Berichten over Israëlische wreedheden zijn vaak sterk overdreven Uitspattingen wettigen beschuldigingen niet VOEDING Evangelische soevereine kerk tegen één Duitse staat Nederlander is een matig drinker vlees eten is verantwoord eten H ƒ11- hier woont gezondheid REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Sfe 15 jL SPECIALE AANBIEDING AQUARIUM ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN Maarts weertje? thuis brandt lekker gezellig de kolenhaard! r WOENSDAG 13 MAART 1968 - ft! II 1M Geruchten DE MEERVAL Gevangenisoproer succes voor gedetineerden erklaring Geef uw kind de rijke schakering onmisbare voedingsstoffen die iedere Liga bevat: hoog waardige eiwitten, vitamines, mineralen.... voor opbouw der lichaamscellen, stevig beenderge- stel, sterke tanden.... In Liga woont gezondheid, groeikracht, vitaliteit! Voor baby, kleuter en schoolgaande jeugd Onmiddellijke verlichting van „vv - i U 11 •H i f f M<s v. :xxs-v. mm (Van onze correspondent) JERUZALEM Israel als strijdend land heeft in het Westen een on verdeeld goede pers gehad. Israel als bezettende staat heeft hier en daar critiek uitgelokt. Journalisten, die een blauwe maandag hier en in de be zette gebieden vertoefden, bleken soms geschokt door maatregelen, d'e door het militair gezag tegen de Arabische burgerbevolking werden ge nomen en die zij strijdig achtten met de conventie van Genève. Het beeld was inderdaad vrij somber. v Het Syrische dorp Banias is opzettelijk verwoest. Het was sinds jaar en dag een berucht centrum van saboteurs, die in de Galilese laagvlakte dood en verderf zaai den. Het stadje Kalkilya, zwaar gehavend tijdens de oorlog, is kort nadat de wa penstilstand van kracht was geworden. en ir In sommige vluchtelingenkampen' in de Gazastrook was dagenlang collectief huis arrest van kracht. Woningen werden door gewapende militairen doorzocht. De man nen werden naar verzamelpunten gevoerd en van zeven tot vijfentwintig uur zon der eten of drinken vastgehouden. In de Gaza-strook en West-Jordanie werden schijnbaar willekeurge arrestaties ver richt. Huizen en soms zelfs hele dorpen werden zonder aanwijsbare redenen met de grond gelijk gemaakt. Banken werden op last van de militaire overheid gesloten. Er werd verder melding gemaakt van on behoorlijk gedrag bij jeugdige bezoekers van kerken en kloosters, van gevallen van plundering en van het zo goed als geheel slopen van het stadje Kalkilya, nadat de gevechten er al lang en breed waren afgelopen. Het is maar een kleine bloemlezing uit de beschuldigingen, die de schrijvende, sprekende en fotograferende publicisten in de afgelopen maanden rapporteerden. Wat is er van dit alles waar? Buitenlandse journalisten, die hier vast gestationeerd zijn, vinden vaak de be richtgeving van „speciale corresponden ten" eenzijdig, oppervlakkig en te sterk geïnspireerd door waarnemingen van het ogenblik. Ik zelf behoor tot hen. Niet dat ik er ook maar een ogenblik over zou denken om de ernst, de nodeloosheid en de onrechtvaardigheid van sommige ge beurtenissen te ontkennen. Het Israëli sche leger als geheel heeft zich tijdens en na de oorlog correct gedragen. Maar niet alle Israëlische soldaten zijn engelen of heiligen. Sommigen van hen zijn zich te buiten gegaan aan excessen, al is hun aantal percents gewijs gering. Dat pers radio en televisie hun wandaden signa leren is niet alleen begrijpelijk, maar ook gewenst. Maar soms worden daarbij verhoudingen en achtergrond uit het oog verloren en eenzijdig inlichtingen ver werkt van mensen, die jarenlang zijn op gevoed in blinde haat tegen Israel en dus als informatiebron weinig objectief moeten worden geacht. Vaak ook ontbreekt elementaire ken nis van de feiten en worden de ernstigste beschuldigingen gelanceerd op grond van geruchten en horen zeggen. In een artikel van Michael Adams bij voorbeeld, dat eind januari in de Guar dian verscheen, wordt verteld, dat „men" in Gaza moeilijk kan aannemen, dat een bom, die in de van mensen wemelende ..Sjoek" 35 inwoners verwondde, door Arabische saboteurs tot ontploffing werd gebracht. „Want", zegt de schrijver, „men kan daar nauwelijks van een ernstige verzetsbeweging gpreken". Er is hier niet alleen grove insinuatie in het spel, maar ook een verbazingwek kende vervalsing van de feitelijke situa tie. In Gaza en omgeving bestaat wel degeljjk een actieve ondergrondse bewe ging. Dat wordt noch door de Israëliërs, noch door de inwoners zelf ontkend. Maar het opblazen van geparkeerde auto's, het tot ontsporing brengen van treinen, het werpen van handgranaten, het beschie ten van militaire patrouilles dat zijn in Adams' ogen niet meer dan „minor incidents", die zijns inziens nauweljks arrestaties rechtvaardigen, laat staan het vernietigen van huizen, waarin de daders zich schuil hielden. ADVERTENTIE KONINGSTRAAT 4 - IJMUIDKN tussen Julianabrug en Koningsplein. Bedrijf: Bloemstr. 126 - Tel. 02550-12464 alléén zaterdagmorgen van 912 uur 35 x 23 x 23 cm voor slechts SLEUTELHANGER CADEAU modeldia-verrekijker. SALEM, OREGON (AP) Het oproer van de gevangenen in de staatsgevange nis van Oregon in Salem is een sukses voor de gedetineerden geworden. Bijna al hun eisen zijn ingewilligd. De gevangenen hadden onder meer ge eist dat zij niet zouden worden vervolgd wegens de schade die tijdens de onlusten is aangericht. De gevangenisautoriteiten schatten deze schade op ongeveer zes miljoen dollar. Veel van wat de Israëliërs in het bui tenland voor de voeten is geworpen i: gegrond, veel ook tendentieus, half waar of gelogen. Sommige vluchtelingenkam pen in Gaza en omstreken zijn nesten van door Egypte aangewakkerde terreur In meer dan een van die kampen zijn behalve saboteurs ook voorraden wapens en munitie gevonden. De banken in Jeruzalem en Cisjordanië zijn gesloten, omdat zij in de oorlogsjaren de tegoeden van hun cliënten naar hun hoofdkantoren in Amman hadden over gemaakt en de Jordaanse regering wei gert de gelden te retourneren. Dat Israe lische jongeren zich in kerken en kloos ters vaak hebben misdragen is onloochen baar. Tachtig percent van hen had voor de oorlog nog nooit een kerk of klooster gezien en begrijpt niet, waarom mini- roljes en blote armen er aanstoot geven. Als de in Jeruzalem levende Neder landse pater Spijkerman zich beklaagt over de „plotselinge prostitutie", wordt dat niet door feiten gestaafd, zelf heb op mijn zwerftochten door don ker Oost-Jeruzalem geen zweem van on tucht gezien. Dat er op de „westelijke oever" kort na de oorlog is geplunder dat er zich gevallen hebben voorgedaan wahrbij winkels door militairen werden leeggehaald en winkeliers gedwongen hun waren gratis af te staan, is juist, maar velen van hen, die zich aan zulke daden schuldig maakten, zijn achterhaald en gestraft. Het is ook waar, dat in de buurt Latroen drie Arabische dorpen met grond gelijk zijn gemaakt, maar het onder de Arabieren, die de streek bewo nen, een publiek geheim dat er zich Jor daanse commando's schuil hielden, wordt trouwens ook bevestigd door tachtigjarige Nederlandse pater Willi brordus Passier uit het Trappistenkloos ter in Latroen. van de was Gevangen genomen- Arabische sabo teurs van de El Fatahbeweging worden gelucht op de binnenplaats van de gevangenis. bijna geheel weggevaagd. Eerst daarna kreeg de gevluchte of verdreven bevol king toestemming terug te keren. Kalki lya wordt nu met Israëlische hulp door de inwoners zelf herbouwd. Dat is meer dan zij zelf hadden verwacht, want me nige Israëliër in het grensgebied is in de afgelopen jaren lafhartig vermoord door benden, die van hier uit opereerden en door de bevolking maar al te graag wer den geholpen. De Israëlische autoriteiten doen geen poging om te ontkennen, dat de bezet tende macht hier en daar te kort is ge schoten. Wel verweren zij zich tegen de beschuldiging van systematische wreed heid, vernieling, wraakzucht en intimida tie. Hun verweer vindt op verschillende punten steun bij buitenlandse niet-joden, die hier sinds jaren wonen en dagelijks omgang met joodse Israëliërs en Arabie ren hebben. Ds. B. Douglas Young bijvoorbeeld, die sinds 1963 in Jeruzalem werkzaam is, ver klaarde onlangs op de jaarvergadering van de Evangelical Theological Society in Toronto letterlijk: „Geestelijken en an deren, die verhalen van Israëlische gru weldaden en ontwijding van kerken op dissen, zijn het spijt me, dat ik het zeggen moet leugenaars. Ik zag heel wat wreedheden van Arabieren, maar geen, waarbij Israëliërs waren betrokken De eerste Jordaanse granaten waren te gen het Hadassah-ziekenhuis vlak bij ons huis gericht. En de Arabieren maakten stelselmatig gebruik van splinterbommen, die een gruwelijk lijden veroorzaken". Het wil mij voorkomen, dat bij de op Israel uitgeoefende critiek nogal eens elementaire feiten worden vergeten, de negentienjarige haatcampagne van de Arabieren tegen Israel, de dreigementen, die Israel zich al die tijd heeft moeten laten welgevallen, de drie oorlogen in '48, '56 en '67 die Israel zijn opge drongen sinds het door de algemene ver gadering van de VN tot zelfstandige staat werd geproclameerd, en last but not least: dat niet Israel zijn Jordaanse bu ren in juni van het vorige jaar heeft aangevallen. Als men dat alles in aanmerking neemt, kan men zich verwonderen met een ern stig journalist van internationale reputa tie als Patrick O'Donovan, die enige we ken geleden in de „Observer" categorisch vaststelde: „Er heerst onder de Israëliërs verbazingwekkend weinig haat jegens de volken, die hun jarenlang hun vijand schap hadden verklaard". ADVERTENTIE UGA ADVERTENTIE "Doorstraalt" verlichtend weefsels ea spieren tot in de gewrichten Oeumatisehe pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. EXAMENS AMSTERDAM (V.U.) Geslaagd voor doctoraal biologie mej. J. C. van Wijn gaarden, IJmuiden. (Van onze correspondent) BONN De evangelische kerk heeft een studie gepubliceerd, waarin ze zich bezighoudt met de relatie van de Bonds republiek tot de DDR. In deze studie getiteld „Vredestaken van de Duitsers", gaat men er vanuit dat er twee Duits- landen zijn en voorlopig wel zullen blij- van. Met geen enkel woord wordt her innert aan de officiële regeringspolitiek, die het alleenvertegenwoordigingsrecht van de beide Duitse staten bezit. De studiegroep binnen de evangelische kerk houdt in dit nieuwe geschrift merk baar vast aan het voortbestaan van slechts één Duite natie, zij legt er de nadruk op dat het Duitse volk weer tot (Van onze economische redactie) HAARLEiM. De Nederlander is een matig drinker. Dit blijkt duidelijk uit de hierbij afgedrukte statistiek over de consumptie van de verschillende alcoholhoudende dranken in 1966. Het onderzoek is ingesteld in 37 landen. Nederland staat op de dertigste plaats met een consumptie per hoofd van 3.9 liters absolute alcohol (100%). De gegevens zijn verzameld en verwerkt door het Produktschap voor Gedistilleerde Dranken in Schiedam. per hoofd der bevolking 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 Frankrijk Portugal Italië Spanje West-Duitsland Oostenrijk Zwitserland Argentinië Luxemburg Hongarije Tsjechoslowakije Australië Nieuw-Zeeland Joegoslavië België Chili Verenigde Staten Roemenië Canada Engeland Oost-Duitsland Denemarken Bulgarije Griekenland Ierland Zweden Polen Japan Uruguay Nederland Cyprus Finland Noorwegen Zuid-Afrika IJsland Peru Israël excl. zgn. „Bantoebier". gedistilleerd (liters 100%) 1,6 0,5 1,60 3,21 2,35 1.41 1,75 1,24 0,78 1,22 2.8 0,95 2,55 1,67 2,03 0,84 2.09 0,96 1,6 1,66 2,65 2.8 1,44 1,56 1,4 1,36 1,14 1,84 1,0 0,84 bier (liters) 40,4 5,3 10,0 26.4 125.79 98.8 74,8 11 128,7 46,4 132,1 113,7 107,3 17.0 140 22 62.1 14,0 67,7 90.4 81.7 88,72 22.8 9 61.7 43,3 25,6 20,81 21 39.03 11,50 27.8 28,84 9,0* 11 16,32 11.05 wijn (liters) 119 114,5 117 68 17,4 30.0 39.1 80.2 34,9 30,1 17,1 6.8 3.6 25,0 9.7 42,4 3,78 29 2,77 2,26 4.4 4,24 20,0 38,7 1,36 4.6 4.5 0,05 25 3,49 12 3,10 1,66 8,41 1,38 1,13 4.41 totaal alcoholgebr. (liters 100%) 18,9 14,5 13,8 12,7 10,7 10,5 10,5 9,7 9,5 7,7 7.4 7.3 7.0 6,7 6.3 6.2 6.1 5.9 5.7 5.7 5.5 5.5 5,1 5.1 4.9 4.8 4.6 4.3 4,1 3.9 3,6 2.9 2,9 2,6 2,6 2,0 1,9 een politieke gemeenschap moet worden samengebracht. Aan de andere kant wil zij niet van de plannen horen die tot een geheel souvereine staat zouden moe ten voeren. ,Een politieke gemeenschap der Duit sers is alleen mogelijk en zinvol", al dus de tekst van de studie, „in het raam van een Europese ordening, die op sa menwerking van haar leden onder het af stand doen van verre soevereine rech ten en zonde- hegemoniale overwichten is geconstrueerd. „Verder vindt de studiecommissie dat de verwerkelijking van een Dolitieke ge meenschap in Duitsland niet moet wor den gehinderd door discussies over gebie den, die tot het Duitse rijk hebben be hoord, maar die nu niet meer door men sen die de Duitse taal spreken worden bewoond". Slechts op één punt schaart de com missie zich achter de officiële rege ringspolitiek. Ook zij is namelijk tege- standster van het uitwisselen van ambas sadeurs tussen de beide staten. Dit zou de kloof namelijk nog groter maken In de studie wordt als een practische poging tot toenadering der beide Duitslanden voor gesteld, dat wederkerig alle partijen uit de Bondsdag en de Oostduitse .Volkskam- mer' in beide delen van het land worden toegelaten. Het is echter hoogst twijfel achtig of dit voorstel wel zo „practisch Nadrukkelijk wordt er in de studie nog op gewezen, dat de buren van de Duit sers het als een dreiging ondervinden, wanneer zij denken aan een nieuwe en geheel soevereine Duitse staat met 75 miljoen inwoners en met het gecombi neerde economische potentieel van bei de. De commissie gaat dan verder: „Voor landen in alle delen van Europa is het niet alleen een levensbelang dat Europa in de toekomst van een nieuw Duits ge vaar verschoond blijft, maar ook dat de beide delen van Duitsland het verder te zamen groeien van Europa bevorderen- Inplaats van het door hun eigen tegen stellingen nog extra te hinderen". De studiecommissie maakt deel uit van de „Kammer für Offentliche Beantwor- ADVERTENTIE Want vlees houdt fit De ©witten in vlees zijn onontbeerlijk voor een goede conditie. Conclusie? Vlees uw hoofdschotel, elke dagl tung" van de evangelische kerk van Duits land (EKD). De EKD is althans in theorie nog steeds een in beide delen van Duits land werkende instelling, die zichzelf als boven de partijen beschouwt. De synode van de EKD komt eens per jaar, door een demarkatielijn gescheiden maar tegelijker tijd bij elkaar. Het contact wordt door koe riers onderhouden. Ook de „Kammer" die de nu gepubliceerde studies heeft ont worpen, bestaat zowel uit West- als Oost duitsers. De studie ontstond tijdens de eveneens tegelijkertijd maar gescheiden gehouden zittingen, waarbij koeriers voor de verbinding zorgden. De Oostduitse le den van de kamer waren het allen met de tekst zoals die nu is gepubliceerd eens. Onder de westelijke landen waren er eni ge tegen. Uit de rechtervleugel van de CDU. Tweeeneenhalf jaar geleden baarde de zelfde „Kammer" van de EKD geweldig opzien met een studie, waarin de in de bondsrepubliek wonende vluchtelingen en verdrevenen uit vroegere Duitse gebieden, die nu deel van Polen uitmaken, aan het verstand werd gebracht, dat ze geen recht meer op deze gebieden konden laten gel de. Begin van deze week trad een groep katholieke leken met een studie in de openbaarheid, waarin de Duitsers „ver trouwd" waren gemaakt met de gedach te dat de terugkeer van de gebieden ten oosten van de Oder en de Neisse niet meer kan worden geëist. De zogenoemde „Bensberger Kring" kwam ogenblikke lijk in de vuurlinie van de bonden van verdrevenen en vluchtelingen te liggen. Ook de EKD had het tweeëneenhalf jaar geleden hard te verduren. Het ziet er naar uit dat de nieuwe studie eveneens heftig zal worden bekritiseerd. In tegen stelling tot de studie over de vroegere Duitse gebieden in het oosten wordt het nieuwe document door de raad van de EKD het hoogste uitvoerende orgaan in de evangelische kerk openbaar ge maakt. De raad gaf ditmaal „toestem ming tot publikatie". Dit nuanceverschil is het gevolg van het verzet, dat bepaal de leden van de „Kammer" tegen het ontwerp hadden aangevoerd. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15