Achtenzestig bekeuringen COR 0LY COR 0LY VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND RAAD VAN BEVERWIJK OVER TERMINAL-PLAN INGELICHT Nog geen definitieve afspraken UST Traan op straat verwijderd door IJmuidens bedrijf Nasleep van de explosie COR 0LY Lessen van Lutz in Lommerlust Neem nü een kwartaalabonnement! alles voor uw bromfiets! Schooldag HPS IN DE VISHAL Havenberichten IJmuider Courant Carillonklanken over IJmuiden compleet ƒ129.- Jeugd actief voor ontwikkelingshulp Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 april gratis Uw leverancier voor KOLEN en OLIE SPORTRIJWIELEN elsen-IJmuiden in Haarlem Snelheidscontrole Vragen V v. .xv.\sw.v „Als we ons willen verzetten tegen de oorlog in Vietnam moeten we niet „John- son-moordenaar" roepen. Het is zo piete peuterig om ons hier druk te maken over de vraag of dat nu wel of niet mag, terwijl er daar duizenden mensen creperen. Laten we spelen of kijken naar een stuk als „Trojaanse vrouwen". Het gaat niet om een bepaalde oorlog maar om DE oorlog en wat er geestelijk wordt aangericht vinden we in vele klassieke toneelwerken. We moeten alleen leren kij ken en luisteren met de oren van nu". En over het moderne repertoire: „Er was eens een tijd dat men alleen boven de broekriem leefde. Daarom zijn er nu de Arabals en de Pinters die trap pen tegen de leugen". En wat het gebruik van schuttingwoor den betreft: „Lees er Brederode eens op na of de Romeinse en Griekse toneelspe len". Tegen het via de televisie vertoonde to neelspel „Thuiskomst" van Pinter bleek de heer Lutz maar één bezwaar te heb ben, namelijk dat het voor de televisie was gespeeld. Daar zou hij als acteur niet aan mee hebben willen werken omdat de televisie het stuk onrecht aandoet. Het is niet voor televisie en het televisiepubliek geschreven. In een schouwburg zou hij het graag hebben gespeeld. De inleiding van Ton Lutz zonder ti tel en zonder vaste lijn werd gehono reerd met een geweldig applaus. Toen de jeugdige voorzitter van de studentenraad veronderstelde dat zijn bedankwoordje wel zielig zou klinken gaf de heer Lutz zijn laatste les: „Een woord kan nooit zielig klinken als het waar en gemeend is". Na een feestelijke lunch bracht het pop pentheater van Guido Deth uit Brussel een uitermate amusant programma. De leider van het theater gaf vooraf een uit leg. Mede hierdoor en door de gelegen heid tot vragenstellen na afloop hebben de leerlingen van de Hogere Paedagogi- sche School nog meer plezier aan de op voering beleefd. Het sluitstuk van deze eerste schooldag werd gevormd door het overhandigen van cadeaus aan alle docenten. Kregen zij vo rig jaar de schoolvlag aangeboden, dit keer bestonden de geschenken uit een mapje met zes aktiefoto's van de leraren. Zowel de foto's die door een leerling van de school waren gemaakt, als de wijze van overhandigen gaf vaak aanleiding tot grote hilariteit. Een en ander werd door het docentenkorps echter op hoge prijs gesteld. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. De Haarlemse politie heeft gisteravond 68 automobilisten be keurd bij een snelheidscontrole. Er werd gecontroleerd op de Westelijke Randweg en de Delftlaan, tussen half acht en tien uur. De hoogste snelheid was 105 km op een plaats waar 70 km toegestaan is. 7,50: mevr. J. M. Meijer, Fazantenlaan 3, IJmuiden. 5,J. Smit, J. P. Coenstraat 57, IJmui den. f 2,50: J. R. Pais, Kennemerlaan 185, IJmuiden. Scheveningen Vrijdagmorgen werden in IJmuiden aangevoerd: 80 kisen schelvis, 260 wij ting, 200 kleine kisten wijting, 300 gul en kabeljauw, 1700 koolvis, 400 toters, 60 kleine kisten makreel, 900 schol, 300 stijve kabeljauwen, 150 varia en 8300 kilogram tong. Donderdag aangekomen te IJmuiden: Goslar, van Antwerpen; Lionel, Londen; Balblom, Lon den; Ammon, Rotterdam; Amstelstroom, Huil; Emma Retzlaff, Londen; Boyan, Newcastle; Vitkovice, Sydney; Hada II, Par; Lutetia, Lon den; Noordborg, Boston, IJmuiden; IJsel, Ips wich; John V, Den Helder; Saint Louis, Ham burg; Cowdray, Londen; Vostok 5, Rotterdam; Pietro Queen, Rotterdam; Sloterkerk, Antwer pen; Amenity, Londen. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Nereus, naar Liverpool; Darmstadt, Bremen; Ch. Bohl, Londen, IJmuiden; Benito, Nordenham, Bever wijk; Jan Laurenz, Manchester; Novel, Mostyn, IJmuiden; Hebe Nobel, Rocheford; Aar, Great Yarmouth; Gertrud Harren, Rotterdam. West- zaan; Gerard K., Rotterdam, Beverwijk; Mer- cansea, Avonmouth; Else Reith, Rotterdam; IJ- stroom, Dagenham; Wotan, Dagenham; Amstel stroom, Huil; Berkelstroom, Rotterdam; Balti- que, Antwerpen; Drittura, Boston, Beverwijk; Ragni, Simonsvik, IJmuiden; Tubo, Dublin; Vikaren, Rotterdam; Kinshasa, Bremen; Bal blom, Oslo; Goslar, Cristobal; Prinsengracht, Kotka; Ernst Friesecke, Ipswich; Sloughi, Brest; Njord, Rotterdam; Tilla Doris, Rotterdam; Tiger, Bergen, IJmuiden; Elvdiek, Kopenhagen, IJmui den; Charles Schiaffino, Duinkerken; Nora, Londen; Boyan, Kopenhagen. Vrijdag aangekomen te IJmuiden: Hartwarden, van Duinkerken, Beverwijk; Prosperite, Rotter dam; Sierra Urbion, Rotterdam; Vita A. P.. Rot terdam; IJsel, Noordzee, IJmuiden; Walter, Itea, IJmuiden. Hontestroom, Sheerness; Prin ses Margriet, Aberdeen; Claus, Cork, IJmuiden; Aegir, Londen. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Autolycus, naar Liverpool; IJsel, Kingslynn; Argos, Rot terdam; Eva Winther, Belfast; Cluden, Tubarao, IJmuiden; Ciudad de Tunja, Bilbao; Memnon, Suriname. (Indien achter de haven van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit, dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan). D« ondergetekende ----- naam straat plaats wenst met ingang van 1 april a.s. een kwartaal-abonnement op Handtekening U kunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan de bezorger in uw wijk. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De gemeenteraad is donderdagavond tijdens de openbare raadsvergadering onder voorzitterschap van burgemeester J. G. S. Bruinsma uit voerig ingelicht over de gang van zaken rond de vestiging van een terminal binnen de gemeentegrenzen. Dit is geschied door wethouder E. Gerritse, die in een uitvoe rig betoog schetste hoe het gemeentebe stuur zich beraden heeft over de ontwik keling van de haven. Daarbij is duidelijk gebleken de aantrekkelijkheid van een roll-on, roll-of bedrijf alsmede van een bevoorradingscentrum voor de booreilan den op het continentaal plat. Een con tact met de NV Dullink leidde tot de hui dige plannen, waarvoor echter nog geen enkele beslissing is genomen, noch enige officiële toezegging is gedaan. Al zijn er wel vergaande besprekingen. Eind vorig jaar is het contact met de NV Dullink tot stand gekomen en gespro ken over de mogelijkheden voor een be voorradingsbasis voor de boortorens: als mede op die voor een roll-on, roll-of ac commodatie. Een toepassing van beide is daarbij niet tot de onmogelijkheden gaan behoren. Grondprijzen en huisvesting in „dure" woningen zijn daarbij ter sprake gekomen. B. en W. kwamen tijdens deze onderhandelingen en besprekingen tot de conclusie dat een dergelijke ontwikkeling volkomen past in hetgeen werd gezocht: bedrijven, die een economische injectie geven aan de gemeente. Bij de bevoorrading van de booreilan den gaat het om levensmiddelen, drink water, kleding, pijpen voor het boren en wat dies meer zij. Natuurlijk wordt dan centraal ingekocht, maar waar gehakt wordt, daar vallen spaanders zo zette de wethouder later op de avond uiteen in antwoord op een vraag van een van de raadsleden. Het betekent in elk geval een econo mische injectie in een andere sector, dan die van metaal. Voorts zal dit alles de huidige bedrij vigheid in de haven niet hinderen. De NV Dullink heeft gevraagd of de gemeente tot 1 april niet met anderen over de gevraag de 15 hectare wil onderhandelen. Mis schien dat na 1 april deze termijn iets zal moeten worden verlengd, doch tegen die tijd weet het college meer aldus de wethouder, die nadrukkelijk vaststelde, dat er nog geen enkele toezegging is ge daan. Uiteraard is niet te zeggen, welk voordeel een en ander Beverwijk zal ge ven als er wél iets in de bodem van de Noordzee wordt gevonden, maar niette min is met G.S. over de plannen gespro ken en heeft men daarvan vernomen, dat Gedeputeerde Staten geen bezwaren heb ben. Ook is met de heer A. H. van Dul link gesproken over de grondprijs. Overi gens wordt de grond niet verkocht, maar verhuurd, omdat deze bedrijvigheid in ie der geval tijdelijk zal zijn. Dit dan met betrekking tot de bevoorradingsbasis. Gaat het plan door en is naderhand de bevoorrading tén einde, dan heeft deze gemeente een prachtig havengebied. Gaat hét hele plan niet door, dan is er nog de „roll-on roll-of accommodatie". In hoe verre de gemeente voor installaties moet zorgen, is niet bekend. Er is nog niet over gesproken. Wel is bekend, dat verschil lende scheepvaartmaatschappijen belang stelling hebben getoond voor het project. Met Dullink NV zijn uitsluitend voorlo pige afspraken gemaakt en zij hebben B. en W. doen blijken bezwaar te maken tegen ADVERTENTIE Nog enkele bijzondere aanbiedingen. Breestraat 108 BEVERWIJK VRIJDAG 15 MAART Stadsschouwburg, 19.30 u.: Muziek, zang, dans, toneel en gymnastiek door leerlingen van de W. de Zwijgerschool voor ulo. Gem. Vergaderlokaal, Smidt v. Gelder- itraat, Velsen-Noord, 20 u.: Voorlichting over Mammoetwet. Zomerlust, Santpoort-Noord, 20 u.: „Ik kom als een dief", toneel door Getosa. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijker- straatweg 77, Velsen-Noord: 19 tot 21.15 u.; filiaal van de Gemeentebibliotheek en de r.-k. bibliotheek in Santpoort-Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 19 tot 21.30 u.; r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmui den: 19 tot 21 u.; filiaal r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen-Noord, Banjaertstraat 13: 19 tot 21 u. ZATERDAG 16 MAART Sociëteit Idee '67, Snelliusstraat 41, IJmuiden, 20 u.: Beat door de „Lazy Bo nes". Gem. Vergaderlokaal, Abeelenstraat, IJmuiden, 20 u.: Contactavond „De Mar tinitoren". Zomerlust, Santpoort-Noord, 20 u.: „Ik kom als een dief", toneel door Getosa. Bibliotheken: De gemeentelijke open bare bibliotheek en leeszaal, de filialen in Velsen-Noord, Santpoort-Noord en Wil lemsbeekweg in IJmuiden zijn geopend van 10 tot 12.30 u. Willemsbeekweg 88 - Tel. 1 46 27 Vraag naar onze spaarregeling terrein, dat beschikbaar is, meet 15 hec tare. Het is dus geen gigantisch project, maar voor Beverwijk toch bijzonder in teressant. Van „wilde geruchten" is geen sprake zo deelde hij mede. Het is de taak van de pers, het publiek voor te lichten. Zij heeft enorm achter deze zaak aangezeten en stellig niet zonder succes, was zijn oordeel. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. Voor een enthousiast pu bliek van docenten en leerlingen van de Hogere Pedagogische School aan de Baanstraat in Beverwijk voorheen bis schoppelijke kweekschool heeft de ac teur Ton Lutz donderdagmorgen zijn vi sie gegeven op enkele facetten van de toneelspeelkunst. Gedurende twee dagen zijn de studies onderbroken voor een bij zonder programma, dat aanving met een gezamenlijke eucharistieviering. Voor de lezing van Ton Lutz kwam men daarna bijeen in de grote zaal van „Lommer- lust". Binnen vijf minuten laaide spontaan het applaus op voor de acteur-regisseur, die niet alleen „op het publiek" speelde maar soms ook met het publiek door drieste enkelingen tot hilariteit verwekken de uitspraken te provoceren. Zijn inlei ding werd een samenspraak met de aan wezigen, waarbij hij zelf tot kernachtige uitspraken kwam als het ging om de waarde van het toneel en de sociaal- hygiënische taak ervan ten opzichte van de maatschappij. Om maar enkele uit spraken te noemen: „Als we de monar chie in het licht willen stellen moeten we niet met rookbommen gooien maar de koningsdrama's van Shakespeare spe len". De heer K. Been toeziend op het werk, met op de achtergrond de muur, waarin de exploderende ketel met de tank voor zich, is blijven steken. IJMUIDEN Het programma, dat bei aardier Hein de Ligt heeft samengesteld voor zijn wekelijkse bespeling van het stadhuisearillon op zaterdag van 16 tot 17 uur, luidt als volgt: Preludium in C, van J. S. Bach; Allegro uit: „Watermusic", van Handel; Gavotte uit „Don Juan", Menuet uit „Orpheus" en Gavotte uit „Iphigenia en Aulide", vanC. W. Gluck; Improvisatie; Reich mir die Hand mein Leben uit „Don Giovanni", Bei Mannern welche Liebe fühlen uit „Die Zauberflöte" en Ein Madchen oder Weib- chen uit „Die Zauberflöte", van W. A. Mo zart; Frühlingsglaube, van Fr. Schubert; Douce rêverie, van P. I. Tsjaikofsky; Ge- schichten aus dem Wienerwald, van Joh. Strausz. ADVERTENTIE het zogenoemde „steigeren" en hebben voorts de eis gesteld dat een en ander moeten voldoen aan estetische eisen. De wethouder was namelijk samen met de burgemeester naar Great Yarmouth ge gaan en had daar bouwsels gezien, die in Beverwijk beslist niet geduld worden. Vanuit de raad kwamen op deze verkla ring van verscheidene kanten vragen. De heer Jae. de Weyer (KVP) verklaarde zich verheugd met de verklaring en zeide het plan te kunnen steunen. Zijn partijge noot de heer M. J. J. Stelder informeer de waar de boten bij stormweer moeten blijven als er niet mag worden „gestei gerd". De heer D. Koger (prot. chr.) sprak over „wilde geruchten" in de pers en in formeerde naar de geruchten als zouden andere bedrijven moeten opschuiven voor Dullink NV. Mevrouw J. H. Vos-Muller (prot. chr.) maakte zich bezorgd over de korte tijd welke nog zal resten en waarin dan des kundigen om- bijstand gevraagd zal moe ten worden. De heer C. Berghuis (CPN) maakte zich bezorgd over de grens van dit alles, als er zes gegadigden zouden zijn voor het plan. „Komt het recreatie gebied dan niet in het nauw?" zo infor meerde hij. De wethouder deelde mede, dat een eventueele belemmering van het scheep vaartverkeer eventueel opgevangen zou kunnen worden door het uitdiepen van de haven. De mogelijkheid daartoe is er. Het ADVERTENTIE DAMESKAPSALON Wij creëren de moderne kapsels met of zonder losse haarstukjes die wij in verschillende uitvoeringen voor u in voorraad hebben. Lange Nieuwstraat 471 IJmuiden Tel. 11166 Het is voorts niet de bedoeling, dat de gemeente hier gaat investeren. Dat doet de NV Dullink, die relaties heeft met de oliemaatschappijen en de scheepvaartbe drijven. De belangen van de andere be drijven komen absoluut niet in gevaar. Er is ook gevraagd naar de bezwaren van Velsen. Spreker kon niet inzien waarom Velsen bezwaar maakt tegen het plan. Als goede IJmond-partner zou die ge meente de ontwikkeling juist van harte moeten toejuichen. B. en W. zullen zich door alles niet op hol laten jagen, de des kundigen zullen stellig tijdig worden ge raadpleegd en voorts zullen de onderschei dene commissie van een en ander op de hoogte worden gesteld, waar en wanneer dit nodig is. Met deze uiteenzettingen was de raad volkomen tevreden en hij ging akkoord met de handelwijze van het college. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De explosie en de brand bij de chemische fabriek „De Toekomst" heeft donderdag nog een vrij grote na sleep gehad met betrekking tot de omge ving. Allerwegen was men bezig ruiten in te zetten, dan wel hele kozijnen te ver nieuwen, die gesneuveld waren als gevolg van de luchtverplaatsing zowel als van rondvliegend gesteente. Daarnaast is men aan de Loggerskade met man en macht bezig geweest om de centimeters dikke laag traan, deels ver brand. deels nog als een vieze vette brij, van de straat te verwijderen. Het betrof hier een oppervlakte van 1500 vierkante meter, welke schoongemaakt moest wor den. Daarbij is gebruik gemaakt van een echt IJmuidens produkt, afkomstig van het bedrijf van de heer K. Been, alom be kend als Been's chemische produkten, (Bechempro). Met de daar vervaardigde en op hun nut meermalerj beproefde olie absofbtiëkoïrels Is het Wégdék' behandeld en volkomen gereinigd. Een aantal werk nemers van het Staatsvissershavenbedrijf heeft daarbij assistentie verleend. Een en ander geschiedde ook geheel voor reke ning van het SVHB. In het water van de haven dreef voorts nog een vrij grote hoeveelheid traan. In dien dit niet op eigen gelegenheid mocht verdwijnen zal het door hetzelfde bedrijf, doch dan met een ander middel worden verwijderd. ADVERTENTIE Extra aanbieding 1 e klas merk Dat vindt U nergens Alléén bij B'reestraat 108 BEVERWIJK (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Donderdagavond heeft het comité van de actie „Tientje van tie ners" voor de derde maal in successie een bijeenkomst gehouden. In het Leger des Heilsgebouw aan de Edisonstraat werd een kleurenfilm over het zendingswerk vertoond. De actie „Tientje van tieners" wordt georganiseerd door de jeugd van Neder land en is een onderdeel van de landelij ke campagne „Kom over de brug". De bedoeling is twintig miljoen gulden bijeen te brengen voor een 140-tal projecten over de gehele wereld. Van die 140 heeft de jeugd er zeven gekozen en zij heeft zich ten doe! gesteld het geld door middel van plaatselijke acties te verzamelen. Het uit twaalf jongeren bestaande co mité in IJmuiden heeft reeds twee bij eenkomsten gehouden, te weten een dia avond met een optreden van de Flinnts en een discobaL Het comité wordt in zijn streven ge steund door de Gereformeerde Kerk, de Oud-Katholieke Kerk. de Baptisten, de Doopsgezinde Gemeente en het Leger des Heils. Wanneer de laatste avond, een disco bal, achter de rug is, zal het comité zich beraden over verdere stappen om te ko men tot het doel: 2000,bijeen te bren-

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5