Verklaring van premier De Jong in Tweede Kamer: 31 PvdA vraagt vervroegde verkiezingen HET WEER K.v.K.'s willen één koopavond Parijs geeft steun aan Thants vredesoproep Ziektekostenregeling is van de baan moms NIEMEYER f.75.000= TELEFOON-QUIZ NIEMEYER U dachtzo'n keuken is niet te betalen? Kom kom! Debat over verklaring premier E. Messer nieuwe hoofdredacteur Het Vrije Volk Hoogoven 4 wordt sterk verbeterd Wedren met klok voor Aziaten in Kenia Stemming in Kamer: 83-39 Soeharto vrijwel zeker president Vrijheidsmedaille voor McNamara KROKETTEN 50 cent De meest makkelijke verf heet 58e JAARGANG NUMMER 100 DONDERDAG 29 FEBRUARI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1, per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye (Van onze parlementaire redactie) Steun Mistig Zie verder pagina 2 Het woord is aan Ook India doet deur toe REGENKLEDING MAX KOELEM IJ KOFFIE Zie verder pagina 3 Café en danszaal in Roermond uitgebrand om een keuken te kopen ZWIER DE WOLF van 1833 IJmuider Courant Positie van het kabinet niet wezenlijk ewijzigd DEN HAAG Het kabinet acht zijn positie door het uittreden van enkele K.V.P.-radicalen niet wezen lijk gewijzigd. Dit heeft premier De Jong vanochtend in een verklaring aan de Tweede Kamer meegedeeld. „De regering heeft met grote aan dacht dat spreekt vanzelf de politie ke ontwikkelingen van de laatste tijd ge volgd, die geleid hebben tot het uittreden van drie leden uit de fractie van de Ka tholieke Volkspartij drs. J. H. Aarden, drs. P. J. Janssen en mej. A. A. M. Kes- sel alsmede het bedanken van een vier de lid mr. H. W. van Doorn voor het lidmaatschap van deze Kamer", aldus de premier. „Gaarne voldoe ik dan ook aan uw ver zoek, mijnheer de voorzitter, en dat van de Kamer om een verklaring af te leggen over de positie van het kabinet ten gevol ge van deze verandering. Het wordt uiteraard niet van mij ver wacht, dat ik treed' in de verschillen van opvatting die tot deze verandering heb ben geleid. Voor het kabinet is van belang op wel ke steun het verder in deze Kamer mag rekenen. Van de fractievoorzitters van de K.V.P. de V.V.D., de A.R.P. en de C.H.U. heb ik de verzekering gekregen, dat het ka binet op de onverminderde steun van die fracties mag rekenen. Van haar kant houdt de regering on verminderd vast aan het programma, dat in de regeringsverklaring van 18 april 1967 de Kamer bekend is gemaakt. Ik stel het op prijs, nog eens deze passage ongewijzigd te herhalen: „Het kabinet dat thans voor de Ka mer treedt, acht zich een parlementair kabinet, dat op een vruchtbare samen werking met de volksvertegenwoordi ging meent te mogen rekenen. Zijn pro gram is vastgesteld in overeenstemming met de fractievoorzitters van de par tijen met geestverwanten in het kabi- net; zijn samenstelling is tot stand gekomen na overleg met diefractie voorzitters." Het kabinet acht zijn positie door de jongste gebeurtenissen in deze Kamer niet wezenlijk gewijzigd. Het stelt een voortzetting van het ge meen overleg op dezelfde wijze als tot nu toe plaats vond, op prijs, aldus de premier. Het is voor ons land van be lang, dat 's lands zaken worden behar tigd zoals ik ook in de regeringsver klaring tot uitdrukking heb gebracht „enerzijds met ontvankelijkheid voor wat naar vernieuwing streeft en anderzijds met beheersing van begrijpelijk onge duld". Ik zou eraan willen toevoegen: ook met het streven om elkaar, in vruchtbaar overleg te vinden in de vaste wil ten be hoeve van ons volk en van de komen de generaties tot optimale resultaten te komen. Ik ben ervan overtuigd, dat de ze wil bij allen hier aanwezig is. De re gering hoopt dat zulks ook tot uiting kan komen in steun aan haar verdere voor stellen", aldus de verklaring van premier De Jong. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Na de verklaring van premier De Jong heeft de Pv.d.A.-fractie- leider, drs. Den Uyl, aangedrongen op vervroegde verkiezingen en op een op dracht aan de staatcommissie om een stu- Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Uit stad en omgeving 5, 78, 9, 11 Kunst 15 Radio en tv 15 Feuilleton 17 Beeldverhalen17 Aangestipt 17 Haar Journaal 17 Economisch nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs19 Sport 21, 23 Luidsprekers 16, 18 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond: Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog met in de avond en nacht plaatselijk mist. Morgen overdag ook enkele verspreide op klaringen. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen en weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. die te maken van de mogelijkheden van stembusakkoorden. Volgens drs. Den Uyl was de positie van het kabinet door het uittreden van de groep-Aarden uit de K.V.P.-fractie wel degelijk gewijzigd, het geen zijns inziens consequenties dient te hebben voor het beleid van de regering. De fractievoorzitter van D'66, mr. Van Mierlo, zei met (nadruk dat het van zeer groot belang is' dat de nieuwe radicale groepering zijn volstrekt eigen karakter behoudt en zich met een volstrekt eigen karakter bij de kiezers aandient. De groep-Aarden, zei hij, heeft afscheid ge nomen van het oude huis van de K.V.P. Laat ze straks niet ruiken naar een ander oud huis: de Partij van de Arbeid. Ook willen wij niet, aldus mr. Van Mierlo, dat de groep-Aarden een overloper is naar D'66. Het doel moet zijn het gezamenlijk nastreven door verschillende groeperin gen van één grote, moderne en vooruit strevende concentratie. „Zo lang nog niet alle andere bouwstenen zijn losgeraakt, zal D'66 werkzaam blijven als catalisator, staande in een excentrische positie om de ontploffing te bewerkstelli gen." DEN HAAG Tot hoofdredacteur van het dagblad „Het Vrije Volk" is benoemd de heer E. Messer te Amsterdam, laatste lijk werkzaam in een topfunctie in de commerciële sfeer bij de n.v. Het Parool. De heer Messer, die dr. Th. W. van Veen opvolgt, zal op 1 april in functie treden. De heer Messer is van 1947 tot 1959 in leidende journalistieke functies aan Het Vrije Volk geweest. Hij is 50 jaar. Hij be gon zijn loopbaan in 1939 bij het Alge meen Dagblad en wijdde zich gedurende de oorlog o.a. aan de opbouw van het ille gale Parool. Hij heeft naast zijn journalis tieke arbeid ook een reeks publikaties op zijn naam staan, onder meer over Am sterdam. De heer Messer is lid van de Partij van de Arbeid. Premier De Jong tijdens het afleg gen van zijn verklaring. Rechts mi nister Witteveen. Op de rug gezien de ministers Beernink en Roolvink. ROTTERDAM De Vereniging van Kamers van Koophandel en Fa brieken heeft in een rapport over de winkelsluitingswet, uitgebracht aan de staatssecretaris van Economische Zaken onder meer de volgende wen sen naar voren gebracht: De mogelijkheid tot één koopavond (tot 21.00 uur) op een dag naar keuze (niet op zaterdagavond). De zogenoemde halve-dagsluiting wel op maandagochtend of -middag, de dinsdag- of woensdagmiddag. De mogelijkheid tot het opleggen van een gedwongen vakantieregeling dient te vervallen. Het dagelijks sluitingstijdstip kan ge handhaafd blijven op 18.00 uur. De zondagsluiting dient in beginsel gehandhaafd te blijven. Herbert Marcuse: De beschaving schenkt de middelen om de natuur te bevrijden van haar bruutheid, haar ontoereikendheid, haar blindheid; de bevrijding moet geschie den door de kracht van de menselijke rede. (Van onze redactie economie) IJMUIDEN. Hoogoven vier zal be gin september uit de produktie worden genomen om een grote reparatiebeurt te ondergaan. Dit staat in de Grijper, be- drijfscourant van de Hoogovens. Niet al leen de vuurvaste bemetseling wordt ver nieuwd, ook zullen tal van verbeteringen aan de nu tien jaar oude oven worden aangebracht. De ijzerproduktie van deze oven zal worden opgevoerd tot 950.000 ton per jaar. De reparatie neemt ongeveer acht maanden in beslag. PARIJS (Reuter en AFP) De ver klaring van secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties dat onvoorwaar delijke staking van de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam nood zakelijk is en voldoende voor het openen van vredesonderhandelingen komt over- (Van onze correspondent) LONDEN. Waarschijnlijk zullen de nieuwe Britse immigratie-maatregelen die vandaag wet hadden moeten worden, pas zaterdag de parlementaire eindstreep ha len. Hetgeen betekent dat de krampach tige wedren met de klok die duizenden Aziaten in Kenia nu al dagenlang zijn aangegaan tot het einde van de week zal voortduren. De massale uittocht is een goudmijn voor de „British United Airways", een onafhan kelijke Britse luchtvaartmaatschappij. Vermoedelijk zal meer dan 2,4 miljoen gulden verdiend worden aan de luchtbrug. India heeft vandaag volgens Reuter de toegang tot het land ontzegd aan Aziati sche houders van Britse paspoorten. Het behoudt zich het recht voor de vrije toe gang van andere staatsburgers van ge- menebestlanden te herzien. Tijdens een plechtigheid in het Witte Huis heeft de aftredende minister van Defensie, McNamara woensdag officieel afscheid genomen van pre sident Johnson en de andere leden van de Amerikaanse regering. Uit handen van de president ontving hij de „Vrijheidsmedaille". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft vanmorgen de speciale ziekte kostenregeling, die de regering voor het rijkspersoneel had willen treffen, met 83 tegen 39 stemmen verworpen. Tegen stemden de meerderheid van de fracties van de K.V.P., de P.v.d.A., de V.V.D. en de A.R.P., enige leden van de C.H.-fractie alsmede de voltallige fracties van D '66, de Boerenpartij en de overige kleine par tijen, inclusief de radicalen. De tegenstemmers bleken niet over tuigd van het nut om voor het rijks personeel een aparte ziektekostenregeling te treffen. Zij vonden de rechtsgrond die uitgaat van de bijzondere status van het overheidspersoneel, onvoldoende om een dergelijke regeling op te funderen en vreesden dat van de verzekering finan ciële repercussies zouden uitgaan op de premie van de vrijwillige ziekenfonds verzekering waarin de meeste ambte naren thans zijn ondergebracht. Na de stemming vroeg de socialist mr. F. Daams de Kamer verlof de staatssecre taris van Binnenlandse Zaken, die het wetsontwerp had verdedigd, te mogen interpelleren over de positie van gepen sioneerden die niet zijn ondergebracht in de thans geldende interimregeling, maar die wel in de voorgestelde regeling zou den worden opgenomen. De interpellatie zal tegen dinsdag wor den gehouden. Staatssecretaris Van Veen. die door de verwerping zichtbaar was teleurgesteld, had gisteravond nog vergeefs een beroep op de Kamer gedaan de voorge stelde regeling niet te verwerpen. Hij nad betoogd, dat in dat geval de gepensio neerden in de kou zouden komen te staan, omdat hun opneming in de huidige interim-regeling 37 miljoen gulden zal vergen, waarover de regering niet be schikt. Bestendiging van de interimrege ling bracht volgens mr. Van Veen boven dien het rijkspersoneel in een uitzonde ringspositie ten opzichte van de rest van het overheidspersoneel (werkzaam bij provincies, gemeenten, waterschappen en politie) dat al wel over speciale ziekte kostenregelingen beschikt. DJAKARTA (ANP) Het Indone sische parlement heeft zich gistervond met algemene stemmen uitgesproken voor een volledig presidentschap van generaal Soeharto en voor uitstel van de algemene verkiezingen voor een periode van maxi maal vijf jaar. Hierdoor is het vrijwel zeker dat Soe harto president zal worden nog voordat hij op 28 maart naar Japan vertrekt. De definitieve benoeming wordt ver wacht op de eerstvolgende zitting van het raadgevend Volkscongres. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam MET VEEL VLEES DIVERSE BELEGDE BROODJES KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinplein 6 - IJmuiden - Tel. 14.000 Vele hoofdprijzen van ƒ1.000.- Vraag de folder bij uw winkelier. een met inlichtingen die de Franse re gering uit Hanoi heeft ontvangen. Dit heeft minister van Voorlichting Georges Gorse gisteren na een vergadering van de Franse regering gezegd. Als er geen besprekingen worden be gonnen zou dat leiden tot uitbreiding van de „vemietigingsoorlog" in Zuidoost- Azië waardoor de wereldvrede elke dag meer in gevaar zou komen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard dat Amerikaanse vliegtuigen verkennings vluchten uitvoeren boven Laos. Men wil de geen commentaar geven op berichten dat ze ook gebieden bombarderen die in handen zijn van de Pathet Lao. Een woordvoerder zei dat de verkennings vluchten worden uitgevoerd op verzoek van de Laotiaanse regering. „Zo nodig worden de toestellen geëscorteerd door gevechtsvliegtuigen", aldus het Pentagon. Na de „krijgsraad" in het Witte Huis is niet bekendgemaakt of nog 100.000 Amerikaanse soldaten naar Vietnam zul len vertrekken. Generaal Westmoreland zou om deze versterkingen hebben ge vraagd. (Van onze correspondent) ROERMOND Een felle brand heeft vannacht in Roermond een café met woon huis en danszaal volkomen verwoest. Café houder Driessen, zijn vrouw, twee kinde ren en een grootmoeder konden op het nippertje aan de vlammen ontkomen. De schade, welke door verzekering wordt ge dekt, bedraagt ruim een half miljoen gulden. ADVERTENTIES U moet nooit vergeten, dat de verkrijging van een heerlijke aanbouw- keuken in drie delen is te splitsen: 1een stuk geleidelijkheid, 2) een stuk eigen geld en 3) een stuk financiering. Elke verhouding tussen deze drie is mogelijk. Laten we u een IDEE mogen geven. Kunt u er verder over denken. kruisstraat 38 tel. 1 39 74 Bloemstraat 34 official dealer IJmuiden Tel. 1 4218 <3E> FLEX A-dealer Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 16121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 23417 Hoofdstraat 158 - Santpoort - Tel. 5003

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1