Rien van Nunen: Juist dat heel gewone, dat vinden de mensen zo leuk TV - SOCIOLOOG CONSTATEERT ANGST VOOR REACTIES VAN HET PUBLIEK BEÏNVLOEDT BELEID VAN MEESTE TELEVISIE-MAKERS ZATERDAG 9 MAART 1968 Erbij 19 Fiasco Vlucht in romantiek De les van Poessie Nuchterheid :vv;v i V-"; V i f:'\, :-vv.v;;-v >>V/. - V i. Pr-ll- ;:-.v>y-:-;V.v (Van onze radio en tv-medewerkster) „WEET je waar ik werkelijk bang voor ben geweest? ik dacht dat lk nooit meer boven het succes van Stiefbeen uit zou komen. Maar dat is gelukkig anders uitgepakt. Misschien -is de serie van de taxi chauffeur die ik op het ogenblik moet spelen, niet zo spectaculair als wijlen Stiefbeen en zoon was, (het is trouwens ook niet met eikaas, te vergelijken), maar ik merk wel dat ik, afkomende van een rage- 'figuur, Vtu toch weer terecht ben gekomen in een serie die in zichzelf een hele hoop kracht heeft, zodat ik er niet onderdoorgegaan ben". DAT zijn de opgeluchte woorden van Rien van Nunen, die op de een of andere wonderlijke manier iteeds weer kans ziet, terecht te komen in series die hem als het ware op het lijf zijn geschreven. Hij loopt nu al jaren mee, als de burge meester in de serie „Swiebertje' zijn Stiefbeensucces was overrom pelend en op het ogenblik loopt zijn reeks als taxichauffeur op de tele visie, in de figuur van Freek Nij- dam, zo geweldig goed dat de NCRV besloten heeft, nog zes nieuwe afle veringen te gaan maken: waar schijnlijk zelfs in kleur. Een succes, tenminste voor wat betreft de avon turen van Freek Nijdam, dat ten de le ook op naam van zijn vrouw en zijn twee dochtertjes staat. Want de vrouw van de taxichauffeur is Rien's eigen eega, Hella Faassen, en de twee dochtertjes zijn zijn eigen spruiten: Rieneke van 9 jaar en An- kie van 7 jaar. De avonturen van Freek Nijdam zijn zelfs opgenomen in Rien's eigen zij het alweer vorige huis aan de Parallelweg in Hillegom. Ook wat dat betreft is deze serie toch eigenlijk iets unieks, want het komt in Nederland niet zo erg vaak voor, dat een complete familie regelmatig op de tv te zien is. Rien van Nunen is overigens onder al dit succes niet een man geworden die naast zijn schoenen loopt. Hij beziet de zaken nuchter en zegt: „Het is voor 79 pet geluk en voor 30 pet natuurlijk vakman schap. Want je moet toch wel iets van huis meebrengen wil je het zo lang vol houden". LAG de kracht van Stiefbeen in de rake typering, de kracht van de taxichauffeur is volgens Rien van Nunen de eenvoud van deze serie en haar hoofdfiguur. „Ik ben hierin een eenvoudige werkman met sim pele besognes. En, dat ervaar ik in het hele land als ik weer ergens speel, juist dat „gewone" vinden de mensen zo leuk. Wat mij overkomt, kan iedereen overkomen. Op zoiets hebben de mensen eigenlijk al lang gewacht. OP DE TV wordt zoveel gedaan in het opvallende genre, het buitenis sige dat er altijd uit moet springen. Maar juist dat simpele, alledaagse, dat wordt vaak over het hoofd ge zien. Die would-be-moeilijkheden, die een hele hoop figuren op het tv- toneel hebben, och, die lusten de mensen blijkbaar toch niet zo graag. Wat mezelf betreft: ik speel de rol van Freek Nijdam met groot ple zier. Er is niets sensationeels aan het verhaal, maar het is heel men selijk: een man die moe is van werk, thuiskomt in zijn gezellige huishou dentje, lekker uitzakt met de pan toffeltjes aan en blij is, even onder „eigen volk" te zijn". HOE BEVALT het om met eigen vrouw en kinderen samen te wer ken? „Met Hella is dat natuurlijk nooit een probleem. Ze is een ge weldige actrice en ze heeft een hele hoop tv-ervaring. Laatst hebben wij nog samen in De Jordaan van Querido gespeeld. Tja, wat die kin deren betreft: in het begin wilde ik er eigenlijk niet aan. Je hebt als ouders de angst dat er iets mis gaat, dat de kinderen het tempo, zeker als het een studio-opname is, een beetje vertragen, en dan voel je je zelf zwaar verantwoordelijk. Maar toen bleek dat deze serie op film opgenomen kon worden, toen waren mijn bezwaren weg. Dat is niet zo'n dure affaire als er iets mis gaat, en het geeft geen problemen als er even iets moet worden overgedaan. Gelukkig zijn die meiden van mij erg nuchter. Ze besteden gewoon geen enkele aandacht aan hun be kendheid. Als ze erover op straat aangesproken worden, vinden ze het nog gewoon „naar". Rieneke zei bijvoorbeeld pas geleden: „Wat een nonsens, daar hoef je toch niet over te praten, ik was toch gewoon met papa en mama samen". Het is wel geweldig leuk om te zien hoe die kleine duvels zelf met critische ogen en vol met opmerkingen hun eigen verrichtingen op de tv zitten te be kijken". HOE ONDERGAAT hij zelf zijn toch erg grote populariteit in ons land? „Oh, ik moet je eerlijk zeggen, ik vind het helemaal niet naar om po pulair te zijn. Vroeger, toen ik onbe kend was, had ik vaak geen eten. Nu ik populair ben, heb ik tenmin ste een gewoon, normaal lopend huishouden en kunnen we ons ge rust het een en ander permitteren. Er is wel een andere kant aan de zaak: als je zo populair bent en je gaat weer een volgende serie aan nemen, dan loop je natuurlijk wel het risico een flop te halen. Maar ik heb ongelooflijk veel geluk gehad: in „Swiebertje", in „Stiefbeen" en nu met „Freek". Als je nagaat dat bijvoorbeeld Swiebertje volgend jaar zijn tiende jaar ingaat en dat ik er al 7 jaar bij ben! Swiebertje is in zoverre in het nadeel bij Annie Schmidts serie „Ja zuster, nee zus ter", dat het bij ons niet zo fris is, wat de kijkers en wat de critici be treft. Als Swiebertje zou verdwij nen, dan zou dat een klap zijn, en dat is iets wat ik van andere series nog zou moeten zien. Maar aan de andere kant: het kijkend publiek verwacht onder alle omstandighe den, iedere keer weer iets goeds van ons. En dat kan natuurlijk niet altijd opgebracht worden. Wat ons betreft, wij van Swiebertje hebben in ieder geval nog steeds het enthousiasme om van deze serie iets goeds te maken. Het is nog geen .maakwerk", geen onverschillig routine-gedoe geworden, omdat we er allemaal plezier in hebben. Omroepzuilen gaan de wensdromen van het kijkersvolk doorlichten (Van onze r.t.v.-medewerkster) HILVERSUM Veranderend normbesef is een zaak waarmee kijkend Nederland èn de televisiemakers aanhoudend geconfronteerd worden. Extreme voorbeelden waren de affaires rondom „Zo is het" en „Hoepla". Vaak wordt beweerd dat het normbesef vooral verandert aan de kant van de t.v.-makers en dat het by het publiek constant zou zijn. „Televisie socioloog" dr. B. P. Hofstede is een andere mening toegedaan. „Het kijkerspubliek is veel dynamischer en geschakeerder dan wij geneigd zijn aan te nemen, zodat zij die verantwoordelijk zijn, bang worden bepaalde dingen toe te laten, hoewel er in feite niet zoveel reden voor die angst is. De „gekwetsten" reageren altijd het snelst en het hevigst. Ze hebben een duizend, zeg eigenlijk liever 500.000 maal versterkte spreekbuis in een landelijk ochtendblad, maar toch is het onjuist om alle lezers van dat blad over één kam te scheren. Bij „Zo is het" bleek dat één derde van de lezers van de bedoelde krant het een prachtig programma vond, één derde bleef neutraal en één derde veroordeelde het". MAAR EERST: Hoe komt een socio loog bij de televisie terecht en wat is zijn functie daar? „Sociologen zitten overal. Het is ei- gelijk verwonderlijk dat ze niet eer der in de omroepwereld terecht zijn gekomen. Daar waar de dynamiek van de samenleving veranderingen teweeg brengt, ziet men sociologen optreden. Zij zijn daar om na te gaan wat de verandering inhoudt, ze proberen daar door tijd te winnen in een ontwikke ling; een andere vorm van toekomst voorspelling zou je het kunnen noemen. Geen gok uiteraard, slechts een goed onderbouwd advies. Als de omroep een „spiegel" wil zijn van, eri een levende functie wil hebben van een groep men sen, die er maar eventjes voorstaan, om met behulp van dure en ingewik kelde communicatietechnieken die sa menleving te bedienen. Dat die om roep wil weten wat er gaande is in die samenleving, is duidelijk: het heeft namelijk consequenties voor het bedrijf van die omrotepen. Nu word je wel iets gewaar uit kranten, brieven, con- tgftpn ,ep via pressiegroepen, maar dat zijn geselecteerde reactfes. Het grote pubhek blijft ongrijpbaar een ano nieme menigte". „JE KUNT niet met al die mensen in verbinding staan. Het telefonisch ge doe van de VARA is op een misluk king uitgelopen. Het was in ieder ge val een dappere poging om het „een richtingverkeer" te doorbreken. Maar zoiets werkt niet. Als „communicator" weet je niet hoe je produktie over komt. Op een gegeven moment ga je je afvragen hoe het publiek in grote trek ken reageert; bepaalde tendenzen wil je kunnen opvangen". van het geromantiseerde verleden op het scherm, zoals de Forsyte Saga en de Radetsky Marsch om zo de aan dacht van de eigentijdse moeilijkheden af te leiden. Maar we leven nu een maal met elkaar in een democratie, we moeten weten waar het om gaat. Er wordt van ieder een visie op de toe komst gevraagd. Daarom moet tv een optimale voorziening inhouden met harde feitelijke gegevens. HEEFT DR. P. HOFSTEDE in zijn tv-studie al een „lijn" gevonden? Kan hij iets zeggen over zijn bevindingen, de kijkdichtheid bijvoorbeeld? „Er wordt gemiddeld wat minder gekeken dan vroeger. Sinds Nederland 2 erbij gekomen is en geleidelijk vol waardig wordt, is de dwingende kracht van het ene programma verminderd. Het kijken wordt in discussie gesteld. Het brengt soms een conflict in de huis kamer. De mogelijkheid van het twee de net werkt selectie in de hand, werkt dus activerend en positiverend. Dan is er nog een andere reden: door de nor malisering van het tv-bezit (thans 85 percent van dé bëv&lking) hebben véél jongeren de beglflbuis in hunjneubi- laire uitzet betrokken, met andere woorden: tv is geen luxe meer, maar een gebruiksvoorwerp. Vooral jonge mensen zijn selectiever, zij drukken de gemiddelde kijkdichtheid wat omlaag. De z.g. oude-stijl-kijkers vormen nog maar 30 percent van het geheel. En er is nog een punt. Naar verhouding blijkt de kijkdichtheid van het jour naal van 8 uur 's avonds, dat altijd een zeer hoge gemiddelde kijkdichtheid heeft gehad, iets meer gedaald te zijn dan de gemiddelde kijkdichtheid in het totaal". „JA, DAT IS een merkwaardige zaak mijn persoonlijke hypothese is deze: het afnemen van de kijkdichtheid is beïnvloed door de dagelijks herhaalde beelden uit Vietnam. Dat is een punt van onbehagen in ons leven: om er iedere dag mee geconfronteerd te wor den zonder dat er echt nieuws in zit, wekt onbewust wrevel op. Het is als met die gestadige druppel die zelfs de hardste steen op den duur uitholt. De jarenlange Vietnam-beelden hebben af breuk gedaan aan het journaal. Ze werden inmiddels (althans vóór de hui dige periode van offensieven) al wel bekort en minder bloederig. Maar toch: wordt er geen journaal gekeken en dat journaal is nu eenmaal het „op stapje" dan wordt er vaak helemaal niet meer gekeken, zo'n avond". ,,Bovendien raadpleegt het grootste deel van het publiek zijn gids niet. Men wacht wel tot er „iets komt". En in afwachting daarvan zet men bij dat wat men niét wil zien, het geluid af. De ondersteunende publiciteit in 1 „Dat is de reden waarom de socio logen in de omroepen werden binnen gehaald. Als het kijkonderzoek goed functioneert, kun je met behulp van de techniek een „lijn" vinden. Dat zat al tijd al wel in de vingers van de vak lieden, maar er ontwikkelen zich ten denzen die niet vlug te doorschouwen zijn, bijvoorbeeld de culturele verande ringen in de samenleving. De socio loog is er om de verandering in de cultuur tijdig, liefst voordat zij duide lijk zijn geworden, in het bewustzijn van de programmamakers te laten door dringen. Zijn die makers goed „bij de tijd", dan bevestigt het vaak hun ei gen inzicht. Soms ook opent ons ad vies hun pas de ogen". „Het gehele normbesef is in bewe ging. Het is geschakeerd en heeft vele dimensies. Zo zijn de gevestigde be langen en posities aan veranderde waardering onderhevig. Dr vraag die de massamedia bezighoudt is, of zij, en vooral de televisie, zélf bepaalde veranderingen in de normen teweeg brengen" VEEL BERUST op angst, op ver dachtmaking, op overschatting. Je kunt het medium tv natuurlijk nooit uit zijn tijd lichten en bijvoorbeeld terugbren gen tot de toverlantaarn. Televisie hoort bij deze tijd, zoals de auto, de ruimtevaart, de internationale schaal vergroting. De tv heeft een geweldige functie gekregen om de mensen te doen beseffen, in welke tijd ze leven. Velen willen dat niet, ze willen de realiteit ontvluchten dat is bv het succes Blote Phil met haar krantje (niét haar lijfblad) was een der meest geruchtmakende stunts op de vaderlandse beeldbuis. Zedenbederf? Of gewoon een stukje (naakte) werkelijkheid dat als testcase voor het veranderend normbesef gezien moest worden? U zoekt het maar uit, naar eigen smaak en overtuiging. de dagbladen is niet te onderschatten, voorpubliciteit is onontbeerlijk. Er it werkelijk een tendens tot selectiever kijken. Nu wordt er nog te vaak geke ken door mensen die wel eens even wil len zien wat volgens hun opvattingen niet gezien mag worden. Maar dat met argus-ogen kijken gaat er wel af. De tv moet groeien naar wat wij noe men een functionele identiteit. Je zult meer dingen moeten testen op het pu bliek, je moet de kwaliteit verbeteren. „Want we zullen het echt niet alleen moeten hebben van de techniek". „HET PUBLIEK heeft recht op het beste dat leeft in de kunst, in de we tenschap, in de geestelijke stromingen de vormgeving, de gehele denkwereld. Daarom is het voor een socioloog be paald nuttig om te weten wat program mamaken inhoudt. Dat is de reden dat ik een regiecursus volg. Die heeft voor mij een nieuwe wereld geopend. Het i« ook een stuk zelfontdekking. Creativiteit is overal in de samenleving te vinden, maar wordt vaak doodgeslagen door de manier waarop wij de zaken be vriezen. Tv is de gevoelige plaat voor alle creativiteit, waarin de hele samenle ving kan uitmonden. Daarom is bij voorbeeld Poessie mauw zo „doorge schoten", zoiets kan alleen tv laten zien. Dat kleine meisje is zoiets heel anders dan een Shirley Temple in haar tijd dat was een commercieel afge dwongen en gerisseerd gebruik van een kind. Tv vangt actualiteit, creativiteit, spontaneït, onthult die en geeft die door". WORDT ER altijd een integer ge bruik van de televisie gemaakt? „Kijk, de intentie van de maker is natuurlijk erg belangrijk. Er is uiter aard wel eens een verschil tussen de bedoelingen van de maker enerzijds en het resulaat van het programma plus het effect daarvan anderzijds. Zo iets kun je niet aan banden leggen. Het is nooit mogelijk, van ieder idee van tevoren te weten wat de conse quenties zijn. Zo iets zou bovendien leiden tot angst: men zou geen enkel risico meer durven nemen. Het komt aan op wetenschappelijke begeleiding en een dosis gezond verstand. De in tentie moet altijd duidelijk gesteld worden." Dit onderwerp zal in de toekomst meer aandacht krijgen; men neemt dat hier in Nederland zeer serieus. Maar dan nóg moet men altijd dit blij ven bedenken: het publiek is niet on mondig. Het is in zijn geschakeerd heid beter tegen een stootje bestand dan wij geneigd zijn te geloven. Het Nederlandse publiek is voor een belangrijk deel, zeker in de midden moot, nuchter. Het heeft een groot incasseringsvermogen, weet het juiste antwoord zelf te vinden, trekt conclu sies en kan de schouders ophalen. De kernvraag is volgens mij: in hoeverre staan wij open voor de veranderingen die zich aan onze samenleving voltrek ken? Ondanks ons, of mét ons? Als het „met ons" is, dan zie ik daarin mede een taak voor de televisiema kers."

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 19