Buschauffeurs bedienen zelf verkeerslichten in Alkmaar -x' Drs. G. K. Lub: Ervaring met vele schooltypen 2P lV VEEL BELANGSTELLING VOOR EUROPESE PRIMEUR Draadloos contact vanuit cabine Ontevreden cliënt gooide ruit in bij advocaat Kinderbijslag geïnd met valse handtekening Nachtelijke ruzie bij pontveer aan Ringvaart Volkdansen in De Loods Nieuwe rector van Kennemer Scholen gemeenschap B Voor de DONDERDAG 7 MAART 1968 9 mmmma i 4 m-pM ei 1 aii 'i Politierechter Haarlem Politierechter Haarlem TANDPASTA V hi< ?ms Met een druk op de knop zetten de buschauffeurs in Alkmaar het ver. keer naar hun hand. (Van onze correspondent) ALKMAAR. In Alkmaar is woens dagmiddag een verkeerslicht in gebruik genomen, dat door chauffeurs van de NACO-stadsbussen draadloos vanuit de cabine kan worden bediend. De gloed nieuwe verkeerslichteninstallatie staat op het drukke kruispunt Bergerweg-Nieolaas Beetskade in Alkmaar. Het verkeerslicht geeft constant groen licht voor het ver keer dat op de Bergerweg die voorrangs- weg is rijdt. Wanneer de stadsbussen van de NACO naderen, drukt de chauf feur op een knop. Een zender in de bus stuurt een signaal uit dat correspondeert met de frequentie van de ontvanger aan de verkeerslichteninstallatie. Het licht voor het doorgaande verkeer springt tien seconden lang op rood en de NACO-stads- bus kan ongehinderd linksaf slaan. Dat links afslaan is verboden voor an dere voertuigen, maar noodzakelijk voor de stadsbussen om een snelle en efficiën te verbinding tussen de nieuwe woonwij ken, het station en het stadscentrum te garanderen. Voor de ingebruikneming van deze Ne derlandse en waarschijnlijk ook Europese primeur werd interesse getoond door vele autoriteiten op het gebied van het open baar vervoer. Tijdens een bijeenkomst in het histo rische Alkmaarse stadhuis heeft burge meester mr. H. J. Wyttema de primeur met enige officiële woorden begeleid. „Het wordt tijd", aldus de burgemees ter, „dat ook het openbaar vervoer op de weg een paar kleine privileges krijgt. Dit is er een van". De burgemeester stelde dat Alkmaar na Haarlem positief aan een soepel draai end openbaar vervoersbedrijf wil mee werken. Via de radio-ontvanger die aan het ver keerslicht is gemonteerd, laat het signaal van de buschauffeur het brandende groe ne licht eerst een aantal seconden geel worden en vervolgens rood. Daarna wordt op de achterzijde van het verkeerslicht de letter „b" verlicht, zodat de chauffeur weet, dat het verkeerslicht inderdaad op rood staat en dat hij kan doorrijden. De installatie is zodanig ingericht dat het signaal „doorrijden" voor de bus niet verlicht wordt, wanneer het licht niet op rood staat of wanneer zich storingen in de installatie zouden voordoen. De hele apparatuur heeft 13.500,— ge kost. De Koninklijke Nederlandse Vereni ging van Transportondernemingen is bij zonder verheugd over het Alkmaarse ini tiatief en hoopt dat deze en andere tech nische maatregelen om het openbaar ver voer te bevorderen op grote schaal zullen worden toegepast in Nederlandse steden, HAARLEM. Voor rijden onder in vloed heeft de Haarlemse politierechter woensdag een verkoper uit Haarlem con form de eis veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf en anderhalf jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. De jongeman gaf in de nacht van 14 december bij het Statenbolwerk in Haarlem met zijn auto geen voorrang aan een politieauto. Op de Schotersingel zou hij links op de weg zijn gaan rijden, zo verklaarden de politiemannen woensdag op de zitting. De verkoper gaf toe negen glazen jenever te hebben gedronken, maar dat voor twaalf uur 's nachts, terwijl hij om half vier werd aangehouden. Een boete van 250 en 4 maanden ont zegging kreeg een 26-jarige Haarlemse timmerman voor het veroorzaken van een ongeluk met letsel op de Westelijke Rand weg. Op 20 december stak de timmerman de Randweg over naar de Vlaamseweg en zag toen een motorrijder niet. Hij raakte het voertuig en de bestuurder, een 47- jarige havenarbeider uit Vogelenzang, liep een zwaar gekneusde enkel op. Hij kon dertien weken niet werken. Een boete van 150 en vier maanden voorwaardelijke ontzegging legde de po- (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Een 39-jarige Haarlem se koopman was niet tevreden met de afwikkeling van een zaak door zijn advo caat. In december gooide hij in een ba lorige bui bij de Haarlemse advocaat een raam in. Schade 165. „Ik wil het wel vergoeden", zei de koopman woensdag bij de Haarlemse po litierechter. Behalve de schade zal hij ook nog een boete van 60 moeten betalen. litierechter op aan een 22-jarige confec tionair uit Overveen. In de nacht van 1 januari was hij met een auto uit een parkeerplaats aan de Turfmarkt gereden toen er een andere auto aankwam. Er was een aanrijding gevolgd. De officier van justitie achtte geen bewijzen aan wezig dat de jongeman onder invloed zou zijn geweest. Twee uur na het ongeluk was het alcoholpermillage bij de bloed proef 0.10 geweest. De officier had ƒ250 boete en een half jaar ontzegging geëist, eüüü (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. „De deugd on het mid den", vond een 64-jarige Haarlemse vrouw toen zij woensdag temidden van haar twee zoons voor de Haarlemse politierechter verscheen. „Nou", deed de politierechter bedenkelijk. De vrouw had een cheque die voor haar schoondochter was bestemd, op aandrin gen van haar 25-jarige zoon van een valse handtekening voorzien. Met die nagemaak te handtekening van de schoondochter was haar andere 27-jarige zoon de cheque gaan innen. Het betrof een bedrag van 324 aan kinderbijslag. De schoondochter was in een echtscheidingsprocedure gewikkeld met de 25-jarige zoon, een bouwvakker. Voor uitlokking tot valsheid in geschrif te kreeg de 25-jarige bouwvakker drie we ken voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 125. De moeder kreeg 25 boete met nog 50 voorwaardelijk. Voor het innen van de cheque zal de andere zoon 80 moeten betalen. Dank zij de nieuwe verkeerslichten worden de verkeersproblemen die zich sedert lang dagelijks voordeden op het kruispunt van de drukke Bergerweg en de Nicolaas Beets kade, thans veilig en efficiënt op gelost. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Beslist geen vrede op aarde bracht de kerstnacht van het jaar 1966 voor een 52-jarige veerman uit de gemeente Haarlemmermeer. Voor de Haarlemse politierechter werd woensdag de aangehouden zaak behandeld tegen de veerman en een 23-jarige Amsterdamse musicus. Beiden werden verdacht van mishandeling. Omstreeks één uur was de musicus die kerstnacht met zijn sportwagen bij de veerpont aan de Zuid-Schalkwijkerweg komen aanrijden. Hij wilde die nacht nog over de Ringvaart gezet worden. Maar van „Schipper mag ik overvaren" geen sprake. De veerman zag de musicus en het gezelschap in de auto eens aan en weigerde. „Ik heb geen zin om mijn her sens ingeslagen te krijgen", zou hij heb ben gezegd. Wat daarop volgde, zal wel nooit duide lijk worden, want daarover waren de ge tuigen het niet eens. De vrouw van de veerman verklaarde dat zij op het gegil: „Ze rijden hem dood", naar buiten was gerend en haar man voor de aanrijdende auto van de musicus had weggetrokken. De veerman zou inmiddels de trekhaak van de pont hebben beetgehad en daar mee een klap op de autoruit hebben ge geven. Ook verder waren over en weer klap pen gevallen. De veerman hield er in elk geval een beschadigde knie aan over. De officier van Justitie eiste tegen de musi cus 100 en tegen de veerman 40 boete. De raadsman van de veerman vond het een zaak die te denken gaf. dat de musi cus juist de ongebruikelijke slecht be gaanbare weg wilde volgen om die nacht naar Den Haag te gaan. Bovendien was de pont officieel om zeven uur gesloten. De politierechter veroordeelde de musi cus conform de eis en sprak de veerman vrij. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. Het volksdansen neemt in deze omgeving steeds meer toe en het is daarom geen wonder, dat na de successen van andere groepen in de IJmond de leiding van het buurthuis „De Loods" al enige tijd bezig is om deze tak van culturele ontspanning in haar pro gramma op te nemen. In februari, tijdens 'n tienermis in de St. Jozefkerk in Ooster- wijk, gaf, op verzoek van kapelaan De Ruiter, de volksdansgroep van „De Loods" een demonstratie. Per 1 maart jongstleden is de leiding van „De Loods" ertoe overgegaan om de nieuwe volksdansgroep officieel op te richten onder de fraaie naam „Fado Blan- quita". Voor het volksdansen in „De Loods" wordt naast het Nederlandse repertoire ook gedanst op melodieën uit landen als Israel, Frankrijk, Amerika. Engeland en Scandinavië. Er wordt in „De Loods" ge danst op maandagavond van kwart voor zeven tot acht uur voor 12-15-jarigen en van acht tot tien uur voor vijftienjarigen en ouder. „Spring er eens uit, spring in de volksdans", is een passende slogan ge worden. SPEELTUINWERK. Vrijdagavond 8 maart wordt er in het speeltuingebouw „De Snip" aan de Geijsendorferlaan een klaverjasdrive gehouden ten bate van het speeltuinwerk. Het ligt in de bedoeling iedere maand een dergelijke kaartavond te houden, indien er althans voldoende be langstelling voor bestaat. (Van een onzer verslaggevers) OVERVEEN. Per 1 augustus is drs. G.K. Lub benoemd tot rector van de Kennemer Scholengemeenschap in Over veen. De heer Lub is thans leraar aan de Europese School in Bergen (N.H.) Het bestuur van de Kennemer Scholenge meenschap die per 1 augustus wordt ge- effectueerd, is bijzonder verheugd dat de heer Lub de geheel nieuwe functie van hoofd van deze gemeenschap heeft willen aanvaarden. Drs. Lub heeft een ruime ervaring met onderwijstypen die nieuw zijn en waarbij de juiste vormen in de praktijk nog moeten worden gevonden. De heer Lub werd in 1914 geboren en studeerde na zijn eindexamen aan de christelijke hbs te Vlaardingen, wis- en natuurkunde te Leiden. In 1942 slaagde hij voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Na verschillende functies te hebben ver vuld bij het middelbaar onderwijs in Ne derland, werd de heer Lub in 1950 leraar aan de Surinaamse Kweekschool en de Drs. G. K. Lub A.M.S. de drie hoogste klassen van de hbs in Paramaribo. In 1951 werd hij benoemd tot directeur van de A.M.S., welke functie hij tot 1958 vervulde. Aangezien het middelbaar on derwijs in Suriname eerst in 1949 was ge start, brachten zijn werkzaamheden ook het opstellen van leerplannen mee. Van 1959 tot 1964 was de heer Lub directeur van het Departement van On derwijs en Volksontwikkeling van Suri name hetgeen onder het directe gezag van de minister staat. Dit bracht onder andere -de reorganisa tie van bestaande schooltypen mee en het stichten van in Suriname nog niet aan wezige onderwijsvormen. In 1964 keerde drs. Lub wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd naar Nederland terug. Na een korte periode als leraar aan het Marnix-college te Ede werd hij hoofd van de Nederlandse afdeling aan het Lycée International te Fontainebleau. Door de verplaatsing van het Afcent hoofdkwartier naar Brunssum namen zijn werkzaamheden in Fontainebleau in 1967 een einde. De heer Lub aanvaardde toen een functie als leraar aan de Europese School in Bergen. Hij is lid van de Koninkrijkscommissie voor Suriname en de Nederlandse Antil len die de regeringen aldaar adviseert over de Mammoetwet. De heer Lub is officier in de Orde van Oranje-Nassau. 2 halen 1 betalen

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9