VAN DAG TOT DAG Israel uit nu bereidheid tot deelnemen aan conferentie Indien Gunnar Jarring als voorzitter optreedt President Lübke geraakt steeds meer in het nauw Hoessein: onvoldoende gezag r Rennies Maranka Meubelen ii commentaar op actuele zaken KOERSWIJZIGING VAN ABBA EBAN Papandreou dankt Nederlandse volk Felle aanval van Der Stern Brandend maagzuur, ramm DINSDAG 27 FEBRUARI 196 8 3 LOOP VRIJ IN EN UIT bij: Vluchtelingen Districtcommissarissen BONN (Reuter) De Westduitse bondskanselier, Kiesinger, heeft maandag zijn „carnavalsvakantie" onderbroken om met president Lübke overleg te plegen over wat er moet gebeuren nu de aanvallen op het ver leden van het staatshoofd steeds fel ler worden. (Van onze correspondent) JERUZALEM De politieke storm, die vorige week Jordanië teis terde, is ten onrechte een crisis genoemd. Wat zich in Amman heeft afgespeeld is veeleer een hoogtepunt van een crisissituatie, die niet eens met de Jordaanse nederlaag van vorig jaar juni is begonnen, maar al veel eerder. Het gaat hier om de verbeten worsteling van een vorst, wiens politiek realisme tegen een blind nationalisme in opstand is ge komen en die zich wanhopig weert tegen de pogingen van een drievou- voudige vijand Cairo, Damascus en Bagdad om hem als storend element te elimineren. Ver ontwaar diging Moedige stap Extremisme won helpen direkt! Johnson, de machthebber in de sterkste natie ter wereld, is een zorgelijk man. Verdwenen zijn de zelfverzekerdheid en ijdelheid, die hij in 1964 tentoonspreidde nadat hij de grootste verkiezingsoverwin ning uit de Amerikaanse geschiedenis be haald had. In plaats van fier gezwier met de toen eindelijk op eigen kracht ver worven koningsmantel, ziet men nu ge- wring van handen, radeloos gepraat over „ik doe mijn best, maar kan het ook echt niet beter" en hunkerend vragen om sympathie en steun. De reden van deze onthutsende metamorfose is te vinden in één ding: het avontuur in Vietnam. De omstreden interventie in het verre Vietnam heeft namelijk bewerkstelligd dat het Amerikaanse volk diep verdeeld is, dat vele van de beste zonen der natie zich radicaal van hun regering hebben afgekeerd, dat de economie mank begint te lopen en de belangrijke hervormingen, die onder Truman, Eisenhower en Ken nedy vastliepen op conservatisme in parlement of regering maar die onder Johnson eindelijk van de grond kwamen, weer aan totale stagnatie lijden. Johnson ziet zichzelf weliswaar nog altijd graag als de grote hervormingspresident, die Amerika's sociale weefsel behoed heeft voor uit elkaar vallen, maar het grootste deel der bevolking weet wel beter: hij is voor hen de man, die Amerika in een verre oorlog heeft gewikkeld en deze oorlog niet weet te beëindigen. Natuurlijk ziet men niet over het hoofd dat Johnson een heleboel in Amerika zelf gedaan heeft: sociale uitkeringen ver hoogd met 13 percent, een oorlog ver klaard aan de armoede van ruim 30 mil joen landgenoten, de steun aan het onderwijs enorm uitgebreid en een mini- mum-loon verhoogd. Uiteraard beteke nen deze prestaties iets heel anders voor de conservatieven dan voor de vooruit strevende groeperingen, maar op dit mo ment staat Vietnam voor de meesten vooraan. De afgelopen weken zijn voor de presi dent bijzonder onprettig geweest. Het offensief van de Vietcong viel als een meteoorsteen in de vijver van behaaglijk optimisme over de vooruitgang in Viet nam, de kidnapping van het inlichtingen schip Pueblo door de Noordkoreanen, die vonden dat het zijn neus te diep in hun territoriale wateren had gestoken, toonde de machteloosheid van een supermacht tegenover de steek van een insect en een stroom ontslagen en geruchten over af. treden van intimi maakte een lachsucces van Johnsons claim dat zijn medewerkers pal met hem staan bij „het verdedigen van de vrijheid in Zuidoost-Azië". Vooral op dit laatste punt heeft Wash ington de laatste tijd een opmerkelijk beeld te zien gegeven. McNamara, Gard ner en Trowbridge, alle drie ministers pakten hun koffers en verlieten de re gering. Als aanhoudende geruchten in de hoofdstad gelijk krijgen, zullen zij weldra gevolgd worden door minister van Finan ciën Fowler, ambassadeur bij de Ver enigde Naties Goldberg en opperbevel hebber in de oorlog tegen de armoede Sargent Shriver, de zwager van de Kennedy's. In de meeste gevallen kan men weliswaar niet zeggen dat het ver. trek van deze heren regelrecht samen hangt met Johnsons Vietnambeleid, maar het geeft wel weer dat werken voor de president niet langer de inspirerende bezigheid is, waarvoor men eigen be langen opzij zet. President Johnson houdt zich groot over de erosie van zijn staf, maar het lukt hem niet meer te verbloemen dat vele dingen aan hem knagen en hij nu en dan de wanhoop nabij is. Zo klonk het tenminste kort geleden in een gesprek met studenten, bij welke gelegenheid hi uitlegde dat hij zijn uiterste best doet luistert naar de adviezen van diegenen in wie hij het grootste vertrouwen heeft en werkt als een paard om de enorme problemen op te lossen. En men moet toegeven dat dit waar is. Johnson doet niet wat hem invalt, maar luistert aan dachtig naar de adviezen van zijn ver trouwde experts en hij ontziet zich niet bij nacht en ontij naar buitenposten te vliegen om de mannen, die zijn dubieuze politiek in de jungle moeten gaan uit voeren, een laatste handdruk te geven Dat dit alles niet heeft geleid tot een oplossing van probleem-nummer-één van zijn bewind: Vietnam, moet de president natuurlijk wel erkennen, maar hij lijkt te vinden dat publieke opinie en pers de situatie toch wel erg scheef trekken, Vietnam gaat beter dan men denkt. Hij ziet ook het laatste onverwachte offensief van de Vietcong als een overwinning van Saigon en Washington. Bovendien vindt hij dat men meer moet letten op zijn grote prestaties op het terrein der binnenlandse politiek. Dit is natuurlijk onzin. De interventie in Vietnam, die volgens de meest recente parlementaire berekeningen in het ko mende belastingjaar 32 miljard dollar zal kosten, die het volk diep verdeeld heeft, de morele en politieke energie van de regering opsoupeert en verhindert dat er naar drastische oplossingen gezocht wordt voor Amerika's dringende sociale oro- blemen, is het boven alles uitrijzende bouwsel dat Lyndon Baines Johnson heeft opgetrokken. Zelf mag hij verbluft, han den wringend en verbijsterd het mon strum bekijken en de neiging hebben het vaderschap ervan te loochenen, niets kan Johnson bevrijden van de verantwoorde lijkheid voor het uit de hand gelopen Vietnambeleid. Want dat het uit de hand gelopen is staat vast. Jarenlang geloofden Johnson en zijn adviseurs dat met een kleine uitbreiding van de al geleverde inspanning het doel bereikt kon worden en Zuid-Vietnam als onafhankelijke, anti communistische staat zou kunnen gaan bloeien. Jarenlang bleek men het mis te hebben. En Johnsons grootste moeilijkheid op dit moment lijkt wel te zijn dat hij eigenlijk tot het inzicht zou moeten komen dat zijn vertrouwde experts ongelijk hebben gehad en dat de Vietnamcritici, die steeds gewaarschuwd hebben dat de strijd niet te winnen was op deze manier en met een compromis beëindigd moest worden zolang dit nog met zo min mogelijk schade mogelijk was, het bij het rechte eind hebben gehad. Niemand weet wat de komende maan den zullen brengen, ook Johnson niet. Wie weet wil Hanoi na de huidige com munistische offensieven naar de groene tafel komen en is Johnson tegen die tijd bereid een werkelijk compromis te slui ten, waarbij de Vietcong erkend wordt als de macht, die hij in Zuid-Vietnam nu eenmaal is. Wellicht ook gaat de presi dent. ondanks vertwijfeling, ergernis en teleurstelling over wat de adviseurs zeg gen, door met de huidige politiek in het veilige bewustzijn dat zijn republikeinse tegenstander in november geen alterna tief zal voorstellen. Maar hoe dan ook, Vietnam blijft de spil waarom Johnsons politieke lot draait, zelfs al komen sommige binnenlandse kwesties zoals deze zomer met het rassenvraagstuk te verwachten is op een gegeven moment dit lot nog extra belasten. ADVERTENTIE Anegang 39 Haarlem 1800 m2 MEUBELSHOW JERUZALEM (AFP „Wij beschouwen de weigering van de Ara bische staten om met ons aan dezelfde tafel te gaan zitten als een wei gering om vrede te sluiten", zo heeft de Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Abb Eban, in het parlement verklaard. Bij het indienen van de begroting van zijn ministerie zei de minister, dat Israel zijn standpunt ten aanzien van rechtstreeks overleg enigszins heeft gewijzigd. Nu is het bereid deel te nemen aan een conferentie, als deze wordt georganiseerd door de Zweedse diplomaat Gunnar Jarring, die als speciale vertegen woordiger van de V.N.-secretaris-generaal Oe Thant de mogelijkheden van een vrede in het Midden-Oosten onderzoekt. V roeger wilde Israel van geen enkele bemiddeling weten. Minister Eban verklaarde voorts, dat Israel ook buiten dr. Jarring om con tacten heeft met de Arabische staten, waarbij gesproken wordt over problemen betreffende de grenzen en de vrede. Ook dit overleg ligt in het vlak van „pol singen". De minister herhaalde dat Is rael in geen geval terug wil naar „de toestand van politieke en juridische ver warring en de afschuwelijke onzekerheid waarin Israel zich nog niet zolang ge leden bevond". Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft zijn speciale afgezant in het Midden-Oosten, de Zweedse diplomaat dr. Jarring, verzocht woensdag naar New York te komen voor overleg over de kansen op vrede in dat gebied. Dr. Jar ring was maandag in de Jordaanse hoofd stad Amman. Vandaar gaat hij dinsdag naar Jeruzalem. In een te New York uit- (Van onze correspondent) STOCKGOLM. „Ik zou u willen vra gen mijn diepe gevoelens van dankbaar heid te willen overbrengen aan de Neder landse regering en het Nederlandse volk. Ik zeg dit, niet alleen als politicus, maar als vertegenwoordiger van het lijdende en geknechte Griekse volk. Ik betreur het, niet eerder naar Nederland te kunnen ko men, een land dat werkelijk alles gedaan schijnt te hebben om Griekenland te kun nen helpen om uit de huidige impasse te komen. Begin april, na mijn bezoek aan de Verenigde Staten, hoop ik echter per soonlijk mijn dank te kunnen overbren gen. Ik heb daarvoor reeds contact opge nomen met mijn Nederlandse vrienden" Dit zei Andreas Papandreou, die maan dag op doorreis naar de VS voor een vier daags bezoek in Stockholm aankwam. Abba Eban gegeven verklaring van de V.N. werd gezegd, dat de Zweed na een kort verblijf in New York naar het Midden-Oosten zal terugkeren. Het overleg van dr. Jarring in New York komt op een ogenblik dat de kansen op succes van zijn missie niet erg hoog meer worden aangeslagen. Het enige concrete resultaat waartoe bij tot dusver heeft bijgedragen, is de uitwisseling van krijgsgevangenen tussen Egypte en Israel in januari jl. Het plan om de schepen te bevrijden die nog in het Suezkanaal vast zitten is op een mislukking uitgelopen. Dr. Jarrings missie is op twee grote moeilijkheden gestuit Israel wil de bezette Arabische gebieden niet ontrui men vóór de opening van onderhande- lingeh rfiét'de betrokken landen, terwijl Egypte, Jordanië en Syrië van geen en kele vorm van gesprek met Israel willen weten, ook al gebeurt dit door bemidde ling van de Zweedse diplomaat. Israel heeft in de V.N.-commissie voor de mensenrechten een resolutie van de hand gewezen die haar zou verplichten alles in het werk te stellen om de vluch telingen, die door de Israelisch-Arabische oorlog van hun woonhaarden verdreven zijn, weer in hun oude vaderland toe te laten. Volgens de Israëlische vertegenwoordi ger Rosenna zou aanvaarding van de reso lutie, ingediend door Kongo-Kinsjasa In dia, Pakistan en Joegoslavië, een door kruising betekenen van het werk van secretaris-generaal Thant en van diens speciale vertegenwoordiger Jarring, om vrede in het Midden-Oosten te bewerk stelligen. In de door Israel bezette gebieden zul len Arabische districtscommissarissen worden benoemd, zo is door de Israëlische radio meegedeeld. De maatregel is bedoeld als nieuwe stap om tot een „autonoom bestuur" in de bezette Arabische gebieden te komen. ADVERTENTIE MODERNE HORLOGES De wereld bekende merken Indus en Baume Mercier geven U garantie voor be trouwbaarheid. Gaarne tonen wij U onze zeer grote kollekties. Prijzen vanaf f 60.- HET HOK WH GR. HOUTSTR. 49 - TEL 20049 - HAARLEM Dr; nieuwste ontwikkeling vormt de op roep van „Der Stern", het grootste West duitse geïllustreerde weekblad, tot Lüb ke om onverwijld af te treden. „U hebt een kans om uw land een werkelijke dienst te bewijzen. Het zou de eerste stap zijn naar bet herstel van de gezond heid van dat land". Zoals bekend is wordt de 73-jarige pre sident Lübke, wiens tweede ambtstermijn volgend jaar juli afloopt, er van beschul digd in de oorlog betrokken te zijn ge weest bij de bouw van onderkomens voor concentratiekampgevangenen die voor de nazi's dwangarbeid moesten verrichten. Het staatshoofd heeft de beschuldigingen tegengesproken. In een open brief aan zijn lezers heeft hoofdredacteur Nannen van „Der Stern" er op gewezen, dat de president hem niet wegens smaad voor het gerecht heeft ge daagd. Volgens officiële kringen zou Lüb ke de kwestie wel voor de rechter willen brengen. Zijn raadgevers zouden dit ech ter beneden zijn waardigheid achten en van oordeel zijn, dat de regering en het parlement het staatshoofd moeten verde- diggen. Nannen schreef dat hij Lübke niet aan viel omdat hij heeft geholpen bij het bouwen van barakken die later concen tratiekampgevangenen herbergden, maar omdat Lübke „niet de moed heeft ge had zich aan de feiten te houden". Over een geheel ander onderwerp ver klaarde Nannen dat Lübke van zijn po sitie misbruik heeft gemaakt door de wa re geboortedatum van zijn echtgenote te laten veranderen zodat zij zeven jaar jonger zou zijn dan de 82 die ze nu is. ■WVWWtMfWWWWWWWWWWWWH'WWWWWWMWWWWitfMWWMMMWWMWWWWWWWlMMMWWWWVWWWWWtfMtfVlftfWlMrtflMMfWWWWtfMfWtfmMfM'l'iftfl |WWWMWWWWWWMWWWWWWWWWMWMVMMMWMVMWW«MMWM«»MV»>»««WW»«««MMMWWMI«VWMimWVM»„»W» Het is nog niet zo lang geleden dat Hoessein de moed opbracht in een in terview te spreken van zijn verlangen naar een vreedzame samenwerking tussen alle landen van het Midden- Oosten, inclusief Israel. Toegevend, dat zijn land nog heel wat van de joodse staat te leren had, zinspeelde hij er op dat het steeds groeiende militaire budget oneindige produktiever zou kun nen worden besteed aan ontsluiting van de bodem, verhoging van de levens standaard en het in kuituur brengen van de woestijn. Zoiets moet de heersers van Egypte, Syrië en Irak als ketterij in de oren hebben geklonken. Hoessein wist dat, maar liet zich de mond niet snoeren. Toen Israel in juni vorig jaar Egyp te aanviel leidde zijn Arabische saam horigheidsgevoel hem er toe Jeruzalems waarschuwing in de wind te slaan en over een groot deel van het 350 kilo meter front het vuur te openen. Dat werd zijn land noodlottig, de ne derlaag, hem toegebracht, verruimde zijn politiek inzicht. Achter de franje van panarabisme ging het besef schuil dat zijn land en volk uitsluitend door rede te redden waren en dat van een koppig verbijten in een politieke droom wereld niets anders dan een nog ver der afglijden te verwachten viel. Hoessein realiseerde zich van meet af aan dat hij de koning van een ver slagen land was. Uit dat onweerspre kelijke feit trok hij de consequentie, dat als er nog iets te redden viel, dat nooit kon worden bewerkstelligd door zijn overwinnaars te provoceren. ters in zijn gehalveerd rijk en een sterke aanhang van zijn broederlijke vijand Gamal Abdel Nasser onderzijn eigen landgenoten, was er moed toe nodig om het moorden en brandschatten van de El-Fata-patrouilles in Israel als tegen het landsbelang gericht te laken. Maar behalve moed ook een logische gedachtengang, en een zich distantiëren van rancuneuze gevoelens die zich ongetwijfeld ook bij hem aan dienden. Na zich maandenlang op betrekkelijk kleine schaal tegen ondermijning van wegen, beschieting van steden en dor pen en het opblazen van opslagplaat sen te hebben geweerd, sloeg Israel hardhandig toe. Huizen in dorpen en Koning Hoessein (links) met zijn poli tieke tegenspeler Nasser. vluchtelingenkampen waar zich El- Fata-eenheden hadden genesteld, ver nietigend, stellingen van het Arabische legioen, die de saboteurs dekking ver leenden, liquiderend en uiteraard ook onschuldigen treffend. Het is typerend voor de Arabische mentaliteit, dat deze duidelijk te voor ziene reactie grote verontwaardiging in Jordanië opriep. Men gaf zich geen ogenblik rekenschap van oorzaak en gevolg en beschouwde met een tragi sche primitiviteit de Israëlische opera tie als een onuitgelokte en onverdien de aanval. Alleen Hoessein en zijn betrekkelijk klein aantal realistische aanhangers dachte ner anders over. Zijn minister van Binnenlandse Zaken en trouwe vol geling Hassan al Kayed hield voor ra dio Amman een door de koning ge- inspireerde toespraak, waarin niet Is rael werd veroordeeld, maar de sabo- tage-organisatie El Fata en hen, die haar in binnen- en buitenland hun ze gen en daadwerkelijke of morele steun gaven. Maar dat was teveel voor een land, dat zich tot speelbal van het Arabische nationalisme heeft laten ma ken. Hoessein werd gedesavoueerd door zijn eigen minister-president en het Vandaar zijn veroordeling van de sabotage-raids, van Jordaans grondge bied uitgevoerd door commando's die hun opleiding, uitrusting en directie ven van zijn politieke tegenstanders ontvingen. Met rond tienduizend Irak- se militaire pottenkijkers en opzich- ~w- 0 «s Jordaanse parlement drukte daar zon der blikken of blozen zijn stempel op. Hoessein heeft op het eerste gezicht bakzeil moeten halen. Hij had geen andere mogelijkheid, wilde hij zijn troon en wellicht zijn leven, redden. Politieke waarnemers in Oost-Jeruza- lem en op de .westelijke oever' bewe ren, dat minister president Bahjat Tal- ni in feite de opvattingen van de ko ning deelt, maar geen uitweg zag. Hoe het ook zij duidelijk is dat de haviken in en buiten Jordanië het van de duiven hebben gewonnen. Voor Israel betekent dat 'n voortzetting van de guerrilla op wat het als zijn grondgebied beschouwt, een verscherping van de strijd tegen de saboteurs van over de grens die in de afgelopen maanden zware ver liezen hebben geleden en een ver dergaande zinloze verniettiging van goed en bloed. Maar Jordanië zelf zal het stellig niet beter en mogelijk veel slechter vergaan. Israels grootscheepse mili taire operatie van 15 februari blijkt de Jordaniërs niet tot rede te hebben ge bracht. Minister-president Esjkol en de chef van de generale staf, generaal- majoor Chaim Berley, hebben hen daarom laten weten, dat het Israë lische leger nog andere pijlen op zijn boog heeft en dat het niet zal aarzelen om die af te schieten als de El Fata- commando's niet inbinden. En inder daad schijnen zij dat niet van zins te zijn. Hemelhoog geprezen door pers en radio in Cairo en Damascus hebben zij daags na de zitting van het Jordaanse parlement hun destructieve operaties in het Israëlische grensgebied hervat. In Amman schijnt men niet te be grijpen dat men er met vuur speelt. Alleen Hoessein en de zijnen zien het gevaar in dat blinde haat voor de toe komst van hun land met zich brengt. In Arabische kringen in Jeruzalem ge looft men dat de koning zich niet blij vend in een hoek zal laten drukken, zo lang hij nog kan rekenen op de loyali teit van de hogere rangen in het leger. Men verwacht daar in de komende weken ook het aftreden van het kabi- net-Talhouni. Veel verschil zou dit niet maken. In Jordanië worden de politieke zaken door externe factoren bepaald. Hoes sein verzet zich daartegen met een bij na bovenmenselijke volharding. Maar zijn gezag in de Arabische wereld is te gering om zijn politieke ideeën een kans te geven. MMMMMMMIMffftliflflIMMMMMtMMIiMWMiWHMnfMflMM'MVniVMMMM'WM Henri Nannen, hoofdredacteur van „Der Stern". ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? Explosie. In Mexico-stad zijn zes mensen verbrand en een zestigtal min of meer ernstig gewond doordat een tankauto met benzine ontplofte. De wagen reed te snel door een bocht. Pest. Op Oost-Java nabij Malang is de pest uitgebroken, die zich dreigt uit te breiden in het dichtbevolkte gebied. Er zijn al negentig mensen aan de ziekte overleden. Verbruiksgoederen. De Russische rege ring heeft opdracht gegeven voor ruim vier miljard gulden meer schoenen, kle ding, wasmachines en aandere ver bruiksgoederen te produceren. Kanaal. Een van de grootste bouwprojec ten die na de oorlog in West-Duitsland ter hand is genomen wordt het kanaal van 113 kilometer lengte, dat de Elbe gaat verbinden met het Mittelland- kanaal. In 1975 zal het klaar zijn. Het kost 800 miljoen DM. Betoging. In Narita waar Tokio's tweede internationale luchthaven wordt ge bouwd zijn 1400 studenten slaags ge raakt met een 1700 man sterke afdeling oproerpolitie. Er werden 366 politieman nen en 130 studenten gewond. Het vlieg veld zal naar de mening van de studen ten dienen „als Amerikaanse lucht machtbasis".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3