Feijenoord, Ajax en ADO in Europese competitie Scholte en Wijnen in één beurt uit Leo Duyndam ritwinnaar en Harry Steevens leider in Parijs-Nice Pessoa de beste in het Bossche CHI KNSB-bestuurslid Van Dalfsen: KERNPLOEG BLIJ FT IN OVER VEEN TRA INEN EDO tegen Wageningen WIM VAN HANEGEM Gelukkig niet in de spits. Dat is een hondebaan" Scout Okker versloeg Tsjech Kukal Zaalhandbalzege op de Belgen Donner remise m m Jong Oranje pas op 17 april naar Bulgarije 11 ZATERDAG 9 MAART 1968 H£ Zelfvertrouwen Nico Goebert Eenheid ^mnnnnJinnnnAfWimnnnnnnrrn-rn— (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Door gebrek aan belangstelling in West-Duitsland en Frankrijk dit jaar geen intertoto-voet- bal. In de plaats daarvan komt er een na- en voorcompetitie van Feijenoord. Ajax en ADO met topclubs uit België Frankrijk, West-Duitsland, Italië of Tsjechoslowakije. Er worden poules gevormd van vier clubs, die zelf hun wedstrijden mogen bepalen. Op zondag of in de week onmiddellijk na de competitie of aan het begin van de nieuwe competitie. De landen, aangesloten bij „lnterna- tionaler Fussbalcup" de organisatie die het intertoto- voetbal regelt, kwa men voor moeilijkheden toen de to to maatschappijen in West-Duitsland en Frankrijk de gebruikelijke steun wei gerden, omdat na de competitie ge noeg wedstrijden voorhanden zijn. In tertoto- voetbal kon alleen doorgaan in de Oosteuropese en Scandinavische landen, omdat daar de competitie pas in juli eindigt. Om voor de overige lan den toch iets aantrekkelijks te vinden kwam men tot een Westeuropese com petitie voor de drie best geplaatste clubs. „Er moest snel beslist worden", ver telt de heer Burgwal, die als secreta ris-penningmeester de besprekingen in Zurich heeft bijgewoond, „en daarom werden de clubs die nu de drie boven ste plaatsen innemen Feyenoord, Ajax en ADO opgegeven. (De Austra lische toer van ADO gaat niet door)." „Wij hadden het liever nog wat aan gehouden", aldus de heer Burgwal. ..vanwege de spanning om de derde plaats, waarvoor zowel Sparta als Go Ahead nog in aanmerking komen, maar we konden niet. Het was force majeure". Deze Westeuropese competitie waaraan, volgens de heer Burgwal, de Engelse clubs niet meedoen omdat zij geen lid zijn van de organisatie is tijdelijk. Het is de bedoeling volgend jaar weer door te gaan met het inter toto- voetbal. (Onze toto stopt wanneer de nationale competitie eindigt). De nieuwe competitie wordt ook niet ge subsidieerd. De clubs moeten de rei zen die eraan verbonden zijn, zelf be kostigen. Men geeft hun daarvoor wel een grote mate van vrijheid om het programma in te delen zoals ze zelf willen." Guus Brox, de manager van Feijen oord, is bijvoorbeeld een groot voor stander van een splitsing in een na- en een voorcompetitie. Nog een paar wed strijden als de competitie voorbij is en de rest voordat de nieuwe competitie half augustus begint. Dan krij gen de spelers een behoorlijke vakan tie. Of de poule-winnaars doorgaan is nog niet besloten. De clubs, die lands kampioen zijn, kunnen in tijdnood ko men door de wedstrijden voor de Eu ropa cup. UUTfinnri■■■■■■■■■«nmr BARRANQUILLA. Tom Okker is gis teren doorgedrongen tot de halve finales van het herenenkelspel van het internatio nale tennistornooi van Barranquilla (Co lumbia) door een overwinning van 6-3 7-5 op de Tsjech Kukal. DENDERMONDE. Het Nederlandse zaalhandbalteam (heren) heeft gister avond in Dendermonde de interlandwed strijd tegen België met 20-17 gewonnen. Bij de rust hadden onze landgenoten met 8-6 de leiding. Voor Nederland scoor den: Ed Hiensch (6); Hennre Loeffen (5), Kees Keyzer (3), Henk Gijsbers (2), Rob Kruisman, Rienk Flendrie, Wim Hofman, en Dick Veen. EERSEL De negende en voorlaatste partij van de schaaktweekamp tussen de Nederlandse grootmeester Donner en de Joegoslaaf Gligoric, is vrijdag na 18 zetten in remise geëindigd. De stand is nu 6-3 in het voordeel van de Joegoslavische groot meester WWWWinimiWWIIMfWWWWIlWUUIIUWIfWWWWIAMWIlWlfWMIIMWIIIIIIIi GOIRLE Na de vierde ronde van de strijd om het Nederlands librekampioen- schap staat vast wat velen reeds vermoed den: de kampioen van het seizoen 1967- 1968 wordt of titelverdediger Henk Scholte of Tini Wijnen, de man die aan een come-back bezig is. Scholte en Wij nen, rivalen in menig kaderkampioen schap, hebben elkaar ook in het libre gevonden. Beiden raasden vrijdagmiddag in Goirle in één beurt naar de finish. Voor de donkere Scholte betekende dit de zoveelste evenaring van het Neder lands record, maar voor de duidelijk vro lijker Wijnen was het de eerste keer dat hij de 500 caramboles in één beurt bijeen- speelde. Scholte en Wijnen maken in Goirle de dienst uit. Voor de zes andere deelnemers is het kampioenschap niets anders dan een verbeten strijd om degradatie uit de ereklasse te ontlopen. Van Hinthum 500 16 158 31.25 Rijvers 463 16 190 J0.36 Beekman 344 11 242 31.27 Jacobs 500 11 371 45.45 Ligthart 108 1 108 108 Scholte 500 1 500 500 Stokkers 85 1 85 85 Wijnen 500 1 500 500 Rijvers 9 1 9 9.00 Scholte 500 1 500 500.00 Beekman 147 5 87 29.40 Wijnen 500 5 315 100.00 Ligthart 69 10 50 6.90 Van Hinthum 500 10 255 50.00 Stokkers 7 2 5 3 50 Jacobs 500 2 287 250.00 1. Scholte 8 2000 10 500 200.00 2. Wijnen 8 2000 17 500 117 64 3. Jacobs 6 1585 31 371 51.12 4. Van Hinthum 6 1791 43 255 43 97 5. Beekman 2 1011 31 242 32.61 6. Rijvers 2 1267 42 214 30 16 7. Ligthart 0 605 29 149 20.36 8. Stokkers 0 154 13 85 11.84 DEN BOSCH Voor een werkelijk grote ruiter bleken de problemen in het Bossche CHI niet te groot. Hans Giinter Winkler verdiende gisteravond het eerste „volle" applaus van de 1.200 bezoekers. Zijn paard Ackus kreeg van de Duitse topruiter na zijn tijd van 57,4 seconden een dankbaar klopje op de flank. Alwin Schockemöhle nam zijn parkoers nog kor ter, won met zijn scherpe wendingen van Winkler, maar hij was nog niet snel ge noeg geweest. Nelson Pessoa, winnaar van de auto van het vorige jaar in het Bossche concours, bewees het. De Brazi liaan leidde zijn negenjarige vosruin Cor- covado in 48,2 reconden rond. Die prestatie bleef onaangetast. Alleen de Portugese luitenant Pimenta de Ga- ma zette als laatste nog een serieuze aanval in. Hij haalde het niet door een ongehoorzaamheid van zijn Regina en dat was eigenlijk geen wonder na de vijfdaag se zeereis, die pas vrijdag was afgelo pen waardoor de Portugese équipe slechts een paar uur voor de start in Den Bosch aankwam. De uitslag van het internationale spring concours om „de prijs van het derde paard" was: 1. Pessoa (Brazilië) met Corcovado 0 fouten, 48,2 seconden; Schockemöhle (W.Dld) Pesgoe 0 fouten, 52,4 seconden; 3. Giinter Winkler (W.Dld) Ackus 0 fouten 57,4 seconden; 4 Callado (Port.) Risque Tout 4 fouten, 56,1 secon den; 5. Lamour (Fr) Risque Tout 4 fou ten 59,3 seconden. Nationale springconcours MA: 1. Wou ters van den Oudenweijer (Nw. Loosdrecht) met Helena, 0 punten, 44,8 seconden. 2. Pruikemaker (Wassenaar) met Atilla, 0 punten, 45,5 seconden; 3. Maathuis (Gees teren) met Germaan, 0,75 punten, 54,2 se conden; 4 Wouters van den Oudenweij er met Rameau, 4 punten, 43,8 secon den; 5. Huet (Wassenaar) met Medrano, 4 punten, 44,1 seconden. Sprinconcours landelijke ruiters: 1 IJ land (Denekamp) met Jump 0 punten 27,2 seconden; 2. Van Herten (Grathem) met Loc Mo 0 punten, 28,4 seconden, 3 Ter Halle (Almelo) met Calypso, 0 pun ten, 29,4 seconden. Leo Duyndam gaat als duidelijke winnaar over de streep i?i de eerste „echte" etappe van Farijs-Nice. Achter de Brit Wright net nog zichtbaar Harry Steevens, de leider in het algemeen klassement. (Van onze speciale verslaggever) INZELL In de drukke gelagkamer van het „Sporthotel", dat aan het ijs stadion van Inzeil is verbonden, wil ge bruinde Jo van Dalfsen uit Hilversum, voorzitter van de techniscne commissie van de KNSB, wel graag kwijt voor welke moeilijkheden de diverse bestuurs colleges in de schaatsbond tijdens de ko mende maanden worden geplaatst. De functionaris bij de discotheek van de Nederlandse Radio Unie, bij de jacht op de wereldrecords de enige official in de buurt van de wat stuurloos ronddrijven de kernploeg, stelt: ,Er breekt nu een zeer moeilijke periode aan, omdat zowel het hoofdbestuur als de technische com missie van samenstelling gaan verande ren. We moeten met een andere opzet gaan werken en bovendien staan we voor het feit, dat een waardevol functionaris als bondsdirecteur Bergström vertrekt". Van Dalfsen zwijgt vooralsnog over het trainersprobleem. Pas later in het gesprek, als hij toe geeft dat het ontbreken van een coach voor de herenploeg toch eigenlijk wel het grootste probleem vormt voor de vol gende week nieuw te kiezen technische commissie, valt de naam Huiskes. „Een van de grootste bezwaren", erkent Van Dalfsen, „is de omstandigheid, dat Huis kes de alleen-zeggenschap wil hebben. Wij, als T.C., hebben dat nooit kunnen tolereren. En nog kunnen wij niet voorbij gelopen worden. Stel je voor als de doorbraak van Bols identiek was behan deld als indertijd de opkomst van Ver- heijen, dan zou Bols nu nóg niet in de kernploeg hebben gezeten". „Ik heb indertijd zélf de contacten ge legd met Huiskes, toen naar een trainer werd gezocht. Maar ik moet zeggen: ook bij mij zijn later grote bezwaren gerezen. Ik vind het vreselijk jammer, want ik erken, dat Anton Huiskes een goede trai- (Van onze sportredactie) HAARLEM De wedstrijd, die Jong Oranje 20 maart zou spelen tegen Bul garije onder de 24 jaar, is verschoven naar 17 april. De wedstrijd in Sofia wordt ge speeld in het kader van de uitdagingscup van de FIFA. Tot nu toe waren door lo ting uitgedaagd Oost-Duitsland, Finland en Tsjechoslowakije. De drie wedstrijden zijn alle door Bulgarije gewonnen. De winnaar in dit toernooi, in dit geval dus Bulgarije, speelt thuiswedstrijden. De selectie voor Jong Oranje wordt pas gemaakt na 27 maart. Tot dan beschouwt bondscoach Kessler het Nederlands mi litair elftal als een belangrijke graad meter voor kandidaten voor Jong Oranje. Het militair elftal speelt wedstrijden op 13 en 27 maart tegen het Westduitse mi litaire team. ner is. Anton heen duui en paar uit latingen en een soms te impulsief op treden mensen tegen zich in het harnas gejaagd. En zijn eis van nu Hij wil dat een paar bestuurders verdwijnen. Dat is ook alweer een niet-hanlbare kaart. Jammer, jammer. Hij gooit op die manier zijn eigen glazen in". Krijgen de rijders de kans hun ver- angens nog eens kenbaar te maken? Van Dalfsen: „Na het seizoen is er een bespreking waarbij de grieven op tafel kunnen komen. Dat zal ook nu gebeuren". Van Dalfsen wijst verder nog op de voortgaande decentralisatie in de trai ning. De bijeenkomsten met de geweste lijke trainers zullen evenwel frequenter moeten worden. „Ik geef toe, dat daaraan vorige jaren nogal wat schortte. Door allerlei omstandigheden, waarop ik niet verder wil ingaan, heeft De Graaff de ge westelijke trainingen weinig „van boven af" kunnen leiden. Dat moet beter worden". Toch wil Van Dalfsen ook niet af van de kernploeg-idee. Hij zegt: „Wij blijven erbij, dat de conditietraining van Holle boom op het CIOS van zeer grote waarde is. Dat heeft, vinden wij, steeds gewel dige resultaten opgeleverd. Oat Bols er zónder die training is gekomen, is een gevolg van het feit, dat zijn trainer Pfrommer ook volgens de richtlijnen van Holleboom werkte". Een voorstel om Holleboom, belast met de supervisie, de lijnen voor een ge decentraliseerde training, óók voor de kernploegleden, te laten opstellen, wijst Van Dalfsen af: „Holleboom kan door zijn werkkring niet weg uit Overveen. Daarom moet de selectiegroep de be zoeken aan het CIOS blijven afleggen". Wie wordt nu de nieuwe trainer van de kernploeg? Van Dalfsen: „Ik kan ver zekeren, dat er nog geen enkel contact met Henk Lamberts is geweest. Mijner zijds ook niet informeel. Zijn aanwezig heid in Inzeil is een louter privé-zaak. Wie wij als kandidaten zullen aanzoeken, kan ook niet in de openbaarheid komen. Stel, dat twee, drie kandidaten door allerlei omstandigheden moeten bedan ken. Dan zou iedereen meteer roepen: ze hebben nu een „derde keus-trainer". Dat willen we tot elke prijs vermijden". (Van onze sportredactie) HAARLEM EDO is de enige ploeg in Haarlem en omstreken die in actie komt. het betreft een inhaalwedstrijd tegen kop loper Wageningen. Het elftal van EDO voor dit belangrijke duel is bijna ongewijzigd. Alleen Joop Koene en Bosdijk hebben van plaats geruild in de voorhoede. EDO: Amama - Van der Zon, Van der Putten, Breeuwer en Spiers - Koek en C. Koene - Hendriks, J. Koene, Bosdijk en Burke. Wageningen: Quint-Tanis, Dielissen, Van der Klift en Houtriet-Janssen en Van der Weerd-Fiegen, Roelofs, Van Ernst en Broeks. BLOIS Twee jonge Nederlandse beroepsrenners, Leo Duyndam (die al naam maakte door de Ronde van Bel gisch Limburg te winnen) en Harry Steevens, hebben vrijdag in de eerste etappe van de wegwedstrijd Parijs- Nice onverwachte successen behaald. Op de kleine betonnen wielerbaan in Blois, het eindpunt van de 185 km lange rit die in Athis-Mons was ge start, ging Duyndam, met zijn twintig jaar de jongste renner uit het veld, als eerste over de streep. Vlak achter hem finishte de blonde Harry Stee vens als derde met een voorsprong van elf seconden op Eddv Merckx en Grosskost, voldoende om de achter stand, donderdag in de „mini-tijdrit" opgelopen, weg te werken en de eer ste plaats in het algemeen klassement voor zich op te eisen. Kort voor Blois was ondanks de vele ontsnappingspogingen, de grote groep ren ners bijna de gehele race gesteund door een sterke wind in de rug nog bij een, tot een vijftal renners wegsprong en een kleine voorsprong nam. Duyndam kwam van dit groepje als vijfde en laat ste de betonnen baan op, maar op de eindstreep had de jonge Westlander de Engelsman Wright, Harry Steevens, de Duitser Wolfshohl en de Belg Van Schil achter zich gelaten. Niet voor alle Nederlanders verliep de eerste etappe echter even succesvol Henk Nijdam, die donderdag tijdens de tijdrit was gevallen, moest reeds kort na het begin de strijd staken en onder de 17 renners die Nijdam volgden, bevonden zich nog twee Nederlanders: Bart Zoet en Ger Bongers. Teleurstellend was ook het prof-optreden van de Brit Graham Webb, vorig jaar wereldkampioen op de weg bij de amateurs. De Brit staakte de strijd reeds kort na de start. De uitslag van de eerste etappe: 1. Duyndam 185 km in 4.01.01, 2. Wright (G.B.), 3. Steevens, 4. Wolfshohl (W.-Dld.), 5. Van Schil (Belg) allen zelfde tijd als Duyndam, 6. Monty (Belg) 4.01.06,7 Seis (Belg) 4.01.12, 8. Reybroeck (Belg), 9. Merckx (Belg), 10. Van Swevelt (BElg) 12. Kosten, 13. Wagtmans, 15. Zoontjes 17. Janssen, 19. Vianen, 22. Dolman, 24. ex aequo: Karstens, Van der Vleuten en De Roo, allen zelfde tijd als Seis. Het algemeen klassement: 1. Steevens 4.06,16, 2. ex aequo: Merckx (Belg) en Grosskost (Fr) 4.06,18, 4. ex aequo: Van der Vleuten en Anque- til (Fr) 4.06,23, 6. ex aequo: Poulidor (Fr) en Claude Guyot (Fr) 4.06,25, 8. Duyn dam 4.06,26, 9. ex aequo: Wolfshohl (W- Dld) en Bracke (Belg) 4.06,26, 13 ex aequo: o.a. Zoontjes, Schuuring, Vianen, en Karstens 4.06,33; 22 ex aequo: o.a Wagtmans 4.06,35, 25. ex aequo: o.a. Ha rings 4.06,36, 29 ex aequo: o. a. Schepers en Janssen 4.06,38. 43 Ottenbros 4.06,43 44 ex aequo: o. a.Kosten en De Roo 4.06,44 50 Dolman 4.06,48. 99 (Van onze sportredactie) UTRECHT Wim van Hanegem sterspeler van het uit de onderste regionen opgerukte Xerxes/DHC maakt doelpunten. Veel doelpunten. Van de 28 treffers, die het Rotterdamse elftal uit Delft in de competitie tot nu toe bij elkaar schoot kwamen er 17 „in de meeste kranten staat 16, maar het moet er één meer zijn. Maar dat is niet zo belangrijk" van de linkervoet van Van Hanegem. Trainer Kurt Lindner heeft zo zijn eigen manier om de eenbenigheid van zijn koningsschutter te verhelpen. Wim van Hanegem: „Als ik een doelpunt met mijn rechtervoet maak, krijgt het hele elftal honderd gulden". Die extra-premie is nog niet uitgekeerd. „Het is of de duivel er mee speelt. Tegen Twente was het bijna raak. Toen stompte De Vries de bal uit het doel. De penalty miste ikTegen MVV was ik iedereen voorbij en schuif ik de hal rustig in het doel mét mijn rechtervoet en daar komt er uit het niets opeens nog een speler die hem er juist voor de lijn uitglijdt. Dat is pech. boom. „Nou ja. werken. Je moest er zijn weet je wel". Nu is er alleen voetballen. „Ik reis iedere dag, behalve zaterdag, op en neer. Maandag voor massage en sau na, de andere dagen om 's morgens en 's middags te trainen. Vrijdags maar één keer. Ik heb er geen hekel aan. Ze kun nen mij gerust de hele dag laten lopen". Sinds de 1-0 zege op Feijenoord zit Xerxes/DHC in de lift. Het was de af sluiting van een uiterst ongelukkige com petitiestart. „Het begon al in de eerste wedstrijd. Spinhoven raakte geblesseerd en dat is hij nu nog. Hij heeft dit sei zoen precies vijftien minuten gespeeld. Op een gegeven moment zaten we met negen geblesseerden. Nu krijgen we ons zelfvertrouwen terug. We beginnen nu te spelen als in het vorig seizoen: makke lijker. Sinds die wedstrijd tegen Feije noord hebben we alleen nog maar van Fortuna verloren". Met het klimmen van Xerxes/DHC op de ranglijst, steeg ook de ster van Wim van Hanegem .Vorig seizoen was hij vaste keus voor Jong Oranje, dit seizoen speel de hij met het B-elftal tegen ADO Kessler zei toen tegen me: „Het moet een eer voor je zijn als je een bewaker bij (Van onze sportredactie) Wim van Hanegem heeft voor Xer- res-DHC één maal als scout gefun geerd. Op zijn aanraden werd Velox- speler Lissenberg gecontracteerd. „Ik zei tegen Hoogeboom een verschrik kelijk aardige man, naar dat hij zo veel geld heeft die moet je kopen, dat is een geweldige voetballer. Daar heb ik me in vergist. Hoogeboom kocht hem voor 60.000 gulden, maar hij staat nog steeds in het tweede. Lissenberg heeft zelfs acht weken helemaal niet gespeeld. Het is een goede voetballer, maar die jongen dacht dat hij er was." Veel plezier heeft Xerxes/DHC dus van Lissenberg nog niet gehad. Wim van Hanegem veronderstelt dan waar schijnlijk ook terecht: „al kom ik nou met Pele bij Hoogeboom aan, dan nog zal hij wel zeggen: schiet maar op" je krijgt". Nou, als het aan mij ligt liever niet. Nu heeft Wim van Hanegem z(jn hoop gevestigd op de trip van Jong Oranje naar Bulgarije. Op een plaats in het Nederlands elftal rekent hij niet. „Volgens mij, maakt het toch wel heel wat uit als je in Feijenoord of Ajax speelt. Ik heb in ieder geval nog niets van Kessler gehoord". Wim van Hanegem met de bal aan de (linker-)voet in duel met DWS- verdediger Dijkstra. Met de andere voet is Wim van Hane gem zeer doeltreffend en daardoor uiterst geschikt voor de speciale taak die hij in het elftal van Xerxes/DHC heeft. On- daiiks zijn schutterscapaciteiten is de 24- jarige Van Hanegem, twee jaar geleden door Xerxes overgenomen van Velox, geen spitsspeler. „Gelukkig niet. Dat is een hondebaan. Je hebt altijd twee man bij je lopen". Het werk in de voorste linies wordt b(j Xerxes/DHC opgeknapt door Blok en de buitenspelers Jacobs en Kleinjan, beiden enkele seizoenen geleden nog gekleed in het rood-wit van Feije- noord's jeugdelftal. Daarachter de Joego slaaf Radovic vooral belast met een defensieve taak én Van Hanegem. „Ik heb wel nummer tien op mijn rug, maar dat zegt niets. Ik ben eigenlijk kanthalf. Ik zwerf overal. Daarom is het moeilijk om mij constant te bewaken. Ik blijf niet op mijn plaats. De buitenspelers moeten gaten maken en dan spring ik er in". Daarnaast voerde Lindner om zijn ploeg uit de gevarenzone te halen, halver wege het seizoen nog een ander tac tisch grapje in. Het spelen met een aus- putzer werd los gelaten. Vóór de achter ste vier in plaats van erachter opereert nu verdediger Van der Heide. Ook dat had succes. De laatste negen wedstrijden werd de talentvolle jonge doelman Eddie Treytel nog slechts vier maal gepasseerd. Met de recente opmars op de ranglijst verdwenen ook de strubbelingen die het gevolg waren van de fusie tussen Xerxes en DHC en kwam de waardering voor het vakmanschap van Lindner. Wim van Hanegem: „Het is een hele goede. In het begin was het moeilijk met die jongens van DHC. In de eerste divisie waren het natuurlijk vedettes. De ploeg viel in groepjes uit elkaar". De eenheid is nu zo ver hersteld, dat Lindner's opdrachten worden uitgevoerd. Voor het hele elftal luidt die: „speel op nul" en voor Wim van Hanegem persoon lijk: „Schieten. Je kunt beter op doel schieten, dan de bal kwijt raken. Ja," beaamt Van Hanegem, „als ik de bal kwijt raak, zijn meteen twee, drie man geslagen. Ik heb niemand achter me". Schieten is ook geboden omdat Xerxes/ DHC zich nauwelijks kan permitteren een kans te laten liggen. „Door onze tactiel krijgen we naar verhouding weinig kan sen. Er lopen maar drie man in de vooi hoede". Sinds kort is Wim van Hanegem, di met zijn gezin in Utrecht is blijven wonen full prof. Eén van de drie bij Xerxes/ DHC. Na zijn komst bij Xerxes was hij bouwvakker af en werkte hij enige tijd bij de sterke man van Xerxes: Hooge-

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11