Haagse politie met 50 man versterkt Nieuwe gast in Lech HET WEER Tweespalt bij jongeren in K.V.P. Voorzichtig optimisme Democratisch plan voor regeling in Vietnam Keukenhof op 2 april open Critiek op antisemitisme Plymouth VaRant morris Nu ook hier affiches iÉSli BEWAKING AMBASSADES Tientallen ruiten ingegooid Ajax-Feijenoord in kleur op tv Dodelijk ongeval bij Burgerveen Treinvertraging Bij aanslagen in Da Nang 12 doden Radarnet voor de V.S. Slapen alleen is nog geen uitrusten. 58e JAARGANG NUMMER 104 DINSDAG 5 MAART 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, f 14,50 franco per post, 1, per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening ÏJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Müe IN DEZE KRANT Harde wind Van Haarlemse school Minister Roolvink over onze economie: I lo. (van 6 tot 7.30 uur) Het woord is aan Vermiste Tsjechische generaal in Italië? Doelwit In Engeland Jo Vincent 70 jaar pagina 4 de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! „Van Ouds 't Roomhuys" STYLE AND PERFECTION woninginrichting S P IJ K E R SNELLIUSSTRAAT 23-27 - IJMUIDEN Gebr. ZOET «&SW8W3 REGENKLEDING ÏJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Tijdens de wintersportvakantie van de koninklijke familie in Lech (Oostenrijk) werd gisteren deze foto gemaakt van prins Willem-Alexan- der en zijn ouders. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Vijftig man van de Koninklijke marechaussee zijn aan de Haagse gemeentepolitie toegevoegd om de ambassades te bewaken. In Den Haag zijn 57 landen met een ambassade ver tegenwoordigd. Bij elkaar zijn er onge veer 140 adressen, waar kantoren van het corps diplomatique en residentie van am bassadeurs zijn gevestigd. Herstel van glasschade bij de West- duitse ambassade in Londen. De schade ontstond gisterochtend vroeg, toen voor de ernaast gelegen Spaan se ambassade een bom ontplofte. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Kunst 7 Radio en tv 7 Feuilleton 9 Beeldverhalen 4 Aangestipt 9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, morgen overdag gevolgd door opklaringen, maar ook enkele buien. Matige tot krach tige, aan de kust harde tot storm achtige wind, ruimend van west naar noordwest. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Haagse politie zoekt een man, die in een vraaggesprek met „Het Vrije Volk" heeft gezegd dat de aanslagen pas het begin zijn van een reeks aanslagen in Den Haag, Utrecht, Parijs en Kopenha gen. Er zouden aan de bomaanslagen maandenlange voorbereidingen zijn voor afgegaan en zij zouden het werk zijn van de „1 Mei-groep", die voornamelijk zou bestaan uit Peking-gezinde communisten. De leiders ervan zouden ex-provo's zijn. Hij zegt voorts niet zelf de bommen te hebben gelegd. Volgens hem zou er ook bij de Amerikaanse ambassade een bom zijn gelegd, zonder echter te zijn ont ploft. De politie zegt dat er geen bom is ge vonden. Het persbureau AFP zegt dat de 1 Mei- Groep heeft laten weten verantwoorde lijk te zijn voor de in het weekeinde gepleegde aanslagen in Den Haag. In een brief in het Spaans aan een Amerikaans persbureau in Bonn wordt gezegd dat overal ter wereld aanslagen zullen worden gepleegd om de dood van de guerrillaleider Che Guevara te wreken. Volgens het Engelse dagblad The Times is de golf van bomaanslagen het werk van een Spaanse anarchistische onder-1 jn. grondse groep, die een afdeling heeft in België. De aanvoerder van die groep, Juan el Largo, is onlangs in België ge arresteerd. Verondersteld wordt dat de groep heeft willen bewijzen dat die arres tatie haar strijdbaarheid niet heeft aan getast. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Bij de K.V.P.-jongeren heerst onenigheid over de te volgen koers nu enige radicalen uit de partij zijn ge treden. Dit blijkt uit een pre-advies voor het op 9 maart in Utrecht te houden con gres van de K.V.P.-jongeren. Hierin spre ken slechts penningmeester Gerard Tho- len en vice-voorzitter Ton Crijnen als mede een aantal leden hun vertrouwen uit in de discussiemogelijkheden tussen de verschillende stromingen in de partij. Het pre-advies is niet ondertekend door de voorzitter van de jongeren, Gidi van Dongen, vice-voorzitter Antoine Jacobs en secretaris Han Duindam. Zij geloven niet in deze discussie en adviseren uit de K.V.P. en de organisatie van K.V.P.-jon geren te treden. In Enschede is weer een aantal K.V.P.- ers overgegaan naar de radicalen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het afgelopen weekein de zijn in de lagere technische school St. Petrus aan de Berlagelaan in Haar- lem-Parkwijk 33 ruiten ingegooid. De to-1 tale schade bedraagt naar schatting 1200 Van de daders ontbreekt nog elk spoor. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn zes ruiten ingegooid, zaterdagavond tussen zes uur en half twaalf in totaal twaalf ruiten en zondag 15. Het vandalisme is uitsluitend aan de achterzijde van het gebouw bot gevierd, waar de praktijklokalen van de nieuwe school liggen. In deze lokalen werden klinkers en stukken hout gevonden die kennelijk wa ren gebruikt om de ruiten in te gooien. De politie stelt een grondig onderzoek ALMELO. Minister Roolvink van so ciale zaken en volksgezondheid meent, dat de regering zonder haar zorg voor de directe bestrijding van de werkloos heid uit het oog te verliezen toch met enig voorzichtig optimisme de verdere ontwikkeling van de economische situatie tegemoet kan zien. De minister, zei dit vandaag in een toespraak, gehouden bij gelegenheid van het slaan van de eerste paal voor een cultureel centrum in Alme- HILVERSUM De voetbalwedstrijd Ajax-Feijenoord zal zondag van 18.00 tot 19.30 uur door de NTS in kleur via Neder land 2 worden uitgezonden. De uitzending is een volledige op beeldband vastgelegde opname van de wedstrijd, die kort daar voor in het Olympisch Stadion in Amster dam wordt gespeeld. Door de toestemming van de KNVB en Ajax kan de NTS hier door in Nederland de eerste, (zij het nog niet rechtstreekse) voetbalreportage in kleur verzorgen. Reeds eeder was intern geëxperimenteerd met een reportage van de bij kunstlicht gespeelde wedstrijd Ne I derlandRusland. HAARLEMMERMEER Een 43-jarige I Hagenaar verloor afgelopen nacht de macht over het stuur van zijn personen auto, toen hij op Rijksweg 4, ter hoogte I van Burgerveen, met grote snelheid door een bocht reed. De auto botste tegen een hekwerk, waarbij de passagiere de 45-ja- I rige mejuffrouw G. F. Coevoets uit Am- (sterdam, uit de auto werd geslingerd. Zij overleed ter plaatse. Sei Shönagon: Helaas te weinig mensen vinden het de moeite waard, over eenvoudige dingen te schrijven. W Gem-etan n»ar de maJKtavcm via NsuHaibcrg Tokio lijn zijn mtKkf»«rkers «n jvnerazis Prvf. <tr. 8. Delfgaauw op.Tt oktober m? tod* Ouvte RAI te Anwwsrdam UTRECHT. Op het baanvak Amster dam-Alkmaar hebben zich vanochtend van half vijf tot tien vóór negen vertra gingen voorgedaan, omdat de treinen in beide richtingen over één spoor moesten worden geleid. Eén trein viel uit. Bij het station Koog-Zaandijk was een vracht auto op de rails vast komen te zitten. PRAAG (Reuter) De vermiste Tsjechische generaal-majoor Jan Sejna die ervan wordt verdacht met speculaties ruim 145.000 gulden te hebben vergaard, is vermoedelijk naar Italië uitgeweken, zo meent de hoofdaanklager van het Tsjechi sche leger. Het Tsjechische persbureau CTK meld de maandag dat generaal Sejna op 26 fe bruari met zijn achttien jaar oude zoon en een persoon, omschreven als de 22-ja- rige E.M., de Zuidslavisch-Italiaanse grens had overschreden. Volgens CTK was gene raal Sejna betrokken bij speculatie in klaver- en lucernezaad. Een tweede hoge officier, die in de zaak betrokken was, is gearresteerd. (Van onze streekredactie) LISSE Het bestuur van de Keuken hof in Lisse ziet het komend seizoen met groot optimisme tegemoet, zo heeft de voorzitter mr. Th. M. J. de Graaf vanmor gen tijdens een persconferentie meege deeld. Het hof zal op 2 april worden geopend. Er zijn de afgelopen maanden talloze maatregelen genomen om de accommoda tie voor de bezoekers in de Keukenhof te verbeteren Hoge onderscheiding. Prof. dr. H. J. den Hartog, hoogleraar in de organische scheikunde aan de Landbouwhogeschool in Wageningen is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. WASHINGTON (Reuter en AFP) Achttien democratische afgevaardigden in het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den hebben zich uitgesproken voor re geling van de Vietnamese kwestie door middel van vrije verkiezingen met deel neming van het Nationale Bevrijdings front en voorafgegaan door een wapen stilstand onder internationaal toezicht. Na de verkeizingen zouden alle buiten landse troepen moeten worden terugge trokken. De achttien ondertekenaar spre ken in hun voorstel niet over een on voorwaardelijk en onmiddellijk staken van de bombardementen op Noord-Viet- nam. Op een persconferentie toonden enkelen van hen zich daar wel voorstan ders van. Een Amerikaanse militaire woordvoer der heeft bekendgemaakt, dat de Viet- cong in de afgelopen nacht aanvallen heeft gedaan in zeven provincies en op twee militaire hoofdkwartieren in de buurt van de Zuidvietnamese hoofdstad. Van Amerikaanse zijde in Saigon is vernomen, dat in Da Nang twaalf Zuid vietnamese burgers om het leven geko men en 45 gewond zijn door ontploffin gen. De Vietcong heeft een huis van een plaatselijke autoriteit opgeblazen. Een speciale correspondent van het Franse persbureau AFP in Khe Sanh schrijft, dat de Amerikaanse vliegtuigen die dagelijks de basis ravitailleren, een ideaal doelwit zijn voor de Noordvietna- mese kanonnen, die er nog steeds zijn in weerwil van de onafgebroken Ameri kaanse luchtaanvallen. Van officiële Amerikaanse zijde in Sai gon is meegedeeld, dat sinds het begin van het Viet-cong-offensief (op 30 janua ri), 57 Amerikaanse burgers in Vietnam het leven hebben verloren, gevangen ge nomen of vermist zijn. WASHINGTON (AP) De Verenigde Staten zijn van plan in Engeland een ge heel nieuw radarnet op te bouwen waar mee zij voorbij de horizon kunnen spieden om tijdig gealarmeerd te zijn tegen moge lijke Russische aanvallen vanuit de ruim te, zo is in welingelichte kringen verno men. De huidige radarapparatuur reikt maar tot de horizon, de nieuwe kan nog verder spieden. De bediening geschiedt in Ameri kaans-Britse samenwerking, zoals ook bij de radarinstallaties in Fylingsdale Moor in Engeland. Het Pentagon heeft alleen officieel be kend gemaakt dat er momenteel overleg met Engeland gaande is over verscheide ne projecten, waaronder over de horizon spiedende radar. NEW YORK (AP) De Amerikaanse afgevaardigde Morris B. Abram heeft maandag in de Verenigde Naties ver klaard dat de Sovjet-Unie een Russische schrijver, die alom bekend staat om zijn anti-semitisme, heeft gerehabiliteerd, be loond en opnieuw in genade aangenomen. In een toespraak voor de VN-commis- sie voor de rechten van de mens zei Abram, een New Yorkse advocaat, die ac tief lid is van een aantal joodse organi saties, dat het hier de Russische schrij ver Trof oen Kitsjko uit de Oekraïne be treft, die het boek „Judaïsme zonder versiering" heeft geschreven. Ik heb toen gezegd en ik zeg het weer dat dit boek, uitgegeven door een officieel lichaam in de Russische maatschappij, een verwerpelijk voorbeeld is van het kweken van religieuze haat, een walgelijk stukje anti-semitische litteratuur, dat doet den ken aan de werken van Hitier, Goebbels, Streicher en andere ontaarde nazi auteurs", zei hij. Ook in Kennemerland zijn nu af fiches verspreid met de uitspraak van prof. Delfgaauw: „Gemeten naar de maatstaven van Neuren. berg en Tokio zijn Johnson, zijn naaste medewerkers en generaals oorlogsmisdadiger". Een affiche hangt achter het raam van het huis in de Haarlemse Boerhaavewijk van drs. W. Koerts, tweede landelijk P.S.P.-secretaris. De Actiegroep Vietnam in Heiloo, waaraan de naam van de P.S.P.-senator O. Boe. tes is verbonden, heeft tienduizend van deze biljetten verstuurd aan alle haar bekende adhaerenten van de actiegroep. In Haarlem zijn er enkele honderden verspreid. De af fiches zijn dezelfde, waarmee zater dag twee Haarlemmers betoogden. Zij kregen een proces-verbaal we gens belediging van een bevriend staatshoofd. Zaterdagmiddag om half drie zal in de „Speakerscorner" in de Haarlemmerhout een Viet- nambetoging gehouden worden, waarbij de vraag waarom alleen prof. Delfgaauw het recht heeft te zeggen „Johnson oorlogsmisdadiger" aan de orde zal worden gesteld. ADVERTENTIE OLGA Op 7 maart 1968 om 15.00 uur is de HEROPENING van Hotel-Café- Restaurant Bioemendaalseweg 271 Telefoon 52701 - Overveen Wij zullen U gaarne in ons gemo derniseerd café-restaurant ontvan gen en vanaf bovenvermelde datum staat dit bedrijf onder dezelfde direktie als van restaurant „de bokkedoorns" Parklaan 129-131 HAARLEM Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 Amsterdam

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1