Engeland beperkt immigratie van Aziaten uit Kenia Lagerhuis aanvaardde wet met een bezwaard hart Alweer zo'n ijzers staaltje van Rath Doodeheefver CDU springt in de bres voor Lübke vlees eten is verantwoord eten Soeslov vraagt in Boedapest steun voor topconferentie Alboran: sleutel op Gibraltar-slot m i wmMwm HET VERTREK DE Hittebestendig Zuid-Jemen wijst alle Britse deskundigen uit Roemenië: Eerst overeenstemming" mm mimmu 3 telegrammen WOENSDAG 28 FEBRUARI 1968 ontwerpers en fabrikanten van behang O n rech tv aardig Vijfduizend Record eieren eten Gevechten (Van onze correspondent) BARCELONA Aan de gevel van een typische Engelse bar in de hoofdstraat van de Britse kroonkolonie Gibraltar hangt een uithangbord met het opschrift: „Welkom zeelui van de Sovjet-Unie". Het is er binnen meestal propvol en op de waard na, die voornamelijk de Spaanse taal bezigt, wordt evenveel Russisch gesproken als in een havencafé in Odes- sa of in Rostov. De Britse marinehaven van Gibraltar is de laatste jaren een belangrijk trefpunt geworden van Russische handels- en vissers schepen, die op weg van de Zwarte Zee naar de Atlantische havens van Cuba en Zuid-Amerika en naar de walvisjachtvelden van de zuidpool steeds meer Gibraltar aandoen. Platte steen Pokerspel 'Gr <3* mmén Onderaardse ruimten Radarstation Onafhankelijkheid Redden (Van onze parlementaire redacteur) De Wildervankers, die gisteren de tri bunes van de Tweede Kamer bevolkten om daar de opheffing van hun gemeente mee te maken, zullen vreemd hebben opgeke ken. Ze beleefden een van de belangrijkste parlementaire gebeurtenissen van de afgelo pen kwart eeuw. Want zo mag men het vertrek van de vier radicalen uit de K.V.P. gerust noemen. Het kan overigens zijn dat de Groningse bezoekers de ernst van de situatie niet direct door hadden. Dat is hen dan vergeven, want zo'n uittreding is eigenlijk maar een zeurderig gedoe. Van Mierlo voorspelde vorig jaar de ont ploffing van de bestaande partijen, maar de knal is uitgebleven. Wat zich de laatste dagen heeft afgespeeld lijkt meer op een soort tangbevalling. Iedereen is opgelucht dat het kind dan toch ter wereld is. Hoe het er uit ziet is niet eens zo belang rijk. Woorden als „scheuring", „crisis" en „con flict" wekken altijd het vermoeden dat er aan het Binnenhof zoiets aan de hand is als een chaotische worstelpartij. Dat is ook wel zo maar het komt zelden voor dat de deelnemers aan zo'n conflict met rode koppen en schuimbekkend tegenover elkaar staan. In werkelijkheid zijn politieke conflic ten altijd zaken waaraan veel langdurige nachtelijke vergaderingen te pas ko men. Er wordt daarbij teveel gerookt en wellicht gedronken. Na een paar van die vergaderingen treedt dan de uitputting in. Dezelfde woorden zijn al zo vaak gezegd. Dezelfde standpunten zijn al zo vaak herhaald. En dan komt het moment waar op het conflict aan den volke moet wor den getoond. Opvallend is dan dat ieder een iijn tegenstander ontziet. Iedereen probeert de beschuldiging te ontlopen dat hij zijn tegenstander op het laatste mo ment nog een trap na gaf. Dinsdagochtend verliet drs. Schmelzer zijn fractie om de pers te vertellen dat zijn club niet meer te lijmen was. Dat was toen al geen nieuws meer, maar het was aardig om te horen hoe drs. Schmel zer het nieuws zou brengen. Zelden heb ben tegenstanders zo het volle pond ge kregen. Het leek wel of de katholieke fractievoorzitter bepaald opgelucht was dat hij de tegenstellingen in zijn fractie eindelijk eens niet hoefde te bedekken met ingewikkelde woorden. „We hebben", zei drs. Schmelzer, „als goede collega's Kamerleden afscheid genomen en ik heb de hoop uitgesproken dat wij elkaar in het belang van de publieke zaak als bur gers van Nederland misschien nog eens zouden kunnen vinden, zij het als leden van verschillende fracties". Je kunt je voorstellen hoe dat gaat. De beslissing is gevallen. De hele frac tie staat op en de radicalen lopen op hun voormalige fractievoorzitter toe. Aarden, bleek en uitgeput na de vele nachtelijke vergaderingen, voorop. Hij legt zijn klei ne sigaartje op een van de fractieasbak ken voor het laatst. Stil grijpt hij de uitgestoken hand van Schmelzer. De kin deren vliegen uit. De politieke emigran ten trekken weg naar het beloofde land of naar de woestijn. Daarachter Van Doorn, oud-voorzitter van de K.V.P., voorzitter van de KRO, zijn emotie verbergend onder zijn snor. Met zijn vreemde neuzelende stem mom pelt hij enkele afscheidswoorden. De ser pentines langs de loopplank kunnen de pijn van het afscheid niet verdrijven. Daarachter Janssen, jong nog, maar vastbesloten. Een jaar geleden kwam hij in de Kamer, vervuld van hoop. De wer kelijkheid was anders. Zo meteen verlaat het schip het roomse vaderland. De scha re heeft het gevoel dat Schaepman en Nolens het tafereel gadeslaan. En juf frouw Kok pinkt een traan weg. Het is waar: dit is een parodie. Maar zo ongeveer moet het wel gegaan zijn. Bogaers zélf sprak in zijn brief aan dg K.V.P. waarin hij zijn lidmaatschap opzegde van „de weemoed die aan het vertrek eigen is". En een paar ali nea's verder schrijft hij: „Ik ben dank baar voor het vele goeds dat de Partij in vele lange na-oorlogse jaren heeft ge daan voor het welzijn van land en volk. Ik ben velen van u persoonlijk erkente lijk voor de vriendschap en de hartelijk heid die ik jaren heb mogen ondervin den". De oppositie heeft de sfeer goed aange vuld. De fanfares en de juichkreten ble ven uit. Iedereen was vol begrip voor het moeilijke moment. Den Uyl was zo zwijgzaam mogelijk en Van Mierlo sprak van een „moedige beslissing". De radicalen zijn hun politieke bestaan begonnen als een groepje uitgeputte man nen. Ze missen een eensgezinde achter ban. Dat is een levensgroot bezwaar. Of zij het redden zal vooral afhangen van de beslissingen die de radicalen in de A.R. durven nemen. Hun uittreden dat ei genlijk onvermijdelijk is, wil het radi cale experiment niet in een mislukking eindigen zal nog veel meer pijn kosten. De verbondenheid aan het eigen huis weegt bij de gereformeerden veel zwaar der dan bij de katholieken, die in ver sneld tempo allerlei oude begrippen over boord gooien. Over een paar maanden, misschien weken, zullen we weten of die verbondenheid voor velen misschien niet te groot was. (Van onze correspondent) LONDEN Terwijl in één dag tweeduizend Aziaten uit Kenia naar Londen vlogen om op het laatste nip pertje Groot-Brittannië binnen te kunnen komen voordat de deur jaren lang vrijwel op slot gaat, heeft het Lagerhuis gisteravond met bezwaard hart het wetsontwerp op de beper king van de immigratie van Gemene bestburgers, hoewel zij Britse staats burgers zijn, goedgekeurd. De oppo sitie steunde de regering. De liberalen stemden en bloc tegen, terwijl de rest van de tegenstemmers of Labour of Conservatief was. Vandaag ADVERTENTIE Uw behangleverancier heeft ijzersterke staaltjes voor u klaarliggen. Radocota superafwasbaar behang van Rath Doodeheefver. Mooi behang dat tegen een stootje kan. Niet verkleurt. Waarvan u alle •vlekken in een wip verwijdert. Ideaal voor èlk vertrek. Kwaliteitsbehang dat overal fleurig schoon biijff. Jarenlang. Vraag uw vakman. 53 cm Breed; 1.20 per strekkende meter. volgt de artikelgewijze behandeling. Wanneer alles gaat zoals de regering wil, zal het Hogerhuis het ontwerp morgen goedkeuren, waarna het onmiddellijk wet wordt. Dr. Ramsey, de aartsbisschop van Canterbury en geestelijk hoofd van de Engelse kerk heeft zich als voorzitter van het Nationale Comité van Gemenebest immigranten dat hun opneming in de Britse samenleving probeert te vergemak kelijken, tegen het wetsontwerp uitge sproken omdat hij het in strijd acht met de rechtvaardigheid. Het argument van James Callaghan is, dat juist terwille van de integratie van de zich in Engeland bevindende Gemene bestimmigranten een dam moet worden opgeworpen tegen een plotselinge vloed golf, zoals deze thans uit Kenia komt op zetten, als gevolg van de actie van de Keniase regering tegen de Aziatische ge meenschap in dat land. Minister Cal laghan zei dat de regering in elk geval de nodige soepelheid zal betrachten. Volgens de vertegenwoordigers van de Aziatische gemeenschap zijn er niet 100.000 Keniase Aziaten, zoals de re gering zegt, maar slechts 78.000 die aan spraak maken op het Britse staatsburger schap, terwijl niet meer dan 40.000 hun ner van plan zouden zijn naar Engeland te komen. Was de Britse regering met in paniek geraakt dan was het misschien mo gelijk geweest in overleg met Kenia een immigratieplan over vijf jaar uit te sme ren, aannemende dat het waar is wat de regering van Kenia zegt, namelijk dat zij terwille van de eigen economische pres taties de Aziaten in beroep en bedrijf slechts geleidelijk wil wegwerken. Verwacht wordt dat morgen, als in Groot-Brittannië voor de Aziaten het scherm neergaat de laatste week vijfdui- WASHINGTON (AP) De vijftien jarige Charlie Breedon, leerling van een middelbare school in Washington eist het record eieren eten op. Hij at er vijftig in 55 minuten, aldus weet de sportredacteur van het schoolblad te melden. Charlie voelde zich eerst niet zo erg lekker na die vijftig hard gekookte eieren. Maar vandaag gaat het alweer beter, aldus de sportredacteur. zend hunner Engeland zullen zijn binnen gekomen. Aangezien dit voor het merendeel ge trouwde mannen zijn, mag worden aan genomen dat ze later door 20.000 gezins leden zullen worden gevolgd, hetgeen is toegestaan. De enige rebel in het conservatieve schaduwkabinet die zoals te verwachten was tegen de immigratiecontrole stemde, was de vroegere conservatieve minister van Koloniën MacLeod. Er waren tussen de 20 en 30 onthoudingen, maar opmerke lijk was dat, toen er gestemd werd, er in totaal 180 Lagerhuisleden afwezig waren van wie ongeveer honderd Labour-leden, velen met toestemming van hun fracties omdat hun plichten hen elders riepen. India, aldus meldt het Britse persbureau Reuter, is van mening dat de voorgestelde nieuwe immigratiebepalingen „elementen van racisme" bevat. Dit heeft de Indische onderminister van Buitenlandse Zaken Baliram Bhagat gezegd. Op het vliegveld van Nairobi in Kenia is het gisteravond tot gevechten gekomen, toen Keniase politiemannen met gummi stokken insloegen op duizenden mannen, vrouwen en kinderen van Aziatische af komst die zich voor de toegang ver drongen om afscheid te nemen van naar Londen vertrekkende familieleden. Aziatische jongeren vochten terug. Er zou niemand ernstig zijn gewond. De moeilijkheden begonnen toen de po litie alleen mensen met een reisbiljet in de vertrekhal toeliet. Twee minuten zou iemand met dit vreemdsoortige geval om zijn hoofd in een brandend vliegtuig in leven kunnen blijven. De „hoofdbescher mer", waarmee in Oklahoma (V.S proeven worden genomen, bestaat onder meer uit hittebestendig plastic. NEW YORK. De vroegere rock'n rollzanger Frankie Lymon is dinsdag op 26-jarige leeftijd in New York overleden. Men vermoedt dat hij te veel verdovende middelen heeft ingenomen. Hij was leider van de groep „Frankie Lymon and the Teenagers", die vooral in de periode van 1954 tot 1956 bekend heid kreeg met platen als „Itty Bitty Pretty One", „Goodby-Goodby", „The abc's of Love" en „I'm not a juvenile de linquent". De groep ging uiteen toen het sopraanachtige stemgeluid van Lymon een baritonklank kreeg. BONN (AP) De president van West- Duitsland Heinrich Lübke zal wellicht vrijdagavond voor de televisie antwoor den op de beschuldigingen dat hij mee geholpen heeft aan het ontwerpen van nazi-concentratiekampen, aldus is van welingelichte zijde in Bonn bekendge maakt. De verklaring die Lübke zal afleggen moet nog worden goedgekeurd door kan selier Kurt Georg Kiesinger en het Westduitse kabinet, dat vanmorgen bij eenkwam om hierover te beraadslagen. Gisteren hebben de Christen-Democra tische Unie van Bondskanselier Kiesin ger en de met haar verbonden Beierse Christen-Sociale Unie het voor de om streden president opgenomen. De jongste actie van de hoofdredacteur van het ge- illustreerde weekblad „Der Stern", Henri Nannen, tegen het staatshoofd noemen de twee partijen een „smerige aanval". In de verklaring van de CDU en CSU wordt eraan herinnerd, dat Nannen lid is van de liberale FDP, die in de opposi tie is. „Men weet dat er in de FDP krach ten zijn die nu het liefst met de SPD een nieuwe Bondspresident zouden kiezen om zo de grote coalitie (van CDU-CSU en SPD) te ondermijnen en tot een andere coalitie te komen". De FDP reageerde hierop met een verklaring, dat dit een wilde beschuldiging is en dat Nannen geen lid van de FDP meer is. De Amerikaanse grafoloog J. Howard Haring heeft tegen de Bondsrepubliek een aanklacht ingediend, omdat men in Bonn zijn deskundigheid in twijfel heeft getrokken. Volgens de handschriftkundi ge is de handtekening onder een con tract voor de bouw van barakken voor concentratiekampgevangenen van de nazi's wel van Lübke. De Westduitse autoriteiten hebben steeds gesteld, dat deze handtekening vervalst is. ADVERTENTIE Want vlees houdt fit. De eiwitten in vlees zijn onontbeerlijk voor een goede conditie.Conclusie? Vlees uw hoofdschotel, elke dagl ADEN (Reuter) De minister van Defensie van Zuid-Jemen (het voorma lige Aden) heeft alle Britse deskundigen bij het leger van Zuid-Jemen uitgewezen. Minister Ali Salem al Beedh, die on langs in Moskou is geweest, heeft niet gezegd wie de Britten zal vervangen. De minister bracht een bezoek aan de Sovjet-Unie met het doel, hulp te krijgen bij de ontwikkeling van de strijdkrachten van Zuid-Jemen. BOEDAPEST (Reuter en AFP) —De Sovjet-Unie heeft op de internationale ver gadering van communistische partijen in Boedapest de deelnemende partijen ver zocht steun te verlenen aan het Russi sche voorstel, in november of december van dit jaar een communistische topcon ferentie te beleggen. De Russische communistische theoreti cus Michail Soeslov verklaarde dat op de De aanwezigheid van de Russische zeelieden is een welkome steun voor de door Spaanse blokkade geplaagde economie van de kolonie. Zij zijn niet karig in het drinken van wodka en het kopen van transistors en scheerappa- raten in dit invoerrechtenvrije para dijs. Dat is de electronische appara tuur in de laadruimen van de vissers schepen ook niet in het verzamelen van gegevens over de Britse vesting die in de rots van Gibraltar is uitgehouwen en de nabij gelegen Amerikaanse mari nebasis in het Spaanse Rota, waar een deel van de Polaris-vloot zich bevindt. Het weekblad „America", heeft on langs ernstig tegen deze Russische aanwezigheid op Gibraltar gewaar schuwd en heeft gewezen op het gevaar dat bij een eventuele overdracht van deze rots aan Spanje, zoals de laatste tijd door de regering in Madrid steeds krachtiger wordt geëist, in de toekomst ook Russische oorlogsschepen toegang tot deze „poort van de Middellandse Zee" zouden kunnen krijgen. Spanje is uiterst verbolgen over het feit dat de Verenigde Staten zich van stemming hebben onthouden toen de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties het vorige jaar een re solutie aannam, waarin Groot-Brittan nië en Spanje werden gemaand tot het houden van besprekingen over het be ëindigen van de koloniale positie van Gibraltar. In Madrid maakt men er geen ge heim van dat bij de komende onder handelingen over een verlenging van de Amerikaanse militaire faciliteiten op het Iberische schiereiland, de kwes tie Gibraltar een grote rol zal spelen. De Verenigde Staten lijken echter niet bereid deze concessie te aanvaar den. Nog onlangs heeft een grote een heid van de Amerikaanse zesde vloot een beleefdheidsbezoek aan Gibraltar gebracht. Dit is aanleiding geworden tot een felle campagne in de Spaanse dagbladen, die er hun verontwaardi ging over uitspraken dat Amerika hiermee openlijk steun verleende aan een koloniaal regime. Voor het geval dat de Spaanse aan spraken op de rots van Gibraltar met de steun van de meerderheid in de Verenigde Naties met succes worden bekroond, hebben de strategen van de Amerikaanse zesde vloot een nieuw steunpunt gezocht in de Middellandse Zee, als antwoord op het dreigende overwicht van de Russische vloot in deze „zee van de beschaving". Het Amerikaanse oog is daarbij gevallen op een minimaal klein rots-eiland, dat de „sleutel" in de straat van Gibraltar wordt genoemd. Het is zo klein, dat het op vrijwel geen enkele wereldatlas voorkomt. Maar de zeelieden die vanuit de Mid dellandse Zee koers kiezen naar de Atlantische Oceaan kennen het als een immers verlaten oord, dat als een grote platte steen oprijst uit de water massa, het eiland Alboran. DEZE vulkanische steenklomp heeft de vorm van een driehoek en is aan de langste zijde zeshonderd meter lang en maximaal driehonderd meter breed. Boven het eiland Alboran met de vuurtoren. Onder Alboran, gelegen tussen Almeria en Melilla in kaart ge bracht. IN HET internationale pokerspel speelt de regering in Madrid steeds openlijker in de Franse kaart. De gaullistische verzoeningspolitiek heeft veel aanhangers in de Spaanse hoofd stad. Daarnaast past geheel in het raam van de Spaanse trots een vorm van neutraliteit die groter politiek ge wicht geeft aan de militair en econo misch zwakke natie. Deze mentaliteit uit zich in een groeiende anti-Amerikaanse houding en toenemende critiek op de Spaans-Ame rikaanse militaire akkoorden, die in 1953 zijn gesloten en dit jaar aan her ziening toe zijn. Volgens deze akkoor den beschikken de VS in Spanje over grote luchtbases bij Madrid, Zaragoza en Sevilla en een zeer belangrijke marinehaven in Rota bij Cadiz, de enige Polarisbasis in het vasteland van Europa. Ze ligt precies halverwege tussen de Spaanse stad Almeria en de Spaanse enclave in Marokko, de stad Melilla, op veertig zeemijlen van beide. Tach tig mijl scheiden het van Gibraltar. Het is er doods en verlaten, want er groeit geen enkele plant, geen boom is er te zien. Er staat alleen een vuur toren die in bedrijf wordt gehouden door een detachement van het mili taire garnizoen van Melilla. In vroe ger jaren is er door Spanje een kleine militaire bezetting gelegerd, maar die is sedert mensenheugenis teruggetrok ken. Het eiland heeft geen enkele func tie meer en is alleen een twintig meter hoog oprijzend obstakel voor de scheepvaart. Maar het is een ideaal spionage- oord, van waaruit de scheepvaart in dit deel van de Middellandse Zee ge controleerd kan worden. Geologen heb ben vastgesteld dat deze kleine steen klomp die boven het water uitsteekt, een onderdeel is van een groot mas sief plateau onder de zeebodem. Er zouden grote onderaardse ruimten in kunnen worden uitgegraven. De VS stellen zich voor hier een belangrijk radarstation te vesti gen. Nadat dit bekend is geworden, is het eiland door de Spanjaarden zon der dralen omgeven met een soort „Flemingiaanse" sfeer, een soort schuilplaats voor een nieuwe dokter No, waartegen alleen het vernuft van James Bond iets kan uitrichten. En op hetzelfde moment is het wantrou wen ontstaan tegen de Amerikaanse bedoelingen met dit verlaten stukje Spaanse grondgebied. Het dagblad „Informaciones" schreef dat, wanneer Amerika de beschikking over dit eiland zou krijgen, Spanje de sleutel uit handen zou geven voor het slot op de Straat van Gibraltar. De ze mening deelde deze week het dag blad „Hoja de Lunes", dat verklaar de dat Madrid dit stukje rots in de Middellandse Zee slechts tegen een zeer hoge prijs zou kunnenafstaan. Het blad verzweeg de grootte van die prijs, maar het was iedere lezer dui delijk dat de Rots van Gibraltar werd bedoeld. Het eilandje Alboran is slechts een kwart van de oppervlakte van de rots van Gibraltar en Madrid hoopt dat de VS het zal willen aanvaarden in ruil voor steun aan de Spaanse aan spraken op de laatste Britse kolonie in Europa. topconferentie de kwestie aan de orde moet worden gesteld van het aaneenscha- ren van alle communistische en anti-im perialistische groeperingen in het belang van het socialisme en de vrede. Ook andere gedelegeerden, de Westduit ser Max Schafer en de Pool Zenon Klisz- ko .hadden zich voor het houden van een topconferentie uitgesproken in ongeveer dezelfde periode, waarbij Kliszko betoog de dat het doel van zo'n conferentie moest zijn de eenheid te vestigen. Roemenië heeft gisteren laten weten dat de onafhankelijkheid van elke partij een onaantastbaar iets is en verweet de orga nisatoren van de conferentie discriminatie bij de toelating van deelnemers. Deze beschuldiging stond in een verkla ring van de Roemeense Communistische Partij, gepubliceerd in het officiële or gaan „Scinteia". Ze houdt vermoedelijk verband met de uitsluiting van Joegosla vië en enkele kleine partijen. De conferentie van Boedapest is bijeen geroepen om op topniveau de communis tische „strategie" inzake Vietnam, het Midden-Oosten, Europa en Latijns Ameri ka nader onder de loep te nemen. Gus Hall, de leider van de delegatie van de Amerikaanse Communistische Partij, zei dat de kwestie-Vietnam aan de orde is geweest. Bij deze kwestie ging het er volgens hem in de eerste plaats om wat er gedaan moet worden om het Ameri kaanse volk te „redden van de dwaashe den van zijn eigen regering". Hall onthulde voorts dat er op de con ferentie unaniem een boodschap aan het Vietnamese volk is goedgekeurd, waarin de Vietnamezen „alles goeds wordt ge wenst in hun strijd tegen de Amerikanen". De Roemeen Paul Niculescoe-Mizil bleek nog niets voor een topconferentie te voelen. Hij drong erop aan, eerst nog een consultatieve bijeenkomst te houden. De zelfde term gebruikte hij voor de huidige vergadering. Mocht de gedachtenwisseling tot overeenstemming leiden, dan is het volgens hem toch nog nodig „dat de pun ten van overeenstemming aan de belang hebbende partijen worden voorgelegd ten einde hun instemming te krijgen". Ook is het volgens Niculescoe-Mizil nodig „wegen te zoeken om ook de overige anti-impe rialistische krachten te laten deelnemen aan de topconferentie". J Shriver. Sargent Shriver, de 52 jaar oude directeur van het programma tot be strijding van armoede, is de voornaam ste kandidaat voor de functie van Ame rikaans ambassadeur in Parijs. Deze functie wordt nu bekleed door Charles E. Bohlen. Herkiesbaar. De Israëlische president Zal- man Shazar heeft zich herkiesbaar ge steld voor een tweede ambtsperiode van vijf jaar. De 78-jarige president werd in 1963 gekozen. Aardschok. Het Oostalgerijnse plaatsje El Alem is zondag door een hevige aard schok getroffen. Een man is om het leven gekomen en vier anderen wer den gewond Kiesgerechtigd. Een commissie uit alle partijen in het Britse Lagerhuis heeft de regering voorgesteld de kiesgerech tigde leeftijd te verlagen van 21 tot 20 jaar. Ontspoord. De expressetrein Warschau- Wenen is bij Nedakonice in Zuidoost- Moravië ontspoord. Een persoon is hier bij om het leven gekomen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3