V anavond wellicht nieuwe partij Auschwitz - kampbeul Mulka vrijgelaten Jac. Zuurbier verlaat K.V.P. L „Bij oproer ingrijpen van Amerikaanse troepen" HET WEER Na aanval van Syriërs Roemenen verlaten Boedapest-congres Johnson raakt weer adviseur kwijt morris Voor opleiding in Nederland Hooggeleerde solidariteit „Jacky" Woonkunst Immigratiewet in Groot-Brittannië van kracht Weekblad bericht over ontwerp-overeenkomst Accountant zou 3 miljoen hebben verduisterd Belgen 31 maart naar stembus VELSEN OP TV Blank racisme is verantwoordelijk voor onlusten" bij ^QeCCUt Suède»Nappajasjes DIT MOET U PROEVEN Marie slaag je ééntweedrie 58e JAARGANG NUMMER 101 VRIJDAG 1 MAART 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 13,— per kwartaal, 14,50 franco per post, 1, per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Massa-moordenaar krijgt opnieuw ziekteverlof' Zes vrij I Het woord is aan Droog weer «IÈÉI Kernwapens Washington Post": Beledigend" Amerikaans rapport over rassenrellen Zie verder pagina a HERENMODE en CONFECTIE PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE Choco - Hazelnoottaart Roomboterspritsen m m m Telefoon heerlijk 1 64 79 Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Tegen middernacht I wordt in Utrecht het besluit tot oprich ting van een radicale politieke partij ver wacht door de uit de K.V.P. getreden radicalen. Dezen worden thans in de Tweede Kamer vertegenwoordigd door de Groep-Aarden. De radicalen zullen ook enige stukken uitgeven, waarin het stand punt ten aanzien van radicale en uitge treden katholieke vertegenwoordigers in lagere vertegenwoordigingen als gemeen teraden en provinciale staten wordt ver- duidelijkt. De niet-uitgetreden radicalen van de K.V.P.-radicalen hebben over de gebeur tenissen van deze week verklaard dat zij het betreuren dat het voorstel om de heer Bogaers als vice-voorzitter en de heren Van der Gun en Van Ruiten als bestuurs leden van het dagelijks bestuur te laten optreden niet is verwezenlijkt. Dit kon niet, omdat de meerderheid van de kern groep besloot uit de partij te treden. „Wij wijzen erop", aldus de verklaring, „dat dit standpunt voor velen in beslissen de mate werd beïnvloed door het bij het begin der vergadering aan de Kerngroep medegedeelde feit, dat een viertal Twee de-Kamerleden al de voorgaande week het besluit had genomen de fractie van de K.V.P. te verlaten, welk besluit de heer Bogaers reeds op 23 februari tot de de finitieve beslissing had gebracht zich niet als vice-voorzitter ter beschikking te stel len". De niet-uitgetreden radicalen zeggen verder dat de fractievoorzitter nadrukke lijk heeft verklaard dat de resoluties van Arnhem onverkort worden uitgevoerd en dat door de nieuwe samenstelling van de partijleiding de mogelijkheid van het ver- wezelijken van de resoluties en idealen, die zij als niet-radicalen voorstaan, bleef. Als tweede reden over het niet-uittre- den wordt gezegd dat zij geen zekerheid aanwezig achten dat de idealen op an dere wijze beter kunnen worden verwe zenlijkt. LONDEN, (A.P.) De immigratiewet voor de Gemenebest-landen, die moet voorzien in het stopzetten van de toevoer van immigranten uit Kenia, is vandaag van kracht geworden. Koningin Elizabeth heeft na een zitting van het Britse Hoger huis, dat de hele nacht heeft geduurd, de wet getekend. Voor het eerst sinds mensenheugenis, aldus onze correspondent in Londen, werd er zelfs in het Hogerhuis een ontbijt geserveerd. Voor de meeste betrokkenen wat de vergadering een krachttoer, want het aantal bejaarden onder de Hogerhuis- leden is groot. Een aantal hunner zwaaide tegen middernacht uitgeput naar de hotel kamers af, waar ze echter voor belang rijke stemmingen onmiddellijk konden worden gealarmeerd. President Kenyatta heeft bepaald dat de Aziatische Britse onderdanen die naar Groot-Brittannië zijn gegaan niet zonder een visum kunnen terugkeren. (Van onze correspondent) BONN De voormalige kamp adjudant van het concentratiekamp Auschwitz, de 72-jarige Robert Mul ka, is sinds 19 februari weer op vrije voeten. Hij werd naar huis gestuurd, omdat zijn ziekte een verblijf in de gevangenis niet meer toeliet. Dit is althans de tendens van de verklaring, die naar aanleiding van de vrijlating werd uitgegeven. De officier van Justitie in Frankfort heeft intussen beroep aangetekend. Robert Mulka werd in augustus 1965 in het eerste Auschwitzproces wegens mede plichtigheid aan massamoord tot veertien jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Volgens het vonnis was Mulka verantwoordelijk voor het transport van de slachtoffers vanaf de aangekomen treinen naar de gaskamers. De officier van Justitie heeft revisie van dit vonnis gevraagd. In januari van het vorig jaar was Mul ka al eens een keer thuis geweest. Hij had het toen ook op zijn ziekte gegooid, een procedure, waaraan tal van Duitse artsen blijkbaar meewerken en die de oorlogsmisdadigersprocessen tot een ein deloos treurspel kunnen maken. Nadat een fotograaf Mulka had ge snapt, werkend in zijn voortuintje op een manier waaruit niet kon worden opge maakt dat de man werkelijk zwaar ziek was, werd deze foto de vroegere kamp adjudant noodlottig. Eind maart van het vorig jaar verdween Mulka weer in de gevangenis. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het raadslid van de K.V.P. de heer Jac. Zuurbier*"fiëêFt be dankt als lid van de paetij. Hij is het I jongste gemeenteraadslid van Velsen en vervult diverse kaderfuncties in de I K.V.P.. Hij maakt deel uit van het hoogste politieke college van de K.V.P., de par tijraad. Andere bestuurlijke functies zijn: lid van de nationale bestuursraad, lid van het kringbestuur van de rijkskieskring Haarlem, omvattende Noord-Holland ten zuiden van het Noordzeekanaal en het IJmondgebied, lid van het statenkring- bestuur Velsen (omvattende 't IJmondge bied.) De heer Zuurbier was kandidaat voor het nieuw te vormen partijbestuur. Reeds eerder had hij de wens te kennen gegeven daar niet voor in aanmerking te komen. Hij maakt deel uit van de kern groep van de KVP-radicalen en nam ook uit dien hoofde deel aan het nachtelijk beraad van de radicalen in Terminus in Utrecht waar het definitieve besluit tot uittreding gevallen is. Of de heer Zuurbier nu ook zijn raads- zetel ter beschikking zal stellen, hetgeen tot dusver door de radicalen nog niet is gedaan, zal hij na het fractieberaad aan staande maandag meedelen. Van de oorspronkelijk op 19 augustus 1965 tot tuchthuisstraffen veroordeelde zeventien oorlogsmisdadigers zijn er nu nog maar elf achter slot en grendel. Kort na de uitspraak werden Hantl en Scherpe al op vrije voeten gesteld, omdat in hun geval de toegerekende periode in voorarrest geheel of bijna geheel verstreken was. Op 23 januari van dit jaar werd de vroegere kampapotheker van Ausch witz, Capesius, vrijgelaten. Capesius bevond zich sinds december 1959 in voorarrest. Hij was tot negen jaar met aftrek veroordeeld. Eind februari van het vorig jaar wer den Hans Stark en Perre Broad vrij gelaten. De 44-jarige Stark was tot tien jaar jeugdstraf veroordeeld, de eveneens 44-jarige Broad tot vier jaar tuchthuis. Alle overgebleven veroordeelden heb ben hoger beroep aangetekend en daar mee kans gezien totnutoe het tuchtnuis te ontlopen. »m"\r Galsworthy: Het geld dat besteed wordt om an deren te vernietigen, zou moeten wor den besteed aan het opvoeden van het volk tot het besef dat men anderen niet mag vernietigen. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 7, 13 Medische verzorging7 Films 13, 15 Sport 13, 21 Kunst 15 Radio en tv 15 Uitgaan in Haarlem 15 Feuilleton17 Beeldverhalen17 Aangestipt 17 Puzzel 17 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 19 Beurs49 Ferdinand 22 Luidsprekers 11 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond: Zwaar bewolkt en droog weer. Plaatselijk ook opklaringen. Meest matige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee AMSTERDAM. Het weekblad „De Groene Amsterdammer" meldt deze week, dat er een ontwerp voor een overeen komst zou bestaan tussen de Verenigde Staten en tien Europese landen, waar onder Nederland, volgens welke de V.S. bij binnenlandse moeilijkheden in deze landen gemachtigd worden in te grijpen. Het weekblad publiceert in een artikel „Wil Amerika Europa bezetten?" frag- Op Schiphol zijn gistermiddag 37 Antilliaanse verpleegsters aan gekomen. Zij zullen in ziekenhuizen in Amsterdam en Bussum hun op leiding voltooien. BOEDAPEST. (AFP) De Roemeense delegatie naar de conferentie van commu nistische partijen in Boedapest is van daag naar huis teruggekeerd. Aanleiding hiertoe was een aanval van de Syrische afgevaardigden, die de Roemenen in felle bewoordingen had verweten dat zij niet voldoende steun hadden gegeven aan de Arabische staten, toen deze in juni van het vorige jaar in oorlog waren geko men met Israel. De Roemense delegatie had op de con- i ferentie eerder blijk gegeven van een kri tisch standpunt ten aanzien van het Rus sische voorstel om tegen het eind van dit jaar in Moskou een communistische topconferentie te houden. Een woordvoer der van de afvaardiging uit Boekarest zei gisteravond dat deze topbijeenkomst „te voren was geregeld". Roemenië zou even wel „goede relaties blijven onderhouden met de Sovjet-Unie en het socialistische kamp". De Roemeense woordvoerder zei dat zijn delegatie naar de Hongaarse hoofd stad was gekomen „met de intentie, dat er van gedachten zou worden gewisseld op een wijze die normale betrekkingen tussen de partijen mogelijk zou maken Er is echter geen gedachtenwisseling ge weest, er zijn partijen 'aangevallen en wij zijn gekant tegen elke aanval van dit soort". menten uit de ontwerp-overeenkomst. Het blad gaat hierbij af op fotokopieën, welke het dezer dagen in handen heeft gekregen Eén er van met de namen van de ver dragspartners Nederland, Noorwegen, Griekenland, Turkije, West-Duitsland, Frankrijk, Italië, België Luxemburg en Denemarken is bij het artikel afge drukt. Het weekblad stelt voorop dat het niet zeker is dat het gaat om een authentiek document, maar zegt geen reden te heb ben om aan te nemen dat het om een vervalsing gaat. Volgens het weekblad heeft de ontwerp overeenkomst het volgende uitgangspunt: In het geval van binnenlandse onrust, die feitelijke schade kan berokkenen aan de opdracht of de veiligheid van de troe pen der Verenigde Staten, zoals gewapend geweld of algemeen oproer, zal de rege ring van (naam van het land waarmee de overeenkomst gesloten wordt) trachten zulke wanordelijkheden te onderdrukken. Indien echter die maatregelen geen resul taat blijken op te leveren, of de regering van bijstand behoeft, of indien de Ame rikaanse militaire commandant van oor deel is dat de regering vanniet bij machte is om de ongeregeldheden te on derdrukken, kunnen de troepen van de Verenigde Staten die maatregelen nemen, die de Amerikaanse militaire commandant noodzakelijk acht, hetzij eenzijdig, hetzij in samenwerking met de regering van De ontwerpovereenkomst zou afkomstig zijn van het hoofdkwartier van het Euro pese commando van de Verenigde Staten en deel uitmaken van éen groter verdrag. Volgens „De Groene" bevat de ontwerp overeenkomst een bepaling welke de Amerikaanse strijdkrachten toestaat kern wapens mée te voeren en deze te statio neren waar dat noodzakelijk wordt ge acht. Op grond van andere bepalingen in het ontwerp zouden de betrokken landen verplicht zijn de strijdkrachten van de Verenigde Staten faciliteiten te verlenen door het beschikbaarstellen van vliegvel den en havens, diensten en installaties en door het verstrekken van inlichtingen welke door militaire commandanten wor den verlangd. Bij navraag bij het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag kreeg het weekblad ten antwoord, „dat op het mi nisterie een dergelijk verdrag te enen male onbekend is." UTRECHT. De recherche heeft een 50-jarige accountant uit Utrecht aange houden. Hij wordt verdacht van verduis tering van bijna drie miljoen gulden en van een poging tot oplichting van onge veer 540.000 gulden, alsmede van valsheid in geschrifte, meermalen gepleegd. Fi nanciers uit Egypte, Duitsland en Neder land zouden de dupe zijn geworden van zijn praktijken. Een vrouwelijke hoogleraar laat zich uit de faculteit voor letteren en filo sofie in Rome dragen, nadat de po litie in actie was gekomen om sta kende studenten uit het gebouw te verwijderen. Enkele Italiaanse pro fessoren hebben zich solidair ver klaard met de studenten die her vormingen op de universiteit wensen. BRUSSEL (ANP) De aftredende Belgische regering heeft 31 maart defini tief als verkiezingsdatum vastgesteld. De bijeenroeping van de nieuw geko zen Kamers is gesteld op 23 april. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Zo juist vernamen wij dat de door de NTS enige weken gele den in het Hervormd Jeugdgebouw in IJmuiden gemaakte opnamen van de „teach-in" met Ton Lutz niet vrijdag avond 8 maart zullen worden uitge zonden, zoals eerst in het voornemen lag, doch reeds hedenavond. Men her innert zich wellicht dat het hier de interessante discussie betreft tussen Ton Lutz en het schouwburgpubliek, naar aanleiding van de in Velsen des tijds zo geruchtmakende opvoering van Fernando Arrabals toneelspel „De ar chitect en de keizer van Assyrië". Ter instructie van de kijkers wordt deze uitzending met enige scènes uit het toneelstuk aangevuld. Deze opnamen komen hedenavond van 19.25 tot 20 uur op het beeldscherm via Nederland II, in de rubriek „Open Oog". WASHINGTON (AP en AFP). Geor- I ge Kistiakovsky, adviseur van het Ameri kaanse ministerie van Defensie, heeft de banden met het ministerie verbroken omdat hij ernstig bezorgd is over de oorlog in Vietnam. Dit meldt de „Wash- ington Post". Kistiakovsky, een vroegere medewer ker van dr. Oppenheimer, met wie hij de eerste atoombom ontwikkelde, heeft zelf geen enkel commentaar willen geven. Hij zei alleen: „Het is aan het Pentagon om dit te ontkennen of te bevestigen" Kistia kovsky is ook wetenschappelijk adviseur van Eisenhower geweest. Hij is tevens adviseur van het Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart „NASA" en lid van het raadgevend comité van het bureau voor ontwapening en controle op de bewapening. Noord-Vietnam heeft vandaag de „San- Antonio" formule van president Johnson voor vredesonderhandelingen verworpen als „beledigende voorwaarde" en gezegd dat de „verradersbende" in Zuid-Viet- nem niet gelijk gesteld kan worden met de Vietcong. In het standpunt van Hanoi, dat via ra dio Vietnam werd bekendgemaakt, wor den de voorwaarden van Noord-Vietnam herhaald: „onvoorwaardelijke stopzetting van de bombardementen en alle andere vijandelijke handelingen". De Vietcong heeft vannacht het vlieg veld Tan Son Nhoet bij Saigon met raket- I ten en mortieren beschoten. WASHINGTON (Reuter) De advies commissie van president Johnson voor de onlusten van vorig jaar in de grote Am«- I rikaanse steden is tot de conclusie g».. I men dat de onlusten nietwarenveroorzaakt door een georganiseerd plan of samen zwering. Aangedrongen wordt op natio nale actie om tot „één enkele gemeen- schap en één enkele Amerikaanse iden titeit" te komen. In het gisteren gepubliceerd rapport zegt de commissie onder voorzitterschap van gouverneur Kerner dat de fundamen tele oorzaak van de onlusten gezocht moet worden in verhouding tussen blan ken en negers. „Het blanke racisme is es sentieel verantwoordelijk voor het explo sieve mengsel dat zich sinds het eind van de tweede wereldoorlog in onze steden heeft opgehoopt." „De onbevoorrechten kunnen via radio en televisie vernemen hoe goed de meeste blanken en vele negers het buiten de getto's hebben. Sommige gettobewoners waren tot de slotsom gekomen dat er geen alternatief voor gebruik van geweld I bestond", aldus de commissie, waarvan onder meer burgemeester Lindsey van New York lid is. ADVERTENTIES ADVERTENTIES ANEGANG 21 - HAARLEM Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlatraat 82 - Telefoon 20874 - Haarlem zwaar opgespoten met slagroom, van 3.50 voor ƒ3.00 en u snijdt er 8 punten uit van 1.85 voor ƒ1.70 iDUS NAAR

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1