>ordve mss eet'n appel! voor Demonstraties en tegen de V.S. Opnieuw drie radicalen voorgedragen Agenda voor Haarlem en de IJmond Radikaal kaas uit het vuistje snoep verstandig: en Leuzen Minister licht beleid morgen voor Kamerleden nader toe Rookbommen in Den Haag ..Joegoslavië moet onderhandelen met EEG" Kandidatenlijst K VP-bestuur Baby in vlammen omgekomen „Johnson oorlogsmisdadiger" Wind neemt af MAANDAG 18 MAART 1968 2 Petitie A nti Minister Luns terug In beatkelder per dag 33 glazen stuk Talrijke branden tijdens weekeinde Maandag, 18 maart 1968. 584ste STAATSLOTERIJ EERSTE KLASSE 5 361 240 184 611 6846 - h -. Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk 1 •SÜ ie ADVERTENTIE Voor natuurbehoud. In de algemene le denvergadering van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten is een motie aangenomen, waarin er bij de regering en de volksvertegenwoordi ging met kracht op wordt aangedron gen géén wijziging te brengen in de demarcatielijn tussen de Maasvlakte en de natuurgebieden van Voorne. Vermiste vrouw is verdronken. In Weert is uit de Zuid-Willemsvaart het stoffe lijk overschot opgehaald van de 40-ja- rige mej. H. M. Klarenburg uit Am sterdam. Zij was eind februari per auto naar Luik vertrokken. Sindsdien is niets meer van haar vernomen. Afscheid oudste pastoor. De oudste pas toor van Nederland, de 85-jarige Th. W. M. van de Pavert, heeft zondag middag afscheid genomen van zijn pa rochie, de Sint Johannes de Doperpa rochie van Mijdrecht-Wilnis. Hij is 40 jaar pastoor geweest. Drs. L. Lockefeer overleden. In Hulst is op 64-jarige leeftijd overleden drs. L. Lockefeer. Als neerlandicus verwierf hij zich naam door het schrijven van leerboeken voor het lager en voortge zet onderwijs. Hij was ook bekend als auteur van enkele toneelstukken en ra diohoorspelen. Voor de televisie heeft hij enige toneelstukken geregisseerd. Rookverbod torpedeerde receptie. Een ontvangst aan boord van de 207.000 ton metende oliereus „Macoma", het groot ste schip, dat ooit de haven van Rotter dam is binnengelopen, kreeg zaterdag een voortijdig einde, toen de Shell-direc- tie mededeelde dat er niet gerookt mocht worden daar reeds met de los sing van de 170.000 ton ruwe olie was begonnen. Dat was kennelijk teveel ge vraagd. De receptie was zeer snel af gelopen. Prijs. De Marianne Philips-prijs 1968 is toegekend aan de dichter Maurits Mok voor zijn gehele werk. De jury, be staand uit Hella Haasse, Ed Hoornik en K. Smeding, besloot hiertoe met algemene stemmen. (Van onze correspondenten) DEN HAAG/AMSTERDAM. Onge veer 3000 demonstraten uit alle delen van het land hebben zaterdag in Den Haag hun sympathie betuigd met het Ameri kaanse beleid in Vietnam. Deze demon stratie was georganiseerd door het comi té „Nederland Vrij". In de stoet liepen ook Belgen en enkele Chinezen uit For mosa mee. Enige honderden jongelui zorgden voor een tegen-demonstratie. De politie arresteerde 26 personen. In Am sterdam hielden 1000 demonstranten een betoging tegen de pro-Amerikaanse in Den Haag. Enige jongelui werden hierbij aangehouden. Op het Plein 1813 en in de Alexander- straat werden de demonstranten opge wacht door ongeveer 200 contra-demon stranten. Dezen riepen „Johnson moorde naar", klapten in de handen en bliezen de leuze op een politiefluitje. Ook zij hadden spandoeken bij zich. De politie joeg de groepjes jongelui uiteen en maak te enkele arrestanten. Een cameraman werd aangereden door een politieauto. Hij liep geen letsel op. Een delegatie van het comité „Neder land Vrij" ging naar de ambassade. Daar bood de heer S. L. Bloemhard, wiens broer aan Amerikaanse zijde in Vietnam is gesneuveld, een petitie aan. Daarin werd achting voor president Johnson uit gesproken en instemming betuigd met het Amerikaanse optreden in Zuidoost-Azië Ambassadeur Tyler dankte de demon stranten en zei ervan' "öVfertüigd' te zijn, dat de Nederlanders en Amerikanen de zelfde waardei) X41) danjocr^tie; <en vrij heid als kernpunt van hun nationale we zen en leven handhaven en verdedigen. Een andere delegatie bood gelijktijdig op het ministerie van Buitenlandse Zaken een brief aan, waarin wordt aangedron gen de vrede in Zuidoost-Azië niet te be spoedigen door eenzijdige concessies. Tegenbetogers gooiden op dat moment rookbommen en vuurwerk en riepen: .Johnson moordenaar", neo-fascisten en Heil Hitier". Daarop voerde de politie te paard en met honden charges uit. Een verslaggever werd door een hond gebeten. Zesentwin tig personen werden gearresteerd, maar later vrijgelaten. Voor de ambassade bleef het na de demonstratie nog lange tijd onrustig. In Amsterdam werden tijdens de anti- Amerikaanse betoging vijf studenten, on der wie twee Haarlemmers aangehouden. Zij droegen borden met „Johnson oor logsmisdadiger" mee. Ook werd er in de stoet „Johnson moordenaar" geroepen. Hiertegen trad de politie niet op, omdat, zo verklaarde de politie later, de officier van justitie opdracht had gegeven het aantal arrestanten te beperken. De burge meester had opgedragen zoveel mogelijk geweld te vermijden. Een Franse automobilist, die kennelijk onbekend was met de demonstratie, werd bijna gemolesteerd toen hij met zijn wa gen trachtte de stoet te doorkruisen. De politie slaagde erin de orde te herstellen. Voor het overige is de optocht en de bijeenkomst in Frascati rustig verlopen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Spandoeken met „Amerika wint voor Europa op alle fronten" variant van het door de Duit sers in de Tweede Wereldoorlog gebe zigde „Duitsland vecht voor Europa en wint op alle fronten"), „Delfgaauw is gek", welke in de pro-Amerikaanse betoging werden meegevoerd, zijn door de politie in beslag genomen. De eer ste leuze op verzoek van de organisa toren, de 2de op initiatief van de po litie. Een man, die pamfletten ver spreidde met „Johnson moordenaar" erop ontkende na zijn arrestatie een bevriend staatshoofd te hebben bele digd. „Het is een betoog", verklaarde hij, „net als dat van professor Delf gaauw". Uit de vele opschriften van pro-beto gers de volgende greep: Jaag Ho Tsji Minh over de kling", „Johnson oor logsheld", „Amerika wij danken u", „Handhaaft Nato". Een der aangehouden stranten. demon- SCHIPHOL. Zondagmiddag is minis ter Luns teruggekeerd van zijn officiële bezoek van vijf dagen aan Joegoslavië. De minister zei onderhandelingen tussen Joegoslavië en de E.E.G. noodzakelijk te vinden ter ver§terking van de economi sche betrekkingen Over het Nabije Oosten zei de minister dat president Tito goede verbindingen heeft met de Arabische landen. Hij vond bij Tito en zijn minister geen groot op timisme maar ook beslist geen pessimis tische verwachtingen over de kansen op een akkoord. Over het Duitse probleem zei mr. Luns dat Joegoslavië een zeer bepaalde plaats inneemt. Het gaat nu met West-Duitsland diplomatieke betrekkingen aanknopen hoe wel het ook de D.D.R. heeft erkend. „Ik heb gemerkt dat Joegoslavië ook in Euro pees verband een heel aparte plaats in neemt, want het voelt bepaald niet, dat het behoort tot het Oosteuropese blok. De gebeurtenissen in Tsjechoslowakije en Polen worden er met grote aandacht ge volgd". Nederland en Joegoslavië hebben volle dige steun toegezegd aan de ontwikkeling van samenwerking binnen Europa als bij drage aan een streven naar veiligheid in Euopa. Dit staat in het communiqué dat is uitgegeven bij het einde van het bezoek van minister Luns aan Joegoslavië. De 2 ministers hebben speciale bezorgdheid uit gesproken over de toestand die is ont staan door de oorlog in Vietnam en de crisis in het Nabije Oosten. De ministers zijn van mening dat de betrekkingen tussen Joegoslavië en Neder land zich op alle gebieden bevredigend ontwikkelen. Ze willen politieke, economi sche en culturele samenwerking verder bevorderen. Minister Luns heeft zijn Joegoslavische ambtgenoot uitgenodigd voor een oficieel tegenbezoek. De datum ervan zal later worden vastgesteld. AMSTERDAM. In de twee maanden geleden onder de Vondelparkbrug in Am sterdam geopende beatkelder sneuvelden in zes weken 1190 glazen, gemiddeld 33 per dag. Da kostte de club bijna 380 gulden. De beatclub vraagt nu het publiek wat er aan gedaan moet worden: plastic, ver hoogde prijzen, statiegeld of.meer licht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De bestuursraad van de K.V.P. komt op 30 maart in Utrecht bij een om te beslissen over de samenstelling van het nieuwe bestuur van de K.V P. Het oude bestuur heeft zaterdag de kan didatenlijst samengesteld. Overeenkom, stig het advies van de commissie-Cals ziin in deze lijst opgenamen drie radicalen. Het zijn de heren Th. Laan, J. G. A. Jan sen en F. G. van der Gun. (Van onze correspondent) AMSTERDAM - Bij een brand in een wo ning aan de Oude Zijdsvoorburgwal in Amsterdam is gisteravond het vier maan den oude jongetje Marcel Horsten om het leven gekomen. De brand brak uit terwijl de moeder even de woning had verlaten, en is waarschijnlijk ontstaan op de slaap kamer van het kind, waar een brandend oliekacheltje stond. De derde verdieping en de zolder van het huis brandden ge heel uit. In Delft heeft een brand een deel van de magazijnen van de firma P. H. Ben der aan het Begijnhof in de as gelegd. Er is voor ongeveer 200.000 gulden schade aangericht. Drie jongetjes van 8 en 6 jaar hadden met houtwol uit het magazijn een vuurtje gestookt bij het gebouw, waarin aardewerk, glas en porselein was opgesla gen. De harde wind deed het vuur over slaan. In Zeist is een kolenopslagplaats aan de Slotlaan door brand verwoest. De schade bedraagt 100.000 gulden. Vijf vracht auto's, waarbij één die nog 2.000 liter olie bevatte, gingen verloren. In Musselkanaal heeft een brand de boerderij van F. J. Munneke grotendeels verwoest. De schade wordt op ruim twee ton geschat. Met het gebouw gingen 1700 hectoliter haver, 25 ton gerst en een grote partij pootaardappelen verloren, evenals landbouwwerktuigen en gereedschappen. Ook in de afgelopen nacht heeft in Zeist een brand gewoed. Een autowasse rette, waarin een autobusje en twee per sonenauto's stonden, werd een prooi der vlammen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede-Kamercom missie voor Justitie zal morgen op ver zoek van de fractie van D'66 bijeenkomen om het vervolgingsbeleid van minister ADVERTENTIE Prijzen van 5 zijn gevallen op 50 zijn gevallen op 100 zijn gevallen op 20Q zijn gevallen op 400 zijn gevallen op 1000 zijn gevallen op Een prijs van 2000 Een prijs van 2000 Een prijs van 2000 Een prijs van 2000 Een prijs van 2000 de nummers eindigende op de nummers eindigende op de nummers eindignede op de nummers eindigende op de nummers eindigende op de nummers eindigende op is gevallen op het nummer is gevallen op het nummer is gevallen op het nummer is gevallen op het nummer is gevallen op het nummer 045690 095435 012092 034105 005853 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 088020 De prijs van 20.000 is gevallen op het nummer 076681 LET WEL Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. de De Polak van Justitie te bespreken in kwestie „Johnson oorlogsmisdadiger", minister zal de commissie een todlichting op zijn beleid geven. De commissie komt in besloten vergadering bijeen. Het vervolgingsbeleid van de minister heeft twee aspecten die tot critiek aan leiding hebben gegeven. In de eerste plaats is het gebaseerd op art. 117 uit het Wetboek van Strafrecht, waarvan de minister in de Eerste Kamer heeft gezegd dat het verouderd is. Het tweede pro bleem ligt in de onderscheiding „rede neren" en „schelden", welke de minister maakt. Volgens minister Polak is prof. Delfgaauw niet schuldig aan belediging van een bevriend staatshoofd omdat hij op grond van een redenering tot zijn con clusie „Johnson oorlogsmisdadige'-" is ge komen. De demonstranten, die deze con clusie als slagzin meevoeren, zijn volgens minister Polak wèl schuldig aan beledi ging. Dezer dagen is bij het Amsterdamse ge rechtshof een klacht tegen prof. Delf gaauw ingediend. De mogelijkheid bestaat dus dat de rechterlijke macht zich zal moeten uitspreken over het door de mi nister geconstateerde verschil tussen „schelden" en „beledigen". Daarmee ont staat een gevoelige situatie. Komt het hof tot een andere opvatting dan lijdt de mi nister een opvallend gezichtsverlies. Deelt het hof de opvatting van de minister dan zal het verwijt van klasse justitie, dat nu reeds tot de minister werd gericht, zich wellicht uitstrekken tot de rechterlijke macht. Een „uitweg" kan zijn dat het hof de klacht tegen prof. Delfgaauw naast zich neerlegt, omdat zij niet door een belang hebbende werd ingediend. I0¥,, W. fjv, -V; - Stadsschouwburg, vandaag en dinsdag 20 u.: Nederlandse Comedie met „De Vrek" van Molière. Regie: Erik Vos (Abonnement B en C). Concertgebouw, dinsdag 20 u.: Leerlin genuitvoering van de Mij tot bevordering der Toonkunst o.l.v. Marinus Adam. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 19.45 u.: „De tien geboden", a.l. Frans Hals, 20.15 u.: „Irma la Douce", 18 j. Dinsdag 20.15 u.: Haarlemse Filmliga met „Onderaards" van Kees Hin en „Micky One" van Arthur Penn. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Tam tam in Tokio" 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „To grab the ring", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „Moed voor elke dag", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Striptease, verboden sex", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Het huis der begeerte", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De getem de feeks", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 uur. Bovendien in het Prentenkabinet „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Vishal (Grote Markt): Expositie van werk van twintig kunstenaars. Dagelijks van 10-17 uur en zondags van 13-17 uur. Tot 7 april. Bisschoppelijk Museum (Jangstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, instrumenten. Geopend op werkdagen be halve maandag, van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Galerie Drengel (Bakkumstraat)„Van Harlekijn en de Droom", expositie van werk van Maggi Giles. Dagelijks van 20-22 u. en donderdag, zaterdag en zondag ook van 13-17 uur. Tot 11 april. Gemeentehuis Overveen (Bloemendaalse- weg 158): Expositie van werk van Kees Verkade en Willem Snitker Dagelijks (ook zondags) van 10-17 u Tot 7 april. Noord-Schalkwpkerweg 160: Expositie van wandtapijten, schilderijen en tekenin gen van Kees Vis. Dagelijks van 13-17 u. Tot 25 maart DIVERSEN Koudenhornkazerne (kamer vijf), dinsdag 20 u.: Haarlemse Jazz Club met een „Blues- session". Frans Halsmuseum (ingang Klein Heilig land), dinsdag 20 u.: „De internationale po litiek: het Midden Oosten", lezing door H. J. Neuman. MAANDAG 18 MAART City, 20 u.: „Een gravin van Hongkong". DINSDAG 19 MAART City, 20 u.. „Een gravin van Hongkong". Stadsschouwburg, 20 u.: „Kooien", door Toneelgroep Studio, voor Velser Kunst kring. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. MAANDAG 19 MAART Kennemei Theater, 19 en 21.15 u.: „Naakt in de val". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Bad- sensaties". DINSDAG 19 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Naakt in de val". Luxor Theater 19 en 21.15 uur: „Bad- sensaties" Galerie Boumans. Breestraat 122, Expo sitie van Adriaan Engelman, monotypes, beeldende objecten, geopend van 9-12 30 uur en 13.30-18 uur. De Opgang, Florastraat, 20 u.: Clubavond voor Smalfilmclub „IJmond Dubbel Acht". Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 14 uur: lezing „Achtergrond van de medische ru briek in damesbladen", door mevr. Pereira, arts, voor de Ned. Ver. van Huisvrouwen. Als kandidaat van het voorzitterschap handhaaft het bestuur mr. Van der Stee, thans penningmeester van de K.V.P. Als eerste vice-voorzitter beveelt het partij bestuur aan het Tweede-Kamerlid mej. Kok. Kandidaat voor het tweede vice- voorzitterschap is de Noordhollandse ge deputeerde Laan, die tot februari 1967 Tweede-Kamerlid voor de K.V.P. was. De heer Laan was één van de vier fractie leden die tijdens de nacht van Schmelzer tegen de motie stemde die een eind maak te aan het bestaan van het kabinet Cals. Als derde vice-voorzitter is kandidaat drs. Eisen. De heer Jansen, de tweede radicaal op de voordracht, staat kandidaat voor het penningmeesterschap. De derde radicaal, NKV-secretaris Van der Gun, staat als gewoon lid van het dagelijks bestuur op de voordracht. Voor het gewoon lidmaat schap zijn verder kandidaat gesteld de heren Hermes uit Beverwijk, ir. Siepma, en drs. Veringa. AMERSFOORT De ARJOS-raad is van mening dat het beraad in de groep van Achttien over een samenwerkings verband van christenen, voorlopig niet dient te worden hervat. Deze uitspraak is vastgelegd in een resolutie van het hoofd bestuur der anti-revolutionaire jongeren organisatie, die op een in Amersfoort gehouden vergadering werd aanvaard. ARJOS-voorzitter Hans de Boer zei het onjuist te noemen dat de A.R.P. en ARJOS het niet met elkaar eens zijn. Ten aanzien van de radicalen merkte hij op het noodzakelijk te achten dat de A.R. kennisneemt van hun standpunt. „Wie scheiding der geesten afwijst zal zeker de motieven willen kennen. Als niemand een gesprek met de radicalen wenst, zal in elk geval de ARJOS plaatsnemen aan tafel met de uitgetreden KVP-jongeren. ADVERTENTIE voedzaam gemakkelijk lekker Het KNMI deelt mee: Een uitgebreid depressiesysteem trok van IJsland naar het noorden van de Noordzee. Bij de Azoren handhaafde zich een gebied van hoge barometerstanden. Tussen beide druksystemen kwam boven West-Europa een zeer krachtige westelij ke stroming tot ontwikkeling. In het Ne derlandse kustgebied stond geruime tijd een westerstorm. In het komende etmaal trekt de depressie naar het Oostzeege bied, waardoor de wind in ons land geleidelijk gaat afnemen. Bij de zuidpunt van Groenland ontwikkelt zich een nieuwe depressie. Een randstoring hiervan trekt van de oceaan naar het oosten. Het weer blijft dan ook wisselval lig. Plaatselijk zullen enkele buien val len. In de temperatuur komt weinig ver andering. i WEERRAPPORTEN Maximum en minimum CU) 1.5 f— L temperaturen T3-2 u ft 03 D 3 binnen- en buitenland BS BS 4) rf C N Den Helder licht bew. wzw 7 4 0.5 Ypenburg onbew. W 8 5 0 Vlissingen onbew WZW 7 6 0 Eelde zw bew. w 8 4 1 De Bilt zw bew. wzw 9 5 1 Twente regenbui w 8 5 1 Eindhoven zw bew. wzw 10 5 1 Z.-Limburg zw bew. wzw 10 4 3 Helsinki geh. bew. zw 0 -0 7 Stockholm geh. bew. zw 4 2 0 Oslo zw bew. nno 6 -3 0 Kopenhagen half bew. zw 6 0 5 Aberdeen sneeuwbui w 8 1 0.5 Londen licht bew. wzw 11 3 0.4 Amsterdam licht bew. wzw 9 5 0 Brussel zw. bew. wzw 11 5 0.5 Luxemburg half bew. wzw 8 2 Parijs licht bew. wzw 12 5 2 Bordeaux half bew. zw 14 7 1 Grenoble geh. bew. no 8 0 Nice onbew - n 5 6 0 Berlijn hagelbui zw 7 2 0.7 Frankfort licht bew. wzw 11 4 0.2 München zw. bew. w 11 2 2 Zürich regenbui wzw 11 5 1 Genève zw bew. zzw 12 5 0 Locamo onbew. ono 14 -1 0 Wenen regen w 13 6 C.6 Innsbruck zw bew. zo 13 0 0 Belgrado zw. bew. z 16 9 0 Athene onbew. w.st. 17 11 0 Rome zw. bew. wzw 16 11 0 Barcelona half bew. nnw 14 4 0 Madrid half bew. w.st. 16 -1 0 Mallorca half bew. w.st. 15 2 0 Lissabon onbew. nno 21 9 0 DINSDAG 19 MAART Zon op 6.45 uur onder 18.52 uur. Maan op 0.32 uur onder 8.24 uur. MAANSTANDEN Laatste kwartier Nieuwe maan 21 maart 12.07 uur. 28 maart 23.48 uur. HOOG EN LAAG WATER IN M.MÜ1ÜEN MAANDAG 18 MAARI Hoog water 6.00 uur en 18.20 uur. Laag water 1.50 uur en 14.17 uur. DINSDAG 19 MAART Hoog water 6.44 uur en 19.06 uur. Laag water 2.29 uur en 14.59 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2