VAN DAG Smrkovsky wellicht opvolger Novotny Vietcong-aanval op Saigon verwacht VS zijn van Ky tegen naar volksmars-plan N oor d-Vietnam Nederlaag voor Labourpartij McCarthy zal niet wijken voor Kennedy ontdek nieuw ontdek de nieuwe woonstijlen bij: SPD aan vooravond van congres PIPALUK commentaar op actuele zaken *6htleVkeif Bommenwerpers uit Sovjet-Unie bij Alaska law, mm Massagraven bij Hoeé ontdekt Onderzoek naar tweevoudig moord Resolutie van de Veiligheidsraad Koning Konstantijn wellicht terug Wilson wil geen geweld tegen Rhodesië VRIJDAG 15 MAART 1968 3 brood WASHINGTON (AP, AFP en DPA) De Amerikaanse regering heeft elke gedachte aan een invasie van Noord-Vietnam van de hand ge wezen. Desbetreffende plannen van de Zuidvietnamese regering zijn af gewezen. In antwoord op de oproep van vice-president Ngoeyen Cao Ky van Zuid-Vietnam tot een „gewapen de volksmars" naar het noorden, ver zekerde een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, dat de Amerikaanse in stanties van dergelijke plannen niets afweten. zemen zonder zorgen TIJDELIJK met gratis wafeldoekje Marcos Robles beschuldigd de "new style" afdeling eigentijds progressief wonen bij sunart-stoutenbeek (Van onze correspondent) BONN In Neurenberg zullen volgende week de sociaal-democraten hun voormannen de waarheid zeggen. Op het zondag beginnende en vijf dagen durende partijcongres staan niet minder dan 951 moties op het programma. Als al die moties ter discussie konden worden gesteld, zou het congres minstens twee maanden duren. De onrust binnen een partij als de SPD speelt zich niet zo aan de oppervlakte af als de interne strijd onder christen-democraten of liberalen. Maar de storm van ver ontwaardiging, die opstak toen de sterke man van de sociaal-democraten, Herbert Wehner, zijn partij eind 1966 de grote coalitie met de christen democraten binnen stuurde is niet gaan liggen. De ontevredenheid met de gang van zaken is zelfs groter dan ooit. Boos op Kiesinger Groeiend onbehagen Positieve kant amm Ofschoon de „run" op het goud van de laatste dagen op zichzelf verontrustend genoeg was zijn de maatregelen, die de Amerikaanse regering vannacht heeft ge nomen om de hevige goudspeculaties die de waarde van de dollar bedreigen, toch nog onverwacht gekomen. Een voorstel van de Amerikaanse regering, dat weken bij het Amerikaanse Congres had gelegen werd er in enkele uren doorgejaagd. Op geheven is nu de 25 percent gouddekking van het Amerikaanse bankpapier, waar door de goudvoorraad van de Verenigde Staten van ongeveer 12 miljard dollar geheel ter beschikking komt om de dollar te beschermen. Ook is het disconto (de rente die de gewone banken moeten be talen aan de centrale banken als zij geld opnemen) verhoogd van 4'A> tot 5 percent, een percentage dat Amerika sinds de „Krach van 1929" niet meer heeft gekend. De bedoeling hiervan is de in het buitenland uitstaande dollars, en dat zijn er door de grote betalingsbalanstekorten van de laatste jaren nogal wat, weer naar Amerika te lokken. De goudprijs zal gehandhaafd blijven op 35 dollar per ounce, zo is gisteren van Amerikaanse zijde nog eens verzekerd. Op zichzelf is het met die standaardprijs wat dwaas gesteld. Immers die 35 dollar worden al sinds 1934 betaald, terwijl alle goederen en grondstoffen het tien- zo niet het honderdvoudige waard zijn geworden. Er is dus duidelijk iets scheef. Anderzijds is het niet te hopen dat de monetaire wereld tot een verhoging zal overgaan, want de gevolgen zouden wellicht nog desastreuzer worden dan in 1929. Een wereldinflatie van ongekende omvang zou het resultaat zijn, waarbij als lachende derde Zuid-Afrika zou optreden, want dat is de grootste goudproducent van de Wes terse wereld. Met grote spanning moet nu het week einde worden afgewacht, waarin de lan den van de goudpool vérgaande beslis singen zullen moeten nemen. In ieder ge val is het zo dat als de Verenigde Staten de dollar devalueren de standaardprijs van het goud omhoog zal gaan. Een mo gelijke oplossing zal ook zijn dat een einde wordt gemaakt aan de goudpool. Daarvoor in de plaats kan dan bijvoor beeld komen een systeem met de oude prijs voor transacties tussen de banken en de handel, terwijl voor de particuliere handel een zwevende koers zal worden ingevoerd. PRAAG(AP) Josef Smrkovsky, die tijdens het stalinistische bewind tot le venslang werd veroordeeld, wordt ge noemd als de meest waarschijnlijke op volger van president Antonin Novotny. De 56-jarige Smrkovsky staat in ge heel Tsjechoslowakije bekend als de lei der van de Praagse opstand van 1945 tegen de nazi's. Zijn populariteit is nog gestegen door de rede, die hij in janu ari voor 't centrale comité hield en waar in hij een hartstochtelijke aanval deed op de stalinistische invloed. De rede heeft meegeholpen om het comité tegen Novotny te mobiliseren en men te ont slaan als partijleider. Tsjechoslowakije heeft de Verenigde Staten opnieuw om uitlevering gevraagd van generaal-majoor Jan Sejna, die met zijn zoon en diens verloofde op 25 febru ari uit Tsjechoslowakije is gevlucht. Ook in-Hongarije is een „democrati seringsproces" gaande, zo is in een ar tikel van de vooraanstaande communist Reszoe Nyers onthuld. Nyers, die secretaris van het centrale comité is, schreef in het ideologische maandblad „Tarsadalmi Szemble" (Soci ale revue) dat het proces zou leiden tot „radicaal nieu wsoort democratie", waarin het parlement een grotere rol zal gaan spelen. Hij schrijft dat er uiteindelijk fundamentele wijzigingen in de grond wet moeten worden aangebracht, maar hij gaf niet aan welke. Nyers betoogde dat de communistische partij de leidende kracht in het proces moest zijn. Eén factor zou decentralisa tie zijn en de economische hervorming, waarmee 1 januari 1968 is begonnen „zal een grote stap vooruit op dit terrein zijn". „De partij zelf moet functioneren met inachtneming van de strengste democra^ tische grondbeginselen", aldus Nyers. ADVERTENTIE OTTAWA (Reuter) Russische bom menwerpers hebben in februari zeven maal en wel telkens op een ander tijd stip vlak bij de oostkust van Canada en de kust van Alaska gevlogen. Dit is meegedeeld door een woordvoer der van het Canadese ministerie van de fensie. Drie keer verschenen zij voor de oostkust van Canada en vier keer voor de kust van Alaska. Onder enorme belangstelling is het nu drie maanden oude ijsbeertje Pipaluk voor het eerst buiten ge komen in de Londense dierentuin Mappin Terraces. Pipaluk (eskimo- taal voor „kleintje") heeft zijn eigen publiciteitsman. Er komen Pipaluk- kauwgum, Pipaluk-cornflakes, Pipa- luk-kleurboekjes enzovoorts, waar van de helft van de opbrengst voor de Zoo is. Men hoopt met Pipaluk een miljoen extra bezoekers te trek ken. De foto toont de kleine beer met moeder Sally. De woordvoerder wees op het commu niqué van de Vietnam-conferentie in Ma nilla van oktober 1966, waarin door de deelnemers, waaronder ook Zuid-Vietnam, verklaard werd, „dat het Zuidvietnamese volk niet de wens koestert, de mensen in het noorden te bedreigen of aan te vallen of hun land te bezetten". Volgens de Amerikaanse woordvoerder is dit standpunt nog in overeenstemming met de Amerikaanse houding. De Zuidvietnamese ambassadeur in de V.S. Boei Diem heeft gezegd dat hij in lichtingen heeft gekregen dat de Vietcong en de Noord Vietnamese troepen vandaag opnieuw een zware aanval op het cen trum van Saigon willen doen. In een vraaggesprek zei hij dat het doel in het bijzonder de haven van Saigon zou zijn. Hij wees er op dat drie Noordvietnamese divisies en verder nog Vietcong-bataljons zich dicht bij de hoofdstad bevinden. Het Zuidvietnamese ministerie van De fensie zal 5.000 piaster beloning betalen aan een ieder die een deserteur aangeeft en 2.000 voor een dienstweigeraar. De be loning wordt onmiddellijk na de arrestatie van de betrokkene uitgekeerd. Op ongeveer tien kilometer van Hoeé zijn twee massagraven ontdekt, die volgens Zuidvietnamese bron de lijken zouden be vatten van 110 burgers en militairen. (Van onze correspondent) LONDEN. Scotland Yard doorzoekt op het ogenblik een aantal dagboeken en agenda's in de hoop achter de identiteit te komen van de man, die dinsdagnacht een Londense zakenman en zijn vriendin een beroemd foto-model, op gruwelijke wijze heeft vermoord. De in de flat van het vermoorde paar aangetroffen vazen en flessen duiden er volgens de politie op, dat de moordenaar vermoedelijk een kennis en mogelijk een oude vriend van het meisje is geweest, die in een vlaag van jaloezie heeft toege slagen. Over Zuidwest-Afrika VERENIGDE NATIES (Reuter) De veiligheidsraad heeft donderdag met alge mene stemmen een resolutie aanvaard, waarin de onmiddellijke vrijlating door Zuid-Afrika van dertig wegens terroris me veroordeelde inwoners van het voor malige mandaatgebied Zuidwest-Afrika wordt geëist. De raad keurt daarin voorts de flagrante minachting af die Zuid-Afri ka voor een eerdere resolutie van 25 januari, die ook al vrijlating van de ver oordeelden vroeg, heeft getoond. De raad verzoekt secretaris-generaal Oe Thant nog deze maand mee te delen in hoeverre Zuid-Afrika aan de nieuwe re solutie gevolg heeft gegeven. Gebeurt er niets, dan zal de raad verdere effectieve stappen of maatregelen nemen. (Van onze correspondent) LONDEN. De eerste tussentijdse verkiezing, In 1968 in Groot-Brittannië gehouden, is voor de regering-Wilson een nederlaag geworden. In de Londense wijk South Kensington verloor de socialisti sche kandidaat bijna vijf duizend van zijn in 1966 gekregen 6.700 stemmen. De meerderheid voor de conservatieve kandidaat Sir Brandon Rhys William was overweldigend. Hij kreeg 16.487 van de ruim 22.000 uitgebrachte stemmen. Over het algemeen was de verkiezings sfeer in South Kensington weinig enthou siast. Slechts veertig percent van de stemgerechtigden kwam opdagen; twin tig percent minder dan in 1966. WASHINGTON (Reuter en AP) Sena tor Eugene McCarthy heeft verklaard te verwachten dat senator Robert Kennedy zal deelnemen aan de strijd om de demo cratische nominatie voor de presidentsver kiezingen. Hij is niet van plan zich in dat geval terug te trekken. McCarthy, die 42 percent van de demo cratische stemmen heeft gekregen bij de voorverkiezingen in New Hampshire, zei in een toespraak tot studenten in Washing ton, dat de kansen van Johnson om op nieuw op de conventie van de democrat! sche partij te Chicago in augustus van dit jaar tot kandidaat voor het presidentschap aangewezen te worden, groter zullen wor den als Robert Kennedy ook naar deze kandidatuur mocht gaan dingen. In dat geval verwachtte McCarthy een scheuring in de beweging die gekant is tegen de oor log in Vietnam. Robert Kennedy heeft woensdag ver klaard dat hij de kwestie van zijn even tuele kandidatuur opnieuw zal bezien. ADVERTENTIE vileda ATHENE (AFP). De Griekse rege ring en koning Konstantijn zouden over eenstemming hebben bereikt over de te rugkeer van de vorst naar Griekenland, zo is uit betrouwbare bron in Athene ver nomen. Een artikel van de nieuwe grondwet die in de loop van het jaar aan een refe rendum zal worden onderworpen, zou be palen, dat het politieke stelsel in Grie kenland dat van de constitutionele mo narchie is. Als deze grondwet door de kiezers wordt aanvaard zou de regering de naar Italië uitgeweken Konstantijn vervolgens uitnodigen naar zijn land te rug te keren. Deze oplossing zou de goedkeuring van de koning wegdragen, die verklaard heeft niet te zullen terugkeren voordat de grondwettelijke orde is hersteld. De ko ningsgezinde leden van de militaire junta zouden de tegenstanders van Konstantijn dan kunnen wijzen op de uitspraak van het volk. PANAMA (AP) De Nationale verga dering heeft besloten president Marcos A. Robles te beschuldigen van ongrondwet telijke politieke activiteit. Dit betekent dat de president zich ten overstaan van de voltallige assemblee zal moeten verant woorden. ADVERTENTIE Van zaterdag16 maartaf kuntUdat zelf zien. Op de vergrote afdeling Sunart voor nog meer nieuws in de "goed wonen" trant: beroemde ontwerpen van Pierre Paulin (de stoel hierboven), Colombo, Martin Visser, Charles Eames en vele anderen. Keus - meer dan ooit En dan? Even doorwandelen en u staat in de wondere wereld van de "New Style". Daar is de romantiek van kleurig gebeitste houten meubelen, de verrassende effek- ten van glad-strak kunststofplaat naast Oriëntaalse be- kledingsstoffen, daar ziet u de 'swinging lines' van de Frans-ingenieuze "Airborne" meubelen, tl komt ogen tekort, u kijkt uw ogen uit, u kunt uw ogen niet geloven, kortomkom Beverwijk,Breestr. 76.Tel.025l0-25l4l.Volop parkeerrulmte.De gehelezaterdag geopend;degehelemaandag gesloten. (Van onze correspondent) LONDEN. Groot-Brittannië voelt er niet voor geweld te gebruiken tegen Rho desië. In plaats daarvan meent de Britse regering dat de economische sancties te gen het rebellen-regime van Ian Smith moeten worden verscherpt en dat alle verbindingen met Rhodesië onmogelijk moeten worden gemaakt. Dit heeft premier Harold Wilson ver klaard tijdens een debat in het Lager huis. De eerste minister noemde de exe cuties van de Afrikanen door de regering- Smith onvergeeflijk. „Daarmee heeft Rhodesië alle onderhandelingen met ons onmogelijk gemaakt". Een groot deel van de sociaal-de mocraten is het volledig oneens met de meeste belangrijke problemen waar mee de regering zich sinds haar vor ming heeft beziggehouden. Zo ten aan zien van de wetgeving op de noodtoe stand, een fel omstreden regeling, die in geval van „nood" (zowel van bin nen- als van buitenuit) een dictato riaal regime in de hand werkt. Ten aanzien van het nieuwe kies recht, waarbij naar Brits systeem in de bondsdag nog maar twee partijen zouden optreden, spreken de meeste moties klare taal. De enige uitweg voor de S.P.D.-leiders zal zijn de plannen tot herziening van het kies recht op de lange baan te schuiven. Ze staan hier lijnrecht tegenover hun christen-democratische coalitiepart ners. Nog deze week sprak kanselier- Kiesinger in de bondsdag de hoopt uit, dat de nieuwe kieswet bij de volgende verkiezingen in 1973 van kracht zal zijn. In de politiek ten opzichte van Oost-Duitsland en Oost-Europa zijn de meeste sociaal-democraten het met de opvattingen van hun voorzitter en mi- minster van Buitenlandse Zaken Willy Brandt eens. In de moties klinkt ech ter het onbehagen door over de ma nier waarop de christen-democraten in de regering deze politieke lijn probe ren te doorbreken. Op sociaal gebied spreken vele mo ties hun ontevredenheid uit over de te langzame verwerkelijking van de „so ciale staat", die gekenmerkt dient te zijn door uitbreiding van de mede zeggenschap van de arbeiders, een volksverzekering en bijvoorbeeld hoge re belastingen voor de hogere inko mens. In het algemeen groeit het onbeha gen over de toenemende manipulaties door een kleine groep van machtigen in de partij. Deze groep is des te in vloedrijker, omdat ze in haar geheel deel van de regering uitmaakt. Het centrum van dit onbehagen is niet de partijvoorzitter Willy Brandt. Zijn po sitie is onaantastbaar. Als minister heeft Brandt zich het vertrouwen en de sympathie niet alleen van de so ciaal-democraten verworven, zonder wellicht het image te hebben kunnen opbouwen de kanselier van de toe komst te zijn. Argwaan, zelfs haat, zijn daarente gen het deel van de oud-communist Herbert Wehner, die vice-voorzitter van de partij is en in het hoofdbe stuur ongetwijfeld de sterkste man is, althans was. Wehner draagt voor een groot deel de verantwoordelijkheid voor de grote coalitie. Alles wat zich de laatste jaren aan onrust en onte vredenheid, vooral bij de studerende jeugd heeft ontwikkeld, vindt zijn centrum in de teleurstelling over de sociaal-democratie die tot „establish ment" werd en daarmee iedere parle mentaire oppositie uitschakelde. De eens indrukwekkende woedeuit- vallen van Wehner tegen al het essen tiële dat de toenmalige regeringen na lieten, wekken nu de indruk een slecht toneelstuk te zijn geweest. De positieve kant aan de onrust is dat de SPD voor het eerst sinds jaren kennelijk ernstig heeft nagedacht over waar zij nu eigenlijk voor en waar ze nu eigenlijk tegen is. Daarbij is een zwenking naar links logisch en onver mijdelijk. De partijleiders zelf zullen overigens alles in het werk stellen om in Neu renberg duidelijk te maken dat Oost- duitslands Walter Ulbricht ongelijk had, toen hij kort geleden in een open brief stelde dat zij „de socialistische ziel verkocht hadden aan de kapita listische duivel van het Amerikaanse imperialisme." De beste verdediging in Neurenberg zal voor de verantwoordelijken zijn, zich duidelijk af te zetten tegen de christen-democratische regeringspart ners. Karei de Grote-prijs. De Karei de Grote- prijs van de stad Aken zal dit jaar niet worden toegekend. Schmitt overleden. De secretaris-generaal van de door Frangois Mitterand gelei de linkse federatie, René Schmitt, is donderdag overleden. Brandstichting. In Antwerpen is een 28- jarige Bruggenaar veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens brand stichting, vorig jaar augustus, in de St. Jacobskerk te Antwerpen. Noodweer. Tengevolge van het noodweer in Turkije zijn tot dusverre dertig mensen om het leven gekomen. Rijnleger. West-Duitsland heeft aange boden voor tweederden de Britse kos ten voor het Britse Rijnleger te com penseren. Atoomverbrijzelaar. De Franse regering heeft de andere Westeuropese landen gewaarschuwd dat als voor het eind van het jaar geen overeenstemming is bereikt over de bouw van de grootste atoomverbrijzelaar ter wereld, Frank rijk zijn eigen weg zal gaan. Miriam Makeba. De 35-jarige in Zuid- Afrika geboren zangeres Miriam Make ba heeft donderdag laten weten, dat ze in het huwelijk gaat treden met de 27- jarige „zwarte macht"-leider Stokely Carmichael. NTS. Zeven personen staan in Leningrad terecht onder beschuldiging van onder mijnende activiteiten in verband met NTS, een organisatie in het buitenland die probeert het communistische be wind in de Sovjet-Unie ten val te- brengen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3