegen van Schiphol het particuliere eigendom zijn van de N.V. Luchthaven Schiphol mag het rijk er geen wegenbelasting heffen en al evenmin is men strafbaar, indien men er rondrijdt zonder kenteken- of rijbewijs. Wel dient men zich aan alle aanwijzingen van de I luchthaven-directie te houden, ook buiten het verkeer om, maar tot dusverre eist Schiphol van niemand, dat hij tolgeld be- i taalt bij het binnenrijden van de luchtha ven. Ten aanzien van de rijvaardigheid heeft men nog de beschikking over een artikel 54 van het luchthavenreglement, waarin de bestuurders van voertuigen die nen te voldoen aan door de directie te stellen eisen van rijvaardigheid. Die bepa ling was echter gericht op gebruikers van platform-wagentjes. Dat ten aanzien van deze punten geen uitgewerkte regeling bestaat, wordt door de luchthaven als een lacune beschouwt, daarom is tussen mr. C. H. Goekoop, adjunct hoofd juridisch-commerciële za ken van de luchthaven, en de juri dische afdeling van Rijksluchtvaart dienst overleg gaande over een aanvul ling, ter vernieuwing van de regelingen van de luchtvaartwet. Men hoopt daar mee artikel 3 van het luchthavenregle ment overbodig te maken. Intussen kunnen de opsporingsbevoegd- heid bezittende leden van Schiphols eigen I luchthavenpolitie thans ook op het nieu- I we Schiphol processen-verbaal uitschrij- voor iedere overtreding, ook van het fou- I tief parkeren, die zij constateren. Ze de- i den dat tot dusverre ook reeds, maar in Haarlem heeft de officier van Justitie met de behandeling van deze bekeuringen gewacht tot er een definitieve uitspraak zou zijn gevallen. Ondanks de voor de directie gunstige uitslag van het proefproces kan zij zich niet volledig baas in eigen huis noemen. Artikel 31 van de luchtvaartwet houdt na melijk een verbod in om op een luchtha ven iets te bouwen, er gewassen te plan ten er roerehde zaken op te hebben of er graafwerken te verrichten behoudens toestemming van de minister van Verkeer en Waterstaat. Wel voorkomt de uitspraak van de rechtbank voor Schiphol het bezwaar, dat de directie ten aanzien van alle verkeers borden en soortgelijke zaken ook nog toestemming zou moeten vragen aan Ge- I deputeerde Staten. Voor de KLM betekent deze gang van I zaken eveneens een voordeel, dat mr. Goe koop schat op 1 tot 2 ton per jaar en wel wegens de besparing op wegenbelasting. Ook de op Schiphol opererende benzine maatschappijen pikken een graantje mee: zij besparen zich flinke sommen aan wegenbelasting voor de op de luchtha- I ven gestationeerde enorme tankauto's. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Het hospitaalkerkschip I „De Hoop" was woensdagmorgen halftien ter hoogte van Europoort met twee zieke vissers aan boord een Urker en een Noordwijker die gedebarkeerd zouden worden. Er kwam echter een noodbericht door van een Katwijker logger, met het verzoek om een gewonde ten gevolge van een ongeval zo spoedig mogelijk naar een I ziekenhuis te doen vervoeren. Zonder nog zijn zieken te hebben af- I geleverd is het hospitaalkerkschip toen naar het Katwijkse vissersschip gegaan, welk vaartuig zes uur stomens verwijderd lag van de positie waar de „De Hoop" op dat moment zich bevond. Er ontstond enige verwarring toen daar na een bericht werd opgevangen volgens hetwelk een Wieringer kotter boven de Waddeneilanden om hulp vroeg. Twee helikopters stegen op naar de opgegeven positie.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11