Streekplan Noordzeeka Statenleden leggen wensen en problemen op tafel Grondprijs, groen en tunnel krijgt u flat in ewijk j] de ruiiter „Schetsplan voor Spaarnwouderbos RECREATIE EN SPORT Grenswijziging van industriegebied nog in discussie T weede V elsertunnel of Stamwegtunnel UST IV' DONDERDAG 29 FEBRUARI 1968 5 MONSTER Moties en amendement VERZET Bezoekt dan geheel vrijblijvend onze "MODELFLAT ZEEWIJK" op de bovenetage van onze zaak Marktpleingalerij 50 IJmuiden. De nieuwste soorten vloerbedekking Gratis voorlichting, maten en indeling Speciale Zeewijk aanbiedingen /I 'L 1 Va- (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM Vandaag moeten door Provinciale Staten van Noord- Holland zeer belangrijke beslissingen worden genomen, die bepalend zijn voor de toekomst van het Noordzeekanaalgewest en de omliggende ag glomeraties. Aan de behandeling van het Streekplan voor het Noordzee- kanaalgebied heeft het provinciale bestuur gisteren een geheN zittingsdag besteed en toen hebben alleen nog maar de leden van Provinciale Staten in eerste instantie gesproken. Vandaag zal het college van Gedeputeerde Staten antwoorden en dan moeten na nog veel heen en weer gepraat toch de beslissingen vallen Daar valt niet aan te ontkomen, al is gisteren al gebleken dat er nog vele vragen resten, waarop alleen de tijd het antwoord zal kunnen geven. Een heet hangijzer is de omvang van het recreatiegebied en de grooHe van het in dustrieterrein. Ruwweg gesteld is het open gebied ten noorden en ten zuiden van het Noordzeekanaal volgens het Streekplan verdeeld in een industrieterrein van 1.500 hectare en een resterend groengebied, dat grotendeels tot recreatiegebied wordt bestemd. Dat recreatiegebied is op sommige plaatsen zo smal, dat de in dustrie heel dicht de bebouwing nadert. Daarom willen de acht Ken nemergemeen ten de „demarkatielijn' opschuiven naar het oosten, zoals men deze week uitvoerig in onze edities heeft kunnen lezen. Maar dan zou het industriegebied kleiner wor den en daar verzetten ook weer vele stemmen zich tegen. Als er dan mogelijkheden zijn om meer ruimte te bestemmen voor recreatie en groenstroken, dan komt toch eerst de Zaanstreek in aanmerking, want daar nadert de industrie nog veel dichter de bebouwing, is een andere mening die naar voren werd gebracht. En dan zijn er uiteraard ook stemmen die zich afvragen, of er wel behoefte is aan zo'n groot industrieterrein en of de aanleg van een recreatiegebied ter grootte van tweeëneen half maal het Amsterdamse Bos wel zin heeft, terwijl duinen, strand en bos ten westen van Haarlem zo dichtbij liggen. Over het Streekplan voor het Noordzee- kanaalgebied is zo langzamerhand al een bibliotheek vol geschreven en het is dus niet zo moeilijk om daaruit voor alle meningen passende uitspraken, citaten, cijfers, argumenten, motiveringen en reeds uitgesproken verwachtingen op te diepen om daarmee het eigen betoog te onderstreDen. Dat gebeurde op die eerste zittingsdag dan ook veelvuldig en uitvoerig. Vandaag zal moeten blijken wat de leden van Provinciale Staten tenslotte in meerderheid ais doorslaggevend aanvaarden. De besprekingen over twee voor onze omgeving belangrijke onderwerpen, het terug dringen van het industriegebied en de oeververbindingen, vatten wij op deze pagina in afzonderlijke artikelen samen. Als eerste spreker kwam de heer J. Harmsen (PvdA) aan het woord. Hij stel de vast, dat er door de regering nog geen toezeggingen zijn gedaan inzake de finan ciering van de realisering van het recre atiegebied. Spreker betreurde, dat er nog zo weinig wordt gedaan aan een nationaal havenbeleid. Mevrouw A. M. C. V. Groensmit-van der Kallen (KVP) verzocht meer aan dacht te richten op de mogelijkheden voor realisering van het streekplan en op de bestuurlijke begeleiding. Zij uitte vrees voor een monster-agglomeratie van Am sterdam tot en met de IJmond. Liever was haar een goede samenwerking van vier agglomeraties op basis van gemeenschap pelijke regelingen. „Als men het nodig oordeelt dat er één beheerder moet zijn tot wie bijvoorbeeld gegadigden voor het industrieterrein zich kunnen wenden, dan moet de provincie dat maar zijn" De bewoning zou men in het Noord zeekanaalgebied nu al moeten afleiden naar elders. Amsterdam zou de overloop van de bevolking niet moeten willen op vangen in de Zaanstreek, maar in Pur- merend en West-Friesland. De overloop uit de IJmond zou moeten worden opge vangen in Groot-Alkmaar. Mevrouw Groensmit verzocht de agra riërs die hun grond af moeten staan niet langer dan strikt noodzakelijk is in on- (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. De Provinciale Staten- zitting heeft gisteren twee moties en een amendement opgeleverd, die vandaag in stemming komen. Het amendement, inge diend door de heer D. Barten (prot. chr.) betreft het gebied, begrensd door Noord zeekanaal, Rijksweg 6 en Zijkanaal C, waaraan met de bestemming „agrarisch gebied, groenzone en groenschermen" wil geven. Daarmee zou het onttrokken wor den aan het groots opgezette recreatiege bied, zoals dat in het streekplan is ge projecteerd. De motie, ingediend door mevrouw A. Groensmit-v.d. Kallen van de K.V.P., houdt een verzoek aan de minister van verkeer en waterstaat in, om de Stamweg- tunnel bij Buitenhuizen op korte termijn te doen bouwen. In de motie wordt ge steld, dat de ontwikkeling in het noorden en midden van de provincie mede door goede verbindingen dient te worden be vorderd. Daarbij wordt overwogen, dat binnen afzienbare tijd een nieuwe oever verbinding een deel van het verkeer aan de zwaar belaste Velsertunnel zal dienen te onttrekken. De heer D. Barten heeft tevens een motie ingediend waarin Provinciale Sta ten als hun wens uit zouden moeten spre ken, dat voor de gronden in het Noordzeekanaalgebied welke aangekocht worden langs minnelijke weg, ongeacht de bestemming, dezelfde prijzen zullen gelden. Daarmee zou men willen voorkomen, dat er meer wordt betaald voor de grond die toevalligerwijze in het industriege bied komt te liggen dan voor de grond die men voor het recreatiegebied wil ver werven. Men wil het als één project zien. Voor zover de gronden niet minnelijk, maar via een onteigeningsprocedure wor den verkocht, wordt dit principe al ge waarborgd. zekerheid te laten over het tijdstip waar op, etcetera. Ook de heer D. Rijnders (prot. chr.) vroeg aandacht voor de bestuurlijke en de financiële aspecten. Hij pleitte voor een nationaal havenoverleg. Een kruithaven in het industriegebied wees hij af. Mr. J. K. O. Heijligers (VVD) legde grote nadruk op de voordelen van de in dustrievestiging. Hij was ervan overtuigd dat een moderne industrie „schoon" kan en ook wil zijn. Fel verzette de heer A. Kemmink (PSP) zich tegen het gehele streekplan, hetgeen duidelijk blijkt uit zijn woorden: „Am sterdam zorgde voor het tafeltje-dek-je. Het ezeltje-strekje kan nu van het col lege van provinciale staten worden ver wacht en dan zorgt Mobil Oil er wel voor dat de knuppel-uit-de-zak komt." Neem het plan terug en maak een nieuw op een gezondere basis dan die van de basisin dustrie. zo luidde zijn advies. M. Baron van Randwijck van de Boe renpartij stond positief tegenover de in dustrievestiging aan de zuidkant van het kanaal, maar zag nog niet de noodzaak om nu ook al de structuur van het gebied ten noorden va nhet kanaal geheel te wij zigen. „Voor incidentele gevallen zou men dat wel aan de betrokken gemeentebe sturen over kunnen laten op basis van hun bestemmingsplannen. Aan het recre atiegebied wilde hij liever de bestemming „agrarisch gebied, groenstroken en groen schermen" geven, want naar zijn mening bestaat er helemaal geen behoefte aan zo'n groot recreatiegebied. Hij refereerde daar bij aan de nieuwjaarsrede van de voorzit ter van de Haarlemse Kamer van Koop handel die zich in dergelijke zin heeft uit gelaten. De heer W. Hartog (CPN) vroeg zich af, of de grote industrieën zich in het Noordzeekanaalgebied zullen willen ves tigen. Hij drong aan op voorzichtigheid vooral met betrekking tot de frasering van het streekplan. Mevrouw drs. J. C. van Noordwijk-van Veen (PvdA) wijdde een uitvoerige be schouwing aan de milieuhygiëne. Zij vroeg speciaal aandacht voor het vervoer van giftige stoffen. Drs. R. J. de Wit (PvdA) noemde het streekplan een voorbeeld van een voor uitziend beleid. Dr. J. J. van Soest (PvdA) benadrukte, dat de economische ontwikkeling in Am sterdam en de Zaanstreek terug loopt. PSP-er H. de Nie wees het streekplan al even duidelijk af als zijn fractiegenoot Kemmink, waarbij hij wees op de geva ren en de verontreiniging van het milieu. Dr. Th. A. M. van Kleef wilde met het oog op die verontreiniging een bufferzone van minstens 200 a 300 meter tussen het industriegebied en de gehele Zaanstreek. Hij merkte op, dat de petrochemische in dustrie in Duitsland gebruik maakt van schoorstenen die 250 meter hoog zijn. Dat kan hier niet in verband met de vlieglij- nen van Schiphol. Hij vroeg zich derhalve af: „Komen die industrieën die een hoge schoorsteen behoeven dan niet hier of ne men we genoegen met de luchtverontrei niging als gevolg van de te lage schoor stenen?". Hij plaatste onder meer ook vraagtekens achter de zoetwaterwinning en de radio-actieve verontreining. Zijr. fractiegenoot drs. A. J. H. M. Mut- saers besteedde ruime aandacht aan de maatschappelijke aspecten van het streek plan en hij adviseerde in dit verband een werkgroep-ad-hoc in te stellen om studies te verrichten. De heer H. A. de Boer (prot. chr.) had nog een aantal vragen voor gedeputeerde staten in petto. De heer A. P. N. Pielage kwam tot de conclusie, dat men eigenlijk nog zo weinig weet van de petro-chemische industrie en de heer G. Maas van de communistische fractie nam aan. dat de generaties na ons het Streekplan een ongelukkig plan zul len noemen als het Noordzeekanaalgebied eenmaal een tweede Ruhrgebied is ge worden. De heer L. J. A. Vollebregt (KVP) drong er op aan de landbouwgronden zo lang mogelijk als zodanig te handhaven, speciaal ten noorden van het kanaal. ADVERTENTIE 1 intermeubel (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Tijdens de vergade ring van Provinciale Staten is er gis teren uitvoerig gepraat over het re creatiegebied dat in het Streekplan is geprojecteerd tussen het industriege bied aan het Noordzeekanaal en de agglomeraties Haarlem en IJmond. De ontwerp-tekening voor dit recreatiege bied, dat tweeëneenhalf maal zo groot is als het Amsterdamse Bos, was ech ter nog niet aan de openbaarheid prijs gegeven. De technische werkgroep die de op dracht had een schetsontwerp te ma ken, heeft dit ontwerp thans ingediend bij de zogenoemde stuurgroep, het be leidsorgaan dat is samengesteld uit vertegenwoordigers van de gemeente besturen van Haarlem, Velsen, Haar lemmermeer, Amsterdam en Haarlem- merliede en Spaarnwoude. Het schetsontwerp hing gisteren on opvallend bij de vele verduidelijken de tekeningen in de vergaderzaal en wethouder R. J. de Wit (P.v.d.A.) van Amsterdam gaf er als onderdeel van zijn beschouwingen een summiere toe lichting op. Hij noemde het met vele slagen om de arm een voorlopig schets ontwerp. De netto-oppervlakte (zon der wegen, etc.) is 2250 hectare en er zijn drie centra voor massale re creatie in opgenomen, namelijk bij Halfweg, bij Spaarnwoude en ten noordwesten van Spaarndam. Op zeer drukke dagen kan het totale recreatie gebied 180.000 mensen verwerken. Het gebied is onderverdeeld in zes „compartimenten" met een grote diffe rentiatie. Er zijn zwembaden in ont worpen, dagkampeerterreinen, water partijen, maar ook „stiltegebieden", natuurreservaten, etcetera. Spaarn woude is voorbestemd om ais dorp een cultuurreservaat te worden. Spaarn dam komt voor restauratie in aanmer king en de uitbreidingsmogelijkheden zullen daar zeer beperkt worden. Bij Haarlem en Velsen is ruimte ge reserveerd voor sportterreinen. De rijksoverheid heeft vijfenzeven tig percent subsidie toegezegd voor het maken van de plannen en voor het verwerven van de benodigde grond. Daarna komt de financiering van de inrichting aan de orde en daarover is nog weinig bekend. De kosten worden geraamd op 250 tot. 300 miljoen gulden. r Bij de behandeling van het ont- werp-streekplan voor het Noord zeekanaalgebied door de Provin ciale Staten van Noord-Holland, is voor het eerst een schetstekening van het aan te leggen Spaarnwou derbos tussen Amsterdam en Haar lem in de openbaarheid gekomen. Het plan beslaat bruto een opper vlakte van 2.750 hectare. De totale aanlegkosten zullen 250 miljoen gulden bedragen. Het rijk heeft reeds een bijdrage van 75 percent in de kosten toegezegd. Het aan 'e leggen Spaarnwouderbos wordt tweeëneenhalf maal zo groot als het Amsterdamse Bos. Er zullen bos- gedeelten, speelweiden, vijvers en gelegenheden voor het beoefenen van enkele takken van sport, onder andere watersport en wandelwegen worden aangelegd. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Bij de behandeling van het Streekplan voor het Noordzeekanaal door het provinciale bestuur heeft de wens van acht Kennemer gemeenten om de westgrens va nhet industriegebied naar het oosten op te schuiven, om daardoor een betere afscheiding te krijgen tussen dit industriegebied en de woongebieden, een belangrijke rol gespeeld. De argumenten van de Kennemer ge meenten zijn deze week uitvoerig in onze edities gepubliceerd naar aanleiding van een persconferentie in Haarlem. De meerderheid van de P.v.d.A.-fractie bleek niet genegen te zijn om deze wens in te willigen. De K.V.P.-fractie maakte de stemmenverhouding nog niet bekend en volstond met de aankondiging dat een deel der leden de grens wel wil verleggen Het V.V.D.-statenlid, mr. J. K. O. Heij ligers verklaarde zich tegen het opschui ven van de grens. „De regering heeft een accoord bereikt met Mobil Oil en daar bij is toen gesproken over 1500 hectare. We kunnen Mobil nu niet minder aan bieden, want dan kan de regering haar toezegging niet gestand doen", zo lichtte hij zijn mening toe. De heer Heijligers betoogde voorts: „Er wordt dan gezegd dat Amsterdam zich voor verdere indus triële expansie maar moet richten op het Oostvaardersdiep, maar de trek is nu een maal naar de zee toe en niet van de zee af". M. Baron van Randwijck van de Boe renpartij had er ook geen behoefte aan de grens te verleggen, omdat het een gebied vrij zou maken, dat agrarisch geen waar de meer zou hebben. De Amsterdamse wethouder drs. R. J. de Wit voerde aan, dat het industriege bied een goede en duidelijke begrenzing vindt in de Stamweg. Mr. J. E. Goudsmit (VVD) bepleitte de Kennemer belangen door er op te wijzen, dat een strook van nog geen twee kilome ter bij Spaarndam te smal is om het be oogde effect te sorteren. Speciaal de dorpen Spaarndam en Spaarnwoude zouden veel te dicht bij het industriegebied komen te liggen. De heer D. Barten (prot. chr.) kwam met het voorstel om aan het gehele ge bied tussen Rijksweg 6, Zij kanaal C en het Noordzeekanaal de bestemming „Agrarisch gebied, groenstroken en groenschermen" te geven. De heer A. P. N. Pielage (PvdA) vond dit een slechte dienst bewijzen aan de bevolking die men wil beschermen. „Als we aan het recrea tiegebied gaan peuteren brengen we de gehele opzet van het streekplan in ge vaar." Vandaag wordt de discussie over de wens van de Kennemer gemeenten voort gezet. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben in het Streekplan voor het Noordzeekanaalgebied prioriteit verleend aan de aanleg van de Stamweg- tunnel bij Buitenhuizen. De gemeenten in Kennemerland en de IJmond zjjn van me ning dat de tweede Velsertunnel er eerst moet komen. Bij de behandeling van het streekplan door Provinciale Staten verweet de eer ste spreker, de heer J. Harmsen uit Vel sen. de Gedeputeerden direct, dat voors hands nog niet bewezen is, dat de Stam- wegtunnel de bestaande Velsertunnel vol doende zal ontlasten. Mevrouw A. M. C. V. Groensmit-v. d. Kallen (KVP) zag de Stamwegtunnel als een nationale verbinding en de Velsertun nel als een regionale. Dat zou voorrang voor de Stamwegtunnel rechtvaardigen. ..Amsterdam kan met evenveel recht als de gemeenten in Kennemerland en de IJmond pleiten voor de Hemwegtunnel. Dat is ook een verbinding op regionaal niveau. Als we dan over die twee tunnels weer eens gaan twisten komt de Stam wegtunnel er ook niet. Die staat nu op het Rijkswegenplan en daarmee is men dus het verst. Laat men die dan zo spoe dig mogelijk aanleggen". Deze laatste wens vervatte zij in een motie. Daar naast zou de provincie bij het rijk ook kunnen aandringen op een tweede Vel sertunnel. De heer D. Rijnders (prot chr.) zei dat zijn fractie wel begrip heeft voor de prioriteit die men aan de Stamwegtunnel toekent, maar men zou tevens bijzondere aandacht moeten besteden aan de tweede Velsertunnel. M. Baron van Randwijck van de Boe renpartij vind dat in het streekplan nob geen prioriteit zou moeten worden toege kend aan de Stamwegtunnel. Mr. J. E. Goudsmit (V.V.D.) had ver wacht dat Gedeputeerde Staten geen uit spraak zouden doen voordat de resultaten van het verkeersonderzoek bekend zijn. Vandaag komt de motie van mevrouw Groensmit in behandeling en in stemming, waarbij de meningen wellicht nog genuan ceerder tot uitdrukking zullen komen. ADVERTENTIE DAMESKAPSALON Wij creëren de moderne kapsels met of zonder losse haarstukjes die wij in verschillende uitvoeringen voor u in voorraad hebben. Lange Nieuwstraat 471 IJmuiden Tel. 11166

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5