Morgen uittreden van radicalen uit fractie verwacht VRIJWEL ZEKER BREUK IN K.V.P. V.S. gaan oorlogsnieuws uit Vietnam censureren HET WEER Laika's jongen naar de maan Meer groepen willen KVP verlaten Universiteiten gesloten in Egypte i Startverbod voor Kees Verkerk reactie op t.v.-uitzending Bromfietsdief kreeg na drie jaar berouw Brand eist 21 levens morris Nog op tijd in Engeland Generaal Wheeler ziet geen einde Camille Huysmans overleden Op Soesterberg 10 graden vorst *Ech brwd Nieuw Afrikaans bevrijdingsprogram 58e JAARGANG NUMMER 97 MAANDAG 26 FEBRUARI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,— per kwartaal, 14,50 franco per post, f 1, per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Kernwapens Groot vriend van Lenin KRANT Meer bewolking Definitief Zie verder pagina 2 Het woord is aan mm Zie verder pagina 9 Snellere vriesmethode voor groene haring gezocht pagina 12 - in Engeland - ZANDBERGEN Uw slager I E DT ESTE KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310 Suède-Nappajasjes Superslagerij DE IJM0ND IJmuider Courant ft SAIGON (Reuter, AP en AFP) Be paald nieuws over militaire aangelegen heden in Vietnam zal voortaan niet meer worden vrijgegeven. Dit is door het Ame rikaanse hoofdkwartier aan perscorres pondenten in Saigon meegedeeld. De aan kondiging had een serie protesten tot ge volg. Volgens secretatis-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties is „de regering van Noord-Vietnam bereid tot vredesonder handelingen nadat de VS alle oorlogs handelingen tegen Noord-Vietnam heeft gestaakt". De voorzitter van de Amerikaanse geza menlijke chefs van staven generaal Whee ler zei gisteren daarentegen: „We moe ten op zeer harde gevechten voorbereid zijn. Ik zie geen einde van de oorlog". Wheeler is volgens geruchten naar de Verenigde Staten teruggekeerd met het plan om 800 hefschroefvliegtuigen en nog 100.000 man te vragen boven het pla fond van 525.000 dat als voorlopig ma ximum is vastgesteld. In Washington twijfelt men er niet meer aan of het aantal troepen inv Vietnam zal aanzienlijk worden uitgebreid. In som mige kringen verwacht men zelfs dat pre sident Johnson komende week een nieuw plafond zal vaststellen. President Johnson zou premier Alexei Kosygin van de Sovjet-Unie hebben ver zekerd dat Amerika in Vietnam geen tac tische kernwapens zal gebruiken, zo meldt het Amerikaanse blad „Newsweek". „Newsweek" zegt: „De Russen zijn ken nelijk tevreden met de mededeling dat de Verenigde Staten geen tactische kern wapens in Vietnam zullen gebruiken Rus sische diplomaten zeggen dat president Johnson de Russische premier Kosygin verzekerd heeft dat dit het Amerikaanse standpunt is". Volgens onze correspondent in Washing ton is president Johnson de laatste tijd bezorgd over de groeiende ergernis van conservatieven, die hem lange tijd steun den, maar nu vinden dat hij te slap is. dit verband is vooral verontrustend dat in Washington steeds meer gesproken wordt over de mogelijkheid met kernwa pens de Vietnamese ellende eens en voor altijd uit de weg te ruimen. Volgens een artikel in de „New York Times" van dezer dagen uit Saigon, zou Amerikaanse militaire kringen hier over steeds meer worden gepraat nu het recente Vietcong-offensief voor het eerst sinds lange tijd opnieuw het schrikbeeld van Amerikaanse militaire nederlagen heeft opgeroepen. We^rrapporten I, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 12 Kunst 3 Radio en tv 5 Feuilleton 6 Beeldverhalen6 A angestipt 6 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Beurs 7 SportZie bijlage Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond: Vanuit het noorden binnendrijven- de wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Vannacht in het noorden van het land temperaturen om het vriespunt, elders lichte tot matige vorst. Morgen overdag de zelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. ANTWERPEN Camille Huysmans is niet meer. In de nacht van zaterdag op zondag is deze grote zoon van België op 96-jarige leeftijd overleden. Met hem is één van de allerlaatste socialisten „van het eerste uur" heengegaan. De glorie tijd van Huysmans lag in de jaren na 1905 toen hij optrad als secretaris van de Tweede socialistische Internationale. Als zodanig had hij innige contacten met Vla dimir Iljitsj Lenin. Rosa Luxemburg, Kautsky en andere groten uit de socialis tische wereld. Met Lenin voerde hij ja renlang correspondentie. Donderdag wordt hij begraven. Voor een herdenkingsartikel verwijzen wij naar pagina 3. BOEDAPEST (AP) De Russische kosmonaut Valeri Bikoski zegt, dat de Sovjet-Unie waarschijnlijk een aantal ra ketten om de maan zal laten cirkelen en terugbrengen naar de aarde alvorens een raket naar de maan te sturen. Drie van de vier bemiddelaars in het K.V.P.-conflict hebben gister middag tijdens een haastig belegde persconferentie hun rapport open baar gemaakt. Van .links naar rechts prof. Romme, mr. Cals en mr. Van Rijckevorsel. „Het is niet onmogelijk dat de eerste passagiers om de maan jongen zullen zijn van de ruimtehond Laika", aldus Bikovski in een gesprek, dat gepubliceerd werd door het blad van het Hongaarse leger. Sprekend over mensen op de maan zei Bikovski: „Wij hebben verschillende ruimteschepen gelanceerd maar zij zijn niet van de maan teruggekeerd". Het was niet duidelijk of hij bedoelde dat dit satel lieten waren die de maan moesten be reiken of dat hij zinspeelde op niet ge publiceerde mislukte pogingen om deze schepen naar de aarde terug te brengen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Ook de groep-Couwen- bergh in de K.V.P. beraamt plannen om zich af te splitsen en als aparte stro ming op te treden. Datzelfde is het geval met de radicale jongeren in de K.V.P.- jongerenorganisatie. Dr. S. W. Couwenbergh zei vanmiddag dat de 25 K.V.P.'ers, die deel uitmaken van liet Democratisch Centrum, waarvan hij voorzitter is, zondag iri spoedberaad bijeen zijn gekomen. De groep is ontevreden over de wijze waarop haar positie met vertegenwoordi gingen in het partijbestuur is gehono reerd. Volgens de heer Couwenbergh is het zaak na te gaan in hoeverre de ver schillende stromingen tot een nieuwe par tijformatie kunnen komen, waarbij ook een partij als D'66 zou kunnen worden betrokken. De voorzitter van de jongerenorganisa tie in de K.V.P., de heer G. van Dongen, zei vanmiddag, dat het hoofdbestuur za terdag bijeenkomt om zich over de si tuatie te beraden. Verwacht mag worden dat een belangrijk deel van de jonge rengroep zal uittreden (de groep heeft zich steeds in meerderheid radicaal op gesteld) en een nieuwe organisatie zal vormen. In welke relatie deze nieuwe or ganisatie met de K.V.P.-radicalen zal ko men te staan, kon de heer Van Dongen nog niet zeggen. CAIRO. (Reuter) De universiteiten in Egypte zijn voor onbepaalde tijd ge sloten in verband met felle protesten van studenten tegen de huns inziens te milde vonnissen tegen een aantal militaire lei ders die verantwoordelijk zijn gesteld voor de nederlaag in de juni-oorlog met Israel, Tezelfdertijd kwam een opdracht van de bevelhebber der strijdkrachten dat de veroordeelde officieren opnieuw terecht moesten staan. Onder hen bevonden zich de vroegere luchtmachtbevelhebber Mo hammed Machmoed, die voor vijftien jaar naar de gevangenis is gezonden, de voormalige commandant van de luchtver dediging Ismail Lahib, die tien jaar kreeg en twee kolonels en een luitenant, die ver oordeeld werden tot levenslange dwang arbeid. De betogingen van studenten en arbei ders begonnen vorige week woensdag, on middellijk nadat de vonnissen bekend werden. De politie sloot verscheidene wijken van Cairo af toen de betogers zondag het openbare vervoer en het wegverkeer belemmerden. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT In de afgelopen nacht vroor het op het vliegveld Soesterberg 10 graden en elders in het westen en oosten van ons land 7 tot 8 graden. Wij hebben in deze overigens zachte winter maar vier koudere nachten waargenomen. Overdag komt het kwik tot bij het vries punt, maar in de komende overwegend heldere nacht mag in de meeste provin cies weer matige vorst worden verwacht De zuidelijke carnavalvierders zullen van daag en morgen heel wat koude feest neuzen oplopen, al heeft dit winterse weertype ook een zonzijde. Vooral achter glas is de toenemende kracht van de zon in de middag al heel goed te merken, (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De splitsing in de K.V.P. is het afgelopen weekeinde vrijwel een feit geworden. De radi calen achten het compromis van de vier bemiddelaars onaanvaardbaar en hun voorman, drs. Bogaers, zal het vice-voorzitterscliap van de K.V.P. niet accepteren. De K.V.P.-radicalen die zitting hebben in de Tweede Ka mer (drs. Aarden, mr. Van Doorn, drs. Janssen en mej. Kessel) zullen waarschijnlijk morgen bij de fractie vergadering van de K.V.P. uit de fractie treden. In politieke kringen wordt ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid dat zij een christen-radicale partij zullen oprichten die ook onderdak zou kunnen bieden aan radicalen uit A.R.P. en C.H.U. Door het uittreden van de radicalen loopt de regeringsmeerderheid in het parlement terug van 86 naar 82 zetels dat is kleiner dan ooit enig kabinet na de oorlog heeft gehad (de interimkabinetten niet meegerekend). De gebeurtenissen in de K.V.P. kregen zondagmiddag een definitief karakter toen de bemiddelaars op een onverwachte persconferentie in Den Haag hun rapoort over de samenstelling van het K.V.P. bestuur publiceerden. Hoewel het rapport een royale concessie aan de radicalen be vatte (drs. Bogaers vice-voorzitter van de K.V.P.) deelde deze radicale voorman zelf enkele uren later mee dat hij de bestuursfunctie niet zou aanvaarden, om dat hij in de hele situatie geen vertrou wen meei; had. Zijn mede-radicaal, drs. Aarden, merk te op dat het in de loop van de geschiede nis wel eens meer was voorgekomen dat stukken werden gepubliceerd op het mo ment dat zij eigenlijk al vergeeld waren Mr. A. van Ruiten, secretaris van de landelijke Sint Vincentiusvereniging, die door de wijze mannen als penningmeester naar voren was geschoven, heeft intussen laten weten dat ook hij in de voorgestelde oplossing geen vertrouwen heeft. W. Sonneveld: De Fransen zijn nét iets beschaafder en wijzer dan de Nederlanders, omdat bij hen filosofie op de middelbare scholen wordt onderwezen. ..s vmsr»-' w 'f Z -N RHP fm. Aziaten uit Kenia komen aan op het vliegveld van Gatwick. Zij horen tot diegenen die nog kans zien Engeland binnen te komen voordat de nieuwe immigratiewet van kracht wordt. Zie hierover verder pagina 3. (Van onze sportredactie) GOTENBURG. De Nederlandse schaatsenrijders Kees Verkerk en Ard Schenk (respectievelijk vierde en derde bij het wereldkampioenschap) hebben slechts vertrouwen in één man als hun coach: Anton Huiskes. Vooral Verkerk benadrukte dat zaterdagavond in de t.v.- rubriek Brandpunt-buitenspel. Het be stuur van de KNSB besloot na zijn uit latingen tot een startverbod aan de voor malige wereldkampioen. Hij reisde daar om vanmorgen niet naar Japan, zoals in de bedoeling lag. Die trip (samen met Wim de Graaf, de huidige coach) moest Verkerk aan zich voorbij laten gaan. De Graaf had al eerder besloten er nu niets meer voor te voelen om samen met Ver kerk op tournee te gaan. De nieuwe rel in de nationale schaats bond wordt vanavond besproken in een vergadering van het bestuur. Dan wordt beslist of het startverbod van Verkerk alleen voor Japan geldt of ook voor wed strijden in Noorwegen. Daarheen is Ver kerk gereisd met de overige kernploeg leden. (Van onze correspondent) AMERSFOORT. „Buiten staat een bromfiets die ik in 1965 in Soesterberg heb gestolen. Ik heb hem goed onderhou den en geregeld laten repareren. Wilt u proberen via de handelaar, bij wie hij destijds werd gekocht, achter de naam van de eigenaar te komen, opdat ik hem kan bedanken voor het gebruik van zijn bromfiets". Dit stond in een anonieme brief, welke de Amersfoortse politie in de hal van het bureau vond. Buiten stond de brom fiets zonder verzekeringsplaatje en zonder slot. De anonieme briefschrijver had te voren de politie telefonisch doen weten dat hij een brief in de hal had gelegd. Verkerk (links) heeft Schenk op gevangen na zijn 10 km. Op het sportieve vlak hebben zij de strijd tegen de Noren verloren. Daarna ontbrandde de strijd met de KNSB- bestuurders. ADVERTENTIE SHREWSBURY (Reuter) Bij een brand, die vannacht in de vrouwen afdeling van een psychiatrische inrichting in de Engelse stad Shrewsbury heeft ge woed, zijn 21 vrouwelijke patiënten om het leven gekomen. Veertien anderen moesten met min of meer ernstige ver wondingen in ziekenhuizen worden op genomen. Naar mededeling van de politie waren alle slachtoffers zestig jaar of ouder. ADDIS ABBEBA (AP) De jaarlijkse conferentie van Afrikaanse ministers van Buitenlandse Zaken, die zaterdag is ge ëindigd, heeft een nieuw programma aan genomen voor de bevrijdingsbewegingen op het continent, waarvan de weerslag binnen zes maanden merkbaar zal zijn. Tijdens de conferentie werd een aantal resoluties en aanbevelingen aangenomen, variërend van een beroep op alle 38 le den van de OAU om de Olympische Zo merspelen in Mexico City te boycotten als Zuid-Afrika mag deelnemen tot een eis voor een onmiddellijke en onvoor waardelijke terugtrekking van de Israë lische troepen uit de bezette gebieden in het Midden-Oosten. ADVERTENTIES Dinsdag-aanbieding 500 gram doorregen varkenslappen 1.68 250 gram gemalen biefstuk 1.48 4 hamburgers98 ct. Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 Amsterdam Tot en met donderdag a.s. Magere doorregen VARKENSLAPPEN 500 gram 1,88 500 gram magere PAARDEBIEFLAPPEN 2,98 500 gram PAARDELAPPEN klein randje 1,98 zeer geschikt voor hachée. N. Res Plein 1945 no. 53 IJmuiden

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1