Immigratiebeleid van Britse regering sterk gecritiseerd Aartsbisschop Ramsey mengt zich in strijd Studentenrelletjes in Rome bereiken een hoogtepunt Van Thieu bezoekt citadel in Hoeé fVotTlfe. «•mwSS CAMILLE HUYSMANS OVERLEDEN Markante socialist met grote afkeer van oorlog Ir Wanneer het regent merkt u direktdat de zool van uw schoen door is... AZIATEN UIT KENIA IN DE KNEL Breuk Belgische katholieke partij onafwendbaar Grote voorsprong voor Makarios Griekse officieren verbannen Voor mensenleven 60 smartegeld Rolls Royces en Bentleys met remgebreken? Koningin Fabiola geopereerd Rusland bezorgd over Duitse neo-nazisme 6$ ZEEMAN NYLONS Postkantoor beroofd telegrammen MAANDAG 26 FEBRUARI 1968 3 (Van onze correspondent) LONDEN De immigratiecrisis in Engeland, ontstaan door de vrijwel uit Kenia verdreven Aziaten die geen Keniaas staatsburgerschap, maar wel Betogingen in Londen CSUoTOF- fLUIERS dubbelpök 24 stuks voor «ölecMs I -sterk© 30- deniei" naadloze nylons in oranje Verpakking Leraar De Kleine Johannes Lenin Verdraagzaam B E Goodrich ivan het leed dat deze onrechtvaardige I maatregel zal berokkenen. Een delegatie van Aziaten komt naar Londen om de regering te verzoeken het wetsontwerp in te trekken. Ook de aarts bisschop van Canterbury, dr. Ramsey, is in zijn functie van voorzitter van het des dat van het Verenigd Koninkrijk be- tijds door de regering ingestelde nationale zitten en thans in paniek naar Enge land trachten uit te wijken, dreigt thans haar hoogtepunt te bereiken. mént, in feite als een waardeloos vodje papier beschouwt wanneer de eigenaar een kleurling blijkt te zijn. Eveneens vindt men dat de Labourre- gering, overdreven voorspellingen han teert over de te verwachten exodus van Axiaten uit Oost-Afrika om haar optreden te rechtvaardigen. Ondanks de verhitte gemoederen beseft men natuurlijk wel dat Engeland niet in staat is een plotselinge massala immi- grantengolf te verwerken. De enige oplos sing is gecontroleerde immigratie. Maar de zaak kan alleen worden gered wanneer de regering van Kenia meewerkt. Tot dusver is daar nog weinig van te merken. Verwacht wordt dat er voor donderdag, wanneer het voorstel om de vloed van Aziatische immigranten af te dammen wet zal worden, nog vier toe vijfduizend Aziaten Engeland door middel van een soort luchtbrug zullen bereiken. Namens de Aziatische gemeenschap in Kenia is telegrafisch een petitie naar koningin Elizabeth gezonden, waarin haar wordt verzocht de koninklijke goedkeu ring van de wet te weigeren op grond (Van onze correspondent) BRUSSEL. Een scheuring,, of zeker een voorlopige verdeeldheid binnen de Belgische katholieke partij schijnt onafwendbaar. Dat is vooral gisteren dui delijk geworden, nadat zowel de Waalse als de Vlaamse vleugel van de partij, respectievelijk in Mechelen en in Brussel hun zogenaamde „kaderdag" hebben ge houden, waar de verkiezingsprogramma's zijn besproken. De Walen zijn besloten met een afzon derlijk programma te komen. Aanstaande zaterdag zal dit aan de partijraad wor den voorgelegd. Eén van de punten is dat het Franstalige deel van de Leuvense universiteit niet naar Wallonië behoeft te worden verplaatst en dat de mogelijkheid moet openblijven dat een aantal facultei ten eventueel in Brussel kan worden ondergebracht. De Vlamingen wensen voor alles „een consequente Vlaamse benadering van alle i| Vlaamse problemen". Ook bij hen zal za terdag een partijraad moeten beslissen, over het verkiezingsprogramma. NICOSIA. (Reuter) Aartsbisschop Ma I karios heeft al na de eerste uitslagen in de Cyprische presidentsverkiezingen 'n zeer grote voorsprong genomen op de eni-1 ge tegenkandidaat, dr. Takis Evdokas. Na de telling der stemmen in vijf dor pen rond Nicosia had de huidige presi dent 1,434 en dr. Evdokas 45 stemmen op zich verenigd. ADVERTENTIE comité voor gemene-bestimmigranten in actie gekomen. Zowel premier Wilson als oppositieleider Heath is erepresident van dit comité. Dr. Ramsey zal dinsdag een onderhoud hebben met James Cal- laghan (de Britse minister van Binnen landse Zaken) en donderdag zal hij in het hogerhuisdebat het woord voeren. Zondag marcheerden drieduizend be togers door het regeringscentrum naar de ambtswoning van de Britse premier in Downingstreet, waar schriftelijke protes ten aan de deur van nummer 10 werden afgegeven. Er waren twee stoeten, onder andere georganiseerd door de na tionale raad voor burgerlijke vrijheden en een andere, hoofdzakelijk bestaande uit Indiërs en Pakistani's. De laatsten, ge tuigend van hun goede wil ten opzichte van Engeland, verzochten de regering zich te willen bedenken. De protesterenden, met inbegrip van het grootste deel van de Britse pers, die vaak felle taal laat horen, achtten het be schamend dat de regering een Brits pas poort, tot nu toe een bijna heilig docu ATHENE (Reuter) De Griekse bri gade-generaal Andreas Hoerschelmann, die aan het hoofd stond van de twintigste pantserdivisie tijdens de mislukte greep naar de macht door koning Konstantijn in december zal vandaag naar het eiland Kithira voor de kust worden verbannen. Vijf andere hoge officieren - onder wie nog een brigade-generaal worden even eens naar het eiland verbannen. Zij wor den door de regering „gevaarlijk voor het bewind en de openbare veiligheid" ge acht. De officier van justitie bij het militaire tribunaal in Athene heeft besloten 136 veroordeelden of verdachten vrij te laten, in overeenstemming met de in december uitgevaardigde verzachtingmaatregelen, Veertien anderen hebben in de afgelopen dagen reeds van deze maatregelen gepro fiteerd. SAIGON (Reuter) Een vrouw in Zuid-Vietnam is maar 120 gulden waard. Haar jonge zoon of dochter slechts de helft van dat bedrag. Dit blijkt uit de bijzonderheden over compensaties aan Zuidvietnamese burgers, die familie leden hebben verloren tijdens het zoge naamde Vietcong-offensief. Voor een vol wassene wordt vierduizend piaster (on geveer 120 gulden) compensatie gegeven en voor kinderen onder de achttien jaar 2000 piaster. De jongste cijfers van verliezen onder de burgerbevolking zijn 5488 doden en 9395 gewonden. Hierbij zijn niet begre pen de verliescijfers in het gebied van Saigon. Vele waarnemers menen dat de uiteindelijke totalen nog aanzienlijk ho ger zullen liggen mede doordat in Hoeé alleen al 3600 mensen omkwamen. Het aantal daklozen wordt op het ogen blik op 650.000 geraamd. Degenen wier huizen voor meer dan vijftig percent zijn verwoest, krijgen drieduizend piaster (on geveer 90 gulden) vergoed. Is de schade geringer dan krijgt men de helft daarvan (Van onze correspondent ROME. De relletjes aan de universi teit van Rome hebben een hoogtepunt bereikt nadat de rector-magnificus de politie toegang verleende tot het gebou wencomplex van de universiteitsstad. De politiehulp werd ingeroepen toen een grote groep studenten die de faculteit der letteren bezet hield, een aanval deed op het rectoraat, waarbij een tiental studen ten en pedels werd gewond. Rector magnificus prof. d'Avack greep toen in. Ondanks een uit de middel eeuwen stammend privilege, waarbij de politie nimmer toegang tot universiteiten wordt verleend, opende hij de poort van het gebouwencomplex, waardoor honder den politiemannen de universiteit binnen stroomden. De studenten trokken zich zonder tegenstand terug. Alles scheen weer rustig. Waarschijnlijk zou het ook rustig zijn gebleven als de politie daarna vertrok- LONDEN (Reuter). Eigenaars over de gehele wereld van het type „Silver Shadow" van Rolls Royce en de Bentley „T" moeten hun auto's laten controleren op een mogelijke fout in het remsysteem, die een volslagen falen van de remmen tot gevolg zou kunnen hebbejj, zo meldt het Britre blad „Sunday Times''. Volgens het blad is het de tweede maal dat er sprake is van een r^njdefect bij deze 65.000 gulden kostende automobielen. Rolls Royce stuurde een waarschuwing rond nadat bij twee exemplaren haperin gen in het remsysteem waren geconsta teerd. ken was. Nu dit niet gebeurde begaven vrijdagochtend enkele honderden studen ten zich op weg naar het woonhuis van de rector-magnificus, waar zij heftig pro testeerden. Vandaar zette de stoet, die inmiddels tot duizend studenten was uit gegroeid, zich in beweging naar de uni versiteit. Hier raakten de studenten slaags met de politie. Men zag evenwel kans de fa culteit der letteren, de universiteitsbiblio theek, de gebrouwen van het rectoraat, de aula magna en nog zeven andere facul teiten te bezetten. Een tiental agenten en studenten werden bij deze gevechten gewond. Prof. d'Avack verzocht hierop de politie de universiteit te verlaten. De academische senaat is thans bereid tot concessies. Dit heeft in eerste instan tie tot een geest van samenwerking ge leid. Het is nu zeer waarschijnlijk dat het geschil in enkele dagen zal zijn bij gelegd. De studenten willen vertegen woordigers in de senaat en willen worden geraadpleegd bij het opmaken van de studieplannen. BRUSSEL (AFP) Koningin Fabiola van België heeft een operatie ondergaan om de gevolgen van een eerdere opera tieve ingreep ongedaan te maken. De hui dige ingreep had tot doel belemmerin gen voor een eventuele nieuwe zwanger schap weg te nemen. De koningin had op medisch advies al eerder besloten zich te laten- opereren. 1 n i 1 'jf Panamakanaal. Sinds zondag zijn bijna L zestig sqjhepep, opgesloten jnjigt, Jpgna- makanaaldoor het vastlopen van de Japanse ertstanker „Sjozan Maroe". Het met vijftigduizend ton erts geladen schip is in een smal deel van het ka naal op een zandbank gelopen. SAIGON (AP, AFP en Reuter). De Zuidvietnamese president Ngoeyen Van Thieu heeft e enin geheimzinnigheid ge huld bezoek gebracht aan de citadel in Hoeé, waar kleine groepen Noordvietna- mese soldaten nog steeds tegenstand bie den tegen regeringstroepen en Ameri kaanse mariniers. Hij was vergezeld van MOSKOU (AP) De Sovjet-Unie heeft zaterdag Frankrijk gespaard maar de an dere Westelijke bondgenoten de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië aan gevallen, omdat zij niets doen om het neo- nazisme in West-Duitsland de kop in te drukken. In een verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken worden de Ame rikaanse en Britse regering er van be schuldigd dat zij trachten zich te onttrek ken aan hun verplichtingen van de Pots dam-overeenkomst. Zulk een beschuldi ging werd niet geuit tegen Frankrijk, de derde Westelijke partij bij Potsdam. Leonid I. Zamjatin, het hoofd van de persdienst van het ministerie, zei op een persconferentie: „We krijgen de indruk, dat er in Frankrijk bezorgdheid bestaat over neo-nazi-activiteiten in West-Duits- land". Hij weigerde antwoord te geven op de vraag of de Sovjet-Unie de Franse houding ten aanzien van West-Duitsland bevredigend acht. Zamjatin herhaalde het Russische standpunt dat West-Berlijn geen deel uit maakt van West-Duitsland en waarschuw de Bonn, dat zijn aanspraken op de stad riskant zijn en de situatie ernstiger ma ken. Öok beschuldigde Zamjatin de Ver enigde Staten er van de maatregelen goed te keuren die West-Duitsland neemt om te tonen dat West-Berlijn tot West-Duits land behoort. Een gewonde Amerikaanse marinier ontvangt eerste hulp tijdens de hevige gevechten om Hoeé. Andere militairen zoeken dekking aan de kant van de weg, terwijl de kogels rondvliegen. premier Ngoeyen Van Loc, de voorzitter van het huis van afgevaardigden en se naat, de ministers voor Volksgezondheid en Vluchtelingen en twee senatoren. De citadêl werd zaterdag na een strijd van 25 dagen zonder strijd door de ge allieerden bezet. De kroningszaal en de troon in het keizerlijk paleis zijn vrijwel onbeschadigd, zo is gebleken. Een Vietcong-bataljon, gewapend met mortieren en automatische wapens, heeft zondag een hevige aanval gedaan op de Amerikaanse artilleriebasis op ongeveer zeventig kilometer ten zuidwesten van Saigon. In de basis Khe Sanh zijn zater dag vijf doden en elf gewonden gevallen door de hevige beschieting met raketten en mortiergranaten Volgens het Noordvietnamese persbu reau zijn bij een Amerikaanse luchtaan val op een arbeiderswijk in het centrum van Hanoi twaalf personen gedood en zes tien gewond. Tijdens een nachtelijke aan val, die twintig minuten duurde, werden talrijke woningen vernield of beschadigd. Ook zijn tijdbommen op de woonwijk neergelaten, aldus het persbureau. Zon dag hebben Amerikaanse vliegtuigen voor het eerst sinds 3 januari weer aanvallen uitgevoerd op de Noordvietnamese haven stad Haiphong. IJMUIDEN j BL0EMSTR.7O LI5SE (VIERKANT HAARLEM SCH0TERW.3Ir JALPEN%RUN 1PRIN5 HENDRIK5TR.I99 ZWANENBURG 'naast DIRK VAN 001 BROEK ItSANTPOORT JNAWsSEHSIKAj LONDEN (Reuter) Vijf gemaskerde mannen hebben zaterdagavond zes sorteer ders van een postkantoor in Londen overmeesterd. Zij maakten zich met ver scheidene postzakken uit de voeten. De rovers hebben zeker 130.000 pond buitge maakt. (Van onze correspondent) BRUSSEL In de nacht van zaterdag op zondag, een kwartier na middernacht, is de Belgische socialistische politicus en staats man, Camille Huysmans, op 96- jarige leeftijd in zijn woning in Antwerpen overleden. Hij is vele jaren één van de grootste figuren van de Belgische socialistische partij en eigenlijk ook van het so cialisme in Europa in het algemeen geweest. Enige jaren geleden, in 1965, was er een verwijdering tus sen hem en de leiders van de BSP ontstaan. Na de Kamerverkie zingen is Huysmans toen met een eigen lijst gekomen, maar hij haalde niet genoeg stemmen om te worden gekozen. Gisteren, kort na zijn dood, heeft de onder-voorzitter van de BSP, Van Eynden, meegedeeld dat Huysmans hem enige maanden geleden had be zocht toen hij in een Antwerps zie kenhuis werd verpleegd en sedertdien de relatie tussen de partij en Huys mans weer normaal aan het worden was. Zowel Van Eynden als Craey- beckx, de socialistische burgemeester van Antwerpen, stond met de fami lie aan Huysmans' sterfbed. Craey- beckx heeft gisteren gezegd: „Nu her leeft Camille voor ons." De BSP heeft het plan van de begrafenis (donder dag) een grote socialistische manifes tatie te maken en men kan zich af vragen of daarbij electorale overwe gingen niet mede een rol spelen. In ieder geval is de partij hem jarenlang genegen geweest en het is goed dat de dood bepaalde moeilijkheden heeft uit gewist. Huysmans is 26 mei 1871 in Bilzen in de Belgische provincie Luxemburg geboren. Hij was afkomstig uit een middenstandsmilieu. Zijn ouders had den een winkel in stoffen. De familie was katholiek, maar hij werd toch naar de openbare school gezonden. Toen hij het Atheneum in Tongeren bezocht moet hij zo wil de legende reeds onder de indruk zijn gekomen van de nood waarin de arbeidersbevol king daar verkeerde. Het ligt evenwel eerder voor de hand te veronderstellen dat hij later, toen hij in Luik studeerde (hij was doctor in de Germaanse filologie) in aanraking met het socialisme kwam. In die tijd ook begon hij bijlagen voor „Le Peuple" te schrijven, het Brusselse Franstalige socialistische blad. Later heeft hij in een artikel bij de dood van zijn vriend Frans van Cauwelaert ver teld waarom deze laatste en hij, beiden uitgesproken flaminganten, in Frans talige bladen schreven: „Het waren de enigen die hun medewerkers betaal den." In Ieperen en in Elzene, één der steden van de Brusselse agglomeratie, is hij leraar geweest, maar hij bleef in „Le Peuple" schrijven. De minister van Onderwijs heeft hem toen voor de keuze gesteld: ontslag of ophouden met schrijven voor het socialistische blad. Hij koos de vrijheid en hij heeft het de minister nooit vergeven. Deze heeft het later, bij debatten in de Kamer, van Huysmans nog wel eens moeten horen. Huysmans hééft wel eens verteld dat hij er aanvankelijk nooit aan had ge dacht zich geheel aan de politiek te gaan wijden. „Ik voelde meer", zo schreef hij, „voor de letterkunde en de muziek." Wat de letterkunde aan gaat, is het niet algemeen bekend dat hij gedichten heeft geschreven en dat hij „De Kleine Johannes" van Van Eeden in het Frans heeft vertaald. Toen hij zich eenmaal uit het leraars ambt had teruggetrokken en hij zich geheej aan de politiek ging wijden, werd hij spoedig een in de Belgische socialistische partij geziene figuur. Als spreker op grote vergaderingen of in kleinere gezelschappen had hij zijn weerga niet. Het sarcasme waarmee hij zijn politieke tegenstanders be streed, was beroemd en gevreesd. Maar wat hij zei, had gehalte. En zelfs degenen wier politiek hij bestreed, hebben hem altijd geëerd als een loya le tegenstander. In 1910 zond de afdeling Brussel van Camille Huysmans de socialistische partij hem naar de Kamer. Hij heeft er 51 jaar onafgebro ken deel van uitgemaakt. Hij behoorde waarschijnlijk tot de Kamerleden die het trouwst de vergaderingen hebben bijgewoond. Enige jaren voor de Eerste Wereld-^ oorlog was hij secretaris geworden' van de socialistische internationale, waarvan het bureau toen in Brussel was gevestigd. Hij had daar veel rela ties gemaakt, onder anderen met Lenin, Bebel, met Kautschky, Rosa Luxemburg en met Scheidemann. In 1914, twee dagen voor het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog heeft dat bureau nog in Brussel vergaderd en Jean Jaurès heeft er toen zijn befaam de strijdkreet: „Oorlog aan de oorlog" uitgeroepen. Korte tijd nadat België onder de voet was gelopen door de Duitsers, is Huysmans het was vol gens zijn eigen zeggen in 1916 naar Nederland uitgeweken. Vandaar ging hij het jaar daarop naar Stockholm, waar de conferentie van socialisten uit de neutrale landen en de vertegen woordigers van het revolutionaire be wind in Rusland plaatsvond. Zij wil den aansturen op een rechtvaardige vrede. In Brussel is daarop na het einde van de oorlog een heftige cam pagne tegen Huysmans gevoerd en van die jaren dateert zijn verhuizing naar Antwerpen. Hij werd van toen af niet meer door Brussel maar door Antwer pen naar de Kamer afgevaardigd. La ter heeft hij geschreven dat hij die reis naar Stockholm had gemaakt in volledige instemming en met toestem ming van koning Albert van België. Huysmans' verdiensten voor de Bel gische socialisten zijn groot geweest. Juist omdat hij een verdraagzaam man was en als politicus bereid was met andersdenkenden samen te werken, heeft hij veel voor de Belgische ar beidersklasse kunnen doen en gedaan. Zijn grote eruditie en zijn talent op velerlei gebied waren er de oorzaak van dat hij gehoor in eigen land en in de wereld vond. Van zijn liefde voor de vrijheid en afkeer van oorlog en onderdrukking heeft hij zijn leven lang getuigd en er als weinige politici ook de consequenties uit getrokken. De Belgische socialisten hebben hem, met uitzondering dan van die laatste twee wat wondere jaren, altijd als hun nestor beschouwd. Zij hebben reden hem dankbaar te zijn en met hem het gehele Belgische volk. ADVERTENTIE Met banden is het een andere zaak. U kunt er vaak niet inkijken. Ook inwendig kan er iet* san mankeren. Echtl Tip van RUFAV Laat Rufay uw banden eens van binnen en van buiten controleren. U bent er zelf bij. De kosten zijn het niet. Wilt u weten hoe uw banden et voor staan? BEL RUFAY EN MAAK EEN AFSPRAAKI üw bandenspecialist levert en monteert nieuwe banden, o.a. GOODRICH Radiaal GT100. AMSTERDAM-Z Pijnackerstraat 34-36 Tel. (020) 733884 HAARLEM Dr.de Liefdestraat14-16 Tel. (023) 62944 Ook op vrijdagavond open van 6-10 uur ALKMAAR Koelmalaan 342 Tel. (02200) 16390 DEN HELDER Bootsmansteeg 2-8 Tel. (02230) 12389 MEDEMBLIK Oude Haven 7 Tel. (02274) 602 AMSTELVEEN Noorddammerlaan 101 Tel. (02964) 1-1565 AMSTERDAM-N Grasweg 5 Tel. (020) 265913 Ook op zaterdag open van 9-13 uur VI 1 UMÜWWfMMUVWWWIfMMUlUWfWWÜfM» Centraal bestuur. De Indische staat Oet- tar Pradesj, een der grootste met een bevolking van meer dan 73 miljoen mensen, is onder direct centraal bestuur gesteld wegens een verwarde politieke toestand na het aftreden van de eerste minister. Deze beschuldigde bepaalde elementen in de coalitie ervan twee dracht te scheppen. Gibraltar. Spanje heeft het Britse voor stel om volgende maand in Madrid op nieuw over Gibraltar te spreken aan vaard, maar het heeft daarbij gesteld dat dit overleg moet geschieden op ba sis van de resolutie van de Verenigde Naties.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3