Geef je nooit bloot! VAN DUIVEN EN DRUIVEN v i \ta4 „Ik voel me helemaal niet zo fataal Blond fotomodelletje van Twen waarschuwt: Vitamine C beschermt niet tegen verkoudheid 21 r~ ZATERDAG 9 MAART 1968 Erbij Ingeborg Elzevier Emotioneel wm -A Voor de heren een nieuw smokingoverhemd van nylfrance- popeline met een geborduurd plastron. IN ELKE STAD is meestal wel een grote of kleine poelier te vinden, die duiven verkoopt als kippen. Daarmee bedoel ik, die het normaal vindt om duiven in huis te hebben omdat de klant er naar kan vragen. Er zijn ook wildhandelaren die duiven slechts op bestelling leveren. Voor beider standpunten valt wat te zeggen. De eerste heeft zakelijk een kleine voorsprong, doordat hij onmiddellijk kan le veren. De tweede kan erop bogen, dat hij alleen verse duiven levert. EEN DUIF varieert in prijs van 1,25 tot 1,50. Jonge duiven de beste die er zijn doen ons altijd aarzelen. Moeten we op een halve of op een hele per persoon rekenen? Meestal be sluit ik tot het laatste. En indien uw portemonnaie dat toelaat zou ik u hetzelfde willen advi seren. WANNEER U in Griekenland of in Zuid-Frankrijk zou wonen dan zou u de duiven kunnen vul len met brood en gehakt en ze vervolgens in bladeren van de wijnstok kunnen rollen en ze zo boven een houtvuur kunnen roosteren. Hier ontbreken ech ter de druiveranken en daarom vullen we de duifjes na het schoonmaken met druiven. Laat aan elke vrucht een stukje van het steeltje zitten zodat de in houd niet uit de druif kan lopen. Er gaan er zo'n zes tot acht in. In een kommetje maakt u wat druiven fijn, haalt er de vel len uit (laat de pitjes er rustig in). Dit druivesap gebruikt u straks om de jus af te maken. Wanneer de duiven schoon en gevuld zijn bindt u ze dicht en omwikkelt elke vogel met lap jes vet spek. Bind dat spek vast met dun garen. In de pan smelt u intussen een lepel reuzel en een lepel boter. BRAAD HIERIN de duiven aan alle zijden bruin. Dit duurt ongeveer een half uur. Wanneer het spek loslaat of te donker wordt haalt u het eraf en legt het terzijde. Wanneer de duiven bruin zijn giet u het kommetje druivesap in de pan en vult het eventueel aan met wat witte wijn. Doe dan een deksel op de pan en laat alles een half uur tenminste zachtjes smoren. Hierbij geeft u dobbelsteen- tjes of driehoekjes gebakken brood. Deze maakt u van wit brood, dat u van de korst heot ontdaan. U roostert het brood in een stevige koekepan al of niet met wat boter. U kunt het brood ook knappend bruin bak ken in de frituurpan. Dit duivegerecht smaakt ook goed met rijst. Totale berei dingstijd is ongeveer anderhalf uur. Gaston Gourmet m :4, I Inleiding INGEBORG ELZEVIER (Van onze correspondent) MIDDELBURG Gracieus en charmant stapt de toneelactrice Ingeborg Elzevier het souterrain van de schouwburg in Middelburg binnen. „Hallo, allemaal!" Zij is een spontane jonge vrouw, gekleed naar de laat ste, hippe mode. Haar kleding past goed bij haar rozig uiterlyk en nonchalante bewegingen: een kort jakie van gevlekt veulenbont steekt af op een rok van ruige „In welke kleedkamer zit ik? O ja, ik zie het al, deze!" wollen stof. „EIGENLIJK haat ik interviews, Het is allemaal zo onwerkelijk. Losse flarden worden uit een gesprek gelicht en daardoor worden antwoorden vaak uit hun verband gerukt. En als je zo iets ook nog achteraf leest, dan denk je: neen, dat is helemaal niet waar, zo heb ik dat nooit bedoeld. Het is erg moeilijk om de gedachtengang van een ander mens volkomen te kunnen vol gen en begrijpen." VOORZICHTIG zegt ze op een chau vinistisch getinte vraag: „Het over valt me gewoon om er acuut een ant woord op te geven het ligt er aan. Dat reizen naar plaatsen in de provin cie is zo vervelend. Maar uiteindelijk gaat appreciatie niet om een afstand, die je moet afleggen. Neen", ik geloof toch, dat een optreden in Middelburg of Amsterdam elkaar niet zoveel ont loopt. Het gaat voornamelijk om de sfeer die er hangt. Het werkt pretti ger. 'Je kunt hem niet maken, maar die is er of die is er niet." INGEBORG ELZEVIER is een voor treffelijke maar vooral sterk emotio neel geladen actrice, voor wie een we reld zonder toneel een ondenkbare we reld is. Zij geniet van alles dat maar enigszins naar de toneelkunst neigt. Zelf zegt zij: „Het klinkt misschien erg clichématig, maar voor mij bete kent toneel een levensvervulling. Ik vind toneel fijn om te zien en te spe len. Zonder toneel zou ik niet kunnen leven." „Als ik ergens ben en de kans krijg, dan zal ik niet nalaten om een toneel stuk te gaan zien. Ook in het buiten land heb ik menig theater bezocht. Neem Londen, het gaat er zo gemak kelijk. Vlak bij je hotel pik je 'even een ondergrondse en in een wip ben je er. Elk willekeurig persoon kan je daar vertellen, waar de schouwburg te vinden is. Eerste straat rechts, twee de links. In Den Haag gebeurt het nog wel eens dat men zegt: wat zegt u?". IN TONEELSTUKKEN speelt zij menigmaal de „femme fatale". Heeft Ingeborg enig idee, dat het publiek haar zo ziet? Wat vindt zij er zelf van?". „Ik heb geen flauw idee, waarom. De Haagse Comedie doet bepaald niet aan „type-casting" zoals vaak bij films het geval is. Ik voel me helemaal niet zo fataal. Als enige veronderstelling kan ik aanvoeren, dat het toevallig een paar keer achtereen is voorgeko men dat ik dergelijke rollen heb ge speeld. Verder is het me echt een vol slagen raadsel." De fijnste rol? „De fijnste rol die ik ooit heb vertolkt is het half-krank- zinnige en spastische meisje in het stuk „Marat" van de auteur Peter Weiss". Ondanks de voorliefde voor deze ene rol beweert Ingeborg, dat zij nog nooit met tegenzin een rol heeft (Van onze correspondent) ZE WEEGT nauwelijks honderd pond. Blond, sluik haar hangt rond het kleine wat bleke gezicht. Git zwarte lijnen rondom de lichte ogen. Zwart is ook de kleur van haar jurkje. Verder zwarte nylons en zwarte schoenen met blokhak. ZIEDAAR Lenie Terschegget „ten voeten uit". Twintig jaar en hopend op een carrière als fotomodel en mannequin. Ze staat nog maar op de eerste trede van de ladder naar roem geld en succes. Maar het begin is er. Deze twintigjarige Hilversumse met het Twiggy-achtige silhouet kwam in de belangstelling, nadat een foto van haar een (vierde) prijs won in een fotowedstrijd, die werd uitgeschreven door het Duitse blad Twen.Uit zes duizend inzendingen werd de naaktop- name van de twintigjarige Lenie tot een van de vijf beste gekozen. Al zagen haar ouders weinig heil in een loopbaan van hun dochter als man nequin, Lenie zette het plan dat zij altijd had gehad niet uit haar hoofd. Op 18-jarige leeftijd trok zij weg uit Hilversum. Ze zocht haar geluk in de havenstad Antwerpen. Het duurde ech ter nog tot vorig jaar, voor zij iets bereikte. In een trefpunt voor artistieke jongeren, trof de Hilversumse een fo tograaf, de 29-jarige Gerald Dauphin, die met haar meende te kunnen wer ken. EEN UITGEBREIDE fotoserie die bij veel „kenners" in de smaak viel was er het gevolg van. De eerste, de kas versterkende aanbiedingen kwa men binnen en ook als mannequin werd Lenie uit Hilversum gevraagd. De deel neming aan de fotowedstrijd heeft haar in de belangstelling van een groter pu bliek gebracht. Door de verworven prijs hoopt Lenie naam te kunnen gaan maken als fotomodel. Het liefst voor modebladen. De in Twen gepubliceerde foto is een zoals Lenie zelf vertelt „figura tief naakt". Achteraf zegt ze, dat het dom is geweest om zich bloot te stel len aan het fotografisch oog. Ze heeft er spijt van en ze wil het in de toe komst absoluut niet meer doen. Hoewel i zou moeten geven, enkel en alleen om wille van de publiciteit. „IK BEN een moeilijk stukje mens, een doordrijvertje", zegt Lenie Ter schegget over zichzelf. Ze wil graag zichzelf blijven en niet voor een 'Hol landse Twiggy worden aangezien. Daar om laat ze het blonde haar maar lan ger worden, daarmee duidelijk afwij kend van het kapsel van de geld als water verdienende Engelse van negen tig pond, een van de meest gevraagde foto-modellen van dit moment. OP DE vraag of ze zou willen leven als een getrouwde vrouw die niets met fotografie en modeshows te maken heeft, antwoordt het modelletje in op komst: „Als ik een hele goeie man zou hebben, dan wel. en met kinde ren en een leuk huis.De meeste interesse van het nu in Antwerpen ver blijvende meisje gaat uit naar kleren. Lezen doet ze ook veel. Ze zegt te hopen op een rolletje in de volgende film van vriend Paul Collet, maker van de ge ruchtmakende film „Cash Cash". Col- let zou Lenie al een toezegging hebben gedaan. LENIE MOET WEER weg. De auto van een Belgische vriend komt voor rijden en het Hilversumse meisje stapt snel in. Terug naar Antwerpen. Geen hippe strandkleding, maar lingerie. De jeugdige foundation links is bont als een regenboog. Het broekje is rood met witte zomen en een witte tailleband. Ook de b.h. is rood met wit. De rechter creatie is helgroen met donkerblauw. De kleding onder de kleding is in tien jaar wel veranderd. zij artistiek verantwoorde naaktfoto's niet zo bezwaarlijk vindt. Ze geeft toe, dat er veel geld valt te verdienen voor meisjes, als ze naakt willen poseren. Zij bestrijdt echter de mening die som migen zijn toegedaan dat een model in opkomst zich per se wei eens bloot tuuuijinnnfinnnnnnnnnnnn^nnnnrv? - n gespeeld. Zij voegt er nog aan toe: „Ik zou mijn karakter niet vastom lijnd kunnen omschrijven. Wel weet ik dat" ieder mens zich in zekere mate bewust is van zijn eigen talenten. Ik ook, en die probeer je dan uit te spe len." „NET ALS EEN kunstschilder, die weet precies hoe hij met de kleur blauw in verschillende tinten moet om springen. Op zo'n manier breng je snel ler iets over van je spel. Maar over schat jezelf nooit teveel en probeer je zelf niet te overtroeven door een te zelfbewust optreden. Het pakt dan ver keerd uit. Ik zou het verschrikkelijk vinden, als ik merkte dat ik er naast zat. Tenslotte krijg je een gevoel van aanvaardbare inleving". „Heel sterk beleefde ik dat in het stuk „Sergeant Musgrave's Dance". Ik speelde een meisje dat veel had meegemaakt. Aanvankelijk kies je voor een bepaalde gevoelsrichting. Maar je blijft doorzoeken, net zo lang totdat je alles bij jezelf hebt gevonden om in het karakter van de „gespeel de" persoon te leggen." I f-v't .1 i V-3 "ft lt_üT VELEN GELOVEN DAT vitamine C bescherming kan bieden tegen ver koudheid, zodat men minder vaak ver kouden is en bovendien gelooft men dat het een therapeutisch effect kan hebben waardoor de verkoudheid kor ter duurt. Vitamine C-tabletten en vi tamine C-rijk fruit worden vaak bij wijze van preventie gebruikt, maar ook wanneer zich de eerste verschijn selen van verkoudheid voordoen. Er zijn echter weinig of geen dui delijke bewijzen dat vitamine C bij personen van wie de lichaamsreserve aan dit vitamine niet is uitgeput, enig effect heeft. Weliswaar zijn er vele onderzoekin gen gedaan naar het heilzaam effect van ascorbinezuur op het beloop van de verkoudheid. De beoordeling van dat effect is echter niet eenvoudig omdat verkoudheid over het algemeen een kortdurende ziekte is en het moei lijk is objectieve maatstaven aan te leggen voor het therapeutisch effect. Bovendien is gebleken dat elke wille keurige stof bij de behandeling van verkoudheid een duidelijk suggestie effect heeft, namelijk ook gunstige re sultaten geeft. HOE SUGGESTIEF Het toedienen van een tablet wel is bleek toen aan twee groepen vrijwilligers, die ver kouden waren, werd gezegd of ze ascorbinezuur kregen of niet. In de be handelde groep was de duur van de verkoudheid korter. Een derde groep vrijwilligers werd niets meegedeeld. De duur van de verkoudheid van de genen die ascorbinezuur ontvingen was even lang als bij de groep die niets kreeg. Personen met een vitamine C-ge- brek, door het langdurig gebruik van een onjuiste voeding, reageren wel de gelijk gunstig op een extra-hoeveel- heid ascorbinezuur en bii hen blijkt de duur van de verkoudheid af te nemen bij een extra-dosis vitamine C. VAN DE VELE onderzoekingen die er over het effect van ascorbinezuur op verkoudheid gedaan zijn, is dat van de Engelse medicus Walker en mede werkers belangrijk. Zij toonden door middel van waarnemingen in het la boratorium en waarnemingen bij mens en dier aan, dat ascorbinezuur geen enkel effect heeft op de virussen die de verkoudheid veroorzaken. Bij hun onderzoek had het toevoegen van as corbinezuur geen verhoogde weerstand tegen de virusinfectie bij de cellen van het kweekmedium tot gevolg. Ook toen vrijwilligers en dieren besmet werden met deze virussen werden geen aan wijzingen gevonden voor een algemeen voorbehoedend effect tegen verkoud heid. Alle laboratoriumgegevens toon den bovendien aan dat er geen be schermend effect van het ascorbine zuur tegen verkoudheid uitging.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 21