5 PROF. DR. B. DELFGAAUW w 9.98 „VS zijn schuldi. aan misdrijven*' supfrmMS tEXTIEl PRESIDENT UITEINDELIJK. y 'e/E van HONDERDEN JAPONNEN KINDER SWEATERS WOENSDAG 6 MAART 196 8 13 te t Cf ri Evoomn W3bee.n vferecheidenhe'id msök mu Uw keos uit- Tal van wiodelleu en Ve-le. kwaliteifce-vn sk TRBVIRR 1000 D10L6TN LOÏT TRICEL. ewz. al vön LYCRA CORSELETS ,vari \e kbe>&bt-ikast rite-Waak-en LYCRA STRETCH BH'« NYLON V6LOUR Ismege mouwen rite. Kleuren: rood-gt-oenJ blauvv-witen Heu leeftijd 2-1O jssr site msfcem THRLENKA OVEEfiOOIBRS Handvest Oorlogsmisdaden V erkiezingen De feiten Conclusie 9 tl.-nflfinwwuvwwftww»** mmmmm,MMUMMiumMMwiwwwxiwMwwwiiwwwimwiwwiiiMWWwiiwwiowwwwwwwwwuiwiiwwwuwwmw^w '1... .rnnnnr.n-.nnr.ifinnnnnrri-i-rrm—wmwwwwwwwwiwwwwmimwmmi Amerikanen vernietigen Vietnamese voïk AMSTERDAM In brede kringen schijnt de uitspraak, dat Johnson een oorlogsmisdadiger is. bevreemding en zelfs weerstand te wekken. Dat is niet zo verwonder lijk. De Amerikanen hebben in de oorlog van 1940-1945 de zaak van de vrijheid gediend en een belang rijk aandeel gehad in het vernie tigen van één der monsterachtigste regimes uit de geschiedenis. Het is moeilijk te geloven, da: deze zelfde Amerikanen na twintig jaar an dere volken de vrijheid niet alleen niet gunnen, maar zelfs bezig zijn een volk te vernietigen, dat de vrij heid vraagt eigen zaken te regelen. .i V t t WmmA l(»iflrwTwwwvvvvwvvvvvirv>- ADVERTENTIE i&mn Prof. dr. B. Delfgaauw De Groningse hoogleraar in de wijsbegeerte en de geschiedenis van de wijsbegeerte, prof. dr. B. Delf gaauw zegt, dat Johnson volgens rechtsnormen van Neurenberg en Tokio een oorlogsmisdadiger is. Hoe hij tot die conclusie komt zet hij in een nevenstaand artikel uiteen dat hij exclusief voor ons blad heeft geschreven. Zoals bekend werd prof. Delf gaauw, die deze mening herhaalde lijk, onder andere via radio en tele visie in het openbaar verkondigde, niet vervolgd, terwijl studenten die letterlijk hetzelfde in het openbaar deden, wèl gerechtelijk werden ver volgd, wegens „belediging van een bevriend staatshoofd". Prof. Delfgaauw werd op 24 no vember 1912 in Amsterdam gebo ren. Hij is rooms-katholiek en sinds de oprichting redacteur van „Te Elfder Ure" in Nederland en van „De Maan" in België. Van zijn hand verschenen onder meer „Wat is existentialisme?", „Beknopte ge schiedenis van de wijsbegeerte", „Teilhard de Chardin" en „De Jon ge Marx". Van 1947 tot 1961 was prof. Delf gaauw privaat-docent voor existen tiefilosofie aan de universiteit van Amsterdam. In 1961 werd hij be noemd tot gewoon hoogleraar in Groningen. Misschien dat diegenen onder u, die de tv-uitzending van prof. Röling over de atoombommen op Japan gehoord hebben iets minder verwonderd zijn. Desondanks blijft het waar, dat de Amerikanen, met de Russen, Engelsen ;n Fransen grote verdiensten hebben voor de rechtspraak die in Neuren berg en Tokio tot stand is gekomen. In deze rechtsprak zijn oorlogsmisda den omschreven en op grond daarvan zijn Duitse en Japanse oorlogsmisdadi gers gestraft. Uit de gehele context blijkt dat het niet alleen om vergel ding ging, maar ook om nieuw recht op te bouwen, dat een bijdrage zou kunnen zijn voor de opbouw van een nieuwe wereld om daarin oorlogsmis daden zoveel mogelijk te voorkomen. De beschuldiging, dat Johnson een oorlogsmisdadiger is, moet op een drie tal grondslagen steunen. Vooreerst moet Johnson diegene zijn, die uitein delijk verantwoordelijk is voor het Amerikaanse optreden in Vietnam. Vervolgens moet vaststaan, wat Neu renberg en Tokio onder oorlogsmisda diger verstaan. Tenslotte moeten er feiten bekend zijn die onder de cate gorie oorlogsmisdaden vallen. Het eerste punt vereist weinig toe lichting. De uiteindelijke verantwoor delijkheid voor de Amerikaanse poli tiek, derhalve ook voor het optreden in Vietnam, ligt bij de president. Na tuurlijk ligt er ook verantwoordelijk heid bij politieke en militaire advi- -uuumJinnnnrvinni jn Ld KYOdel/eic, icorYVT<9o>i woctóf wy&ts vpet duhbelojekrui&T roaind |aopoooooooe»ooocooo voongevorwnde l OOÖCOOdOOoOCXJ leuke rui-faeri leeftijd 2.-8 jast- alle wisten IJMUIPEN &U56MSTR.70 USSE VIERKANT HAARLEM SCHOTERW. IA AlPHEM '/«CMM Pr HenOdKOTJSj ZWANEN B<J RS NAAST OiRN van PEN ïiRDEK SANTPOORT NAfüSSENSrG.^ (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Het is op zichzelf een belachelijke zaak, dat de Justitie in grijpt als studenten demonstreren met de leuze „Johnson, oorlogsmisdadiger volgens Neurenberg en Tokio". Ameri kaanse studenten kunnen met deze leuze ongestraft voor het Witte Huis heen en weer lopen. Trouwens, ik heb de indruk, dat voor het politie-optreden extra aan dacht aan deze zaak wordt besteed. Velen, onder wie ikzelf, hopen, dat nu voor de rechter wordt uitgevochten of president Johnson al dan niet als oorlogsmisdadiger kan worden aangemerkt". Dit zegt jhr. drs. G. van Ben them van den Bergh, voorvechter van een actieve politieke studentenbeweging, schrijver van tal van artikelen over onder andere de New Left-beweging in de Verenigde Staten en publicist van het onlangs ver schenen vlugschrift „Vietnam en het Westen". „Eigenlijk is het niet belangrijk of Johnson juridisch al dan niet als oorlogs misdadiger kan worden aangemerkt. Be langrijker is, dat de aandacht van de wereld op de verschrikkingen van de Vietnamese oorlog wordt opgeroepen", zo zegt hij. Jhr. Van Benthem ziet in het Ameri kaanse optreden in Vietnam een duide lijke overtreding van artikel 6 van het Handvest van de internationale rechtbank in Neurenberg, waarin wordt gesproken van misdrijven tegen de menselijkheid. „De Amerikanen hebben zich duidelijk vergrepen aan de burgerbevolking in Vietnam. Men verdedigt zich wel door te zeggen, dat het bombarderen van steden en dorpen een logisch gevolg is van de Noordvietnamese agressie, maar wie goed nadenkt trapt daar niet in. Er is in Viet nam een guerrilla aan de gang. En die guerrilla kon alleen een langdurig ka rakter krijgen omdat deze de steun heeft van de bevolking", aldus jhr. Van Benthem. „Het bevrijdingsfront zou zich nooit kunnen handhaven door het uitoefenen van terreur, zoals de Amerikanen dat willen voorstellen. Het geniet de daad werkelijke steun van het grootste deel van de plattelandsbevolking. De laatste ontwikkeling doet veronderstellen, dat dit ook in de steden het geval is. Hoe kunnen de Amerikanen anders zo zijn verrast? Het bestrijden van een guerrilla is in de praktijk niet anders mogelijk dan de stra tegie te richten tegen die bevolking. En dat gebeurt dan ook. Maar daarmee maakt men zich wèl schuldig aan misdrijven tegen burgerbevolking". Nadat de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het Handvest in 1946 in een resolutie had goedgekeurd, is een internationale „Law Commission" aange wezen om de artikelen nader uit te wer ken. De werkzaamheden van de com missie zijn echter doodgelopen. „Het Handvest is geheel afgestemd op de situatie in de tweede wereldoorlog", zo zegt jhr. Van Benthem wel. „Er zou een soortgelijke overeenkomst moeten komen van meer algemene strekking, maar ook zonder deze kan worden ge steld, dat bijvoorbeeld ook de bombarde menten van de Engelsen op Dresden en van de Amerikanen op Hiroshima oor logsmisdaden zijn. En de Neurenberger artikelen zijn stellig een goed uitgangs punt om na te gaan in hoeverre op wille keurige wijze slachtoffers zijn gemaakt onder de burgerbevolking van Vietnam". adviseurs, eveneens bij Congres en Se naat, maar de verantwoordelijkheid voor de gevoerde politiek berust in de eerste plaats bij Johnson. Wat zijn nu volgens Neurenberg oorlogsmisdaden? Daarop antwoordt artikel 6 van het Neurenbergs Statuut: „De volgende handelingen, of elke af zonderlijk, vormen misdaden die onder de bevoegdheid van het gerechtshof vallen en waarvoor persoonlijke ver antwoording bestaat: a) Misdaden tegen de vrede: namelijk planning, voorbereiding, het begin nen of invoeren van een aanvals oorlog of van een oorlog onder schending van de internationale verdragen, overeenkomsten of be loften of deelname aan een geza menlijk plan of komplot ter uit voering van een der voornoemde handelingen. b) Oorlogsmisdaden: namelijk schen ding van het oorlogsrecht en de oorlogsgebruiken. Dergelijke schen dingen omvatten, zonder echter daartoe beperkt te zijn, moord, mis handeling of deportatie tot dwang arbeid of tot elk ander doel van de uit bezet gebied afkomstige of zich aldaar bevindende burgerbe volking, moord op, of mishandeling van krijgsgevangenen of personen in volle zee, doden van gijzelaars, roof van openbare of privé-eigen- dommen, moedwillige verwoesting van steden en dorpen of iedere niet door militaire noodzaak ge rechtvaardigde vernieling. c) Misdaden tegen de mensheid: na melijk moord, uitroeiing, onder drukking, deportatie of andere aan de burgerbevolking voor het ge- gin van of gedurende de oorlog begane onmenselijke handelingen, of vervolging op grond van politiek, ras of godsdienst als misdaad of in verband met een misdaad waar voor het gerechtshof bevoegd is, onafhankelijk van het feit of ge noemde handelingen in het land waarin deze werden begaan, in strijd is met het recht of niet. „Leiders, organisatoren, aanstichters en handlangers, die bij het ontwerpen of uitvoeren van een gezamenlijk plan of komplot aan het begaan van een van de hiervoor genoemde misdaden hebben deelgenomen, zijn verantwoor delijk voor alle handelingen die bij het uitvoeren van een dergelijk plan worden verricht". (Vertaling in „De Afrekening", Het Wereldvenster, Baarn, met inleiding van prof. dr. J. A. van Hamel, pagina 19). Een oor logsmisdadiger is derhalve diegene, die dergelijke misdaden bedrijft. handelingen tussen de betrokken par tijen, waarbij de Fransen toezegden Vietnam te zullen verlaten. Zij hebben deze belofte gehouden, maar de erfenis bleef van een onwet tig Zuidvietnamese regering. Dit re gime was door de Fransen tegen Ho Tsji Minh in het leven geroepen en had in korte tijd alle sociale maat regelen die Ho Tsji Minh voor geheel Vietnam had doorgevoerd in het zui den ongedaan gemaakt. In het akkoord van Genève, dat in 1954 gesloten werd, werd besloten het land voorlopig in twee delen te split sen waarin de beide strijdende par tijen zich zouden kunnen terugtrek ken. Uiterlijk na twee jaar zouden vrije verkiezingen worden gehouden in geheel Vietnam, die over het toekom stige regime zouden beslissen. In ieder geval betekende de grens een voorlo pige scheiding zonder politieke of ter ritoriale betekenis (slotverklaring punt 6). De eerste categorie van oorlogsmis daden is dus die van „misdaden tegen de vrede". De Amerikanen weten dit zeer goed. Vandaar hun poging om Noord-Vietnam voortdurend ais aan valler voor te stellen. Wat zijn echter de feiten? Gedurende de Tweede Wereldoorlog leidde Ho Tsji Minh in Vietnam (het oostelijk deel van het toenmalige Franse Indo-China) de strijd tegen de Japanse bezetters en de met hen colla borerende Fransen. Hij kreeg daarbij de steun van de Amerikanen en hun nerzijds de belofte van onafhankelijk heid voor na de oorlog. Na de oorlog moesten de Engelsen in Vietnam orde op zaken stellen, lie ten echter nadat Ho Tsji Minh reeds als president was erkend Franse troepen toch weer Vietnam binnenkomen. Dit heeft geleid tot de oorlog die leidde tot de nederlaag van de Fransen bij Dien Bien Phoe. Na deze nederlaag kwam het tot onder- Het regime in Zuid-Vietnam heeft ondanks het aandringen van Hanoi deze verkiezingen altijd weten te ver hinderen (Zie F. B. Weinstein, Zuid- oost-Azië-Instituut van Cornell-Uni- versiteit, „Vietnams unheld elections", Nederlandse vertaling: „Vietnam, de verkiezingen die nooit plaatsvonden", stichting Uitgeverij Bevrijding, Am sterdam 1967). Dit heeft ertoe geleid, dat na 1956 een opstand onder de boe ren van Zuid-Vietnam is uitgebroken, die in verzet kwamen tegen de on houdbare sociale toestanden, in het bij zonder de pachten van 50 percent van de oogst of meer. In hun strijd tegen de boeren riep de onwettige regering van Zuid-Viet nam de hulp in van de Amerikanen, die eerst het leger met adviseurs hiel pen, later grotendeels de militaire ope raties van de Zuidvietnamezen over namen. Dit is in strijd met de artike len 17 en 19 van het Akkoord van Genève, dat verbiedt buitenlandse troepen en wapenen het land binnen te brengen en buitenlandse bases in Vietnam te vestigen. Nu hebben de Verenigde Staten het Akkoord van Ge nève niet ondertekend, maar in een afzonderlijke verklaring had de Ame rikaanse gedelegeerde 21 juli 1954 in Genève verklaard, dat de VS vrije verkiezingen zouden bevorderen en nooit hun toevlucht tot geweld zouden nemen. Er zijn geen andere buitenlandse troepen in Vietnam dan Amerikaanse: er zijn geen Russen of Chinezen. Noord- en Zuid-Vietnam vormen juri disch èn politiek één staat. De VS hebben zich derhalve gemengd in een burgeroorlog op verzoek van de on wettige Zuidvietnamese regering. Dat dit overigens niet onverwacht is ge beurd laat Robert Scheer van het Center for the study of democratie institutions in Santa Barbara (Califor- nië) zien in zijn: „Hoe de Verenigde Staten verwikkeld werden in de Viet- nam-kwestie (Werkgroep 2000, Katern 6, Amersfoort 1966). De conclusie uit dit alles is, dat de Amerikanen agressie hebben gepleegd tegen Vietnam door zich te mengen in een burgeroorlog. Zij hebben dit kun nen bemantelen door te spreken van agressie van Noord-Vietnam, maar vooreerst is Vietnam wettelijk één staat, vervolgens is de hulp van de Noordvietnamezen nog steeds gering in aantal en materieel vergeleken met de Amerikaanse interventie. Bij het vaststellen, of de Amerika nen oorlogsmisdaden begaan, staat dus voorop dat zij misdaden tegen de vrede hebben begaan en in dit opzicht op één lijn staan met de Duitsers en Ja panners van de Tweede Wereldoorlog. Dit punt is van fundamentele beteke nis, omdat men alle andere oorlogs misdaden in dit licht moet zien. Beide partijen begaan immers gru welen, maar de verantwoordelijkheid daarvoor berust primair bij de aan valler. Na de jongste wereldoorlog zijn Spandoek aan studentenflat de daden der verdedigers, die als oor logsmisdaden beschouwd zouden kun nen worden, bombarderen van open steden, gebruikmaken van atoomwa pens, dan ook niet berecht. Ten aanzien van de beide andere categorieën van oorlogsmisdadigers kunnen wij daarom kort zijn. Wie re gelmatig de berichten volgt, weet dat dergelijke daden voortdurend door de Amerikanen begaan worden. Het is de taak van kenners van het oorlogsrecht om precies uit te maken onder welke categorie deze misdaden vallen. Onder oorlogsmisdaden in de enge zin van het woord lijken mij daden als deze te vallen: 1. Amerikaanse berichten hebben her haaldelijk bevestigd, dat gas en na palm gebruikt werden bij aanvallen op Vietcongdorpen. Daarbij is geen onderscheid mogelijk tussen Viet- congstrijders en burgerbevolking. Een Amerikaanse legerleider heeft meegedeeld, dat kinderen nooit opzettelijk gedood worden, alleen in familieverband. De bombardemen ten op Noord-Vietnam vinden steeds meer plaats met fragmentatiebom- men. Deze zijn niet in staat militaire doelen te beschadigen maar zij ver oorzaken niet te genezen verwon dingen en tenslotte de dood bij de mensen. 2. Moord en mishandeling van krijgs gevangenen: verspreide berichten van Amerikanen en andere soldaten in Vietnam vertellen van folterin gen, mishandelingen en het doden van krijgsgevangenen. Het laatste gebeurt meestal uit angst, het eerste om inlichtingen te verkrijgen. 3. Moedwillige verwoesting van steden en dorpen: dit vindt zowel in Noord als Zuid-Vietnam plaats. Deze zaken zijn algemeen uit de pers bekend. Nadere gegevens onder andere bij Harrison Salisbury: „Achter de li nies in Noord-Vietnam" en zeer ge detailleerd in de verslagen van het Vietnamtribunaal. Als misdaden tegen de menselijk heid kunnen de volgende handelingen worden gezien, namelijk deportatie van de Zuidvietnamese bevolking en concentratie in kampen, vernietiging der oosterse levensmiddelenvoorraden, verwoesting van het bouwland en ver nietiging der bossen met chemische en andere middelen, waardoor ontbossing optreedt met alle gevaren van kli maatsverandering en erosie, die de toe komst van het land aantasten. Er is op het ogenblik géén instan tie die tegen oorlogsmisdaden kan op treden, omdat de Verenigde Naties machteloos zijn tegenover de V.S. Het enige dat mogelijk is, is het protest van individuen, van kerken en soort gelijke gemeenschappen. Hoe Oe Thant persoonlijk over deze oorlog denkt, kan iedereen weten. Nog onlangs verklaarde hij en de Franse regering heeft dit zo juist be vestigd dat een onvoorwaardelijke staking der bombardementen voldoen de is voor Hanoi om onderhandelin gen te beginnen. Maar de Amerikanen leggen deze verklaring naast zich neer, brengen meer troepen naar Vietnam en gaan aldus in de richting van een totale uitroeiing van het Vietnamese volk. Nu reeds zijn er 3 miljoen doden volgens Amerikaanse bronnen op een totale bevolking van 18 miljoen. Dit moge voorlopig voldoende zijn voor de these: Johnson, zijn naaste medewerkers en generaals, zijn ge meten naar de maatstaven van Neuren berg en Tokio oorlogsmisdadigers. Het is merkwaardig dat de minister van Justitie er niet in slaagt vast te stellen dat een hoogleraar deze uit spraak gedaan heeft, ofschoon zij staat in een proces-verbaal en op de band die in het archief van het ministerie aanwezig zijn, daarenboven is uitge sproken voor 15.000 getuigen, twee maal voor de televisie, driemaal voor de radio en herhaaldelijk is neerge schreven in dag- en weekbladen en dat de justitie wèl optreedt tegen stu denten, die deze uitspraak overnemen. niU1nnnJUu1fuuinni1nn)MWVTniuif¥innnnnfinrvvvinfWvrn-"--"---"""'''''""","l''ia*,,,*l^*,>lt<lll*w*w*llwlt*wl>IMWIWWI>wl111^^ ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13