Tegengestelde adviezen op KVPJG-congres in Utrecht Voorzitter KVP-jongeren gaat over naar de radicalen VS roepen ambassadeur uit Stockholm terug HET WEER „Houd Rhodesië tegen", vragen VN aan Londen Lissone staakt inwisseling van dollars en ponden morris U ST Back Britain op straat MAANDAG ZES EXECUTIES Na de botsing Mr. W. Boers nieuwe voorzitter comité „Nederland Vrij" Minister Healey door studenten aangevallen Penningmeester verduisterde zestig mille VANDAAG IN ERBIJ: ANGST VOOR DEVALUATIE m REGENKLEDING 58e JAARGANG NUMMER 108 ZATERDAG 9 MAART 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1, per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye Amerikaans-Zweedse wrijving Veranderlijk Farce f Het woord is aan NEW YORK De commissie voor de rechten van de mens van de Ver enigde Naties heeft Groot-Brittannië verzocht Rhodesië ervan te weerhou den nog meer Afrikanen te doden Nog zes Afrikanen zullen namelijk begin volgende week waarschijn lijk maandag worden terechtge steld. De zes zijn Herbert Crambo. Amen Chikwakwata, John Ndhlovo, Francis Chisoro Chirisa, Taka Jer- miah en Samson Majengwao. Consumenten voorlichting: nogal teleurstellend Omroepzuilen gaan kijkersvolk doorlichten James Cook en ds. Martinus Stuart Ingeborg Elzevier: niet zo fataal Provinciehuis als muziekbal Enquete onder het kerkvolk TOYOTA DEALER Fa. Gebr. JAK Santpoort - Tel. 8345 ^5 DAMESKAPSALON VOOR UW HAARVERZORGING ZWIER IJmuider Courant CHELMSFORD (AP) Twee Engelse secretaressen, die in hun fabriek de Back Brittain-actie op touw hadden gezet, zijn ontslagen omdat er geen werk meer voor hen is. Carol Atkinson (18 jaar) en Rosalind Pettigrew (20 jaar) wisten het personeel van de machinefabriek Windley Brothers over te halen dagelijks dertig minuten zonder betaling te werken om Groot Brittannië er weer bovenop te helpen. Gisteren, zes weken nadat de campagne was begonnen, is haar ontslag aangezegd. Directeur Eric Windley zei: „De actie van de meisjes was zeer goed. Helaas wa ren zij overcompleet en het is niet ons beleid om mensen die over zijn aan te houden". „Ik vind het misselijk", was het com mentaar van miss Atkinson. UTRECHT. De voorzitter van de K.V.P.-jongerengroepen, E. van Dongen, heeft vandaag op het congres van zijn organisatie meegedeeld te zullen bedan ken als lid van de Katholieke Volkspar tij en zich bij de radicalen te zullen aan sluiten. Hij noemde de beginselverkla ring van de radicalen en het optreden van drs. Aarden in de Tweede Kamer een stap vooruit naar de deconfessiona lisering en sprak de hoop uit dat ook het Democratisch Centrum Nederland uit de K.V.P. zal treden enzich bij de radicalen zal aansluiten. Met Antoine Jacobs, vice-voorzitter, Han Duindam secretaris, en enige leden van de K.V.P.J.G. legde de heer Van Don gen het congres een advies voor, waar in zij zeggen onvoldoende vertrouwen te hebben in de mogelijkheid dat binnen de K.V.P. een discussie tussen de di verse stromingen op basis van de resolu ties van de partijraad in Arnhem goede STOCKHOLM (AP) De Ameri kaanse ambassadeur in Zweden, Wil liam W. Heath, is plotseling terugge roepen naar Washington voor overleg met het ministerie van Buitenla?idse Zaken over de gestadig minder wor dende Zweeds-Amerikaanse betrek kingen ten gevolge van de oorlog in Vietnam. William W. Heath W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Kerkdiensten 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 A angestipt 7 Kunst7 Radio en tv 7 Feuilleton8 Beeldverhalen Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Erbij Ferdinand Luidsprekers 8 9 9 9 ..11 13-23 ...20 6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met tijde lijk enige regen. Matige tot krach tige westelijke wind en weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De ambassadeur heeft een bezoek ge- bracht aan de premier van Zweden, Tage Erlander, om hem op de hoogte te bren gen van de instructies van Washington De Verenigde Staten zijn verontrust over het toenemend aantal deserteurs, van wie er nu ongeveer 35 in Zweden zijn. De Zweedse regering heeft hun, zonder uitzondering, asiel verleend „uit humani taire overwegingen". Het stelt hen in staat Zweden als basis te gebruiken voor anti-Amerikaanse agitatie. Tijdens een enorme betoging tot steun aan de Vietcong op 21 februari liep de Zweedse minister van Onderwijs en Ker kelijke Zaken, Olof Palme, naast de Noordvietnamese ambassadeur in Mos kou, Ngoeyen Tho Tsjan. In zijn toe spraak stelde Palme Amerika aan de kaak en zei „dat democratie niet verworven kan worden door onderdrukking." In het parlement werden vragen ge steld of het „juist" is dat een lid van het kabinet deelneemt aan demonstraties te gen een bevriend land. De premier ver dedigde Palme en zei dat hij de rede van Palme tevoren had goedgekeurd. Tsjan mocht na besprekingen met Er lander en Nilsson een anti-Amerikaanse propagandatirade voor de pers afsteken in de wandelgangen van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Naast vergaderingen waarop de stop' zetting werd geëist van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam heb ben Zweedse betogers in het openbaar de Amerikaanse vlag verbrand, de glazen plaat van de vitrine aan de Amerikaanse ambassade vernield, de ruiten ingegooid van het Amerikaanse handelscentrum zonneschermen aan de ambtswoning van de Amerikaanse ambassadeur aan repen gesneden en chemische stoffen gespoten op de planten en bloemen op het terrein van de ambassade. perspectieven biedt. Zij adviseerden de leden uit de K.V.P. en de K.V.P.J.G. te treden en zich aan te sluiten bij de radi calen. Vice-voorzitter Ton Crijnen, penningmees ter Gerard Tholen, en enkele leden had den eveneens een advies uitgebracht, vol gens hetwelk het congres zijn vertrouwen zou moeten uitspreken in de mogelijk heid dat op basis van de partijraadre soluties van Arnhem vruchtbare discus sie tussen de verschillende stromingen in de K.V.P. goede perspectieven biedt. Vol gens dit advies dient de K.V.P.J.G. een eigen inbreng te hebben teneinde een consequent vooruitstrevend beleid te ver werkelijken. Over dit advies zei de heer Van Don gen dat de eigen inbreng van de K.V.P. J.G. in de partijraad een farce is ge weest en dat dit wel zo zal blijven „zo lang wij niet in de houding staan voor het partij-establishment". Gezien het feit dat de jongerengroepen voor de keuze staan zich te conformeren of weg te gaan, kunnen zij beter weggaan, aldus de heer Van Dongen. Vice-voorzitter Ton Crijnen was echter van oordeel dat het van groter werkelijk heidszin getuigt binnen het geheel van de partij te trachten zo veel mogelijk wen sen gerealiseerd te krijgen dan zich af te zonderen in een splinterpartij van strikt gelijkgezinden, zoals de groep-Van Don gen voorstaat. Deze groep heeft welbe wust van de mogelijkheid afgezien het beleid van de K.V.P. om te buigen in een vooruitstrevende koers. Vele radicale jon geren hebben dit ingezien en weigeren hen te volgen, aldus de heer Crijnen. Hij meende dat de oorzaak van alle moei lijkheden binnen de K.V.P. moet wor den gezocht in persoonlijke tegenstellin gen. Merleau-Ponty: De geschiedenis van de mensheid is een boeiend avontuur, waarvan echter niet vaststaat of zij het zal overleven. Een politieman rent een vrouwelijke studente na tijdens de demonstraties tegen minister Healey. Deze had voor de Democratische Labourclub van de universiteit een Lezing over de nationale verdediging gehouden. (Van onze correspondent) DEN HAAG Het reisbureau Lissone Lindeman heeft in al haar kantoren in Nederland het inwisselen van Ameri kaanse en Canadese dollars gestaakt. Lis sone is tot deze maatregel overgegaan om risico's van het pond te otlopen. Bij de banken kon men vrijdag deze valuta nog gewoon inwisselen. Een devaluatie van de dollar en een verdere devaluering van het pond zou in grijpende gevolgen hebben voor andere valuta. De vrees vdor een devaluatie vindt zijn afspiegeling in de grote vraag naar goud. In Londen daalde de koers van het pond sterling naar een lager peil dan ooit. In Parijs daalde niet alleen de koers van het pond maar ook van de dollar. Dit al les houdt verband met de twijfel in de Europese pers over het handhaven door Amerika van de goudprijs op 35 dollar per ounce. Op de goudmarkt van Parijs is gistermiddag voor 25,1 miljoen frank goud verhandeld tegen 14,8 miljoen don derdag. In Zürich bereikte de vraag de grootste omvang van het jaar. De Amerikaanse onderminister van Fi nanciën voor monetaire zaken. Frederick L. Deming, heeft overigens in Brussel verklaard dat het „absurd" is te geloven dat de prijs van het goud zal worden ge wijzigd aldus meldt Reuter. „De Verenig de Staten zijn in het geheel niet van plan de goudprijs te veranderen noch iets af te doen van hun toezegging dollars te wisselen tegen goud", zo zei hij in een toespraak tot de Amerikaanse Kamer van Koophandel in België. De Verenigde Staten hebben gisteren bekendgemaakt dat zij bij hel IMF twee honderd miljoen dollar hebben opgenomen in vier Westeuropese valuta's. Het is de eerste Amerikaanse trekking op het I.M.F. sinds december 1966. Het Ameri kaanse ministerie van Financiën maakt bekend dat het bedrag van 200 miljoen dollar gebruikt zal worden voor terugbe taling van kortlopende „swaps' 'die door de Verenigde Staten eind 1967 zijn aan gegaan in het kader van de Amerikaanse steunverlening aan het pond sterling. Op het traject Frankfort-Mannheim zijn gisteren twee passagierstreinen met elkaar in botsing gekomen. Drie van de wagens ontspoorden en kan telden. Bij het ongeluk werden tien mensen zwaar- en 25 lichtgewond. De advocaten van de zes terdoodver- oordeelden hebben verzoekschriften tot gratie gericht aan Clifford Dupont, die door het regime-Smith is benoemd als vertegenwoordiger van koningin Eliza beth in Rhodesië. Ook worden pogingen in Londen gedaan om de levens van de zes te redden. Onze correspondent in Londen meldt dat de Britse regering op het ogenblik de mogelijkheden bestudeert om de sancties tegen Rhodesië te verscherpen. Zij heeft reeds haar afgevaardigde in de Verenig de Naties, lord Caradon, opdracht gege ven er bij de volgende vergadering op aan te dringen de olieblokkade rond Rho desië strenger toe te passen. Welke stappen Londen echter precies wil nemen na de executie van de drie Afrikanen zal pas volgende^ week bekend worden. Dan zal er in het Lagerhuis eon debat plaatshebben over Rhodesië naar aanleiding van een motie, door de rege ring Wilson ingediend. In deze motie wordt Engelands „afschuw" tegenover het optreden van de rebellen-regering van premier Ian Smith De Britse regering is er allerminst van overtuigd dat Smith te goeder trouw is, vooral nu melding wordt gemaakt van nieuwe executies. Ghana heeft verklaard met Engeland samen het bewind vaij Ian Smith in Rho desië met geweld omver te willen wer pen, als de Britse regering om de steun van Ghana zou vragen. (Van onze correspondent) LONDON. De Britse minister van Defensie Dennis Healy is gisteravond het slachtoffer geworden van ongewoon felle studentenonlusten in Cambridge. De minis ter slaagde erin ongedeerd te ontsnappen maar was diep geschokt. De relletjes braken uit, toen de mi nister na een lezing in de universiteit van Cambridge Jiet gebouw verliet. Hoe wel tweehonderd politiemannen een kor don om hem vormden, konden dezen niet Verhinderen dat de studenten dit doorbra ken. Terwijl helmen en stokken door de lucht vlogen dook de minister in een ge reedstaande taxi die probeerde te ver trekken. „De studenten waren door het dolle heen", vertelde later een politieman. „Zij sloe gen met hun vuisten op het dak van de wagen en gooiden eieren en tomaten". Kreten als ,Heil Hitier' en ,Nazi' wa ren niet van de lucht en minister Healy, die aanvankelijk joviaal de studenten had begroet, zat tegen die tijd stilletjes en bleek op de achterbank. ENSCHEDE De politie van En schede heeft de 45-jarige afdelings penningmeester van de r.-k. Bond van Werknemers in de Bouwnijverheid „St. Joseph" aangehouden, die verdacht wordt van verduistering van f 60.000 ten nadele van de bond en de leden. Tot dit bedrag behoren f 30.000 aan vakantiebon nen, de rest is uit de kas genomen. De penningmeester had de leden ge adviseerd de vakantiebonnen door hem te laten verzilveren en het geld op de bank te zetten, zodat ze er ook nog rente van zouden krijgen. Enkele honderden leden hebben aan zijn voorstel gehoor gegeven, maar hij droeg het geld niet aan de bank over, doch stak het in eigen zak. Van het verduisterde geld is niets meer over. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Tot opvolger van de heer J. Bogaards als voorzitter van het in februari opgericht comité „Nederland Vrij" is benoemd mr. W. Boers uit Over- veen. Dit comité zal zoals wij reeds eerder berichtten zaterdagmiddag 16 maart in Den Haag een grote solidari- teitsdemonstratie ten gunste van Amerika houden. ADVERTENTIES Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam voor gemeente Velsen Haarlem, e.o. Lange Nieuwstraat 471 - IJmuiden Telefoon 11166 official dealer Bloemstraat 34 IJmuiden Tel* 142 08

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1