Vier demonstranten in Haarlem aangehouden Charges bij het politiebureau Ondanks protest en verzoeken om gratie WEER TWEE NEGERS IN RHODESIË OPGEHANGEN HET WEER PAUS NAAR MOSKOU Rockefeller vóór Nixon W estmoreland wil 206.000 man extra morris Prof. Oud ernstig ziek BVD verdenkt Dutschke Visexpeditie mislukt Ook Kamerlid geverbaliseerd Gratie in negen gevallen Rebellie in een Amerikaanse gevangenis Voor 4500,- uit stationsvitrine gestolen Generaal Ailleret verongelukt Eerherstel voor Jan Masaryk Superslagerij DE IJM0ND 58e JAARGANG NUMMER 109 MAANDAG 11 MAART 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1,— per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Sancties Wind en regen Zie verder pagina 4 Joegoslavisch blad Beroep van paus Opinieonderzoek Zie verder pagina 7 Vietnam-politiek van VS door Amerikaanse bladen gekritiseerd Vliegtuig tegen berg Suède~Nappajasjes 0\ Het woord is aan Medeplichtigheid aan bomaanslagen - volgens Duits blad 'T ZANDBERGEN Uw slager [Jest,. Dinsdag-aanbieding KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310 IJmuider Courant mmziïm, (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Tijdens de zaterdagmid dag gehouden protestactie tegen het niet vervolgen van de Groningse hoogleraar professor dr. B. Delfgaauw wegens zijn uitspraak over Johnson en tegen de vol gens de organisatoren van deze actie daaruit voortvloeiende rechtsongelijkheid in ons land, zijn op de Dreef vier demon stranten, onder wie drs. J. J. Voogd, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de raadsfractie van de P.v.d.A. in Haar lem en de heer W. van der Vaart, even eens raadslid van de P.v.d.A., door de politie aangehouden. Zij werden in een arrestantenwagen naar het politiebureau aan de Smedestraat gevoerd, waar pro ces-verbaal tegen hen werd opgemaakt volgens het dragen van een pamflet waar op onder meer de naam Johnson en het woord „oorlogsmisdadiger" voorkwam. Nadat een stille optocht die overigens niet zo stil verliep als de organisatoren wel hadden gewild bij de „Sprekers- hoek" op de hoek van de Paviljoenslaan en de Dreef was ontbonden, togen onge veer dertig, voornamelijk links georiën- Drs. J. J. Voogd stapt uit het po litiebureau aan de Smedestraat. Het verhoor en het opmaken van een proces-verbaal had anderhalf uur in beslag genomen. Hij zei uiterst cor rect te zijn behandeld. SALISBURY (Reuter) Vanoch tend zijn in de gevangenis van de Rhodesische hoofdstad Salisbury twee negers terechtgesteld, ondanks vele protesten en verzoeken om gratie uit het buitenland. De twee die nu zijn terechtgesteld zijn Takauraye Here- miah en Francis Chirisa. Zij waren ter dood veroordeeld wegens het ver moorden van een stamhoofd. In een officiële verklaring is meege deeld dat negen andere ter dood veroor deelden gratie hebben gekregen. Vier negers waarvan verwacht werd dat zij vanochtend ook zouden worden gehangen, waren veroordeeld wegens bomaanslagen op treinen en gebouwen. Wat deze vier mannen betreft heeft de Rhodesische regering meegedeeld dat hun gevallen nog in studie zijn. Zij maken geen deel uit van de negen die gratie hebben gekregen. Voor deze negen negers is de doodstraf omgezet in gevangenis straf. Er zitten nog 113 negers in de Rho desische gevangenissen in afwachting van executie. Terwijl men in Rhodesië voorbereidin gen trof voor deze terechtstelling aldus onze correspondent in Londen bestudeer de de Britse regering vanmorgen zorgvul dig een nieuwe politiek tegenover het rebellen-regime van de Rhodesische eerste minister Ian Smith. Men was hiertoe genoodzaakt na de executie van drie Afrikanen vorige week, die gratie hadden gekregen van koningin Elizabeth. Welke maatregelen Londen overweegt te nemen bleek dit weekeinde uit de woorden van een der leiders van de oppositie, Duncan Sandys. Hij vertelde op een vergadering van jonge conservatie ven, dat de regering „enige tijd geleden in het geheim heeft beloofd strengere sancties tegen Rhodesië te zullen toepas sen". Dit houdt volgens Sandys onder andere Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving ....4, 5 Radi o en tv 7 Kunst 7 Sport 9 t/m 13 Feuilleton 14 Beeldverhalen 14 Aangestipt 14 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatrelijk wat regen of enke le buien. Matige tot krachtige wind tussen noordwest en noord. Wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. teerde, jongeren uit Amsterdam naar het politiebureau om van hun solidariteit met de vier aangehouden demonstranten te getuigen en tevens hun vrijlating te eisen. Zij werden uiteindelijk door charges van politie te paard uiteen gejaagd. Een van de betogers liep daarbij een verwonding aan zijn voet op. Zaterdagmorgen heeft wethouder D. J. A. Geluk, in zijn kwaliteit van loco-bur gemeester, in aanwezigheid van commis saris van politie I. B. Brauckmann, met de organisatoren onder wie ook drs. J. J. Voogd en de heer W. van der Vaart besprekingen gevoerd over deze protestactie. Hun werd meegedeeld, dat op last van de officier van Justitie zou worden ingegrepen, indien pamfletten met het opschrift „Johnson oorlogsmisda diger" in de optocht zouden worden mee gevoerd. SALEM, OREGON, (Reuter). In de staatsgevangenis in Salem, Oregon, is een opstand uitgebroken. Ontevreden gevan genen hebben enkele branden gesticht en bewakers aangevallen. Zeker zes bewa kers zijn gewond. Twintig bewakers en ander personeel zijn door de gevangenen ingesloten. Ver moedelijk worden vijf leden van het ge vangenispersoneel als gijzelaar vastge houden. Het beleid in deze gevangenis is on langs sterk gecritiseerd. Er zouden wapens en verdovende middelen in de cellen zijn aangetroffen. De laatste tijd hebben drie gevangenen zelfmoord gepleegd. Drs. J. J. Voogd in het midden en de heer W. van der Vaart rechts liepen vooraan in de stoet. Even later zouden zij door de politie worden aangehouden. BELGRADO (AP) Het Joegoslavi sche dagblad „Politika" beeft zondag in stellige termen beweerd dat paus Paulus VI deze zomer een bezoek aan de Sovjet- Unie zal brengen. Het gezaghebbende blad schrijft dat het bezoek nog niet officieel is aangekondigd omdat het nauwgezette politieke, diploma tieke en psychologische voorbereidingen eist. Tot het komende bezoek is volgens „Po litika" besloten tijdens het bezoek van de Russische president Nikolaj Podgorny aan het vaticaan. De protocolaire moeilijkheden tengevol ge van het feit dat de Sovjet-Unie en het Vaticaan geen diplomatieke betrekkingen onderhouden zullen worden omzeild door het bezoek van de paus officieel op uit nodiging van de Russische patriarch Alexej te doen plaatsvinden. Niet-officieel kan hij dan het Kremlin bezoeken zoals ook Podgorny officieel een bezoek aan Ita lië bracht, en niet-officieel naar het Vati caan ging. Volgens „Politika" worden in de Sovjet Unie momenteel speciale bijeenkomsten van de afdelingen van de communistische partij gehouden waarop de nieuwe koers van het centrale comité met betrekking tot de room-katholieke kerk wordt uiteen gezet. In Rome was geen bevestiging te krij gen van het artikel in de „Politika". in, dat telefoonverbindingen met Rhodesië zullen worden verbroken. Ook zal schrif telijk contact vrijwel onmogelijk worden. Tenslotte wil de Britse regering proberen Rhodesiërs, die Britse paspoorten bezit ten, het reizen buiten hun land zeer moei lijk te maken. De Veiligheidsraad komt waarschijnlijk deze week bijeen om de toestand in Rho desië te bespreken. Inmiddels deed de paus op zeer onge bruikelijke wijze een beroep op Rhodesië om het leven van de zes negers, die van daag geëxecuteerd zouden worden, te spa ren. Hij schreef in een brief aan de aarts bisschop van Salisbury, Markall, dat hij „zeer geleden had onder de executie van de drie Afrikaners vorige week". PORTLAND (AP) Als de voorverkie zingen voor het Amerikaanse president schap vandaag in Oregon gehouden zou den zijn, dan zouden volgens opiniepeilin gen Rockefeller veertig percent, Nixon 36 percent en Reagan tien percent van de republikeinse stemmen hebben gekregen. Recente opinie-onderzoeken hebben vrij wel dezelfde cijfers gepubliceerd. Onze correspondent in Washington geeft op pagina S in een laatste artikel over de voorverkiezingen in New Hampshire, die morgen worden gehouden, een be schouwing over de positie van Richard Nixon. NEW YORK. (AFP en AP Generaal William Westmoreland heeft gevraagd 206.000 Amerikaanse militairen naar Zuid Vietnam te zenden ter versterking van de meer dan 500.000 Amerikanen die daar al zijn. Zijn verzoek heeft geleid tot een hoog lopende discussies binnen de Amerikaanse regering, aldus meldde het dagblad „New York Times" gisteren. Westmoreland, verklaarde gisteren dat in de komende maanden op „zeer, zeer zware gevechten" gerekend moet wor den in de 2 noordelijke provincies Thoe Thien en Quang Tri die aan de gedemili tariseerde zone tussen Noord- en Zuid- Vietnam grenzen. Uit een recente opinie-peiling in heel Amerika blijkt dat momenteel meer Ame rikanen dan ooit van mening zijn dat het een vergissing is dat Amerika militair betrokken is geraakt in Vietnam. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Uit een vitrine in de westelijke voetgangerstunnel van 't Haar lems station is in de afgelopen nacht voor ongeveer ƒ4500 aan gouden, zilver en en kristallen voorwerpen gestolen. De inbraak werd vanochtend door spoor- wegemployé's ontdekt. De vitrine is ge pacht door een juwelier in de Anegang. De spoorwegrecherche stelt een onder zoek in. De glazen ruit van de vitrine kon vrij gemakkelijk weggeschoven worden. NEW YORK, (Reuter en AFP). Het Amerikaanse dagblad „New York Times" vindt dat het hoog tijd wordt dat presi dent Johnson zijn „bankroete politiek" van oorlogsuitbreidingen in Vietnam op geeft. Deze politiek is, naar het blad van daag in een hoofdartikel opmerkt „doel loos" gebleken. Het Amerikaanse weekblad „News week" schrijft in een hoofdartikel dat de Amerikaanse regering moet erkennen dat ze in Vietnam is vastgelopen en onderhan delingen moet beginnen. Het gebeurt hoogst zelden dat „News week" zijn karakter van zuiver informa tieblad laat varen om stelling te nemen in een of andere kwestie. (Van onze correspondent) PARIJS. Frankrijks hoogste militair de chef van de staf generaal Charles Ailleret, heeft het leven verloren toen zaterdag om tien uur bij het eiland Reu nion het Franse lijntoestel waarin hij zat, vijf kilometer van het vliegveld en ver moedelijk door een foutieve manoevre van de piloot tegen een berg te pletter vloog. Op de stewardess na, die levensgevaar lijke verwondingen opliep, waren alle twintig inzittenden dood. Onder de slachtoffers bevonden zich ook de echtgenote en de twintigjarige dochter van de generaal, alsmede vier leden van zijn staf, onder wie nog een generaal. Generaal Ailleret gold als een der knapste koppen van het Franse leger. Hij was de belangrijkste theoreticus en de vader van het Franse atoomwapen en te vens de ontwerper van een nieuwe stra tegie, waarbij de hele wereld als poten tieel slagveld werd beschouwd. Jan Masaryk is in Tsjechoslowakije in ere hersteld. Duizenden studenten hebben gisteren een stille tocht ge maakt naar zijn graf. Meer over de ontwikkelingen in Tsjechoslowakije, waar wordt aangedrongen op het ontslag van Novotny en waar de schrijver Mnacko weer welkom is, vindt u op pagina 3. ADVERTENTIES Barteljorisstraai Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam Plinius Major: Wij zouden ons moeten schamen over het feit dat alle schepselen weten wat tot hun eigen heil strekt, behalve de mens. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De 81-jarige prof. mr. P. J. Oud is ernstig ziek. Hij is eind vori ge week opgenomen in het Havenzieken huis voor een operatie wegens moeilijkhe den in de bloedsomloop. Hierbij is als complicatie longontsteking opgetreden. Al enige tijd circuleerden geruchten dat hij ernstig ziek was. Toch verscheen hij op de Nieuwjaarsreceptie van de Rotter damse burgemeester. Prof. Oud heeft een belangrijke rol ge speeld in de Nederlandse politiek. Hij was minister, burgemeester van Rotterdam en hoogleraar. Sinds 9 november 1963 is hij minister van Staat. (Van onze correspondent) BONN. Rudi Dutschke, de leider van de links-radicale „Socialistische Deutsche Studentenbund", wordt er door de Neder landse Binnenlandse Veiligheids Dienst van verdacht, een rol te hebben gespeeld bij de bomaanslagen die op 3 maart zijn gepleegd tegen de ambassades van Spanje, Portugal en Griekenland in Den Haag. Dit meldt althans het blad „Frankfurter Rundschau". De BVD zou de regering in Bonn hebben gevraagd te willen onder zoeken in hoeverre Dutschke is betrokken bij de illegale „1 mei-groep", die de aan slagen pleegde en waarvan in Nederland zou worden verondersteld dat zij haar hoofdkwartier heeft in West-Duitsland. Een zusterorganisatie van de 1 mei-groep met Spaanse en Portugese immigran ten in haar gelederen zou in België zijn gevestigd. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De eerste van twee ex pedities in het kader van de experimen tele visserij in een gebied dat wordt om sloten door de 62ste en 69ste breedte graden noord en de 3de en 15de lengte graden oost is mislukt. Stormachtig weer heeft de visserij in genoemd gebied nagenoeg onmogelijk ge maakt. Ook de Noorse haringvisserij heeft geen succes geboekt. Vanmiddag is de tweede expeditie van Scheveningen en IJmuiden uit gestart. Deze tweede expeditie bestaat, evenals de eerste, uit drie vaartuigen. Het experiment is opgezet om te trach ten de schroom weg te nemen welke bij Nederlandse vissers bestaat om boven de 62ste graad noorderbreedte te opereren en ook om na te gaan of voor de daar voor komende haringsoort, die groter is dan de haring, waarop gebruikelijk wordt ge vist, hier een markt is. Het betreft hier proeven ten behoeve van het zogenoemde Atlanto Scandische haringproject. De tweede expeditie is samengesteld uit de SCH 6, KW 15 en IJM 57 en zal, evenals de eerste, maximaal drie weken duren. ADVERTENTIES Tot en met donderdag a.s. 250 gram supermalse PAARDEBIEFSTUK 2,25 500 gram magere PAARDEBIEFLAPPEN 2,98 500 gram PAARDELAPPEN doorregen 1,98 zeer geschikt voor hachée. N. Res Plein 1945 no. 53 IJmuiden 500 gram doorregen varkenslappen 1.68 250 gram gemalen biefstuk 1.48 4 slavinken 98 ct.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1