Gezinsplanning in Malazvi taboe NEDERLANDSE VOORLICHTER MOEST HET LAND UIT Missie uit Polen terug FIFAX Beter met Boter Staat leent 600 miljoen Druk van twee kanten op Baath-regime in Syrië Vroom en Dreesmann gaat ook NS-trips verkopen Rijdende kluis gereed Regering bevreesd voor neo-kolonialisme In West-Europa 11.273 computers Belgische Kamer akkoord met grondwetswijziging Nasser-aanhangers vooral belangrijk 'n fctnoracff Zaanland se weer geen dividend Gelijk dividend Key en Kramer GGD-Deventer moet onderzoek overdoen de matras waarop u werkelijk uitrust! neem DONDERDAG 29 FEBRUARI 1968 13 „Zeg dat hij weg moet!" Regering is jaloers Niet de eerste tegenslag Schijndemocratie „Gevaarlijke zaak Verstopt? m Grootmoeder wist het en een I C? kind weet het: de enige beste bruine saus is saus waar échte boter aan te pas komt r-..: In VS al 40.000 II BEIROET (DPA) Het extreme Baath-regime in Syrië gaat zijn derde jaar in met strijd om te kunnen voort bestaan. Februari 1966 werd presi dent generaal Amin Hafis in een van de bloedigste staatsgrepen die Syrië gekend heeft door de extreme groep van zijn eigen Baath-partij gevangen genomen. Later wist hij naar Libanon te ontkomen, waar hij nu in balling schap leeft. Velen zien in nem de man die Syrië uit haar starre politieke isolement zou kunnen verlossen. r 'M TJil Duitse legerhelikopter neergestort, 4 doden Sterke mannen (Van een onzer redacteuren) DEN BOSCH De 42-jarige Nederlander M. J. Groeneveld ver bleef kortgeleden nog met vrouw en drie kinderen in Malawi. Hij was een van de velen die de hulp aan de ont wikkelingslanden gestalte geven. Deze week spraken wij met hem in zijn tot buitenhuisje omgebouwde oude boerderijtje, diep in het Bra bantse achterland. Hij is namelijk uitgewezen uit het vroegere Nyassa- land op beschuldiging van het bevor deren van geboortenbeperking. Tele fonisch kreeg hij te horen dat hij het land binnen vijf dagen moest ver laten. Enerzijds begrijpt hij deze maatregelen van president dr. Banda wel. „Een groei ende bevolking is de trots van een jonge staat en geen regering wil graag dat hierin verandering komt. Maar het is te gelijkertijd diep tragisch te bedenken dat de bevolking hierdoor leeft onder een on draaglijke spanning. De zuigelingensterf te in Malawi bedraagt meer dan 50 per cent. De sterfte van kleuters vertoont na twee jaar een piek. Doordat een nieuwe telg de voeding overneemt, krijgt de jon ge kleuter te weinig. De regering wil echter van geen verandering horen. Haar standpunt is: „Jullie weten niets af van de tradities en begeven je op geheim gebied. Jullie kweken lichtzinnige men sen en moedigen seksuele experimenten aan, terwijl jullie de moraal omlaag ha len". Dat ook aan de mensen moet worden gedacht is een Europese opmerking die niet wordt geaccepteerd. Marius Groeneveld, die opgeleid werd aan het instituut voor Kerk en Wereld in Driebergen en die op dit gebied acht jaar lang in Nederland werkzaam was, werkte voor de Wereldraad van Kerken in het centrum van de Anglicaanse en Presbyteriaanse kerk bij het dorpje Ka- supe, midden in het Afrikaanse oerwoud. Het bestond uit een kerk in aanbouw, een middelbare school, een hospitaal en een vormingscentrum. Er werden cursussen gegeven voor kerkelijke training. Vorig jaar begon men met sociaal-maatschap pelijke voorlichting, waarbij onderwerpen als gezinsvraagstukken, het budget (een belangrijk punt nu er langzaamaan geld in omloop komt), gezinssamenstelling, voeding e.d. Men bereikte daarmee on geveer 700 mensen, wat volgens Afrikaan se begrippen veel is. Totdat men een weekend wilde organi seren voor verloofde paren. Er zou gedis cussieerd worden over liefde, huwelijk, eeks en tradities. Ditmaal schakelde men, om zoveel mogelijk mensen te benaderen de radio ook in. „De radiomensen von den het klaarblijkelijk opzienbarend, want zij zonden het bericht een paar maal uit", aldus de heer Groeneveld, die vermoedde dat president Banda het ook had gehoord. En dr. Banda liet er geen gras over groeien. „Zeg tegen meneer Groeneveld, dat hij het land uit moet", zei hij tegen een van zijn ambtenaren, ADVERTENTIE SCHIPHOL. „Het komende jaar ver wacht ik al een belangrijke uitbreiding van de handel met Polen. De balans is op het ogenblik ongeveer in evenwicht." Dit zei gisteren de voorzitter van de Cen trale Kamer voor Handelsbevordering de heer Sidney J. van den Bergh bij zijn te rugkeer uit Polen als voorzitter van de 62 leden tellende Nederlandse economi sche missie. Gevraagd naar de concrete resultaten noemde de heer Van den Bergh de scheepsbouwindustrie. Er zijn in die sec tor al enkele bestellingen genoteerd, voornamelijk voor speciale schepen als baggermolens e.d., waarvan delen in Po len zullen worden gemaakt. Ook verte genwoordigers van de agrarische sector, chemische industrie, koelindustrie, bier brouwerijen en de textielindustrie heb ben goede contacten gelegd en goede za ken kunnen doen. In mei zal een Nederlandse economi sche missie een bezoek brengen aan Tsjechoslowakije. Aan het hoofd zal staan minister De Block, „omdat", zo zei de heer Van den Bergh, „een delegatie met een minister aan het hoofd meer indruk maakt dan één met een oud-mi nister." die zich telefonisch van deze opdracht kweet. De heer Groeneveld vindt een derge lijke maatregel niet vreemd. „Elke maand worden er tenminste twee mensen Mala wi uitgewezen, meestal op volstrekt on duidelijke gronden. Het opvallende is dat het altijd mensen betreft die werkzaam zijn in de sociaal-maatschappelijke sfeer. De regering van Malawi vindt dat dit werk door haar dient te worden gedaan. Maar het tragische is dat men er geen kader en geen geld voor heeft om de zaak aan te pakken. Een poging onzer zijds om te gaan werken via de officiële instanties is een jaar geleden op niets uitgelopen". „Zo'n jonge regering is ja loers op de successen die anderen beha len. Men is bang dat anderen met de eer gaan strijken maar vergeet dan dat de kerk daar geen behoefte aan heeft. De vrees voor het neo-kolonialisme, het op die wijze beïnvloeden van de bevolking en het houden van een vinger in de pap, zitten er te sterk in", aldus de heer Groe neveld. Vlak voordat hij weg ging gelastte dr. Banda een onderzoek naar alle activitei ten van het vormingscentrum. De kans dat men met alle werk zou moeten stop pen zat er volgens hem wel in. Het is niet de eerste tegenslag in Malawi. Een voortreffelijk kerkelijk project om vol wassenen lezen en schrijven te leren werd enkele maanden geleden getorpedeerd en een sociaal hulpproject waar per jaar 2,5 miljoen gulden ingestoken werd kon ook geen genade vinden in regeringsogen. Dat gaat dan vaak weinig officieel. Men wordt dan opgebeld met de medede ling: „Morgen bestaat dit of dat niet meer. Wilt u het bordje voor uw gebouw maar weghalen?" Ook met het uitvoeren van bouwwerken heeft men geen haast. Als dringend nodige dakspanten na ein deloze bestellingen eindelijk arriveren, kunnen ze door het ontbreken van een wagen niet* vervoerd worden. Voor de mannen in Malawi is het geen probleem een of meer dagen of weken een cursus te volgen, want niemand heeft er werk. Het is de traditie dat de vrouw het land bewerkt. Toch wordt meer en meer ingezien dat ook de ontwikkeling van de vrouw van belang is voor het land. Malawi is niet meer zo feodaal dat de man er niets meer doet. Maar in veel Afrikaanse stammen is de vrouw de cen trale figuur in het stamverband. Als de man trouwt gaat hij wonen bij de-vrouw en komt hij in het familieverband van de vrouw, om wie alles draait. Volgens de heer Groeneveld bestaat er wel een spanning tussen de generaties, vooral op het gebied van de gezinsplan ning. Ouderen maken er geen probleem van, maar de jongeren zijn sterk geïnte resseerd. De regering maakt het spreken hierover echter onmogelijk. „En als de regering iets niet wil, is er geen mens die het in zijn hoofd haalt toch iets te ondernemen. Het is een totalitair regime, een schijn-democratie. Dat is misschien voor Afrika heel goed, maar het heeft zijn consequenties", zegt de heer Groene veld. „De studenten vormen in dit ver band een zeer suspecte groep. Daarin^ zit ten de mensen die politiek zeer bewust zijn en zij vormen zeker in Malawi de partij welke zich het sterkst verzet tegen het huidige regime. Tot de elite behoor je reeds als je op een middelbare school zit". De teleurstellende ervaringen in Mala wi betekenen niet het einde voor ontwik- kelingsdeskundige Groeneveld. Op de te rugweg heeft hij reeds besprekingen ge voerd op het vliegveld Nairobi met een vertegenwoordiger van de Afrikaanse Kerkenbond. Over de ervaringen van de heer Groe neveld in Malawi zegt prof. dr. R. A. J. van Lier, hoogleraar in de niet-westerse sociologie: „Het is uiterst gevaarlijk als privé-organisaties uit Westerse landen zich in ontwikkelingslanden gaan bezighouden met gezinsplanning als zij niet de volle dige zekerheid hebben dat de regering hen steunt. Een aantal Noordafrikaanse landen voert experimenten uit. Ten Zui den van de Sahara is vrijwel nog geen Afrikaans land, dat zich voor gezinsplan ning heeft uitgesproken. Kenya is een uit zondering. Kinderen hebben in ontwikke lingslanden een andere betekenis dan bij ons. Een vader van een groot gezin is een groot man. Kinderen worden gezien als toekomstige werkkrachten. Zij vor men een soort oudedagsverzekering. Dat is niet zo maar te veranderen. In elk ge val moet elk initiatief tot geboortenbeper king van de regering van het betrokken land uitgaan. In de eerste plaats moet de bevolking begrip worden bijgebracht Daarom moeten in het betrokken land goede voorlichters worden opgeleid. Met de opvatting dat door gezinsplan ning de welvaart vanzelf stijgt is prof. Van Lier het niet eens. „Een land moet beslist al in ontwikkeling zijn, wil beper king van gezinsgrootte een hogere levens standaard tot gevolg hebben. Hier in het westen is de beperking van de gezinsom vang ook pas begonnen na stijging van de welvaart", zegt hij. ADVERTENTIE ELKE DROGIST HEEFT HET! ADVERTENTIE v V U) J i DEN HAAG. Naar het ministerie van financiën meedeelt is onder overeen komstige voorwaarden als die van de on langs uitgegeven 6V2 percent lening 1968, een onderhandse lening aangegaan met het Algemeen Burgelij k Pensioenfonds tot een bedrag van 600 min. Voor het bedrag van deze lening zal de voorinschrijfrekening van het fonds bij 's rijks schatkist op 1 maart 1968 worden belast. Op de voorinschrijfrekening wor den de gelden verantwoord die het fonds in de schatkist heeft gestort ter deel neming in nog uit te geven staatsleningen De onderhandse lening houdt dus een con solidatie in van een gedeelte van deze gelden en betekent geen nieuw beroep op de kapitaalmarkt. FRANKFORT. Het aantal compu ters in West-Duitsland is van 94 in 1959 tot 3.800 in dit jaar gestegen. Verwacht wordt dat tegen 1975 11.550 computers in de Bondsrepubliek werkzaam zullen zijn, aldus het metaalsyndicaat IG-Metall, dat een onderzoek in deze branche heeft la ten instellen. Van de 11.273 computers die in 1967 in West-Europa in gebruik waren, stonden er 7.291 in de EEG-landen. In de Verenig de Staten waren in 1967 40.000 computers in gebruik. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De Belgische Kamer heeft gisteren twee wetsontwerpen aange nomen. Het eerste heeft betrekking op het toestaan van voorlopige kredieten ten las te van de begroting van 1968. Het tweede diende om de nieuwe volks vertegenwoordiging die na de komende verkiezingen van 31 maart zal worden ge vormd de bevoegdheid te geven een wijzi ging van de grondwet te behandelen. Hafis schijnt zich echter nog niet op- (Van onze correspondent) UTRECHT In twintig filialen van Vroom en Dreesmann worden van zaterdag 2 maart af vakantie reizen en minitrips van de Nederland se Spoorwegen verkocht. Na de Sperwer-kruideniers gaat nu ook het grootwinkelbedrijf als „verpakt ar tikel" N.S.-activiteiten verkopen. Gaat het bij de kruideniers om spe ciaal voor hen samengestelde trips, de afdeling vakantiereizen van het warenhuis gaat de hele collectie twee^, drie-, vier-, vijf- en achtdaagse vakantiereizen van de N.S. aanbieden. De verkoop heeft plaats via het on langs in V. en D. opgenomen Reis bureau „Centouri". De Nederlandse Spoorwegen hebben tot deze samen werking met V. en D. besloten omdat zij zeker voor hun verpakte, ge- standariseerde produkten als deze korte toeristische reizen, prijs stellen op zoveel mogelijk verkooppunten. V. en D. is daarbij voor de N.S. interes sant omdat in de warenhuizen een groot vrouwelijk publiek met de reisaanbie- dingen geconfronteerd wordt en de prak tijk uitwijst dat de vrouw een doorslag gevende stem heeft als het gaat om der gelijke reizen. De spoorwegen, die uit hun toeristische activiteiten al 12 tot 15 percent van hun reizigersontvangsten putten, zien de toe ristische markt als een ideaal voor propa ganda en werving, omdat hij versneld meegroeit met het stijgen van het in komen. Zolang het -bonafide organisaties zijn die hun aanbiedingen distribueren en propageren zijn zij volledig „in" om op deze wijze inkomstenbronnen aan te bieden. De meisjes die in de warenhuizen het „Centouri" Reisbureau gaan bemannen, zijn twee dagen door de N.S. geïnstrueerd zodat zij in staat zijn eenvoudige aan vullende inlichtingen te geven. Aan meer bestaat naar het oordeel van de spoor wegen in eerste instantie geen behoefte omdat zij hun toeristisch produkt nu een maal zien als een verpakt merkartikel. Met de V. en D.-directie is niet ge sproken over mogelijke uitbreiding van de aanbiedingen tot gewone treinkaartjes. In het algemeen bezinnen de spoorwegen zich op mogelijke aanvullende verkoop van treinkaartjes op nieuwe verkoop punten, maar concrete gedachten bestaan daarover nog niet. Te denken valt onder andere aan sluiting van stationsloketten langs minder rendabele lijnen en ver plaatsing van de kaartjesverkoop van de ontmande stations naar kruideniers si garenwinkeliers en andere middenstands- bedrijven op in aanmerking komende punten. MITTENWALD (AP) Vier West- duitse soldaten zijn om het leven gekomen bij het verongelukken van een helikopter. De piloot werd ernstig gewond. Volgens ooggetuigen viel de helikopter „als een steen" omlaag. De slachtoffers waren de tweede piloot, de navigator en twee ser geants van een berglandbataljon. (Van onze correspondent) AMSTERDAM „De auto is er op gebouwd een beleg van een uur te kunnen doorstaan". Dit zegt de 25-jarige Lothar de Bruijn, die met zijn 38-jarige broer Bob de Eerste Nederlandse Geld- en Waarde transportonderneming heeft opge richt. De geestelijke vaders van deze onderneming, die zich lieten inspi reren door het toenemende aantal overvallen op geldlopers, toonden gisteren hun eerste auto. De auto is een bestelwagen die omgebouvid is tot een rijdende kluis. Onbevoeg den kunnen haar van buitenaf niet openen. Wanneer iemand dat toch probeert treedt een alarminstallatie in werking. Op de in opvallende kleuren (groen-geel en rood) uitge voerde auto begint een knipperlicht te zwaaien, sterktoonhorens begin nen te toeteren en alle lichten be ginnen te knipperen. Mocht het iemand lukken toch in de auto te komen dan kan hij toch niet bij het geld, dat in cas settes in een kluis in de wagen zit. De auto is ook voorzien van een mobilofooninstallatie, waarmee bij onraad de politie gealarmeerd kan worden. Lothar en Bob de Bruijn hebben anderhalf jaar aan de ont wikkeling van hun rijdende kluis gewerkt. Daarbij hebben zij voort durend overleg gepleegd met het Adviesbureau ter Voorkoming van Misdrijven van de Amsterdamse po litie. De auto zal steeds door twee man bemand worden voorlopig de gebroeders De Bruijn zelf. De bestuurder van de auto en zijn bijrijder gaan geen vuurwapens dragen. De gebroeders De Bruijn, die een vaste verzekering hebben lopen voor bedragen tot een miljoen gulden, be perken hun transporten voorlopig tot Amsterdam en omgeving. Een aantal bedrijven heeft zich reeds als klant gemeld. ADVERTENTIES ZAANDAM De Zaanlandsche Scheeps bouw Maatschappij N.V. zal over 1967 geen dividend uitkeren. Ook over 1966 werd geen dividend gepasseerd. Het laatste werd over 1965 een uitkering gedaan, te weten 8 pet. De werf is wel flink van werk voorzien. Voor het lopende jaar wordt een beter re sultaat verwacht. Aldus heeft het bestuur meegedeeld in de gisteren gehouden bui tengewone vergadering van aandeelhou ders. nieuw in het politieke avontuur te willen storten. In de groep, die nu aan het be wind is tekent zich het volgende beeld af. Staatspresident Noereddin El-Atassi en minister-president Joessif s'Aijin, die mede de leiding hadden van de staats greep van 1966, stellen zich samen te weer tegen een oppositie binnen de partij, die hen het vuur na aan de schenen legt. De tegenstanders van El-Atassi willen hem vervangen zien door de kortgeleden van zijn ambt ontheven stafchef, generaal Achmed Sweidani, terwijl s'Aijin zou moe ten worden weggewerkt als ambassadeur in Moskou, zo verluidt in Damascus. Atassi zou binnen afzienbare tijd af treden, maar s'Aijin weert zich nog krach tig. In het grootste geheim zijn inmid dels de nieuwe sterke mannen in het strijdperk getreden: generaal Salach Dsjadid, achter wiens titel van waar nemend algemeen partijsecretaris de in vloedrijkste functie in Syrië schuil gaat, en minister van Defensie generaal Hafis Assad. In het nationale commando, het cen trale partij comité, wordt druk beraad slaagd over een regeringswijziging. Ten gevolge van deze spanningen heeft de al enige tijd schijnbaar dode oppositie bui ten de partij de kop weer opgestoken. Vooral zijn belangrijk de met Nasser sympathiserende „Arabische Socialisti sche Unie" en de „Arabische Nationalis tische Beweging". Ook de aanhangers van de kortgeleden uit ballingschap in Beiroet teruggekeerde socialistische leider Akram Haurani doen van zich spreken. Uit de uitzendingen van radio-Damas cus blijkt duidelijk hoe serieus het Baath- regime deze oppositionele groepen neemt. Voortdurend wordt gewaarschuwd voor een „psychologische gifoorlog van de im perialistische en zionistische propaganda tegen onze revolutie". Achter deze gebeurtenissen gaat onge twijfeld een druk van twee kanten schuil: uit Cairo en uit het eigen bestuursappa raat. De starre houding van de extreme Baath-socialisten in het Arabisch-Israeli- sche conflict en het onophoudelijke ge roep om een spoedige militaire revanche zijn Cairo al enige tijd onwelgevallig. De Syrische verdachtmakingen als zou Cairo te zwak tegen Israel optreden vinden geen bijval. Van binnen uit roeren zich groepen die eisen dat Syrië uit zijn politiek isolement treedt en zijn politiek met die van de andere Arabische staten coördineert, in plaats van de andere Arabieren te be schuldigen, afvallig te worden en niet vastberaden genoeg op te treden in het conflict met Israel. MAASSLUIS. De N.V. Key en Kra mer is van plan aandeelhouders een on veranderd dividend van zestien percent in contanten uit te keren. Voorts is be sloten ten laste van de agioreserve on veranderd vijf percent in aandelen uit te keren, welke aandelen gerechtigd zullen zijn tot de dividenduitkering over 1967. Door de uitkering wordt het aandelenka pitaal verhoogd met 182.900 tot 3.851.200. De omzet steeg het afgelopen jaar met 25 percent. De netto winst liep op van 1.46 tot 2.05 miljoen. Voor winstuitkering is een bedrag nodig van 665.200. (Van onze correspondent) DEVENTER. In Deventer is de zui gelingensterfte tweemaal zo hoog als het landelijk gemiddelde. De gemeentelijke geneeskundige dienst heeft op aandrang van het gemeentebestuur een onderzoek ingesteld. In een dezer dagen uitgebracht rapport stelde de directeur van de G.G.D. dat het bijzonder hoge sterftecijfer een gevolg was van het feit dat ook baby's uit buurgemeenten welke in Deventer wa ren overleden, bij het aantal van Deven ter waren qpgeteld. J

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13