Civiele verdediging bij de spoorwegen TARVO TARVO Na uittreden radicalen Schmelzer: KVP is niet conservatief geworden Oudstrijders willen alsnog vervolging prof. Delfgaauw en Husqvarna „SENA" DICKBARTELS BROCHURE AAN PERSONEEL Adviezen voor oorlogstijd 9s mmm morgen nemen, xèlf proeven! Redacteuren zien van verdere bemiddeling af Langparkeerders in Amsterdam aan banden Pijpleiding tussen Rotterdam en Roergebied Gesprek over een C.D.U. gaat door Rekest aan gerechtshof Griekse censuur op kranten voor Nederlandse militairen Enkele buien Moutbrood Qh er wtittiL iAhUk> w... TRESLONG Modeshow voor blinden korte bontmantels bontstola's bontcravattes a st VRIJDAG 15 MAART 1968 2 Atomaire dienst Conflict Vrij Nederland - - Agenda voor Haarlem en de IJmond Haarlem Beverwijk V elsen-lj muiden BONTMODEHUIS SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN VOOR HET VOORJAAR voor uw mantelcostuum NU TIJD voor REPARATIE en MODERNISEREN S-g UTRECHT. Alle personeelsleden van de Nederlandse Spoorwegen krijgen een brochure over civiele verdediging bij het bedrijf. Waarschijnlijk is N.S. het eerste Nederlandse bedrijf dat zijn werknemers Integraal voorschriften en adviezen geeft over de manier waarop zij in oorlogstijd moeten handelen. N.S. heeft al sinds 1953 een dienst „Algemene Verdedigingsvoor ADVERTENTIE OOOO Stelende jongens.Vijf jongens van 17 tot 20 jaar hebben zich aan een groot aan tal inbraken en diefstallen schuldig ge maakt. Van bouwwerken en in fabrie ken in Boxtel, St. Michielsgestel en Eindhoven haalden zij voor een waar de van ongeveer 10.000 gulden weg aan gereedschappen. Veilige explosie. Een deel vaii Leiden werd gisteren opgeschrikt door een aan tal explosies uit de richting van de Leid se vuurwerkfabriek. Daar was echter niets aan de hand. Het ging om het on schadelijk maken van chemische prepa raten, afkomstig van het anorganisch fysisch laboratorium van de Leidse uni versiteit. Deze stoffen moesten worden opgeruimd wegens de verhuizing. Voor Stevenskerk. Aan de Nederlandse Hervormde Gemeente in Nijmegen is uit Amerika een gift van 20.000 gul den overgemaakt als bijdrage voor de restauratie van de Stevenskerk. Het geld is ingezameld door ds. Bestebreur- tje, oud-Nijmegenaar en thans predi kant bij de Presbyteriaanse Kerk in Louisville (Kentucky). Ds. Bestebreur- tje nam in 1944 deel aan de bevrijding van Nijmegen en werd daarvoor onder scheiden met de Militaire Willemsorde. Lijk beroofd. De politie in Stadskanaal heeft een 39-jarige man uit Mussel- kanaal gearresteerd wegens beroving van het lijk van een 60-jarige man. Deze man was in de woning van de verdachte aan een hartverlamming overleden. De verdachte beroofde hem van zijn ringen, horloge en porte monnee. Film over leermoeilijkheden. De stichting Film en Wetenschap heeft in opdracht van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen een film gemaakt over kinderen met leer- en opvoedingsmoei lijkheden. Zij is bedoeld voor ouders van schoolgaande kinderen en onder wijskrachten van scholen voor gewoon lager- lager technisch- en nijverheids onderwijs. Boete voordeliger. De Bredase rechtbank heeft een caféhouder uit Halsteren wegens belastingontruiking gestraft met 3500. De man had 8.000 te weinig belasting betaald. Hij moet deze alsnog betalen, maar krijgt niet de 100 percent verhoging opgelegd van de be lastingdienst omdat hij door de Justitie is gestraft. H. J. Meyer overleden. Tijdens een vakan tie in Torremolinos is op 78-jarige leef tijd overleden de heer H. J. Meyer. Hij was oud-secretaris van de Algemene Bond Mercurius en de vereniging van ex-politieke gevangenen. Hij heeft een aantal jaren de V.A.R.A.-St. Nicolaas- actie geleid. Critiek op minister. De loco-burgemeester van Hilversum, dr. Van de Vliet, heeft critiek geuit op de minister van Binnen landse Zaken en de Commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, omdat zij hem tot nu toe niets hebben meegedeeld over de duur van de waar waarneming van 't burgemeestersambt. Dr. Van de Vliet, tevens Eerste-Kamer- lid, vindt dit een gebrek aan beleefd heid. Insecticide. Het Tweede-Kamerlid drs. Nederhorst (P.v.d.A.) heeft de staats secretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid gevraagd of deze „nu het muggenseizoen in aantocht is" spoed wil maken met het antwoord op een reeds op 22 november gestelde vraag inzake mogelijke gevaren van de insec ticide verdampende Veponastyip. Venlo 625 jaar stad. In juni is Venlo 625 jaar stad. Dit zal gevierd worden op een feest dat tien dagen zal duren. Cen traal staan hierin een braderie in de binnenstad en een tentoonstelling voor handel en industrie. bereiding en bedrijfsbescherming," welke tot taak heeft, maatregelen voor te be reiden en te coördineren om het spoor wegbedrijf in tijd van oorlog gaande te kunnen houden. Met de voorbereidingen is men al een eind gevorderd. Zo zijn over het hele land verspreid extra reservevoorraden opge slagen zodat, als bijvoorbeeld een brug wordt beschadigd, herstelmateriaal aan wezig is. Omdat het geëlektrificeerde net in oorlogstijd zeer kwetsbaar is, zijn op de depotstations extra tanks geplaatst voor een olievoorraad, welke is berekend op een eventuele omschakeling op diesel tractie. Verder zijn maatregelen getrof fen om de communicatielijnen, telefoon, en telex, zoveel mogelijk te beveiligen. Op verschillende stations waar verkeers- leidingsposten zijn komen schuilgelegen- heden tegen radio-aktieve neerslag en scherfwerking. Er is ook een organisatie welke bij ver storing van het spoorwegverkeer hulp aan slachtoffers kan bieden. Het is de bedoeling in de naaste toe komst de drie onderdelen brandweer, E.H.B.O. en Reddingsdienst om te zetten in twee eenheden: gewondenverzorgings- ploegen en hulpverleningsploegen voor de bedrijfszelfbescherming. Pas opgericht is de Atomaire Chemische Dienst. Enkele personeelsleden worden opgeleid tot specialist bij deze dienst. Zij zullen aanwijzingen moeten geven voor het optreden in door radioactiviteit be smette gebieden. Zij kennen de afweer middelen tegen de uitwerking van che mische wapens. Er zijn ook „A.C.-ver- kenners", die gegevens moeten verzame len over de intensiteit van de straling en de omvang van het radioactieve gebied. Alle personeelsleden die een radioactief gebied binnengaan, krijgen een stralings- metèr mee. In oorlogstijd worden bij de N.S.-di- rectie verbindingsofficieren van de In spectie Vervoerswezen van het leger ge plaatst. Op belangrijke stations zullen stationscommandanten verschijnen. Zij moeten ervoor zorgen dat de militaire transporten vlot verlopen. De brochure bevat voorts aanwijzingen over fall-outgevaar, over hulp aan gewon den en over herstel van schade. Als de verdedigers van Nederland geen stand kunnen houden, wordt het rollend ma terieel teruggetrokken om te voorkomen dat het in vijandelijke handen valt. „Hoe moet worden gehandeld als Ne derland opnieuw wordt bezet, hangt van de situatie af", en „probeer een goed va derlander te blijven, voor zover dit in uw vermogen ligt," zo staat in de brochure. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Zeven redacteuren van het weekblad „Vrij Nederland" heb ben via hun advocaat, mr. Cammelbeeck de Federatie van Nederlandse Journalis ten laten weten niet langer prijs te stel len op de bemiddelingspogingen van een door de federatie ingestelde commissie. De zeven redacteuren vroegen enkele weken geleden hun ontslag nadat de hoofdredacteur, de heer M. Smedts, in het blad zijn verontschuldiging had aan geboden aan „Het Parool" voor een door één van de zeven geschreven artikel. Het niet meer op prijs stellen van be middeling is een gevolg van het feit dat de commissie conform haar opdracht al leen heeft geprobeerd de ontstane breuk te lijmen. De redacteuren willen dat de commissie de gehele situatie bij „Vrij Nederland" onderzoekt en haar oordeel erover uitspreekt. ADVERTENTIE Dagelijks* diner-dansant HILLEGOM TEL 0 2520 53 47 Zaterdag 30 maart grootse Italiaanse avond met mede werking van o.a. Willy Alberti. AMSTERDAM. In de Amsterdamse binnenstad wordt nog dit jaar begonnen met het plaatsen van 3000 extra-parkeer- meters, hetgeen een verdubbeling is. Het beleid van burgemeester en wethouders tal meer dan ooit worden gericht op be perking van het aantal langparkeerders. Dit staat in de parkeernota welke bij de raad is ingediend en waarover wij deze week al iets hebben bericht. Voorts willen B. en W. laad- en los- zones alsook parkeerterreinen voor vrachtauto's en zones voor toeristenbus sen, waar de passagiers kunnen in- en uitstappen alsmede parkeerplaatsen voor autobussen. DUSSELDORP (AP) Werner Figgen, de minister voor Arbeid en Sociale Zaken van Noordrijn-Westfalen, heeft de toe stemming bekend gemaakt voor het leggen van een oliepijpleiding tussen Venlo en Dinslaken. Hierdoor zal een verbinding tot stand komen tussen Rotterdam, Godorf bij Keulen (Shell raffinaderij) en het indu striegebied Ludwigshafen-Frankfort. De leiding wordt ongeveer 50 km lang en krijgt een diameter van 60 cm. Via de leiding zal jaarlijks 7,5 miljoen ton olie worden getransporteerd. In het Koninklijk Blindeninstituut in Bussum is een modeshow gehouden voor blinde tieners. Het doel was de jongelui in de gelegenheid te stellen een idee te krijgen van wat door hun ziende leeftijdgenoten wordt gedragen. Hier een beeld van deze show. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De fractievoorzitter van de K.V.P., drs. Schmelzer, is van me ning dat de nieuwe partij van radicalen een normale politieke concurrent voor de K.V.P. is geworden. „Natuurlijk betreur ik deze breuk en het is met pijn in het hart dat ik de afsplitsing heb ervaren. Maar nu het zover is moeten we er ver der niet te sentimenteel over doen. Za kelijk bezien zijn we nu concurrenten" Deze opmerking maakte de heer Schmel zer gisteravond tijdens een bijeenkomst van de K.V.P.-kring Den Haag. Hoe de radicalen zich in de toekomst zullen opstellen is op dit moment voor de K.V.P.-leiding nog een open vraag „Mij is niet duidelijk waar de nieuwe partij precies staat. Zij lijkt niet op de Partij van de Arbeid in zijn huidige vorm, maar ik zie wel veel overeenkom sten met de doorbraakgedachte in die par tij in de naoorlogse jaren". De heer Schmelzer verzette zich tegen de veelgehoorde conclusie, dat tengevolge van de afscheiding van de uiterst-radica len de K.V.P. zich meer in conservatieve richting zal gaan opstellen. „De partij is dezelfde gebleven. Met het uittreden van deze zogenoemde linkse groepering zijn we niet plotseling behoudend geworden Onze koers is gebaseerd op een conse quent vooruitstrevend beleid". De K.V.P.-fractieleider ging tijdens de discussies een rechtstreeks antwoord uit ADVERTENTIE SWEDEN SINDS «SS* Uw aangewezen dealer voor Haarlem en Omstreken is Naaimarhinespeciaalzaak Rijksstraatweg 14 Haarlem - Tel. 023-52665 AMSTERDAM. De raadkamer van het Amsterdamse gerechtshof heeft een rekest in behandeling genomen van de secretaris van de federatie van oudstrij- dersorganisaties, waarin deze het hof vraagt de Amsterdamse officier van Justi tie alsnog te gelasten een strafvervolging in te stellen tegen de Groningse hoog leraar prof. dr. B. J. M. Delfgaauw tezake van belediging van een staatshoofd van een bevriende staat, te weten president Johnson. De secretaris, de heer P. J. G. A. Ego uit Rijswijk, schrijft in zijn rekest onder meer dat prof. Delfgaauw tijdens een in Amsterdam gehouden anti-Vietnam- demonstratie zeer duidelijk het staats hoofd van de Verenigde Staten een oor logsmisdadiger heeft genoemd en deze uitlating bij tal van gelegenheden zeer duidelijk heeft herhaald. De gemiddelde burger krijgt door het niet vervolgen van prof. Delfgaauw volgens de heer Ego de indruk van klasse justitie daar anderen voor soortgelijke beledigingen wél ver volgd en veroordeeld werden. De minister van justitie, prof. Polak, zei, zoals bekend, dat van vervolging van de hoogleraar was afgezien mede omdat met pame de woordkeus en het precieze zinsverband der uitlatingen (op 21 okt.) niet te achterhalen zijn en daarom het bewijs dat deze onder het bereik der strafwet vallen hoogst onzeker is. Tot slot zijn opgemerkt dat krachtens artikel 12 Wetboek van Strafvordering alleen een belanghebbende over het niet vervolgen van een strafbaar feit zijn be klag kan doen bij het hof. De eerste vraag die het hof zal moeten beantwoorden is derhalve of de federatie als zodanig kan worden aangemerkt. (Van onze correspondent) CHANIA, KRETA De leden van het Nederlandse luchtmachtdetachement op Kreta ontvangen kranten en tijdschriften uit Nederland pas een week na verschij ningsdatum en streng gecensureerd. Ga ten in de tekstpagina's duiden de plaatsen aan waar naar de mening van het huidige Griekse bewind artikelen of berichten hebben gestaan, die niet voor verspreiding op Grieks grondgebied in aanmerking ko men. Na de censurering worden de publika- ties in de oorspronkelijke adresbandjes aan de geadresseerden doorgezonden. De luchtmachtmilitairen zijn op Kreta gesta tioneerd als vaste staf voor het NAVO- schietterrein voor geleide wapens NAMFI. In mei zal de eerste groep Nederlandse bedienaars van geleide wapens haar post in Duitsland voor enige tijd verlaten om op Kreta te gaan oefenen. Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Neder lands Dans Theater. Zaterdag 20 u.: Toneel groep Ensemble met „Pygmalion", blijspel van G. B. Shaw. Regie: Karl Guttman. Minervatheater (Heemstede), vandaag 20.15 u.: Cabaret Fons Jansen met „Hoe meer zielen Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: Zesde B-Concert door het N.Ph.O., o.l.v. Bene dict Silberman. Soliste: Elfie Mayerhofer (sopraan). Provinciale Griffie (Dreef 3), zaterdag 20 u.: Kamermuziekconcert door leden van het N.Ph.O. M.m.v. het N. Ph. Blaaskwin- tet en het Noordhollands Kamerorkest o.l.v. Kees Bakels. Solist: Jan Schaap (bariton). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 19.45 u.: „De tien geboden", a.l. Frans Hals, 20.15 u.: „Irma la Douce", 18 j. Vandaag en zaterdag 23.30 u.: „Samar, het duivelseiland", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Tam tam in Tokio". 14 j. Zaterdag 23.30 u.: „Met bloed geschreven" 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „To grab the ring", 18 j. Vandaag en zaterdag 23.30 u.: Eva", 18 j. Minerva, vandaag geen voorstelling Za terdag 14.30 u.: „Sjors, Sjimmie en de go rilla", a.l.; 20.15 u.: „Moed voor elke dag", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Striptease, verboden sex", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Het huis der begeerte", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De getem de feeks", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werkeh uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 uur. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken. handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, instrumenten. Geopend op werkdagen, be halve maandag, van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Galerie-t (Bakenessergracht)Expositie van grafiek uit eigen bezit. Dagelijks van 11-17 u. Op zondag van 13-17 u. Tot 18 maart. De Ark (Nieuw Heiligland) Expositie van werk van Henk Schoorl. Dagelijks van 10-20 u. Tot 16 maart. Stadsschouwburg, 20 u.: „De man die een ander was". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 14 tot 17 u.: Expositie schilderijen en tekeningen van Victor Linford. Deze ten toonstelling duurt tot en met 17 maart. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. VRIJDAG 15 MAART Kennemei Theater, 19 en 21.15 u.: „James Bond 007, Casino Royale". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Bad- sensaties". Galerie Boumans, Breestraat 122, Expo sitie van Adriaan Engelman, monotypes, beeldende objecten; geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. „Meerplein, Jongerencentrum „Dizzy", 20 u.: Jazz-sociëteit Time Out. ZATERDAG 16 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „James Bond 007, Casino Royal"; 23.30: „Hiroshima mon amour". Luxor Theater 19 en 21.15 uur Bad- sensaties" Galerie Boumans. Breestraat 122. Expo sitie van Adriaan Engelman, monotypes, beeldende objecten; geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. Galerie ürengel (Bakkumstraat). Van Harlekijn en de Droom", expositie van werk van Maggi Giles. Dagelijks van 20-22 u. en donderdag, zaterdag en zondag ook van 13-17 uur Tot 11 april. Gemeentehuis Overveen (Bloemendaalse- weg 158): Expositie van werk van Kees Verkade en Willem Snitker. Dagelijks (ook zondags) van 10-17 u. Tot 7 april. Noord-Schalkwjjkerweg 160: Expositie van wandtapijten, schilderijen en tekenin gen van Kees Vis Dagelijks van 13-17 u. Tot 25 maart DIVERSEN Waagtaveerne (hoek Spaarne-Damstraat) vandaag, 19.30 u.: „Wie waagt die wint". Daarna Hootenanny". Zaterdag 20 u.: Optreden van Paul Mac Neill en Linda Peters. dag 20 u.: Optreden van Paul Mac Neill en Linda Peters. Koudenhornkazerne (kamer vijf), van daag 20 u.: optreden van „The Count Quin tet". Poppentheater Merlijn (Hasselaersplein 35), zaterdag 14.30 u.: „Het torenhaantje". VRIJDAG 15 MAART City, 20 u.: „Wilde nacht in Jericho". ZATERDAG 16 MAART City, 19 en 21.15 u.: „Wilde nacht in Jericho". de weg op de vraag hoe de K.V.P.-lei ding zal reageren als het gesprek van „De Achttien" mislukt. Hij zei te hopen, dat de vraag theoretisch zal blijken en wilde niet filosoferen over „zo'n desas treuze mogelijkheid". Wél stelde hij zich scherp op tegenover de ARJOS, die ge pleit heeft voor een stopzetten van het overleg in de Groep van Achttien. De heer Schmelzer meende, dat achter de wens tot stopzetten van de Anti-revolu tionaire jongeren het verlangen schuilt de gehele voorbereiding tot een christen democratische partijvorming stil te leg gen. „Dat zou een mislukking betekenen van de poging tot samengaan van de drie christelijke partijen. En dat is een luxe die wij ons pertinent niet kunnen ver oorloven". ADVERTENTIE Ruime parkeergelegenheid WAGENWEG 126 rood HAARLEM TELEFOON 14360 (gesloten huis op 1e etage) Ruime parkeergelegenheid Het K.N.M.I. deelt mee Een depressie trok van het zeegebied bij IJsland naar het noordelijk deel van de Noordzee. Het bijbehorend front, dat de begrenzing vormt van koudere en enigszins onstabiele lucht, had vrijdag ochtend het westen van ons land bereikt, voorafgegaan door veel bewolking en re gen. Zaterdag zal de onstabiele lucht- massa achter het front ook aanleiding geven tot een wisselende bewolking en enkele buien. De wind ruimt geleidelijk naar noordwest. In het temperatuurver- loop komt in het algemeen weinig ver andering. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum bo i -S «S W temperaturen •O** SB l binnen- en buitenland BS BS cS Den Heldei regen wzw 6 4 6 Ypenburg regen w 7 4 9 Vlissingen regen w 8 4 8 Eelde regen wzw 8 2 3 De Bilt regen wzw 8 3 7 Twente regen wzw 6 2 2 Eindhoven regen zw 8 1 1 Z.-Limburg regen zw 8 1 0.5 Helsinki onbew wnw 2 -18 0.1 Stockholm licht bew. w -2 -12 0 Oslo zw bew. w.st. -1 -11 0 Kopenhagen sneeuw zzw 4 -1 0.1 Aberdeen licht bew. w 5 1 0 Londen zw bew. w 10 5 0.6 Amsterdam regen w 7 4 8 Brussel regen zw 3 1 Luxemburg zw. bew. zw 10 3 2 Parijs zw. bew. wzw 11 6 0.2 Bordeaux geh. bew. zzw 12 7 0 Grenoble licht bew. w.st. 10 -2 0 Nice onbew nnw 14 a 0 Berlijn geh. bew. z 6 -1 2 Frankfort geh bew. zzw 8 2 05 München zw. bew. zw 4 0 0.2 Zürich zw. bew. zw 5 0 1 3enève zw. bew. z 7 -7 0 Locamo onbew no 13 -1 3 Wenen zw. bew. wzw 9 2 1 Lnnsbruck geh. bew. zzw 4 -3 0 Belgrado onbew. w.st. 11 1 0 Athene onbew. w.st. 10 5 0 Home onbew O 12 4 10 Barcelona mist w.st. 15 8 0 Madrid zw. bew. w.st. 16 3 0 Vlallorca onbew. w.st. 15 4 0 Lissabon zw. bew. nnw 18 12 0 ZATERDAG 16 MAART Zon op 6.52 uur; onder 18 46 uur. Maan op 21.26 uur; onder 7.31 uur. MAANSTANDS N Volle maan 14 maart 19.52 uur. Laatste kwartier 21 maart 12.07 uur. Nieuwe maan 28 maart 23.48 uur. HOOG EN LAAG WATER IN IJMUIDEN VRIJDAG 15 MAART Hoog watei 4.07 uur en 16.22 uur. Laag watei 12.17 uur en uur. ZATERDAG 16 MAART Hoog watei 4.44 uur en 16.57 uur. Laag water 0.34 uur en 12.59 uur. Hel nuog en laag «vatei te Zandvoort Is 10 tot 15 min. vioeger dan te IJmulden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2