BORUSSIA MÖNCHENGLADBACH SPEELDE NIET EENS VOLUIT TEGEN VOORLOPIGE KEUZE VOOR HET NEDERLANDS ELFTAL Kesslers feuilleton gaat over middenveldspelers Juventus en Eintracht Braunschweig spelen een derde Europa Cup duel 8 wr Jan Leget gaat de eer van oranje te veel geld kosten Koop uw nasi en bami met oosterse wijsheid Spaanse elftal versloeg Zweden FC Zürich klopte Sporting Lissabon Standard Luik kwam niet verder Ontevredenheid over werkverletvergoeding Voetballen tot en met 9 juni dan gelijkspel BEDANKJE VOOR NEDERLANDS AMATEURTEAM Andere spelers Commentaar Joegoslavische voetballers krijgen handgeld Cees Lute bij Willem Il-ploeg CONCOURS HIPPIQUE INDOOR- BRABANT STERKER BEZET 21 DONDERDAG 29 FEBRUARI 1968 ISI - Neem Iglo. Dan proeft u lekker vlees. Lekkere kruiden. Goede groenten. Oosterse ingrediënten. En niets meer. Dus geen bijsmaak. Dat hoort niet. Doe zoals het wel hoort: neem Iglo nasi en bami. Dat is wijs. NASI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 BAMI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 SEVILLA Spanje heeft gisteren voor ruim 20.000 toeschouwers in Sevilla met 3-1 een vriendschappelijke wedstrijd van het Zweedse nationale elftal gewonnen. Bij rust was de stand 2-1. De Zweden, die op het gladde, modderige terrein in de openingsfase domineerdeen rondden een goed opgezette aanval met een treffer af: 0-1. De jonge talentvolle midvoor Eider- stedt passeerde twee man en trof van dichtbij doel. Dit was het sein voor de Spanjaarden om tot de aanval over te gaan. Binnen vijf minuten passeerden zij keeper Larssen tweemaal. Na de hervat ting speelden de Spanjaarden een klasse beter. In de negentiende minuut scoorde Amancio het derde doelpunt: 3-1. Het voetbalelftal van Wales heeft in Wrexham voor 17.500 toeschouwers een overwinning met 2-0 behaald op Noord- Ierland. Beide doelpunten vielen ver in de tweede helft. ZURICH In het toernooi om de jaar- beursstedenbeker heeft FC Zürich giste ren op eigen terrein Sporting Lissabon met 3-0 verslagen. Bij rust leidden de Zwitsers reeds met 2-0. Het was de eer ste ontmoeting in de kwartfinales van het toernooi. In Izmir (Turkije) verloor Goez- tepe met 0-1 van het Joegoslavische Voj- vodina Novi Sad. Bij rust was de stand nog dubbelblank. Het was de eerste wed strijd in de kwarteindstrijden van het toernooi om de jaarbeursstedenbeker tussen beide clubs. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Bondscoach Kess- ler sprak van een matig spelend Nederlands elftal. Netzer, de uitblin ker van oefenpartner Mönchen Glad- bach, nam alle egards in acht om zijn tegenstanders te beoordelen, maar gaf toe, „ja, ik had vanavond eiiorm veel vrijheid. Dat gebeurt me in de (Duitse) competitie nooit". En Hans Eijkenbroek, aanvoerder van de na- tionele voetbalselectie, zoals die gisteravond in het Feijenoordstadion speelde, poetste een cliché op: „een donkere bladzijde". Nederland was er niet aan te pas gekomen tegen het Duitse clubteam, dat in de Bundesliga alleen Merkels FC Nürnburg hoger gerangschikt weet. Slechts met een 1—0 overwin ning stapte het jonge voortreffelijke team (gemiddelde leeftijd 23 jaar) weg. Kessler en diens spelers achter latend met de herinnering aan voet bal, zoals het in het Nederlands team niet mogelijk was. Vanuit de verdedi ging ineens in een hoog tempo; ge bracht met variatie. Te midden van dat alles Günther Netzer, 23 jaar oud, Duits international, financieel een van de welgestelden van het Duitse voetbal, en gisteravond dikwijls bril jant. „Ik kan zijn spel dromen", zei Kessler na afloop. Maar ook, „het was ons doel om het Netzer zo moei lijk mogelijk te maken" Twee maal drie kwartier bleek daarvan nauwe lijks iets. „Nee", gaf de man, die het gisteravond weer eens uiterst moei lijk had, toe, „maar de middenveld spelers valt het hier ook zo ontzet tend moeilijk hun tegenstanders al op het middenveld uit te schakelen. Daar heb ik het nu al tweeëneenhalf jaar over". Daarmee waren Wim Jansen, Miel Pijs en Sjaak Swart voor hun voetbalactivi teiten veroordeeld. Ook Swart, die gister avond in de tweede helft als halfspeler Pijs moest vervangen. „Het kan in een kwalificatiewedstrijd ook voorkomen, dat we met 1-0 achter komen", verdedigde Kessler de opstelling van Swart op het middenveld. Maar van Swarts kogels, waarop gespeculeerd werd, kwam niets. Noch van verrassend verwisselen van Swart en Wery. Daarom was het ver schil met de eerste helft, waarin Pijs ook nimmer tot goed spel kwam, gering. Zijn door die ervaringen, de kansen voor andere middenveldspelers gestegen? Voor Heinz van Haaren misschien, werd Kess ler na afloop gevraagd. „Daarover laat ik me op dit moment nog niet uit", was het antwoord. Schrijnend leek gisteren dat het Neder lands elftal speelde op een wijze, die van een voorbije tijd leek in vergelijking met dat van Borussia Mönchengladbach. „Ja, erkende Kessler, „er was een groot verschil. In positispel en in dekking. Het was onze spelers te moeilijk om aan hun mandekking te ontkomen. Hetzij door combinatiespel, hetzij door individu eel spel". En daarmee had de voorhoe de een beurt gehad. Een voorhoede, waarin Wery veel draaide, maar niet om tegenstanders, waarin Moulijn behalve een aardig begin vastgenageld werd door zijn directe tegenstander en waarin Cruyff en Van der Kuylen steeds nadruk kelijker erkenden, dat hun fantasie al thans gisteravond tekort schoot. Toch had Cruyff indruk gemaakt. Op trainer Weisweiler van Borussia. Hij vat te zijn oordeel over het voorlopig Neder lands elftal aldus samen: „De midden veldspelers hadden toch sterker moeten zijn. Wij kregen erg veel vrijheid om te komen. Na rust hadden we dan ook zeker vier maal moeten scoren. Maar daarbij faalden we en bovendien was de doelverdediger erg goed. Verder vond ik de nummer 9 (en dat was Cruyff) een goede speler." Tegenwerpingen dat Jo- han bepaald niet blakend van voetbal glorie was, beantwoordde hij met te wij zen op de kwaliteiten van Vogts, de twee de Duitse international in zijn ploeg. „Een verdediger van grote kwaliteit." (de directe tegenstander van Cruyff). Bewondering bij Weisweiler dus niet al leen voor Cruyff, maar ook voor Jan van Beveren, die vooral na rust voortreffe lijk werk leverde. Hij was een van de po sitieve punten in het betoog van Kessler na afloop. Daartoe rekende de bondscoach ook de inzet van de spelers, maar dat leek al te vriendelijk. „Ik heb geen angst voor de toekomst overgehouden. We hebben ons in de prak tijk zo slecht kunnen voorbereiden op de ze wedstrijd. Wij hadden zo veel gebles seerde spelers. Al is dat niet afdoend als excuus. In ieder geval, dit soort wed strijden zijn noodzakelijk, al heeft dit elftal dan nog zo matig gespeeld." Johan Cruyff probeert een door braak te forceren, nu doelman Danner op de grond ligt. Het lukt niet. Doelman Kostka van Gornik was de beste man van het veld in Man. Chester. Hier blijft hij George Best de baas. TURIJN. Juventus heeft gisteren in Turijn voor 50.000 toeschouwers de twee de wedstrijd uit de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tegen Eintracht Braun- f ROTTERDAM. De eerste uitval, die het Nederlands team van Borussia Mönchengladbach kreeg te verwerken was raak. In de vijfde minuut, nadat de Duitsers een openingsoffensief van de Nederlanders rustig hadden ge smoord, was een razendsnelle uitval voldoende voor een goal. Metzer speel de naar zijn rechtervleugelspeler Wim- mer, die zijn voorzet door een geheel ontdane Nederlandse verdediging, zag eindigen bij Laumen. Een tikje van dichtbij was voldoende om Van Beve ren volmaakt kansloos te maken (1-0). Steeds nadrukkelijker werden nadien Warnas en vooral Romeijn door snelle aanvallen geteisterd. De Feijenoorder stapte na een half uur op met een enkelblessure en liet toen de herinne ring achter aan een uiterst zwak mo ment in de 25-ste minuut waarvan zijn tegenstander Ackermann alleen maar niet profiteerde, omdat hij te lang aar zelde met schieten. Suurbier verging het nadien beter. Nederland was voor rust alleen ge vaarlijk met een kopbal van Van der Kuylen na een voorzet van Israel. De bal ging net naast. Na rust kon alleen een schot van Swart doelman Danner moeilijk werk bezorgen. Wimmer ver oorloofde zich in die periode om wel langs Warnas te snellen, maar doelrij- pe kansen tot drie maal toe te laten liggen. Van Beveren voorkwam boven dien bij andere gevaarlijke momenten treffers. Nederland werd in het veld steeds meer aan banden gelegd. Zo zelfs, dat Borussia het spel dikwijls kon bevriezen en niet meer voluit speelde. Er waren 20.000 toeschouwers in het Feyenoord-stadion. Een deel riep in de tweede helft „Abe, Abe". Bescheiden applaus was er na afloop dan ook al leen voor Borussia. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Wanneer afgelastin gen in de komende maanden verder achterwege zullen blijven, kan de com petitie van de eredivisieclubs op zon dag 19 mei worden afgesloten. De com petitie van de eerste en tweede divi sieclubs zal echter pas op zondag 9 juni beëindigd kunnen worden. Hemel vaartsdag (23 mei) en tweede pinkster dag (3 juni) zijn al ingeschakeld in het programma van deze clubs. In de komende maanden is 10 maart bestemd voor een inhaalprogramma (onder andere Ajax- Feijenoord), 24 maart voor een bekerprogramma en 7 april voor de interland Nederland- Bel gië met enkele inhaalwedstrijden. DEN BOSCH. Het concours hippique Indoor-Brabant op 8, 9 en 10 maart, in de Brabanthallen van Den Bosch, heeft in het tweede jaar van zijn bestaan een plaats veroverd op de kalender van de internationale hippische federatie (F.E.I.) Die plaats op de kalender schept „ver plichtingen", die vorig jaar bij het debuut nog niet allemaal verwezenlijkt konden worden. Over ruim twee weken echter be schikken de organisatoren, in vergelijking met vorig jaar, over een veel ruimere hal en over een deelnemersveld, dat aan zienlijk oudere concoursen dan Den Bosch de Brabantse stad zullen benijden. In de grote hal, die de organisatoren dankzij de steun van de gemeente kunnen ge bruiken, zullen de bouwers Ben Arts en Wim Mom parkoersen uitzetten waar zevenendertig ruiters met achtennegentig paarden uit negen landen hun krachten kunnen meten. Bij de zevenendertig is ook weer de Braziliaan Nelson Pessoa, die vorig jaar de eerste prijs veroverde. In Den Bosch start ook een sterke Duitse ploeg met Winkler, Schöckemöhle, Wild- Met een 1-1 gelijkspel in de eerste wed strijd in de kwartfinales van het toer nooi om de Europese beker voor bekerwin naars heeft AC Milaan zich woensdag te gen Standard Luik een goede uitgangs positie voor het bereiken van de halve fina les geschapen. Bij rust was deze stand reeds bereikt. Prati gaf zijn club na 20 minuten de leiding, maar Claesens zorg de na ruim een half uur spelen voor de gelijkmaker (1-1). Kort voor rust werd Basani na een botsing gewond uit het veld gedragen. Na de hervatting moesten de Italianen het zonder hun ploeggenoot doen en moesten de Belgische aanvallen met tien man weerstaan. De wedstrijd werd in Luik voor 31.000 toeschouwers, waaronder ruim 5000 in Bel gië werkende Italianen, die hun landge noten luid aanvuurden, gespeeld. De twee de ontmoeting is op 13 maart in Milaan. fang, Meyer en Giebanns. Er komen vijf Engelsen bij wie onder anderen Harvey Smith, Andrew Fielder en Maryon Coales. In de Franse afvaardiging rijden Janou, Lefebfre en Charles Moizard en verder zijn er deelnemers uit Zweden, België en Portugal. Ierland zal in verband met de Ierse epidemie van mond- en klauwzeer dit keer niet in Den Bosch zijn vertegen woordigd. Daar staat tegenover dat Ray- mondo d'Inzeo waarschijnlijk komt. De Italiaanse routinier heeft ingeschreven. Zijn deelneming hangt af van toestem ming van het Italiaans Olympisch Comité. Naast de talrijke nationale nummers zijn ook zeven Nederlandse rijders toege laten tot de internationale concoursen, die door samenwerking met de organisatoren van de concoursen hippique van Frank fort, Dortmund en Antwerpen een zo ster ke bezetting hebben. Het Nederlandse zevental bestaat uit: Anton Ebben, Harry Wouters van den Oudenweijer, Gerrit en Jan Maathuis, Irene Wagemakers-Jansen, Josje Ernst en Tjeerd Velstra. (Van onze correspondent) LEIDEN. De aanvoerder van UVS, Jan Leget, heeft onlangs in een brief aan de KNVB bedankt voor het Nederlands amateurelftal. Hij is daar drie keer voor uitgekomen. De reden van dit besluit is ontevredenheid over de werkverletvergoe- ding. Het is een kwestie die niet alleen bij hem maar ook bij andere spelers van het nationale amateurteam al geruime tijd wrevel veroorzaakt. Volgens Leget heeft de KNVB het tot dusver niet ver der gebracht dan een kreet als „we zul len een rapport uitbrengen, waarin het huidige reglement op de helling gaat". Doch daarbij is het tot op heden geble ven. De op dit moment geldende bepalingen voorzien in een werkverletvergoeding voor semi-interlandwedstrijden, training en voorbereidingswedstrijden tot een maxi mum van 5 gulden per uur. Voor officiële interlands wordt geen cent vergoeding gegeven. Het is een regeling waarvan Le get zegt: „Het kost me te veel geld". „Neem nou eens die interland van vorig seizoen in Finland. Daarmee was een dag of vijf gemoeid. Daarvoor kregen we niets. Sommige spelers hebben er vakan tie- of snipperdagen voor opgenomen. Zelf heb ik wat werkverlet betreft nooit moei lijkheden gehad. Ik heb een werkgever die zelf sportman is geweest en die zei altijd tegen me: ga nu maar, over een jaar of tien loop je misschien krom en dan kun je het niet meer doen. Dat was natuurlijk heerlijk. Maar toch komt er een moment dat het te gek gaat worden, dat je er tegenop ziet weer vrij te vra gen. Er waren perioden bij dat er zo intensief getraind werd dat je tweemaal per week naar Zeist moest, of naar Mid delburg bijvoorbeeld. Dan moest je in een hotel overnachten en kon je pas de vol gende morgen naar huis. De uren die je dan bij je werkgever verzuimt, worden wel vergoed ,maar dat iï in mijn geval toch maar een gedeel telijke vergoeding. Stel nu eens dat je het hele vorige seizoen in het Nederlandse elftal had gespeeld. Dan zou je aan de wedstrijd tegen Finland een dag of vijf zijn kwijtgeraakt en aan die tegen West- Duitsland en Engeland elk drie. Dat zijn elf dagen waarvoor de KNVB geen ver goeding uitkeert. Ik heb het programma voor het komende seizoen gezien: wed strijden tegen Schotland, West-Duitsland, Westfalen. Je kunt er donder op zeggen dat dat weer officiële (interlands zijn. Dus geen vergoedingen." Blijft de vraag waarom andere spelers van het amateurelftal er tot dusver niet krachtiger tegen in opstand zijn gekomen. Leget: „O, er is al heel wat over ge zegd. Maar men bedankt nu eenmaal niet zo gauw. Als je als amateur aspira ties hebt om betaald voetbal te gaan spe len, dan is het het wel waard. Het Ne derlands amateurelftal is gewoon een mooie aanloop, dat bepaalt min of meer je waarde om betaald te gaan spelen. Dat zit er voor mij niet in. Ik vraag ge woon te veel, tenminste dat zeggen de mensen van het betaalde voetbal met wie ik eind vorig seizoen contact heb gehad. Ik deed het niet omdat het me niet aan trekkelijk genoeg was. En nu zou het dus zo zijn dat het voetballen als amateur mij geld zou gaan kosten. Nogmaals: dat is te gek, zeker als je, zoals ik, een gezin hebt". Leget gaat verder: „Als je er met offi ciële vertegenwoordigers van de KNVB en de oefenmeester over praat dan zeg gen ze: je hebt gelijk. Maar er is een reglement en dat geeft het aan. Al een aantal jaren beloven ze dat er verande ring in komt. Maar dat gebeurt niet. Be gin dit seizoen speelden we met 25 gese lecteerden een wedstrijdje. Na afloop kre gen we een stencilt je met alle bepalin gen voor de vergoedingen er op. Er was weer niets veranderd. Het reglement bleek zelfs nog wat strakker te zijn aan gehaald want voor die selectiewedstrijd kregen we geen werkverletvergoeding. Toen heb ik mijn brief geschreven. Ik maak niemand een persoonlijk verwijt. Wie er nu eigenlijk de schuld van is, laat ik in het midden". Op één punt kan Jan Leget niet nalaten enige ergernis te ventileren: „Als ik zie wat er na afloop van zo'n officiële inter land op tafel komt aan banket of diner en je kijkt eens wie er allemaal aanzit dan vraag ik me wel eens af: wat zou dat niet kosten. Dan denk ik: als dat nu eens wat minder overdadig werd gedaan en men gaf ons een behoorlijke werkverlet vergoeding, zou dat dan zo verschrikke lijk zijn?" Desgevraagd zei de heer Burgwal van de KNVB over het geval-Leget, dat men het spelen in het Oranjeteam in de eer ste plaats als een erezaak moet beschou wen. De brief van Leget, die naar de heer Burgwal zei, bij de amateurselectie in elk opzicht een goede naam geniet, was doorgezonden naar de desbetreffen de commissie. Er is een nieuwe regeling in de maak met mogelijkheid tot een rui mere vergoeding. Over het tijdstip waarop die gewijzigde bepalingen hun intrede zou den doen, kon de heer Burgwal echter nog niets zeggen. schweig met 1-0 gewonnen. Aangezien de Westduitse kampioen in de eerste wed strijd een overwinning van 3-2 behaalde, zal een derde wedstrijd tussen beide ploegen op 20 maar) in Bern moeten uit maken wie naar de halve finales over gaat. Manchester United heeft thuis de Pool se kampioen Gornik Zabrze met 2-0 ver slagen in de eerste wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Eu ropese beker voor landskampioenen. B(j de rust was er nog niet gescoord. Eintracht Braunschweig, dat aan een gelijkspel voldoende had, beperkte zich in Turijn tot verdedigen. Juventus kreeg daardoor een groot veldaverwicht, getui ge de cornerverhouding 19-3, maar was zelden gevaarlijk voor het doel van inter national Wolter. De grote struikelblokken voor de Italiaanse a anvalslinie waren Baese en Kaack, die de te kort gehouden combinaties van Juventus keer op keer afbraken. Typerend was het dan ook dat het technisch betere Juventus, met de het middenveld beheersende Sacco als uitblinker, een strafschop nodig had om de Duitsers een beslissingswedstrijd af te dwingen. Twee minuten voor het einde beging Berg in het strafschopgebied een overtreding tegen de Spanjaard Del Sol. De Oostenrijkse scheidsrechter Schiller wees onverbiddelijk naar de elf meter stip, waarna Bercellino de kans zijn club aan de zege te helpen benutte. George Best heeft Manchester United op Old Trafford naar een 2-0 overwinning geleid. De held van de wedstrijd was echter niet hij maar de Poolse doelman Hubert Kostka, die na afloop een staande ovatie kreeg van de 63.500 toeschouwers. In de eerste helft was hij niet te pas seren. Een vloedgolf van schoten van Best, Kidd en Aston verwerkte hij op schitterende wijze. In de 60e minuut, toen een schot van Crerand door halfspe ler Florenski van richting werd veran derd, moest hij echter capituleren. De 18-jarige Bryan Kidd bepaalde een mi nuut voor tijd de eindstand op 2-0. De tweede wedstrijd wordt op 13 maart in Polen gespeeld. BELGRADO. De Joegoslavische voetbalbond heeft besloten dat de clubi uit de eerste divisie hun spelers hand geld mogen betalen. De beslissing werd genomen om vergrijpen tegen de beta lingsvoorschriften tegen te gaan. De clubs mogen hun internationals, die een con tract voor vier jaar hebben getekend, 30.000 gulden handgeld geven. De overige spelers mogen voor eenzelfde periode 15.000 gulden ontvangen. De Joegoslavi sche voetbalbond heeft gedreigd, dat de clubs die zich niet aan de nieuwe rege ling houden, met degradatie gestraft zul len worden. VALKENSWAARD De Willem II- Gazelle-ploeg is met vier renners uitge breid: Cees Lute, Jan Fransen, Rik Wou ters en Piet van der Lans. De internatio nale wielrenfederatie had aan Willem II/ Gazelle het verzoek gedaan nog vier Ne derlanders te contracteren, zodat de ploeg dan officeel als „Nederlands" geboekt zou staan. De ploeg bestaat nu uit 22 renners, van wie 8 buitenlanders. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 21