Gemeenten in Z.-Kennemerland wensen rondweg voor agglomeratie Haarlem Weg De Ranitz krijgt nieuwe naam en functie WAJ SKOL? im li W&'"--I Bij de kaart I Verkeersplein van drie verdiepingen in Aerdenhout Bij de foto's En ook dit nog... VRIJDAG 15 MAART 1968 Parlate voi italiano? Telefonate al numero (010) 129229 IJzeren greep Overeenstemming - Oud plan Preadvies r Immnm Pi Ï-S V - ADVERTENTIE De gemeenten in Zuid-Kennemerland zijn sterk geporteerd voor een stelsel van rondwegen om de agglomeratie Haarlem. De aanleg van een zuidelijke agglomeratieweg bezuiden Heemstede en Bennebroek is voor een goede oost-westverbinding een eerste vereiste. De Westelijke Randweg moet in zuidelijke richting via een nieuwe weg langs de Boekenroodeweg in Bloemendaal door middel van een enorme ongelijkvloerse kruising ten zuidoosten van Zandvoort aansluiting krijgen op de zuidelijke agglomeratieweg. De aanleg van een weg benoorden Aerdenhout voor het oost-west- verkeer is voor de gemeenten in Zuid-Kennemerland onaanvaardbaar. De Oostelijke Randweg dient in het noorden van Haarlem aansluiting te krijgen op een tweede Velsertunnel. HAARLEM. Dit zijn de voornaam ste wensen van acht gemeenten in Zuid- Kennemerland die zij zo spoedig moge lijk verwezenlijkt willen zien. Op een donderdag in het Haarlemse stadhuis be legde persconferentie, waarbij onder meer ook burgemeester Peereboom Voller van Bloemendaal en burgemeester Nawijn van Zandvoort van hun belangstelling blijk gaven, heeft de Haarlemse wethou der voor planologie, de heer W. F. Hap- pé, deze verlangens met betrekking tot het Streekplan Zuid-Kennemerland toe gelicht. De gemeentebesturen in Zuid-Kenne merland breken zich er al jaren het hoofd over hoe zij de steeds wassende ver keersstroom die hun woongebieden om spoelt in goede banen kunnen leiden. Vooral tijdens de massale uittochten van honderdduizenden naar de recreatie-oor den aan de kust schieten de huidige ver bindingen tussen dit deel van de Rand stad Holland en het achterland schrome lijk in hun functie te kort. De doorgaans voor de toenemende verkeersintensiteit te smalle toevoerwegen verliezen zich in de Haarlemse agglomeratie in een doolhof van wegen die zelfs voor het lokale ver keer nog maar nauwelijks toereikend zijn. Kilometerslange files, langdurige op stoppingen, ergernis, ongevallen en ande re narigheden, zowel op de buitenwegen als binnen de bebouwde kommen, zijn er het gevolg van. Het lag dan ook voor de hand dat de bestuurders van de ge meenten, die zich midden in deze bran ding van verkeersproblemen bevinden, om de tafel gaan zitten om te trach ten een middel te vinden dat hun woon- Op deze voorlopige kaart van het streekplan Zuid-Kennemerland ziet men onder meer het samenstel van wegen dat rondom de agglomeratie Haarlem is geprojecteerd. Ten zui den van Heemstede en Bennebroek loopt de zuidelijke agglomeratieweg van de Haarlemmermeer naar Zand voort. Tussen Zandvoort en Aerden. hout is de plaats aangegeven voor het grote verkeersplein van drie verdiepingen waarop ook de noord- zuidverbinding aansluit. De Ooste lijke Randweg zal ten noorden van Haarlem aansluiting moeten geven op een tweede Velsertunnel. Linksonder: Een deel van rijks weg 5 tussen Haarlem en Amster dam moet nog verdubbeld worden. Tussen Halfweg en Haarlem gaat de door een vangrail gescheiden dubbele rijbaan over in een een- baansweg. Verwacht wordt dat de gehele verdubbeling van deze auto snelweg volgend jaar een feit zal zijn. Rechts (boven): De verbinding van rijksweg 6 (Schipholweg) met de Velsertunnel is nog lang niet klaar. De eenzame, kennelijk verdwaalde automobilist is blijven steken. De bedoeling is dat deze belangrijke snelweg naar de Umond in 1972 in gebruik genomen zal worden. Kos ten f 21 miljoen. Rechtsonder: De Kruisweg in de Haarlemmermeer voldoet al lang niet meer aan de verkeerseisen van deze tijd. Lange files en gevaarlijke situaties zijn op deze eenbaansweg schering en inslag. Slechts een breed opgezette nieuwe verkeersweg kan hier de oplossing brengen. centra uit de ijzeren greep van het bui- tenverkeer kan bevrijden. Al meer dan tien jaar zoekt men op provinciaal en gemeentelijke niveau naar de beste oplossing voor het vraagstuk der oost-west- en noord-zuidverbindingen in Zuid-Kennemerland. Op l juli 1957 werd het Streekplan Zuid-Kennemerland door Provinciale Sta ten van Noord-Holland vastgesteld. Maar verscheidene gemeenten hebben sindsdien met name tegen de in het plan geprojec teerde wegverbindingen vele en ernstige bezwaren aangevoerd. In het bijzonder waren deze gemeenten gekant tegen de ontworpen weg benoor den Aerdenhout als onderdeel van de oost-westverbinding naar Zandvoort. Men gaf de voorkeur aan de aanleg van een oost-westverbinding ten zuiden van de agglomeratie Haarlem-Heemstede, de zo genoemde Weg De Ranitz. Door onder meer de Nederlandse Spoorwegen werd voorts bezwaar gemaakt tegen het in het streekplan opgenomen tracé van de voort zetting van de Westelijke Randweg bij de flat Haarlem-Hoog in zuidelijke rich ting langs de spoorlein naar Leiden. Een en ander heeft ertoe geleid dat de Kroon in juni 1962 het Streekplan Zuid- Kennemerland wel goedkeurde, maar met uitzondering van de geprojecteerde ver lenging van de Westelijke Randweg in zuidelijke richting langs de spoorlijn en van een gedeelte van een bebouwing die in de Glip in Heemstede is ontworpen. De Kroon overwoog bij zijn goedkeu ringsbesluit dat de noodzaak van een oost-westverbinding bezuiden de agglo meratie Haarlem-Heemstede in een niet ver verwijderde toekomst moeilijk kon worden ontkend. Nieuwe beraadslagingen tussen Gede puteerde Staten en de betrokken gemeen tebesturen volgden. Zoals de zaken er thans voor staan zijn de gemeenten in Zuid-Kennemerland (Haarlem, Velsen, Heemstede, Bloemendaal, Zandvoort, Bennebroek, Haarlemmermeer en Haar- lemmerliede en Spaarnwoude) in grote lijnen tot overeenstemming gekomen be treffende de aanleg van een stelsel van rondwegen om de agglomeratie Haarlem. Van dit stelsel maken deel uit de Weste lijke Randweg, de zuidelijke agglomera tieweg en de Oostelijke Randweg. Vooral de gedachte zuidelijke agglomeratieweg (in feite een andere benaming voor de Weg De Ranitz) kan een uiterst belang rijke schakel vormen in de oost-westver binding tussen Midden-Nederland en de v a J |.i r 'T T s X 1 i -< A - - JA t 'i 8'C 'Hii.öRv' tX HAARLEM. Met betrekking tot de voorlopige kaart van het streekplan Zuid-Kennemerland hebben B. en W van Haarlem nog de volgende opmer kingen; Voor de verbinding van de zuidelijke stadsrandweg met het wegenstelsel in Schalkwijk is een verkeersknooppunt getekend bij de Europaweg. Naar de mening van B. en W. dient dit knoop punt bij de Amerikavaart te worden gesitueerd. Bij de jeugdherberg aan de Delftlaan is een kruising in oost-westelijke rich ting aangebracht, die naar het oor deel van B. en W. alleen uitgevoerd zou kunnen worden met ongelijkvloer se kruisingen en met aansluiting op de Delftlaan. Aan een dergelijke ver binding bestaat overigens geen behoef te, eerder aan een verbeterde aanslui ting voor voetgangers en fietsers, b.v. door middel van een tunneltje. Vooralsnog zien B. en W. weinig perspectief in de mogelijkheden van een toekomstig woongebied bij Alk maar ten behoeve van de z.g. over loop van Zuid-Kennemerland en IJ- mond. Een dergelijke oplossing ach ten zij voor Haarlem en omgeving psy chologisch nog praktisch aanbevelens waard. mening van de gemeenten in Zuid-Ken nemerland in het noorden van Haarlem aan te sluiten op de tweede Velsertunnel. De randweg kruist vervolgens de spoor lijn naar Amsterdam en de Amsterdamse vaart loopt om Parkwijk en Schalkwijk heen om tenslotte uit te monden in de zuidelijke agglomeratieweg, waarmee de ring om Haarlem en randgemeenten g- sloten is. N S agglomeratie Haarlem met inbegrip van de kuststrook. Volgens het voorontwerp tot herziening van het Streekplan loopt het tracé van de zuidelijke agglomeratieweg via een aan sluiting op de nieuwe (nog aan te leg gen) Rijksweg 16 Amsterdam-Den Haag in de Haarlemmermeer in een hoog ten zuiden van Heemstede en Bennebroek naar een reusachtig verkeersknooppunt van drie verdiepingen nabij Koekoeks duin in Bloemendaal. Vanuit deze onge lijkvloerse kruising voert een brede weg naar Zandvoort die daar aansluit op twee geprojecteerde rondwegen om de bad plaats. Tussen de Westelijke Randweg en het hiervoor genoemde verkeersplein in Vo gelenzang is over de Zi.ndvoorterweg heen en vervolgens langs de Boekenroo deweg in Aerdenhout een verbindingsweg geprojecteerd. Het tracé van deze schakel in de noord-zuidverbinding staat nog niet helemaal vast. De gemeente Bloemendaal heeft in beginsel met de aanleg van deze weg ingestemd, maar er doen zich hier nogal wat vraagstukken voor met betrek king tot de grondverwerving en de aan tasting van landgoederen, problemen die slechts ten koste van tientallen miljoe nen guldens opgelost kunnen worden. De Oostelijke Randweg dient naar de Gedeputeerde Staten hebben ten aan zien van de noodzakeliijke verbindingen in de streek hun standpunt nog niet be paald. Zij hebben de betrokken gemeen ten een drietal mogelijke oplossingen ter keuze voorgelegd. Een daarvan is het oude, niet door de Kroon aanvaarde plan tot het doortrekken van de Westelijke Randweg in zuidelijke richting langs de spoorlijn naar Leiden. Verder schijnen G.S. ook de aanleg van een weg benoor den Aerdenhout, tegen welk plan door de gemeenten fel protest was en nog wordt aangetekend, nog niet te hebben losgelaten. Met name de gemeenten Bloe mendaal, Zandvoort, Heemstede en Haar lem maken ernstig bezwaar tegen een volledige directe aansluiting van de noord-zuidweg met de Zandvoortselaan. Hierdoor zou namelijk het lokale wegen plan van dit punt af te zwaar belast kun nen worden. De aanleg van de zuidelijke agglomeratieweg, voortgezet tot Zand voort, moet bij voorrang worden uitge voerd. Burgemeester en wethouders van Haar lem hebben vorenvermelde wensen met betrekking tot de wegenaanleg rond de agglomeratie Haarlem neergelegd in een preadvies aan de gemeenteraad. In een op 20 maart te houden extra-vergadering zal de raad zich over dit voorstel inzake het voorontwerp tot herziening van het Streekplan Zuid-Kennemerland uitspre ken. Vóór 1 april a.s. moeten de betrok ken gemeenten hun standpunt betreffen de de herziening van het Streekplan bij Gedeputeerde Staten kenbaar maken. G.S. zullen dan een nader ontwerp-her- zieningsplan vaststellen, waarin een keus is gedaan uit de verschillende alternatie ve wegenoplossingen. Het ligt in de bedoeling van Gedepu teerde Staten omtrent dat nadere ont- werp-herzieningsplan opnieuw de ge meenteraden en andere instanties te raad plegen, waarbij de gelegenheid zal wor den gegeven eventuele opmerkingen te genover een commissie uit het college van gedeputeerden mondeling toe te lichten. Pas daarna zullen G.S. tot ter visie leg ging van het ontwerp-streekplan over gaan en bestaat de gelegenheid officieel bezwaren in te dienen bij Provinciale Staten. Het is niet aan te nemen dat nog dit jaar de beslissing zal vallen over deze al jaren slepende verkeersproblematiek in Zuid-Kennemerland. Op zijn vroegst maar dat is erg optimistisch gedacht kan de herziening van het Streekplan in het voorjaar 1969 haar beslag krijgen. Intussen raken de wegen voller en voller. Dagelijks plukken een kwart miljoen mensen in Zuid-Kennemerland de steeds wrangere vruchten van een „stationair draaiend" wegenbouwbeleid.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7