VAN DAG TOT DAG Kans groot op een Amerikaans tegenoffensief in Vietnam Nog geen beslissing over uitbreiding van troepen Roemenië nog steeds tegen Kernverdrag Busramp in Turkije Mijnramp eist 21 levens ,v Politieke spanningen in Syrië groeien Beroep op Amin el Hafez zonder resultaat gebleven Steun van jongeren voor senator McCarthy A Let op! lis 2 voor lente Rath Doodeheefver NA COMMANDOWISSELING Moeilijkheden in Antwerpse Scheldetunnel Verenigde Staten waarschuwen Israel Poolse studenten in gevecht met politie ''t, commentaar op actuele zaken Vrije huren \U' I ZATERDAG 9 MAART 1968 3 Nederlanders opgesloten Nog geen besluit „Van Ouds 't Roomhuys" ''x (Van onze correspondent) JERUZALEM In Syrië speelt zich, volgens berichten die in Jeruza lem worden ontvangen, een felle machtsstrijd af tussen de links georiënteerde radicalen en de meer gematigden, die van een verdere toe nadering tot Moskou afkerig zijn. (Van onze correspondent) CONCORD (New Hampshire) De lange, grijzende senator uit de Amerikaanse staat Minnesota Eugene McCarthy heeft de knuppel in het democratische hoenderhok gegooid. Hij betwist namelijk opper- politicus Lyndon Johnson de democratische kandidatuur voor het presi dentschap. Een wanhoopsdaad, zeggen velen. Een daad uit rancune, zeggen anderen, die zich herinneren dat McCarthy in 1964 bijna de vice- presidentiële kandidatuur had gekregen maar op het laatste moment door Johnson gepasseerd werd. Een daad uit oprechte overtuiging, aldus zijn aanhangers, die McCarthy's critiek op het Vietnam-beleid delen. Bescheiden Jeugd Bijval Overgehaald amm Het is bijzonder te betreuren dat mi nister Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening volhardt in zijn af wijzende houding tegenover de genuan ceerde critiek op zijn beleid tot vrij making van de huurprijzen in bepaalde gebieden des lands. De vaste Kamercom missie heeft talrijke gefundeerde klachten uit de praktijk aan hem voorgelegd zon der bevredigende antwoorden te krijgen. Protest tegen deze gang van zaken uit de Kamercommissie heeft nu geleid tot een nieuwe verklaring van de minister, waarin hij al evenmin als in zijn Memorie van Antwoord positief reageert op voor beelden van buitensporige huurverho gingen, maar weer verwijst naar de mo gelijkheid dat de kantonrechter ingrijpt en uitstel van woningontruiming beveelt. De bescherming van de huurder tegen over woningeigenaars die de huurliberali- satie niet alleen gebruiken om hun in komsten te verhogen, maar ook om de huurder te dwingen het perceel te ont ruimen, is volgens de vaste Kamercom missie onvoldoende. Voorbeelden uit de praktijk hebben dat uitgewezen. Het gaat er dus niet om dat de huurliberalisatie principieel onaanvaardbaar zou zijn ge bleken, maar dat in incidentele gevallen huurders slachtoffer worden van een toe passing van de huurwetwijziging die niet beantwoordt aan het doel waarmee zij foor de minister is vastgesteld. De opmerking van de minister dat in gebieden, waar kwantitatief een globaal evenwicht op de woningmarkt is ontstaan, de verhuurder bij te hoge eisen automa tisch „het deksel op de neus krijgt", kan alleen gelden indien het evenwicht zo danig is dat alle soorten woningen ruim voorhanden zijn. Maar waar in Nederland is dat het geval? Het gaat namelijk niet alleen om de soort woningen, maar ook om de inkomens van de bewoners. Een groot gezin met laag inkomen moet op de „vrije" markt een goedkoop huis zoe ken, maar komt dan onherroepelijk te recht in de sector van de te kleine huizen. Het is voor huiseigenaren gemakkelijk, grote gezinnen met lage inkomens uit hun huizen te verjagen door de huurprijs op te drijven, om vervolgens de duurdere huizen in huur te geven aan beter ge situeerden. Als het zo was dat in de ge liberaliseerde gebieden een ruim aanbod was van goedkope huizen voor grote ge zinnen, zou de minister gelijk hebben. Hij zou eens het oor te luisteren moeten leg gen bij de mensen die dagelijks met deze soort problemen te maken hebben, na melijk de directeuren van huisvestings bureaus, alvorens hij zijn uitgangspunt van vrijmaking der huren zou doordrijven. De leden van de vaste Kamercommissie hebben hun critiek geput uit de praktijk. De minister blijft bij zijn theorie. Tussen theorie en praktijk vallen de slachtoffers en zij krijgen te weinig bescherming. De parlementaire behandeling heeft geen nieuwe waarborgen tegen misbruiken der huurliberalisatie opgeleverd en daarop is de minister thans nadrukkelijk gewezen. Wanneer de voortgaande liberalisatie van de huurprijzen moet bewijzen dat de woningnood in Nederland langzamerhand wordt overwonnen, dan mag dat toch niet gebeuren ten koste van een bepaalde categorie huurders voor wie zowel in de woningbouw van na de oorlog als in de wettelijke beschermingsmaatregelen la cunes zijn ontstaan. De Kamercommissie zal met de theorieles van minister Schut niet tevreden kunnen zijn, omdat zij heeft geklaagd over het feit dat de les in de praktijk niet in alle opzichten opging. SOFIA (AFP-DPA) Vertegenwoordi gers van de zeven landen, die in Sofia hebben deelgenomen aan de conferentie van de verdragsorganisatie van War schau, hebben hun standpunten tegenover het Amerikaans-Russische ontwerpver drag tegen de verspreiding van kernwa pens tot uitdrukking gebracht. Dit staat te lezen in een slotcommuniqué dat vrij dag is uitgegeven. Over het ontwerpver drag en de kwestie-Vietnam zijn nog ver klaringen uitgegeven, waarvan de eerste echter niet is ondertekend door Roeme nië. „De misdadige handelingen van de Amerikaanse imperialisten, die met wa pengeweld de nationale bevrijdingsbewe ging in Zuid-Vietnam proberen te ver woesten" worden in het communiqué af gekeurd. De conferentie ging akkoord met een verklaring over „de bedreiging van de vrede, die voortkomt uit de ver heviging van de Amerikaanse agressie in Vietnam". De debatten zijn gevoerd in een open hartige en vriendschappelijke sfeer, aldus het communiqué. (Van onze correspondent) BRUSSEL.Er zijn moeilijkheden ontstaan bij het op zijn plaats brengen van het tweede element voor de nieuwe tunnel onder de Schelde in Antwerpen. Bij de werkzaamheden van het laten zin ken van dit element is een Belgische kik vorsman om het leven gekomen. Gisteren bleek dat zich op de reeds in de rivier aangebrachte grindbedding, waarop de drie steunpunten van het tun nelelementen moeten komen te rusten, slib had opgehoopt. Dat moet thans eerst met baggeren worden verwijderd, omdat het tweede element thans hoger ligt dan het eerste. Als gevolg daarvan kan ook de rubberverbinding tussen element één en element twee niet worden aangebracht en konden de ijzeren deuren tussen de twee tunnelstukken niet worden geopend. In het tweede element bevonden zich onder meer twintig Nederlandse technici, die zich plotseling in de positie bevonden dat zij er niet uitkonden. Eerst vannacht hebben zij het element na een verblijf daarin van 24 uur kunnen verlaten. Zij zijn gaan slapen en zullen vanmiddag weer op het werk verschijnen. Naar wij verne men hebben zij niet in gevaar verkeerd er was een voldoende luchttoevoer van boven en zij stonden telefonisch met de bouwers aan de wal in verbinding. ISTANBOEL (AP) Vrijdagavond is op een glibberige verkeersweg nabij de pro vinciale hoofdstad Afyon in westelijk Tur kije een te hard rijdende autobus in een tweehonderd meter diep ravijn gestort. Van de inzittenden voor het grootste deel studenten kwamen 22 personen om het leven en werden er 22 gewond. De vader van een van de ingesloten mijnwerkers hoort het verschrikke lijke nieuws, dat allen zijn omge komen. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben Israel gewaarschuwd zich aan het internationale recht in de be zette Arabische gebieden te houden. Van ingelichte kringen is vernomen dat deze Amerikaanse afkeuring via diplomatieke kanalen is overgebracht. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken gaf in antwoord op vragen te kennen dat het Israëlische le ger de internationale conventie van Genè- ve van 1949 heeft geschonden door vorige week in Jeruzalem huizen op te blazen van Arabieren die verdacht worden van terreur. Hij zei dat volgens het Ameri kaanse standpunt het deel van Jeruzalem dat gedurende de juni-oorlog van vorig jaar veroverd is, „bezet gebied is en als zodanig onderworpen aan de internationa le bepalingen betreffende rechten en ver plichtingen van een bezettende macht". CALUMET, LOUISIANA (AP). Alle 21 mannen, die door brand gevangen za.- ten in de liftschacht van een zoutmijn, zijn gisteren dood gevonden. Reddingsploegen hadden eerst zestien van hen in een tunnel op 914 meter van de schacht gevonden. De overige vijf wer den enige uren later gevonden. De eerste zestien waren gestikt door koolmonoxide. SAIGON (AFP, Reuter ANP) De re organisatie van de bevelvoering aan het noordelijke front in Zuid-Vietnam, waar generaal Westmoreland, de algemene op perbevelhebber, een afzonderlijk hoofd kwartier onder bevel van zijn voormalige stafchef generaal-majoor William Rosson heeft ingesteld, zou wel eens het voorspel van een tegenoffensief kunnen zijn, zo menen waarnemers in Saigon. Deze veronderstelling wordt gesteund door het feit dat over enkele weken de natte moesson voorbij is en de tijd voor grote operaties met zwaar materiaal voor de Amerikanen gunstig wordt. In het nieuwe bevelsgebied is gisteren een hevig gevecht geleverd bij Dong Ha ten zuiden van de gedemilitariseerde zó ne, waar Noordvietnamese eenheden ter sterkte van een bataljon trachtten door te breken. Amerikaanse mariniers en regerings troepen wisten een doorbraak te verijde len. De tegenstander trok terug met ach terlating van 138 doden. Vijftien mari niers sneuvelden en 76 werden gewond terwijl de regeringstroepen „lichte ver liezen" leden. Dong Ha heeft een vlieg veld en een rivierhaven, waar zware gra naten voor de beschieting van Noord-Viet- nam worden aangevoerd. In de delta van de Mekong bij Can Tho hebben de Amerikanen de operatie „Co ronado XI beëindigd, een zuiveringsactie waarbij 39 Amerikanen en 264 Vietcong- soldaten sneuvelden en 196 Amerikanen werden gewond. De Vietcong bleef echter actief. Bij een beschieting van de stad werden vandaag negen burgers gedood en 35 gewond. De Amerikaanse minister van Defensie, Clark Clifford, heeft op een persconferen tie gezegd dat het nog wel enige tijd kan duren voor een besluit wordt genomen over opvoering van de Amerikaanse troe pensterkte in Vietnam. Minister Clifford ontkende slechts als waarnemer" in het Pentagon te zijn be noemd. Hij zei erin te hebben toegestemd aan te blijven zo lang president Johnson dat wenst, zelfs tot en met 20 januari 1973 (het einde van Johnsons nieuwe ambtstermijn als hij dit jaar wordt her kozen). WARSCHAU (Reuter). Ongeveer vier duizend studenten zijn vrijdag zingend naar de universiteit van Warschau getrok ken uit protest tegen de uitsluiting van twee studenten, die geen colleges meer mogen volgen omdat zij deelgenomen hadden aan een betoging tegen het ver bod om een klassiek Pools toneelstuk op te voeren. Het kwam hier en daar tot hevige ge vechten met rond vijfhonderd politieman nen in burger toen de studenten toegela ten wilden worden tot de rector-magni- ficus van de universiteit en schreeuwden „geen studie en geen brood zonder vrij heid". Meer dan 25 studenten zijn gear resteerd. ADVERTENTIE MMMfWMWIMMMMMMMMMIiatMMflfMlMMMMftfMIMIlliMMmMMVIIlil Het gemoderniseerde HOTEL-CAFÉ-RESTAURANT Bloemendaalseweg 271 - Overveen Telefoon 52701 Heeft voor U goed verzorgde menu's en speciale kindermenu's. Sinds 7 maart 1968 onder dezelfde directie als restaurant „de bokke doorns". ADVERTENTIE Nog 2 weken. Dan begint het lieve leventje weer. 't Kwetteren en twin- keleren. 't Uitbotten en bloeien. Dan is 't lente! Wat doet Nü de winter wegsturen! Uit uw huis ban nen! Met stralend nieuw behang in fixa-color kwaliteit. Van Rath Doodeheefver. Uw vakman heeft de nieuwe R&D-Staalboeken 1968 al klaarliggen. Bekijk 'f. Kies het behang van uw stoutste lente dromen. Dan bent u straks 't voor jaar vóór als 't komt. En komen doet het! ifiitrmrti ontwerpers en fabrikanten van behang Het conflict, dat al lang broeide, ver scherpte zich, toen enige weken geleden de chef van de generale staf, generaal Achmed Sueidani, van zijn functie werd ontheven. Hij werd opgevolgd door een officier, die bij de grote massa volkomen onbekend was, maar de gunst genoot van de minister van Defensie Hafez As'ad. Dadelijk nadat hij ambt had aanvaard be gon een actie waarbij niet alleen tussen de twee- en driehonderd links-georiënteer de officieren werden gearresteerd, maar ook een groot aantal leden van de zoge naamde „Arabische nationalisten" en de „Mohammedaanse broederschap". In de boezem van het kabinet manifes teerde de crisis zich in scherpe oppositie van een aantal ministers tegen minister president dr. Jussuf Zayin. Met name de ministers van Arbeid, Binnenlandse Zaken en Onderwijs verzette zich fel tegen het door de premier gevoerde beleid en dron gen er bij hem op aan zijn ambt neer te leggen en genoegen te nemen met een benoeming tot ambassadeur in Moskou. Zayin van zijn kant deed al het mogelij ke zijn tegenstanders te dwingen hun por tefeuille beschikbaar te stellen, maar hij slaagde daar niet in. Om een einde te ma ken aan de politieke verwarring besloot het hoofdbestuur van de grote Ba'at- partij een speciale boodschapper naar Li banon te zenden om de vroegere Syrische president Amin El Hafez die daar in bal lingschap leeft, te verzoeken naar Syrië terug te keren en de leiding van de staats zaken in handen te nemen. Tot dusver is deze poging zonder resultaat gebleven. De Libanese bladen, die met veel ophef van de politieke gebeurtenissen in Syrië melding maken, verwachten dat zich in de naaste toekomst een ernstige botsing zal voordoen tussen de minister van Defensie en de secretaris-generaal van de Syrische Ba'at-partij Salach Jedid, die men de Sy rische Colijn zou kunnen noemen. Dit conflict zou moeten worden gezien tegen de achtergrond van de nederlaag, die het Syrische leger in de zesdaagse oorlog leed. iiiuinnnntvinni Volgens het gewoonlijk goed ingelichte Libanese blad „Al Hiad" zou As'ad bij zijn jongste bezoek aan Cairo door Nas ser en de Jogoslavische president Tito, die toen juist in Egypte vertoefde, zijn overgehaald in te stemmen met een op lossing van het Israelisch-Arabiche con flict door politieke middelen en voorlopig de idee van een nieuwe militaire confron tatie met Israel uit zijn hoofd te zetten. Naar het schijnt heeft deze koerswen- ding geleid tot het ontslag van generaal Sueidani, die van geen regeling van 't con flict met Israel langs vreedzame weg wil de horen en regelrecht op een nieuwe oor log met Israel aanstuurde. Sueidani was bovendien van mening, dat de Syrische nederlaag in eerste aanleg moest worden geweten aan grove nalatig heid bij een aantal commanderende offi cieren en hij stond er dan ook op, dat Damascus het voorbeeld van Cairo zou volgen en de commandanten in kwestie voor een krijgsraad zou dagen. Om tege moet te komen aan diegenen, die hem zelf ook niet voor brandschoon hielden, verklaarde hij zich bereid eveneens voor het gerecht van zijn beleid als opperbevel hebber rekening en verantwoording af te leggen. Hier in New Hampshire moet Mc Carthy zijn eerste vuurproef doorstaan bij de voorverkiezingen van volgende week dinsdag. Ongelukkig voor hem is dat de meeste democraten in deze staat „haviken" zijn en het Vietnam- beleid van de president steunen. Een bof daarentegen is dat New Hampshire vele katholieke kiezers heeft en dat zou katholiek McCarthy die een jaar in een benedictijnenklooster door bracht omdat hij erover dacht mon nik te worden wel eens wat wind in de zeilen kunnen blazen. McCarthy is een aantrekkelijke kan didaat. Hij is intelligent, erudiet, heeft zin voor humor en charme. Maar voor het circus van de Amerikaanse presi dentsverkiezingen mist hij ook een paar belangrijke kwaliteiten. Hij gruwt namelijk van vereenvoudigingen, kan zich niet opvijzelen tot het op schou ders slaan en baby's kussen waarin andere kandidaten zich uitputten en hij mist ten enen male de zelfverzeker de pocherij die bij dit spel hoort. Het is normaal voor een presiden tiële kandidaat in Amerika om te pas en te onpas te zeggen dat er geen twij fel aan kan bestaan of de spreker is de volgende president der Verenigde Staten. Niemand lacht erom, niemand vindt het belachelijk, iedereen ver- gan van af te maken. „Ik spreek daar over in mijn rede morgenavond", zegt hij lauwtjes. door een grote landoorlog in Azië aan te gaan. Democratische kandidaat voor presidentschap, McCarthy. het wacht het. Maar McCarthy is hiervoor te terughoudend. Bescheiden glimlachend, bijna zich verontschuldigend gaat hij op mensen af en zegt rustig „Hallo, ik ben Eugene McCarthy, kandidaat voor het presi dentschap", daarbij blijft het vaak. Stelt iemand een ingewikkelde vraag (zoals: „Wat denkt u nu eigenlijk van Vietnam?") dan probeert hij niet er zich met een fraai klinkende slo- JA, LAUW lijkt het woord dat de man het beste kenmerkt als men hem aan het werk ziet, kleine speechj es hoort geven, handen ziet schudden. Maar misschien is dat ook alleen maar schijn, want tenslotte heeft McCarthy het opgebracht de president uit te da gen, heeft hij de energie gehad een he le campagne op touw te zetten. En als men ziet hoe de jongere generatie op McCarthy reageert, krijgt men toch wel het gevoel dat het iets meer is dan lauwheid, die hem bezielt. Scepticisme en terughoudendheid zijn betere karak teriseringen. De studentengeneratie is vol sympa thie voor McCarthy. Wie hier in New Hampshire een „McCarthy for presi dent" bureau binnenstapt, ziet bijna niets dan twintig jarigen. De langhari- gen, gebaarden en hippie-types over heersen het beeld echter niet (wie er ongewassen of ongekamd uitziet, is welkom voor McCarthy te werken, maar dan binnenkamers) en de hon derden studenten uit Yale, Harvard, Cornell, Radcliffe (waar zijn dochter Mary studeert) die voor McCarthy huis aan huis werven, zien er schoon en keurig uit zoals de propere bewo ners van New Hampshire het graag zien. Het is niet alleen zijn integriteit en intellectualiteit die McCarthy populair hebben gemaakt bij een jongere idea listische generatie, maar bovenal zijn standpunt inzake Vietnam. McCarthy vindt dat Amerika de bombardemen ten op Noord-Vietnam moet stopzetten en een compromis aan de groene ta fel moet proberen te vinden. Het mili taire escalatiebeleid van Johnson noemt hij fataal en hij benadrukt keer op keer dat Johnson niet het beleid van zijn voorgangers heeft voortgezet, maar daarvan juist is afgeweken ZIJN WOORDEN lijken wel in te slaan bij de bevolking van New Hamp shire, die zelf terughoudend en wat koel is. In elk geval lijkt McCarthy's populariteit groeiende in deze staat. Overal trouwens krijgt zijn kandida tuur meer aanhang dan Johnson lief is. In Massachusetts, waar hij geen tegenstander op het kiesbiljet heeft, gaat hij zeker met de gedelegeerden strijken, de steun van de „Americans for Democratic Action" is belangrijk en de hulp van vooraanstaande Ken- nedy-mensen als Richard Goodwin en Arthur Schlesinger en professor Gal- braith is verre van te versmaden. Hier in het koude New Hampshire weet niemand nog hoe McCarthy het er af zal brengen. Zijn aanhangers ho pen op 30 percent van de democrati sche stemmen in realistische momen ten maar praten over één en vijftig percent als er kleine succesj es geboekt zijn. Zelf zegt hij af en toe echt niet te re kenen op de nominatie voor het presi dentschap maar te hopen dat zijn kan didatuur en aanhang resulteren zullen in een matiging van Johnsons Viet- nambeleid. Mocht hij flinke percenta ges van de democratische stemmen in de wacht slepen in staten als Oregon, Wisconsin en Californië (waar voor verkiezingen gehouden worden en waar McCarthy al heeft aangekondigd te zullen kandideren) dan maakt die wellicht nog een kans, al moet men een groot optimist zijn om er in te ge loven. Voorlopig kijkt elke „duif" in Ame rika in elk geval naar New Hamp shire en een goed resultaat daar van de contemplatieve Eugene McCarthy zou de anti-Vietnam-machine opeens in een hogere versnelling doen draaien. Inez. De hoofdredacteur van het Portu gese avondblad „A Republica", Artur Inez, is op 69-jarige leeftijd overleden. Hij was een militant aanhanger van de liberaal-republikeinse oppositie. Franceschetti. De beroemde oogspecia list prof. Adolphe Franceschetti is in de ouderdom van 71 jaar te Genève leden. Hij is voorzitter geweest van de Zwitserse academie van genees kunde. Opvolger kardinaal Spellman. Paus Pau- lus heeft mgr. Terence James Cooke benoemd tot aartsbisschop van New York, als opvolger van de onlangs over leden kardinaal Spellman. Studenten in gevecht. 157 Studenten in Tokio zijn gearresteerd bij gewelddadi ge botsingen met de politie bij de ope ning van het Amerikaanse leger hos pitaal in Oji ten noorden van Tokio. Er werden 72 politiemannen gewond, van wie drie ernstig. Burgerrechten. De Amerikaanse senaat heeft met 61 tegen 19 stemmen de laat ste amendementen aangenomen op de nieuwe wet betreffende de burgerrech ten, die negers meer bescherming biedt en discriminatie bij de verkoop en ver huur van woonruimte verbiedt. Tegen nazisme en apartheid. De VN- commissie voor de rechten van de mens heeft met 24 stemmen voor, geen tegen en vier onthoudingen (Amerika, Nieuw- Zeeland, Italië en Engeland) een resolu tie aangenomen, waarin een beroep op alle landen wordt gedaan nazisme, apartheid en andere ideologieën „geba seerd op terreur en raciale onverdraag zaamheid" te doen verdwijnen. Vliegtuig neergestort. Een vliegtuig van Air Manila is op een vlucht van de Zui delijke Philippijnen naar Manilla neer gestort. Alle veertien inzittenden zijn omgekomen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3