Aziaten uit Afrika beschouwen zich nog Britser dan Brits Engeland worstelt met immigrantenprobleem A„tn Veerdiensten Stoptreinen lekKer lom Waarom doet u het dan niet vaker? GROEN Co Ziekenhuis-bouw wet wil verspilling tegengaan Leven in een onderontwikkelde wereld Over brieven, citroenen en onechte whiskey Gerrie wil alle fietsen registreren .lekker lopen SKOL? RUYS&CO Artis-jeugd 60 ontslagen in Sluiskil Staatssecretaris Kru isin ga Coördinatie van medische diensten Tegen diefstal en zoekraken REISAGENTEN VRIJDAG 15 MAART 1968 19 (Van onze correspondent) LONDEN „Wij mohammedanen zeggen dat wan neer je het armoedig hebt je ergens anders moet heen gaan. Gods zegeningen zijn groter dan die van enig ander land". Aldus één van de vele duizenden Aziaten, die Engeland de laatste tijd zijn binnengestroomd. De meesten van hen toonden dan ook weinig emotie toen zij Kenia verlieten. Maar voor velen is de komst naair het in hun ogen paradijselijke Engeland een enorme teleurstelling geworden. Zij voelen zich op en top Brits. In Kenia, zoals ook vaak elders in de Britse overzeese gebieden, waren het de intelligente Aziaten die het kolo niale systeem mogelijk maakten. Geen wonder dat zij zich als een elite tegenover de onderontwikkelde autoch tone bevolking met de Britse heersers identificeerden en zich vaak Britser dan Brits voelden. Bedreiging 60i-\ ^sss Examens Huizing 1 Centrale Verwarming IDEAL-STANDARD Gasketels „LENTE!" SALON „MOLENDIJK" (Van onze correspondent) MONTEVIDEO Per vliegtuig heeft men voor de reis van Monte video naar Sao Paulo twee uur nodig. Een luchtpostbrief naar Sao Paulo arriveerde echter pas na twintig dagen, hoewel hij op het hoofd postkantoor was gepost. Wanneer ik die brief ergens in een straat van een van Montevideo's voorsteden had gepost, was hij vermoedelijk nooit aangekomen. Het vliegtuig heeft voor de vlucht van Montevideo naar Buenos Aires veertig minuten nodig. Op 30 januari ontving ik echter een Argentijnse krant van 3 november. Het is onmogelijk om in Monte video een krant uit Santiago, Lima, Sao Paulo of Caracas te kopen. Als men zich abonneert komen de kranten na vier maanden in de bus. Huizing WAT IS BEL (010) 131244 Sfl Kerkelijk nieuws Maar nu maken zij kennis met een soortgelijke discriminatie in het land van hun dromen, wat een dubbele tragiek be tekent: zij zijn uit hun land verdreven en dreigen in Engeland over één kam te wor den geschoren met andere immigranten. Zoals één van hen zei: „Als student in Engeland werd ik overal gerespecteerd. Nu ben ik alleen maar een gekleurde im migrant. Men behandelt mij alsof ik een gekleurde arbeider ben". Engeland worstelt al jaren met het probleem van de gekleurde immigranten, dat slechts voor een klein deel een ras senprobleem vormt. Het is het aspect van de massale overstroming van een prop vol land met nieuwkomers dat de Britten zelf tot over hun oren in moeilijkheden, dwars zit. Zeker, de Engelsen zijn als eilandbewoners behept met een ingebo ren wantrouwen tegen elke vreemdeling, maar hun imperiale verleden heeft geleerd verdraagzaam te zijn tegenover de be woners van hun vroegere koloniën, die nog niet zo heel lang geleden Engeland vrij konden binnenkomen. Afstand bewa ren tegenover vreemden en vooral als zij gekleurd zijn zit de Britten echter in het bloed. In de Britse koloniën waren ge mengde huwelijken dan ook zeldzamer dan elders. De trotse en zelfstandige Aziaten voelen zich op en top Brit. In Kenia zijn zij al tijd nauw met de Engelsen opgetrokken. Velen van hun voorouders waren al twee eeuwen voordat de Engelsen kwamen han delaren. Het waren de Gujeratis uit India, de steunpilaren van de Aziatische gemeen schap. De Aziaten vormden er later onder de grote Engelse hefeboeren de midden laag, of zo men wil de tweede bovenlaag zakenmensen, winkeliers, bankbedien den, kantoorklerken en vaklieden, waaron der vele kleine zelfstandigen. Zij waren ook sterk vertegenwoordigd in de vrije be roepen dokters, tandartsen en architec ten. Het zijn vaak de verre afstammelin gen van de oorspronkelijke koelies, die de Engelsen uit India lieten overkomen. Door hun houding ervoeren zij hun ver trek naar Engeland als een soort thuis komst, terwijl er ook een praktische kant aan hun houding tegenover Kenia zit. Zij beseften dat het Afrikaanse nationalisme steeds meer een bedreiging voor hun po sitie vormde, vooral naarmate de Afrika ners beter onderwijs genoten. Een aantal van hen koos bij de onafhankelijkheid voor het Keniase staatsburgerschap, maar de meerderheid begreep dat indien men zijn optie voor het Britse staatsburger schap zou afwijzen er geen uitweg meer ADVERTENTIE ^SAnij OOSSADB RUYS&CO Boekingen voor autoveerdiensten o.a. Engeland, Scandinavië en in de Middel landse Zee en voor de autoslaaptreinen naar Frankrijk, Italië en Oostenrijk. Haarlem Kruisstraat 43 tel. 15304 zou zijn wanneer het misliep. Een Engels man die burger van Kenia wordt kan al tijd zijn Britse status terugkrijgen. Voor de Aziaten bestond die mogelijkheid niet. De Indiase status lokte hen evenmin aan, omdat zoals zij zeggen „Wij geen Indiërs zijn". Voor vele Keniase Aziaten betekende het aantreffen van de discriminatie van de kleurling in Engeland e enschok, die hun d eharde werkelijkheid toonde. Iemand die drie maanden geleden een winkel opende, maakt het thans mee dat blanke Engel sen binnenkomen, een bruin gezicht achter de toonbank ontwaren en snel rechtsom keert maken. Degenen onder de Keniase immigranten die over kapitaal beschikken maken zich op het ogenblik de minste zorgen. Velen van hen kochten onmiddellijk een huis, al is het veel duurder en moeilijker dan in Nairobi en moet men met een veel kleinere levensruimte genoegen nemen. De meesten van hen hebben, omdat zij zolang in een Engelse maatschappij heb ben geleefd en de taal machtig zijn, geen moeite zich aan te passen. Zij komen hier echter voor het eerst in aanraking, niet met de koloniale Engelsman, met wie zij altijd op goede voet stonden, maar met een zelf in grote economische nood verkerende volksmassa, zodat wrijvingen nauwelijks kunnen uitblijven, speciaal wan neer de nieuwkomers erin slagen een toch al schaarse accommodatie te bemachtigen en wanneer hun kinderen een plaats moe ten vinden in de overvolle en vaak door een hoog percentage kleurlingen bezette schoolklassen. Er zijn gebieden in Enge land, waar één op de twaalf inwoners ge kleurd is. Tot de groep, die na een dure vliegreis volkomen berooid aankwam, behoren tal rijke Sikhs, die werk trachten te vinden in het bouwbedrijf en als zelfstandige tim merlieden of loodgieters, waaraan men een grote behoefte heeft, of automon teurs. Maar bijna allen zullen met een lagere levensstandaard genoegen moeten nemen, omdat in Engeland alles zoveel duurder is dan in Kenia. Een ander keerpunt is dat er nog al tijd veel te veel werkgevers zijn die kleur lingen weren. De regering zal daarom de zer dagen een wetsvoorstel indienen tegen rassendiscriminatie in bedrijven en beroe pen. Immigranten die graden hebben behaald moeten vaak hun examens in Engeland weer overdoen. Dat geldt bijvoorbeeld voor onderwijzers, die niet wisten dat zij voor de afkondiging van Kenia's onafhankelijk heid een aanvrage hadden moeten indienen ter erkenning van hun diploma's. Een aan tal onderwijzers waaraan in Engeland zo'n tekort bestaat werkt thans voor een nietig salaris als spoorwegklerk. De Aziaten met hun grotere onwikkeling staan hier voor een nieuw probleem, om dat zij een bedreiging vormen voor de tweede generatie van de andere immi granten Afrikaners, Westindiërs. Pakis tani's namelijk de behoorlijk onderwijs genoten hebbende kinderen, die geen ge noegen meer zullen nemen met de onder geschikte baantjes waarmee hun vaders werden afgescheept. In zekere zin een du plicaat van het probleem waarmee de Azi aten in Kenia werden geconfronteerd. Ve len hunner denken er dan ook nu al over na korte tijd opnieuw hun biezen te pak ken en naar een progressief land als Ca nada te gaan, dat reeds heeft aangekon digd hen met open armen te zullen ont vangen. „Als ik ga", zegt een van hen, „dan zullen mijn vrinden mij volgen. En dan nemen wij een half miljoen pond mee". Waarschijnlijk zullen de Aziaten in En geland net zo proberen te leven als in Kenia, namelijk in een van de buiten wereld zo goed als afgesloten eigen ge meenschap. Er zijn er onder hen die in Kenia geen blanke of Afrikaanse vrienden bezaten. Het feit dat van velen familieleden, vrien den in Engeland woonden vergemakke lijkt het aanpassingsproces en ook het feit dat in zekere mate Engeland nog een soort kaste-staat is, met sterk ge scheiden sociale lagen. Maar door het iso lement waarin de Aziaten in Kenia speciaal de Hindoes verkeerden, kan de klap van rassen discriminatne, die zij thans ongetwijfeld zullen ondervinden, harder aankomen. Ook de opeenhoping van inv migranten in industriesteden zoals in Wol verhampton en Birmingham vormt een belemmering voor de gelijkmatige ver spreiding over het gehele land. De Engelsen zijn natuurlijk gevleid dat de Britse bruine broeders hun land, dat zij zelf in deze crisistijd zo plegen af te kammen, als een paradijs beschouwen. Hun zelfrespect krijgt hierdoor weer een ruggesteun. Zoals een immigrant filoso fisch opmerkte „in een onzekere wereld is het het beste om Brits te zijn. ADVERTENTIE Speciaalzaak voor prettige schoenen i I Haarlem Kruisweg 42 Tel. 12637 I OokFormaNatura^J ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE „GOED VERZORGD UITERLIJK?" HELPT U DAARBIJ KAP-, SCHOONHEIDSSALON, SAUNA TELEFOON 60643 Ongeveer tweeëneenhalve maand geleden hartje winter dus vond in Artis een tropische geboorte plaats. Tijger-moeder Irma schonk toen het leven aan twee welpjes. Nu het weer iets zachter begint te wor den, zijn de diertjes regelmatig te zien in de kooi, waar ze onder het toeziend oog van moeder met elkaar over de vloer rollen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De Nederlandse Stik stof Maatschappij (N.S.M.) in Sluiskil heeft het gewestelijk arbeidsbureau een ontslagvergunning gevraagd voor alle werknemers van 62'/« jaar en ouder. Het gaat om bijna 60 mensen, van wie er gis teren 45 ontslag kregen aangezegd. De overigen zijn op dit moment ziek, waar door ze nog niet kunnen worden ontsla gen. (Van een medewerker) DEN HAAG. „Ons Nederlandse volksgezondheidssysteem is, vergeleken bij andere landen een bijzonder goed systeem. Dat blijkt ten eerste uit het feit. dat onze uitgaven voor de volksge zondheid in relatie tot het nationale in komen niet hoog zijn, ten tweede uit de resultaten welke, voor zover vergelijkbaar, zeer goed zijn. We hebben een aantal wereldrecords die ten onrechte niet de voorpagina's van de kranten halen, het geen met tariefsverhogingen wel het ge val is. Ons kostencijfer is betrekkelijk gunstig". (Van onze correspondent) KWINTSHEUL. Een 20-jarige Kwintheulse typiste, Gerrie Hoeijenbos, wil de politie een handje gaan helpen by het terugbezorgen van onbeheerd aan getroffen fietsen aan de rechtmatige ei genaars. Daartoe heeft zij het „Centraal Bureau voor fietsen" opgericht, een insti tuut dat van de fietsen van iedereen die dat wil het framenummer en nog enkele gegevens verzamelt en ter beschikking van de politie stelt. De herkomst van een auto, motorfiets of brommer is voor de politie makkelijk na te gaan. Het kenteken of verzekerings plaatje levert voldoende gegevens op om de eigenaar op te sporen. Bij fietsen is dat anders Geen enkele instantie regis treert gegevens van rijwielbezitters. Als gevolg daarvan zit de politie ieder jaar met duizenden „gevonden" fietsen welke niet aan de eigenaars teruggegeven kun nen worden, omdat die onbekend zijn. De vermissing van deze fietsen is vaak in andere gemeenten bij de politie aangege ven, maar omdat deze aangiften lang niet altijd aan andere posten worden doorge geven, komen de eigenaren zelden te weten wat er met hun fiets is gebeurd. Gerrie Hoeijenbos wil nu het opsporen van de eigenaar van een fiets mogelijk maken. De politie in elke gemeente krijgt lijsten van alle bij haar bureau ingeschre ven fietsen. Gerrie rekent er op dat veel fietsbe- zitters hun karretje bij haar zullen laten inschrijven. Zij heeft in Den Haag een postbus gereserveerd en een girorekening geopend. Voor één rijksdaalder neemt zij een fietsregistratie in haar lijsten op. Het inschrijvingsgeld kan worden gestort op girorekening 1565700 ten name van het Centraal Bureau voor Fietsen in Den Haag. Op het girostrookje moeten worden vermeld de naam en adres van de eige naar, het merk en type van de fiets en het framenummer. Dit nummer is meest al aangebracht onder de trapas, onder het zadel, bij de achteras of op het balhoofd. „Er rijden ruim zes miljoen fietsers in Nederland" zegt de ondernemende Gerrie „Een groot deel daarvan is vast en zeker genoeg gehecht aan zijn fiets om voor een rijksdaalder de kans hem voorgoed kwijt te raken te verkleinen". Die rijksdaalder gaat grotendeels op aan administratie-, druk- en verzendkos ten. Gerrie rekent er niet op dat er veel voor haar overschiet. 's Zomers (in januari en februari) trekken uit Argentinië honderdduizen den naar de Uruguayse kust, waar de mondaine badplaats Punta Del Es- te wereldberoemd is. Tot voor kort duurde het minstens acht uur voor dat een telefoonverbinding tussen Pun ta del Este en Buenos Aires tot stand kwam. Nu bedient men zich van „mi crogolven" met honderdtwintig aan sluitingen en als men geluk heeft functioneren die ook. Om met de Pe ruviaanse hoofdstad Lima te kunnen telefoneren moet men zich via New York laten verbinden. Als een grote stap voorwaarts is onlangs uit Mexico gemeld dat men thans via Guatema la direct met El Salvador kan telefo neren. De berichten over geruchten dat in Peru een staatsgreep op handen is, bereiken Chili via New York (het persbureau U.P.I.) of Rome (Ansa). ADVERTENTIE fi Speciaalzaak voor prettige schoenen I Haarlem Kruisweg 42 Tel. 12637 L OokFormaNatura Kabels. Overal heeft men grote modernise ringsplannen, maar terwijl het Uru guayse staats-eiektriciteitsbedrijf „Ute" een internationale lening aankondigt legt het oude kabels aan waardoor voortdurend branden uitbreken, de pro- duktie de vraag niet kan bijhouden en men zich blijkbaar genoodzaakt heeft gezien op willekeurige momenten urenlang de stroom af te sluiten. In een week tijds is er bijvoorbeeld vijf dagen urenlang geen stroom geweest in de industriestad Maronas bij Mon tevideo. Citroenen. De staatsbedrijven falen in elk op zicht. Het staatsvisserijbedrijf „Soyp" heeft zijn voornaamste haven in Punta del Este aan de Atlantische Oceaan maar krabben en diverse vissoorten worden in ijs uit Spanje ingevoerd. Overstromingen en droogteperioden wisselen elkaar af. Eerst bevroor in juli de citroenoogst in Uruguay, nu lijdt in de zomerhitte van februari maart het vee in de „Estancias" on der de grote droogte. Aardappelen worden uit Roemenië en Polen geïmporteerd (en verdwijnen spoorloos van de markt). Dagelijks worden leveranties uit Argentinië aan gekondigd, maar nooit arriveren ze. De Verenigde Staten schenken melk poeder omdat het vee van honger of dorst om het leven dreigt te komen. Een citroen kost zestig pesos, dat is een kleine gulden. Terwijl echter de legale handel in deze vruchten niets om het lijf heeft, bloeit de illegale. Smokkelaars halen de citroenen met zakken tegelijk uit de schepen en ver kopen ze voor een derde van de markt prijs. Smokkel. Voor sigaretten en radiomateriaal is Uruguay een internationaal overslag- gebied, waar officieren en leden van de regeringspartij de grote mannen zijn. De Noordamerikaanse sigaretten worden in particuliere vliegtuigen, die heimelijk op velden van de „Estanci as" landen, naar Uruguay getranspor teerd en kosten in de hoofdstraten van Montevideo niet meer dan de binnen landse merken. Volgens een mededeling van de regering van Peru heeft dat land de laatste drie jaar douanegelden ter grootte van honderd miljoen gulden door smokkel verloren. Zelfs op de smokkelaars kan men zich niet meer verlaten. De nieuwste tak van hun industrie is die van onech te whisky. Sluitingen en etiketten wor den meesterlijk vervalst. Een tijd lang vulde men de flessen met water. Nu zijn er voortreffelijke chemici aan het werk, die de bittere smaak van de Zuidamerikaanse whisky door chemi sche toevoegingen minder scherp ma ken en de drank daarna voor Schotse verkopen. De vervalsers laden de kis ten met flessen in barkassen en leve ren hun produkt aan in de haven wachtende smokkelaars. Auto's. De „vertrouwenscrisis" tussen smok kelaars en hun klanten heeft nu een zodanige graad bereikt, dat „vertrou- wenswaardige" smokkelaars nog slechts driekwart-liter-flessen aanbie den, terwijl tot dusver slechts liter flessen werden vervalst. Alleen met de autosmokkel klopt het helemaal niet. In Brazilië en Argentinië kosten vrachtauto's slechts het tweevoudige van de Europese prijs; in Uruguay echter het vijfvoudige. Het zijn alledaagse kleinigheden, die het leven in het echte „onderontwik kelde land", kenmerken. Omdat in eco nomie en bestuur geen enkel rad pre cies in het andere grijpt, wordt het illegale tot een normaal levenspatroon Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Kantens J. Kruidhof, kand. te Hattem; te Heemse A. Kooij te Emmen. Chr.-Geref. Kerken Beroepen te Kornhorn J. Plantinga te Rozenburg. Geref. Gemeenten Bedankt voor Haarlem C. Harinck te Utrecht. Geref. Kerken Beroepen te Lioessens I. van Til, laat stelijk pred. bij de Geref. Kerken (vrij gemaakt) te Haulerwijk. Dat zegt de staatssecretaris van Soci ale Zaken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, die in 1960 zijn praktijk in Leeuwarden als keel-, neus- en oorarts verwisselde voor een ambtelijke loopbaan. De belangrijkste aspecten van de ge zondheidszorg vindt hij: bestrijding van de lucht- en waterverontreiniging; coör dinatie van de voorzieningen op het ge bied van de gezondheidszorg, internatio nale samenwerking, een betere regeling van het gewondenvervoer en modernise ring van de wetgeving betreffende de be roepsuitoefening. Hij hoopt dit jaar de ziekenhuisbouw- wet in te dienen. Deze wet zou moeten voorzien in provinciale plannen, gesteund door adviezen van een landelijk zieken huiscollege en het geheel onder verant woordelijkheid van de minister of de staatssecretaris. Het aantal ziekenhuis bedden zou van gebied tot gebied al naar gelang van de leeftijdsopbouw moeten va riëren. Dat houdt niet in dat levensbe schouwelijke ziekenhuizen in de toekomst overheidsinstellingen moeten worden. Het is wel de bedoeling, dat ze in een goed georganiseerd patroon gaan passen. De uitvoering kan gedecentraliseerd blijven. Dr. Kruisinga geeft er de voorkeur aan, dat een ziekenhuis wordt georganiseerd als een vereniging, welke publiekelijk verantwoording moet afleggen. „De Zie- kenhuisbouwwet zal opbouwen, niet af breken". Hij is trouwens van mening, dat de Nederlandse ziekenhuizen in het alge meen goed functioneren. Er wordt werk van hoge kwaliteit geleverd. Maar elk systeem gaat nu eenmaal gepaard met een vorm van verspilling. Deze zou tot een minimum moeten worden beperkt. Daartoe kan de Ziekenhuisbouwwet bij dragen. doordat ze coördinatie van diver se medische diensten in de hand werkt. Wat deze coördinatie betreft, dr. Krui singa heeft zich in de Tweede Kamer tegen het plan van de Dr. Wiardi Beck- manstichting uitgesproken. Hij zegt daar over: „Ik heb in de Kamer gezegd dat ik het rapport niet erg politiek vind. Het is geen rapport van de P.v.d.A. als zodanig. Ik heb er waardering voor, maar de denkbeelden zouden een nadere uitwer king behoeven. Er worden wel verschil lende lijnen aangegeven, maar de coör dinatie ervan komt niet uit de verf. Het gaat mij om het totale beleid. Hun plan nen tasten de opzet van ons ziekenhuis wezen overigens niet aan. Ze willen geen nationale gezondheidsdienst volgens En gels systeem. Ik heb dit systeem gron dig bestudeerd. Gedurende de eerste tien, twaalf jaar dat het functioneerde, van 1948 tot 1960 ongeveer, is in heel Enge land geen enkel nieuw ziekenhuis gebouwd. De ingewikkelde hiërarchische opzet bleek een groot struikelblok bij het verwerven van de benodigde gelden". Een ander onderwerp: de lucht- en wa terverontreiniging. De staatssecretaris heeft goede hoop dat nog in de eerste helft van dit jaar het wetsontwerp tegen de waterverontreiniging door de Tweede Kamer zal worden behandeld. Op de vraag of hij zijn vroegere prak tijk mist, antwoordt dr. Kruisinga: „In één opzicht niet. Je hebt nu ook contact met mensen, al zijn het geen patiënten. Maar ik zou wel eens, zoals de volksgezondheidsfunctionarissen in Oosteuropese landen, bij voorbeeld de onderminister voor de volksgezondheid in Rusland die ik persoonlijk goed ken, voor de afwisseling een halve dag per week nog operaties willen verrichten. Mijn spe cialisme, ik ben keel-, neus- en oorarts, heeft zo'n fijne operatieve techniek. „Van operaties gesproken: Hoe denkt u over harttransplantaties? „Ik kan slechts zeggen, dat nog eens te meer is gebleken, dat de technische ontwikkeling sneller gaat dan het ethische denken. Dat bewijzen de vragen waar voor de medici zich bij harttransplanta tie en re-animatie gesteld zien".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 19