Radicalisme gericht op omverwerpen van alle gevestigde waarden Dutschke is voor Westduitse burger staatsvijand nummer 1 eet n appel! PANDA EN DE MEESTER^SUPERMAN igestipt "fÏÏPPERWARE POLLE, PELLI EN PINGO snoep verstandig: u wilt kopen Vanavond spreker in Amsterdam Vereniging van Gescheidenen iet nambij eenkomst in Amsterdam WOENSDAG 21 FEBRUARI 1968 15 fe ;-:ï* Anarchist' Omverwerpen Revolutie Kees Stip Examens u wilt nieuwe artikelen .bekijken Beu oorspronkelijke roman door JAN DB HARTÜG j<S -iirtoj 73) „Weet je wat jou mankeert, schip per?", zei hij, „je hebt geen zelfver trouwen. Je bent altijd al zo ge weest, van de eerste dag dat ik met je gevaren heb op de noordoostroute; de eerste de beste ouwe die jou ver telde dat je een dilettant was, vond jou altijd op zijn hand. Geloof je niet dat het tijd wordt dat je daar eens anders over gaat denken? Je zult niet veel waard zijn in de bergings- dienst als je dat niet doet". Ik dacht erover na en kwam tot de ontdekking dat hij gelijk had. Het was begonnen in Westport, toen ik op het punt stond uit te varen voor mijn eerste operatie. Toen ik de oude kapitein Van Dorp had opgezocht had die mij als een dilettant be schouwd en ik was het met hem eens geweest. Ik had nooit eerder als ka pitein gevaren en mijn laatste reis als stuurman had ik zeven jaar voor dien gemaakt. Ik had mij vrij snel een zekere routine verworven voor het werk op de Western Appoaches, maar ik had nooit helemaal kunnen vergeten, dat ik een oorlogssurrogaat was. Waarschijnlijk was dat overdre ven, want ik had na die tijd geen slecht werk gedaan. Maar het gevoel was er nog steeds en bij het horen van die brief werd het opnieuw acuut. Onze proefvaart werd een succes. Het schip was oud maar zij lag goed op het water en haar snelheid was verrassend. Het was een bokkige dag; dwarszees slingerde zij zwaar maar zodra ik haar kop in de wind draaide stoof zij over de golven als een renpaard. Als wij geluk hadden kregen wij ons eerste SOS recht in de wind. want met haar kop op de golven stond zij voor niets erf zou veel sneller lopen dan de oude „Texel" die gedwongen was snelheid te verminderen zodra de wind boven negen kwam en zij haar kop in de golven moest steken. Aangezien het er bij de bergingsdienst op aankwam wie er het eerst bij was, maakten wij een goede kans. Toen wij terugkwamen van onze proefvaart waren wij bijzonder te vreden met het schip en ons zelf; maar kapitein Perseil, die op het ha venhoofd naar ons had staan kijken door zijn verrekijker, kwam aan boord met een somber gezicht, nadat wij gemeerd hadden. Hij zei niets over onze manoeuvres, hij keek al leen maar somber en zei dat hij mij onder vier ogen wilde spreken. Ik nam hem mee naar de kaartenkamer en daar stelde hij mij een onver wacht ultimatum. „Ik heb naar jul lie jongens staan kijken", zei hij, „en ik moet je iets vertellen. Ik zal jullie een eerlijke kans geven. Als wij een storm krijgen met meer dan één SOS, dan zal ik het schip pikken dat het verste weg ligt. Jullie hoeven niet uit te varen tot je iets hier in de buurt krijgt, iets waar jouw land genoot uit Vlissingen op afgaat. Als je dat schip binnenbrengt kan je een contract krijgen van zes maanden. Als hij het je afpikt kun je ophoe pelen". Ik probeerde hem tot rede te bren gen, maar daar was hij de man niet naar. Bovendien vond ik in mijn hart dat hij gelijk had. De anderen waren dat niet met mij eens. Er werden harde dingen gezegd aan het adres van kapitein Perseil, toen wij in het Café De la Marine zaten te eten. De stuurman en ik namen geen deel aan de algemene lasterpartij. Wij zaten zwijgend te roken, luisterend naar de jongens; toen keek hij naar mij met zijn levende oog, en glimlachte. Onze eerste storm kwam drie we ken later. Wij hadden er zenuwach tig op gewacht, waren iedere avond in het Café De la Marine bij elkaar gekomen met de andere sleepboot kapiteins, om naar het weerbericht over de radio te luisteren en naar de krankzinnige pianist. De pianist bleek inderdaad het meteorologisch instituut zes uur voor te zijn; de avond voor de storm losbrak zat hij te krijsen achter de piano, spoog tus sen zijn knieën, ramde het deksel open en dicht, huilde als een weer wolf en siste schunnigheden; ik voel de mij bijzonder onbehaaglijk omdat June Simmons er bij was. Zij was die middag aangekomen en ik had haar van de trein gehaald. Ik had niets te maken met haar komst; zij had mij gewoon een briefkaartje geschreven met de mededeling dat zij een week vakantie had en haar bil jet al genomen. Toen ik op het tochtige perron op de trein stond te wachten, maakte ik mij ongerust. Ons groepje was nu niet direct een passend milieu voor een Engels meis je; de oorlogsvocabulaire was terug gekomen en daarna de oorlogsge woonten. Onze tafelmanieren waren verdwenen met de rest van onze be schaving en wij waren weer precies zoals wij op de noordoostroute ge weest waren: een troep piraten, wier conversatie uitsluitend bestond uit vloeken en anatomische discussies over het vrouwelijke lichaam. Maar toen ik haar uit de trein zag stappen met haar rode mutsje op, voelde ik mij onverwacht verrukt. Zij was pre cies dezelfde gebleven, alsof het gis teren was dat wij elkaar vaarwel hadden gezegd bij de halte en zij was blijven wuiven tot de bus uit het gezicht verdween. Zij zei; „Hallo schipper, hoe gaat het er mee?" en schudde mijn hand. Ik nam haar koffer op mijn schou der en op weg naar het Café De la Marine babbelde zij aan één stuk door, haar kwastje fladderde in de wind. De jongens zaten in het café te wachten. Draad kuste haar op bei de wangen als een Fransman, ik had vergeten dat hij haar. van cfe invasie kende. Natuurlij^ kende zij de stuur man ook en zei; "„Wel' wel" hoe gaat het met het schaken?" De stuurman grijnsde vergenoegd en zei: „Hoe gaat het er mee, zuster?". Zij werd aan de anderen voorgesteld als „zuster Simmons" en zij ging tussen ons aan tafel zitten; tijdens het eten lachte en babbelde zij aan één stuk door. Het was een wonder hoe wel gemanierd iedereen werd in haar aan wezigheid, een beetje pijnlijk voor Ni cole, die geen kans had gezien ons fatsoenlijk te houden gedurende de afgelopen weken. Nicole en zij wis selden nauwelijks een woord, maar zodra iemand anders zat te praten, keken zij tersluiks naar elkaar en glimlachten verlegen wanneer hun blikken elkander kruisten. Ik was be- nieuws hoe zij het zouden kunnen vinden. (Wordt vervolgd) imnnnnnnr- beroemde professor in de filosofie Ernst Bloch, die 82 jaar oud is, dankt deze na afloop Dutschke voor „het vernietigen van een cliché, dat bij de belanghebbende kringen heeft postgevat over een boe man met een mes tussen de tanden j Want Dutschke wil zijn doeleinden met tolerantie, niet met geweld bereiken, zo als zijn tegenstanders eigenlijk hadden gehoopt om hem tot een gemakkelijker prooi voor hun haat te maken. Voor de Westduitse binnenlandse vei- I ligheidsdiensten, die de „Socialistische Duitse Studentenbond" van Dutschke op alle mogelijke denkbare methoden nauw- (Van onze correspondent) BONN Voor de burgers in de Bondsrepubliek is de 27-jarige Dutschke staatsvijand nummer één, de ware burgerschrik. Lang hangen zijn ongewassen haren over zijn voor hoofd. Een vettig leren jack is lang zamerhand zijn handelsmerk gewor- <jjic JJlugcllJXVC den en scheren doet hij zich blijkbaar keurig bespieden, is de kleine beweeg zelden Ziin stem is hees, overredend lijke man een anarchist, naast de linkse i -olitL- Alc i.pn aal «lint socialisten van de Marburgse professor en bijna vrouwelijk Als een aal „lipt Abendroth en de communisten hij door de dichte drommen van zijn meeste gevallen „maoisten" zijn aanhang heen en hij is overal te vin- Dutschke gtamt uit 0ost-Duitsland. Hij den waar regelend moet worden op- wag lid van de ^Evangelische Junge Ge- getreden, waar een bezwerend en rneinde" in de D.D.R. Hij weigerde zijn stimulerend woord moet worden ge- dienstplicht in het leger van Ulbricht te vervullen en vluchtte kort voor de bouw zeStl- van (}e muur naar het Westen. De pu blieke opinie wil dat Dutschke zoiets als Dutschke is een hoogst begaafd^ stu- een oostelijke agent zou zijn. In het arm- dent, op wie een lectoraat aan de Ame- zaiige debat dat de Bondsdag kortgele- rikaanse universiteit van Berkeley wacht. den over <je studentenonrust hield werd Zijn beroemd-beruchte discussies met de ,n (jje richting gesuggereerd, ook door intelligentia van het land zijn weliswaar de kanselier, happenings waarover de burger het hoofd schudt, maar de kern van het besprokene Niets is echter minder waar. Tijdens gaat voor het grootste deel aan hen voor- je anti-Vietnamdemonstratie van afge- bij. Dutschke kent de communistische li- lopen zaterdag in de aula van de tech- teratuur tot in alle uithoeken. nische universiteit in West-Berlijn werd Geen program, geen koerswijziging in de enige spreker uit Oost-Duitsland, een haar argumentie of hij is in staat er uit jeugdleider, hartelijk uitgelachen zodra te citeren. Want na een discussie met de hij 0p het podium zijn mond had open- 1 gedaan. „Opa's communisme", noemde de Dutschkisten de officiële Oostduitse (en andere Oosteuropese) ideologieën. De communistische regimes zijn huiverig van de Dutschkisten omdat ze evengoed een gevestigde instelling vormen als het Westduitse establishment, en van acties als die van de studenten op het ogenblik niets goeds te verwachten hebben Wat Dutschke wil is een omverwerping van het bestaande en dat is niet zo erg I nieuw. Maar zijn theorieen gedijen in de Bondsrepubliek in het midden van de ja- en 60 op vruchtbare bodem Het radical is-' me van Dutschke met betrekking tot het „omverwerpen" van alle waarden trekt inderdaad maar een kleine minderheid aan. Hierin hadden de Bondsdagleden ge lijk toen zij tijdens het vermelde debat hun angst onder het sprekersgestoelte trachtten te schuiven. Maar het is een grote fout de indruk wekkende aanhang niet te zien die in de studentenmaatschappij een aanzienlijk eind met Dutschke meegaat in zijn over tuiging dat er aan het gezapige Duitse burgerdom iets moet worden gedaan, waarin een alles overwoekerend materia lisme de burger geen tijd overlaat aan zijn verantwoordelijkheid te denken voor wat in de wereld nog meer gebeurt, be halve de strijd om de goedkoopste kleu rentelevisie-ontvanger. Het symbool van alle onrust is nu de Amerikaanse aanwezigheid in Vietnam. Dutschke richt zich tegen de aanwezig heid van de Amerikanen overal waar zij zich niet op eigen grondgebied bevinden. Hij is van mening dat de Amerikanen imperialisten zijn. ADVERTENTIE t-N Tc&m* ROTTERDAM. Ruim 300 mannen en vrouwen hebben gereageerd op adverten ties, waarin de heer J. Dobma de belang stelling peilde voor een „Vereniging van gescheidenen". Zaterdag 2 maart zal de oprichtingsvergadering van de „Vereni- ging Valentijn" gehouden worden. Het wordt volgens de heer Dobma een vereniging voor mensen, die een groot deel van hun contacten of alle contacten door echtscheiding hebben verloren, voor mensen die uit de eenzaamheid gehaald moeten worden, maar waar men ook met sociale moeilijkheden trecht kan. Er is al een gepensioneerde vrouwelijke spycho- loog aangesteld. Het is de bedoeling dat er ook onder afdelingen komen, verspreid over het ge hele land. Vanavond wordt in Amsterdam een grote studentenbijeenkomst gehouden waarop geprotesteerd zal worden te gen de Amerikaanse Vietnam-politiek. Van de Westduitse studentengene- raai" Rudi Dutschke die in Krasna- polsky onder meer het woord zal voe ren, geeft onze correspondent in Bonn het bijgaande portret. Dutschke als Berlijner staat daar overi gens in een iets ander licht dan Dutschke als reiziger langs de Westduitse universi teiten. Over radicalisme gesproken: de communistische arbeidersklasse in de ar beiderswijk in West-Berlijn is radicaler .rechts" dan Dutschke radicaal „links' is. Dit is de schuld van de Berlrjnse muur, van het feit dat de stad gedeeld is. De Berlijnse bevolking bestaat voor het overgrote deel uit oude mensen, want West-Berlijn is een uitstervende stad Aan haarhoofd staat een zogenaamde sociaal-democraat, de eenarmige burge meester Schütz, een „functionaris" die met evenveel recht een Oostduits rad in het partij-apparaat had kunnen zijn. Dutschke zou, hoe het met zijn eigen kleine groep ook zou aflopen, niet meer weg te denken zijn uit de jaren zestig van de Bondsrepubliek. Er is een ware jeugdopstand uitgebroken, waarvan men mag hopen dat ze aansluiting vindt bij dat gedeelte van het „establishment dat de toekomstige ontwikkeling begrijpt. Mocht deze studentengeneraal met zijn aanhang deze aansluiting niet vinden, dan ziet het er voor de Bondsrepubliek niet zo goed uit. Het Nederlands is een volmaakte taal. Daardoor komt het dat wij geen behoefte hebben om voor nieuwe begrippen nieuwe namen te bedenken. Die bestellen we gewoon in het buitenland. Met het woord .spot" voor een kort reclamefilmpje hebben we het getroffen, want de spot is niet van de lucht nu zo n filmpje is verboden waarin Jan Teu- lings met een gladgemaakte schedel een glansrol als pindamannetje speelt. Dit verbod berust op de regel dat een acteur die visueel algemene be kendheid geniet als ongeschikt wordt beschouwd om op te treden voor de reclametelevisie. Jan Teulings ontleent deze bekendheid aan zijn vertolking van Maigret, de Parijse politiecommis- savis. Nu is bek endheid tegenwoordig zo iets kortstondigs dat men zich als een toegejuichte beroemdheid boven aan een vliegtuigtrap kan vertonen, zich omdraaien om zijn paraplu te ha len en daarna als een vergeten man in ons klimaat afdalen. Het staat trouwens niet vast dat Teulings beken der zou zijn dan zijn tegenspeler Ton Lutz, die van alle hutzen het Lutzerig- ste gezicht heeft, een gezicht dat lang in het gehêugen blijft hangen. Hij speelt ook voor pindamannetje, maar in tegensteljing tot de kortere Teu lings voor een lang. De firma die de film heeft laten maken beoogt daar mee aan te tonen dat zij zowel korte als lange pinda's verkoopt. Wij mogen hopen dat we het werkje toch te zien zullen krijgen, alleen al om ons te vergewissen of die bekend heid werkelijk storend zal werken. Ik geloof juist van niet. En ik denk ook dat het thema van de kleine en de grote man, sinds David en Goliath klas siek, het nog altijd uitstekend zal doen. Het bioscoopwezen in de twintiger ja ren werd bijna ontwricht door het suc ces van twee Deense filmacteurs, een lange en een korte, waarvoor een geni aal brein, geïnspireerd door de triomf van de gloeilamp, de naam „Watt en l/j Watt" had bedacht. Wanneer wij vandaag om ons heen zien, treffen wij buiten Lutz en Teu lings nog twee mannen aan die het Deense duo in populariteit en lengte verschil evenaren: de ministers Luns en De Jong. Zij staan zo hoog in ons staatsbestel geplaatst dat zij met een eventueel gezamenlijk optreden in een televisiespot een hoger doel zouden moeten dienen dan het verkopen van pinda's. Dat doel is ruimschoots voor handen: Aan iedereen duidelijk te ma ken waarom de regering de politiek van president Johnson steunt. Dat is omdat, als Amerika zich terugtrekt uit Vietnam, de Chinezen hier zullen komen. En ditmaal zonder pinda's. Mij hoeven ze daar niet van te over tuigen. Ik denk zelfs dat dit ook zal gebeuren als Amerika zich niet terug trekt uit Vietnam. Maar als zij de rest van ons volk de noodzaak van hun beleid kunnen bijbrengen, zal hun re clamespot de beste zijn die er ooit is vertoond. AMSTERDAM Geslaagd voor kandi daatsexamen wiskunde en natuurweten schappen O. H. Houwen, Haarlem en L. P. van Loon, Haarlem.Geslaagd voor kandi daatsexamen rechtsgeleerdheid J. F. Hof man, Heemstede. ADVERTENTIE schrijf of bel Fa. H. Amsterdam, Dr. Ariënsstraat 10, Noordwijkerhout, tel. 02533 - 2150 dan krijgt u alle gewenste inlichtingen 16. „Daar gebeurt iets, waar ik mij werkelijk be faamd mee kan maken...." prevelde Joris, terwijl hij met grote snelheid naar het in nood verkerende schip vloog. „De opvarenden van dat vaartuig zullen mij eeuwig dankbaar zijn, als ik hen red!" Hij dook het water in, zwom tot onder de romp en tilde het schip uit de stormzee. „Een eenvoudig staaltje van mijn kunnen", mom pelde hij, koers zettend naar het vasteland, „waarmee ik het middelpunt van de belangstelling zal worden. „De Held Joris G. Superman", zal men mij noemen. hij wist niet dat er nu al belangstelling voor hem was. Een radar-operateur had een vreemde vlek op zijn scherm ontdekt, en vertelde dat nu aan zijn meer dere. „Het lijkt wel een vliegend schip!" verklaarde hij. Met masten en zo U weet wel!" „Een schip?" riep generaal Schrap verbeten. „On zin! Het is de vijand in vermomming. Ons luchtruim wordt geschonden. Maar ik zal daar persoonlijk een eind aan maken!" MAG IK MEESPELEN)' HEEL GRAASi IK WIL WEL EVEN) UITRUSTEN rJE KENT DE RESEIS, D1KK1E - DUS PA5y OP DAT HET NIET ZO 6AAT ALS DE VORIGE KEER,„y ,T0EN je het balletje hebt ingeslikt! IEDEREEN faalt mc eens, i/roeier LATER ,.£fj ER IS6EEN IZEDEN WAAROM f DITMAAL- ZOU FALEN wet, meneer fzessen U HE8T ALTIJD succes GEHAD,. DAUY JONES EN IK KOMEN TERUG MET voldoende dubbel beeldige gouden mun TEN OM DUIZEND MU- SEUMSTE BEDIENEN Sam Leff AIIIv/illim yg)P!B a jr^l. v. un<—All ri^HTt DOTUnited Syndicate. 1068. Intussen was de Dood van Pier lala in het huisje van Jan Klaassen in druk gesprek met de huisbaas.Mijn beste man, ik wil het huisje huren. Daar kan toch geen bezwaar tegen zijn? Jan is er toch niet en bovendien betaalde hij I nooit". „Tja dat is wel zo maar zei de huisbaas aarzelend. „Wat heb je nou nog te maren?" vroeg de Dood van Pierlala brutaal. „Ik bedoeljij bent zo'n rare huur der je wordt soms ineens ontzettend lang en dat kan me mijn plafond kosten", zei de huisbaas Achter de deur luiterde Brammetje toe en hij begreep nu eensklaps alles. Daarom had de Dood van Pierlala zoveel moeite gedaan om Jan weg te lokken. Dit huisje stond door een onderaardse gang in ver binding met het eenzame eiland en als de Dood van Pierlala eenmaal ongestoord woonde zou hij telkens na zijn akelige streken gemakkelijk kunnen vluchten naar het onneembare eiland Dit moest worden voorkomen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15