Degradatie voor Jiri Hendr Censuur praktisch opgeheven in Tsjechoslowakije Communistisch beraad in Boedapest afgesloten Rennies Amerikaanse kerken doen beroep op regering Johnson doet niet mee aan „primary Binnen zes weken aanval van Vietcong verwacht 1 SKIN DEW van Helena Rubinstein We moeten voor onze zaak leren sterven' Diplomatiek geharrewar om gevluchte Chinees Prins Karei Hugo: „Carlisme niet conservatief" Brandend maagzuur, Castro-aanhangers kapen vliegtuig Gedemilitariseerde zone doel Verontrusten die rimpeltjes u? Krijgshaftige rede van Nasser: Geen succes voor Bonn in Genève 2 3 Voorkom ze, bestrijd ze met amm WOENSDAG 6 MAART 1968 1 helpen direkt! Conferentie ten einde In Massachusetts 5> VIETNAM utd^Cbmese— Slag 11 ïibms 55 55 dui- met 3 i 3 33 s 5 cS 2 2 0.1 4 4 5 4 4 3 2 0.4 0.3 2 0.1 2 3 3 0.8 0 0 0 6 5 3 1 0 0 3 0.3 0.1 7 0 0 0 0 0.2 WENEN (DPA) Het presidium van de communistische partij van Tsjéchoslowakije heeft besloten de censuur voor alle persberichten vrij wel op te heffen. De censuur is aan het ministerie van Binnenlandse Za ken onttrokken en het ministerie van Cultuur en Voorlichting moet in het vervolg in samenwerking met de journalistenvereniging ervoor zorg dragen dat „de perswet naar de letter wordt nageleefd". Tegelijkertijd is Jiri Hendrych, een der felste tegenstanders van vooruitstrevende Tsjechische schrijvers, ontheven van zijn functie als leider van de ideologische af deling van het partijcomité. Hendrych noemde vorig jaar zomer op het schrij verscongres de vooruitstrevende groep schrijvers „handlangers van de reactie". Hij verliest nu zijn belangrijkste positie, maar blijft lid van het presidium en het partijsecretariaat. Als leider van de ide ologische afdeling wordt hij opgevolgd door Josef Spacek, die pas twee maanden ge leden lid van het presidium is geworden. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? Hendrych werd als de tweede man in de partij beschouwd tot in januari Antonin Novotny werd afgezet als partijleider. Hendrychs opvolger Spaeck (41 jaar) is eerste secretaris van de regionale partij - organisatie in Brno geweest, waar hij een tamelijk gematigde politiek voerde door critiek toe te staan in het blad „Host du Domu" tegen de culturele politiek van het regime-Novothy. Het beraad der communistische partij en in Boedapest, dat diende als voorbe reiding van een internationale commu nistische conferentie in Moskou, is dins dag beëindigd. Aan het achtdaagse over leg, dat volgens het Oostduitse persbu reau ADN succesvol is verlopen, hebben 64 partijen deelgenomen. De Roemeense delegatie heeft de conferentie later de rug toe gekeerd. In het slotcommuniqué wordt gezegd dat men tot een akkoord is gekomen over het houden van een internationale com munistische conferentie, die in november of december van dit jaar in Moskou zal plaatsvinden. Een uit alle belanghebben de partijen samengestelde commissie zal de conferentie voorbereiden. Haar stand plaats is Boedapest, waar zij op 24 april voor de eerste maal vergadert. In het communiqué wordt letterlijk ge zegd: „De consultatieve vergadering richt zich tot alle communistische en arbeiders partijen waaronder ook zij die om een of andere reden niet bij het overleg in Boedapest aanwezig waren aan de komende beraadslagingen deel te nemen. Zij worden opgeroepen om op voet van gelijkheid aan de voorbereidingen mee te werken". Volgens goedingelichte kringen in Boe dapest zullen voor de conferentie in Mos kou 88 communistische partijen worden uitgenodigd. Daaronder zouden zich die uit China, Cuba, Noord-Korea, Vietnam en Joegoslavië bevinden en ook de Roemeen se partij. Het programma voor deze con ferentie wordt in het slotcommuniqué zeer summier aangegeven. Gesproken wordt slechts over „beraad over het her stel van de eenheid in het communis tische kamp en de strijd tegen het impe rialisme". Woensdag begint in de Bulgaarse hoofd stad Sofia een bijeenkomst van de raad gevende politieke commissie van de lan den van het verdrag van Warschau, die waarschijnlijk drie dagen zal duren. SAN DIEGO - CALIFORNIë. Het be stuur van de nationale raad van kerken in de Verenigde Staten heeft een beroep op de Amerikaanse regering gedaan grote veranderingen in het beleid door te voe ren om zo de weg te banen voor een wereldvrede, gebaseerd op rechtvaardig heid. Het bestuur heeft verschillende eisen opgesteld: stopzetting van de bombarde menten op Noord-Vietnam als een inlei ding tot vredesonderhandelingen, het ver mijden van provocerende militaire acties tegen China, dat een legitiem belang heeft in Azië, het uitoefenen van druk om de regering in Peking toelating tot de VN te laten krijgen, het scheppen van de voor waarden waaronder een samenwerking mogelijk wordt tussen de Verenigde Sta ten en de communistische landen van Oost-Europa, de Sovjet-Unie en Cuba. De verklaring kreeg honderd stemmen. Veertien stemmen werden tegen de ver klaring uitgebracht, drie afgevaardigden onthielden zich van stemming. In de verklaring worden ook de onjuiste opvattingen opgesomd, waarop de buiten landse politiek van de VS is gebaseerd: Een al te simplistische voorstelling van een wereld, die in twee kampen verdeeld is, een vrij en een communistisch kamp Een valse en zelfs „arrogante" opvat ting dat de VS als enige geroepen zijn agressie in de wereld te beteugelen, het geen tot verkeerd moralisme en zelfrecht vaardiging leidt. Vertrouwen op militaire macht als het voornaamste middel om de vrede te be waren. Het nemen van eenzijdige besluiten over het gebruik van deze macht, hoewel col lectieve actie noodzakelijk is. Het gebruiken van Amerikaanse macht om de status quo te handhaven, met het voortdurende resultaat dat de zo nodige sociale veranderingen in Azië, Afrika en Latijns Amerika worden tegengehouden. Aldus meldt de Wereldraad van Kerken uit Genève. BOSTON, MASSACHUSETTS (Reuter- UP) President Johnson heeft functio narissen van de democratische partij in Massachusetts dinsdagavond laten weten dat hij niet wil worden ingeschreven als mededinger naar de kandidatuur voor het presidentschap bij de primaries (onofcië Je voorverkiezingen), die volgende maand in deze staat worden gehouden. De president zal daar dus niet in het strijdperk treden met senator Eugene Mc Carthy, die zich ter beschikking heeft ge- iteld voor het kandidatuur van de democra tische partij. Het besluit van Johnson be tekent dat de 72- afgevaardigden van Mas sachusetts deze zomer op de democrati sche conventie in Chicago bij de eerste stemming McCarthy moeten kiezen. De voormalige vice-president Richard M. Nixon heeft beloofd, dat een nieuwe republikeinse regering een einde zal ma ken aan de oorlog in Vietnam en de vre de in het gebied van de Stille Oceaan ver zekeren. Zijn campagne voor de presidentsverkie zingen hervattend zei Nixon dat president Johnson de grootste macht ter wereld tot zijn beschikking heeft „maar dat nooit zo veel macht minder doeltreffend gebruikt is dan in Vietnam". Gouverneur Ronald Reagan van Califor- nië heeft dinsdag gezegd Nelson Rocke feller te zullen steunen bij diens verkie zingscampagne als de Newyorkse gouver neur door de republikeinse conventie op de nominatie wordt geplaatst. Nixon heeft verklaard iedere republi keinse kandidaat te zullen steunen en te hopen dat Barry Goldwater dit eveneens zal doen. Fanatieke Vietcongstrijders tijdens gevechten met Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen. De foto is gemaakt hij Quang-Tri. BOGOTA (AFP). De Columbiaanse regering heeft de onmiddellijke terugga ve geëist van het vliegtuig dat met acht entwintig passagiers aan boord gisteren door drie gewapende mannen is gedwon gen tot een landing in Cuba. Het merendeel van de kranten in de Columbiaanse hoofdstad is van mening dat het vliegtuig in Cuba is geland om een van de leiders van het Guerrilla-leger, Ri- cardo Lara, die een ziekte aan zijn been heeft, in Cuba af te zetten en verwijst in dit verband naar een Guerrillastrijder, die enkele dagen geleden werd gedood, toen hij voor Lara bestemde medicijnen vervoerde. In de afgelopen zeven maanden is het al twee maal voorgekomen dat aanhan gers van Fidel Castro Columbiaanse vliegtuigen naar Cuba hebben gediri geerd. Aan boord van het toestel bevonden zich onder meer een Columbiaanse sena tor, twee Congres-leden, een adjudant van president Carlos Lleras Restrepo en een aantal kinderen. SAIGON (Reuter en AFP) Het Amerikaanse opperbevel in Vietnam verwacht binnen zes weken een grote Vietcong-aanvai. Men gelooft dat deze eerder gericht zal zijn op verbreking van de verbindingen tussen de Ameri kaanse posten in het noorden dan op de nu al geruime tijd belegerde post Khe Sanh. Aangenomen wordt dat de Noordviet- namezen en de Vietcong op drie punten tegelijkertijd aanvallen zullen inzetten in het gebied tussen de stellingen van Gio Linh en Con Thien in het oosten tot Khe Sanh in het westen langs de gedemilita riseerde zone. Ook denken hoge Amer- kaanse militairen dat de Noordvietname- zijn met 20.000 man niet sterk genoeg zijn om de zesduizend mariniers van Khe SANH ISA,!. AND Ple'koe OjMe Dplot .PHNOM F^NH SAIGON Sanh onder de voet te lopen. Als moge lijke doelen van de tegenstander ziet men de gebieden van Hoeé en Kwang Tri en Camp Carroll waar zware artillerie staat. Men verwacht de aanval binnen de ko mende zes weken omdat daarna de door de moesson veroorzaakte mist en laag- jangende bewolking zullen optrekken en de tegenstander moet rekenen op zware druk van de Amerikaanse luchtmacht. Een lichtpunt noemen de Amerikanen de inferieure kwaliteit van de Noordviet- namese troepen die op het ogenblik in Zuid-Vietnam infiltreren. Uit verklarin gen van gevangenen heeft men opge maakt dat velen van de nu infiltrerende Noordvietnamese militairen slechts enke le weken opleiding hebben gehad en dat sommigen nog pas zeventien jaar zijn. De druk rondom de belegerde Ameri kaanse mariniersbasis Khe Sanh, in het uiterste noorden van Zuid-Vietnam, is duidelijk verminderd en we hebben Noordvietnamese eenheden naar het oos ten zien gaan, zo heeft een hoge Ameri kaanse officier gisteren verklaard. Hij voegde eraan toe, dat de situatie zich van de ene dag op de andere kan wijzi gen en dat een nieuwe Noordvietnamese divisie op een dagmars van Khe Sanh is gesignaleerd in de buurt van Tsjepone in Laos. De Amerikaan toonde bewonde ring voor de Noordvietnamese generaals, die hij „snel in hun beslissingen, ener giek en agressief" noemde. Een psychologische slag van de Viet cong was gisteren de beschieting van de grote Amerikaanse luchtmachtbasis aan de Cam Ranh-baai. die tweemaal was ge kozen als veilige landingsplaats bij be zoeken van president Johsnon aan Viet nam. Maar twee van de vijftien mortier granaten kwamen op de landingsbaan te recht. Waarnemers vinden dit evenwel van betekenis omdat op de basis een gro te vloot C-130-transporttoestellen, die van belang zijn voor de aanvoer, is gestatio neerd. ADVERTENTIE Een nieuwe levenswijze voor Uw huid: SKIN DEW, vochtinbrengende behandeling die elke huid nodig heeft om vitaal te blijven, van de morgen tot de avond en van de avond tot de morgen. SKIN DEW streelt, verzacht en bevochtigt steeds weer uw huid tot in de diepst gelegen levenscellen zodat uitdrogen, de schuld van vroegtijdige rimpels, uitgesloten wordt. Gebruik SKIN DEW CREAM 's avonds voor het slapen gaan. SKIN DEW EMULSION 's mor gens voor U zich opmaakt en verder op elk gewenst uur van de dag. Uw huid zal ze onmid dellijk en volledig op nemen, waardoor U een gezond, jeugdig en flu weelachtig aanzien be houdt. SKIN DEW CREAM 1 oz. 14,- SKIN DEW EMULSION 1 oz. 8,25 -■■■ s ©SiS Skin Dew Cream 'X- "«lena Rubinstein ■Xy -y V O if. Zr.'"./' /r CAÏRO-JERUZALEM (AP, AFP en Reuter) De Egyptische president Nas ser heeft tegenover troepeneenheden ver klaard dat politieke pogingen ter oplos sing van de crisis in het Midden-Oosten tot dusverre geen resultaat hebben gehad. Nasser beschuldigde er „enige mach ten" van Egypte te vernederen. „Maar het volk staat pal en verzet zich resoluut tegen dit streven", zei hij. Hij deelde niet mee aan welke machten hij dacht. „We moeten allen leren sterven voor onze zaak", aldus Nasser. „In het oude CAIRO, (AFP). Een Chinees, die diplomatiek geharrewar heeft veroorzaakt door met een Japanse paspoort de Rus sische ambasade in Cairo binnen te vluch ten en de Russen politiek asiel te vragen, heeft in een interview met het Egypti sche dagblad „El Achram" zijn handel wijze uit de doeken gedaan. Hij vertelde dat hij besloten had te vluchten omdat hij sinds enige tijd de indruk had dat de po litie hem volgde. „Ik was erg ongerust", zei Koean You Tsjin, die tijdens het interview nog een verschrikte indruk maakte. Hij sprak hor tend en met trillende stem. Daar hij zich nog steeds bedriegd voelt heeft hij gewei gerd zich te laten fotograferen. „Ik werkte op het secretariaat van de Afro-Aziatische solidariteitscommissie in Peking", verklaarde de vluchteling. „Ik nam het paspoort van een Japanner, waar een vliegbiljet voor Cairo in zat. Ik ver ving de pasfoto door een van mij zelf en haastte mij naar het vliegveld. In Cairo ging ik naar de Russische ambassade, waar ik geld kreeg voor mijn verblijf". De Chinees werd tot in zijn hotel ach tervolgd door rode gardisten van de Chi nese ambassade en heeft zijn redding te danken aan de tussenkomst van de Egyp tische politie. De Egyptische autoriteiten hebben nog geen besluit genomen over zijn lot. fort van Hoeé hebben vijfhonderd revo lutionaire soldaten een maand lang ge vochten en door hun vastbeslotenheid weerstand te bieden een overwinning be haald. „Het hele land heeft vertrouwen in uw vermogen de Arabische landen te bevrij den en de Arabische waardigheid te ver dedigen". aldus het Egyptische staats hoofd. Hij doelde kennelijk op de door Israel bezette Arabische gebieden. De huidige bestandslijnen van Israel zullen blijven bestaan zolang zij niet ge wijzigd worden door onderhandelingen die een vredesverdrag tot doel hebben, heeft de Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Abba Eban, in het Israëli sche parlement verklaard. „Bijna het hele parlement is het met dit regeringsstand punt eens", zei hij. De Arabische weige ring om met Israel te onderhandelen wordt door niets gerechtvaardigd en al leen door onderhandelingen worden in ternationale conflicten opgelost. President Nasser van Egypte heeft in zijn jongste rede Israel opnieuw bedreigd. Wij zijn waakzaam", aldus Eban. „In plaats van zich te werpen op de ware problemen van zijn land, zegt hij dat wij de bezette gebieden willen annexe ren. Dat wij deze gebieden niet langer als „vijandelijke gebieden" beschouwen heeft geen enkele politieke betekenis, dat wil eenvoudig zeggen dat de Israëliërs die naar die gebieden gaan de wet niet overtreden", zei de minister. „Overigens steunt het parlement una niem de VN-afgevaardigde Jarring. Zeer binnenkort zullen de besprekingen met hem worden hervat", aldus Eban. (Van onze redactie buitenland) HAARLEM In een televisie- interview voor de NTS van de heer W. L. Brugsma met prinses Irene en prins Karei Hugo heeft de laatste ver klaard dat men het carlisme niet als een conservatieve beweging mag zien. „Men heeft het vaak met het fascisme verward omdat men tijdens de burgeroorlog wel partij moest kie zen", zei hij. „Het carlisme was toen tegen de republiek omdat die onder communistische invloed stond". Prins Karei Hugo probeerde aan de hand van Karl Marx de progressiviteit van zijn beweging aan te tonen Deze heeft namelijk in de Nouvelle Gazette Rhénane en de New York Daily Tribune van 1849 geschreven: „Het carlisme is geen achterlijke beweging tot herstel van de dynastie zoals sommige dikbetaalde liberale geschiedschrijvers beweren". Marx noemt de beweging „een vrije volksbeweging, die tradities verdedigt die veel vrijer zijn dan het officiële libera lisme dat de Franse revolutie naaapt". Op een vraag of het carlisme sindsdien is geëvalueerd zei de prins: „Natuurlijk is het sterk geëvolueerd. De situatie in Spanje is immers geweldig veranderd. De eerste vrije vakbonden van 1900 zijn daar het beste bewijs van. Die vakbondsbe weging schokte de rechtsen buitenge woon. Vergeet niet dat het carlisme voor 99 percent uit arbeiders en boeren be staat, dus uit handarbeiders, mensen die van hun werk leven". Prins Karei stelde verder dat de car- iistische beweging wat betreft het contact tussen volk en regering de meest demo cratische beweging is die hij ooit heeft gezien. Zij heeft de vorige eeuw gods dienst en godsdienstvrijheid verdedigd. Van een wedijver met zijn neef Juan Carlos is geen sprake", zei hij. „Er is geen wedijver, wani wij streven verschillende doeleinden na. Er is ver schil van mening over wat noodzakelijk en goed is voor een land.". Een monarchie acht prins Karei nodig om een snelle politieke en sociale evo lutie in Spanje te verwezenlijken. „Voor een president is dat moeilijk om dat een president van links nodig is maar dat zou onmiddellijk een vernietiging van de eenheid betekenen, omdal de conserva tieven in de oppositie zouden gaan. Een koning kan gemakkelijker boven de par tijen staan". Een uitspraak over de vrijheid :n Spanje: „De individuele vrijheid is erg groot in Spanje, maar maatschappelijk kan men niets doen. Dit zou het carlisme misschien kunnen veranderen. Er is een groot verlangen naar inspraak en als je de mens de mogelijkheid er toe ontneemt verliest hij een groot stuk van zijn vrij heid. In die zin kan het carlisme met zijn moderne structuren al zijn er democra tischer en moderner stromingen denkbaar zijn bijdrage leveren aan de moderne wereld". Over haar geloofsovergang zei prinses Irene, dat haar man wel de aanleiding, maar niet de reden is geweest. De toe treding tot de r.-k. kerk was aanvankeliik geheimgehouden omdat het voor haar een te teer en te groots onderwerp was om op dat moment als publieke curiositeit de pers en de fotografen tegemoet te treden. Zij had zich voorwaardelijk laten dopen om onmiddellijke publikatie te voor komen. „We konden de dooppapieren, die in Londen liggen, waar ik hen gedoopt, niet opvragen uit angst dat het eventueel zou uitlekken". Prinses Irene zei ook in de r.-k. kerk een grote innerlijke rust en zekerheid te hebben gevonden, die zij daarvoor niet kende. 'BONN (AFP) Een nieuwe poging van de Westduitse regering om het Russisch- Amerikaanse ontwerp-verdrag tegen de verspreiding van kernwapens gewijzigd te krijgen is op niets uitgelopen. Van wel ingelichte zijde in Bonn is vernomen dat de vertegenwoordiger der Westduitse rege ring voor ontwapeningsaangelegenheden Swidbert Schnippenkoetter, vergeefs in Genève met de Amerikanen onderhandeld heeft over nieuwe door Bonn voorgestelde amendementen op het ontwerpverdrag. Defensiepolitiek. Het Britse Lagerhuis heeft de nieuwe defensiepolitiek, die voornamelijk op Europa is gericht, met 313 tegen 220 stemmen goedgekeurd. Lübke. De bisschoppen van West-Duits- land hebben in een telegram aan aan bondspresident Heinrich Lübke hem hun sympathie betuigd. De bis schoppen zeggen hierin, dat zij „in deze uren van ernstige interne me ningsverschillen in het land het nood zakelijk vinden hun eerbied te betui gen aan het staatshoofd en hem hun zegen over te brengen". Parijs-Athene. De Franse ambassadeur in Athene, Jacques Baeyens, heeft de Griekse minister van Buitenlandse Za ken bezocht. Dit wijst op een herstel van de normale betrekkingen tussen beide landen. Ook Bulgarije heeft zijn betrekkingen met de regering Papado- poulos genormaliseerd. Pakistan. Het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft aangekondigd dat Aziaten uit Kenia zowel houders van een Brits paspoort als Keniase staatsburgers niet in Pakistan zul len worden toegelaten, tenzij zij in het bezit zijn van een Pakistaans visum of een immigratievergunning. Pilotenproces. In Taipeh, de hoofdplaats van Formosa, zijn twee Amerikaanse piloten beschuldigd van dood door schuld naar aanleiding van het veron gelukken van een Boeing 727, waarbij 21 van de 63 inzittenden .om het leven zijn gekomen. Doodgeschoten. Een blanke politieman, die geen dienst had, heeft in Omaha in de Amerikaanse staat Nebraska een zestienjarige neger doodgeschoten tij dens wat de politie een poging noemde om een winkel in de negerwijk van de stad te plunderen. Moordenaar. Een 53-jarige Poolse elektri cien heeft bekend vier jonge vrouwen te hebben vermoord. De lijken zijn in zijn woning in Katowice gevonden. Overbodige operaties. Voor de rechtbank te Brugge is een proces begonnen te gen de vroegere hoofdchirurg van een kliniek te Tielt, die ervan beschuldigd wordt uit winstbejag overbodige opera ties te hebben uitgevoerd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3