WONINGTEKORT SCHULD VAN ILLEGALE HUISVESTING Woonboten: krotten van de toekomst Straffe toepassing reglement Aalsmeer legt woonarken aan **22$ s hI/MW 1 Voor invalidenwagentjes ontbreken verkeersregels .f& Haarlemmermeer is een grote trekpleister Lacune in de wetgeving Door ongelukken elk jaar meer gehandicapten II r i j i DINSDAG 12 MAART 1968 7 Vele gemeentebesturen zien illegale bewoning, wanneer deze geen hinderlijke vormen aanneemt, vaak door de vingers. Anders echter ligt het bij gemeenten, die het voor een groot deel van natuurschoon moeten hebben of die het uit oogpunt van de volksgezondheid niet langer kunnen tolereren, dat bouwsels van allerlei soort hun schone water verontreinigen. In enkele gevallen is het tot een uitbarsting gekomen. Twee jaar geleden werden door de politie in Aalsmeer drie „illegale" woonschepen van gas, licht en water afgesloten en naar een plaats ge sleept, waar verbinding met de wal onmogelijk was. De bewoners van de nog vrij nieuwe schepen hebben het daar enkele dagen uitgehouden en moesten toen de wijk nemen. Zm "fr Ongewassen ilHilt? i* W atervervuiling •jgPE i «N» "fr Advertenties j Kort nieuws IN ONAFZIENBARE RIJEN, overal in Nederland waar water is, liggen ze aaneengeschaard: soms zijn het fraaie „kasteeltjes op het water", dikwijls echter niet meer dan krotachtige bouwseltjes, die nauwelijks comfortabeler zijn dan een doorsnee hondehok. In het algemeen vormen de woonschepen, of waf daarvoor dan ook mag doorgaan, een ontsierend element in het natuurschoon van het waterland. Een element echter, dat voorlopig niet weg te denken valt, aangezien het woningtekort de eerstkomende jaren om een oplossing blijft vragen. Noodgedwongen nemen vele trouwlus tigen en jonge gezinnen hun toevlucht tot huisjes op het water, er niet aan denkend, wat de consequenties hiervan zijn. In vele gevallen kopen zij voor veel geld een ark met ligplaats, niet beseffend dat zij er daar mee nog niet zijn. Voor legale bewoning van een „waterwoning" zijn namelijk niet minder dan vier ver gunningen vereist en aangezien de scheepsbewoning de overheid uit de hand dreigt te lopen, wordt het toe zicht verscherpt. De ellende die hieruit voortvloeit, heeft al menig jong gezin, dat voor een hoge prijs een woonboot had bemachtigd, aan de rand van de wanhoop gebracht. i Het reglement op de woonschepen wordt drastisch toegepast. In Loenen aan de Vecht werd enkele dagen geleden door de gemeenteraad besloten een „straf- haven" voor clandestiene schepen in te richten. Hier is plaats voor vijftig arken, die vanuit de gehele provincie naar deze dode arm in de Vecht zullen worden gesleept, dit op gezag van het provinciale bestuur van Utrecht, die deze straffe maatregel heeft afgekondigd. .>;V - v ,Nv •>- vViïi um.f mi 1 Overal in den lande, maar vooral in het westen, vormt de toeneming van het aantal woonschepen een onvoor stelbaar groot probleem. Met name de gemeente Haarlemmermeer worstelt hiermee. De uitgestrekte Haarlemmer meerpolder, met zijn vele dorpen en buurtschappen, en doorsneden met kilometerslange vaarten, sloten en tochten, wordt omsloten door een ringvaart, die een grote trekpleister vormt voor bezitters van woon schepen. Deze ringvaart volgend, stuit men op vele plaatsen op een samenklonte ring van arken van allerlei aard. Men vindt er ware villaatjes met soms drie verdiepingen, maar over het algemeen wordt het beeld beheerst door krake- mikkige bootjes, die een doorn zijn in het oog van de gemeente en die voor namelijk door „illegalen" worden be woond. Complete „woonschip-dorpen" ziet men bij Aalsmeer, aan de rand van Heemstede, bij Haarlemmeriiede en Spaarnwoude, bij Vijfhuizen en vooral bij Zwanenburg. Haarlemmermeer telt in totaal on geveer 150 woonschepen. Daarvan hebben er 53 een clandestiene lig plaats. Het probleem spitst zich in deze gemeente toe in Zwanenburg, waar in de ringvaart, ter hoogte van de Zwanenburgerdijk, de schepen een lint vormen vanaf de Phoenix-fabriek tot vlak bij de Haarlemse gemeente grens. Hier was door het gemeente- t bestuur van Haarlemmermeer een offi ciële ligplaats aangewezen. Er liggen echter aanmerkelijk meer schepen dan is toegestaan. De last, veroorzaakt door vele, hef landschap ontsierende boten, neemt hier hand over hand toe, on danks de vele processen-verbaal, het herhaaldelijk afsluiten van water en licht en de vele waarschuwingen van gemeentewege, waarschuwingen, die steeds luider klinken en die hebben geresulteerd in een maatregel, die, hoe wel niet zo afdoend als in Aalsmeer, de illegale bewoners het leven vrijwel onmogelijk maakte. Vorig jaar, tegen Kerstmis, werd hier de waterleiding van een aantal clandestiene schepen afgesloten. Lei den was in last: ongewassen brachten de bewoners de kerstdagen door. Ge lukkig liet de gemeente de gas- en elektriciteitsaansluiting ongemoeid, zo dat althans het kerstmaal kon worden klaargestoomd. Later werd wat water bij de wijn gedaan. Aan de wal bracht men een kraan aan, die door de be woners gezamenlijk mocht worden gebruikt, zodat men nu toch van water is voorzien. Enkele dagen geleden zijn door het gemeentebestuur van Haar lemmermeer 18 clandestiene woon schepen bij Zwanenburg gelegaliseerd, zodat er nu nog 35 „illegaal" liggen. De narigheid van het wonen op het water zonder de vereiste vergun ningen kan door de aspirant-kopers van woonschepen dikwijls worden voorkomen, hoewel het de laatste tijd zeer moeilijk is om aan de papieren te komen. Degenen die een ark willen bewoners hebben in de eerste plaats i li§«i sCM een vergunning nodig, afgegeven door de commissaris der koningin in de pro vincie waar men ligt. Op die vergun ning wordt dan onder meer vermeld met hoeveel personen men „in het schip zit", met andere woorden: hoe groot het aantal' mensen is, dat in de woonboot mag verblijven. Op een schip van 10 bij 15 meter mogen volgens deze vergunning bijvoorbeeld 15 men sen wonen. Als men dit papiertje ein delijk te pakken heeft, wil dit nog niet zeggen, dat zomaar een ligplaats mag worden gekozen. Hiervoor is weer een andere vergunning nodig, namelijk die van de eigenaar van het land, waaraan men de ark wil verankeren. Dit kan land zijn van de provincie, van de gemeenten of van de Dienst Do meinen en in de regel worden deze vergunningen slechts moeizaam afge geven. In de provincie Noord-Holland bij voorbeeld is enkele jaren geleden een verordening op het landschapsschoon afgekondigd, waarin onder meer ver boden werd ligplaats in te nemen zon der vergunning van de provincie. En ook de gemeenten kennen de verordé- Ook dit kan gebeuren. Wanneer aan de vele waarschuwingen geen gevolg wordt gegeven, kan de gemeente overgaan tot het wegslepen van de clandestiene woonboten, zoals dat twee jaar geleden in Aalsmeer ge beurde. ,.,.y.....r.v.:.v SV-, Schrille tegenstellingen uit de krant: aantrekkelijke advertenties en som bere nieuwskoppen. ning op woonschepen, waardoor het mogelijk is op te treden tegen clan destiene arkbewoners. Om het geheel te completeren is onlangs ook het Hoogheemraadschap Rijnland in de rij der vergunninggevers toegetreden. Het is namelijk gebleken, dat een der oor zaken van de oppervlakte watervervui ling wordt gevormd door de bewoners van woonschepen. Veel vuil en afval wordt zonder meer over boord gegooid, dit tot grote vreugde van ratten en ander onge dierte. Ook dit Hoogheemraadschap heeft nu de bevoegdheid om schepen, die een clandestiene ligplaats hebben ingenomen, uit Rijnlands boezemwater te verwijderen. Illegale bewoning komt dikwijls voor, nadat een „legale" eigenaar van een woonschip een huis aan de wal heeft gekocht en zijn ark te koop aan biedt. In de regel komen daar kopers uit andere gemeenten op af en deze krijgen dan geen vergunning van het bestuur van de gemeente, waarin het schip ligplaats heeft. Trekt men er dan toch in, dan kan de gemeente de nieuwe kopers op straat zetten. Dit gebeurt in een enkel geval dan ook. Ondanks dit alles staan er elke dag in de dagbladen een keur van adver tenties van boten- en arkenbouwers, die steeds meer woonschepen te koop aanbieden en er in vele gevallen zelfs bij vermelden, dat een ligplaats wordt gegarandeerd, terwijl door de gemeen ten geen vergunningen kunnen wor den afgegeven aan hen, die in deze plaatsen niets te maken hebben. Ge dreven door de schrikbarende woning nood komen velen ertae zich een ark aan te schaffen. Dikwijls worden alle spaarcentjes in een dergelijke aankoop gestoken. Dat degenen, die een woon boot kopen niet de meest draagkrach- tigen zijn, ziet men wel aan de meeste schepen in de ringvaart. In vele ge vallen een armelijke troep met oude rommel bij voordeur of steiger, in feite een aanfluiting van de in ons land heersende welvaart. Een schilderachtige verzameling oude auto's en karkassen staan op de walkant te verroesten, stapels oud hout en ander bouwafval wordt regel matig aangetroffen. Ook hiertegen treedt de gemeente Haarlemmermeer de laatste tijd stringenter op. Elk jaar, tegen de lente, wordt door deze ge meente controle uitgeoefend. Worden er wrakken aangetroffen dan worden de eigenaars hiervan aangeschreven, dat de rommel dient te worden ver wijderd. Gebeurt dit niet, dan haalt de Dienst Openbare Werken de kar kassen weg, op kosten van de eige naars. Het onderhoud van de woonschepen vormt ook een probleem. vVanneer dit niet de voortdurende zorg van de eige naar heeft, begint het uiterlijk er zeer snel minder aantrekkelijk uit te zien. Een oud schip opknappen gaat de pet van velen te boven. Men neemt in een dergelijk geval liever een paar oude deuren of raamkozijnen en timmert Een eindeloze rij woonschepen in de waterleiding van een aantal „ille- ringvaart bij Zwanenburg in de gale" arken op last van hel ge- Haarlemmermeer. Hier werd de meentebestuur afgesloten. mm die met wat roestige spijkers tegen de rotte plek. Dat men dan het aanzien van de ge meente naar beneden haalt, telt men niet en op die manier verpauperen langzamerhand de rijen woonschepen. Zo bouwt men dan aan de krotten wijken van de toekomst. Geen plezierig beeld, maar zolang de woningbouw niet voorziet in woningen, die ook voor de geringere beurs betaalbaar blij ken te zijn, zolang zullen de proble men van de woonschepen de gemeen tebestuurderen nog vele slapeloze nachten bezorgen. JAN DE SWART Ook het Hoogheemraadschap Rijn land moet de laatste tijd worden ingeschakeld om een legale ligplaats te verkrijgen. Door kou overleden. Op een terrein aan de Handelskade is het stoffelijk over schot van een 66-jarige zwerver gevon den. De man had op het terrein een primitief onderkomen gemaakt in een gebouwtje dat vroeger als doucheruim te dienst deed. Waarschijnlijk is hij door de kou bevangen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Zelfs de man, die met een koe aan een touw door een drukke stad loopt, wordt geacht te weten hoe hij zich in het verkeer moet gedragen. De in valide in zijn aangepaste voertuigje weet dat meestal niet. De geleider van de koe kan voor elke voorkomende situatie het Wegenverkeersreglement naslaan. Mag hij op de stoep lopen, mag h\j op de „zebra" oversteken? Kandidaten voor het rij-exa- men kennen de situatie koe-geleider uit spitse vraagjes op het theoretische exa men. Maar er is op dat examen nog nooit een vraag gesteld over de positie van de gehandicapte weggebruiker. Elk jaar neemt, hoofdzakelijk ten ge volge van ernstige auto-ongelukken, het aantal invaliden in ons land toe. Elk jaar zijn er meer gehandicapten die in een rol stoel naar buiten gaan. Het is nu zover, dat deskundigen hebben geconstateerd, dat de verkeerswetgeving onvolledig is op het punt van gehandicapte weggebruikers. Er wordt thans een onderzoek ingesteld in hoeverre de verkeerswetgeving hiervoor moet worden aangevuld of gewijzigd. Hoeveel gehandicapten zijn er in Neder land? Hoeveel mensen rijden in gemotori seerde rolstoelen of elektrisch voortbewo gen eigen bouwsels? Hoeveel keer per jaar wordt een invalide geverbaliseerd? Hoe vaak is hij betrokken bij een ver keersongeval? „We weten het niet", zegt de heer Th. K. Molenaar, hoofd van het bureau „Stich ting Technische Voorlichting ten behoeve van Lichamelijke Gehandicapten" in Den Haag. „Het wemelt in Nederland van de statistieken, maar over invaliden hebben wij vrijwel geen enkel cijfer. We weten alleen dat deze groep mensen jaarlijks toeneemt". Het probleem „De gehandicapte in het verkeer" bestaat hoofdzakelijk uit vraag tekens. Bekend is dat ruim drie percent van de Nederlandse bevolking lichamelijk gehandicapt is. Een deel daarvan rijdt in een rolstoel of invalidenwagen. En een deel daarvan komt ook werkelijk buiten in dat voertuig". Het zal bijzonder moeilijk worden een uniforme regeling te ontwerpen voor al le invalide weggebruikers. Er rijden in Nederland ruim zestig verschillende typen gemotoriseerde invalidenwagens. De be kendste zijn driewielers, rolstoelen met een bromfietsmotor en wagentjes met een elektromotor. Deze laatste soort vormt een probleem apart. Volgens de wet wordt de elektro motor in het verkeer gelijkgesteld met verbrandingsmotoren in de klasse van 50 tot 250 cc. De rolstoel zou dus moeten worden uitgerust met richtingaanwijzers en deugdelijke remmen. De bestuurder zou in het bezit dienen te zijn van een rijbewijs of in elk geval ontheffing van het rijbewijs moeten aanvragen. Dat geldt dan ook voor de invalide die een huisrolstoel heeft met een elektromotortje Ook deze zou aan alle bepalingen moeten voldoen als hij bijvoorbeeld naar een parkje wil, slechts 500 meter verderop in zijn straat. Op het ogenblik mengt de gehandi capte zich in het verkeer bij de gratie van plaatselijke politie-autoriteiten, soms gesteund door gemeentelijke ontheffingen. „Als wij de gehandicapten volledig gaan integreren in het verkeer", aldus de heer Molenaar, „is dat afgelopen. Dan kan geen enkele politieagent meer iets oog luikend toelaten, vooral niet als er een ongeluk zou gebeuren. Het gevolg is dan, dat voor een aantal van deze invaliden de situatie nog veel slechter wordt. Men kan gemeentelijk geen ontheffing geven voor iets dat niet aan wettelijke eisen vol doet. Maar als er niets wordt vastgelegd betekent dat, dat er moeilijkheden kunnen ontstaan in de afwikkeling van schadege vallen en dat invaliden zich onzeker voelen en gedragen. Wèl uitzoeken zou ook zeker nadeel betekenen voor invaliden. Ik hoop dat de deskundigen deze dilemma's goed zullen analyseren, eventueel is samenwer king met de Centrale Politie-Verkeers- commissie. Misschien vinden verkeersdes- kundiggn een oplossing, die alle partijen voldoet", aldus de heer Molenaar.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7