Boeddhistenleider Tri Quang en andere Zuidvie politici in Saigon gearresteerd OE THANT BIJ JOHNSON HET WEER Behandeling exploitatie Linnaeushof uitgesteld Wetsontwerp verschijnt over enkele weken Franse vissers van de kook Kamer niet onvriendelijk gestemd jegens Beernink de verkoop gaat gewoon door! moms UST Na 47 jaar geheugen terug Uitbreiding gemeentelijk belastinggebied Tonkin-incident was geen excuus voor aanvallen zegt McNamara Canada gekant tegen kern- bommenwerpers Gewonde visser van de WR 61 overleden Kraay in beroep Ambtenarensalarissen Unaniem voor een tweede voorschot Suède-Nappajasies 58e JAARGANG NUMMER 93 WOENSDAG 21 FEBRUARI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1,— per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye T onkin-incident A rrestaties Oostelijke wind Zie verder pagina 3 Provinciale Staten Het woord is aan Ontslagen pastoor niet in beroep pagina Schiphol-wegen blijven particulier pagina 11 Zie verder pagina 17 We verbouwen, maar houden 3 verdiepingen meubelkeus voor u vrij! BARTELJORISSTRAAT 13-17 HAARLEM - TEL. 023-13915 DAMESKAPSALON VOOR UW HAARVERZORGING adriaan bakker IJmuider Courant (Van onze parlements-redactie) DEN HAAG. Minister Witteveen (Fi nanciën) heeft vanmorgen in de Tweede Kamer meegedeeld, dat over enkele we ken het wetsontwerp zal worden ingediend tot uitbreiding van het eigen belastingge bied voor de gemeenten. De minister zei te verwachten, dat dit wetsontwerp een yy yy y NEW YORK (Reuter, AFP en AP) Vanmiddag heeft secretaris-gene raal Oe Thant van de Verenigde Na ties een gesprek over Vietnam met president Johnson. Hij zou de Ameri kaanse president erop wijzen dat Hanoi bereid is tot een vredesgesprek als de Verenigde Staten de bombarde menten op Noord-Vietnam stop zetten. Oe Thant die in de afgelopen weken gesprekken heeft gevoerd met regerings leiders in India, de Sovjet-Unie, Groot- Brittannië en Frankrijk wil volgens VN- kringen nu ook het Amerikaanse stand punt leren kennen om een volledig beeld te krijgen van het Vietnam-probleem. Over enkele dagen zou de VN-secreta- ris-generaal op basis van al deze bespre kingen een „uitgebreide politieke verkla ring" uitgeven over de Vietnam-kwestie. „De Amerikaanse torpedoboot,jager „Maddox", die op 4 augustus 1964 be trokken was bij het incident in de Golf van Tonkin (dat leidde tot uitbreiding van de oorlog in Vietnam), had toestem ming de Noordvietnamese kust tot op acht mijl te naderen, maar is die kust niet dichter dan tot op elf mijl gena ders". Dit heeft de Amerikaanse minis ter van Defensie Robert McNamara giste ren voor de senaatscommissie van Bui tenlandse Zaken verklaard. Volgens Mc Namara heeft Hanoi vóór het Tonkin incident nooit aanspraak gemaakt op een territoriale zone van 12 mijl. Nog diezelfde dag na de aanval, aan vaardde het Amerikaanse Congres de zo genoemde „Tonkin-resolutie" die presi dent Johnson machtigde alle maatregelen te nemen die hij nodig achtte om de si tuatie in Zuidoost-Azië het hoofd te bie den. Het incident leidde tot de bombar dementen op Noord-Vietnam. McNamara verwierp veronderstellingen dat het incident zou zijn uitgelokt om een excuus te hebben om Noord-Viet nam aan te vallen. De Zuidvietnamese politie heeft van daag de leider van de Zuidvietnamese boeddhisten, Tri Quang, op een straat- Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Uit stad en omgeving 5, 7, 9, 11 Kennemer Kruimels 7 Economisch nieuws 11, 17 Kunst 13 Radio en tv 13 Feuilleton 15 Beeldverhalen .715 Aangestipt 15 Scheepsberichten 17 Beurs1< Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond: Veel bewolking met een kans op regen of natte sneeuw. Matige oostelijke wind. Weinig verande ring in temeperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. hoek in Saigon gearresteerd. De arresta tie van de 43-jarige monnik geschiedde „om veiligheidsredenen". Tri Quang was leider van de mislukte boeddhistische opstand tegen de Zuidviet namese regering, die in 1966 uitbrak. Hij is tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam en heeft een coalitieregering of een neutraljstische regering geëist, waar in de Vietcóng is opgenomen. Vannacht werden ook de Zuidvietna mese politici Troeong Dinh Dzoe en Troeng Thanh door de politie „in be scherming genomen". Dzoe was de bur gerkandidaat die bij de presidentsverkie zingen de meeste stemmen kreeg na de militairen Thieu en Ky. Vice-president Ngoejan Cao Ky is af getreden als voorzitter van de Zuidviet namese commissie voor nationaal herstel. Dit is een nieuwe aanwijzing dat Ky en president Thieu slecht kunnen samen werken. Opnieuw uitgebroken gevechten in Sai gon die samenvielen met een raketaanval op de Tan Son Nhoet-luchtmachtbasis en propagandaboodschappen van de Viet cóng dat een nieuwe aanval voor de deur staat, hebben in de Zuidvietnamese hoofdstad veel ongerustheid teweegge bracht. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De toekomstige exploitatie van de Linnaeushof zal niet, zoals de be doeling was, in de vergadering van Pro vinciale Staten op 28 of 29 februari onder werp van bespreking uitmaken. Het punt is op voorstel van gedeputeerde mr. Roelse in de gisteren gehouden werkvergadering van Gedeputeerde Staten, tot nader order van de agenda afgevoerd. G.S. zullen, naar het zich laat aanzien, niet tijdig met de stukken over deze zaak gereed zijn. Er moeten nog tal van partijen worden gehoord. Zoals we eerder berichtten, denkt men er in kringen van het provinciaal bestuur over het bosgedeelte niet langer te ver pachten, maar het voor het publiek als wandelgebied open te stellen. Provinciale Staten zullen zich verder met name moeten uitspreken over een overeenkomst ten aan zien van de exploitatie van de minigolf- baan. OTTAWA (Reuter). Canada denkt erover de Verenigde Staten te vragen om stopzetting van de vluchten met kern bommenwerpers boven Canadees gebied Het wil dit als voorwaarde stellen voor de handhaving van het gezamenlijke Noordamerikaanse luchtverdedigings commando (Norad), aldus welingelichte kringen in Ottawa. De bestaande Noradovereenkomst, des tijds voor tien jaar gesloten, loopt in mei af DEN HELDER In het Marinehospi taal in Den Helder is overleden de 33- jarige visser D. J. Verburg uit Katwijk, die vanmorgen door een hefschroefvlieg- tuig van boord van de WK 61 „Bastiaan" was gehaald. Hij had bij een ongeluk aan boord ernstig letsel opgelopen. De „Bas tiaan" bevond zich toen 55 mijl ten noor den van Texel. Nadat een „Neptune"-vliegtuig de juis te positie van de kotter had bepaald, heeft een hefschroefvliegtuig de gewonde opge nomen en naar Den Helder gebracht. Daar is de heer Verburg, die een vrouw en vier kinderen achterlaat, overleden. Hij was een broer van de schipper van de WR 61. Voor de Senaatscommissie van Bui tenlandse betrekkingen heeft de Ame rikaanse minister van Defensie Mc Namara verslag gegeven van hét Tonkin-incident in 1964. Hier ver laat de minister in gezelschap van generaal Wheeler, voorzitter van de verenigde chefs van staven het Senaatsgebouw. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De door de vissers uit Bon- logne ontketende verwarring met betrek king tot de boycot van zo genoemde goed kope vissoorten uit het buitenland heeft op de export van vis naar andere delen van Frankrijk tot dusver geen invloed van betekenis gehad. De markt in IJ muiden is de laatste twee dagen verbe terd. Berichten als zou de vis uit ons land door Parijs worden geweerd, zijn bij na vraag door IJmuiden bij de Fganse rege ring nog niet bevestigd Er zijn geen maat regelen in die zin genomen en er zoudgn ook geen maatregelen overwogen worden die in strijd zijn met gesloten overeen komsten. - Van de zijde van de zeevisgroothandel wordt er op gewezen, dat dergelijke maatregelen in strijd zouden zijn met het bestaande E.E.G.-verdrag. (Dit ver drag kent echter ook enkele uitwijk-clau sules red.) Er wordt, na de terugkeer van een aantal visauto's die hun lading niet heb ben kunnen afleveren in Boulogne, geen vis uit Nederland meer naar die plaats verzonden. Dit zal dan van tijdelijke aard zijn. Men hoopt dat de gemoederen onder de vissers van Boulogne spoedig zullen zijn gekalmeerd. Ook op het jninisterie van Landbouw en Visserij, zijn geen berichten ontvan gen die bevestigen als zouden er maat regelen zijn genomen tegen de import van Nederlandse vis. Het lijkt echter aan nemelijk, dat de Franse regering zoeken de is naar een oplossing binnen het Ver drag van Rome, waarvan artikel 226 een uitzonderingsmogelijkheid biedt. (Zie ook pagina 17). (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. De Feijenoord-spe Ier Hans Kraay heeft op een verzoek aan de KNVB om een trainerslicentie van de sectie betaald voetbal nul op rekest ge kregen. Kraay heeft nu om een uitspraak verzocht van de arbitrage-commissie, al dus de secretaris van het betaald voetbal, J. Huybregts. „Op grond van zijn diplo ma's komt Hans Kraay in aanmerking voor een trainerslicentie, ware het niet, dat hij de status heeft van contractspeler. Zijn contract met Feijenoord loopt welis waar op 1 juli af, maar als het niet door de club wordt opgezegd gaat het stilzwij gend door." belangrijke bijdrage zou leveren tot het gezond maken van de gemeentelijke fi nanciën. Verzoeken uit de Kamer om speciaal de grote gemeenten een extra bijdrage uit het gemeentefonds te geven wees de bewindsman af. Met name had hij be zwaar tegen de motie Franssen (P.v.d.A.) waarin om een extra bijdrage van 50 mil joen gulden voor de drie grote gemeenten wordt gevraagd. De problemen liggen momenteel vooral bij Amsterdam en Rotterdam. Deze ge meenten moeten ook zelf bezuinigen, al dus de minister, die meedeelde dat op het ogenblik wordt uitgezocht of in Amster- dan de uitgaven voor het gemeentelijke bestuursapparaat niet wat lager kunnen zijn. De sanering van de financiën van zowel Amsterdam als Rotterdam is een zaak die volgens de minister ook van be lang is voor het evenwicht in de economie Minister Beemink (Binnenlandse Zaken), deelde vervolgens mee dat er overleg gaande is met de grote gemeenten over de financieringsproblemen. Voorts deelde deze bewindsman mee, dat er op het ogen blik op zijn ministerie 38 verzoeken lig gen van gemeenten die een aanvullende bijdrage voor het jaar 1968 uit het ge meentefonds willen. Op het departement, aldus mr. Beernink, wordt met zeer grote spoed aan de afdoening van deze ver zoeken gewerkt. V Tseng-Kuang: De bloem kan niet onafgebroken bloeien, de mens kan niet altijd on onderbroken gélukkig zijn- President Gamal Abdel Nasser van Egypte is hier gefotografeerd met zijn kleinzoon, die naar hem is ge noemd. Het is het kind van zijn tweede dochter, Mona. Ook zijn oudste dochter, Hoda, heeft een kind, een meisje. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft zich gisteren unaniem uitgespro ken voor een tweede voorschot voor het overheidspersoneel dat door de regering voorlopig met een salarisverhoging van slechts 2 percent is bedacht. Minister Beernink werd de suggestie gedaan nog dit voorjaar (bijvoorbeeld per 1 april) met een dergelijk voorschot te komen. De minister werd voorts gevraagd zich zo soepel op te stellen, dat heropening van het georganiseerd overleg met de ambtenarencentrales over de door de re- gering op het gebied van de rechtsposi tie voorgestelde maatregelen, mogelijk wordt. De minister en zijn staatssecretaris, mr. C. van Veen, werden critisch, maar niet onvriendelijk, door de Kamer tege moet getreden. Hun aftreden werd niet geëist, maar wel vond men de wijze, waarop de bewindslieden zijn opgetre den, ver beneden de maat. „De aanpak was fout", zei de K.V.P.-er A.C.M. Weij- ters. „Er is een vertrouwenscrisis ont staan die niet gemakkelijk meer is op te lossen". Ook de anti-revolutionair G. H. Kieft verweet de regering onzorgvuldig optreden. De socialist C. Laban, die zijn maidenspeech hield, herinnerde eraan dat de minister een goed schaker is, maar vond dat hij zijn zetten deze keer slecht heeft overdacht. „Misschien komt er nog remise uit", zei hij, „maar als de minister niet oppast dreigt er schaak mat". Het zat de Kamer vooral dwars dat de regering uit zuinigheidsoyerwegingen met de voorstellen tot beperking van de kindertoelageregeling, het verplaatsings- kostenbesluit en de premie spaarregeling bij de bonden is gekomen. De pacifist drs. H. Wiebenga diende een motie in waarin de regering werd gevraagd op de budgettaire motivering van haar voorstellen terug te komen en op die grondslag het overleg te herope nen. ADVERTENTIES De 65-jarige Charles Howard Randall in de Californische plaats Hydesville heeft een maand ge leden zijn geheugen teruggekregen, nadat hij 47 jaar aan geheugenver lies had geleden. In de nacht her innerde hij zich opeens dat hij Lawrence Patrick Brennan heette en Canadees is. Ook wist hij weer dat hij deel had uitgemaakt van het Canadese contingent tijdens de eer ste wereldoorlog en na vier maan den uit Frankrijk was teruggestuurd naar Canada omdat was gebleken dat hij nog geen veertien jaar oud was. In december 1920 kreeg hij een auto-ongeluk, waarna hij zich niets meer kon herinneren. Sindsdien had hij vergeefs getracht zijn ware iden titeit te achterhalen. De foto toont Howard (Brennan) met zijn vrouw en dochtertje. oo^tm INTERIEURVERZORGING N.V. Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam Lange Nieuwstraat 471 - IJmuiden Telefoon 11166 vlees- en vleesprodukten wijk aan zee - teL 207 (02517; de leverancier voor het goede horeca bedrijf

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1