Vier KVP-radicalen uit fractie en partij; drie blijven lid RADICALEN NIET EENSTEMMIG Vergadering van 9 uur HET WEER Grijpstra niet failliet Generaals in Zuid-Vietnam vervangen Gezamenlijk verkeersbeleid in Noordzeekanaalgebied Brand bij visrederij Kadar bepleit samengaan progressieve krachten Graaff verdwijnt Hoger dividend Unilever morris Ds. Wakker terug uit Zuid-Afrika Papandreou leidt bevrijdingsfront Overvallen vrouw lag half uur op straat „Concorde^-proef 58e JAARGANG NUMMER 98 DINSDAG 27 FEBRUARI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,— per kwartaal, 14,50 franco per post, 1,— per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening Umuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Menselijke verhoudingen Vannacht weer vorst Aanvraag ingetrokken Ook uit de partij Zie verder pagina 2 Kennemer gemeenten willen prioriteit voor tweede Velsertunnel Zie verder pagina 3 Eenheid in gelijkheid en verscheidenheid Zie verder pagina 4 1 dftiSTÈnU 26 FEBR.t/m4MAART (Trein-Toegangsbiljet met 3x reduktie Het woord is aan Zie ook pagina 13 Winst: f 712 miljoen Sunhouse C.V.-systeem Jansstraat 63 - Haarlem Tel. 20909 REGENKLEDING Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 Amsterdam STYLE AND PERFECTION woninginrichting S P IJ K E R SNELLIUSSTRAAT 23 27 - IJMUIDEN IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN /r,rx:.v De heren Bogaers en Cals hespreken tijdens een schorsing de situatie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De illusie, dat de christen-radicalen een gesloten l'ront zouden vormen tegenover hun christen-democratische broeders in de K.V.P., is de afgelopen nacht ver dwenen. Tijdens een vergadering van de K.V.P.-radicalen in Utrecht, die ook werd bijgewoond door radicalen uit de A.R.P. en de C.H.U., is geen eenstemmigheid bereikt over de be langrijke beslissing, de radicale Kamerleden uit de fractie te doen treden. Toen het tegen het ochtend gloren, na negen uur vergaderen, op stemmen aankwam, toonden 30 aan wezigen zich vóór- en 15 tegen uit treden. De K.V.P.-radicalen Aarden, Van Doom en Jansen hebben vanmorgen in de ver gadering van de Tweede Kamer-fractie meegedeeld dat zij de fractie van de K.V P. zullen verlaten. Zij legden deze verkla ring mede af namens mej. Kessel, die ziek is. Fractievoorzitter Schmelzer gaf vanmorgen op een persconferentie opening van zaken. Hij deelde mee dat vrijdag reeds is gebleken dat de tegenstellingen tussen de Christen-democraten en de ra dicalen betrekking hebben op diepliggen de factoren. Factoren die dieper gaan dan de vraag over datgene wat wel en wat niet gezegd is in de veelbesproken televisieuitzending. „Er lagen" aldus drs. Schmelzer, „pro blemen ten aanzien van de menselijke verhoudingen in de fractie en vooral ook ten aanzien van de tegenstellingen inza ke de christen-democratische samenwer king. De tegenstellingen waren zo funda menteel dat overbrugging onzerzijds wen selijk noch mogelijk was zonder afbreuk te doen aan de resoluties van het Arnhem se partijcongres". Drs. Schmelzer deelde voorts mee dat de drie radicalen vanmiddag aan het be gin van de kamervergadering een open bare verklaring zouden afleggen. De radicale KVP-kamerleden Wester terp, Van Schaik en Mommersteeg heb ben gezegd dat zij deel blijven uitma ken van de K.V.P.-fractie. Zij zien geen reden om onvoldoende vertrouwen te heb ben in de fractie als geheel. Ook zij zou den vanmiddag in de Kamervergadering een openbare verklaring afleggen hier over. Drs. Schmelzer deelde aan het slot van Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 6 Van Dag tot Dag3 Achtergrond 3 Buitenlands nieuws 3, 6 Uit stad en omgeving 4, 5, 10 Kunst 7 Radio en tv 7 Feuilleton3 Beeldverhalen3 Aangestipt3 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Ferdinand12 Sport 13 Luidsprekers 10 Dit nummer beslaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Overwegend droog weer met wol kenvelden, maar voornamelijk in het zuiden van het land ook op klaringen. Vannacht lichte tot ma tige vorst. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze streekredactie) HAARLEM De aanvraag tot failliet verklaring van de heer P. Grijpstra, een der kopers van het speeltuingedeelte van de Linnaeushof in Bennebroek, is van morgen tijdens de behandeling ervan door de Haarlemse arrondissementsrechtbank ter zitting ingetrokken. Het verzoek om faillissement was af komstig van Ruigrok Hekwerken n.v in Vogelenzang, die van de heer Grijpstra een bedrag van f 8.000 te vorderen zou hebben. Na verweer van mr. J. Jansonius, raadsman van de heer Grijpstra. heeft mr. J. Roggeveen namens liet bedriif de aanvraag ingetrokken. SAIGON (Reuter en AFP) De com mandant van het vierde Zuidvietnamese legerkorps in de delta van de Mekong, is vervangen door generaal Ngoejen Doec Thang, oud-minister van onderwijs. Een andere Zuidvietnamese generaal. Vinh Loc, bevelhebber in het gebied van de hoogvlakten, is eveneens overgeplaatst. Hij wordt vervangen door generaal Loe Lam. In militaire kringen in Saigon zei men dat meer generaals en hoofdofficie ren zullen worden vervangen. Noordvietnamese tanks dringen verder door naar het zuiden van Vietnam. Na dat kort geleden voor het eerst Noord vietnamese tanks waren ingezet bij de gevechten om Lang Vei, de voorpost van Khe Sanh werd ongeveer honderd kilo meter ten noorden van Saigon bij de Cam bodjaanse grens strijd geleverd waarbij de Vietcong steun had van tanks. De omgeving van Saigon, vooral het vliegveld Than Son Nhoet, vooral het door de Vietcong beschoten. de persconferentie mede dat hij van zijn vroegere fractiegenoten als goede colle ga's afscheid had genomen. Hij had daar bij de hóóp uitgesproken dat zij elkaar later op een aantal punten wellicht hoofd punten zouden kunnen vinden. Drs. Schmelzer deelde ook nog mee dat de vier uitgetreden radicalen zullen be danken als lid van de KVP. Desgevraagd zei hij, dat hij zijn zetel ter beschikking zou stellen als hij in een soortgelijke positie was komen te verkeren. „Maar uiteraard is iedereen daarin vrij", aldus drs. Schmelzer. Kort na deze verklaring is bekend ge worden, dat mr, Van Doorn niet alleen uit de fractie zal treden, maar ook zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer zal beëindigen. De drie andere uitgetreden radicalen zullen lid van de Kamer blijven. Mr. Van Doorn wordt vermoedelijk op gevolgd door het KVP-lid K. J. van Laack, wethouder te Waalwijk, die reeds vroeger deel uitmaakte van de Tweede Kamer. Deze behoort niet tot de radicalen. Drie van de vier K.V.P.-radicalen, die uit de fractie en de partij treden: van links naar rechts de heren Jans sen, Van Doorn en Aarden. De vier de, mej. Kessel, is ziek. (Van onze correspondent) ZWOLLE. Ds. T. Wakker, voorganger van de Oud-Gereformeerde kerk in Kam pen, die vorig jaar naar Zuid-Afrika ver trok, is terug. Hij was niet bereid iets over zijn ervaringen en plannen mee te delen. Naar verluidt zou een aantal van zijn geestverwanten van plan zijn met hem naar Zuid-Afrika te emigreren. Geruime tijd geleden kwam ds. Wakker in het nieuws toen hij verklaa.rde plannen te hebben om met zijn kerkelijke gemeen te naar Zuid-Afrika te emigreren. Deze plannen raakten echter van de baan, na dat de predikant ze met de emigratieauto riteiten had besproken. Sindsdien bewa ren hij en zijn gemeenteleden het stil zwijgen over eventuele nieuwe emigratie- plannen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De ontwikkeling van het verkeer in en rondom het Noord- zeekanaalgebied is voor de gemeenten Velsen, Haarlem en Amsterdam aanlei ding om te trachten tot een gezamenlijk verkeersbeleid te komen. Zij hebben be sloten hun gegevens over verkeersonder- zoekingen uit te wisselen en te bundelen. De Haarlemse wethouder voor stads- STOCKHOLM (AP). De in balling schap levende Griekse politicus Andreas Papandreou heeft 't voorzittersschap aan vaard van de panhellenistische bevrij dingsbeweging, aldus is in Stockholm be kendgemaakt. De organisatie heeft de om verwerping van de Griekse militaire jun ta ten doel. Volgens Papandreou telt de beweging leden zowel in Griekenland als in het bui tenland en zijn alle Griekse partijen erin vertegenwoordigd. De pan-hellenistische beweging komt niet in de plaats van an dere organisaties, maar heeft ten doel de verzetsbeweging te coördineren, aldus Pa pandreou. De beweging zal streven naar de vrij lating van alle politieke gevangenen na de omverwerping van de junta en naar vrije verkiezingen voor een nationale ver gadering, die zo snel mogelijk een nieuwe grondwet zal opstellen. Op een speciale proefbank heeft het Brits-Franse supersonische vlieg tuig „Concorde" dezer dagen in Toulouse proefgedraaid. De proef bank was voorzien van speciale geluiddempers. TILBURG. 's Nachts om kwart over drie heeft een onbekende de 63-jarige weduwe A. M. de Rooy-Mommersteeg met een hard voorwerp op het hoofd ge slagen, waarna hij verdween met haar handtas. Hij bekommerde zich niet om de vrouw, die een half uur lang in de vries kou bewusteloos op straat is blijven lig gen. De tas bevatte niets wat van waarde kan zijn geweest voor de dader. De vrouw is in een ziekenhuis opgenomen. ontwikkeling en planologie, de heer W F. Happé maakte dit maandag bekend op een persconferentie in Haarlem. Morgen beginnen Provinciale Staten met de behandeling van het ontwerp' streekplan voor het Noordzeekanaalge bied. Acht Kennemer gemeenten hebben een aantal ernstige bezwaren tegen de op zet van dit plan ingediend. Met name tegen de westelijke begrenzing van het industriegebied, dat slechts vier kilome ter van de gemeente Haarlem verwijderd zal zijn. De Kennemer gemeenten hebben zich tot de Provinciale Staten gewend om een gebied van 200 hectaren in het wes ten van het industrie-areaal tot groene bufferzone te bestemmen. De IJmondgemeenten en die in Zuid Kennemerland zijn van mening dat prio riteit dient te worden gegeven aan de bouw van een tweede Velsertunnel bo ven die van de Stamwegtunnel. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De afgelopen nacht heeft brand gewoed bij de n.v. Rederij en Han delmaatschappij v/h C. den Duik aan de Mr. Fockstraat in Katwijk aan Zee. Het kantoor en het hoofdpakhuis zijn geheel uitgebrand. Drie pakhuizen bleven gespaard. In het hoofdpakhuis ging veel materiaal voor de zeevissersvloot verloren. De opgeslagen zoute haring kon worden gered. De vier schepen van de rederij bevin den zich in IJmuiden en in de noordelijke Noordzee. De schade, welke door verzekering wordt gedekt, was vanochtend nog niet vastgesteld. BOEDAPEST (AFP) Eenheid in ge lijkheid en verscheidenheid van de com munistische partijen in hun strijd tegen het imperialisme dit was het thema van de rede waarmee de Hongaarse par tijleider Janos Kadar maandagavond het raadgevende congres van communistische partijen in Boedapest heeft geopend. Het verloop van de strijd in Vietnam zag de Hongaarse leider als „het beste bewijs dat de imperialisten, wat zij ook doen, niet het verlangen naar vrijheid bij de volkeren kunnen verstikken". Hij pleitte voor de vorming in alle landen van „anti- imperialistische fronten", waarin alle progressieven zouden moeten samengaan. Overigens was hij van oordeel dat de communistische en de arbeiderspartijen alleen wanneer zij een gemeensehappe lijk standpunt in de fundamentele kwes ties innemen en gezamenlijk ageren hun taak kunnen vervullen. De communistische partij van Neder land is niet vertegenwoordigd. Ook Noord-Vietnam is niet aanwezig om Chi na niet te prikkelen. President Ho Tsji-Minh heeft de ver gadering wel een boodschap gestuurd, waarin hij steun tegen de VS vraagt. ADVERTENTIE "hippe hoek" met boetieks-bands*discobar» affiches zelf-verf-ekspressie etc. Geopend van 10-17 en 19-22 uur Zaterd. en zond. 10-17uur Toegang: 12!" Stendhal: Het enige geneesmiddel tegen verdriet is: nieuwe indrukken opdoen. Zelfs een arm breken kan in dat opzicht heilzaam werken. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Wim de Graaff heeft bedankt voor zijn functie als coach van de schaatsploeg. Het contract van De Graaff liep direct na de wereldkam pioenschappen af en hij heeft de heren Bergström en Van Dalfsen van de KNSB laten weten voorlopig niet meer in aan merking te willen komen voor de functie, die hij twee jaar lang vervuld heeft: „In ieder geval niet meer, voordat er een kernploeg is, die uit andere rijders be staat". Zijn besluit heeft hij eigenlijk al aan het eind van het vorig seizoen genomen. Hij heeft die nooit openbaar willen ma ken, om de verhoudingen binnen de schaatsploeg zo zuiver mogelijk te hou den. De reden van zijn afscheid als schaatscoach ligt in de moeilijkheden tus sen de toprijders en de coach. „Commu nicatie-moeilijkheden", zegt De Graaff. „Verkerk en Schenk hebben een andere opvatting over het beoefenen van top sport dan ik". Daar kwamen nog andere teleurstellingen bij. De Graaf: „Steeds is er gezeurd om Huiskes in de pers, op de radio en voor de televisie. Maar tegen mij hebben de rijders er altijd wat om heen gedraaid. Misschien had ik meer discipline moeten handhaven in de ploeg. Maar wat wil je als je begint met jon gens die al wereld- en Europees kam pioen zijn". Vanochtend heben de heren Berg ström en Van Dalfsen Wim de Graaff officieel bedankt voor het werk dat hij de afgelopen twee jaar voor de KNSB gedaan heeft. Ook Kees Verkerk heeft hem gistermorgen op het vliegveld van Gothenburg bedankt: „Nog wel bedankt voor de goede zorgen" waren de woorden van de ex-wereldkampioen. Een bijzonder mager bedankje voor een man die zich twee jaar lang voor de schaatsers heeft ingezet, vindt Wim de Graaff. De ex- coach is niet uitgenodigd voor de verga dering van vanavond van het KNSB-be- stuur. Hij heeft daar ook niet zo'n be hoefte aan. „Ik ben nu toch coach-af. Het is zuiver een kwestie van disciplinaire maatregelen tegen Verkerk voor zijn vroegtijdige uitlatingen, die hij aan de pers heeft gedaan". ROTTERDAM Unilever heeft over 1967 een geconsolideerde nettowinst be haald van f 712 (v.j. f 627) miljoen, waar van over het vierde kwartaal f 197 (f 135) miljoen. De omzet steeg het afgelopen jaar tot f 19.7 (v.j. f 19.1) miljard. In het vierde kwartaal daalde de omzet iets. Als dividend per aandeel van f 20 wordt voor gesteld f 4,67 tegen in 1966 f 4,21. ADVERTENTIES Overtuig u van de vele voor delen en kom eens geheel vrij blijvend naar onze showroom Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 I 1

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1