VAN DAG TOT DAG Romney wedloop trekt zich terug uit naar presidentschap Nixon is voorlopig enige republikeinse kandidaat I Apollo-vlucht uitgesteld Afrikaanse kranten voor Vorster Oostduitse aanval op Roemenië Proces tegen acht negers uit Zuidwest-Afrika Anti-Schuppin^ VS-BASIS DONG HA BEDREIGD Massagraf bij Hoeé ontdekt commentaar op actuele zaken i?. lljfl eg rammen DONDERDAG 29 FEBRUARI 1968 3 (Van onze correspondent) WASHINGTON Michigans gou verneur George Romney, die dit jaar de eerste politicus was om zich kandi daat te stellen voor de republikeinse nominatie voor het presidentschap, heeft zich gisteren als eerste terug getrokken. Op een persconferentie in Washington zei hij dat de reacties op zijn kandidatuur teleurstellend waren geweest. Boedapest-conferentie Onaantrekkelijk Rockefeller Falen Kom kom, mijnheer, weet u nu werkelijk geen beter middel tegen roos? Vertrouwensvotum voor Canadese regering Japans schip in brand op Grote Oceaan (Van onze correspondent) JOHANNESBURG Met de introduktie van het nieuwe dagblad „Hoofstad" is de nationalistische pers van Zuid-Afrika nog wat hechter geworden dan deze al was. Een plezierige zaak voor de apartheids regering, die nu zeker is van een flinke aanhang in de Zuidafrikaanse perswereld. Men kan er op rekenen dat alle in het Afrikaans verschij nende kranten het apartheidsbeleid zullen steunen. En om de critiseren- de Engels-talige pers de mond te snoeren is er een wet in voorbereiding, die de persvrijheid flink gaat inperken, omdat de zich naar buiten zo vooruitstrevend tonende premier Vorster in het land zelf liever zijn eigen gang wil gaan, zonder daarbij gehinderd te worden door pers organen die op de vele zwakke plekken in het beleid kunnen wijzen. Onzinnig Ver ligt es' Als men de politieke situatie in ons land op het ogenblik zou willen analy seren, zou men ongetwijfeld moeten be ginnen met terug te keren tot het tijd stip, waarop in alle grote partijen onrust merkbaar werd over de diepe indruk, die de enorme toevloed van kiezers naar D '66 in den lande had teweeggebracht. Op dat tijdstip zijn de „radicale" wekkers in alle partijen met luid gerinkel afgelopen en van dat moment af heeft zich het be sef gedemonstreerd dat de partijprogram ma's waren vastgeraakt in gezapigheid en anachronismen. Degenen die als gewone mensen zonder partijlidmaatschap of partijfunctie niets anders te doen hadden dan een hokje rood maken op een stembiljet, hadden het vrij gemakkelijk. Zij behoefden geen ingewikkelde vergaderingen bij te wonen, geen subtiele onderhandelingen te voeren en geen persconferenties te geven. Zij kozen zonder meer voor een partij, die het Voornemen te kennen had gegeven knuppels te gooien in alle ouderwetse hoenderhokken en daarbij- zelfs de moed had te verklaren dat zij niets liever zou doen dan zichzelf overbodig maken. De partijfunctionarissen en actieve partijleden echter moesten hun nieuwe inzichten in het kader van hun respec tieve partijen tot gelding zien te brengen en proberen hun partijleiding ervan te overtuigen dat het roer óm moest. In hoeverre hun dat gelukt is, kan op dit ogenblik onmogelijk worden vastgesteld. Het is niet te berekenen welke invloed de progressieve rebellie op de drie grote partijen heeft gehad, en in welke mate de programma's dezer partijen in de toe komst zullen blijken' te zijn geïndoctri neerd door de roep om democratisering en progressivering van het beleid. Dat de K.V.P. zich niet ongedeerd heeft kunnen handhaven, betekent dat de in zichten van vroeger en nu niet tot een praktische coördinatie konden worden ge bracht. In andere partijen is dat ogen schijnlijk wél gelukt. Maar ook daar bij A.R.P., C.H.U. en P.v.d.A. moet iets veranderd zijn in de koersberekening. Ook daar zijn ongetwijfeld elementen uit het progressieve patroon van D '66 over genomen en verwerkt, anders zouden ook van deze partijen stukken zijn afgebroken die een eigen richting wilden kiezen. De groep Bogaers-Aarden van de K.V.P. wfwwwfwiinfltfvmufmwiiiifiiifiiyiiimiiiiifipmfnnifinnnfiiifmpi is nog niet zeker een nieuwe partij. Als afgescheiden deel van de r.-k. fractie zal deze groep in de Kamer voornamelijk een steun voor de fractie van D '66 betekenen. Maar er is niet alleen een splijting in de K.V.P.-fractie opgetreden, er is in het gehele politieke leven in Nederland een barst ontstaan. Verkiezingen op dit ogen blik zouden aantonen, in hoeverre die barst een nieuwe stimulans voor velen zou zijn om van stemkeuze te veranderen. Het is een bekend verschijnsel dat nieuwe initiatieven die ophef veroorzaken, velen meeslepen die lang geaarzeld hebben. Dat wil niet zeggen dat D '66 alléén van die verandering van stemkeuze zou profi teren. Er zou een algehele verschuiving plaats hebben, waarbij de oude K.V.P. zeker de grootste verliezer zou zijn maar waarvan ook de andere twee confessio nele partijen nadelen zouden onder vinden. Maar er komen voorlopig geen verkie zingen en tegen de tijd dat dit wél het' geval is, kan nog veel veranderen. Er kan dan een radicale concentratie zijn ontstaan, die als partij mededingt. In dat geval wordt de onzekerheid zó groot, dat de verkiezingsuitslag een soort toto wordt; en niet alleen de uitslag, maar ook de coalitievorming kan dan verras singen opleveren die het gehele vertrouw de beeld van de laatste jaren zouden kunnen uitwissen. De komende maanden zullen zich ken merken door geregelde symptomen ener nieuwe politieke oriëntatie, waaruit slechts moeizaam en onduidelijk zal kun nen worden afgelezen hoe het kiezers korps de partij-ontwikkelingen heeft ver werkt. Die nieuwe oriëntatie is al jaren geleden op stapel gezet, maar Bogaers en Aarden hebben de blokken weggetrokken en het schip het laatste duwtje gegeven. Het vaart, maar voorlopig nog met on bekende bestemming. Hij trok zich terug als kandidaat om de republikeinse gouverneurs, die op dit moment allemaal in Washington zijn voor de jaarlijkse gouverneursconferentie, de gelegenheid te geven „een maximale bij drage te leveren aan een partijprogram ma en het uitkiezen van een kandidaat". Romney's besluit maakt dat voorlopig alleen oud-vice-president Richard Nixon officieel kandidaat is voor de republi keinse nominatie en dat diens kansen de gewenste prijs te krijgen opperbest staan. In New Hampshire, waar kiezers op twaalf maart naar de stembus gaan voor de eerste voorverkiezingen van dit ver kiezingsjaar, stond Nixon er hoe dan ook al uitstekend voor (de opiniepeilingen die Nixons populariteit toonden en aangaven dat Romney geen voet aan de grond kreeg, droegen belangrijk bij aan het be sluit van de laatste om het bijltje erbij neer te gooien). De zekerheid dat Nixon er zal winnen is nu alleen nog maar toe- Gouverneur Romney (voorgrond) na afloop van de persconferentie, waar hij bekendmaakte dat hij zich heeft teruggetrokken als gegadigde voor de republikeinse kandidatuur voor het Amerikaanse president schap. BOEDAPEST (Reuter en AFP) Waarnemers menen dat er op de com munistische conferentie in Boedapest, waar 65 partijen vertegenwoordigd zijn, duidelijke vorderingen zijn gemaakt op de weg naar de eenheid. Men wijst er bijvoorbeeld op dat vrij wel alle afgevaardigden die het woord hebben gevoerd zich hebben uitgesproken voor een „topconferentie" van alle com munistische partijen in de wereld, tussen november 1968 en februari 1969 te hou den in Moskou. Het voorstel van deze strekking is officieel ingediend door af gevaardigden van de Sovjet-Unie, West- Duitsland en Zuid-Afrika. Het definitieve besluit zal echter pas genomen worden aan het einde van de conferentie. Bij monde van Erich Ho- necker deden de Oostduitse communisten gisteren een indirecte aanval op Roeme nië. Honecker veroordeelde namelijk de communisten die „bekrompen nationalis tische doelen" nastreven, die los staan van de algemene politieke lijn, uitgewerkt voor het wereldcommunisme. De Roeme nen, die menen de woordvoerders van miljoenen communisten te zijn, zijn in feite geïsoleerd in Boedapest. Zij willen een nieuwe conferentie ter voorbereiding van de topbijeenkomst en verdedigen de volledige onafhankelijkheid en soeverei niteit van elke partij. PRETORIA (DPA en Reuter). In Zuid-Afrika begint binnenkort een proces tegen 8 negers in Zuidwest-Afrika, die zich schuldig hebben gemaakt aan „agita tie en terrorisme", tegen het Zuidafri- kaanse bestuur over dit gebied. De verdachten zijn afkomstig uit Ovam- boland, in het noorden van Zuidwest-Afri ka, waar zes van hen in een oefenkamp voor guerrilla's militair zouden zijn ge schoold. Onlangs zijn voor een Zuidafrikaans hof in Pretoria dertig negers uit Zuidwest- Afrika op grond van soortgelijke beschul digingen tot langdurige gevangenisstraffen veroordeeld. Negentien van hen kregen le venslang, negen 20 jaar en twee vijf jaar. Dit proces lokte vele protesten uit de gehele wereld uit. Bij de Veiligheidsraad is een ontwerp-resolutie ingediend, waarin met „doeltreffende maatregelen" wordt gedreigd als Zuid-Afrika de dertig ver oordeelden niet vrijlaat. Zowel de Veilig heidsraad als de Algemene Vergadering van de V.N. heeft verklaard, dat het pro ces een schending betekende van de VN- besluiten waarin aan Zuid-Afrika 't man daat over Zuidwest-Afrika werd ontno men. genomen. En ook in andere staten, waar voorverkiezingen zullen worden gehou den zoals Wisconsin, Nebraska, Oregon en Californië zijn Nixons kansen bepaald ge stegen. Dat Nixon nog niet honderd percent ze ker kan zijn van de republikeinse kan didatuur komt alleen doordat de gouver neurs, op wie Romney gisteren een be roep deed, niet onverdeeld gecharmeerd van hem zijn. Vele gouverneurs vinden Nixon te conservatief en te onaantrekke lijk voor het grote publiek voor een har telijke omhelzing als vaandeldrager van de partij bij de presidentsverkiezingen. Een aantal van hen zou Nelson Rocke feller, de gouverneur uit New York, veel liever tot kandidaat hebben en gouver neur Agnew van Maryland zei gister avond dan ook al meteen dat nu Romney zich had teruggetrokken Rockefeller de aangewezen man was om de gematigde krachten in de Republikeinse Partij te bundelen en te leiden naar de nominatie van hemzelf als presidentiële kandidaat. Dezelfde geluiden waren gisteravond in heel Amerika te horen van de inmiddels al gevormde groepen, die Rockefeller als president willen zien. De ambitieuze Nelson Rockefeller zelf zegt echter nog steeds er niets van te willen weten. Nog gisteren probeerde hij Romney ervan af te houden de strijd op te geven en toen dit niet lukte zei hij nog eens nadrukkelijk zelf geen kandidaat te zijn. Om te bewijzen dat het hem hier mee ernst is heeft hij nog in de afgelopen dagen zijn naam laten schrappen van het kiesbiljet in Wisconsin, waarop de auto riteiten van deze staat al „Rockefeller" hadden vermeld. Aan de andere kant heeft hij echter ook laten weten dat als de partij hem werkelijk als kandidaat wenst, hij geen neen zal zeggen en dit heeft al vele ken ners van het Amerikaanse politieke touw trekken ervan overtuigd dat Rockefeller in zijn hart niets liever wil dan de kandi datuur en dat al zijn terughoudendheid en bescheidenheid niets anders zijn dan doorgewinterde tactiek van een man, die het klappen van de zweep kent. Romney's voortijdige aftocht heeft in elk geval de gematigde republikeinen met hun neus gedrukt op de noodzaak op korte termijn een kandidaat te vinden of genoegen te nemen met Richard Nixon. Hiermee heeft Romney zijn partij waar schijnlijk een dienst bewezen, want hi; heeft haar nu behoed voor de blunder van 1964, toen men Rockefeller alleen liet modderen tegen Goldwater tot na de voorverkiezingen van Californië waarna men in allerijl probeerde een gematigde kandidaat te produceren in de figuur van Pennsylvania's gouverneur William Scranton. Francisco en floten onbeschaamd Rocke feller uit toen hij op het podium zijn meer progressieve zegje kwam doen. Het is nu waarschijnlijk nog niet te laat om Nixons stormloop op de kandi datuur te keren, al heeft de gematigde vleugel opnieuw een fikse achterstand door het falen van zijn exponent; de mormoon George Romney. Toen was het echter te laat en de Gold- water-legioenen oefenden de onbetwiste macht uit op het partijcongres in San KAAP KENNEDY (AP). Het Ameri kaanse Bureau voor Lucht- en Ruimte vaart (NASA) heeft bekend gemaakt dat moeilijkheden tijdens de testprocedures hebben genoopt tot een uitstel van vier dagen van de lancering van de Apollo- VI, die nu op 25 maart aan zijn ruimte reis zal beginnen. De lancering van de Apollo-VI zal waar schijnlijk de laatste onbemande ruimte- vlucht zijn vóór de Amerikaanse geleer den zullen trachten een mens op de maan te brengen. ADVERTENTIE - Aktieve Anti-Schuppin pakt het roosprobleem bij do wortels aan.. Nieuwe, werkzame bestanddelen prikkelen de hoofdhuid tot normaal, gezond funktioneren. Behalve in gevallen waar roosvorming wordt veroorzaakt door 'n organische ziekte, helpt Anti-Schuppin gegarandeerd! En wel zó goed dat u het maar eenmaal per 3 dagen hoeft te gebruiken. Wat niet uitsluit dat u Anti-Schuppin om de frisse, bescheiden geur en tintelende werking wat graag voor uw dagelijkse haarverzorging zult kiezen. Bovendien, roos voorkomen is beter dan genezen: zelfs met Anti-Schuppin! (spreek uit: Anti-Sjoepien"J Dr. H. Theile- West Duitsland Flacons fl,- 3,90-6,90 Mocht uw drogist of kapper nog geen Anti-Schuppin hebben, schrijft of belt u dan evendeDevam, Teilingen 7 Amsterdam, 020-440373 OTTAWA (Reuter) De liberale Cana dese minderheidsregering van premier Lester Pearson heeft van het parlement het vertrouwensvotum gekregen, waarom zij had gevraagd na haar nederlaag in een belangrijke belastingkwestie op 19 februari. Een desbetreffende motie werd aanvaard met 138 tegen 119 stemmen. Pearson kreeg de volle steun van zijn partijfractie plus de verwachte steun van acht afgevaardigden van de kredietpartij. ASTORIA (Reuter). Het Japanse vrachtschip „Soewaharoe Maroe" heeft vannacht de Amerikaanse kustwacht ge meld dat het op de Grote Oceaan in brand staat. Het 8.780 ton metende schip bevindt zich ongeveer 650 kilometer ten westen van Astoria. Twee kotters van de Amerikaanse kust wacht en de Peruviaanse tanker „Trans- oceanica" zijn onderweg naar de bran dende Japanner. DANANG. (AFP) Grote activiteit van Noordvietnamezen is waargenomen rondom de Amerikaanse mariniersbasis De Afrikaner heeft zo'n afkeer van critiek (zeker ten aanzien van de ver houdingen tussen blank en zwart), dat hij in feite iedereen die iets aan te merken heeft als een directe vijand be schouwt. Daarom staan de Afrikaans- en Engels-talige kranten in dit land ook veel scherper tegenover elkaar dan in een normale concurrentie-posi- tie het geval zou zijn. Want waar alle Afrikaanse kranten de regering zonder enige uitzondering steunen, zijn de in het Engels gepubli ceerde dagbladen van Zuid-Afrika de spreekbuizen van de oppositie, waarbij overigens slechts één krant tegen het apartheids-beleid is: de „Rand Daily Mail", die in 1966 de Amerikaanse on derscheiding „World Press Achieve ment Award" heeft ontvangen, waar van het embleem trots in de kop van de krant prijkt. lommen af. Niet alleen via hoofdredac tionele en politieke commentaren, maar oo kin de ingezonden-bbrievenru- brieken. De vooruitstrevenden staan in het al gemeen achter premier Vorster, die al het mogelijke doet om het aanzien van zijn land naar buiten wat te ver beteren, zonder de interne politiek te wijzigen, en de conservatieven stellen zich op achter minister Hertzog, de man die tot voor kort als minister van Verkeer de bijnaam had van dr. No, omdat hij altijd „Nee" zei als er om televisie gevraagd werd. De heer Hert zog heeft nu nog de portefeuille van Volksgezondheid. MAAR IN Zuid-Afrika woedt niet al leen strijd tussen de Engelse en de Afrikaanse pers, maar ook onderling tussen de Afrikaanse bladen. De wrij vingen tussen de conservatieven en de zogenaamde vooruitstrevenden in dit land (in het Afrikaans de „Verkramp- tes" en de „Verligtes") speelt zich voor een groot deel in de krante-ko- Het enige parlementslid van de Pro gressieve Partij in Zuid-Afrika, me vrouw Helen Suzman, heeft kortgele den verklaard dat de onderlinge strijd van de Afrikaners volkomen onzinnig is, doodgewoon omdat er in Zuid- Afrika geen vooruitstrevenden zijn. Zij stelt zeer terecht dat de apart heid in plaats van de toekomst voor de blanken, hun ondergang zal zijn. En het is de „Rand Daily Mail", die de verklaringen van mevrouw Suzman in het parlement altijd het meest tot hun recht doet komen, omdat dit blad het enige persorgaan is dat de moed heeft de Progressieve Partij te steunen. En het is opvallend dat desondanks de „Rand Daily Mail" toch een enorme straatverkoop heeft: blijkbaar willen de mensen die op de Nationale Partij stemmen wel graag de Engelse cri tiek lezen. Het gaat dit kritische en zeer goed geredigeerde blad zelfs zo goed, dat kortgeleden een nieuw gebouw in Jo hannesburg betrokken kon worden. En het is interessant om te weten dat in dit moderne en goed ontworpen kran ten-paleis door dezelfde uitgever (South African Associated Newspapers) een steunpilaar van de Progressieve Partij wordt uitgegeven (de „Rand Daily Mail"), maar ook een blad dat de Verenigde Partij van Zuid-Afrika steunt: de „Sunday Times". In dit zondagsblad wordt de rege ring van het land systematisch aange vallen, terwijl het net als de Verenig de Partij toch niet tegen apartheid is. Ook de bladen van de tweede Engels talige krantengroep in Zuid-Afrika (de ,,Argus"-groep) zijn aanhangers van de Verenigde Partij en dat zijn dan de kranten „Cape Argus", de „Star" en „The World". De Engelse pers in Zuid-Afrika geeft een redelijke hoeveelheid internatio naal nieuws, hoewel vergeleken met de Nederlandse nog aan de zuinige kant. Maar de Afrikaans-talige bladen geven vrijwel helemaal geen nieuws uit andere landen, doodgewoon omdat de gemiddelde Afrikaner alleen maar belang stelt in zijn eigen land en om dat hij het buitenland te ver en te vij andig vindt. Op een dag dat er bij een aardbe ving op Sicilië enkele honderden men sen om het leven komen, vindt bijvoor beeld het nationalistische dagblad „Die Vaderland" het voldoende om dit be richt onderaan op pagina één te plaat sen en de krant te openen met een plaatselijke kwestie, namelijk dat lohannesburg gaat uitbreiden. HIERUIT blijkt dat de Afrikaanse kranten niet alleen er op uit zijn de rassen-discriminatie in Zuid-Afrika te steunen en uit te breiden, maar dat zij ook de oude „voortrekker-image" zo veel mogelijk willen handhaven. De Afrikaner heeft het zo druk met zijn eigen belangen en met zijn zelfbe houd, dat daar alles voor moet wijken. In de tijd dat professor Barnard zijn hart-transplantaties in Kaapstad uit voerde, wisten deze kranten ook niet met wat voor woorden zij hun volk wel moesten prijzen. Deze kundige zoon van het Afrikaner-volk werd de held van het jaar, werd de man die het aan zien van Zuid-Afrika gered had („nu zou men in het buitenland wel anders over apartheid gaan denken"en er kwamen van vele kanten voorstellen in de kranten om standbeelden voor hem op te richten. Maar ook met meer alledaagse za ken toont men via de pers maar al te graag hoe goed Zuid-Afrika wel is. Een berichtje, dat er een methode is ontwikkeld om haaien uit de zwemge- bieden langs de kust te houden, wordt met veel ophef en een grote kop boven aan de voorpagina gebracht: „Grote zege voor Zuid-Afrika" staat er dan bo ven. Televisie willen de meeste Afrika ners niet, daarom komt een bericht dat een boer een televisie-toestel in zijn koeienstal heeft gezet, vet ge drukt en in een kadertje gezet: „Tele visie goed genoeg voor koeien", heet het dan. Een artikel over de vele mo gelijkheden van televisie op het ge bied van educatie en cultuur is nergens te vinden. In deze trant worden ook de berich ten over Groot-Brittannië in de Afri kaanse pers gepubliceerd. Hoe gekker het bericht hoe beter, want de heer Wilson moet het maar voelen dat hij weigert om wapens te leveren aan Zuid-Afrika. Dong Ha in het noorden van Zuid-Viet- nam. Dong Ha is van groot belang voor de verdediging van de basis Con Thien" en Khe Sanh, welke laatste al geruime tijd door communistische strijkrachten wordt belegerd. Op de rivier Coea Viet zijn vlak bij Dong Ha twee convooien schepen aan gevallen. De Amerikaanse verliezen wor den licht genoemd. De Noordvietnamezen proberen blijkbaar de bevoorrading van Dong Ha, die volledig door de lucht of over de rivier vanuit zee moet plaats vinden, onmogelijk te maken. De weg van Hoeé naar Dong Ha is al verscheidene weken onbruikbaar. Het vliegveld van de basis is vaak be stookt door Noord Vietnamese artillerie in de gedemilitariseerde zone. Talrijke vliegtuigen zijn getroffen door afweerge schut. Het Amerikaanse opperbevel meent dat een eventuele aanval op Dong Ha en de andere bases in het gebied een inleiding zou kunnen zijn voor een aanval op Khe Sanh. De Zuidvietnamese mariniers hebben ten oosten van de citadel van Hoeé een mas sagraf ontdekt met de lijken van onge veer honderd mensen, vermoedelijk ont voerde Zuidvietnameze regeringsfunctio narissen en officieren. President Ngoejen van Thieu van Zuid- Vietnam heeft aangekondigd dat binnen kort alle bars en dansgelegenheden in het land voorgoed gesloten zullen worden. „Trouw". De Amerikaanse admiraal Ho ratio Rivero, commandant van de NA- VO-strijdkrachten in Zuid-Europa heeft Griekenlands trouw aan de Atlantische gemeenschap geprezen en aangedron gen op gezamenlijke pogingen om het hoofd te bieden aan nieuwe bedreigin gen in het gebied van de Middellandse Zee. Zelfverzorging. De Amerikaanse hulpor ganisatie, CARE, is van plan haar werk in Polen voor 1970 stop te zetten, om dat Polen op een peil van zelfverzor ging is gekomen die hulp van buitenaf onnodig maakt. Broodje-naald. Twee studenten die aan een demonstratie in Rome hadden deel genomen moesten in een ziekenhuis worden behandeld nadat zij broodjes hadden gegeten waarin stukjes naald waren verstopt. De broodjes waren ver moedelijk door politieke tegenstanders geleverd. Verdrag. Kongo en Joegoslavië hebben een economisch verdrag getekend voor de bouw van twee visfabrieken en een dam, die tezamen ongeveer 21 miljoen dollar zullen gaan kosten. Reisverbod. De Amerikaanse regering heeft het reisverbod op Syrië opgehe ven.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3