VAN DAG TOT DAG Hoge functionarissen in Polen ontslagen Uitslag New Johnson zwaar op Hampshire ligt de maag PrO Rath Doodeheefver Levenslang voor drie oorlogsmisdadigers Richard Nixon stralend na zijn grote overwinning Alweer :dn ijzerstei'k staaltje ran a Buitenlanders aangehouden in China Nieuw recept! Eet eens voor de afwisseling 4 VISPANEES 400 GRAM 2,15 commentaar op actuele zaken Het e UNIVERSITEIT GESLOTEN Zonen aanstichters van relletjes Amerikanen minder bezorgd over Khe Sanh Zuid-Afrika heeft eigen napalmbom Gekaapt vliegtuig terug uit Cuba Nucleaire greppel Straatsburg gaat akkoord met kernverdrag VS weigeren weer inreisvisum voor Ian Smith Nog meer dan 120.000 op de lijst Deserteurs van VS teruggekeerd naar West-Duitsland Parijs normaliseert betrekkingen met Athene WOENSDAG 13 MAART 1968 Doodsbang Zelfvertrouwen Wegens spionage Dié zijn lekker! Flinke stukken zee verse kabeljauw met een krokant paneerlaagje, volgens een nieuw recept. Iglo maakt ze! Dus: géén graatjes, géén baklucht, in een wip klaar. Onvoorstelbaar lekker! Vis gauw zo'n pak uit de diepvries. amm o o 0 0 0 0 0 0 0 0 0 04 0 1 0 0 0.8 0 0 0 0 0 0 0 0 0.1 02 0 0.2 0 2 6 0 0 0 0 0 'J, X 'V'N v s i '"-X'7 V' De Poolse en Tsjechische politieke woelingen verschillen in zoverre, dat de Poolse situatie één stap ten achter ligt bij die in Tsjechoslowakije. In Praag is geen sprake van relletjes of demonstra ties, want daar speelt de strijd om grotere burgerlijke vrijheden zich reeds in partij en regeringskringen af. In Warschau pro beert een ogenschijnlijk nog eensgezinde regeringsmacht onder strakke teugel van de communistische partij weerstand te bieden aan de roep om meer vrijheid die van de straat uit de regeringsgebou wen binnendringt. Wanneer het Westen zich bezint op een manier om deze ontwikkelingen in lan den van het Oost-bloc zo goed mogelijk te begeleiden, dan zal de Westelijke sympathie zich moeten richten op steun voor een bewind als het Tsjechische, dat in eigen gelederen reeds de consequen ties van de vrijheidsdrang der samenle ving toepast, en veel minder op relaties met Warschau, waar het conservatieve communisme nog hoogtij viert. Dat het inderdaad dit „conservatieve" communisme is, waartegen de studenten rebellie optornt, lijkt uit de manier waarop de bron van de woelingen ver dacht worden gemaakt. Een oud en afge zaagd deuntje is weer op het draaiorgel der „officiële verklaringen" gezet: de rel letjes worden veroorzaakt door joodse elementen die een verbond hebben geslo ten met Duits-kapitalistische intriganten. Het is wel merkwaardig dat men altijd vooruit kan voorspellen wie de schuld krijgt als dictatoren in het nauw komen. Nooit zal de wereld te horen krijgen, dat een volk spontaan in beweging komt te gen terreur en onderdrukking. Dat volk blijft altijd ongenoemd, maar men neemt er elementen uit waarvan men weet dat zij gemakkelijk te brandmerken zijn, waardoor men probeert het „plebeïsche front" te verdelen in onderlinge achter docht. De joodse gemeenschap in een land is altijd een voor de1 hand liggende groep voor verdachtmaking, omdat de duidelij ke onderscheidbaarheid van deze groep gemakkelijk als anti-nationalistisch kan worden uitgelegd. Het nationaal-socialis- me van Hitler en Rosenberg zette zich af tegen de joodse gemeenschap in Duits land om gemakkelijker het toch al zo licht ontvlambare Duitse nationalisme te doen ontploffen. In ultra-rechtse dictaturen, zoals Grie kenland en Spanje, wordt de rol van het zwarte schaap" bij voorkeur aan com munisten toebedeeld, omdat hun interna tionalisme nu eenmaal de bedreiging van het nationale bestaan symboliseert. Zij zijn aanwijsbaar als „vijanden van het volk", evenals de joodse gemeenschap dat in Polen is. In Polen leven veel joden en van oudsher is de progrom-mentali- teit daar latent aanwezig gebleven. Bo vendien hebben de meeste communisti sche landen mét de Arabische partij ge kozen tegen Israel. Er zijn dus in Polen argumenten genoeg om de van onderop aangroeiende afkeer van de onvrijheid officieel te vertalen als een „joodse aan slag op het nationale Poolse bestaan". Men kan nu wel betogen dat de Poolse student en de Poolse burger zich door der gelijke doorzichtige tactiek niet in slaap zullen laten wiegen, maar als men ziet hoe algemeen in landen als Spanje, Grie kenland, Portugal en ook Amerika de zorgvuldig opgekweekte communisten vrees heeft aangeslagen, mag men toch de gevolgen van deze Poolse regeringstac tiek niet onderschatten. Het zou niet de eerste keer zijn dat volkomen spontaan verzet tegen asociale toestanden en ge- zagsterreur vermurwd wordt door een slimme verdachtmaking van aanwijsbare groepen, die deel van de onderste lagen der maatschappij uitmaken. In democra tische landen als de Verenigde Staten heeft men dan gelukkig nog parlementai re commissies die de waarheid onthullen zoals ook ten aanzien van de negerop standen van 1967 is gebeurd. Maar in dictaturen, of zij nu rechts dan wel links van oorsprong zijn, kan een groteske ver draaiing der feiten ongehinderd worden bedreven. „Verdeel en heers" is een oer oud advies, dat voor dictatoren gecreëerd lijkt. Het grootste gevaar van elke be ginnende revolutie ligt in eensgezinde spontaneïteit, het grootste gevaar voor mislukking van elke revolutie ligt in ach terdocht tussen de revolutionairen onder ling. WARSCHAU (Reuter en AFP). Drie hoge Poolse regeringsfunctionarissen van wie kinderen tot aanstichters van de stu dentenbetogingen behoren zijn uit hun functie ontslagen. Het zijn J. Grundzinski, onderstaatssecretaris bij het ministerie van Bosbouw, J. Gorecki. directeur-gene raal van het ministerie van Financiën en Fryderyk Topolski, regeringsgevolmach tigde voor de spreiding van de industrie in Warschau. Zij zijn ontslagen in opdracht van pre mier Cyrankiewiez. Ondanks de waarschuwing van officiële zijde aan het adres van „raddraaiers" en „opruiers" is ook dinsdag weer een grote menigte samengekomen voor de universi teit in Warschau. Het is ook nu weer tot vechtpartijen met de politie gekomen. De universiteit, die dinsdagmorgen nog ge opend was, is in de loop van de middag gesloten. Een groep studenten heeft een resolutie aangenomen, waarin aangedrongen wordt op vrijlating van alle studenten die in de afgelopen drie dagen bij betogingen zijn gearresteerd. De waarschuwing aan de „raddraaiers" en „opruiers" is afkomstig van de hoog ste partijfunctionaris in Warschau, Josef Kepa. Kepa zei maandag in een rede, dat de onlusten in Warschau het gevolg zijn van een proces, dat al enkele jaren aan de gang is op de universiteit, waar een „kleine maar vastberaden groep stu denten een buitengewoon negatieve en vaak schadelijke politeke activiteit be drijft". Het Warschause blad Kurier Polski heeft een heftige aanval gedaan op verscheide ne auteurs, die eind februari op een bij eenkomst van de Poolse schrijversvereni ging scherpe critiek hadden uitgeoefend op de cultuurpolitiek van de partij. Het blad meent dat deze schrijvers tot de voor naamste aanstichters van de ongeregeld heden behoren. Het blad zegt dat de historicus Pawel Jasienica een van de beschuldigde au teurs lid is geweest van een bende die in de jaren 1944 en 1945 in het gebied van Bialystok „boeren vermoordde en boerde rijen in brand stak". Jasienica verkeer de in een milieu „waarin men zich wijdde aan Israëlisch -Westduitse propaganda". De dichter Antone Slonimski wordt ver weten in Israel „een anti-Pools gedicht te hebben gepubliceerd". (Van onze correspondent) WASHINGTON. Volgens insiders lag de uitslag voor de voorverkiezingen in New Hampshire president Johnson en zijn adviseurs gisteravond zwaar op de maag. Aanvankelijk had men gedacht dat McCarthy niet meer dan tien percent van de stemmen zou krijgen, maar de laatste dagen had men zich er al mee verzoend dat het percentage tot 25 zou kunnen oplopen. Nu het rond veertig ligt ondanks het feit dat de campagne voor de president in New Hampshire goed georganiseerd was en de steun had van alle leidende demo cratische partijbonzen (gouverneur King en senator Mclntyre vooraan) moet men zich wel zorgen maken. Niet alleen over de dalende steun voor het Vietnam-beleid die er uit af te lezen valt, maar ook over een directe bedrei ging van Johnson als kandidaat. En de president denkt hierbij niet zozeer aan PHOE BAI. (Reuter en AFP) De bezorgdheid aan Amerikaanse zjjde over de toekomst van de omsingelde mariniers basis Khe Sanh in Zuid-Vietnam schijnt wat af te nemen. Volgens de jongste inlichtingen van de geheime dienst beschikken de Vietcong en de Noordvietnamezen in de twee noor delijke provincies van Zuid-Vietnam over 34.000 tot 37.000 militairen, van wie er 12.000 tot 13.000 rondom Khe Sanh zou den zijn samengetrokken. Het Noordvietnamese persbureau meld de dat de belegeraars via tunnels Khe Sanh tot op honderd meter zijn genaderd en met luidsprekers de Zuid-Vietnamese militairen oproepen om over te lopen. Achtmotorige Amerikaanse bommenwer pers van het type B-52 bestookten giste ren communistische stellingen rondom de belegerde mariniersbasis, terwijl straalja gers van de marine het radiocommuni catiecentrum van Hanoi aanvielen. In het zuiden rukten Amerikaanse en Austra lische troepen op in de omgeving van Hau Nghia en Phoeoc Toey, ten noordwes ten en ten oosten van Saigon. In de Zuidvietnamese hoofdstad Sai gon mag gedurende een jaar niet aan grote luxueuze gebouwen worden gewerkt om zoveel mogelijk vluchtelingen om derdak te brengen. de gevaren die senator McCarthy hem kan opleveren als wel aan de mogelij kheid dat senator Robert Kennedy, geïnspireerd door McCarthy's succes zich in de race om het Witte Huis zou kunnen storten. Zoals gemeld gaan er hardnekkige ge ruchten in Washington dat Kennedy aan de voorverkiezingen in Californië in juni als kandidaat zou willen mee doen, zo niet persoonlijk actief da ntoch via goed gefinancierde aanhangerss. En nu is er ook sprake van dat Kennedy zijn naam op het stembiljet van Oregon, waar eind mei gestemd wordt over de presidentiële kan didaten, zou willen laten staan. Zijn naam is namelijk al op het biljet geplaatst omdat hij als kandidaat ge noemd wordt, maar tot nu toe nam men aan dat hij officieel zou vragen zijn naam weer te schrappen met als reden geen kandidaat te zijn. Laat Kennedy zijn naam in Oregon staan dan zal zeker een groot deel van de dynamiek die nu in het McCarthy-kamp te vinden is naar Ken nedy verhuizen, omdat de senator uit New York meer een echte kandidaat is die kans zou maken Johnson uit het Witte Huis te verdrijven. McCarthy wil meer de anti-Vietnam krachten bundelen dan een echte gooi doen naar het presidentschap. Voor een Kennedy-kandidatuur is president John son dan ook doodsbang. De Democratische Partij zou er diep door gespleten raken en de kans dat tenslotte een republikein met de hoogste eer zal gaan strijken is in dat geval groot. Nixon was stralend gisteravond met zijn flinkse overwinning in zijn zak. Het was hem allemaal wel makkelijk gemaakt door de recente vrijwillige aftocht uit de arena van Michigans gouverneur George Romney, maar zijn overwinningspercen tage was zo hoog dat hij het als een eer ste victorie op een weg die regelrecht naar het Witte Huis zou moeten leiden kon voorstellen. Zijn moeilijkste uur wat de nominatie betreft lijkt te zullen komen in Oregon, waar naar alle waarschijnlijk heid Rockefeller hem openlijk zal uit dagen. In Oregon won Rockefeller evenwel de voorverkiezingen in 1964 en Nixons con servatieve aanhangers dreigen er verward te zullen raken doordat aanhangers van Reagan, de ultra-rechtse ex-filmster die nu gouverneur van de staat Californië is. er een campagne op touw gaan zetten ten bate van hun idool. In een interview gisteravond laat gaf Nixon dit trouwens zelf toe, al blaakte hij van zelfvertrouwen en leek hij er vast van overtuigd de aanstaande presi dentiële kandidaat van de republikeinse partij te zullen zijn en daarna de nieuwe president van de Verenigde Staten. KAAPSTAD. (Reuter) Pieter Botha de Zuidafrikaanse minister van Defensie, heft in de Zuidafrikaanse senaat gezegd dat Zuid-Afrika zijn eigen napalmbom heeft geconstrueerd uit grondstoffen die in Zuid-Afrika zelf aanwezig zijn. Gezagvoerder Delk (rechts) en zijn tweede piloot terug in de Ameri kaanse staat Florida nadat zij ge dwongen waren met hun vliegtuig naar Cuba te vliegen. MIAMI (Reuter) Een DC-8 straal vliegtuig van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij „National Airlines", dat dins dag met 51 passagiers en 7 bemannings leden aan boord op een vlucht van Tam pa naar Miami gedwongen werd naar Cuba te vliegen, is in de loop van de avond uit Havanna in Miami aangekomen. Het was het derde lijnvliegtuig in drie weken tijds dat door inzittenden in de lucht werd gedwongen op Cuba aan te koersen. De andere twee toestellen kwamen uit Columbia. De gezagvoerder van de DC-8 vertelde verslaggevers dat drie mannen, van wie er twee met pistolen gewapend waren, twin tig minuten na het vertrek uit Tampa de cockpit waren binnengedrongen en hem hadden gelast, naar Havanna te vliegen. Ze spraken alle drie Spaans. Er was geen paniek aan boord geweest en incidenten hadden zich niet voorgedaan. Na de landing in Havanna kwam de Cu baanse onderminister van Binnenlandse Zaken Jose Abrantes naar het vliegveld, waar hij een gesprek had met het bewuste drietal. Na circa zeveneneenhalf uur kon het toestel terugkeren naar Miami. ADVERTENTIE Uw behangleverancier heeft ijzersterke staaltjes voor u klaarliggen. Radocota superafwasbaar behang van Rath Doodeheefver. Mooi behang dat tegen een stootje kan. Niet verkleurt. Waarvan u alle vlekken in een wip verwijdert. Ideaal voor èlk vertrek. Kwaliteitsbehang dat overal fleurig schoon biijft. Jarenlang. Vraag uw vakman. 53 cm Breed; 1.20 per strekkende meter. ontwerpers en fabrikanten van behang LAS VEGAS, (AP). —De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft op het proefterrein in Nevada vijf kleine nucle aire ladingen tot ontploffing gebracht om een zesig meter lange en 21 meter diepe greppel aan te leggen. De vijf kleine ladingen, elk met een kracht van ongeveer duizend ton spring stof waren op 45 meter afstand van el kaar op 41 meter onder water tot ontplof fing gebracht. STRAATSBURG De Europese com missaris Edoardo Martino heeft in het Europees parlement in Straatsburg ver klaard van mening te zijn dat de nieuwe tekst van het niet-verspreidingsverdrag voor kernwapens kan worden goedgekeurd. Er blijven voor Europa nog enkele rede nen tot bezorgdheid bestaan, maar de nieuwe tekst van het verdrag is een stap vooruit, vergeleken bij de oorspronkelijke tekst. De Nederlandse christendemocratische afgevaardigde dr. W. J. Schuijt erkende het discriminerende karakter van het ver drag, maar de huidige wereldsituatie dwingt ons het te aanvaarden als een min der kwaad, zo zei hij. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben een nieuw verzoek van de Rhodesische premier Ian Smith om een inreisvisum afgewezen, zo hebben functio narissen in Washington meegedeeld. Smith was vorige maand al een visum gewei gerd toen hij daar mondeling om had ver zocht. De tweede aanvraag was enkele dagen geleden schriftelijk ingediend bij het Amerikaanse consulaat-generaal in Salisbury. De Rhodesische premier wil naar de VS om een spreekbeurt te vervullen aan de universiteit van Virginia. HONGKONG (Reuter). In China zijn drie employés van een Brits chemisch- technisch bedrijf, Vickers Zimmer Ltd., op beschuldiging van spionage gearres teerd. Het persbureau Nieuw-China meld de dinsdagavond dat de Britse technicus George Watt spionage had bedreven en in verboden gebieden had gefotografeerd. Het betitelde tevens een andere Vickers- employé, een zekere P. F. W. Jay, als een „imperialistische spion" en zei dat de aan hetzelfde bedrijf verbonden West duitser Peter Deckart ook in China had gespioneerd. WUPPERTAL (DPA) Een rechtbank nWuppertal (West-Duitsland) heeft na een proces tegen twaalf voormalige leden van een nazipolitiebataljon drie van de beklaagden tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Drie beklaagden zijn vrijgesproken, terwijl de zes overigen weliswaar schuldig bevonden, maar niet- gestraft zijn. De verdachten werden ervan beschul digd op 27 juni '41 achthonderd joden in een synagoge in Bialystok te hebben op gesloten en vervolgens het gebouw met benzine en handgranaten in brand te heb ben gestoken. Vele van de opgesloten Poolse joden hingen zich op of sneden hun polsaderen door teneinde snel te sterven. Degenen (Van onze correspondent) STOCKHOLM. De eerste Amerikaan se deserteur, Ray Jones, die ruim een jaar geleden werd toegestaan in Zwe den te blijven is naar zijn legeronderdeel in West-Duitsland teruggekeerd. Jones, die de laatste maanden werk zaam was als balletleraar in Stockholm, was de man die het voorbeeld vormde en het spits afbeet voor een vijftigtal Amerikaanse dienstweigeraars dat mo menteel in Zweden verblijft. Twee an dere soldaten keerden maandag terug naar hun basis in West-Duitsland. Een reden voor het vrijwillige vertrek van deze dienstweigeraars, die zich hier mee aan strafvervolging blootstellen, is niet bekend. Men neemt echter aan dat van Amerikaanse zijde is beloofd hen bij terugkeer niet strafrechtelijk te ver volgen. De Amerikaanse ambassadeur in Zwe den, Heath, is gisteravond in Washington aangekomen voor overleg met president Johnson over de verslechterende Zweeds- Amerikaanse betrekkingen, aldus meldt Reuter. ADVERTENTIE [GLOVlSRANEiS die uit het gebouw wisten-te ontsnappen werden met machinegeweren, geweren en pistolen doodgeschoten. Meer dan honderdtwintigduizend perso nen staat op het ogenblik in West-Duits land nog een gerechtelijke vervolging te wachten in verband- met hun activiteiten in de nazi-periode. Volgens de minister van Justitie van de deelstaat Noordrijn- land-Westfalen, Neuberger, zijn tot begin van dit jaar in processen tegen oud-nazi's 6.179 personen gerechtelijk veroordeeld. Twaalf van hen kregen, vóór 1949, de doodstraf, 85 levenslange gevangenis straf en 5.967 celstraffen met kortere duur. Minister Neuberger richtte een aanspo ring tot rechters en openbare aanklagers die hun ambt nog steeds uitoefenen hoe wel zij door hun activiteiten onder de nazi's niet van smetten vrij zijn, vrijwil lig ontslag te nemen. Volgens hem zijn er alleen al in Noordrijnland-Westfalen nog 670 rechters (24 percent) en 190 openbare aanklagers (meer dan 26 percent) nog in functie, die hun ambt ook vóór 1945 vervulden. In Moskou zijn vier mannen ter dood veroordeeld omdat zij de nazi's gehol pen hebben bij massa executies in de Sovjet-Unie, aldus heeft Tass meegedeeld. (Van onze correspondent) PARIJS. Voor het eerst sedert de staatsgreep van 21 april van vorig jaar heeft de Franse ambassadeur in Athene, Jacques Bay ens, die zijn land vroeger in Den Haag vertegenwoordigde, een officieel bezoek aan de Griekse minister van Bui tenlandse Zaken gebracht. In Parijs wordt verwacht dat met dit bezoek de diploma tieke betrekkingen tussen beide landen, die sedert bijna 1 jaar praktisch waren verbroken, nu spoedig zullen worden ge normaliseerd. Naast Roemenië, Tsjecho-Slowakije, Hon garije en Polen zijn Zweden en Denemar ken nog de enige landen in Europa die blijven weigeren de militaire dictatuur in Athene te erkennen. Ramp in Kongo. Bij de aardverschuivin gen. die zondagnacht het dorp Kapiza in de Oostkongolese provincie Kivoe heeft weggevaagd ,zijn circa 260 men sen om het leven gekomen. Het hele dorp is verdwenen. Oliebooreiland. De 29 man tellende bezet ting van een oliebooreiland in de Golf van Mexico is onder moeilijke omstan- diheden gered. Negen mannen wisten van het tijdens een storm lekgeslagen eiland over te springen op een boot en de overige twintig mannen werden per hefschroefvliegtuig in veiligheid ge bracht. Treinbotsing. Een forensentrein, die dins dagavond langzaam het Grand Cen tral Station van New York binnenreed, is in de tunnel onder Park Avenue op een stilstaande, lege trein gereden. Vijftig personen raakten gewond, de meesten liepen lichte verwondingen op.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3