Motoren nu geheel en al voor sportief gebruik BROMFIETS TECHNISCH NIET TE VERBETEREN Aantal fietsen groeit sneller dan de bevolking 1948 1968 DE FIETS VAN 1968 TIENERJEUGD IS KRITISCH EN DESKUNDIG TWEEWIELERTENTOONSTELLING Amerika gaf industrie nieuwe impuls VEEL NIEUWS IN DE RAI Nadruk valt op vorm en afwerking licht, sportief, met versnellingsnaaf en kleine wielen DONDERDAG 2 2 FEBRUARI 1968 13 Zware jongens Zes versnellingen EEN DRIEKWART MILJOEN BROMMERS Vrouw en jeugd Hippe hoek 380 miljoen gulden per jaar voor rijden op twee wielen De fabrikanten van motorfietsen hebben een moeilijke tijd achter de rug. De motor, die vroeger een belangrijke rol speelde als nuttig en economisch vervoer middel voor verzekeringsagenten en be stellers, is sinds een aantal jaren uit deze sector van vervoer verdwenen. Zijn ge bruikers stapten over in een autootje of stapten voor het stadsverkeer over op een handiger en goedkoper bromfietsje. De motor is sindsdien uitsluitend een ver voermiddel voor recreatieve doeleinden. Want enthousiaste lieden voor de motor sport zijn er altijd geweest en zullen er altijd blijven. De dalende omzet maakte het voor de fabrikanten niet lonend om evenals vroe ger steeds nieuwe typen en modellen te maken. Het gevolg was dat de motoren op tentoonstellingen ook weinig belang stelling kregen, omdat zij geen nieuwe snufjes bezaten. Maar nu heeft Amerika de motorindus trie een nieuwe impuls gegeven. Met name in de Verenigde Staten is de motor sport zo populair geworden dat de fabri kanten zich opnieuw achter de teken tafels hebben gezet om met aantrekke lijke typen een goede greep op de markt te krijgen. De motorliefhebbers in Neder land profiteren daar mede van. Op de tweewielertentoonstelling in de RAI kan de motorman weer keuze maken uit een groot aantal nieuwe modellen. Al jaren geleden is de ondergang van de zware motorfiets voorspeld. Van de technische mogelijkheid om uit een be perkte cilinderinhoud steeds meer ver mogen te halen, is door de constructeurs dankbaar gebruik gemaakt. Toen de 250 cc motoren een vermogen kregen dat uit ging boven dat van motoren met de dub bele cilinderinhoud van nog niet zo lang geleden, scheen de strijd gestreden Vreemd genoeg echter is er in Amerika zoveel vraag naar de zware motor ont staan, dat Italië en Japan nieuwe typen in deze klasse hebben gemaakt en de Britse Nortonfabriek met een 750 cc is uitgekomen. Het zijn comfortabele machi nes, waarvan de motoren betrekkelijk „tam" zijn gehouden. Voor de lichtgewicht motor, waarin de Italiaanse industrie zich vroeger speciali seerde, is nog steeds interesse. Er is vooral hard gewerkt aan het opvoeren van het vermogen van de lichte motoren om de berijders in staat te stellen zich aan te passen aan de snelheden in het verkeer. De meest populaire klasse blijft echter de 250 cc. Hierin vindt men op de tentoonstelling het grootste aanbod en ook het meeste nieuws. Er zijh zelfs twee wereldprimeurs: de Triumph 250 en de Honda 250, beide kopkleppers. Men vindt er rustige modellen met een uitgesproken toeristisch karakter bij, maar het meren deel wordt toch gevormd door de sportieve modellen met felle acceleratie en hoge topsnelheid. Er is een nooit eindigende discussie tussen de voor- en tegenstanders van twee- respectievelijk viertaktmotoren. Bij de lichtste categorie motorfietsen is Hon da met zijn kopklepper als een vreemde eend in de bijt van verder uitsluitend tweetakten. In de middenklasse heeft de tweetakt aanhangers gewonnen en heeft nu een groot aandeel in de 350 cc klasse, ook door Japanse motoren. Zelfs in de 500 cc is de tweetakt doorgedrongen: de Suzuki Twin als nieuwtje op de RAI. In het algemeen, zijn de Britse en Ita liaanse fabrieken verdedigers van de kop klepmotoren en schuift de Japanse indus trie met uitzondering van viertaktvoor- vechter Honda en de 650 cc Kawasaki de tweetaktmotor naar voren. Automobi listen hebben over het algemeen een he kel aan het roeren met een pook in een bak met tandraderen. Echte motorrijders zijn bezeten van schakelen. Ofschoon vier versnellingen het meest gangbaar zijn, ko men er steeds meer machines met vijf en zelfs met zes versnellingen. Sinds de motor een bij uitstek sportief vervoermid del is geworden is er een ware industrie van uitrustingsstukken en verdere toebe horen gegroeid. Motorrijders leggen zich er steeds meer op toe hun machines aan te passen aan hun persoonlijke smaak en inzichten wat betreft de rijhouding. Een deel van de verkrijgbare uitrustingsstuk ken is alleen bestemd om het uiterlijk van de motor te doen afwijken van het normale seriemodel, maar er zijn ook praktische toebehoren, die verhoging van comfort of veiligheid beogen. Ook op dit gebied kan de motorman op de RAI zijn hart ophalen. In 1948 kwam het eerste Solex-je op de weg. Thans telt ons land 1,75 miljoen bromfietsen. Er zullen dit jaar opnieuw rond 300.000 brommers worden gekocht. Van dit aantal zullen er 110.000 in handen komen van meisjes en jongens, die de zestienjarige leeftijd bereiken. De brom fiets is niet meer weg te denken uit het verkeer. Door de uitbreiding van de ste den komen werk- en woongebieden steeds verder uit elkaar te liggen. De afstanden worden vaak te groot om te fietsen en voor menigeen biedt de brommer dan uitkomst. Ruim een miljoen Nederlan ders gebruikt de bromfiets in dat woon werkverkeer. Men moet er niet aan den ken wat er zou gebeuren als een half miljoen bromfietsers zou overstappen op de auto en de rest op het openbaar ver voer. Het zou een chaos worden. Hoe nuttig de bromfiets ook blijkt te zijn en welke ruimtelijke verkeers- en vervoersproblemen door de brommer ook worden bespaard, de overheid toont zich niet erg dankbaar en heeft de kopers on langs extra belast. Wie een bromfiets van 650 koopt, spekt de belastingpot met ruim 100. De omzetbelasting is in de afgelopen twee jaar verdrievoudigd en bedraagt nu 14 percent. Een andere merkwaardigheid is dat de mini-bromfiets, die een van de standhou ders vol trots op de tweewielertentoon stelling laat zien, niet als een bromfiets mag worden bereden. Een volijverig amb tenaar heeft om onduidelijke redenen als voorgeschreven wielmaat 23 inch geadvi seerd en dat is in de wet terechtgeko men. Men mag wel rijden op dit handige vervoermiddel, maar omdat de wielen iets kleiner zijn 23 inch moet men het ding laten registeren als motorrijwiel soms zeer comfortabel zijn (verende voor vork) en eenvoudig zijn te bedienen. Zij zijn te krijgen in de prijsklasse van 450 tot 550. Het aantal bromfietsen dat aan huis vrouwen wordt verkocht groeit bijzonder snel. Nu hier blijkbaar een nieuwe markt ligt, zijn er speciale typen voor de vrouw die zijn voorzien van een lage instap Voorts is gebleken dat er meer meisjes dan jongens van 16 tot 24 jaar een brom fiets begeren. Daarom hebben vele stads brommers zo'n elegant uiterlijk gekregen Ondanks dit alles is de bromfiets in ons land wel zeer populair en de belangstel ling van de meeste bezoekers van het RAI-gebouw zal de komende dagen wel naar deze tweewieler uitgaan. Zij vinden er veel nieuws. Het meest verheugend is daarbij wel dat de prijzen sinds 1953 niet zijn opgelopen, terwijl de kwaliteit van de brommers vaak is toegenomen. Het is duidelijk dat de fabrikanten voornamelijk mikken op de vrouw en de jeugd door handige stadsbrommers te brengen, die (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM. Maandagmorgen 26 februari om half elf zal burge meester dr. I. Samkalden van Amsterdam in het RAI-gebouw de 56ste RAI openen, een tentoonstelling die geheel aan tweewielers is gewijd. De RAI- hallen zullen zijn gevuld met produkten uit vijftien verschillende landen: fietsen, bromfietsen, motorrijwielen en scooters, alsmede onderdelen en toebehoren. Hoe belangrijk de tweewieler in het Nederlandse verkeer is blijkt uit de cijfers: in 1967 waren er 7 miljoen fietsen, 1,75 miljoen bromfietsen, 60.000 motoren en 60.000 scooters. Sinds 1964 is het aantal fietsen en brom fietsen steeds toegenomen. Het aantal fietsen groeit zelfs harder dan het inwonertal van ons land. Maar er verdwijnen steeds meer motoren en scooters van de wegen. Dat laatste is te verklaren uit het feit, dat motoren en scooters als „dienstvoertuig" steeds meer worden vervangen door auto's en in mindere mate door bromfietsen. In de toekomst zullen zij slechts een rol spelen in de recreatieve sfeer. Men mag wel stellen dat de fiets en de bromfiets tot de meest gebruikte „duurzame consumptiegoederen" in ons land behoren. De Stichting Fiets heeft uitgerekend, dat onze fietsers per jaar 18 miljard kilometer afleggen en de bromfietsers 12 miljard kilometer. Ter vergelijking: bus en tram nemen per jaar 11 miljard reizigerskilometers voor hun rekening. In 1967 kochten de Nederlanders 580.000 fietsen. 305.000 bromfietsen. 3.200 motorfietsen en 900 scooters met een gezamenlijke waarde van rond f 380 miljoen. Bij een dergelijke grote interesse voor tweewielige vervoer middelen is een tweewielertentoonstelling eens in de twee jaren geen luxe. Er wordt de komende dagen dan ook een overstelpende drukte verwacht op de RAI. De statistieken wijzen uit, dat 90 percent van de 12- tot 17-jarigen over een fiets beschikt en dat 76 percent van de meisjes en jongens tussen In en 24 jaar de bromfiets bovenaan hun verlanglijst hebben staan. Dit verklaart, dat de tweewielertentoonstelling deze maal in het teken staat an de jeugd. Achter in de Europahal is een „hippe hoek ingericht met boetiekjes, een discobar, een afficheshop en een podium waar heatorkesten optreden. Op een grammofoonplatenstand zullen artiesten handtekeningen uitdelen. Stellig zal bij een deel van de jeugd ook de presentatie van het nieuwe motorraceteam Nederland in de smaak vallen. Dit team. da' onlangs is samengesteld, zal Nederland in buitenlandse motorwedstrijden vertegen woordigen. Liefhebbers van antieke motorfietsjes kunnen hun hart op halen aan de collectie motoren van dertig jaar oud en ouder, die de ete- raan Motoren Club heeft uitgestald. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft in het RAI-gebouw een verkeers- tuin aangelegd, waar bezoekers gratis hun kennis van verkeersregels en -borden kunnen testen. Zij rijden daartoe op een mini- of vouwfiets door de tuin. Tenslotte wordt er in samenwerking met het Nederlands Textiel museum uit Tilburg een tentoonstelling „Fiets en Mode gehouden. De tweewielerexpositie is dagelijks geopend van 10.00-17.00 en van 19.00- 22.00 uur en zaterdag en zondag van 10.00-17.00 uur, van 26 februari tot en met 4 maart. •_v v.- De eerste bromfiets toen nog „rijwiel met hulpmotor" geheten die in ons land reed, was de Solex (1948). Het was niet meer dan een fiets, je behoefde alleen niet te trappen. Een typisch voorbeeld van de mo derne vormgeving bij motorfietsen. Dit is de Kreidler Florett RS. Affiche in de Jugendstil-stijl van rond de eeuwwisseling 1900. Er is geen land ter wereld waar zo niet voor de hoofdstad, omdat het stads- veel wordt gefietst als in Nederland. Er rijden op het ogenblik niet minder dan zeven miljoen fietsen. Duitsland en De nemarken, waar het rijwiel altijd vrij populair is geweest, zien de fiets ech ter geleidelijk aan uit het straatbeeld van de steden verdwijnen, een gevolg van de toegenomen welvaart in die landen, die zich uit in de toeneming van het gemo toriseerde verkeer en voorts aan de ver betering van het openbaar vervoer in de steden. Verkeerstellingen in Amsterdam hebben uitgewezen, dat 's avonds tussen vijf en zes uur 55.000 fietsers de grens van de binnenstad passeren. Bij de plannen, die de hoofdstad uitwerkt voor de aanleg van een stadsspoor ter vervanging van de tram, vormen degenen die zich per fiets van en naar kantoor en bedrijf begeven een onzekere factor. Zullen deze mensen in de toekomst de fiets aan de kant wil len zetten als er sprake is van een snel bestuur juist dit vervoermiddel uit het woon-werk-verkeer wil verdrijven. De fabrikanten en importeurs van rij wielen maken zich wat dat betreft nog geen zorgen. Weliswaar is het aantal iets gedaald, maar daar staat tegenover dat er vooral onder de jeugd een grote belangstelling voor de fiets bestaat. Bij na negentig percent van de jongeren tus sen twaalf en zeventien jaar is in het bezit van een fiets. In het RAI-gebouw neemt de fiets de komende dagen een belangrijke plaats in. Meer dan een halve eeuw lang i§ er aan het uiterlijk en zelfs aan de techniek van de fiets hoegenaamd niets veranderd. De fiets van de Nederlander is altijd een stoer zwart ding geweest, dat soms tiental len jaren achtereen dienst deed zonder dat de berijder ooit behoefte gevoelde zich een ander model aan te schaffen. Dat model was er trouwens niet. Dat is nu anders geworden. De toer fiets, het sportieve rijwiel, dat in de der en comfortabel openbaar vervoer? De auto komt niet in aanmerking, althans tiger jaren het raspaard je van enkele be „Het is gemakkelijker een auto van een bepaald merk te verkopen aan een ervaren automobilist die een heel ander merk wagen in het hoofd heeft, dan een bepaalde brommer te verkopen aan een knaap van zestien of zeventien jaar, want die weet precies wat hij wil hebben. Als het ding is verkocht beginnen ze meteen aan het motortje te sleutelen tot ze er net zoveel van weten als de monteur van de fa briek. De meesten repareren hun karretje zelf en als ze onderdelen nodig hebben laten ze zich geen knollen voor citroenen verkopen". Dat zegt een handelaar in bromfietsen in de volksbuurt van een grote stad. Hij vindt de tieners een moeilijk te pei len publiek, dat zich bovendien sterk door mode laat be- invloeden. De fabriek, die zijn brommers voorzag van het hoge stuur, deed een geweldige vondst. Het stuur raakte „in" en het merk boekte hoge omzetcijfers. Andere fabri kanten zitten niet stil. Zij zetterl ook hoge sturen op hun fietsen en ontwerpen soms extreme modellen. Maar er is geen constructeur en zelfs geen psj'choloog die tevoren weet of zijn modellen zullen aanslaan of niet. Het is bovendien helemaal niet zeker of een model, dat in Rotterdam gunstig wordt ontvangen, ook succes zal hebben in Groningen of omgekeerd. Een winkelier, man van de praktijk, zei: „In iedere buurt, op iedere school, in clubs en in beattenten zijn jongens die als leiders naar voren komen. Het is mij vaak opgevallen, dat de bromfiets die bij deze leiders populair is onmiddellijk op het verlanglijstje komt van de omgeving, die voor het merendeel uit nalopers bestaat. Wat voor de tienerkleding geldt, gaat veelal ook op voor het kiezen van merk en type bromfiets". Het publiek tussen 16 en 24 jaar is een belangrijke af nemer. Bovendien weet de fabrikant, dat de invloed van de jeugd op de ouderen vrij groot is. De tijd is voorbij, dat de ouders het voorbeeld waren van de kinderen. De moeder De grote belangstelling, die vrouwen en meisjes voor een eenvoudige „stadsbrommer" hebben, deed Peugeot de „102" ontwerpen, een elegant brommertje, dat bovendien geschikt is voor duogebruik. doet haar best om de mode van haar dochter te volgen. Aan de mannelijke zijde is het niet anders iedere brombets- handelaar weet dat vele vaders de bromfiets plegen te ko pen die zoonlief heeft uitverkoren. i//,- Raleigh brengt als nieuwtje de BSA Twenty, een gezinsfiets met drie versnel lingen en wielen met een diameter van 50 centimeter. De fiets kan worden bereden door kinderen van zes jaar tot en met de langste volwassenen. Stuur en zadel kunnen over een grote afstand worden versteld. voorrechten was, is populair geworden. In dit opzicht is er op de tweewieler tentoonstelling een uitgebreide keuze te maken. Zij zijn er al in een redelijke prijsklasse. Rond ƒ200 zijn er goede toer fietsen te koop, uitgerust met versnellings naaf. Een ontwikkeling die in ons land wat traag op gang is gekomen is die van de vouwfiets, vooral bedoeld voor auto mobilisten. De oorzaak is wel duidelijk. In Nederland, waar de welvaart altijd nog achterloopt op andere Europese lan den, rijden naar verhouding veel kleine auto's en een vouwfiets vraagt niet veel ruimte, maar past evenwel net niet in de kofferruimte van zo'n kleine auto. Niettemin is de omzet stijgende. De twee de oorzaak is, dat de Nederlander, ge wend om op de zware, zwartgemoffelde fiets te rijden, het gewoon gek vond op zo'n acrobatenfietsje met kleine wielen rond te rijden. Wij zijn een volkje van mensen die de buitenbeentjes gauw na wijzen en de dapperen die zich voor het eerst met een vouwfiets in het verkeer waagden hebben dat dan ook wel gewe ten. De fiets met de kleine wielen is in middels geen bijzonderheid meer. Zo'n fiets behoeft niet altijd een vouwding te zijn, want de industrie maakt ook tal van modellen die niet uitneembaar zijn, maar wel van kleine wielen zijn voorzien. Een voordeel van dit type fietsen is, dat zij door kleine personen (kinderen) kunnen worden bereden, maar door het uitschui ven van stuur en zadelpennen ook vol wassenen kunnen vervoeren. Deze „ge- zinsfietsen" zijn goed vertegenwoordigd op de tentoonstelling. Zij zijn geschikt voor kinderen van zes jaar af tot en met per sonen van zeer grote lengte. Opvallend bij een rondgang langs de stands is dat de rijwielfabrikanten steeds meer gebruik maken van lichte materialen, ook bij de gewone huis-tuin-en-keuken-fiets en dat tal van typen in standaarduitvoering zijn voorzien van een versnellingsnaaf.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13