Na incident met politie naar Zaandam doorgevaren VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND „Kom over Hoeksteen Warme zomer droeg bij een honig-rijk jaar tot de brug" in toegelicht Loodscommissaris pleit voor goede communicatie IVRDOLIE B16661 IJmuider Courant CHEQUE mn ;3 weken IJmuider Couranti Geonick" aan de ketting Automobilist zag door vuile ruit bromfietser niet Twee botsingen op zelfde kruispunt Loodsdiensten gestaakt Auto in brand Offer voor medemens Afscheid en feest in veilingkantine Vaart moet veilig zijn Bijenpark heet nu Immenhof Deventer krijgt geen dubbelstad n C0ÖP. BOERENLEENBANK AFD ïïlflrid UK WOENSDAG 6 MAART 1968 5 §ÉÖBr Ut Velsen-IJ muiden Beverwijk töt-fev OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY ff WOENSDAG 6 MAART Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden, 19.30 u.: Openbare gemeenteraadsvergadering. Patronaatsgebouw, IJmuiden-Oost, 19.30 u.: „Vrijdag, de dertiende', toneelavond voor bejaarden. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19 tot 21.30 u. DONDERDAG 7 MAART Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afdeling Santpoort, Burgemeester Enschedélaan 67, 14 u.: Praatje over „De kunst van goed tuinieren". Rijmonders, Paviljoen Schoonenberg, Minister van Houtenlaan, Velsen-Zuid, 19.30 u.: Start 35 km kaartleesrit. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting, spreekuur leidster, van 9.30 tot 12 u. in de Willebrordstraat 102 in IJmui den, tel. 02550-10715. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 u. en 14.30 tot 17.30 u.; uitleenpost IJmuiden-West, bovenzaal „De Brulboei", Kanaal straat 228c: 16 tot 17.30 u.; Gem, biblio theek en r.-k. bibliotheek in Santpoort- Zuid, Wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerman: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.15 u. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 u. WOENSDAG 6 MAART Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, jeugdcursussen om 15.30-17 u.; 20 u.: pot tenbakken o.l.v. Wil de Bie, door Kenne- merstaten. rijetijdscentrum „De Slof", Kruisweg 99. 19.30 u.: pottenbakken (volw.:) o.l.v. mevr. A. M. Teensma—van 't Wout door Het Groene Huis. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19.30 u.: Bloemschikken door de St. huish. en ge zinsvoorlichting. Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat 5, 14-15 u.: kleuterclubjes voor kinderen van 4-5 jaar; 16-17.30 u.: handenarbeid voor meisjes van 6-12 jaar; 19-20 u.: modenaai- groep voor meisjes van 12-17 jaar, o.l.v. mevr. A. van Gurp; 20-21.30 u.: toneelclubs voor meisjes en jongens boven 16 jaar; 20-22 u.: knip- en naaicursus voor dames, o.l.v. mevr. A. van Gurp; 20 u.: Indische gerechten, o.l.v. mevr. W. Quitz. Verenigingsgebouw „Oosterwij k", Dom- melsingel 2a. 18.15-19.15 uur: spreekuur maatschappelijk werkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 16-17.30 en 20-22 uur. DONDERDAG 7 MAART Huize „Westerhout", Westerhoutplein 5, 14 u.: naaien en knippen door de St. Re creatie Bejaarden. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, tekenen en schilderen o.l.v. Henk Beekman door Kennemerstaten. Stoutenbeek, Breestraat 84, 14 u.: wo ninginrichting door de St. huish. en gezins voorlichting. Huize Scheybeeck, Veiserweg 2, 13.30 u.: hoedjes maken; 19.30 u.Gast en gastvrouw door de St. huish. en gezinsvoorlichting. Het Groene Huis, Kruisweg 100, 9-11 u.: damesgymnastiekgroepen; 19-21.30 uur: volksdansen beginnersgroep boven 14 jaar; 19.30-21.30 u.: cursus houtbewerking. Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat 5, 16.30 u.ballet voor meisjes boven 16 jaar, o.l.v. mevr. Hes; 19-20 u.: radiotechniek voor jongens van 12-16 jaar; 19.30-22 u.: cursus bloemschikken door de St. huish. en gezinsvoorlichting, o.l.v. de heer P. Stein; 20-22 u.: Doe-het-zelf-cursus voor heren, o.l.v. de heer Verschoor; 9.30 uur: knippen en naaien o.l.v. mevr. W. Quitz. Bureau voor Maatschappelijk Werk, Zee straat 149: 8.30-9.30 uur en 19-19.30 uur; Heemskerk, De Magneet, Ten Katestraat 11, spreekuur om 8.30-9.30 uur. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 en 20.15-21.30 uur. V erenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk: Alle leeszalen zijn ge sloten. IJMOND. Dinsdagavond omstreeks half tien hebben zich in de Buitenhaven van Hoogovens in IJmuiden enige moei lijkheden voorgedaan tussen de beman ning van het onder Panamese vlag varen de Griekse vrachtschip „Geonick" en de Nederlandse marechaussee en de Velsense politie, waarbij door een der vertegen woordigers van de wet nog een revolver schot in de lucht moest worden gelost, omdat de opvarenden hem het betreden van de loopplank wilden beletten. De be manning weigerde namelijk iemand aan boord te laten, toen bleek dat men het schip naar Zaandam wilde overbrengen. De „Geonick", met aan boord een Griekse kapitein en een bemanning van tweeëntwintig Grieken en acht Spanjaar den, was door een Noorse reder aan twee Griekse compagnons verkocht. Een hun ner, woonachtig op Las Palmas, had zijn compagnon inmiddels in financiële moei lijkheden gebracht, zodat beiden niet meer aan hun verplichtingen tegenover de Noorse reder en de bemanning konden voldoen. „Nebam", de bevrachtingsmaatschappij van Hoogovens, had het schip inmiddels op de vrije markt gecharterd voor het vervoer van ijzererts van Pepel in Sierra Leone (West-Afrika) naar IJmuiden waar de Noorse reder de „Geonick" bij aankomst aan de ketting liet leggen. Om dat Hoogovens de ligplaats voor andere schepen nodig had, werd getracht de „Geonick" naar Zaandam over te bren gen, tegen welke poging de bemanning zich echter wenste te verzetten. Na het bovenvermelde incident slaagde de Pana mese consul erin de gemoederen weer tot (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een 23-jarige woninginrich ter uit IJmuiden stak dinsdagmiddag om 1 uur de Lange Nieuwstraat over bij de kruising met de Vechtstraat. Doordat de vuile ruiten van zijn auto hem het uit zicht belemmerden zag hij de naderende bromfiets niet en verleende hij deze geen voorrang. De bromfietser, e en 22-jarige timmerman uit IJmuiden, moest na de aanrijding met een gebroken linker enkel en een bloedende hoofdwond in het An- toniusziekenhuis worden opgenomen. De „Geonick" in de Buitenhaven van Hoogovens. rust te brengen, zodat het schip inmid- dëls naar Zaandam is doorgevaren. Wanneer de „Geonick" eventueel pu bliek zal worden verkocht, zijn de belan gen van de bemanning preferent. De opvarenden hebben namelijk gedu rende ongeveer een maand geen gage meer ontvangen. (Van een onzer verslaggeefsters) SANTPOORT. Binnen twee uren zijn dinsdagavond op het kruispunt Bia- lorsterskilaan-Kruidbergerweg in Sant poort-Noord twee ongelukken gebeurd, waarbij vijf auto's zwaar zijn beschadigd. Even na zes uur veleende een 29-jarige verpleegster uit Santpoort geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door een zestigjarige lerares uit Driehuis. De lera res raakte in een slip. Haar auto ramde een lichtmast en vloog vervolgens tegen een boom. Omstreeks kwart voor acht verleende een 38-jarige autobestuurder uit Haarlem op hetzelfde kruispunt geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door een 35- jarige huisvrouw uit Santpoort. De stationcar van de Haarlemmer draaide na de botsing een halve slag om en kwam tot stilstand tegen een langs de Kruid- bergerweg geparkeerde auto, die even eens zwaar werd beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. In de ochtend van woensdag, om halfvijf zijn de loodsdien sten in IJfnuiden voor alle schepen ge staakt. Woensdagmorgen werd een wind kracht van 8 tot 9 noordnoordwest ge meten. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Op het Europaplein is dinsdag een personenauto in brand ge raakt, doordat de eigenaar een deken op de automotor, welke hij er 's avonds op had gelegd, had laten liggen. Met het brandblusapparaat van een passerende po litieauto is het vuur gedoofd. De opgeroe pen brandweer deed het nablussingswerk. BEVERWIJK. Op de Laan van Blois is dinsdagmiddag een 18-jarige Bever wij kse scholier met zijn bromfiets in bot sing gekomen met een personenauto. De jongeman liep een gebroken onderbeen, een hoofdwond en een hersenschudding op. Hij is ter verpleging opgenomen in het St. Jozefziekenhuis in Heemskerk, zijn brommer werd geheel vernield. De auto had schade aan de voorzijde. (Van een verslaggever) SANTPOORT Op zijn tournee door Nederland, ter voorbereiding van de lan delijke actie „Kom over de brug", heeft dinsdagavond prof. dr. J. Verkuyl in „De Hoeksteen" een toelichting gegeven. De actie wil 21 miljoen gulden voor 140 pro jecten van kerken overzee bijeenbrengen. Er is echter meer nodig dan geld en eco nomische hulp en wat nodig is kan wor den verwezenlijkt indien men zijn mede mens erkent als schepsel Gods. Hij deed een beroep op de medeverant woordelijkheid van de christenen in Ne derland voor wat overzee gebeurt en nog gebeuren moet. Het gaat om concrete projecten, bestudeerd en uitgevoerd door kerken en organisaties overzee. Het gaat niet om een gift maar om een offer. Aan bevolen wordt één percent van het jaar inkomen te geven. In de avond van maandag 18 maart tus sen acht en halfnegen worden envelop pen huis aan huis bezorgd, waarin men alle gegevens aantreft. Vrijdag 22 maart op dezelfde tijd komt men het antwoord ophalen. Willen de kerken overzee hun taak naar behoren kunnen uitvoeren, dan zul len zij onder meer kerken en gemeen schapscentra, scholen vormingscentra en ADV, t E kantoor SANTPOORT, Hagelingerweg 69 - Telefoon 8173 ■kantoor IJMUIDEN, Wijk aan Zeeërweg - Telefoonl2556 kantoor SANTPOORT-ZUID, Bloemend.straatweg 54 - Tel. 8199 SPAARBANK BANKGIRO GEZINSREKENING on alle andere bankzaken bij DE BANK VOOR IEDEREEN met gunstige openstellingsuren (ook 's-avonds) instituten moeten kunnen oprichten. Naast diakonaal werk is medisch werk, opleiding, training en begeleiding nood zakelijk. Er komen specifieke taken bij die nu pas in deze jonge landen aan de orde komen, zoals de ontwikkeling der massa-media, het gesprek met andere godsdiensten, internationale, nationale, regionale en lokale samenwerking op ve lerlei gebied. Juist de kerken hebben een belangrijke functie bij het proces dat met „nation- building" wordt omschreven, het proces van de opbouw van land, staat en volk als een levende eenheid. Vanuit de ker ken komt een duidelijke visie op de eco nomische, sociale en culturele ethiek. Zij helpen door het afbreken van schijnwaar den (kastesystemen, riten, mythen) mee aan de opbouw van een nieuwe gemeen schap. Het begrip „medeverantwoorde lijkheid voor elkaar" is een consequentie van de evangelische naastenliefde en van uit de kerken wordt zo iets sterk bena drukt en bijvoorbeeld in het diakonale werk gestalte gegeven. Prof. Verkuyl werd begeleid door wika Th. J. Rijks, die als voorzitter van de landelijke commissie voor plaatselijke or ganisatie tijdens de tournee praktische vragen betreffende de opzet van de actie beantwoordde. De Indonesische ds. Budiman uit Djok jakarta schetste met enkele voorbeelden uit de harde werkelijkheid hoe noodzake lijk snel hulp moet komen. De droom van vrijheid is werkelijkheid geworden. Veel wat verkeerd was is verdwenen, maar er is veel wat fout is bijgekomen. Met één klap is dit niet op te ruimen. Er is begrip en geluk voor nodig. Maar er moet snel mee worden begonnen. Van de gelegenheid om vragen op al lerlei gebied te stellen werd ruim ge bruik gemaakt en de beantwoording was verhelderend. Wie geld geeft, doet dit niet vergeefs. Ds. D. J. Spijkerboer, die de bijeen komst had geopend, sloot dankbaar voor het gehoor de leerzame avond in De Hoeksteen. (Van een correspondent) BEVERWIJK. Tijdens een druk be zochte jaarvergadering van de Tuinbouw- studieclub welke in de veilingkantine is gehouden, hebben de leden afscheid geno men van de jieren H. Hos en J. Hilberts die respectievelijk 24 en 19 jaar een be stuursfunctie hebben vervuld. Zij zijn'tot lid van verdienste benoemd. Tevens kre gen zij een fraaie azalea aangeboden. In een kort openingswoord wees de voor zitter de heer C. Tabak erop, dat de vere niging door de vele leerzame bijeenkoms ten nog een grote plaats in het agrarische gedeelte van Kennemerland inneemt. Uit de jaaroverzicht bleek voorts onder meer, dat het ledental met 4 is teruggelopen tot 231 en dat er een batig saldo van ƒ266,35 kon worden geboekt. Bij de bestuursverkiezing werden tot nieuwe bestuursleden gekozen de heren C. Verduin en B. van der Wijst. Na het huishoudelijk gedeelte bleef men nog ge ruime tijd in een feestelijke stemming bij een met onder meer een gezellig kienspel en een dansje. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De oorzaak van spannin gen welke zijn ontstaan tussen loodsen, de Rijkshavendienst in IJmuiden, Haven dienst Amsterdam en Verkeer en Water staat moet wellicht worden gezocht in ge brek aan communicatie. Alle betrokkenen willen hun werk zo goed mogelijk doen, maar er is niet voldoende begrip over het „waarom" bij sommige maatregelen. Daarom moet men zo spoedig mogelijk om de ronde tafel gaan zitten en alle onbegrepen zaken uitpraten. Dit is de mening van de nieuwe com missaris van het Loodswezen in IJmuiden de heer A. K. de Vries, die laatstelijk in het zuiden des lands vanuit Terneuzen geconfronteerd werd met de consequen ties van de dynamische ontwikkeling van havens in de concurrentiestrijd welke in West-Europa in alle hevigheid gaande is. De heer De Vries acht een goed be grip voor eikaars werk en dus ook voor de begrenzing van mogelijkheden een noodzakelijke voorwaarde voor een vei lige vaart, zonder welke het gestelde doel: „Amsterdam wereldhaven" nooit zal kunnen worden bereikt. Een nog betere samenwerking dient zo snel mogelijk gerealiseerd te worden. Het langs elkaar werken kan tot ernstige con sequenties leiden. Steeds grotere, diep stekende schepen zullen naai- Amsterdam komen. Olietankers van 20.000 brt tot 80.000 brt zijn binnen afzienbare tijd te verwachten op weg naar de Mobil Oil- raffinaderijen, die in afwachting van het gereed komen van de grote pijpleiding uit het zuiden op deze wijze moeten worden gevoed. Maar ook buiten dit zullen schepen met grote diepgang blijven komen, terwijl kleinere schepen met „gevaarlijke ladin gen" als vloeibare gassen en bijtende zuren de grootste omzichtigheid zullen blijven vergen. Bestaande en nog te nemen maatrege len behoren goed begrepen te worden door allen die ermee te maken hebben of krijgen. Alleen dan is een vlotte gang van zaken mogelijk, die tot het gestelde doel zal leiden. Loodscommissaris De Vries gaf zijn visie naar aanleiding van een in „De Nederlandse Loods" verschenen artikel, waarin felle kritiek wordt geleverd op de Rijkshavendienst in IJmuiden, de Haven dienst van Amsterdam en Verkeer en Waterstaat, die met betrekking tot de be- loodsing van recente grote tankers op het Noordzeekanaal onnodige maatregelen zouden hebben doen treffen, alsmede dwingend pressie zouden hebben uitge oefend, waardoor de veiligheid niet vol doende in acht zou zijn genomen. Men heeft hierover in de krant van dinsdag kunnen lezen. BEVERWIJK. Het naderende voor jaar heeft de activiteiten van de imkers doen toenemen. Op de gehouden jaarver gadering van de plaatselijke afdeling van de Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt in Nederland werd nog even het afgelopen jaar onder de loep genomen. Ondermeer werden 42 bijenvolken naar de bloeiende fruitboomgaarden gestuurd, 21 volken stonden op het koolzaad in de Weringermeer, waar ook 24 volken op de witte klaver vlogen. Aan het einde van het seizoen gingen er 58 volken naar de bloeiende heide bij Hilversum. Helaas bleek de heide te zijn aangetast door het heidehaantje, een insect, waardoor deze heide bruin was geworden en daardoor van weinig waarde voor toerist en bijen. Men hoopt door bespuitingen dit insect te kunnen verdelgen. De leden van de vereniging kwamen tot de conclusie, dat de warme zomer had bijgedragen tot een goed honing- jaar. Het bijenpark, achter de begraaf plaats „Duinlust" gelegen, draagt de naam „Immenhof" en er wappert een eigen vlag, gemaakt door Mevr. Kenniphaas. Op het terrein staan een tiental bijenstallen, die elk een naam hebben gekregen, zoals ADVERTENTIE EN 146 61-145 57 (02550) Aan de rand van de vrije natuur be vindt zich het bijenpark „Immen hof'. Meidoorn, de Zon en Duinroos, terwijl aan het terrein hard wordt gewerkt om de recreatiefunctie meer te laten uitkomen. De imkers hopen nu maar, dat de in spanningen zullen worden beloond met een warme zomer. ADVERTENTIES KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 14886 DEVENTER. De minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening, ir. Schut, geeft de voorkeur aan een ooste lijke uitbreiding van Deventer. Op grond van dit oordeel heeft de minister van Bin nenlandse Zaken, mr. Beemink, besloten geen medewerking te verlenen aan een door Deventer gewenste dubbelstad aan de overkant van de IJssel, maar aan op heffing van de gemeente Diepenveen en toevoeging van het grondgebied van die gemeente aan de gemeenten Deventer en Bathmen. Minister Schut is van oordeel dat De venter te klein is en te langzaam groeit om zich twee stedelijke centra, op elke oever een, te kunnen veroorloven. Burgemeester Bolkestein van Deventer heeft verklaard, teleurgesteld te zijn door de beslissing van de minister. Hij was echter door de reeds ondervonden moei lijkheden min of meer op een dergelijke uitspraak voorbereid. veruit het meest gelezen dagblad in IJmuiden en omqevinq voor de prijs van 1 WEEK 1 Naam Adres Gemeente Deze cheque is alleen geldig voor hen die nog niet op de IJmuider Courant zijn geabonneerd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5