Crisis weer verscherpt Tankboot gebroken Heemskerker verongelukt Mr. Cats verlaat Groep van Achttien Nog geen spoor van de daders HET WEER morris t Engeland-Rhodesië Noordwand van de Dent Blanche bedwongen President Johnson wenst overzicht van Vietnam Radio-Caroline uit de ether Johnson beken!" vraagt bemanning van „Pueblo" Processen-verbaal in Haarlem Groep kreeg ander karakter" Aanslagen op ambassades in Den Haag „Zond" op weg naar de maan Superslagerij DE IJM0ND 58e JAARGANG NUMMER 103 MAANDAG 4 MAART 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewqks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,— per kwartaal, f 14,50 franco per post, Zui per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye «mn Het woord is aan Zendschepen naar Nederland Belediging bevriend staatshoofd Zie verder pagina 2 Regen Communeleden in Berlijn weer voor rechter McNamara schrijft boek Zie verder pagina 2 ADVERTENTIES Suede-Nappajasjes Zie verder pagina 2 ZANDBERGEN Uw slager E DT ESTE ■T Dinsdag-aanbieding KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310 IJmuider Courant (Van onze correspondent) LONDEN. Koningin Elizabeth heeft het afgelopen weekeinde het recht van gratie uitgeoefend en de doodstraffen, waartoe drie negers in Rhodesië waren veroordeeld, veranderd in levenslange gevangenisstraffen. Algemeen werd verwacht dat drie man nen vanmorgen bij het gloren van de dag zouden worden opgehangen. Het Britse staatshoofd heeft dit ko ninklijk voorrecht toegepast op advies I van de Britse regering, nadat Rhodesië's I hoogste gerechtshof vrijdag het verzoek van de veroordeelden om in de beroep te mogen gaan bij de privy council, de Brit se raad van State, had afgewezen. Dit betekent dat in het conflict tussen Groot-Brittannië en Rhodesië een nieuw crisispunt is bereikt. In spanning wordt op Rhodesië's reactie gewacht. Het Smith- regime zou deze kwestie kunnen aangrij pen om de laatste band met Engeland te verbreken en de repuliek uit te roepen. I Een uitvoering van het vonnis zou na het ingrijpen van het Britse staatshoofd een illegale daad zijn, welke de facto zelfs gelijk zou staan met de uitroeping van een republiek. SITTEN (Zwitserland). In het ge heim heeft de berggids Camille Bournis- sen uit Wallis kans gezien de noordwand van de Dent Blanche te bedwingen. De gids had een maand geleden ook al een poging gewaagd, maar toen was hij vlak voor de top gewond geraakt. Ditmaal werd hij echter om drie uur 's middags door een gletscherpiloot op de top van de berg ontdekt. Hij had niemand verteld dat hij een nieuwe poging ging doen de moei lijke noordwand voor het eerst in de winter te bedwingen, aldus meldt de Neue Zürcher Zeitung. WASHINGTON (AP en AFP). Presi dent Johnson heeft de Amerikaanse re geringsdiensten opdracht gegeven een overzicht samen te stellen van Vietnam. Hij wil een beeld krijgen van de mili taire-, economische- en sociale toestand in Zuid-Vietnam na het Vietcong-offensief, gezien in het licht van het steeds groter wordende gevaar van een militaire actie van Noordvietnamese zijde. Deze diensten moeten ook op korte termijn voorstellen doen over nieuwe acties. „Tien Tuyen", een krant in Saigon die de spreekbuis is van het Zuidvietna- mese leger, heeft in een hoofdartikel aan gedrongen op invasie van Noord-Vietnam en verzwaring van de bombardementen. Het blad zegt: „Waarom zouden we Noord-Vietnam niet aanvallen, terwijl dit land zijn daden van verwoesting agressie niet beperkt". Young: Hoop niet in iemand een vriend te vinden, die niet in u een vriend ge vonden heeft. AMSTERDAM. Op de incourante I markt werd vandaag de notering opge schort in aandelen Vrumona. Het is waar- schijnlijk dat het bedrijf wordt overgeno men door Heineken N.V., die al een meer-1 derheidsbelang bezit. Men spreekt Van een bod van 300 percent. Vrijdag was de notering voor Vrumona 215. (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De laatste twee Engelse drijvende piratenzenders „Caroline- North" en „Caroline-South", zijn uit de ether verdwenen. Het radioschip „Mi Amigo", van waar af „Carolina-South" uitzond, is in de nacht van zondag op maandag door de 91 TOKIO (AP). Het centrale Noord- koreaanse persbureau heeft vandaag bekendgemaakt dat de gehele bemanning van het Amerikaanse inlichtingenschip „Pueblo" een open brief heeft gezonden aan president Johnson, waarin deze wordt gevraagd „oprecht de Amerikaan se misdaden te bekennen en daarvoor verontschuldigingen aan te bieden.'! Het persbureau meldt dat de open brief donderdag is verzonden. Hij werd ondertekend door alle 82 bemanningsle den van de „Pueblo", onder wie de ka pitein. De „Pueblo" is op 23 januari door de Noordkoreaanse marine opge bracht omdat zij in Noord-Korea's ter ritoriale wateren voer. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Wegens belediging van een bevriend staatshoofd heeft de politie zaterdagmiddag tegen twee Haarlemmers proces-verbaal opgemaakt. Na verhoor zijn ze heengezonden. Het tweetal, een 27-jarige losarbeider en een 26-jarige timmerman, liep om streeks een uur in de Grote Houtstraat terwijl de losarbeider een bord met een pamflet droeg met het opschrift „Geme ten naar de maatstaven van Neurenberg en Tokio zijn Johnson zijn naaste mede werkers en generaals oorlogsmisdadi gers. Professor dr. B. Delfgaauw 21 okto ber 1967 in de oude RAI te Amsterdam." De woorden Johnson en oorlogsmisdadi gers waren in rode kapitale letters ge drukt. Het pamflet ging uit van de Actie groep Vietnam. De demonstranten werden door een adjunct-inspecteur van politie aangehou den. Zij gingen rustig met hem mee naar het politiebureau in de Smedestraat. In Den Haag is proces-verbaal opge maakt tegen twee inwoners, die pamflet ten met de tekst „Johnson oorlogsmisda diger" resp. voor het raam van een huis en achter een autoruit hadden geplakt. In Utrecht is zaterdag een grote de monstratie gehouden waarin het recht werd geëist. Johnson oorlogsmisdadiger te noemen. De Liberiaanse tankboot „Oeean Eagle" met 27 miljoen liter olie aan boord is in tweeën gebroken, waardoor de ingang var de haven van San Juan op Porto Rico is ge blokkeerd. Een strook olie van vijf kilometer drijft naar de toeristen stranden van San Juan. (Van een verslaggever) HEEMSKERK. Zaterdagmiddag om streeks 13.20 uur is de 46-jarige bromfiet ser T. Helmers bij een verkeersongeval op de Beneluxlaan hoek Europaplein do delijk verongelukt. De heer Helmers verzuimde aldus de politie voorrang te verlenen aan een voor hem van rechts komende Fiat-perso nenauto, die bestuurd werd door een 22- jarige Italiaan. De bromfietsberijder werd in de flank gereden en tegen het wegdek geslingerd. Hij liep een schedelbasisfrac tuur op. Het slachtoffer is per ambulance naar het Sint Jozef ziekenhuis overgebracht. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. De heer Helmers woonde aan de Beneluxlaan 275 in Heemskerk. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Oud-premier Cals heeft zich definitief teruggetrokken uit de K.V.P.-delegatie, die met A.R.P. en C.H.U. in de „Groep van Achttien" onderhandelt over nauwere samenwerking op basis van een gezamenlijk programma. Zijn besluit is al vóór de breuk in de K.V.P. genomen en sinds november heeft de oud-premier geen vergadering van de gespreksgroep meer bijgewoond. Mr. Cals zei ons vanochtend, dat hij wegens zijn voorzitterschap van de Staatscommissie voor de herziening van de Grondwet en het kiesstelsel liever bui ten de openbare politieke discussie blijft. Aanvankelijk beschouwde hij de „Acht tien" als een studiegroep, maar allengs heeft het gesprek in deze groep naar zijn mening meer een politiek karakter gekre gen en is het als punt van controverse in de politieke discussie gaan meespelen. Het opschorten van het christen-demo cratische overleg in de „Achttien" is door de Christen-radicalen met instemming be groet. De werkgroep van radicalen, die LONDEN, (Reuter). Twee van Enge- lands grootste verzekeringsmaatschap pijen De Royal Exchange Assurance Company (gesticht in 1720) en de 147 jaar oude Guardian Assurance Company zijn bezig besprekingen te houden inzake een fusie. Het samengaan van beide ondernemingen zou een verzekerings maatschappij opleveren met activa van meer dan 600 miljoen pond sterling. W eerrapporten 1, Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 2 Van I)ag tot Dag 3 Achtergrond 3 Uit stad en omgeving4, 5 Economie 6 Scheepsberichten 6 Beurs 6 Kunst 7 Radio en tv 7 Feuilleton 7 Beeldverhalen7 Ferdinand 8 Sport 1-13 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond: Veel bewolking met tijdelijk enige regen of motregen. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind tus sen west en noordwest. Minder koude nacht. Weinig verandering in middagtemperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee f*4i BERLIJN (DPA) Voor een recht bank in West-Berlijn is vanmorgen een nieuw proces begonnen tegen de voor malige studenten Rainer Langhans en Fritz Teufel, aan wie levensgevaarlijke brandstichting ten laste gelegd wordt. Aan dit delict zouden de beklaagden zich op 24 mei 1967 schuldig gemaakt hebben voor de mensa van de Vrije Universiteit De directeur van het Gerechtelijk Laboratorium, prof. dr. W. Froentjes (linksonder) op de knieën tijdens het onderzoek na de bomaanslag voor de Spaanse ambassade. NEW YORK (AP) De voormalige Amerikaanse minister van Defensie, Ro bert S. McNamara, is bezig met het schrijven van een boek over militaire paraatheid en de Amerikaanse rol in de wereld. Hij zal binnenkort besluiten of hij het zal laten uitgeven. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De politie had van ochtend nog geen spoor kunnen vinden van de daders van de bomaanslagen welke gisternacht een grote ravage heb ben aangericht aan de ambassades van Spanje, Portugal en Griekenland in Den Haag. Het teehnisch-wetenschappelijk on derzoek in deze zaak staat onder leiding van prof. dr. W. Froentjes, directeur van het Gerechtelijk Geneeskundig Laborato rium in Den Haag. Vanmorgen vroeg is in de Amerikaanse officiersclub in Londen een bom ontploft Niemand werd hierbij gewond. Ook werd een bomaanslag gepleegd op het Ameri kaanse consulaat in Turijn. De bewoners ervan liepen lichte verwondingen op. In Londen werden door een bomaanslag ook de Spaanse en Westduitse ambassades beschadigd. In de Spaanse ambassade in Den Haag is vannacht ook ingebroken. Een klok en enige onbelangrijke papieren werden ge stolen. Er werd tevens een grote ravage aangericht. Vanochtend hebben Londense redacties van kranten en persbureaus een brief ontvangen, welke is ondertekend met „1 Mei Groep, revolutionaire solidariteits beweging". Ook in Den Haag zijn derge lijke brieven ontvangen. Deze laatste zijn in Den Haag gepost. In de brieven, waarin niet wordt ge sproken over de bomaanslagen, wordt echter gezegd dat „rechtstreekse revolu tionaire actie is gerechtvaardigd tegen de terreurplannen van de Verenigde Staten" De brieven houden ook een protest in tegen de „Griekse, Spaanse en Portugese dictaturen". Een lid van de Peking-gezinde Rode Jeugd zou in Den Haag hebben verklaard dat de bommen waren geplaatst en ge maakt door Nederlandse extremisten. Vanochtend is de Haagse politie opnieuw gealarmeerd. Er zou een bom liggen bij de Israëlische ambassade. Het bleek loos alarm. De politie houdt voortdurend oog op de ambassades. Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 Amsterdam zaterdag in Utrecht bijeenkwam noemt het opschorten „een verstandige beslis sing". Deze uitlating heeft in politieke I kringen voedsel gegeven aan de veron derstelling dat de K.V.P., de A.R.P. en de C.H.U. gedwongen zullen worden het gesprek van de „Achttien" op de lange baan te schuiven als prijs voor het bin nen de partijen houden van de radicalen. Het partijbestuur en de gehele raads fractie van de K.V.P. in Rheden hebben in een open brief het vertrouwen opge zegd in de leiding van de K.V.P. Het bestuur en de raadsfractie menen in de partij te kunnen blijven als binnen kort een nieuw partijbestuur en een nieu we leiding van de K.V.P. in de Tweede Kamer worden benoemd. (Van onze medewerker ruimtevaart) Sinds zaterdag bevindt zich een nieuw I type ruimtevaartuig van de Russen in de ruimte, dat de naam „Zond-4" heeft gekregen. Het is volgens mededelingen van Tass gelanceerd naar een baan om de aarde en vandaar uit naar een nieuwe baan waarover geen bijzonderheden be-1 kend zijn gemaakt. Uit waarnemingen van de radiosignalen zou men kunnen opmaken dat een vlucht rond de maan in de bedoeling ligt en daarna eventueel een terugkeer naar de aarde. Dit zou een primeur betekenen waarvan de wetenschappelijke waarde echter twijfelachtig is. Groter is de expe rimentele waarde wanneer het gaat om een voorbereidende proef voor een der gelijke vlucht rond de maan met een be mand ruimtevaartuig. Over het algemeen verwachten de Amerikaanse ruimtevaart deskundigen dat de Russen tegen het eind van dit jaar een dergelijke bemande vlucht zullen maken. De „Mi Amigo" met zijn hoge zend mast afgemeerd aan de Amsterdamse Javakade. sleepboot „Titan" IJmuiden binnenge sleept. Vandaar is het radioschip naar de Javakade in Amsterdam versleept. Ook het radioschip van waaraf „Caroline- North" uitzond en dat in de Ierse Zee bij het eiland Man lag, is zondagmorgen op sleeptouw genomen door de sleepboot „Utrecht" voor de reis naar IJmuiden, waar het transport dinsdagavond of woensdag wordt verwacht. Beide schepen van Radio-Caroline wa ren de enige welke met zenden bleven doorgaan ondanks een Engelse wet van september van het vorige jaar welke dit verbood. Twaalf andere piratenzenders verdwenen toen uit de lucht. ADVERTENTIES 500 gram doorregen varkenslappen 1.68 250 gram gemalen biefstuk 1.48 4 hamburgers98 ct. Tot en met donderdag a.s. 250 gram supermalse PAARDEBIEFSTUK 2,25 500 gram magere PAARDEBIEFLAPPEN 2,98 500 gram PAARDELAPPEN doorregen 1,98 zeer geschikt voor hachée. N. Res Plein 1945 no. 53 IJmuiden

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1