Enthousiasme in Velsens raad over bouw bejaardentehuizen Resultaat van samenwerking Geen uitbreiding van garage aan Plein 1945 RAIFFEISENBANK Kleuterschool wordt duurder NEDERLAND GEMEENTERAAD VELSEN Radicaal Zuurbier door KVP-fractie recht op raadszetel bestreden UST Pieter Florisz" krijgt dokbeurt VELSENS BESTUURSCOLLEGE WENST RESTAURANT kleine of grote spaarder Openbare les balletdansen Eén briefkaart is voldoende Voorlichting over beroepsonderwijs SPAARBANK EN ALLE BANKZAKEN DONDERDAG 7 MAART 1968 (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Met grote eenstemmigheid heeft de Velsense gemeenteraad woensdagavond de besluiten genomen die nodig waren voor de bouw van twee verzorgingstehuizen voor bejaarden in IJmuiden, die samen 254 be jaarden zullen kunnen huisvesten. Het gemeentelijk tehuis verrijst aan de kanaalstraat en in Duinwijk bouwt de Christelijke Interkerkelijke Stich ting voor Bejaardenverzorging, maar de tehuizen zullen volkomen identiek aan elkaar zijn en in een zeer nauwe samenwerking tussen gemeente en stichting tot stand komen. Er wordt in teamverband gewerkt, waarbij aan het gemeentebestuur een coördinerende taak is toegedacht. In dit teamverband wordt ook samengewerkt met de rooms-katholieke stichting die de bouw van een verzorgingstehuis in Driehuis voorbereid. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Tijdens de woensdag avond gehouden vergadering van de Velsense gemeenteraad behoorde tot de agendapunten ook de behandeling van een brief van het Automobielbe drijf Berendsen n.v. uit IJmuiden, met het verzoek tot verkoop van het braakliggende terrein aan Plein 1945, teneinde dit bedrijf hier te kunnen uitbreiden. B. en W. stelden de raad voor afwijzend over dit verzoek te beschikken, in de eerste plaats omdat men deze grond toch liever aan een Horecabedrijf ter beschikking zou stellen en verder, omdat bij het uit breiden van een garage een verhoging van de verkeersonveiligheid werd gevreesd. Hotel - - Schande" (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De heer Jac Zuurbier, in de Velsense gemeenteraad tot voor kort lid van de K.V.P.-fractie en thans de enige radicaal, zal door de voorzitter, burgemeester mr. J. C. Bührmann, in verband met zijn be danken voor deze partij, voor de aanvang van de volgende raadsvergade ring een nieuwe plaats worden aangewezen. Aan deze mededebng werd door de voorzitter glimlachend toegevoegd, dat hij van de heren „aan deze kant" tot zolang een rustig gedrag meende te mogen verwachten. In deze veronderstelling werd de burgemeester tijdens de woensdagavond gehou den vergadering van de gemeenteraad allerminst teleurgesteld, want er viel tussen de vroegere partijgenoten nog geen onvriendelijk woord te beluisteren. Al hebben de heren Zuurbier en Witte, laatstgenoemde als fractieleider van de K.V.P., hun verschillende standpunten wel even duidelijk gemaakt. DAMESKAPSALON Zeer onlangs besteedden wij op een extra pagina uitvoerig aandacht aan de bouwplannen en de unieke wijze waarop men in Velsen wat de bouw van bejaar dentehuizen betreft na tien jaren uit de impasse is geraakt. De gemeenteraadsleden bleken de grootste waardering te hebben voor de wijze van werken. De heer J. A. Andries- ma (K.V.P.) zei bijzonder verheugd te zijn over de samenwerking van de over heid en het particuliere initiatief, die thans tot zulke positieve resultaten heeft geleid, onder meer tot een besparing van 100.000. Hij sprak de wens uit dat straks ook het toelatingsbeleid op een dergelijke wijze kan worden gecoördineerd en even tueel het personeelsbeleid. In het tot stand komen van de verzor gingstehuizen zag de heer Andriesma ook belangrijke perspectieven voor de zoge noemde doorstroming, die huizen vrij maakt voor de woningzoekenden. De heer J. Visser van de protestant gaan van sociale en medische indicaties, der lovende zin uit over de voortreffelijke samenwerking, eveneens dank brengend aan al degenen die betrokken zijn ge weest bij de voorbereiding. Als kritische kanttekening merkte de heer Visser op, dat over de bouw zelf niet zoveel te zeggen valt, omdat men daar zo weinig in te zeggen heeft. „Alles wordt voorgeschreven door de instanties waar de goedkeuring vandaan moet ko men. Een eigen inbreng is haast niet meer mogelijk". Wethouder C. Ockeloen (P.v.d.A.) zou later in dit verband opmerken dat dit wel waar is, maar dat men anderzijds dient te bedenken, dat op grond van de moderne en snel evoluerende inzichten op het gebied van de bejaardenzorg een spe cialistische deskundigheid en veel erva ring nodig zijn om een tehuis tot stand te brengen dat kan voldoen aan de hoge en uiteenlopende eisen die men daar te genwoordig aan moet stellen. De heer J. van Os v.d. Abeelen (P.v.dA) verwachtte nog wel enige moeilijkheden als straks het gemeentelijk tehuis klaar is en de twee particuliere tehuizen nog niet, want dan zou men in het gemeente lijk tehuis op grond van medische en sociale indicaties ook bejaarden dienen toe te laten, die er de voorkeur aan zou den geven in het rooms-katholieke of in het tehuis van de interkerkelijke stichting te wonen. Dit raadslid sprak de hoop uit, dat er wat het toelatingsbeleid betreft met de zelfde redelijkheid kan worden samenge werkt en overlegd als nu bij de voorbe reiding van de bouw. De heer W. Buist (P.S.P.) legde de na druk op de stimulans die er in deze van 11 (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Het zeekadettenschip „Pieter Florisz", een voormalige mijnen veger, is donderdagmorgen opgenomen in het nieuwe droogdok van het Staatsvissers havenbedrijf in IJmuiden. Het schip heeft vijf jaar niet gevaren en vormde een vertrouwd beeld aan de noordoever van het water achter de kleine sluis. De „Pie ter Florisz", die inwendig keurig is onder houden door de zeekadetten, krijgt nu een schoonmaakbeurt buitenboord. het college van B. en W. is uitgegaan. Wethouder C. Ockeloen (P.v.d.A.) had er behoefte aan, dank te brengen aan al len die „met allure" hebben meegewerkt aan de voorbereiding, met name ook aan het bestuur van de interkerkelijke stich ting. Over het toelatingsbeleid zei de wethou der van sociale zaken, de heer J. van Leeuwen (K.V.P.), dat de tijd voorbij is waarin men in een bejaardentehuis kon worden opgenomen wanneer men dat zelf wenste. Men zal voortaan uit moeten gaan van sociale ne medische indicaties. Hij voorzag een ontwikkeling naar het vervagen van levensbeschouwelijke gren zen, maar voorlopig zou er zeker naar worden gestreefd om de bejaarden in de tehuizen te plaatsen waarin zij hun eigen levenssfeer kunnen vinden, omdat juist oudere mensen daar nu nog sterk aan hechten. Voor de jongeren van nu zal dat later wellicht minder een rol spelen. Wethouder Ockeloen was het met de heer Van Os v.d. Abeelen eens dat het levensbeschouwelijke karakter van de te huizen minder een rol zal gaan spelen, omdat de opzet van een verzorgingste huis geheel anders is dan vroeger. Men bouwt nu zelfstandige wooneenheden aan een gang, zoals men huizen aan een straat bouwt. De tehuizen bieden de mo gelijkheid van verzorging maar er wordt gestreefd naar zelfstandigheid en indivi dualiteit van de bejaarde zo lang dat mo gelijk is. De heer Koopman (K.V.P.) achtte het een vanzelfsprekende zaak dat, nu er voor dit terrein geen gegadigde in de hotel sector kan worden gevonden, een andere zakenman deze grond wil benutten voor de expansie van zijn bedrijf. Bovendien meende hij dat de aanblik van het plein door een show-room levendiger zal wor den, terwijl spreker het argument over de verkeersonveiligheid allesbehalve over tuigend noemde. Dit laatste werd door de heer Zuurbier (Radicaal) volledig onderschreven. Vol gens hem zal het verkeer ook door een Horecabedrijf worden gestimuleerd en dan wellicht nog met chauffeurs, die rond rijden met „zoveel pro-mille in het bloed" Nochtans gaf hij er de voorkeur aan wan neer dit terrein door het college achter de hand zou worden gehouden, tot men een bestemming gevonden heeft waar mee dit plein een speelse allure kan wor den verleend. De heren Schotman (V.V.D.) en Buist (P.S.P.) hadden evenmin bezwaar het verzoek van het bedrijf af te wijzen, ook al omdat op dit terrein wellicht iets goeds kan worden gezet. De heer Koster (PvdA) was ook van oordeel dat een nog grotere garage al heel slecht in het totaalbeeld van dit plein zou passen en men derge lijke stukjes grond bovendien moet be stemmen voor een bijzondere bebouwing, waarmee wellicht weer andere bedrijven kunnen worden geholpen. Wethouder Ockeloen betoogde in zijn antwoord dat een gemeentebestuur bij het uitgeven van grond in de eerste plaats de belangen van de bevolking in haar geheel dient te behartigen. En hij betwijfelde het dat hiervan sprake is wanneer terrein slechts aan een bepaald bedrijf wordt af gestaan, dat al over een redelijke ruimte beschikt, zodat de belangen van andere ondernemingen bij dit afwijzend advies een grote rol hebben gespeeld. Ook dient elk gemeentebestuur reke ning te houden met de toekomst, waar voor in Velsen naar een evenwichtige bouw van het centrum wordt gestreefd, en gelet op het gebrek aan representa tieve hotelruimte in deze gemeente, acht te de wethouder het allerminst uitge sloten dat zich over enige jaren wel een gegadigde uit deze branche zal melden. Door dit alles bleef de wethouder het afwijzend advies van het college verdedi gen, ook al omdat het de attractie van Plein 1945 niet zal verhogen, wanneer het een bedrijf mogelijk wordt gemaakt in omvang toe te nemen. Volgens spreker zal het publiek eerder door een gevari eerd zakencentrum worden aangetrokken De grote meerderheid van de raad was het kennelijk met deze argumentatie eens zodat werd besloten het verzoek van het automobielbedrijf af te wijzen. Alleen de K.V.P.-fractie wenste aantekening tegen het voorstel van B. en W. te zijn, het geen impliceert dat de heer Zuurbier blijk gaf uit het goede radicale hout te zijn gesneden, door zich met zijn fiat tegenover de K.V.P.-fractie te plaatsen. ADVERTENTIE Sg:?! tedereen is welkom by dc Raiffeisenbank. op prettige en per soonlijke wijze kunnen wij u van dienst zijn. kleine of grote spaarderook andere bankzaken? het maakt voor ons geen verschil, wy staan voor iedereen klaar, het belang van de cliënt staat by ons voorop! Beverwijk Velsen-Noord Wijk aan Zee Heemskerk IJmuiden Driehuis Groenelaan 52 President Kennedyplein 4 Europaplein 22 Wijkerstraatweg 204 Verlengde Voorstraat 12 Raadhuisplein 6 Kennemerlaan 57 Canopusplein 1 Driehuizerkerkweg 89 (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Ingevolge een Koninklijk Besluit moet ook de gemeente Velsen het kleuterschoolgeld verhogen van 12,- tot 48,- per jaar per kind. Met grote te genzin heeft de Velsense gemeenteraad woensdagavond de gemeentelijke verorde ning in die zin gewijzigd. Zou men dat niet hebben gedaan, dan liep men het risico, dat het kleuteronder wijs in de gemeente niet langer van rijks wege zou worden gesubsidieerd. Geen grein waardering had de heer J. van Os v.d. Abeelen (P.v.d.A.) voor de ze gedwongen verhoging. De heer C. Hoek (P.S.P.) wilde de tekst van de gemeentelijke verordening zoda nig gewijzigd zien, dat hierin duidelijk tot uitdrukking kwam. dat de verant woordelijkheid voor de verhoging niet bij de gemeenteraad maar bij de regering ligt. Hij diende daartoe een amendement in, dat met achttien tegen elf stemmen werd verworpen, omdat de door hem voorgestelde wijziging een bijkomstige consequentie had. „Schandelijk" was het oordeel van ir. P. van Rijn (prot.chr.) over de rigoureU' ze verhoging en de radicaal J. C. Zuur bier liet zich in dergelijke zin uit. De wethouder van onderwijs H. de Boer liet duidelijk weten, dat ook hij de ver hoging zeer onbillijk vindt. De wethouder zei te verwachten, dat door deze ver hoging een aantal kleuters thuis zal wor den gehouden, terwijl juist de kleuter school als basisonderwijs van zoveel be lang is. Ook hij nam het woord „schan de" in de mond. Onredelijk vond de wet houder het, dat alle ouders evenveel moeten betalen en dat er geen rekening wordt gehouden met het inkomen. De wethouder veronderstelde dat er veel ou de leden in het parlement zitten, die de waarde van het moderne kleuteronder wijs onderschatten. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD Het buurthuis ,De Loods" aan de Geelvinckstraat in Velsen-Noord was woensdagavond tot de laatste plaats bezet door ouders en vele belangstellenden, die de vorderingen van hun kinderen in balletlessen konden zien Op deze openbare les voor de vier bal letgroepen, in leeftijden van vijf tot er met zestien jaar, gaf mevrouw lies, leid ster van deze groepen, een informatieve inleiding omtrent het lesrooster. Zij wees daarbij op de vele facetten van de lichaamsbeweging en houding, die de kin deren worden aangeleerd om dan pas over te kunnen gaan tot het dansen, het zij in groepsvorm, hetzij individueel. Be gonnen werd met de jongste groep die, met begeleiding van mevrouw De Kok aan de piano, de elementaire beginselen van ballet demonstreerden met een eerste stapje tot de driedubbele draai. Bij elke groep werd de eigenlijke balletdans ge leidelijk opgevoerd totdat de oudsten voor hun leeftijd en bekwaamheid tot een gro tere expressie kwamen met meer wen dingen en armbewegingen. Steeds werd uit elke groep een viertal leerlingen ge kozen om individueel te experimenteren en te improviseren. Een en ander kreeg van de talrijke aanwezigen veel waardering, wat viel op te maken uit het belonende applaus Bovendien bleken de leerlingen zelf zeer enthousiast over wat zij hadden geleerd ADVERTENTIE GRATIS KAUUIGIIS ~«u8«u een kompliment voor M als U wilt weten wat er in Europa op meubelgebied te koop is. Inkopers van onze organisatie reizen heel Europa af om voor U de mooiste modellen van de beste kwaliteit voor de laagst mogelijke prijs te vinden. U ziet ze allemaal kleurrijk afgebeeld in onze katalogus die we U gratis doen toekomen. Maar dan moet U wel even dat ene briefkaartje op de post doen! (U kunt natuurlijk ook gewoon even zelf langs komen om in onze zaak dezelfde Europameubel-kollektie te bekij ken). De katalogus neemt U dan mee om thuis nog eens de Europa-Meubel reis te maken. WONINGINRICHTING MARKTPLEIN 29 - IJMUIDEN - TEL. 0 2550-105 41 EUROPA WIJKERBAAN 1 - BEVERWIJK - TEL. 0 2510 - 3 08 90 U BtL EUROPA-MEUBEL EEN KOMPLIMENT VOOR UW INTERIEUR Aan het begin van deze vergadering werd namelijk door de heer Zuurbier een verklaring afgelegd waarin door spreker te kennen werd gegeven dat het voor hem toch moeilijke besluit was genomen nadat hij zich had gerealiseerd, dat de door spreker nagestreefde verwezenlijking van een consequent vooruitstrevende politiek binnen de huidige K.V.P. niet meer mo gelijk is. Wel was de heer Zuurbier van mening dat in het algemeen het bedan ken voor het lidmaatschap van een poli tieke partij tot gevolg moet hebben, dat de betrokkene zijn zetel in dit vertegen woordigende lichaam weer ter beschikking stelt. In dit geval achtte spreker zich echter gerechtigd dit niet toen, omdat hij meende als aanhanger en mede-oprichter van de nieuwe radicale partij daardoor zijn poli tieke verantwoordelijkheid te miskennen en te ondermijnen. Het handhaven van po litieke posities door uit de K.V.P. getre den radicalen, geschiedt volgens de heer Zuurbier mede op grond van de door hem reëel geachte veronderstelling, dat zowel binnen de verlaten partij als onder de kie zers op dit moment reeds voldoende aan hang voor de radicale stroming aanwezig is. Hier leidde spreker dus uit af dat het handhaven van de posities als een poli tiek alleszins te rechtvaardigen daad kan worden beschouw' Dit laatste werd uiteraard onmiddellijk door de heer Witte, als fractieleider van de K.V.P. bestreden. Volgens hem was hier sprake van een persoonlijke beslis sing van de heer Zuurbier, welke door de tractie wel wordt betreurd, doch niet ge deeld. Dit besluit dient echter te worden aanvaard, ofschoon volgens spreker de lo gische consequentie hiervan zou zijn ge weest dat de heer Zuurbier zijn zetel weer ter beschikking stelde. De heer Witte erkende de staatsrechte lijke mogelijkheid van een dergelijke han deling, hoewel hij daarnaast meende dat de heer Zuurbier zijn zetel had moeten ontruimen. Hij is immers als lid toege treden tot een nieuwe partij, met een an der uitgangspunt en bindend kader dan de Velsense kiezers bekend was op het mo ment, dat de laatste verkiezingen voor de gemeenteraad werden gehouden. Zij stem den dus op K.V.P.-kandidaten, die zich door middel van een schriftelijke verkla ring met de uitvoering van het K.V.P.-ge- meenteprogramma akkoord hebben bevon den. De heer Witte was er overigens van overtuigd dat het weinig zinvol zou zijn thans dieper op dit belangrijke verschil van mening in te gaan, maar hij achtte het toch wel nuttig het standpunt van de K.V.P.-fractie in deze duidelijk onder woorden te brengen De heer Th. C. Witte, fractieleider van de K.V.P., ontkende dat zijn voormalige partijgenoot Zuurbier Het recht zou hebben zijn raadszetel als radicaal te blijven bezetten. NCVB. De afdeling Velsen-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwen bond zal maandag 11 maart in het Her vormd wijkhuis aan de Dijckmansstraat in Velsen-Noord haar jaarfeest houden. (Van een medewerker) HEEMSKERK. De r.k.-ouderraad be legt op de donderdagen 7 en 14 maart in zaal Nijman aan de Deutzstraat twee voorlichtingsavonden over het beroepson derwijs, dat aansluit op de lagere school. Aan deze twee volkomen gelijke bij eenkomsten wordt medewerking verleend door de heren G.J.M. Stavenuiter, direc teur van de r.k. huishoudschool Debora Bake in Heemskerk; T. W. H. Winnubst, directeur van de r.k. lagere technische school St. Eloy in Beverwijk; J. C. Mol directeur van de r.-k. school voor lager economisch en administratief onderwijs in de ÏJmond te Beverwijk; M. J. van Rijen, directeur van de r.k. land- en tuinbouwschool in Castricum; A. van Wa keren, adjunctdirecteur van de detailhan delsdagschool Fransesco Bernadone in Haarlem; W. J. Rempt, directeur van de eerste lagere technologische school in Ou- dorp. In het eerste gedeelte van de avond geeft elk van deze medewerkers in on geveer acht minuten een korte schets over de mogelijkheden van hun onder- wijsstelling. Na de pauze vormen zij te- samen een forum, dat vragen van de aan wezige ouders beantwoordt. ADVERTENTIE Wij creëren de moderne kapsels met of zonder losse haarstukjes die wij in verschillende uitvoeringen voor u in voorraad hebben. Lange Nieuwstraat 471 IJmuiden Tel. 11166

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7