Spelers van Sparta Praag hebben groot fysiek vermogen 1 Killy moet aantonen nog steeds amateur te zijn Russische sportbonden: IOC HERZIE BESLUIT OVER TOELATING VAN Z. AFRIKA Telstar te sterk voor amateurteam Veel inschrijvingen voor strijd om de nationale bokstitels „Jammer, dat PerezAmancio en Pirri niet meespelendat geeft Munoz een excuus' Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Donner geklopt door Gligoric Theo v. d. Burch blijft bij ADO Schenk enkele uren na ongeval weer op het ijs Spanning terug in bridgecompetitie Anneke Staring in Nederlands team Bongers start in Parijs-Nice BAS PAAUWE: Het verschil zit in de afwerking WOENSDAG 6 MAART 1968 17 Imponerend Mathematica Sport in het kort Ronde van Brabant wordt eendagskoers Testmatch tussen West- Indië en Engeland eindigde in draw - over Wageningen - UEFA-selectie voor duel tegen O-Duitsland (Van onze speciale verslaggever) MADRID Er is een opmerkelijk verschil lussen de coaches van Real Madrid en Sparta Praag, de clubs die elkaar vanavond om half negen in het Bernabeu-stadion zullen ontmoe ten in de kwartfinale voor Europa Cup I. Miguel Munoz, de Spaanse trainer, nooit uitgelaten, maar nu bitser dan ooit in zijn opmerkingen, heeft zorgen, ziet tegen de wedstrijd op, terwijl Vaclav Jezek voor ieder een tijd heeft en rond roept: „Jammer dat Perez, Amancio en Pirri bij Real niet meespelen. Dat geeft Munoz een excuus". Munoz weet wat hem te wachten staat niet voor niets maakte hij twee spionage- reizen naar Praag, één meer dan bij hem gebruikelijk is. Sparta zou wel eens het derde team kunnen worden dat zegevie rend uit het beroemde Bernabeu stapt. In de dertien toernooien om de Europa Cup speelde Real 37 wedstrijden in dit stadion, waarvan er 33 werden gewon nen, twee in een gelijk spel eindigden en twee werden verloren. Het doelgemiddel- de van die thuiswedstrijden is 134 voor en slechts 28 tegen, een saldo dus van bijna vier treffers per wedstrijd. Alleen de Italiaanse teams Juventus en Inter haalden de volle buit uit Madrid weg. Juventus in 1961 met 0-1 en een jaar ge leden Inter met 0-2. Hoe energiek het Praagse Sparta tot de laatste seconden van een wedstrijd kan doorgaan, herinneren de Belgen zich glas helder. Na een slijtageslag van 72 minu ten in het Brusselse Astridpark, stond Sparta vorig jaar met 3-1 tegen Ander- lecht achter. Toen vergisten de Belgen zich in de Tsjechische reserves en het werd 3-3. Het fysieke vermogen van Sparta Praag is inderdaad imponerend. Uitgezonderd de pas 18-jarige Josef Jur- kanin (65 kg) zijn de Tsjechen allemaal ruimschoots boven de 70 kilo, wat de souplesse echter niet nadelig beïnvloedt. Doelman Kramerius. zelfs 93 kg, en de verdedigers Jiri Tichy en Andrej Kvasniak zijn met 80 en 84 kg niet gatiw om te blazen. Maar naast hun fysieke kwaliteiten beschikken deze golfbrekers ook over een enorme routine De 34-jarige Tichy was in 1962 bij het wereldkampioenschap in Chili, waarin de Tsjechen tot de finale doordrongen, reeds een kwelling voor lichtvoetige dribbe laars. En Andrej Kvasniak. reeds twee maal uitgeroepen tot voetballer van het jaar in Tsjechoslowakije. werd in dat wereldkampioenschap herhaaldelijk ver geleken met Alfredo di Stefano. Deze onuitputtelijke „grootgrondbezitter", zo als hij vanwege de ruimte die hij be strijkt, vaak schertsend wordt genoemd, speelde reeds 39 maal in het nationale team. Maar behalve conditie pompte trainer Vaclav Jezek ook een grote hoeveelheid schotvaardigheid in zijn team. Vooral Vaclav Mazek, een gediplomeerd land bouwingenieur, richt zijn schoten met grote wiskundige zekerheid. Achter de zes doelpunten, die de Tsjechen tegen Ander- lecht scoorden, zat vijfmaal de wreef van Mazek. De vrije schop, die hij in Brussel langs de verdedigingslinie van Ander- lecht, over een afstand van dertig meter in de absoluut uiterste bovenhoek joeg, zal het Belgische publiek nooit vergeten. Een toevalstreffer? Mazek zei na afloop: „Op de training ben ik negen van de tien keer tot precies zo'n schot in staat. Ik maak al jaren de moeilijkste wiskundige berekeningen en ik heb gemerkt dat mijn voeten bereid zijn aan deze mathematica te gehoorzamen." Munoz, de trainer van Real Madrid, die zijn Tsjechische tegenstanders niet onderschat. ADVER'I F Ifc Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. (Van onze sportredactie) ZEIST. Telstar heeft gisteren op het KNVB-sportcentrum in Zeist het Neder lands amateurelftal in een oefenwedstrijd met 2-0 verslagen. Beide doelpunten vie len pas in de laatste zeven minuten. Eerst profiteerde Boekestein van een verdedi- gingsfout en in de laatste minuut schoot Kort zelf een strafschop in, toen hij door De Vries ten val gebracht was. De amateurs kregen weinig doelrijpe kansen, ondanks het vrij aantrekkelijke veldspel. Vooral de voorhoede van de formatie van Siem Plooyer bleek echter nog lang niet ingespeeld. Telstar speelde zonder Van Essen en Geestman. Van Eg- mond verdween al snel, toen hij last kreeg van een zondag opgelopen blessure. Hij werd vervangen door Koopman. In de defensie stond Bielkus en de voorhoe de werd voor de rust gevormd door Cleeren, Manders, Kort en Van Straaten. In de tweede helft kwam Boekestein voor Cleeren in het veld. De amateurs hadden in Hans Deen (ZFC), Cor Mel (DCG) en ex-semiprof Cor Groenewegen (Middel burg) hun beste spelers. Mraz, een bekende van A'jax, keerde terug bij Sparta. Dat Sparta Praag in de aanval dit jaar zo onberekenbaar is, danken de wijnrode Tsjechen ook voor een groot deel aan de terugkeer van Jan Mraz. Dukla lijfde deze speler gedurende zijn militaire dienst plicht twee jaar in, waar Ajax vorig jaar duidelijk de nadelige gevolgen van onder vond. Maar het hart van Mraz verliet Sparta nooit en op de dag dat hij af zwaaide, drukte trainer Jezek hem als een verloren zoon aan de borst. DEN HAAG. Voor de Nederlandse bokskampioenschappen, die zaterdag 16 maart in Eindhoven beginnen met de voor ronden hebben achtenzestig A-klassers in geschreven. De kwantitatief sterkst bezet te gewichten zijn: weiter (11), zwaarwel- ter (12) en middengewicht (13). Voor de lichtste gewichtsklassen (vlieg- en ban- tamgewicht) zijn geen gegadigden voor de nationale titels. Alleen Lodi Koolmees (weiter), Herman Schregardus (zwaarwelter), Jan van Ispe- len (midden) en Eddy Hijne (zwaar) ver dedigen hun titel in dezelfde gewichtsklas- te De andere vier kampioenen van het vorig jaar Jan Huppen (bantam), Bram Kloppert (veder), Tonny Deckers (licht- EERSEL. De Nederlandse grootmees ter Jan Hein Donner heeft gisteren de zesde partij uit de tweekamp tegen Gli goric verloren. De Joegoslaviër heeft nu, met nog vier partijen te spelen, een voor sprong van 4l/iiy2 punten. Opnieuw speelden beide grootmeesters Konings Indisch. Donner kwam, met wit, met een interessant openingsnieuwtje. De eerste indruk is dat Donners „nieuwe" methode alleszins de moeite van een studie waard is. Op de 16de zet maakte de Nederlander echter een fout en Gligoric kon, zonder enig risico, groot voordeel krijgen. De Joegoslaaf zette daarna een kanings- aanval in, waartegen Donner geen ver weer had. welter) en Rudi Lubbers (halfzwaar) ko men in een zwaardere gewichtsklasse uit. De wedstrijddata zijn 16 maart (Eindho ven), 26 maart (Amsterdam, halve finales) 8 april (Rotterdam, finales). Door het gro te aantal inschrijvingen zal waarschijnlijk een vierde wedstrijdavond noodzakelijk blijken. De inschrijvingen per gewichtsklasse, zijn: veder (3), licht (6), licht weiter (9). weiter (11), zwaarwelter (12), midden (13) halfzwaar (7) en zwaar (7). DEN HAAG. Theo van de Burch, de speler van ADO, die geruime tijd niet in het eerste werd opgesteld, omdat hem „sterallures" werden verweten, heeft zijn contract met de Haagse ploeg verlengd tot 1 juli 1969. Van de Burch en ADO (voornamelijk trainer Happel) hebben de moeilijkheden uitgepraat. VOETBAL. Juventus heeft de Zwitserse scheidsrechter Huber, die is aangewezen voor de beslissingswedstrijd tussen Ju ventus en Eintracht Braunschweig (20 maart in Bern, kwartfinales Europaclub landskampioenen) onaanvaardbaar ge noemd. Juventus heeft bezwaren tegen Huber, omdat hij twee jaar geleden de wedstrijd tussen FC Zürich en Juventus om de Alpenbokaal staakte. Zou diens aanwijzing gehandhaafd blijven, dan speelt Juventus onder protest. BERN. Het ziet er naar uit dat de In ternationale Ski Federatie topskiërs, die de internationale amateurregel overtreden of overtreden hebben, hard gaan aanpak ken. Mare Hodler, de voorzitter van d-> FIS, verklaarde gisteren na terugkeer uit Helsinki waar over deze zaak is gespro ken. dat de internationale ski federatie maatregelen gaat treffen, waardoor onge twijfeld de gehele internationale top zal worden getroffen. Hodler sprak vooral van de Fransman Jean-Claude Killy, die in Grenoble drie gouden medailles won. „Het geval van Killy ligt duidelijk. Hel gaat hier om een duidelijke schending van de amateurregel. Of deze regel juist is laat ik even buiten beschouwing. Het schijnt mij echter toe dat Killy jammer genoeg elk maatgevoel heeft verloren". Volgens Hodler zal Killy, die van een Italiaanse fabriek van skistokken geld heeft aangenomen en in Grenoble een ex clusieve fotoreportage over zijn dagelijks leven probeerde te verkopen aan de meest biedende dat werd tenslotte het weekblad „Paris-Match" voor interna tionale wedstrijden geschorst worden. Hij zal daardoor ook niet kunnen deelnemen aan de in de Verenigde Staten nog open staande wedstrijden voor de wereldbeker. Killy, zal voor vrijdag moeten aantonen dat hij de amateurbepalingen niet heeft overtreden. Dit maakte Björn Kjellström, voorzitter van de speciale commissie van de internationale ski-federatie (FIS in Sound Ridge bekend. Indien Killy niet ka- aantonen dat persberichten dat hij een auto en geld heeft gekregen voor zijn foto in Paris-Match op onwaarheid berusten, zal hij worden geschorst. In Bern verklaarde ongeveer tegelijker tijd Mare Hodler, de president van de Fis, dat Kifly op zijn woord zal worden geloofd. „Indien hij echter geen verkla ring aflegt, zal hij onmiddellijk worden ge schorst". Avery Brundage, de voorzitter van het internationaal Olympisch comité zei in Chicago dat reeds in Grenoble veel twij fel was gerezen over de status van Killy. „Indien hij wordt geschorst door de FIS zullen zijn medailles hem worden afge nomen", stelde Brundage vast. Het Fran se ski-idool won bij de spelen de gouden medaille op de drie alpine-nummers: sla lom, reuze slalom en afdaling. BREDA De tweedaagse ronde van Brabant, die gepland was voor 15 en 16 juni zal geen doorgang vinden. De finan ciële moeilijkheden rond dit wielerevene ment zijn te groot gebleken. In plaats daarvan komt op zaterdag 15 juni een ééndaagse wedstrijd, eveneens voor ama teurs, die de naam krijgt Brabantse Pijl Start en finish zijn in Breda. OSTERSUND Ard Schenk en de Noor Magne Thomassen zijn betrokken geweest bij een ongeluk, toen hun gehuurde auto op een gladde weg in Jaemtland (Noord-Zwe den) in een slip raakte en enkele malen over de kop sloeg. De beide schaatsenrij ders, die zich naar het vliegveld van Trondheim spoedden om nog tijdig hun vliegtuig te halen, liepen slechts lichte ver wondingen op. Zij zetten de rit in een an dere auto voort. Slechts enkele uren na het ongeluk heeft Ard Schenk een wed strijd gereden in de Noorse plaats Sarps- borg. Hij werd zevende op de 500 meter in 44,4 en vierde op de 3.000 meter in 4.51,5. De voornaamste uitslagen van deze wed strijd: 500 meter: 1. Ivar Eriksen (Noorw.) 42,3; 2. Dag Forness (Noorw.) 42,5; 3. Svein Erik Stiansen (Norw.) 43,1; 4. Roar Groen- vold (Noorw.) z.t.; 7. Ard Schenk (Ned.) 44,4; 9. Arie Eriks (Ned.) 45.0; 11. Jan Bols (Ned.) 57,3 (gevallen). 3.000 meter: 1. Fred Anton Maier (Noorw.) 4.39,1; 2. Jan Bols 4.44.8; 3. Magne Thomassen (Noorw.) 4.45.8; 4. Ard Schenk 4.51,5; 5. Arie Eriks 4.58,6. (Van onze bridgemedewerker) HAARLEM Met nog één zitting voor de boeg in de damesparencompetitie van district Kennemerland van de Nederland se Bridgebond is er toch weer wat span ning teruggekeerd. In de hoofdklasse heb ben de dames De Hartog-De Vries een stuk van hun voorsprong in moeten boe ten, maar zijn er practisch zeker van dat zij met een van de andere paren in hun klasse hun promotiekansen binnenkort in Utrecht kunnen gaan verdedigen. In de eerste klasse hebben de dames De Bilt-Melis hun voorsprong iets vergroot en zij maken een goede kans volgend jaar hun krachten te kunnen tonen in de hoofd klasse. De standen luiden hoofdklasse (gem. 540): 1 dd. De Hartog-De Vries 627; 2. dd. Stoor vogel-Wulf 592; 3. dd. Joustra-Moltzer 572) 4 dd. Eshuis-Flint 553; 5. en 6. dd. Bakker- De Leeuw, Beukenkamp-Huizing lste klasse (gem. 540): 1. dd. De Bilt- Melis 582; 2. dd. Barth-Overtoom 573; 3. dd Schröder-Mees 562; 4. dd. Beeker-Mul- ler 548; 5. dd. Van Doorn-Van Dijk 545 2de klasse (gem. 420): 1. dd. Brouwer- Roosies 487; 2. dd. Bremer-Kingma 473; 3. dd. Hogesteyn-Crolla 467: 4. dd. Van Maa- nen-Sluiter 462V<; 5. dd. De GraafKamer beek 449. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Anneke Staring van BDHC is gekozen voor het Nederlands dameshockeyteam, dat op 9 maart in het Wembley-stadion tegen Engeland speelL De opstelling is: Denny Frese (Gooische h.c.); achter Anneke Staring (BDHC) en Marijke Alsback (Laren); midden Marjo- lijn Bakker (HDM), Annetje Braat (De Kieviten) en José Poelmans (Rapidity); voor Wien van der Oord (Quick), Stans Snuif (De Kraaien), Heieen van Rooy (Voordaan), Jeanneke van 't Hek (Be Fair) en Riet Küper (Den Bosch). Reser ve is Liesbeth Lieve van BDHC. BRIDGETOWN. De derde testmatch tussen Brits West Indië en Engeland is evenals de twee voorgaande ontmoetin gen in een draw geëindigd. Op de laatste dag scoorde Clive Lloyd, de 23 jarige spe lers van het Westindische team een schit terende 113 not out in drie uur. Nadat Engeland de eerste innings had beëindigd met een voorsprong van 100 punten: 449 tegen 349 deed West Indië wat het aan zijn stand verplicht was. Het scoorde 284 voor zes in zijn tweede innings in een tijdbestek van 260 minuten. Lloyd en Basil Butcher (60) bouwden aan het vierde wicket een stand op van 101 runs in 86 minuten. Tevoren had Engeland nog enig uitzicht gehad op de zege, toen drie man aan de kant werden gezet voor 79 runs. AMSTERDAM Twee Nederlandse extra-sportieve merken zullen deelnemen aan de wedstrijd Parijs-Nice, die van 7 tot 15 maart wordt gereden. Voor Caballero maakt de wereldkampioen der amateur achtervolgers, Gert Bongers, zijn debuut als professional op de weg. Met hem star ten Wim Schepers, Jan Harings, Gerard Vianen, Cees Zoontjes, Dies Kosten. Jan van der Horst en Cor Schuuring. Ploeg leider is Gé Peters. Willem II komt in deze wedstrijd uit met een gemengde ploeg: de Nederlanders Jo de Roo, Rini Wagtmans. MOSKOU. „De Sovjet-Unie eist uit naam van miljoenen Sovjet-sportlieden, dat liet Internationale Olympische Comi té zijn besluit, om Zuid Afrika opnieuw toe te laten tot de Olympische Spelen, herziet", aldus een gisteren door het Russische persbureau Tass gepubliceerde verklaring van het centrale comité van Russische sportbonden. In de verklaring wordt de wedertoelating van Zuid Afrika als een aanslag op de eerlijkheid en als bedrog beschouwd, die verstrekkende ge volgen voor de Olympische beweging in het algemeen maar voor de Olympische Spelen van Mexico in het bijzonder, kan hebben. Welk standpunt de Sovjet-Unie op de bijzondere zitting van het IOC, die binnen twee maanden in Lausanne wordt gehou den, gaat innemen, werd uit de verklaring niet duidelijk. Het hoogste orgaan in de Russische sport verklaarde zich wel soli dair met de Afrikaanse landen, die de Spelen van Mexico volledig willen boycot ten en de landen, die hun inschrijving nader willen bezien. De verklaring gaat verder: „De leden van het IOC, die voor de toelating van Zuid Afrika hebben ge stemd handelden daarmee in flagrante tegenstelling tot de Olympische Charta, die tegen elke vorm van discriminatie in godsdienst of huidskleur is. Door hun be sluit keurden die leden van het IOC de politiek van apartheid, de wildste en bru taalste vorm van rassendiscriminatie zo als die momenteel in Zuid Afrika bestaat, goed". Gisteren maakten nog twee landen be kend niet aan de Olympische Spelen in Mexico te zullen deelnemen: Libië en Kongo-Kinshasa. Beide landen kunnen zich niet verenigen met de toelating van Zuid Afrika. De voorzitter van het Libanese Olym pische Comité, Gabriël Gemayel, heeft in Beiroet verklaard dat Libanon en alle andere Arabische staten de Olympische Spelen in Mexico zullen boycotten indien op de buitengewone vergadering van hel IOC de toelating van Zuid Afrika niet on gedaan wordt gemaakt. (Van onze sportredactie) Wageningen-trainer Bas Paauwe vindt het niet zo verwonderlijk dat hij met vrijwel dezelfde ploeg als het vorig seizoen, nu uitstekende re sultaten behaalt. „Aan het eind van het vorig jaar draaiden we al goed. Onze eindspurt reikte toen juist iets te kort. Ik heb toen tegen het bestuur gezegd: „van mij hoef je niets te ko pen". Bas Paauwe kreeg gelijk. Wa peningen heeft nu acht punten voor sprong op de ploegen juist onder de promotielijnen is daarmee de enige ploeg in de tweede divisie die prak tisch zeker is van een plaats in de eerste divisie. „We hebben een goed homogeen elf tal zonder echte uitblinkers. De inzet is steengoed en daarmee boeken we aardige resultaten. We hebben er geen oproerkraaiers bij, het zijn jofele ke rels. Vooral in uitwedstrijden doen we het beter dan vorig seizoen". Oud- Feijenoorder Bas Paauwe. die 31 wed strijden voor het Nederlandse elftal speelde, heeft daarnaast nog een ver klaring voor de opmerkelijke prestaties van zijn ploeg. „Zo'n jongen als Roe- lofs, die maakt doelpunten. Hij heeft een goed schot. Dat is belangrijk. Wat spel betreft ontlopen de ploegen in de tweede divisie elkaar niet veel. Het verschil zit hem in de afwerking". De positie op de ranglijst heeft ge volgen voor de tactiek, die 56-jarige Paauwe voor zijn ploeg uitstippelt. In uitwedstrijden, neem ik geen risico. Dan speel ik toch echt 4-3-3. wat ze er ook van zeggen. Thuis zijn we nog ongeslagen, dan speel ik ook met het oog op het publiek natuurlijk meer aanvallend". EDO zal het zon. dag als Wageningen op bezoek komt dus van zijn aanval moeten hebben. Bas Paauwe aan zijn vierde jaar bezig bij Wageningen is over de afloop van dat duel niet helemaal gerust. ,Het wordt voor ons niet een voudig daar. Als we er een gelijkspel uit halen ben ik tevreden EDO heeft natuurlijk nog een heel klein kansje op promotie en wij staan bovenaan, dus ze zullen er wel voor willen knok ken. Maar, goed. wij gaan ons daar natuurlijk op instellen". Bas Paauwe voor het vierde jaar bij Wageningen ziet de toekomst voor zijn ploeg optimistisch. „Met de goede prestaties is het zelfvertrouwen toegenomen en er wordt dan ook al zachtjes over promotie gepraat. „Als die promotie een feit is. beginnen de moeilijkheden eigenlijk pas, want Paauwe weet dat er voor hem geen geld klaar ligt om door aanko pen de plaats in de eerste divisie voor langer dan één seizoen te garanderen „We hebben geen sponsor en de ge meente verzorgt het vela. maar doet verder weinig of niets. Het geld moet komen van de toeschouwers en de le den. Maar we hebben ook totaal geen schuld en dat is natuurlijk ook al heel wat" De prognoses van Bas Paauwe voor toto 36 luiden: Go AheadFortuna '54 1 SpartaDWS 1 AjaxFeijenoord 3 Den BoschElinkwijk 3 Heracles—SVV 1 EindhovenHVC 2 Blauw Wit—FC WV 1 ADO—Holland Sport 1 Roda JCLimburgia 3 Willem II—NOAD 1 VolendamZFC 1 DOS—Velox 1 Hannover Borussia Mönchen Gladbacn 3 ZEIST - Het Nederlands UEFA-jeugd- elftal (16-18 jaar) speelt op 13 maart een wedstrijd tegen de Oostduitse junioren. Voor deze ontmoeting, die zal worden ge speeld in Eisenhüttenstadt heeft trainer Arie de Vroet de volgende zestien spelers geselecteerd. Husers (AFC), Koning (A.iax), Van der Woude (AZ'67), Van Reevoort (Blauw Wit), De Groot (Cambuur), Van der Sluis (CVV). Drijver (DFC), De Jong (Eind hoven) Nieuwhof (Elinkwijk), Barth (For tuna Vi.) Smid (Go Ahead). Graaumans (NAC), Visser (Sparta). Van der Berg (Ve lox), Stoop (VUC) en De Wit (ZFC).

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17