Nieuw gebouw in Zeewijk voor Prins Bernhard-HBS Onderzvijsreorgatiisatie in IJmond-verba Sympathieke huldiging voor jubilaris Kerkstra Gezag in de kerk dient wel democratischer te worden Havenberichten Lange reizen van sleepboten Inbraak in kiosk Scharenslijper in de war F. A. Kuijpers jubileerde bij VGZ IN DE VISHAL VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND UITSLAG CONCILIEBERAAD L.T.B. DINSDAG 27 FEBRUARI 1968 Vergadering Brugklassen elsen-IJmuiden «J J'J- - (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN Binnen enkele maanden kan de aanbesteding worden verwacht van een nieuw gebouw voor de thans in houten barakken ge huisveste christelijke Prins Bernhard-HBS aan de Venusstraat Het nieuwe gebouwencomplex komt langs de Planetenweg met aan de ene zijde de sportterreinen en aan de andere kant een onbelemmerd uitzicht op de duinen. De nieuwe school krijgt zevenentwintig les- en vaklokalen en onder meer een tevens als aula te gebruiken overblijflokaal met een toneel alsmede een bescheiden expositieruimte. Al meer dan tien jaren wacht men op de totstandkoming van deze school, die nu uitermate primitief is gehuisvest in de noodgebouwen aan de Venusstraat. De Prins Bernhard-HBS gaat met de beide christelijke ulo's ten zuiden van het Noordzeekanaal, met name de Ds. H. W. Creutzbergschool en de Groen van Prinstererschool een scholengemeenschap aan, welke in het kader van de Mammoet wet een combinatie wordt van mavo, ha vo en atheneum. De combinatie begint in 1968 met een brugklasse. Aan de noordkant van het Noordzee kanaal zal een scholengemeenschap wor den gevormd door de beide christelijke ulo's in Beverwijk. De kans is groot dat in deze gemeenschap volgend jaar ook een havo-school kan worden opgenomen, die dan met het mavo-onderwijs wordt gecombineerd. Er bestaan dan dus twee christelijke scholen-gemeenschappen, 1 aan de noord kant en één aan de zuidkant van het kanaal. Die twee scholengemeenschappen zullen dan waarschijnlijk één gemeen schap gaan vormen. Ter verduidelijking zij hier aan toege voegd, dat onder een scholengemeenschap wordt verstaan een combinatie van enige scholen onder een eenhoofdige leiding. Een gemeenschap van scholen is een sa menwerkingsvorm in federatief verband, met een overkoepelend bestuur. ogen gooien. Dat heeft het voordeel dat men de kinderen op deze wijze onderver deeld het best kan voorbereiden op het onderwijs dat zij na de brugklasse gaan volgen. Men wil dit in het christelijke onder wijs in de IJmond bereiken door de kin deren die naar de brugklasse gaan in het laatste jaar van de lagere school twee maal een schoolvorderingentest te la ten afleggen, beide malen met een op klimmende moei'iikheidsgraad. Van het resultaat van deze test hangt het mede af voor welk niveau brugklasse de leer lingen in aanmerking komen. De eerste schoolverordeningstest in de IJmond is op 2 februari jongstleden reeds gehouden op de christelijke lgere scholen Het is duidelijk, dat de Prins Bernhard- HBS in de christelijke scholengemeen schap aan de zuidkant van het kanaal een zeer belangrijke taak gaat vervullen. Daar om is het van urgent belang, dat zo spoedig mogelijk kan worden begonnen met de bouw van 'n nieuwe en represen tatieve school. De plannen zijn nagenoeg rond. Men verwacht zeer binnenkort be richt uit Den Haag. dat de aanbesteding mag worden gehouden. De amanuensis van de Prins Berhard- HBS maakte zuiver op schaal een fraaie maquette van het nieuwe schoolgebouw, waarvan we een foto bij dit artikel af drukken. Een foto van de maquette die ge maakt werd naar het ontwerp van de nieuwe Prins Bernhard-HBS aan de Planetenweg. Op de voorgrond de conciërgewoning met daarlav.qs het aflopende pad naar de fietsen stalling onder het gebouw. Dinsdagavond 27 februari wordt er in IJmond verband een belangrijke vergade ring gehouden, tijdens welke waarschijn lijk definitief wordt besloten tot oprich ting van de Vereniging voor Christelijke Voortgezet Onderwijs in de IJmond. Dat wordt dan het overkoepelende orgaan van de gemeenschap van scholen, die in fede ratief verband wordt gevormd door de 2 scholengemeenschappen aan de noord en aan de zuidkant van het Noordzee kanaal. Omdat het zo'n ingewikkelde materie is heeft deze nieuwe veréhiging plannen om een folder voor de ouders van de kinderen die nu de hoogste klassen van de lagere scholen bezoeken te laten samen stellen waarin duidelijk wordt uiteenge zet hoe het christelijke voorgezet onder wijs in de IJmond is georganiseerd en welke de mogelijkheden voor de kinderen in de IJmond zullen zijn per 1 augustus 1968. Er zijn drieëntwintig lagere christelij ke scholen in de IJmond. De kinderen van de hoogste klassen gaan naar de brug klassen. Om zo vroeg mogelijk uit die brugklassen de kinderen te selecteren die voor havo, mavo, enzovoort in aanmer king komen wil men brugklassen vormen op 2 onderwijsniveaus, één niveau voor de beste en de goede leerlingen en één niveau voor de leerlingen die minder hoge DINSDAG 27 FEBRUARI Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 19 tot 21.30 u. WOENSDAG 28 FEBRUARI Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, 20 u.: Kienavond voor Zambia, vrouwenbonden P.v.d.A. en N.V.V. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel- Plein 1945: 14.30 tot 17.30 u. en 19 tot sen-Noord: 14.30 tot 17.30 u.; filiaal ge meentebibliotheek en r.-k. bibliotheek in Santpoort-Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 14.30 tot 17.30 u. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek. Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Banjaert- straat 13, Velsen-Noord: 14 tot 17 u. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 u. Maandag aangekomrn te IJmuiden: Gersom, van Londen; Mary Helleskov, Gyon, IJmuiden; Spaamestroom, Liverpool; Kriscan Stark, Udde- valla, Beverwijk; Castor, Duinkerken; Kong Guttorm, Risjurks: Emsland, Scarborough, IJ muiden; Hoegli Ailette, Freetown; Ampenan, Bilbao; Cherie, Colchester, Zaandam; Cranborne, Londen; Brinda, Workington, IJmuiden; Brisk, St Maio; Ali S. Bristol, Zaandam; Achilles, Holmsund; Jubilation, Antwerpen; Skaumor, Pepel, IJmuiden: Gazelle, Rochester. Zaandam; Tor Hollandia, Gothenburg; Rijnborg, Varberg, Beverwijk; Vasia Aleksen, Rotterdam; Simi larity, Belfast; Thuroeklint, Castrop, IJmuiden. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Olaf, naar Bremen, IJmuiden; Delfborg, Goole. IJmuiden; St. Margaret. South Shields, IJmuiden; Claus, Londen, IJmuiden; Pial, Londen; Bern, Bristol; Frans van Seumeren, Newcastle. Uranus, Lon den; Wotan, Dagenham; Hoegh Susan, Bremen; Sloterkerk, Bremen; Ashington, Avilez, IJmui den; IJstroom, Dagenham; Nerlandia, Gothen burg; Eos, Gibraltar; Nordstern, Rouaan; Key nes, Londen; Lauwersborg, Montrose, IJmuiden Dinsdag aangekomen te IJmuiden: Jan, van Rotterdam; Vetlugales. Rotterdam; Mayumbe Rotterdam; Luigi Orlando, Vitoria, IJmuiden; Ciudad de Tunja, Rotterdam; Hontestroom Sheerness; Sarpedon, Antwerpen; Embla, Gefle Amstelstroom, Huil. CiuTunjaotterdam,HR;,dddaoomestrnetvit; Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Waveney naar Lowestoft; Arion, Londen; Emma Retz- laff, Dublin: Milo, Waterford; Marie Helleskov Bilbao, IJmuiden; Tor Hollandia, Immingham; Ine, Rochefort; Strabo, Bilbao; Leonidas, Rot terdam; Dania, Rotterdam; Cyprian Coast, Lon den; Donatella. Jacksonville, IJmuiden; Batu Rouaan. (Indien achter de haven van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit, dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan). De Prins Bernhard-HBS is nu nog gevestigd in noodgebouwen aan de Venusstraat in IJmuiden, waar de situatie onhoudbaar is geworden. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Het nog altijd gesloten zijn van het Suez Kanaal noopt sleepbo ten van nv Bureau Wijsmuller opnieuw tot enkele zeer lange sleepreizen. De sleepboot „Jacob van Heemskerck" onder commando van kapitein D. van Dorp uit IJmuiedn is op 17 februari van Hamburg vertrokken met op sleeptouw de .Barca 5", een ruim 70 meter lange en ruim 20 meter brede ponton, die beladen is met pijpen en meerstoelen. De reis leidt rond Kaap de Goede Hoop naar het Noordelijkste hoekje van de Arabische Golf, een afstand van ruim 12.000 mijl. Voorts is de sleepboot „Groningen" on der bevel van kapitein T. van Oosten uit IJmuiden, maandag 26 februari ver trokken van Luebeck, Duitsland. Via het Kieler Kanaal, de Noordzee en vervol gens rond Kaap de Goede Hoop gaat deze reis naar Karachi, Pakistan, een afstand van ongeveer 11.500 mijl. Op deze lange sleepreis brengt de „Groningen" de in Luebeck gebouwde zuiger „Karamat" naar deze verre bestemming. Sleepreizen, die elk 5000 mijl lang zijn, worden thans gemaakt door de sleepbo ten „Noord-Holland" en „Gelderland". De „Noord-Holland" onder bevel van ka pitein H. Bronsdijk uit IJmuiden vertrok half februari van Pointe a Pitre, West- Indië, met baggermateriaal naar een Ita liaanse haven. De sleep bestaat uit een drietal bakken. De „Gelderland", onder bevel van ka pitein T. Hoek uit IJmuiden, sleept over hetzelfde traject (Pointe a Pitre - Italië) en heeft op deze reis een zuiger en een sleepboot achter zich. Dit transport ver trok vorige week woensdag van Pointe a Pitre. In de Noordzee waren dinsdagmorgen 27 februari de sleepboten „Willem Ba rendsz" (kapitein O. Edelenbosch) en „Utrecht" (kapitein M. M. Menting) in actie. Het tweetal heeft tot opdracht het booreiland „Ocean Prince" van een posi tie ter hoogte van Great Yarmouth naar een nieuwe boorlokatie in de Noordzee te brengen. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. In de nacht van zondag op maandag heeft men met een steen een gat gegooid in een ruit van de tijdschrif tenkiosk op het Plein 1945. Door de ont stane opening zijn zeventig pakjes siga retten wegggenomen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Vanmorgen is de heer N. A. Kerkstra in gezelschap van zijn echtgenote en beide zoons in de kantine van de Grafische Bedrijven N.V. Damia- te, uitgeefster van Haarlems Dagblad, IJmuider Courant en Beverwijkse Cou rant, het middelpunt geweest van een huldiging in verband met zijn veertigja rig dienstverband. Omringd door leden van de directie, hoofdredactie, redactie, gepensioneerden en vele medewerkers werd de jubilaris eerst toegesproken door de directeur van de n.v., mr. H. C. van der Mije, die tot zijn genoegen op een mooie loopbaan van de heer Kerkstra kon wijzen, die op een rustige wijze was vol tooid. Hij is immers bij het bedrijf op de onderste plaats begonnen en werd in de loop der jaren bevorderd tot tweede man op de abonnementenadministratie. Een carrière welke niet mogelijk was geweest, indien de heer Kerkstra zijn (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. In onze editie van maan dag meldden wij dat een scharenslijper aan een bewoonster van de Geelvinck- straat in Velsen-Noord had gevraagd twee scharen in ontvangst te nemen voor een buurvrouw die niet thuis zou zijn. De desbetreffende bewoonster betaalde in goed vertrouwen 3.50 slijploon, maar de buur vrouw bleek helemaal geen scharen aan een scharenslijper te hebben mee ge geven. Naar aanleiding van de krantenberich ten heeft zich bij de Velsense politie een bewoonster van de Watervlietstraat ge meld, die meedeelde dat zij wel een schaar had afgegeven, maar deze niet had terug gekregen van de scharenslijper. De be woonster van de Geelvinckstraat bleek haar schaar te hebben en die is nu tegen betaling van het slijploon teruggegeven Van de tweede schaar is nog niet bekend wie de eigenaresse is. De scharenslijper zal het ook niet meer geweten hebben, want kennelijk is zijn nering een beetje in de war geraakt. BEVERWIJK Maandagavond heeft een 22-jarige automobilist de hoek van de Laan van Blois naar de Brederodelaan met te grote snelheid „genomen". De door hem bestuurde auto kantelde en werd grotendeels vernield. De bestuurder is met de schrik vrij gekomen. taak niet dagelijks met toewijding, ijver en enthousiasme zou hebben verricht. Met een dergelijke positie leek het als of de jubilaris zijn top had bereikt, maar mr. Van der Mije herinnerde eraan dat de heer Kerkstra daarop in 1956 werd aam gesteld als zelfstandig beheerder van het bijkantoor in IJmuiden, eveneens een ver antwoordelijke post, omdat alle proble men van bezorging en administratie in de IJmond hier vrijwel onmiddellijk door hem moeten worden opgelost. Doch ook in IJmuiden heeft de heer Kerkstra steeds blijk gegeven van een grote activiteit en veel toewijding, waarnaast hij zelfs nog tijd wist te vinden om te fungeren als bestuurslid van de personeelsvereni ging en beheerder van het bedrijfsfonds. Voor dit alles betuigde mr. Van der Mije de heer Kerkstra namens de directie zijn hartelijke dank, waarbij het overhandi gen van het geschenk onder couvert vergezeld ging van de wens, dat hij in dit bedrijf ook zijn gouden jubileum nog zal mogen vieren. Vervolgens fungeerde de heer A. J van de Klashorst uit IJmuiden als de traditionele feestredenaar. De oude her inneringen uit de praktijk werden beslo ten met het aanbieden van een fototoe stel, dat de jubilaris door het personeel werd geschonken. Nadat de heer Kerk stra in een kort dankwoord van zijn grote erkentelijkheid had getuigd voor deze hartelijke huldiging, werd er gelegenheid gegeven de jubilaris en zijn gezin te com plimenteren. Hiervan werd druk gebruik gemaakt. De directeur, mr. H. C. van der Mije (rechts), overhandigt de jubi laris een geschenk onder couvert. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Tijdens een bijeenkomst die maandagmiddag door de L.T.B. in Alkmaar is gehouden, is aan de bisschop van Haarlem, mgr. drs. Th. H. J. Zwartkruis, een rapport aangeboden, waar in de resultaten van een concilieberaad, gehouden door de leden van de L.T.B. in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, zijn neergelegd Dit rapport behandelt ker kelijke en godsdienstige zaken, die tijdens de vernieuwing in de Kerk voor velen dik wijls een heet hangijzer vormen. Naar aanleiding van het rapport en de rede, die de bisschop heeft gehouden, kwamen van de zijde der LTB-ers vele vragen los. Een groot aantal leden stelde onder meer vragen over de kwestie in Venhui zen, waar onlangs door de pastoor en de dominee een gezamenlijke Eucharistie viering is gehouden. Vicaris R. Koper, die ook bij de vergadering tegenwoordig was kon hierover mededelen, dat deze geza menlijke viering uit goede bedoelingen is ontstaan. Zowel de pastoor als de domi nee zijn uitgegaan van de oecumenische gedachte. Het bisdom kan een dergelijke viering niet verbieden. Doordat de paro chianen volkomen onvoorbereid waren, kwamen er felle reacties en daarom is er toen op aangedrongen, de bisschop te voren in te lichten. Voor de Kruisweg en het rozenkransge bed dienen gesprekken, kerkelijke zaken betreffende, in de plaats te komen. Deze gesprekken zouden gepaard moeten gaan met eigentijdse gebeden zo was de bis schop na 'n desbetreffende vraag van me ning. Voorts sprak mgr. Zwartkruis zijn teleurstelling uit over het feit, dat het Vaticaans concilie zich heeft beperkt tot de regeling van interne zaken en ontwik kelingshulp en missionering niet aan de orde zijn gekomen. De discussie had een gedegen karakter Dit was ongetwijfeld te danken aan het concilieberaad. dat aan deze bijeenkomst was voorafgegaan. In het rapport, waarin de resultaten van dit beraad zijn neergelegd, blijkt, dat 39 percent van de ondervraagde agrariërs van mening was, dat het gezag van de Kerk hen „de mist had ingestuurd". 24 percent hadden dit gevoel niet. Duidelijk kwam naar voren dat vele jongeren zich veel minder „de mist ingestuurd" voel den. In dit verband kwam naar voren, dat „de Kerk dikwijls te laat komt met be paalde uitspraken" en dat „niet de Kerk, maar wel sommige priesters ons de mist in sturen". Voorts blijkt uit het rapport dat 50 percent van de deelnemers het aanvaardbare gezag van de bisschoppen en de paus zonder meer positief ziet. 44 percent acht het gezag wel aanvaardbaar maar zou hierin meer democratie willen bespeuren. Bovendien verwacht men meer eenheid onder de priesters. Op de vraag „Wat verwacht U van de priester en de parochiegemeenschap" was 34 percent van mening dat de priester een voorbeeld dient te zijn voor de parochie en tussen de gelovigen moet staan, 29 percent ver langde van de priester meer democratie, 28 percent dacht dat het huisbezoek van het grootste belang is en 16 percent was voor inschakeling van leken. Belangrijk vond men dat de preek goed verzorgd werd. Ook het belang van de parochie raad werd benadrukt. Het merendeel der deelnemers stond po sitief ten aanzien van de liturgievernieu wing. 19 percent zou echter gaarne zien, dat de Latijnse mis naast de andere vor men van liturgievieringen zou blijven be staan. Ook een betere tekst van Neder landse liederen en een goed in het gehoor liggende melodie, waren vereisten. De gezinsplanning zag men praktisch una niem als een zaak van persoonlijke ver antwoordelijkheid van de betrokkenen zelf 89 Percent was tegen de geslachtsgemeen schap vóór het huwelijk, hoewel de in druk van de rapporteurs was, dat de me ning van de jongeren niet voldoende tot zijn recht is gekomen. Uit de antwoor den van de jongeren kon men echter wel vaststellen, dat de mening bij de jongeren verdeeld was, met dien verstande, dat het merendeel zich toch positief uitsprak té gen geslachtsgemeenschap vóór het hu welijk. (Van een onzer correspondenten) VELSEN-NOORD Bij de Papierfa briek Van Gelder Zonen is maandag het 40-jarig dienstverband gevierd van de heer F. A. Kuijpers, verbonden aan de bouwafdeling der Papierfabriek. In ge bouw „Concordia" is hij door superieuren en collega's toegesproken en zijn hem ge schenken ter hand gesteld. De heer P. C. Fromberg, chef Algeme ne Dienst herinnerde er aan, hoe de ju bilaris als opperman bij de bouwafdeling van Van Gelder Zonen in dienst is getre den. Daarna is hij vele haren als metse laar werkzaam geweest, werd vervolgens voorman-metselaar en ging in 1956 over naar de administratieve sector bij de af deling Gebouwen en Terreinen. In het particuriere leven heeft de jubi laris eveneens grote verdiensten aldus deze spreker. Zo was hij van 1946 tot 1958 voorzitter van de plaatselijke afdeling van de KAB. bestuurslid van de afdeling Vel- sen en de kring Kennemerland; alsmede gedurende zestien jaar voorzitter van de plaatselijke afdeling van „Herwonnen Le venskracht". Als jubileumgeschenk van het afdelingspersoneel en van de beamten ontving de jubilaris twee enveloppen met inhoud, zijn echtgenote kreeg een mooie plant. Vervolgens is de jubilaris ontvangen door de bedrijfsdirecteur ir. M. J. E. M. Heynens en het hoofd van de technische dienst de heer J. W. Weynman. Ook de heer Heynens herinnerde aan het vele werk, dat de heer Kuijpers op het sociaal- culturele vlak heeft verricht. Uit zijn han den ontving de jubilaris eveneens een ge schenk onder couvert. Het vererend ge tuigschrift en de zilveren legpenning van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del werden hem te zelf der tijd ter hand gesteld. (Van een medewerker) IJMUIDEN Maandag werden in IJ muiden in totaal 11.700 kisten vis aange voerd. Bij de aanvoer waren: 654 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 3325 schol, 22 schar, 5 heek, 115 haring, 128 makreel, 142 schelvis, 1128 wijting, 2965 kabeljauw en gul, 5 leng, 6 poon, 3165 koolvis en 39 diversen. Prijzen, per kilogram, in guldens: heil bot 6.20-5.80, gr. tong 3.51-3.30, grm. tong 3.66-3.54, kim. tong 4.58-4.42. kl. tong I 6.76-5.89, kl. tong II 6.72-5.56, tarbot I 7.50-6.80. Per 50 kilogram: tarbot II 205-190, gr. schol en grm. schol 22-15, kim. schol en kl. schol I 21-15, kl. schol II 23-15, schar 42-34, bot verse haring 35-31, makreel 54-35, gr. schelvis 52-41, grm. schelvis 53-42, kim. schelvis 61-53, kl. schelvis I 65-58, kl. schelvis II 71-62, wijting 33-13, gr. gul 32-28, mid. gul 31-26, kl. gul 31- 18, heek 66, poontjes 83-60, kl. koolvis zw. 17-15. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 122-71, gr. koolvis zw. 50-37.50, gr. leng 52-48. Besommingen, in guldens: KW 63-6170, 114-6200, 103-3000, 145-7170, 94-4500, 178- 7140, 96-6240, 226-6800, 98-4500, 40-4900, 137-5820, 108-4160, 119-1370, 30-4580, 172- 3530, 134-5230, 136-3220, 200-5240, 130-4930, 148-4170, 183-5070, 26-2710, 166-2640, 152- 2080, 38-4360, 12-5910, 111-3720, 102-2870, 169-4430, 70-4330, 220-8370, 110-3740, 160- 1870, 92-3670, 101-14.640, 128-1360, 190- 5630, 156-1400, 91-3850, 162-3730, 59-3320, 24-5020, IJM 73-4670, 154-8000.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5