Resultaat conferentie pool-landen NU TWEE GOUDPRIJZEN Pond vanmorgen in Londen een volle dollarcent hoger HET WEER Kennedy dingt mee naar Witte Huis Beloften voor nieuwe aanpak Harde klappen in Londen VS versterken troepen in Vietnam Dubcek stelt Moskou gerust Rhodesische produkten via ons land naar afnemers? in V.S. SER wil geen advies geven morris Kinderen en politiek Scheepsbotsing Grote stagnatie in Veisertunnel Autoriteiten tonen zich verbaasd Suède'Nappajasjes De kleine wagen krijgt het moeilijk. Superslagerij DE IJMOND 58e JAARGANG NUMMER 115 MAANDAG 18 MAART 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 13,— per kwartaal, 14,50 franco per post, 1,— per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje c L m - P Vr:V fte - na kettingbotsingen - Kans op een bui Niet te excuseren Vietnam-demonstratie Zie verder pagina 3 Zeker 30.000 militairen Krediet Het woord is aan MMR Hf tl - 15 lm 24 maart 'T ZANDBERGEN Uw slager Beste KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310 Kinderbijslag Let op, er komt, groot nieuws. Hoofdredacteur: Jos L. Lodevvijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant m f om, r&,' - WASHINGTON De zeven landen van de Londense goudpool zullen niet langer op de vrije markt goud ver- of aankopen, aldus werd gisteren na een twee dagen durende conferentie van bankpresidenten uit de Verenig de Staten, Engeland, West-Duitsland, Italië, Zwitserland. België en Neder land aangekondigd. Alleen aan cen trale banken zal nog steeds goud wor den verkocht voor 35 dollar per troy ounce (31.6 gram), tenminste als deze banken dit goud niet gebruiken voor verkoop op de vrije markt. De maatregelen houden in dat van nu af aan twee verschillende goudprijzen zullen gelden. De Officiële van 35 dollar en een vrije of zwevende waartegen par ticulieren goud kunnen kopen. Deze ligt, zoals vanmorgen vroeg dr. Zijlstra op Schiphol zei, rond de 44 dollar per ounce. In zekere zin betekenen de nieuwe maat regelen een bevriezing van de huidige goudvoorraden der centrale banken in de wereld. Er is ruim 41 miljard aan goud Het is voor kinderen moeilijk te be grijpen als hun vader president wil worden. De vier jaar oude Chris topher Kennedy had het tijdens de toespraak van zijn vader erg druk met het blindemannetje spelen met zijn twee jaar oude broertje Mat thew. Moeder Ethel had zo'n moeite deze twee van haar tien spruiten in toom te houden, dat zij van de toe spraak van haar man weinig zal hebben gehoord. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Zondagmiddag omstreeks twee uur begon in de westbuis van de Velser tunnel een serie van zes ketting botsingen, waar binnen het uur niet min der dan zesentwintig personenauto's bij waren betrokken. Oorzaak van de eerste kettingbotsing: enkele auto's stopten na het verliezen van een wieldop. Er vorm den zich soms kilometers lange files. Toch slaagde de politie erin het verkeer, zij het langzaam, gaande te houden. Enkele auto's werden zo zwaar bescha digd dat zij uit de tunnel moesten worden gesleept. Bij een kettingbotsing van zes auto's, die om kwart over drie plaatsvond sloeg een 38-jarige inwoonster van Castri- cum met het hoofd door een voorruit. Zij werd met 'n hoofdwond door de ongeval- lendienst naar het Roode-Kruisziekenhuis in Beverwijk overgebracht. Tegen vijf uur vond in de westbuis nogmaals een kettingbotsing plaats, nu tussen drie au to's. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Achtergrond 3 Uit stad en omgeving 5 Economisch nieuws 6 Scheepsberichten 6 Beurs b Kunst 7 Radio en tv 7 Feuilleton7 Beeldverhalen 7 Sport 9-15 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond: Wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust aanvankelijk nog harde westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. .(Van onze correspondent) WASHINGTON. Het is zover: de ja renlang verwachte worsteling tussen de Kennedy's en president Johnson om het Amerikaans presidentschap is begonnen. Zaterdag kondigde senator Robert Kenne dy in hetzelfde senaatsvertrek waar zijn broer acht jaren geleden zijn kandidatuur bekend maakte, aan dat hij zich kandi daat stelt voor het presidentschap. Hij gaat meedoen aan de voorverkie zingen in de staten Nebraska, Oregon en Californië. Kennedy deed dit, zo zei hij, omdat het zonneklaar is geworden dat de huidige sterk omstreden regeringspolitiek alleen gewijzigd kan worden door nieuwe figuren aan de macht te brengen. Voor Vietnam en de goudcrises, de ste den en de ghetto's beloofde hij een nieuwe aanpak en keer op keer, zowel in zijn goed klinkende (kennelijk door president Kennedy's rechterhand Ted Sörensen ge schreven) verklaring als tijdens het be antwoorden van vragen, herhaalde hij het thema waarmee ook zijn beroemde broer LONDEN (Reuter, AFP en DPA)„ Londense politiemannen te paard en te voet hebben zondagmiddag bloedig slag geleverd met duizenden betogers die uit protest tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam waren opgetrokken naar het ambassadegebouw van de V.S Ruim een uur golfde het front heen en weer op een plein in het voorname West End, nadat de demonstranten door enkele cordons van de politie waren heen gebroken. Tenslotte wist de politie door enkele malen te paard op de betogers in te galopperen, de demonstranten in de zijstraten te drijven en daar te ver spreiden. Zeker 300 betogers werden aangehouden velen van hen met bloed overdekt en per overvalauto weggevoerd. Ook ver scheidene politiemannen werden gewond Aan de demonstratie namen naar schat ting tienduizend mensen deel, onder wie vele honderden studenten uit West-Duits land, Frankrijk, Nederland en België. Deelnemer bij de Duitse groep was de Westberlijnse leider van de „Socialisti sche Duitse Studentenbond", Rudi Dutschke. Onder de betogers bevond zich ook de Engelse actrice Vanessa Redgrave, aldus meldt onze correspondent in Londen. De actrice had op het Trafalgar Square, waar de betogers zich verzamelden het woord gevoerd en onder meer gezegd dat alleen een overwinning van de Vietcong tot vrede zal kunnen leiden. In Den Haag werd zaterdag een pro- Amerikaanse demonstratie gehouden. Voor een verslag hiervan zie men pa gina 2. in 1960 succes had, namelijk dat de VS een betere prestatie kunnen leveren dan de huidige regering laat zien. Niet te excuseren noemde hij het dat in Missisippi kinderen van de honger ster ven, dat indianen zelfmoord plegen in de reservaten en negers in Watts (San Fran cisco) zich gedwongen voelen rellen te gaan maken. En wat betreft Vietnam be toogde hij dat de bormbardementen op Noord-Vietnam moeten worden stopgezet, dat het nationale bevrijdingsfront moet worden erkend en uiteindelijk moet wor den tot de Zuidvietnamese machtsstruc tuur. En voorts dat de militaire actie in Viet nam moet worden gereduceerd en dat de Zuidvietnamezen een groter deel van de strijd voor hun rekening moeten nemen. WASHINGTON (Reuter). President Johnson zou er mee ingestemd hebben, dat de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam met 30.000 tot 50.000 man wor den versterkt. Dat is aanmerkelijk min der dan de 200.000 man waarom generaal Westmoreland heeft gevraagd. Van gezaghebbende zijde in Washington werd meegedeeld, dat de eerste verster kingen boven het huidige toegestane pla fond van 525.000 man „matig" van om vang zullen zijn. Op hèt ogenblik bevin den zich 525.000 Amerikaanse militairen op het toneel van de strijd. Hoewel func tionarissen van het Witte Huis en het mi nisterie van Defensie niet wilden zeggen, wat er onder „matig" moet worden ver staan, zou de president volgens persbe richten aan 30.000 tot 50.000 man denken. Het bericht dat president Johnson had ingestemd met een versterking van de strijdkrachten in Vietnam, kwam nadat hij zaterdag had verzekerd, dat de VS in Vietnam gaan winnen. in het huidige systeem en in Washington neemt men aan dat dit voldoende is om de monetaire situatie op poten te houden. Inmiddels werd ook besloten dat de grootste goudmarkt in de wereld (die van Londen) veertien dagen gesloten zal blij ven. Verder krijgen de Britten weer 4 miljard dollar krediet, zodat een poging (Van onze correspondent) WENEN. Alexander Dubcek, de nieuwe partijleider van Tsjechoslowakije, heeft eindelijk het stilzwijgen verbroken. Terwijl de Sovjet-Unie zich nog altijd niet uitlaat over de laatste enerverende ge beurtenissen in Polen en Tsj.Slowakije, heeft Dubcek zich gisteren in zijn eerste grote rede als partijchef onmiddellijk met een verklaring van trouw tot de Sovjet- Unie gericht. Tsjechoslowaijke zal ook deel blijven uitmaken van het pact van Warschau en de Comecon, maar zo liet de Tsjechi sche leider duidelijk weten het land wenst zijn moeilijkheden zelfstandig op te lossen en zal zelf zijn koers in het com munistisch kamp bepalen. Die moeilijkheden hebben de afgelopen dagen weer volop de aandacht gekregen. Uit alle delen van Tsjechoslowakije wordt kan worden gedaan de druk op het pond het hoofd te bieden. Bemoedigend was het dan ook dat vanmorgen op de Lon dense markt het pond sterling een volle dollarcent opliep tot 2.40 dollar. Op de vrije goudmarkt in Zürich werd vanmorgen geopend op 40 dollar bieden en 44 dollar laten per ounce goud. Daar na daalde de prijs snel tot 38 en 42 dol lar. In Hong Kong werd 45 dollar be taald. In Parijs zullen vandaag de prij zen op grond van vraag en aanbod tot stand komen. Voor een uiteenzetting van de president van de Nederlandsche Bank dr. Jelle Zijlstra over wat in Washington werd besproken verwijzen wij naar pagina 6. Alexander Dubcek, de nieuwe leider van de Tsjechoslowaakse communis tische partij, tijdens een toespraak in Brno, waar hij luid werd toe gejuicht. nu geroepen om het aftreden van presi dent Novotny, van wie wordt aangenomen dat hij in functie wil blijven tot op 28 maart het centrale comité van de partij bijeen komt. Een districtsvergadering van de communistische partij in Praag heeft hem echter geadviseerd zijn func ties in staat en partij nu al vrijwillig op te geven. Hij zou, zo vond men, een voorbeeld kunnen zijn voor vele anderen (Van onze correspondent) DEN HAAG. Zowel bij de dienst van invoerrechten en accijnzen als bij de ju stitie in Amsterdam en Rotterdam blijkt hedenochtend enige verwondering te be staan over een bericht in de Londense Observer, waarin wordt gezegd dat de havens van Amsterdam en Rotterdam dienen als doorvoerstations voor vlees en tabak uit Rhodesië die met valse papie ren naar Duitsland, Zwitserland en ande re Europese landen gaan. Ook het ministerie van Financiën was hedenochtend verrast door het bericht maar liet wél weten, dat de douane op mogelijke clandestiene in- en doorvoeren uit Rhodesië bijzonder attent is. In het Observer-bericht wordt medege deeld, dat Rhodesische geheime agenten, in opdracht werkend van de in Rhodesië actieve Nederlander Nicolaas Spoel, ille gale centra hebben in Amsterdam, Rot terdam en Maastricht, welke laatste ha ven door het Londense blad met enige geografische vrijmoedigheid wordt aan geduid als gelegen aan de Rijn en derhal ve zeer geschikt voor transito naar Zwit serland. In Nederland zou uit Mozambi que geïmporteerde Rhodesische tabak met Amerikaanse stempels worden over- gestempeld. Bij de import van vlees zou eenzelfde procedure worden gevolgd. La otse Innerlijke rust ontstaat door de af wezigheid van wensen. Tenminste zeven mensen zijn om gekomen en 38 gewond, toen het Amerikaanse koelschip African Star voor de monding van de Mississippi in botsing kwam met een duween- heid, die olie vervoerde. Vijftien mensen worden vermist. De foto toont hoe van een veerboot de brand op de zinkende olieboot wordt be streden. Op de achtergrond de „African Star", waarop eveneens brand ontstond. ADVERTENTIES komt**11 geopend van 10-17 uur en van 19.30-22.30 uur zondagen van 10-18 uur toegang f 3.- AMSTERDAM I speciaal Trein-Toegangsbiljet met 3x reductie 1 1^, verkrijgbaar op 140 N.S.-stations Dinsdag-aanbieding 500 gram saucijzen of braadworst 1.78 500 gram magere doorregen varkenslappen 1.68 250 gram gemalen biefstuk 1.48 (Van onze correspondent) DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad wil geen gevolg geven aan het ver zoek van minister Roolvink (Sociale Za ken) om advies uit te brengen over de vraag of de kinderbijslag voor het eerste kind kan worden „bevroren" en vervol gens afgeschaft. Zo'n „bevriezing" betekent in het eer ste jaar een premiebezuiniging van slechts zeven honderdste percent. Te wei nig, aldus de SER, om dat nu halsover kop aan te bevelen als spoedmaatregel ter vermindering van de sociale premie last. Eerst moet maar eens het geheel van de sociale verzekeringen en hun premie- kosten worden bekeken. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam Tot en met donderdag a.s. 250 gram supermalse PAARDEBIEFSTUK 2,25 500 gram magere PAARDEBIEFLAPPEN 2,98 3 stuks BIEFSTUK TARTAAR 1,28 zeer geschikt voor haché N. Res Plein 1945 no. 53 IJmuiden

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1