Onze collecties 1968 zijn binnen Ongelooflijk, wat een frisheid, wat een keuze, wat een scherpe prijzen meubel: IN DE IJMOND BATAVETTE TIMMERLIEDEN gevraagd SIMON DE WIT Afd. Gordijnstof: Afd. Tapijt: Afd. Zeil: EUROPA IJmuiden Beverwijk m I Heemskerk LunaFauna en Fortuna - np LANGS SLUIZEN EN HAVENS JONGENS VROUWELIJK PERSONEEL En als U toch komt kijken, WONINGINRICHTING MARKTPLEIN 29 IJMUIDEN TELEFOON: 02550-10541 VRIJDAG 15 MAART 1968 6 City Stadsschouwburg Kennemer theater Luxor m 4 mam** Marquette theater vanaf ƒ419.— A. DONKER FLINKE JONGEMAN mmm H lAu i Meer dan 200 gloednieuwe dessins Ploegstoffen, AaBe stoffen, weefsto- fen, bloempatronen, damasten, cre tonnes, keukengordijnen, kinderka merdessins, tienerstoffen, velours een lust voor het oog. En: Alle gordijnen hangen kant en klaar genaaid, net zoals ze thuis hangen. Makkelijk en prettig om uit te zoeken en, als extra service, bent u nog niet zeker van uw keus, dan krijgt u 2 of meer banen mee op zicht, om thuis in uw interieur te proberen. Om alleen de kwaliteiten en de kleu ren te beschrijven, zouden wij deze hele bladzijde nodig hebben. U kunt beter komen kijken. Onze kracht: praktisch alles uit voorraad lever baar. onze onvoorstelbaar grote collec tie in tegels, kamerbreed, 100 br. en 200 br. onze deskundige adviezen (ook over de zo heel belangrijke onder- vloer). onze betere legmethode. onze scherpe prijzen (legloon slechts 4.00 p. m.). onze garantie op kwaliteit en op het leggen. Bestelt u a.u.b. tijdig Onze 9 stoffeerders kunnen veel ka mers op een dag leggen, maar er zijn grenzen. En ieder voorjaar krijgt iedereen te gelijk weer haast. Een ouderwets woord, dat heet nu harde vloerbedekking. Heeft u die 44 rollen wel eens bij ons op een rij zien staan? Uw keus is er vast bij Tapiflex, Fiësta, Toledo, Marmoleum, Balalux, Mentex, Linofeit, om maar eens een paar merken te noemen. Allemaal 200 br. Allemaal met hun eigen gebruiksdoel. Allemaal uit voorraad leverbaar voor: Gangen, trappen, slaapkamers, keu kens, maar ook voor kantoren, win kels, huiskamers. In dezelfde afdeling vindt u onze 1968 collectie cocos en matten. Heerlijk nieuwe dessins en kleuren en van 50 cm br. vindt u zo goed als 67, 83,100, 117 en zelfs 380 cm br. cfilms DE NOG ALTIJD vermaarde ko miek Charley Chaplin wenste in zijn nieuwste film „Een gravin van Hong kong" zelf slechts de bescheiden bij rol van een steward te vervullen, om dan verder alle aandacht te concen treren op de twee gerenommeerde acteurs Marlon Brando en Sophia Loren, die door hem vid een reeks komische situaties naar het beoogde „happy ending" werden geregisseerd. Hij gaf hiermee blijk een nogal ouderwets filmmaker te zijn, die wel enige moeite had het door hemzelf bedachte verhaal tot het einde span nend en humoristisch te houden. Dit is nu ook weer niet zo'n geweldige ramp, want in ieder geval heeft een dergelijke stijl bepaalde charmes, evenals het naïeve verhaal over een Witrussische gravin (Sophia Loren), die uit Hongkong als verstekeling aan boord van een luxe schip naar de nieuwe wereld moet worden gesmok keld. Op deze wijze slaagde Chaplin erin een soort vertedering op te roe pen, welke het zien van deze film tot een kalm genoegen maakt. IN EEN TIJD VAN moeilijk te door gronden filmexperimei%ten en van sex, sa disme en absurditeiten op het witte doek kan „Een gravin van Hongkong" zelfs een vorm van verademing betekenen. Want alleen maar kijken naar een probleemloze film, bestaande uit bekende kluchtspelele menten en komische liefdesverwikkelingen, vormt wellicht de beste ontspanning welke men zich van maandag tot en met woens dag zou kunnen wensen. DRIE STERKE acteurs: Dean Martin, George Peppard en Jean Simmons ver vullen voor „Wilde nacht in Jericho" de rollen van een goede vent, een slechte vent en een mooie juf, waarmee de basis werd gelegd voor een ideale western over woeste terreur en tegenacties. Een film die tot en met zondagavond weer goed zal blijken voor een uurtje ouderwets filmge not. Wanneer men althans knallende revol vers en steigerende paarden weet te waarderen. Ook zondagmiddag kunnen de liefhebbers van sensatie en intriges weer in City terecht, want dan draait hier het Italiaanse spektakelstuk „De held van Ba byion" met in de hoofdrol de stoere Gor don Scott, die „eindeloos in kracht en on eindig in liefde" moet zijn. Volgens de reklame dan altijd. DE GRAAG BEKEKEN acteur Yul Brynner vindt in de thriller „De man die een ander was" een kolfje naar zijn hand, doordat hij hiervoor de rol kreeg te ver vullen van de Amerikaanse geheime agent Dan Slater, die in de hoge Oostenrijkse Alpen met een geraffineerd komplot krijg te maken. Aanleiding voor zijn overkomst uit de States is de mysterieuze moord op een zestienjarige jongen en bij het onder zoek naar de achtergronden van deze mis daad komen er zoveel sinistere feiten aan het licht, dat Dan Slater alle zeilen moet bijzetten om, na een sensationele jacht door de bergen op een geheimzinnige gemas kerde aan het slot toch weer als over winnaar te voorschijn te kunnen komen. Deze boeiende thriller is bestemd voor zaterdag- en zondagavond, met als ko misch intermezzo voor de zondagmiddag Walt Disney's verrassende trucfilm „Vlub- ber vliegt weer". De verbijsterende avon turen van de man die niet het bier, doch Het wereldschokkende „vlubbergas" heeft uitgevonden. MEN BELEEFT IN Beverwijk kennelijk zoveel genoegen aan het feit dat de on overwinnelijk geachte James Bond door middel van de kostelijke parodie „Casino Royale" nu eens spreekwoordelijk in het hemd wordt gezet, dat deze film hier tot en met zaterdag opnieuw zal worden ge prolongeerd. Dit weekprogramma wordt dan tot en met woensdag voortgezet met de Griekse film „Naakt in de val", een nogal intrigerende titel, waar door de im porteur nog een schepje wordt opgegooid, door de eventuele bezoekers hier tevens „erotiek als lokaas én perversiteit als spel" mee in het vooruitzicht te stellen. Voorts wordt in de voorstelling van zater dagnacht de reeds lang beroemde en meer malen bekroonde film „Hiroshima, mon amour" nog eens vertoond. HET VERGANE werelddeel Atlantis, vormt nog altijd een schier onuitputtelij ke bron voor stoutmoedige fantasieën om trent het mogelijk bestaan van dit ver zonken, legendarische gebied. Men be grijpt dat het allemaal opnieuw breed kan worden uitgesponnen, wanneer de hulp van een klassieke geweldenaar als Hercu les is ingeroepen en het bovendien een Italiaanse film betreft. Het werd aldus „Hercules verovert Atlantis", groots opge zet, met veel pathos en een zeer spectacu laire inslag. Goed voor de zondagmiddag. ALS RECHTGEAARD Duitser heeft Werner Kunz voor de film „Badsensaties" zijn onderwerp „gründlich" bestudeerd, zodat hij kon beginnen met een historisch overzicht op het baden door de eeuwen heen, om vervolgens het medisch aspect van het bad te gaan behandelen. UITERAARD BLIJFT „der" Werner niet eindeloos doceren .tenslotte weet hij drom mels goed wat een mens en dus ook een bioscoopbezoeker toekomt. Vandaar dat hij zowel de mondaine stranden aan de Middellandse Zee als het baden in de Moskwa bij temperaturen ver beneden nul ging verfilmen om er het publiek ver volgens mee op de hoogte te brengen hoe een sauna in Finland en een bastubad in Zweden er nu wel precies uitzien. Voorts wierp hij blikken op het Verre Oosten, om het familiebad in Japan en onbekende badgewoonten in en om Bangkok op de filmband vast te leggen, waarbij beelden van het moderne naaktbaden op de na- turistenstranden van Corisica in dit ka der evenmin mochten ontbreken. In ieder geval kan men ervan verzekerd zgn dat deze onderwerpen in „Badsensaties", uitputtend worden behandeld en er geen aspect ongemoeid is gelaten. Er wordt voor deze film blijkbaar zoveel belangstel ling verwacht, dat hij tot en met woens dag in dit theater zal worden vertoond. ZONDAGMIDDAG ZAL verder nog blij ken dat men ook in de Parijse studio's de succesformule van een spionagefilm kent en wel door het vertonen van „Een spion ging door de hel". Hiermee krijgt het publiek een bekend verhaal voorge zet van 'n Amerikaanse geheime agent, die wilde avonturen in Spanje beleeft. Dit alles onder welwillende blikken van een lieftal lige dame (Pascala Petit), die geduldig De tweede „Luna" van de KNSM. ,f t 1 -- ÊttL- blijft wachten tot haar held is uitgeknokt, om zich daarna in zijn krachtige armen te nestelen. Deze nieuwe afgezant van het Pentagon wordt gespeeld door Ray Dan- ton, die voor de zoveelste maal weet te voorkomen dat belangrijke Amerikaanse geheimen in Sovjetrussische handen zou den vallen. AKE FALCK, bekend door zijn „Hu welijk in Zweedse stijl", heeft ditmaal met „Mijn prinses" een knappe, toegewijde film gemaakt, die aandoenlijk werkt zon der sentimenteel te worden. Hierbij wor den soms enige sensationele kanten visueel knap uitgebeeld en suggereert hij voorts een acceptabele werkelijkheid. De door hem opgevoerde figuren zijn mensen van vlees en bloed, zoals de acteur Lars Pass gard en het Deense zangeresje Grynet Molvig, dat een moedige Sya speelt. Deze film is dan ook stellig waard de gehele week elke avond te worden vertoond. Zon dagmiddag wordt het minder serieuze gen re dan weer achtereenvolgens vertegen woordigd door „A hard day's night" en direct daarop „Hercules in de macht van het kwade". IN 1912 verkreeg de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maat schappij in Amsterdam vier nieuwe schepen en wel de Jason, die de eerste reis onder de naam Charon had ge maakt, de Fauna, de Fortuna en de Luna. De Jason zullen wij buiten beschou wing laten en we zullen ons bepalen tot de drie laatstgenoemde schepen. De Fauna en de Frotuna werden opgeleverd door de N.V. Werf Rijkee en Co te Rotterdam. Deze twee waren groot 1254 kilo reg. ton en hadden elk 2050 ton draagvermo gen. Zij waren uitgerust met een triple expansie machine van 900 pk voor een vaart van ruim 10 knoop. De Luna was afkomstig van de werf van A. Vuijk en Zonen in Capelle aan de IJssel en was 1269 bruto reg. ton, met 2050 ton draag vermogen. De lengte van de Luna bedroeg 76,19 m., de breedte was 10,97 meter en de holte 4,88 meter. De machines van de Fauna en de Fortuna waren geleverd door Mij Fijenoord ,die van de Luna was van het fabrikaat G. F. Grey in South Shields, met een capaciteit van 1100 pk. Enkele jaren nadat de schepen nieuw in de vaart waren gekomen brak wereldoor log 1 uit en de Fortuna was de erste die daarvan het slachtoffer werd. Op 22 oktober 1916, toen het schip in balast op weg was van Rotterdan naar Cardiff, werd het in het Engelse Kanaal nabij Beachy Head door verscheidene ontploffingen ge troffen. Het schip zonk één minuut na de eerste explosie, waarbij alle opvarenden te water raakten. Tien man werden de volgende dag op gepikt door een Engels patrouilleschip en naar New Haven gebracht. Een stoker, die zich aan een stuk wrakhout had vast geklampt, werd eveneens de volgende dag door een Engelse driemaster opgepikt en naar Duinkerken gebracht. Vijftien man waarbij de gezagvoerder, verloren het le ven. De Luna ging ten onder toen de oorlog al ten einde was. Op 21 augustus 1919 iep het schip op een mijn en zonk. De bemanning kon worden gered. Van de drie schepen was toen de Fauna over gebleven. Dit schip heeft nog lang dienst gedaan en vond zijn einde in de tweede wereldoorlog. De reis die op 6 mei 1942 te New York begon is de laatste van dit schip geworden. De reis werd gedeelte lijk met en gedeeltelijk zonder escorte gemaakt. Op 17 mei 1942, toen geen escorte aanwezig was, werd de Fauna in het achterschip getorpedeerd en be gon meteen te zinken. Na ongeveer tien minuten verdween de Fauna in de diepte. Met een van de reddingboten bereikten de overlevenden Providence Island. Twee opvarenden werden als vermist opgege ven. Nadat de Luna in augustus 1919 op een mijn was gelopen, werd dit schip in het jaar 1922 vervangen door een nieuw schip van die naam. De opdracht voor de bouw werd gegund aan de werf van H. Veld huis in Papendrecht. Het schip had een bruto inhoud van 1456 reg. tond en 2363 ton draagvermogen. De lengte bedroeg 81.04 m, de breedte 11,96 m en de holte 4,51 m. De stoom voor de triple expansie machine, fabrikaat J K. Smit in Kinder dijk, 950 pk, werd geleverd door twee Schotse ketels. De vaart was 10 knoop. Deze Luna heeft 37 jaar dienst gedaan onder de vlag van de Koninklijke Neder landsche Stoomboot Maatschappij en bleef behouden in de tweede wereldoor log. Daarna heeft het schip nog een aan tal jaren gevaren, maar het kon het ten slotte niet bolwerken tegen de moderne motorschepen die door de K.N.S.M. in de vaart werden gebracht. In 1959 brak het einde aan voor de Luna, die voor de sloop naar België werd verkocht. ARIE VAN DER VEER De brommer met voor- en achtervering voor jong en oud. Verschillende kleuren Engelmundusstraat 28 IJMÜIDEN-OOST - Telefoon 14282 voor diverse objecten in de IJmond. Aanmelden Bouwbedrijf „Twaalf Provin ciën", Prins Bernhardlaan 9, Beverwijk, telefoon 0 2510-27036. Textielbedrijf te IJmuiden vraagt van 15-20 jaar en vanaf 15 jaar, voor lichte werkzaam heden. Door gunstig premie-stelsel lonen van ƒ80.- tot ƒ130.- bruto. Ook gepensioneerden komen in aan merking. Voor eventueel vervoer naar en van IJmuiden wordt gezorgd. Aanmelden: per telefoon dagelijks 0 2550- 13140 of 's avonds 0 2550 - 14105. Persoon lijk 's avonds: Pres. Steijnstraat 21 of J. P. Coenstraat 119. De chef van de afdeling VERSE VIS in onze S-markt Breestraat te Bever wijk krijgt behoefte aan assistentie. Wij willen daarom aanstellen een (tot 18 jaar) die houdt van aanpakken en veel wil leren. Ervaring is minder belangrijk. Onze chef staat garant voor een goede op leiding. Prima arbeidsvoorwaarden. De algemeen leider van onze S-markt, de heer J. Zeisseink, staat u graag te woord. Gaat u er eens langs. *T~v' itJ W fWUWIUIIWIflIWIAAIIIIIWIflIWWIAIVWIIIIWIflIlflIIMAfWUIIIIIIIflIWUWWWWIlWliUUIIIJWIIIW graag nodigen wij u uit om onze nieuwe meubelafdelingen te bekijken. Alles is nieuw, alles in anders. En we zijn er (terecht) trots op. 4 ETAGES MEUBELEN EN WOONIDEEËN NEDERLAND

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 6