Rhodesië negeert de gratieverlening van Britse koningin Elizabeth DOODVONNISSEN van drie Afrikanen VOLTROKKEN HET WEER I Opvarenden booreiland gered Minister Polak keert zich tegen prof. Delfgaauw en collega's Kustvaarder gestrand bij Knokke Frans vliegtuig neergestort Carlisme is reactionair morris UST Ouders zagen zoon in juli voor de laatste maal Man van pier geslagen Strafvervolging tegen VARA? „Jonge mensen gestijfd in het plegen van onbehoorlijke handelingen' zegt drs. Rudolf de Jong ccbtlemi: rit Lichaam vermoorde vrouw gezocht Suëde-Nappajasjes mr. opticien j. grit Hoop Na weddenschap IN DEZE KRANT Opklaringen Steekproef Het woord is aan Interview bomaanslagen Van drie geredden één overleden 55 Aanval op uitlatingen van prins Karei Hugo Zie verder pagina 2 de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! „Van Ouds 't Roomhuys" iek contactlensspecialist hoortoestelpracticus iu VEEGVASTE 4 «Lil. MUURVERF DAMESKAPSALON VOOR UW HAARVERZORGING 58e JAARGANG NUMMER 105 WOENSDAG 6 MAART 196 8 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-1] u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewyks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,— per kwartaal, f 14,50 franco per post, 1, per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye SALISBURY (Reuter) Drie Afrikanen die in Rhodesië wegens moord ter dood veroordeeld waren zijn vandaag in Salisbury aan de galg opge hangen ondanks de gratie die koningin Elizabeth van Groot-Brittannië hun had verleend. Volgens een mededeling op de buitenmuur van de ge vangenis van Salisbury werd de executie om acht uur vanmorgen uit gevoerd. Het is de eerste maal sinds de afschei ding van Rhodesië van Groot-Brittannië in november 1965 dat doodvonnissen zijn voltrokken. In Rhodesië wachten meer dan honderd Afrikanen die ter dood ver oordeeld zijn op uitvoering van het von nis. De drie terechtgestelden zijn James Dhlamini, Victor Mlambo en Duly Shad- reck. Mlambo en Dhlamini hadden in 1964 een aanslag met een benzinebom gepleegd op een blanke boer, die om het leven (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Vanmorgen omstreeks tien uur is een 20-jarige stucadoor, die voor een Amsterdams bedrijf in IJmuiden werkzaam was, op de Zuidpier door een overslaande golf overvallen en in zee verdwenen. Direkt nadat alarm was ge slagen is de reddingboot .,Neeltje Jaeoba" uitgevaren om aan de zuidzijde van de pier te zoeken. De afhaalboot van het Loodswezen zocht de binnenkant van de pier af. Kort daarop werden de boten geassis teerd door aanvankelijk twee en nader hand drie helikopters van de Marine Luchtvaartdienst, waarvan er, na één uur zoeken, twee afzwaaiden. Tot het ter perse gaan van ons blad is het zoeken echter tevergeefs geweest. Volgens bij de politie bekende, maar nog niet bevestigde berichten zou de man, na aanvankelijk het afsluithek te zijn ge passeerd en naar de eerste vuurtoren te zijn gelopen en teruggekeerd, voor de tweede keer op pad gegaan zijn om voor duizend gulden uitgeloofd door zijn maats naar de tweede vuurtoren te gaan. Vast staat in elk geval, dat hij voor de tweede keer het gevaar tegemoet ging en de waarschuwing van enkele omstanders om terug te keren, in de wind heeft ge slagen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het Binnenland2, 13 Buitenlands nieuws 3 Van I)ag tot 11 ag 3 Kennemer Kruimels 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Feuilleton 9 Beeldverhalen 9 Aangestipt 9 Kunst 11 Radio en TV 11 Ferdinand 12 Economisch Nieuws15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond: Opklaringen, afgewisseld door en kele buien. Matige tot krachtige, aan de kust nog harde naar noord oost ruimende wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. kwam. Shadreck was veroordeeld wegens moord op een stamhoofd. Er waren behalve journalisten maar weinig belangstellenden bij de gevange nis toen een functionaris het bulletin op de buitenmuur plakte, waarin de terecht stellingen werden bekendgemaakt. De va der, moeder en zuster van Mlambo bevon den zich onder de wachtende mensen. Toen de kennisgeving werd bevestigd barstten zij in tranen uit en riepen Yawehe", „Heer, alstublieft". Mlambo's vader zei tegen de journalis ten dat hij zijn zoon sedert juli vorig jaar niet meer had mogen bezoeken. Hij verklaarde maandag al een officiële bood schap te hebben ontvangen waarin werd gezegd dat zijn zoon woensdag zou wor den gehangen. Met zijn vrouw en doch ter was hij van zijn stamreservaat, 90 kilometer van Salisbury naar de Rhode- sische hoofdstad gekomen in de hoop zijn zoon Victor nog eenmaal te mogen be zoeken. Maar de toegang tot de dodencel was hem ontzegd. Onze correspondent in Londen meldde vanmiddag: Al kwam de executie van de drie veroordeelde negers in Rhodesië voor de Britse regering allerminst als een ver rassing (premier Ian Smith staat sterk genoeg hij heeft in dit geval onge twijfeld de „blanke" publieke opinie ach ter zich), met enige spanning werd in politieke kringen toch afgewacht wat mi nister voor Gemenebestzaken George Thomson in het parlement over het on derwerp zou verklaren. Omdat het parle ment in dit soort zaken de absolute voor rang heeft, zou voor de behandeling in het Lagerhuis geen officiële reactie wor den verstrekt. Men voelt in Londen dat de kans op nieuwe onderhandelingen met het regime van Ian Smith, waarvoor de conservatie ve oud-premier Douglas Home vorige week nieuwe voorstellen heeft meege bracht uit Salisbury, aanmerkelijk zijn verkleind. Bij een steekproef die de BBC in Salis bury heeft genomen, bleek dat de grote meerderheid van de Rhodesische blanken voor de uitvoering van het vonnis was. Premier Wilson heeft verklaard met afschuw en diepe verontwaardiging" kennis te hebben genomen van de terecht stelling. Goethe: Men moet oud zijn, om milder te oor. delen; ik zie geen fout begaan die ik zelf niet bedreven heb. SCARBOROUGH (Reuter-AFP-ANP) Een helikopter heeft vanmorgen alle 45 opvarenden gered van het Britse boor eiland „Ocean Prince" dat honderdvijf tig kilometer ten oosten van de Engelse haven Scarborough dreigt te vergaan in een storm. De elfduizend ton metende „Ocean Prince", eigendom van de „Ocean Dril ling and Exploring Ltd", had vanmorgen vroeg noodseinen uitgezonden en om on middellijke assistentie gevraagd. Kort daarna moet de antenne van het boorei land zijn vernield, want verdere berichten over de reddingsoperatie werden verzon den door schepen, die te hulp snelden. Twee sleepboten van L. Smit en Co zijn vanmorgen naar het booreiland ver trokken, namelijk de „Neptunia" vanuit Bremerhaven en de „Barendszee" vanuit Vlaardingen. Deze sleepboten zijn tussen acht en ne gen uur vanmorgen gestart en moeten afstanden van respectievelijk 240 en 160 mijl overbruggen. James Dhlamini (links) en Victor Mlambo, twee van de drie in Rho desië geëxecuteerde Afrikanen, met handboeien om, kort voor de terechtstelling. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Haagse politie en de officier van Justitie hebben vandaag onderzocht of strafvervolging tegen de VARA mogelijk is, die vanmorgen in „Dingen van de dag" een interview heefl uitgezonden met een man, die méér wist over de organisatie die verantwoordelijk zou zijn voor de drie bomaanslagen in Den Haag. „Er zullen zeker meer aan slagen volgen", zei de niet met name ge noemde man, wiens stem door vervor ming onherkenbaar was gemaakt. „Misdadig", kwalificeerde vanmorgen de politie deze publiciteit. Nagegaan wordt of de VARA zich heeft schuldig ge maakt aan overtreding van artikel 136 Wetboek van Strafrecht, waarin staat dat hij, die kennis draagt van voornemen van een misdrijf tegen de veiligheid van de staat, tegen de openbare orde, moord of verkrachting en tegen de algemene vei ligheid van personen en goederen, voor zover levensgevaar zou ontstaan, de poli tie moet waarschuwen. GSM (Van onze correspondent) DEN HAAG. De minister van Justi tie, prof. mr. Polak, heeft in een brief aan zes Groningse hoogleraren, onder wie prof. dr. B. Delfgaauw, gezegd te betreu ren dat docenten in de ethiek aan een universiteit menen „jonge mensen te moeten stijven in het plegen van hande lingen die niet alleen strafbaar zijn maar ook nodeloos kwetsend, in hoge mate on behoorlijk en in strijd met de verwor venheden van een democratische samen leving." In de brief, die behalve aan prof. Delf gaauw ook is gericht aan prof. dr. R. BRUSSEL. Op de Belgische kust bij Knokke is vanmorgen in stormweer de Nederlandse kustvaarder „Nomadisch". (363 ton) op een zandbank gelopen. Drie opvarenden trachtten met een rubberboot de kust te bereiken maar hun vaartuig sloeg om. Zij werden gered, maar één van hen overleed tjidens het vervoer naar het ziekenhuis. De identiteit van de mannen kon niet onmiddellijk worden vastgesteld. Zij had den geen identiteitspapieren bij zich en de twee geredden waren er te ernstig aan toe om ondervraagd te kunnen worden. De „Nomadisch" is eigendom van D. en J. Kajuiter uit Groningen. De heer J. Kajuiter is kapitein van het schip. Ver der waren aan boord de stuurman, H. Kos ter uit Rotterdam, twee Portugese ma trozen, en de koksmaat C. Knol uit As sen. Op deze plaats, vlak langs de Zee weg in Bloemendaal hebben Am sterdamse rechercheurs dinsdagmid dag met een zogenoemde grijpma- chine urenlang tevergeefs gegraven naar de stoffelijke resten van de caféhoudster Elisabeth Scheven- hogen. Twee Amsterdammers heb ben gisteren bekend haar in 1956 te hebben vermoord en het lijk langs de Zeeweg te hebben begraven. Zie veraer pagina 2. PARIJS - POINTE A PITRE (AFP, Reu ter) Een Boeing 707-straalvliegtuig van Air-France is vanmorgen bij de landing op het vliegveld van Guadeloupe tegen een berg gevlogen en verongelukt. Alle 67 in zittenden van het toestel 53 passagiers en veertien bemanningsleden zijn om het leven gekomen, aldus deelt Air-France in Parijs mee. 95 HILVERSUM. Drs. Rudolf de Jong uit Amsterdam heeft vanmorgen in de rubriek „Hier en nu" van de NCRV-radio gezegd dat Karei Hugo de Bourbon Par ma, echtgenoot van prinses Irene, gister avond voor de televisie een volledig on juiste voorstelling heeft gegeven van het carlisme. De heer De Jong, die verbonden is aan het internationaal instituut voor sociale geschiedenis in Amsterdam en die een aantal publikaties over de geschiedenis en de tegenwoordige situatie in Spanje op zijn naam heeft staan, sprak de bewering van de prins, dat het carlisme een betrek kelijk linkse stroming is, pertinent tegen. In feite is het de meest reactionaire stro ming die Spanje de laatste anderhalve eeuw heeft gekend, aldus de heer De Jong. Een aantal van de carlistische pro grammapunten grijpt zelfs terug op de middeleeuwen. De heer De Jong zei in „Hier en nu' de bewering van prins Karei, dat het car lisme op komt voor de godsdienstvrijheid, absoluut onjuist te achten. Het carlisme kwam bij zijn ontstaan op voor herstel van de inquisitie, en tijdens twee burgeroorlogen in Spanje is deze beweging op de meest onverdraagzame ma nier tekeer gegaan tegen haar religieuze tegenstanders, aldus de heer De Jong in de NCRV-uitzending. (Zie voor het tv-interview pagina 3.) Bakker, prof. dr. H. G. Hubbeling, prof. dr. P. J. Roscam Abbing, prof. dr. H. de Vos en dr L. W. Nauta, zegt mr. Polak, dat het strafbaar stellen van belediging en met name het gebruik van onnodig grievende en krenkende uitlatingen niets met vrijheid van meningsuiting te maken heeft. „Wie in zijn geweten of om welke an dere reden ook meent de politiek en de daden van een regering te moeten afkeu ren, heeft daartoe, althans in een demo cratische samenleving, volop de gelegen heid, mits hij een vorm kiest waarin be ledigingen achterwege blijven." „Deze spelregel van de democratie is ook daarom goed, omdat hij de mogelijk heid van discussie openlaat. Het gebruik van beledigingen daarentegen mist elke overtuigingskracht en sluit elke gedach- tenwisseling bij voorbaat uit", aldus prof. Polak. Prof. Delfgaauw heeft voor ons blad een beschouwing geschreven, waarin hij uiteenzet waarom presi dent Johnson zijns inziens volgens de rechtsnormen van Neurenberg en Tokio een oorlogsmisdadiger is. Deze beschouwing is afgedrukt op pagina 13. Eveneens op pagina 13: een inter view met jhr. drs. G. van Benthem van den Berg over de kwestie: „John son oorlogsmisdadiger". ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam OLGA komt v*n Op 7 maart 1968 om 15.00 uur is de HEROPENING van Hotel-Café- Restaurant Bloemendaalseweg 271 - Overveen Telefoon 52701 Wij zullen U gaarne in ons gemo derniseerd café-restaurant ontvan gen en vanaf bovenvermelde datum staat dit bedrijf onder dezelfde direktie als van restaurant „de bokkedoorns" n.v. fovea centralis IJmuiden - Kennemerlaan 92 - Tel. 1 50 72 wit in plastic emmer voor 2.95 deze aanbieding geldt t.m. 16 maart ASSENBROEK v/h Rasch Huygensstraat 59 Telefoon 14858 Lange Nieuwstraat 471 - IJmuiden Telefoon 11166

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1