^HAnROOLIE S16661 WltKER „Becket, of de eer van God" in LEERZAME TENTOONSTELLING IZIEIEIUIWI Beverwijks Pius X College vitrages 21 35. 4: week aanbieding V Verdienstelijk toneel door scholieren de ruijter BEVERWIJK NIET EENS MET RIJKSWEGENPLAN Automobilist reed jongetje op zebrapad aan Klacht over het politieoptreden na afloop van Vietnam- protestmars J. A .Geldof 40 jaar bij het PWN De Groot liet steek vallen Boete van ƒ2000 voor kweken zonder vergunning WOENSDAG 13 MAART 1968 4 Kennemer damstrijd J WASAUTOMATEN Snelle verwezenlijking van recreatieplan Spaarnwoude gewenst Aanleg en onderhoud van Licht- en Krachtinstallaties TAPIJT EN GORDIJN MARKTPLEINGALERIJ 50 IJMUIDEN (Van onze dammedewerker) HAARLEM. Met als inzet „nu of nooit" hebben verschillende deelnemers aan het toernooi om de persoonlijke dam titel van het district Kennemerland in de vijfde ronde met succes aansluiting gekre gen op de koplopers. Daardoor is het ge drang om de leiding toegenomen en ver keren de huidige leiders nog steeds in een onzekere positie. H. de Groot, leider in groep A van de hoofdklasse, verloor 1 punt aan Th. Tiel- rooy, die als gelijkwaardige tegenstander na een moeilijke partij een veilige remise bereikte. N. van Hal, uitkomende tegen A. Douma, klemde de stelling van Douma zo vast, dat deze ten slotte moest capitu leren. B. Dukel verraste A. Lolkema met een verrassende doorbraak naar dam, ge volgd door winst. J. Broeren kwam tot remise met J. Warmerdam. De leiders- groep wordt nu gevormd door H. de Groot 8 uit 5 en B. Dukel en N. van Hal elk 7 uit 5. In groep B van de hoofdklasse be haalde W de Jong, via een prachtige com binatie, schijfwinst tegen J. Bierman, welk voordeel hij bekwaam in winst omzette. C. Pippel had weinig moeite met P. Hes- selman en won. R. Smit viel in ongunstige positie toch de volle winst toe omdat zijn tegenstander H. J. Lizé door tijdsover schrijding verloor. In deze groep behield W. de Jong de leiding met de hoogst mo gelijke score, 10 uit 5. Hij wordt op de voet gevolgd door de IJmuidenaar C. Pip- pel, 7 uit 4. De voor de overige klassen gespeelde partijen resulteerden in: Eerste klasse A: v. d. Linden Lenaarts 0-2: GomesVan Essen 1-1; Faay— Van Straten 1-1. De partij Apeldoorn—Heijden- reijk werd uitgesteld. Van Straten leidt met 9 uit 5, gevolgd door Apeldoorn 5 uit 4. Eerste klasse B: Winkelaar—Van Wort 0-2; Hablous— Boer 2-0: Van Son—H. Winter 1-1; Hablous— T Hoek 0-2. De kanshebbers in deze groep zijn: Hoek 7 uit 4, Winter 7 uit 6, Van Wort 6 uit 4 en Winkelaai 6 uit 5. Eerste klasse C: De Haan Boerkoel 0-2. Valkema—Kroes 2-0: Bais—De Wit 1-1. G Valkema leidt met 8 uit 4. Boerkoel bezet de tweede plaats met 5 uit 3. Tweede klasse A: Houwer—Konings 2-0; v. d. Does—Meyer 0-2. Wijker—Monen 0-2: Ott—Lui ten 0-2. Ook in deze groep heerst een sterk ge drang om de leiding. Gray en Luiten delen de eerste plaats met 8 uit 5. Monen volgt met 7 uit 5 en Houwer met 7 uit 6 Tweede klasse B: Luiten—Delissen 2-0; Van Dijk—Hesselman 1-1; De Brie—Hogendijk 1-1. Met 6 uit 3 leidt Luiten, gevolgd door De Brie 4 uit 4. Jeugdafdeling: Winter—Stulp 2-0; Burghout- Koopman 0-2. Binsbergen—Koning 0-2, Buis- Herben 1-1. Koopman en Winter wisten zich als leiders te handhaven met 8 uit 5. Herben, die een punt moest afstaan volgt met 7 uit 4. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Op het zebrapad van de Lange Nieuwstraat bij Plein 1945 is dins dagmiddag omstreeks vijf uur een zes jarig jongetje uit IJmuiden-West aange reden door een personenauto, met aan het stuur een 23-jarige vormer uit Wieringer- waard. Het jongetje stak met zijn broertje op dit zebrapad de rijbaan over, daartoe in de gelegenheid gesteld door de be stuurders van een personenauto en een NZH-bus, die voor hen waren gestopt. De vormer, die nog links wilde passeren zag de jongetjes te laat, waardoor een hunner door zijn auto werd geschept. Het slacht offertje werd daarop door de ongevallen- dienst met een hersenschudding, een ge broken enkel en enige schaafwonden naar het Antoniusziekenhuis overgebracht (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Evenals de gemeenten Velsen en Heemskerk, zal indien de gemeenteraad daarmee instemt ook Beverwijk bij de minister van Verkeer en Waterstaat aandringen op het inbrengen in het Rijkswegenplan van een tweede Velsertunnel, naast de bestaande. B. en W. stellen de raadsleden voor daartoe te besluiten mede aan de hand van het rap port van professor Volmuller. Een tweede conclusie in het rapport van professor Volmuller leidt tot ernstige bezwaren tegen het feit ,dat op het ont- werp-Rijkswegenplan 1968 de rijksweg 8, de Coentunnelwge, eindigt bij de aanslui ting van deze weg op rijksweg 9, ter hoogte van Heemskerk, hoewel ten westen van rijksweg 9 een belangrijke in het streek plan voor de IJmond Noord opgenomen hoofdverkeersweg, de zogenoemde Weste lijke Randweg is geprojecteerd, waarop een aansluiting van de Coentunnelweg. of de zogenoemde Verlengde Coentunnelweg onontbeerlijk is. De noodzakelijke verwe zenlijking van deze Westelijke Randweg als onderdeel van het hoofdwegennet, vooral ten behoeve van de ontsluiting van de terreinen van de basisindustrie Hoogovens, is de minister van Verkeer en Waterstaat op 28 februari 1966 schrifte lijk onder ogen gebracht door de gemeen te Velsen, mede uit naam van de beide andere gemeenten B. en W. van Bever wijk stellen de raad voor er bij de minis ter op aan te dringen deze wegen ook tij dig te verwezenlijken. EN 146 61-145 57 (02550) BEVERWIJK. In de prof. dr. H. Ol- deweltschool aan de Duitslandlaan is dinsdagavond een tentoonstelling geopend met als onderwerp „Onze voeding". De leerlingen van de school gaven zelf de verklaring over de bedoeling van deze ten toonstelling. Bij de deur werden de be zoekers opgewacht en door de vierde-, vijfde- en zesde klas leerlingen deskundig voorgelicht over wat er in onze provincies groeit en wat er gemaakt wordt. De voorbeelden lagen er bij. Groningen heeft veel fabrieksaardappel- len, hier wordt van alles gemaakt. De Betuwe is onze fruitleverancier en duide lijk werd verteld wat er zoal van het fruit gemaakt wordt. Een echte boerin ver telde wat er in Friesland met vee, melk en kaas gedaan wordt. Een parmantig kereltje hield zich aan de hand van kran tenknipsels bezig met de E.E.G. De meis jes lieten zich evenmin onbetuigd en toon den allerlei borduurwerk. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De heer B. de Vries, Oranjeplein 34 in Haarlem heeft bij hoofdcommissaris De Boer een schriftelij ke klacht ingediend over het optreden van de politie zaterdagmiddag in de Smede- straat na afloop van de Vietnam-protest- mars. Politiemannen, onder wie verschei- denen te paard, verspreidden toen een aantal mensen die zich voor het politie bureau hadden verzameld uit solidariteit met de vier aangehouden demonstranten. De heer De Vries stelt dat dit politie optreden geschiedde op een manier die niet door de omstandigheden gerecht vaardigd was. ADVERTENTIE AEQ - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER dagelt k m. MARKTPLEIN IJMUIDEN TEL 1 42 62 dagelijks demonstratie „Er was geen sprake van een agressieve houding bij de wachtende mensen. Het verkeer ondervond geen hinder van de demonstranten, die zich op dé trottoirs bevonden." Bij een onverwachte charge van enige agenten te paard op de zittende demonstranten werd een jongeman uit Amsterdam aan de voet gewond. De heer De Vries schrijft verder dat, voordat deze charge plaatsvond, de mensen niet is ver zocht of gesommeerd zich te verwijderen. Hij vraagt of het niet de normale gang van zaken is dat het publiek eerst enige malen wordt verzocht zich te verspreiden, dat althans een waarschuwing wordt ge geven alvorens de politie meent te moeten optreden. (Van onze streekredactie) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid drs. J. J. Voogd (PvdA) heeft in schrif telijke vragen geïnformeerd of de staats secretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk kennis heeft geno men van de op 29 februari door de Pro vinciale Staten van Noord-Holland met vrijwel algemene stemmen aanvaarde motie, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen „de spoedige realisering van het recreatiegebied Spaarnwoude zo wel financieel als organisatorisch zo sterk mogelijk te bevorderen". Drs. Voogd vroeg verder of de be windsman mededeling wil doen van de feitelijke stand van zaken op dit moment van de door hem te ondernemen stap pen om aan het verlangen van Provincia le Staten zo spoedig mogelijk tegemoet te komen. (Van een verslaggever) BEVERWIJK. Op 23 april is de heer J. A. Geldof, wonende aan de Populie renlaan 11a te Beverwijk, veertig jaar in dienst van het provinciaal waterleiding bedrijf van Noordholland. De jubilaris trad op 23 april 1928 in Beverwijk in dienst als leerling-schrijver. Op het districtkantoor alhier was hij toen de enige administratieve kracht. Gedu rende deze veertig jaar is hij achtereen volgens werkzaam geweest in Hoofddorp en op het hoofdkantoor in Bloemendaal. Sinds 1 maart 1965 is de heer Geldof als commies c gestationeerd op het districts kantoor Alkmaar waar hem de abonne menten-administratie is opgedragen. Bui ten zijn dagelijkse werkzaamheden is de jubilaris sinds vele jaren postcomman- dant van het korps luchtwachtdienst van de Koninklijke Luchtmacht als onderoffi cier. Tevens is de heer Geldof bestuurs lid van de vereniging Koninginnedag en vast medewerker aan de jaarlijkse collec te voor het Nederlandse Rode Kruis. ADVERTENTIE Orionweg 88 - IJMUIDEN - Tel. 12232 ADVERTENTIE Dubbeldraads Extra voordel iq Breed 90 cm. p.m: Breed 120 cm. p.m.: Breed 150 cm. p.m.: Breed 220 cm. p.m.: Een scène aan het begin van het stuk, waarin Becket (tweede van links) en de koning (vierde van links) nog gezworen vrienden zijn. (Van een medewerker) BEVERWIJK. In de zaal van het Pius X college hebben de leerlingen van de Hogere Pedagogische School St Jozef maandag- en dinsdagavond een opvoering gegeven van Jean Anouilh's „Becket. of de eer van God", onder regie van pater Jan den Ouden S. C. J. en in de mooi klinkende vertaling van Adriaan Morriën. Het gaat in „Becket, of de eer van God" om de geschiedenis van Thomas Becket aanvankelijk een trouw vriend van koning Hendrik II van Engeland en deelgenoot in diens uitspattingen, doch later als aarts bisschop een onverzoenlijk t egenstander van de koning. In feite is het Anouilh slechts om het conflict zelf te doen: twee gezworen vrienden die later geduchte te genstanders worden. Anouilh trekt bij dit groots gemonteerd spel alle registers van zijn onmiskenbaar toneeltalent open, schept schitterende spel situaties en schrijft een briljante dialoog. Hij toont een ontroerende verhouding tus sen Thomas en zijn geliefde Gwendoline, die hem later door de koning wordt ont nomen en hij getuigt van de band van in nige vriendschap tussen twee oprechte vrienden, die eigenlijk tegengestelde natu ren zijn. Voorwaar geen eenvoudige opgave om deze tragi-comedie met scholieren te rea liseren! Om bijvoorbeeld de beide hoofd rollen: de brute, grove koning en de no bele en eerlijke Becket gestalte te geven zijn acteurs van waarlijk groot formaat nodig, terwijl ook Gwendoline niet tot een onnozel wichtje mag vervallen. Wat de voorstelling van „St. Jozef" betreft Het is de regisseur grotendeels gelukt deze een redelijk tempo mee te geven, ge steund door een behoorlijke rolkennis. en wederom bijzonder handige en bruikbare zetstukken die de plaats van handeling goed suggereerden. De kostuums, waarvoor Maria Roden burg (tevens regie-assistente), Ton van de Poel en mejuffrouw C. Hendrikse verant woordelijk waren, muntten uit door fraaie kleuren .werkelijk een lust voor het oog. Het is ondoenlijk om alle medespelers in dit grootse stuk met name te noemen, doch enkele uitzonderingen mogen wel ge maakt worden. Allereerst dan voor Loek Zonneveld die mij werkelijk verbaasde door z'n mooie eenvoudige uitbeelding van Thomas Becket, die hij wijs en gedistin geerd gestalte gaf. Koning Hendrik, ge speeld door Dirk Jan Schilt werd soms met al te veel bravour, doch op andere momenten toch wel weer ontwapenend op de planken gezet. De laatste uitzondering maak ik voor Anneke Buntsma; zij gaf een bijzonder charmante Gwendoline ten beste. Van de omlijstende muziek, verzorgd door Fons van Velzen, deed de electroni- sche muziek het beslist uiet; bijzonder fraai echter was de koormuziek bij de in tocht van koning Hendrik, op weg naar de Franse kathedraal. Tot slot een compliment voor de regis seur, die het aandurfde om een stuk al» „Becket, of de eer van God" met scholie ren te spelen, en daarbij een zeer rede lijk resultaat boekte. K. v. L. HAARLEM. Na een eis van 3000 boete heeft vanmorgen de economische politierechter in Haarlem een 38-jarige botenbouwer-bloemist uit Aalsmeer tot 2000 boete veroordeeld. In oktober van het vorig jaar kocht de Aalsmeerder grond waarop rozen werden gekweekt en kassen waren geplaatst. Hij wilde die grond voor botenbouw en par keerterrein gebruiken, maar ruimde de kwekerij niet direct op. Hij verdiende er nog 70.000 aan. De man had echter met de benodigde vergunning van het Landbouwschap om het kwekersbedrijf uit te oefenen. ADVERTENTIE U mag rustig weten waarom!,..Mr.Opticiën Grit hielp me uit 'n impasseIk dacht dat het aan mijn ogen lag, maar 't lag aan de sterkte van mijn glazen. Juister gezegd: ze waren te zwak (die brilleglazen). Mr. Opticién Grit hielp me en verschafte mij de goede glazen. Goede wijn be hoeft geen krans! (Dus ook dat leuke, moderne montuurtje niet, dat ik eveneens bij Grit kocht). Mr. Opticién CONTACTLENSSPECIALIST J HOORTOESTELPRACTICUS IJMUIDEN - KENNEMERLAAN 92 - TELEFOON 15072 In verband met de 5-daagse werkweek van het personeel is onze zaak dinsdags de gehele dag GESLOTEN!

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4